10 млрд. лв. "спят", вкарват ги в икономиката през борсата. 10 млрд. лева инвестиционен ресурс, натрупан в пенсионни фондове, застрахователни дружества, взаимни фондове и други, не се инвестира в България заради ниската ликвидност на фондовата борса и нормативни ограничения. Това се казва в стратегия за развитието на капиталовия пазар.
Тя е изготвена от консултативен съвет, в който влизат всички заинтересовани страни - посредници, емитенти на акции, работодателски организации и държавата в лицето на Комисията за финансов надзор. В стратегията има 14 точки, които да се изпълнят за една година, за да може България да привлече инвестиции. Сред точките са увеличаване на финансовите инструменти за търгуване, като например пускането на ДЦК на борсата.
Предвижда се стимулиране на емитентите и мажоритарните собственици да увеличават обема търгувани акции, капитализация през борсата на големи държавни дружества, създаване на условия за финансиране чрез борсата на малки и средни предприятия.
Предвижда се и намаляване на административната тежест, повишаване на финансовата грамотност. Предвидено е раздвижване на т.нар. спящи акции от масовата приватизация. Стойността им се изчислява на над 3 млрд. лева. При сделки с тях се предвижда да отпаднат таксите и комисионите, така че хората да могат да имат чист доход, ако ги продадат.
Наскоро от Централния депозитар предложиха фонд, в който да влязат спящите акции, а управлението му да се повери на утвърдена международна компания. В стратегията е записано, че положителни ефекти от всички предлагани мерки може да са:
- решаване на ликвидните и дълговите проблеми в държавни дружества;
- подобряване на управлението и ефективността на листваните държавни предприятия;
- ускоряване на растежа на икономиката в средносрочен план. Привличането на инвестиции неминуемо води до повишаване на БВП и подобряване на икономическата ситуация;
- допълнителни приходи в бюджета - еднократно в значителен размер от продажбата на миноритарни дялове на държавни дружества, и дългосрочно - от дивиденти и от данъци;
- привличане на огромен дългосрочен ресурс от външни инвеститори;
- финансиране на важни инфраструктурни проекти чрез емисии на акции и дългосрочни облигации, за които не достигат или не могат да се ползват средства по европейските програми;
- повишение на ликвидността на капиталовия пазар, което е основна бариера пред инвеститорите в момента - това допълнително ще ускори притока на инвестиции в публични компании;
- наличието на свеж капитал ще спомогне за съществено увеличаване на банковото кредитиране;
- създаване на практика за привличане на местен и чужд частен ресурс за финансиране на държавни проекти на територията на България;
- подобряване на имиджа на страната като инвестиционна дестинация, което ще допринесе за повишаване на кредитния рейтинг и по-ниска цена на държавния дълг;
- в средносрочен план притокът на инвестиции през капиталовия пазар може да стане съизмерим с парите, получавани от еврофондовете.
Раздвижването на борсата ще даде и алтернатива на хората за спестяванията им. Данните показват, че средната дивидентна доходност на БФБ през 2016 г. е близо 4%, докато при депозитите е под 1%.
Има 20 ликвидни публични компании с редовна дивидентна политика през последните 5 г. При тях средният годишен доход е 4,8%. Над 70% от компаниите в основния индекс SOFIX давали дивиденти - с 23% увеличение в сравнение с предишни години.
Борисов връща мандата, но може и да оглави кабинет. Премиерът в оставка Бойко Борисов е човекът, от когото зависи изходът от политическата криза и това ще има ли предсрочни избори. Това установи сондаж на "24 часа" сред имащите отношение към въпроса лица.
В събота Борисов коментира темата. Запитан от "24 часа" дали все пак няма да реализира мандата, който държавният глава Росен Плевнелиев ще връчи първо на неговата партия, премиерът в оставка категорично отхвърли този вариант.
Въпреки това има доста хора, и то не само от ГЕРБ, които през последните часове са започнали настойчиво да убеждават премиера, че може да се предотврати необходимостта президентът Плевнелиев да съставя трето служебно правителство.
Реформаторите замислили да получат мандата от Плевнелиев и да предложат на сегашното правителство да продължи да управлява за някакъв определен период. Мотивът им бил, че малкото време, което остава, не е достатъчно да се промени изборното законодателство и гражданите ще се почувстват излъгани, ако следващите избори не са поне частично с мажоритарна система.
Кризата с мигрантите става по-тежка. Това се дължало на затворените граници на Унгария и Австрия, заради което, макар вълната да е поутихнала, все повече хора оставали у нас и вече създавали проблеми. Никой от политиците от различни партии, с които "24 часа" разговаря, не се съмнява, че държавният глава ще се справи с отредената му от конституцията задача да състави служебно правителство. Според тях обаче хвърлянето на страната в неколкомесечна неяснота и безвластие крие рискове.
Обсъждал се дори вариант цялото правителство да получи служебния мандат, но Борисов категорично отхвърлял всякакви форми да остане на власт по втория начин. Ако той откаже да е премиер, идват предсрочни избори, почти сигурно по стария закон. Спасителният вариант е, след като върне мандата на ГЕРБ, Борисов да реализира правителство с третия.
Вече е ясно, че отговорността няма да бъде поета от БСП - социалистите искат да управляват "на чисто", т.е. след парламентарни избори. Интересно е дали президентът Плевнелиев ще избере да връчи третия проучвателен мандат на реформаторите, или на Патриотичния фронт (ПФ).
Красимир Каракачанов и Валери Симеонов вече дадоха знак, че са склонни да приемат. Макар че ГЕРБ и БСП няма да гласуват за техен кабинет, такъв може да бъде одобрен лесно от Народното събрание - правителство се избира с обикновено мнозинство от обикновен кворум. За целта е нужно единствено в началото на пленарния ден в залата да се регистрират 121 депутати. И след това 61 от тях да са "за".
Какво следва обаче след това, ако зад въпросния кабинет няма стабилна парламентарна база? Плаващи мнозинства и изнервеност, не по-малка от тази по времето на кабинета "Орешарски". И в крайна сметка отново предсрочни избори в близко бъдеще.
По-логично е Борисов да управлява с мандат на РБ, а не на патриотите, след като стана ясно, че хората на Каракачанов и Симеонов са планирали да бламират бюджета и да съборят правителството, дори и Цецка Цачева да бе избрана.
Според архитектите на варианта правителство на реформаторите с премиер Бойко Борисов ще постигне поне две неща - ще гарантира стабилност пред външните си партньори и ще укрепи поразклатената си от президентските избори партия. Освен това в този вариант премиерът ще поеме лично отговорност за първото председателство на ЕС.
Бившият конституционен съдия Георги Марков вече призова Борисов да остане премиер. Сред аргументите му е и този, че през януари има среща на върха на ЕС, и то посветена на мигрантския проблем. И не е сериозно тогава България да праща служебен министър-председател.
След Консултативния съвет по национална сигурност при президента Плевнелиев във вторник ще бъде решено дали ще има предсрочни парламентарни избори. Т.е. Борисов има 48 часа, за да се реши на компромиса и да наклони бъдещето на държавата в едната или в другата посока.
Повече компании започват да внасят газ от Гърция. Компаниите, които сключват сделки и имат интерес за покупки на природен газ от Гърция чрез виртуални доставки, се увеличават. След като през лятото първа това направи хасковската "Химмаш", сега още дружества проявяват интерес за посредничество или директни покупки. Отчетът на държавната "Булгартрансгаз" за третото тримесечие показва, че четири частни фирми освен държавната "Булгаргаз" вече търгуват с вносен газ на територията на страната, а две съхраняват газ в хранилището "Чирен". Доскоро единственият търговец, който правеше това, беше "Булгаргаз", а до края на миналата година и "Овергаз", в която "Газпром" все още държи половината от собствеността.
Макар и с плахи стъпки сделките с природен газ от частни играчи станаха възможни благодарение на виртуалната търговия с газ между България и Гърция, която стартира в края на юни. От началото на октомври такава възможност има и с Румъния, но засега няма точна статистика. Тези сделки се очакваха от дълго време от индустрията, тъй като те трябва да дадат по-голяма свобода на компаниите и да намалят зависимостта им от руския доставчик "Газпром" и местния вносител "Булгаргаз".
Тези сделки са вид суап, при който клиентът в България получава доставките си от транзитирания през страната ни газ за Гърция, а гръцкият продавач си го възстановява от терминала за втечнен газ в Ревитуса или от търговете, организирани от гръцкия газов търговец DEPA. В бъдеще алтернатива е и газът, който трябва да дойде от Каспийския регион. Важно в случая е, че тези сделки не стават по регулирани цени, по които се продава руският газ, а по пазарни.
Търгуваните количества от частни играчи засега не са големи. Към средата на септември по данни на "Булгартрансгаз" това са 100 хил. куб. метра, което е незначително при годишно потребление от около 3.5 млрд. куб. метра в страната. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов посочи пред "Капитал", че до момента частните играчи сключват месечно около 100 сделки. По-важното обаче е, че все повече компании пробват да купуват по пазарни цени.
Кой внася газ от Гърция
От отчета на "Булгартрансгаз" става ясно, че първите компании, решили да се пробват на прохождащия газов пазар, са "Агрополихим", "Дексиа България", ЕМИ и "Витол газ енд пауър". Последното реално беше и посредникът, който продаде на "Химмаш". Отделно договори за съхранение на количества в газовото хранилище "Чирен" имат "Протос енерджи" и ЕМИ.
Химическият завод "Агрополихим" е един от най-големите потребители на газ в станата и още през септември нейният изпълнителен директор Васил Александров коментира, че намерението е да се проиграе системата и ако работи и цените на гръцките търговци са изгодни, да се търгуват и по-сериозни количества. Засега обаче внасяният от компанията газ е символично количество. Сега той коментира, че компанията е спряла виртуалния внос на газ, тъй като това са несигурни количества, а химическият завод има непрекъснат процес на работа. Търговецът "Дексиа България" и регистрираната в Холандия "Витол газ енд пауър" също внасят газ чрез виртуални сделки.
Сред новите лица са ЕМИ, която според информационната система ДАКСИ е регистрирана в Бургас и е собственост на Емилия Станкова и Дончо Станков. От сайта на компанията се вижда, че тя притежава автомобилна газоснабдителна станция за компресиран природен газ и има дългогодишен опит в работата с газови уреди. Пак от там става ясно, че доскоро компанията се е снабдявала изцяло с газ от "Булгаргаз". Собствениците на компанията обаче не бяха открити за коментар.
Другата фирма, която засега само съхранява газ в "Чирен", е "Протос енерджи", която според Търговския регистър е еднолична собственост на Георги Самуилов, който е собственик и на "Инса" и "Инса ойл", които се занимават с преработка и търговия на горива. От края на 2015 г. до август управител на фирмата е бил бившият изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Иван Дреновички. Двамата не бяха открити за коментар.
Резултатите на "Булгартрансгаз"
Държавното дружество намалява нетната печалба за деветмесечието с 20.5% до 59.9 млн. лв. Това освен по-ниските приходи се дължи най-вече на намалението с близо десет пъти на финансовите приходи, които към деветмесечието са 380 хил. лв., което е намаление с 27 пъти спрямо същия период на предходната година.
Въпреки новите сделки с газ за деветмесечието приходите от дейността на "Булгартрансгаз" също намаляват с 9.34% до 235.8 млн. лв. Това обаче се дължи най-вече на намалението на приходите от технологичен газ, който се използва от компресорните станции на мрежата. Той се предоставя безвъзмездно от клиентите на "Булгартрансгаз" и влиза като текущ приход и разход на компанията. По думите на Гегов това се дължи на завършилата модернизация на част от компресорните станции по транзитната мрежа, благодарение на което те използват много по-малко газ за технологични нужди. От останалите приходи, които обаче са минимален процент от общите, са тези за съхранение на газ, които са достигнали 1.9 млн. лв., което е увеличение с малко над 500%.
Държавата тихомълком „национализира" плажни обекти от следващото лято. Всички преместваеми обекти, поставени на плажните ивици от техните концесионери автоматично стават частна държавна собственост. Това е записано в няколко правителствени решения, приети на 10 ноември т.г. между двата тура на президентските избори. Те са обнародвани в бр. 90 на Държавен вестник от 15 ноември и касаят плажните ивици на територията на Бургаска област.
За съдържанието на решенията съобщиха членове на Асоциацията на концесионерите на морски плажове, притеснени от факта, че цялото оборудване, което ще поставят на брега за следващия туристически сезон автоматично ще се окаже не тяхно, а собственост на държавата.
Става дума за спасителските вишки, пунктовете за оказване на медицинска помощ, заведенията за бързо хранене и т.н.
Според концесионерите, текстовете на въпросните решения съдържат и друг текст, чието изпълнение ги поставя в абсурдна ситуация. Става дума за указание, според което при изтичане или прекратяване на договор концесионерът е длъжен да предаде на държавата плажа във вида, в който го е получил за стопанисване. Това предполага демонтирането на всички преместваеми обекти върху него. Изпълнявайки това изискване обаче те автоматично биха попаднали под ударите на закона за увреждане или разрушаване на държавна собственост.
Проверка на "Дневник" показа, че идентични текстове са записани в концесионните договори, подписани за плажовете и в големите курортни комплекси по Северното Черноморие - "Златни пясъци", "Св. Св. Константин и Елена" и "Албена".
Любопитното в случая е, че те са съставени на базата на други правителствени решения, гласувани още през 2008г., в които изискване за "одържавяване" на преместваемите обекти няма. "Най вероятно и в двата случая - изготвянето на проекта за правителствено решение и съставянето на договор за отдаване на концесия, става дума за некомпетентност или небрежност", коментираха юристи в Министерството на туризма, пожелали да не бъдат назовавани.
Според тях двата текста - за придобиване на собственост върху временни обекти на плажа и за тяхното разрушаване, си противоречат и поставят концесионерите в абсурдна ситуация.
"Най-вероятно става дума за превантивна мярка, която държавата се опитва да приложи в случай, че при напускането си концесионер не отстрани от плажа временните обекти", предположи председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Иво Стефанов. Той не се нае да коментира противоречието със задължението за демонтирана и на практика "присвояване" на държавна собственост от концесионерите след изтичане на договорите им.
"Дневник" потърси повече яснота от областните администрации в Добрич, Варна и Бургас. Въпросите, които изпратихме до пресслужбите им трябваше да изяснят как ще бъде организирано удостоверяването на държавна собственост върху временни павилиони и конструкции по плажовете в трите области и как държавната администрация ще гарантира опазването им в изпълнение на правителствените решения.
"Актове за държавна собственост върху преместваеми обекти не се издават, каза областният управител на Бургаска област Вълчо Чолаков. При това положение никой в администрацията ми няма задължението да актува като такива спасителски вишки или каравани по плажовете". Според Чолаков за привеждане в изпълнение на правителствените решения, гласувани на 10 ноември ще са необходими допълнителни указания от Министерството на туризма.
Най-вероятно, в очакване на повече яснота, без отговор оставиха поставените им въпроси областните управители на Варна - Стоян Пасев и на Добрич - Детелина Николова.
След оставката на правителството и предстоящото назначаване на служебен кабинет подобни указания едва ли ще бъдат изготвени, опасяват се концесионерите на плажовете. А времето след евентуалните предсрочни парламентарни избори през пролетта и началото на следващия туристически сезон със сигурност ще се окаже прекалено кратко за коригиране на решенията, взети от кабинета на Борисов.
Така в началото на следващото лято, най-вероятно заради административна немарливост, те ще се окажат принудени да оборудват плажовете, които стопанисват в полза на държавата, а след това и да понесат санкции за това, че са повредили собствеността й.
Юристи в Министерството на туризма коментират, че от гледна точка на държавата, гласуваните решения също изглеждат абсурдни.
От една страна тя действително трябва да положи усилия за опазване на морските плажове от незаконно строителство, изоставени временни търговски и други преместваеми обекти. От друго страна обаче излиза, че държавата сама ще трябва да санкционира концесионерите, които решат съвестно да изпълнят изискванията й.
Съмнителни обществени поръчки валят и след оставката на кабинета. Правителството е в оставка, но очевидно няма никакво намерение да се въздържа от обществени поръчки. И след като премиерът Бойко Борисов обяви, че сдава властта, различни държавни ведомства усилено се готвят да купуват всякакви стоки и услуги - от костюми за катаджиите и гориво за хеликоптери на Гранична полиция до джипове, автобуси, софтуер, дронове, пътно строителство и проектиране, поддръжка и разширяване на бази данни и мрежи. В последните десетина дни се появиха поръчки, които впечатляват с много високи прогнозни стойности, други съдържат смущаващи особености в условията, трети изглеждат пришпорени или ненавременни.
Една от най-причудливите поръчки от последната серия на кабинета в оставка е конкурсът за идеен проект на отсечка от магистрала "Струма" - между Кресна и Крупник. Първо, трасето на магистралата през Кресненското дефиле все още е предмет на спорове и не е съгласувано с ЕК, която дава пари за строителството, така че не е ясно какво точно възлага АПИ и дали не впряга каруцата пред коня. Все още има неясноти дали ще се прави изцяло нов многолентов път, или в едната посока ще се използва съществуващото шосе. Второ, вместо нормалното излъчване на проект победител в случая е обявен конкурс с награди. Наградният фонд е 2.5 млн. лева, които ще бъдат изплатени на заелите първите три места. Такива призове обикновено се раздават, когато се състезават художествени идеи, а не проекти за строителство на пътища. Най-странното е, че в самите условия на обществената поръчка пише, че резултатите от конкурса не са задължителни за възложителя. С други думи, държавата се готви да похарчи 2.5 млн. лева за проекти, които може никога да не бъдат използвани.
Много странни неща се случват с конкурса за изграждане на тол система за електронно събиране на пътните такси в България. Това е най-голямата обществена поръчка за изтичащата 2016 г. - прогнозната стойност е 200 млн. лева. Правителството се мъчи да избере изпълнител от април, но вече на три пъти жалби на фирми блокират процедурата, а Агенция "Пътна инфраструктура" ту спира, ту подновява конкурса, като периодично удължава и срока за подаване на оферти. Поредното решение за удължаване бе взето на 9 ноември, след като премиерът Борисов вече бе подал оставка. Многото жалби хвърлят дебела сянка на съмнения за условията на обществената поръчка. Интересът към едрата хапка е голям, има кандидати от чужбина, а упорито се коментира, че конкурсът е предрешен в полза на местни компании. При това положение по-логичното беше отиващото си правителство да остави на следващото да подготви напълно нова процедура. Още повече че визията на кабинета "Борисов 2" предвижда 60% от шосетата в България да станат платени - непознат в Европа обхват на тол системата. Случайно или не, преди дни шефът на пътната агенция Лазар Лазаров поиска да напусне поста.
Определено най-активен възложител в дните след оставката на правителството е МВР - централата и отделните му дирекции, а повечето обществени поръчки са за милиони.
МВР обяви поръчка за изработване на лични карти, паспорти, шофьорски книжки. Прогнозната стойност на услугата е 19.9 млн. лева. Състезание обаче няма да има, защото се предлага задачата да бъде възложена на "Веридос ГМБХ" - фирмата, на която вече бе поверена следгаранционната поддръжка на оборудването за производство на български лични документи. Това се случи през пролетта след изтичането на договора със "Сименс", а сега се предлага "Веридос" да поеме и самото издаване на документите. "Предвид изключителните права върху защитния елемент STEP® и операционната система STARCOS от страна на Веридос ГМБХ следва да се изпрати покана до дружеството за провеждане на преговори за доставката на материалите и полиграфическата изработка на бланките на българските лични документи", пише в поръчката.
Самото МВР се готви да купува нови зимни дрехи за служителите си. Поръчката е за солидна сума - 3.74 млн. лева. Тя включва 5909 специални сини костюма, 2115 зелени и 1092 черни плюс още 914 бройки зимно облекло в синьо за пътните полицаи.
И Главна дирекция "Гранична полиция" в МВР се готви за голямо пазаруване. Една от големите поръчки, обявени напоследък, е за доставка на "нови патрулни и специализирани автомобили с нормална и повишена проходимост". Тя е за близо 9.2 млн. лева. Става дума за 21 спецколи за превоз на служебни кучета, 110 патрулни автомобила, 15 автобуса с 16 места и още два 50-местни.
Още една главна дирекция на МВР - "Пожарна безопасност и защита на населението", ще се обзаведе с нови коли и автобуси с прогнозна стойност 1.725 млн. лева (без ДДС). Сумата е за шест автобуса с до 60 седалки и за 7 леки автомобила с 5+1 места. Те са за нуждите на центровете за повишаване готовността на населението за реакция при наводнения, пише в текста на поръчката. Странно е, че срокът за изпълнението е доста разтегнат - 150 дни от сключването на договора, но не по-късно от 20 февруари 2018 година. Парите са по новата ОПОС.
Друга едра поръчка на "Гранична полиция" от 23 ноември е за доставка на дизелово гориво за гранично-полицейски кораби и на авиогориво за хеликоптерите на ГДГП - МВР. Прогнозната стойност е 2.819 млн. лева без ДДС.
Дирекцията ще купува и нови дронове за около 390 000 лв. без ДДС - за по-добър контрол на границата с Турция. До 20 декември ще се събират оферти за доставка на дистанционно управляема летателна система (ДУЛС) заедно с транспортен модул (автомобил с висока проходимост). ДУЛС трябва да включва летателен модул - два или повече дрона, оптика за наблюдение и наземна контролна станция.
И Агенция "Митници" се разписва като един от големите възложители в последните дни с крупна поръчка по линия на електронното правителство - за развитие на софтуера на системата БИМИС. Срещу 1.9 млн. лева бъдещият изпълнител трябва да надгради важната митническа информационна мрежа. Тази поръчка обаче бледнее пред другата, пак за надграждане на БИМИС. По нея Агенция "Митници" е обявила прогнозна стойност 5 млн. лева.
Патентното ведомство, което наскоро бе оглавено от бившия шеф на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов, също ще надгражда информационните си системи. То е обявило обществена поръчка за "развитие на ИТ средата" за близо 200 000 лева.
Много или малко са всички тези суми, може да кажат само софтуерни специалисти, запознати със специфичната работа на съответните държавни администрации. А тези специалисти са малко и обикновено са кандидати за подобни поръчки, така че не биха възразили срещу щедро заплащане.
В обявите от последните дни се откроява и поръчка гигант, пусната от Министерския съвет на 11 ноември. Тя е за разширяване на ИСУН - системата, която дава представа как върви усвояването на всички еврофондове в България. Поръчката предвижда анализ на "функционалностите" на мрежата ИСУН, откриване на грешките и пропуските, разработване, внедряване и поддръжка на нови функционалности. Веднага боде очите прекалено напрегнатият срок за подготовка за офертите за такава сложна работа - кандидатите трябва да бързат да внесат предложенията си до 19 декември. И предвидената сума за услугите е впечатляваща - 4.2 млн. лева.
Едва 50 фирми са взели пари по новата "Конкурентоспособност". Около 7%, или едва 50 договора, са платени по новата програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020. Все пак сключените договори към момента са 744 за обща сума от около 200 млн. евро и изплащането на парите по тях тепърва предстои, показва отчет на министерството на икономиката. Експертите на министъра в оставка Божидар Лукарски поясниха, че въпросните 50 фирми са "отличници" - те изпълняват проектите си без наложена корекция в сумите.
Над 220 от 744-те договора ще се изпълняват в Северозападния район. От този програмен период по "Конкурентоспособност" фирми от най-бедния край на България могат да получат бонус точки при оценката на проектите си. Целта е така да се подпомогне бизнесът в местата с висока безработица, отлив на инвестиции и застаряващо население.
По "Иновации и конкурентоспособност" са били обявени пет процедури за набиране на проекти с бюджет от 380 млн. евро. Интересът към тях е голям, тъй като общият брой на получените предложения по тези процедури е над 3600.
В същото време над 97% от програма "Конкурентоспособност" 2007-2013 г. са изплатени, като данните са към края на октомври. С това и по старата, и по новата програма бизнесът е усвоил над 660 млн. лв., се посочва още в отчета на министерството. Програмата за бизнеса стартира с голямо закъснение и фирмите започнаха реално да усвояват пари едва към края на 2008 година. Програма "Конкурентоспособност" започна с приоритетни сектори за подпомагане като самолетостроене и автомобилостроене. След серия от скандали и обвинения в крайна сметка приоритетите бяха прекроени и достъп до парите получиха и фирмите от сектори като дървообработване, текстил, обувна промишленост и др.
Оценката на проектите също бе сериозен проблем - част от тях бяха разглеждани в рамките на месеци и дори години. През 2012 г. обаче пресяването на документите се "отпуши" след реформа, която премахна т.нар. междинно ниво за оценка.
Хайтек
Като успех в отчета на министерството се изтъква и строителството на София тех парк. Това е най-мащабната инвестиция и по старата, и по новата програма, а общият й бюджет е 45 млн. евро. Научните лаборатории в комплекса вече работят, а 70% от наличните площи в Инкубатора са заети, пише в отчета. Макар създаден за фирмите, идеята за изграждането на София тех парк бе посрещната със смесени чувства. Причината бе, че ресурсът за неговото изграждане идва от единствената програма за фирмите - "Конкурентоспособност", и се "хаби" за инфраструктурен проект, а не за модернизация на производства, цехове и др.
Консулт
Едва стартирала, новата "Иновации и конкурентоспособност" вече е обект на анализ. За целта министерството ще наеме поредните консултанти, които да направят оценка на откритите процедури, сключването на договори, резултатите от проектите и др. Ще бъде направена и предварителна оценка на риска от загуба на средства в идните години, а в заключение ще има обобщен доклад с препоръки и предложения. Разбира се, анализът няма да е безплатен, а ще струва 200 000 лв. без ДДС, показва справка в Агенцията за обществени поръчки. Парите идват по линия на самата европейска програма.
Борисов и Радев да изринат всичко старо. След предсрочните парламентарни избори никой няма да има надмощие. Ще трябва да се изчака до 2018 г., когато е възможна някаква стабилност. Вероятно след предстоящия вот за Народно събрание ще се създаде нетрайно, объркано, хаотично коалиционно правителство, чийто мандат ще е кратък - такава астрологична политическа прогноза направи пред „Труд" Силва Дончева.
Според водещата българска астроложка, ако предсрочните избори бъдат насрочени за 2 април, датата е добра за ГЕРБ, тъй като партията е създадена под знака на Стрелец.
„А Овен и Стрелец са в добра хармония. Освен това Бойко Борисов е зодия Близнаци - Овен и Близнаци си комуникират добре. Другата обсъждана дата за предсрочни парламентарни избори - 19 март, не е добра за ГЕРБ. ДПС имат Плутон в Слънце, а срещу Плутон нищо не можеш да направиш, освен да клекнеш", обясни Дончева.
Тя предупреди, че БСП я очакват неприятни изненади - няма да може да разчита на партньорства и формацията ще действа прибързано и неадекватно.
„Причината е, че 2017 г. не е добра за Корнелия Нинова (лидера на левицата - б.а.), която има една от най-лошите планети - Уран, при това в тежка квадратура със Слънце (това означава, че ще плува срещу течението). Съветът ми е да не правят резки промени, да не скачат в бързи реформи, а да действат умерено и спокойно", каза Дончева.
Относно Бойко Борисов обясни, че при него има добра и лоша конфигурация. Лошата е, че всичко старо си заминава, а добрата е, че има шанс, ако проумее това и се отърве от всичко досегашно, да получи бонус. Тоест ако не направи тотална промяна на всички, на които е разчитал досега, е дотук с водещата си роля в политиката.
„Впрочем и Борисов, и новият президент Румен Радев, които са зодия Близнаци, имат сходен хороскоп - трябва да изринат всичко старо. Това е отворената им врата", обясни още Силва Дончева.
Патриотите - добре, реформаторите - в тежка ситуация
В добра ситуация е съпредседателят на Патриотичния фронт и шеф на ВМРО Красимир Каракачанов. но е необходимо да внимава и да не се опитва да се надскочи - трябва да е по-дипломатичен.
Реформаторският блок е в тежко положение. Трудно е обаче да се прогнозира какво ги очаква - всичко зависи от това кой ще поеме неформалното лидерство на дясното обединение.
Русия набира мощ заради звездите. Тепърва ще се разбере бъдещето на ЕС
Следващата година няма да е добра, тъй като Уран навлиза в съзвездие Овен и се превръща в господар на системата, защото управлява епоха на Водолей. И на практика влизайки през март-април в Овена, започва огромен 84-годишен цикъл, в който ще се преобразува планетата. Предстоят големи трансформации. Изненадите ще са една след друга. И това се отнася за целия свят. Тепърва ще стане ясно дали ЕС ще се разцепи, или ще продължи на две скорости. Русия е единствената държава, която е свързана с Уран и Водолей и това е причината да набира мощ.
Бунтът в Харманли активира терористите. „Обикновено там, където възникнат такива остри сблъсъци, винаги има терористичен акт, винаги се задействат спящите клетки." Това заяви премиерът в оставка Бойко Борисов, след като отложи визитата си в Будапеща и пристигна спешно в бежанския лагер в Харманли.
В четвъртък хиляди преселници от центъра се вдигнаха на бунт. Той бе овладян през нощта след използване на водно оръдие и гумени патрони. Близо 400 чужденци са задържани за вандалски действия, а 24 полицаи са ранени в сблъсъците.
„Всички, извършили вандалски действия в бежанския лагер в Харманли, ще бъдат повдигнати обвинения", увери Борисов и допълни да бъдем внимателни, когато някой призовава за физическа саморазправа с мигрантите след бунта, защото по думите му мрежите на ИДИЛ много внимателно следят и фейсбук, и това, което излиза по новините.
„Засичаме едновременни действия в Европа и тук. Трябва да бъдем много внимателни", настоя той. Според него е възможно бунтът да е организиран отвън. Като аргумент той посочи факта, че самите мигранти са пуснали снимки в социалните мрежи. „Всеки от тях държи мобилен телефон", отбеляза Борисов.
„С голямо притеснение знам как гледат телевизия, влизат в интернет и задействат своите клетки", изтъкна той.
Румяна Бъчварова на изслушване в Народното събрание: Службите откриха радикализиран в лагера
Един от бежанците, предизвикали бунта в Харманли, към момента е установен за принадлежност към радикална клетка. Това заяви вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова, която пристигна в Народното събрание, за да информира депутатите за случващото се в Харманли. Тя обясни, че ДАНС работи по тази линия и не може да съобщи точна бройка, защото се установява, и добави - „може би един човек към момента е установен".
Министърът не уточни дали този човек принадлежи към ИДИЛ и само допълни, че колегите работят. Румяна Бъчварова увери, че в момента ситуацията е овладявана, макар да е кризисна. Според нея е имало много спекулации със заразните болести в Харманли.
Тя добави, че тече установяване на самоличността на бежанците, предизвикали бунта, има досъдебно производство за хулигански прояви и унищожаване на имущество. „В момента предстои прокуратурата да проведе разпит на лицето, което е запалило българското знаме", заяви силовият министър в оставка.
ДАБ няма да разкрива нови места. Има място за още 900 преселници
Има място за още 900 души в центровете за бежанци у нас. От общо 6000 места в момента са заети 5100, съобщиха от Държавната агенция за бежанците. Председателят й Петя Първанова заяви, че няма да строят повече лагери у нас.
Първанова и ръководството на центъра демонстрираха пред журналисти работата в кухненския блок, чиито стъкла бяха изпочупени при проявите на вандализъм на мигрантите.
До няколко дни пораженията по сградите ще бъдат ликвидирани, гарантира председателят на ДАБ. Очаква се в центъра да пристигне още един лекар - кожен специалист.
3 варианта за кабинет. Действащият президент Росен Плевнелиев се разбърза със служебния кабинет. Той вече е готов с премиер и министри, съобщиха за "Стандарт" източници от "Дондуков" 2. Според тях този път Плевнелиев е заложил на редови експерти. Бързал обаче да назначи екипа, защото очаквал именно това негово правителство да го номинира за еврокомисар на мястото на Кристалина Георгиева, която стана шеф в Световната банка. В началото на януари Георгиева отива във Вашингтон, а България трябва да предложи нов комисар на нейно място.
Затова утре, когато е заседанието на КСНС за политическата ситуация след оставката на Бойко Борисов и екипа му, Плевнелиев щял да обяви, че е готов да завърти рулетката за мандати и да премине към назначаване на служебен кабинет. По време на консултациите с партиите през последните 10 дни той отстояваше тезата, че ще се бори до последно 43-ото НС да излъчи редовен кабинет, за да имат време депутатите да приемат поправките в изборния закон за въвеждане на мажоритарна избирателна система. Консенсусът по тях обаче изглеждал все по-малко възможен.
Развръзката за управлението се чака утре, когато на "Дондуков" 2 се събират Росен Плевнелиев, новоизбраният президент Румен Радев, премиерът в оставка Бойко Борисов, министри, лидерите на партиите в парламента и шефовете на силовите структури на държавата. Те ще дискутират различните варианти за съставяне на кабинет, мажоритарните избори, бежанската криза и охраната на границите.
ГЕРБ е твърдо за предсрочни избори, като няма да подкрепи ново правителство в 43-ото НС и няма да излъчи министри за служебно. От партията обаче смятат, че съставянето на два поредни служебни кабинета - на Плевнелиев и на Радев, би било огромна грешка и би породило нестабилност. Затова ще изкажат пред КСНС позицията, че с оглед на мигрантската криза за България е правилно кабинетът "Борисов" да работи в оставка поне до края на годината. "Няма кой друг да се справи със ситуацията, особено ако някъде възникне напрежение като в Харманли. Докато нов правителствен екип навлезе в проблема, положението може да излезе извън контрол", коментираха вчера депутати от ГЕРБ. Те убеждават Борисов да остане на власт дори до 22 януари, когато Радев встъпва в длъжност.
Категорична е позицията и на БСП, които не искат да посочват министри при това мнозинство в парламента и настояват за бързи избори.
Съставяне на програмен кабинет с няколко задачи до изборите е третият вариант, който бе предложен по време на консултациите при Плевнелиев. Патриотичният фронт изрази готовност да вземе мандата и да се опита да го състави. Но вероятността да успее е минимална, защото ДПС е твърдо против властта да е в ръцете на "крайни националисти".
Движението ще отстоява тезата си, че 43-ият парламент няма моралното право да управлява повече, но ще предложи да се върви към преходен кабинет, който да не допуска криза. Това означава, че е по-вероятно Плевнелиев да връчи третия мандат на Реформаторите. Те също изразиха готовност да вземат мандат, ако ГЕРБ ги подкрепи за това.
Очаква се утре КСНС да вземе решение и за датата на предсрочните парламентарни избори. Това е изключително важно за новоизбрания президент Румен Радев, тъй като именно негова е задачата още в първите си дни от мандата да разпусне парламента и да каже кога ще гласуваме за нов. След заседанието на КСНС ще е ясно и дали парламентът ще уважи желанието на над 3 милиона българи, гласували на референдума, за изцяло мажоритарни избори. Или партиите ще приемат по-скоро смесена избирателна система.
"Гражданска" скача с 5-10% от 2017 г. От началото на 2017 г. цените на задължителната застраховката "Гражданска отговорност" ще растат плавно. Ръстът ще бъде с около 5-10% за първата половина на новата година, прогнозира за "Стандарт" Стоян Проданов, изпълнителен директор на "Бул Инс". Според него не може да има много резки скокове. Той обясни, че с оглед на анализите, които всички застрахователи правят за рисковете, които поемат с продажбата на полици "Гражданска отговорност", процесът на качване на цената е неминуем и това ще стартира още в първите седмици на новата година.
Основната причина е, че нашата полица покрива едни и същи рискове, както застраховките "Гражданска отговорност", които се продават в Румъния, Гърция, Австрия, Германия, лимитите са едни и същи, а цената у нас е в пъти по-ниска, дори спрямо Румъния. "Обезщетенията, които плащаме, стават все по-високи. Вече не говорим само за случаите, които имаме в чужбина по т.нар. система "Зелена карта", когато се плащат обезщетения на пострадали в чужбина водачи, по щети, причинени от автомобилисти с български полици. Говорим и за нематериални щети, които се плащат в България.
Присъдите, които съдилищата определят, са изключително високи, абсолютно неадекватни на икономическите реалности в страната ни. И ние се сблъскваме с всичко това - с тези високи рискове и с необходимостта да предвиждаме все по-високи и по-високи плащания по обезщетения. Няма как да избягаме от тази реалност и трябва да калкулираме това, да го включим в цените, по които предлагаме застраховката", каза Стоян Проданов.
"Към момента не предвиждаме промяна в цените по застраховка "Гражданска отговорност". Алианц България дори намали цените по задължителната застраховка за най-масовия клас автомобили още през месец октомври тази година", коментира за "Стандарт" Милен Иванов, зам. изпълнителен директор на ЗАД Алианц България. Така за масовия клас автомобили до 1300 куб.см., с регистрация в гр. София и възраст на водача 46 години цената в Алианц е 166,57 лв. Ако колата е с регистрация в по-малък град - например Стара Загора, Велико Търново или Пазарджик при същите параметри цената на полицата е 157,39 лева, обясни той.
Ровят имането на Р. Овч. Имането на бившия министър на енергетиката при управлението на Тройната коалиция Румен Oвчаров ще бъде проверено под лупа за незаконни доходи и укрити от държавата придобивки. Това съобщиха разследващи пред „Монитор". Преди седмица Дългия инкасатор, както е известен червеният енергетик, се сдоби с обвинение за безстопанственост, която е нанесла щета на държавната хазна с близо 200 млн. евро. заради златния гьол АЕЦ "Белене".
Веднага след като стана клиент на прокуратурата, Р. Овч е предаден за проверка и от страна на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. По закон след получено уведомление от прокуратурата, комисията започва да прави проверка на имането на съответното лице.
Разследването на инспекторите може да продължи до 1 година. В този период те трябва да направят цялото си разследване на база на документи. Те проверяват дали бандитите са закупили имоти или коли, яхти и мотори, както и какви пари имат по сметки у нас и в чужбина. Нормативната уредба позволява още инспекторите да получат данни от регистрите на НАП за това какви покупки е правил проверяваният и семейството му.
Според правилата на изпитаната в такива случаи схема самият Овчаров по документи е гол като пушка, но пък има доста заможно семейство и разбира се, инициативна съпруга с успешен бизнес в сферата, в която работи мъжът й. Иванка Овчарова притежава фирма „Проенерджи БГ", чиято дейност едва ли ще изненада някого - консултантски услуги в сферата на ядрената енергетика. Персоналът на компанията се ограничава до нейния управител- г-жа Овчарова и според последните публикувани финансови отчети основните разходи са свързани с изплащане на заплатата й, гравитираща около 8 бона. Интересно е, че г-жа Овчарова е представител на кипърска офшорна фирма, за чиято дейност и активи можем само да гадаем. За сметка на това пък съпругата на Р. Овч. е съдружник с вездесъщия политик и енергитик Еленко Божков в „Енерготрейдконсулт". Създателят на СДС и дългогодишен коалиционен партньор на БСП години наред редуваше депутатския стол с различни държавни постове в енергетиката, докато преди 2 години не акостира за известно време в Комисията за държавно и водно регулиране.
Госпожа Овчарова, разбира се, няма притеснение за покрива над главата си, тъй като двамата с благоверния си притежават близо 120 м2 апартамент в един от най-престижните райони в София, на гърба на Южния парк. Според Имотния регистър двамата отрудени енергетици са ипотекирали жилището през 2003 г., но само 6 години по-късно, в края на мандата на Тройната коалиция, са заличили ипотеката. Иначе г-жа Овчарова притежава ниви в Разградско, откъдето е родът й, но също така и половин декар имот в подбалканското село Саранци, известно с китните си планински къщи за отдих. Г-жа Овчарова си е купила и „самостоятелен обект в сграда" с площ 99 м2, в местността Шергуна край черноморския град Бяла. Какъв точно е обектът не става ясно, но в същата местност преди време дългогодишният червен функционер Младен Червеняков се зае да строи луксозен курортен комплекс. 110 м2 апартамент в идеалния център на София пък е последната покупка на г-жа Овчарова от миналата година. Иначе като грижовна майка Иванка е дарила на дъщеря си Яна още през 2008 г. апартамент в столичния кв. „Гоце Делчев".
Най-голямата щерка на Дългия инкасатор за известно време явно е имала финансови проблеми, защото апартаментът й е бил под възбрана, но тя почти веднага я е вдигнала и дори преди година си е купила гараж към него. Иначе Яна е оценител на недвижими имоти и за кратко е имала фирма с подобна сфера на дейност. За по-малката й сестра Теодора не се знае с какво точно се занимава, но поне и тя има покрив над главата. 26-годишната девойка още преди 2 години се е сдобила със 130 м2 ателие плюс гараж в тузарския столичен квартал „Манастирски ливади". Единственият син на Р. Овч. не фигурира никъде в регистрите у нас, за него се знае само, че е учил в престижни американски университети.
КОНПИ подхваща още четирима бивши и настоящи министри
От миналата седмица на прицела на КОНПИ освен Р. Овч, са още четирима бивши и настоящи министри, които се сдобиха с обвинения от прокуратурата. Това са наследникът на Овчаров на поста - Петър Димитров, както и енергийният министър от първия кабинет „Борисов" Делян Добрев, които също бяха подведени под наказателна отговорност заради далаверата с АЕЦ „Белене". Освен тях инспекторите от комисията ще проверят и имането на военния и здравния министър в оставка - Николай Ненчев и Петър Москов. През миналата седмица Ненчев се сдоби с две обвинения за длъжностни престъпления, свързани с незипълнение на договор за ремонт на двигателите на самолетите МИГ, и за злоупотреби при поръчка на униформи за армията. Москов пък бе подведен под отговорност заради скандала с бартера на ваксини между България и Турция.
Джиповете изместиха комбитата у нас. Джиповете изместиха в търсенето комбита у нас. Търсенето на универсално проходими автомобили SUV 1 е трайна тенденция на пазара у нас. Това съобщи за „Монитор" Александър Миланов, председател на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България. По думите му в страните от Централна Европа преобладаващ дял в търсенето са комбитата за разлика от избора на потребителите у нас.
Това се наблюдава като тенденция през последните 5 години и очаквам да се запази и в следващите години, обясни още той. Експертът посочи, че това е въпрос на практичност и на разширяване на офертите. Предложенията нарастват с навлизането на много компании, които произвеждат и предлагат този клас автомобили, посочи Миланов. И допълни, че това увеличено търсене води и до нарастване на остатъчната стойност на колите и те са атрактивни за купувачите.
Той заяви още, че се отчита и ръст при компактните автомобили в сегментите В и С. Основно търсеният вид гориво е дизел. Има интерес към автомобили с автоматична трансмисия, особено в средния и високия ценови клас. Висок дял от колите се купуват от стопански субекти, отчита още Миланов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |