Втори сме по смъртност в света след Лесото. България е втора по смъртност в света, изпреварвана само от южноафриканското Кралство Лесото. Това сочат данните на ЦРУ за 2016, показа справка на „Труд" в Световната книга на фактите на американската агенция.
Страната ни продължава стабилно да се движи към върха на отрицателната класация, като се изкачва с още едно място след миналата година, когато бе обявена за трета в света по този показател. Според обновената американска статистиката за 272 държави у нас на 1000 души умират 14,5. Година назад цифрата е била 14,44. При първенеца Лесото също има ръст - от 14,89 за 2015 до 14,9 за 2016-а. Третото място е за Литва, а четвъртото е за Украйна.
„Ние сме даже на първо място. 15,3 промила е смъртността за 2015 г., дадена от НСИ. Така ние изпреварваме всички. Според НСИ смъртността е около 110-112 хиляди души на година, а раждаемостта е 62 000. България има най-големия отрицателен естествен прираст в света, което е дори по-страшно от високата смъртност", разясни пред „Труд" проф. Петър Иванов, директор на Научния институт по демография към БАНИ.
Според учените причините за това положение са няколко. Сред тях е ограниченият достъп до здравни услуги за редица части от населението на страната. Високата смъртност е свързана и с доходите, качеството и навиците, свързани със здравето и неговото поддържане. „Добрите такива сред българското население не са особено разпространени", уточни гл. ас. д-р Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН.
В челните места по изчезващи нации в Европа ни постави и последният здравен доклад на ЕК. Според него смъртността у нас е 50% по-висока от тази в страните с ниска смъртност.
Гуми с 4 мм грайфер от 15 ноември до 1 март. Водачите на пътни превозни средства са длъжни да карат със зимни гуми или с гуми с грайфер до 4 мм в периода от 15 ноември до 1 март. Тази поправка в Закона за движение по пътищата бе гласувана днес в парламента.
В приемането на текста участваха 75 депутати и в залата имаше почти толкова мнения. Досега българският закон не задължаваше шофьорите да карат със зимни гуми, изискването бе само протекторът да не е по-изтъркан от 1,6 мм. На нашия континент зимните гуми, които са ефикасни при температура под 7 градуса, са задължителни само в скандинавските страни. В Централна Европа изискването е само при снеговалежи и заледявания, а в Южна - изобщо липсва. Предложението за задължителни зимни гуми бе на КАТ, но от полицията не го подкрепиха със статистика колко тежки катастрофи са станали по тази причина.
Напротив - данните са, че най-много злополуки има през юли, август и септември, когато температурите са високи, а пътищата - сухи. Трябваше да мине почти цяла година, докато депутатите осъзнаят, че не могат да обявят за нарушители жителите на Петрич, Сандански или на градовете по Черноморието, където през зимата температурите рядко падат под нулата. Така се стигна до компромис, който позволява колата да е с летни гуми, стига да са с дълбок грайфер.
Днес депутатите приеха още, че каруцарите са длъжни в тъмните часове на денонощието да карат със светлоотразителни жилетки. Такова изискване в момента има само за велосипедистите, които се движат нощем извън населените места.
Забранява се спирането в аварийната лента на магистралите, освен при повреда на автомобила или здравословни проблеми на водача и пътниците, гласи друга от поправките в ЗДвП. Шофьорите нямат право да карат в аварийната лента, срещу посоката на движение, както и да сменят рязко платната. Онези, които возят пътници, ще бъдат задължени преди потегляне да проверят дали е осигурена безопасността на всички в автомобила - предпазни колани, столчета за децата и т.н.
1000 афганистанци направиха погром в лагера в Харманли. Разгневени кандидат-бежанци от Афганистан се разбунтуваха в лагера в Харманли, потрошиха новата столова и регистрационния център и дълго време отказваха да се подчинят на полицаите, опитали се да въдворят ред. Те въстанаха срещу забраната да напускат лагера, която бе наложена в понеделник, след като бяха открити 26 случая на краста и други кожни болести. Карантината бе наложена заради огромната паника сред населението на Харманли.
Близо 1000 млади мъже в продължение на часове палиха гуми и хвърляха камъни по полицаите, които охраняват лагера, както и по пристигналите подкрепления. Неясно защо униформените не спряха още в зародиш бунта на недоволните, а дълго време наблюдаваха безучастно погрома.
Разпространен в социалните мрежи видеоклип показа как в двора на лагера младежи замерят униформените, които се крият зад кола на жандармерията. Вие се гъст черен дим, очевидно от запалени гуми. Срещу протестиращите първоначално има десетина полицаи, част от които са от жандармерията, а други са от КАТ. Има и цивилни. Вижда се, че е изпратено водно оръдие, но то е без вода и се налага пожарната да го пълни спешно. Усещайки, че са хванали полицаите неподготвени, афганистанците буквално потрошават автомобила с водното оръдие. В един момент служителите на реда започват да стрелят с пушки и пистолети във въздуха. На финала се вижда, че е дошло подкрепление, защото полицаите са поне три пъти повече и тръгването им в редица към протестриращите очевидно има ефект.
Според агенцията за бежанците напрежението е започнало да се трупа, след като в понеделник е било забранено трите хиляди мигранти да излизат из града заради наложената карантина. Освен афганистанците в Харманли са настанени още сирийски и иракски семейства, които обаче не са участвали в погромите. От месеци гражданите на Афганистан са отделени, тъй като има непрекъснати сбивания с тях. Още в понеделник се разбра, че лагерът не е обграден от всички страни и въпреки карантината младежите продължили да излизат безпроблемно. Затова спешно са били поставени още заграждения и това е разярило чужденците.
Към 14 ч. от МВР съобщиха, че протестът е потушен, "и то без използването на сила". Няма пострадали при бунта, се твърди в съобщението. Местните медии обаче съобщават, че има ударен с камък полицай. За да прекратят вандалските прояви на мигрантите, в Харманли бяха изпратени допълнително полицаи от Хасково и Пловдив, спешно пристигна директорът на МВР - Хасково, председателят на ДАБ Петя Първанова и областният управител Станислав Дечев. Директорът на Националната полиция Христо Терзийски заяви в късния следобед, че МВР разполага с достатъчно техника, включително и химически средства, които ще бъдат използвани при необходимост.
Петя Първанова бе посрещната от националисти и граждани на Харманли с викове "оставка", съобщи Дарик радио. Появи се и "ловецът на бежанци" Господин Вълев, по-известен като Динко. Срещу него има повдигнато обвинение за насаждане на расова омраза. Първанова отказа да подаде оставка. "Кой ще преговаря с бунтуващите се бежанци?", попита в отговор тя. Председателят на ДАБ се определи за главен преговарящ с чужденците, които по думите й вече се били успокоили. Те излъчили контактна група, която да преговаря с българските власти. Постигнати били договорки да няма повече вандалски прояви и палежи. След края на преговорите Първанова съобщи, че е образувано досъдебно производство по повод на палежите и разрушенията, извършени в лагера. Заради разследването ще се гледат любителски кадри, заснели бунта.
Първанова заяви, че в момента се водят преговори с Европейската комисия част от лагера в Харманли да се превърне в център от затворен тип, както настояват жителите на града. Пред БНР обаче призна, че исканията на практика са неизпълними. "Аз много искам да проявим разбиране и към тези хора, които са вътре, защото освен тези, които протестират, има и семейства, има деца и ние трябва да проявим и човещина. Защото още преди България да се присъедини към Европейския съюз, на всички беше известно, че политиката в областта на убежищата е хоризонтална. Това е политика, която спазват всички държави, защото има международно правни актове, които ние трябва да изпълняваме, има конвенции, към които държавата се е присъединила, и всичките тези искания за центрове от затворен тип, това е нещо, което е неизпълнимо, и не трябва да бъдем манипулирани", коментира тя.
От вчера в лагера е започнала дезинфекция, съобщиха от агенцията за бежанците. До края на седмицата трябвало да дойдат лекари, които да прегледат всички обитатели на лагера. Бежанците са били информирани вчера, че лекари ще дойдат чак в понеделник и те не вярват, че това ще се случи, информираха доброволци, които работят с децата в лагера в Харманли.
Миналия уикенд лекари от ВМА-София прегледаха 126 души, които видимо имат най-сериозни кожни проблеми и усложнения. На 26 от тях бе открита краста. Има и болен от малария, както и други с варицела. Според РЗИ-Хасково и медиците от София няма опасност за местното население, но за всеки случай беше наложена карантина, тъй като паниката сред местното население стана огромна. Според националния консултант Ангел Кунчев кожните болести в Харманли не застрашават никого.
Жалби блокираха и ремонта на пътища с европейски пари. След като поръчката за тол системата се оказа блокирана вече месеци, търговете за ремонт на пътища с европейски средства също засякоха. От пуснатите 15 поръчки за отделни пътни отсечки по седем вече има избрани строители, но те няма да започнат работа. Причината е в обжалванията от недоволни от процедурата на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) участници. Общо 13 жалби са подадени в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Това е първият голям търг за обновяване на 250 км шосета за общо 150 млн. лв. по новата оперативна програма "Региони в растеж", която ще се изпълнява до 2020 г. Блокирани са дейности са 68 млн. лв. А интересът към поръчката е огромен - бяха подадени 74 оферти, а допуснати 35.
Сред шосетата за ремонт в списъка прави впечатление участък от пътя Пловдив-Асеновград със стойност 19 млн. лв. - т.е. за 10-те километра, които ще се рехабилитират, цената излиза около 2 млн. лв./км. Така тя се оказва и най-скъпата от всички отсечки в пакета. Голямата сума обаче привлече само два кандидата. Това вероятно се дължи на окаяното състояние на шосето, което не е ремонтирано от 20 години, и на предвиденото разширяване на трасето с допълнителни платна.
Според информацията на сайта на КЗК повече от 10 фирми са недоволни от процедурите. Сред тях са "Трейс", "Каро трейдинг", "Автомагистрали Черно море". Причините за обжалванията са основно отстраняване заради пропуски и неточности в техническата част на офертите. В бранша коментарите са, че на практика се блокира цялото финансиране за пътища, предвидено от еврофондовете.
Сред 15-те участъка има и други важни направления - като пътя Стара Загора - Раднево, Варна - Добрич, Търговище - Разград, Плевен-Ловеч, както и ремонтите на прохода "Петрохан" и пътя за пещерата "Леденика". Очаква се да бъдат определени строителите по още 8 позиции. Критерият за оценка на офертите е икономически най-изгодна оферта.
На ход
В началото на седмицата регионалното министерство обяви първа рокада в ръководните органи на подчинените му ведомства. Досегашният шеф на АПИ инж. Лазар Лазаров подаде оставка, а на негово място от 1 декември ще бъде досегашният му заместник инж. Дончо Атанасов. Регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че в управлението няма да има сътресения, а приемственост.
Илияна, но Цанова - служебен премиер, Радев казва еврокомисаря. Вицепремиерката по еврофондовете от двете досегашни служебни правителства на Росен Плевнелиев - Илияна Цанова, почти сигурно ще бъде посочена от него за министър-председател в третия му кабинет, научи "24 часа" от източници на "Дондуков" 2.
Цанова била избрана от Плевнелиев заради това, че е технократ, а и двете ѝ досегашни участия показали, че си поставя ясни цели и ги изпълнява. След 22 януари новият президент има право да подмени състава на излъчения от предшественика му служебен кабинет, след като разпусне парламента и насрочи избори за НС.
Именно второто служебно правителство трябва да ги подготви, а има индикации, че Радев е склонен да остави Цанова. Така щяла да бъде спестена допълнителна нестабилност, а и да бъде изпълнена забраната на Бойко Борисов и Корнелия Нинова хора от ГЕРБ и БСП да участват в служебни кабинети.
Цанова в момента е зам.-шеф на плана "Юнкер" и е изключително добре приета в Брюксел - още един мотив да се спре върху нея.
Дали Плевнелиев ще стигне до съставяне на 3-и служебен кабинет, трябва да стане ясно във вторник на свикания от него КСНС. Тогава ще се разбере финално дали ще се намери разбирателство за експертно правителство до края на този мандат през 2018 г., или ще се наложат предсрочни избори. Но със сигурност Радев ще трябва да номинира новия български еврокомисар на мястото на Кристалина Георгиева.
След оставката на кабинета си Борисов е забранил на своите хора да подготвят кандидатура и да водят разговори в Брюксел. Досегашният президент Росен Плевнелиев също нямало да номинира еврокомисар през свое служебно правителство. При встъпването в длъжност на Радев Георгиева вече ще е напуснала ЕК и ще се наложи бързо да бъде направена номинация.
Самата Кристалина Георгиева също бе номинирана за еврокомисар от служебно правителство (начело с Георги Близнашки), след като кабинетът на Пламен Орешарски подаде оставка.
Големи инвеститори възраждат след 4 г. борда по туризъм. Рестарт на Националния борд по туризъм с нови сили и с много нови лица. Това се случи в четвъртък в столичния хотел "Кристал палас".
Големите в хотелиерския бизнес у нас се събраха и заявиха, че вече освен с капиталите си ще участват активно в туризма и с идеи за промяна на закони, наредби и правила. А щом предложенията идват от хората с най-големи инвестиции в хотелския бизнес в България, очевидно ще бъдат чути. Да чуе, а и да открие годишното събрание на Националния борд по туризъм дойде и министърът в оставка Николина Ангелкова.
Впрочем организацията се възражда след 4 г. "във фризера", както отбеляза изпълнителният й директор Мартин Захариев.
Новите лица в нея са Спас Русев, собственик на "Грандхотел Радисън", Лъчезар Цоцорков, собственик на "Асарел медет" и на "Трейшън хотелиерс", Людмил Стойков, собственик на "Дюни роял ризорт", Ветко Арабаджиев, собственик на хотел "Маринела", "Елените" и др , Николай Пехливанов, собственик на "Грийн лайф ризорт", Георги Чопев, собственик на хотел "Сенс", и др.
Досегашни членове са Цоло Вутов, Радка Минева, Цветелина Бориславова, Калин Пешов, Радосвет Радев, Румен Драганов, Красимир Гергов, Мартин Захариев, Поли Карастоянова и др. Всички те се обръщат с писмо до премиера в оставка Борисов, до министър Ангелкова с пакет от мерки до 2026 г.
"За повечето от нас основният бизнес не е туризъм, ние сме инвестирали в него", отбеляза Красимир Гергов, председател на борда по туризъм. И призова колегите си от организацията всеки да отговаря за областта, в която е най-силен. Националният борд по туризъм ще има сайт, на който ще качват вижданията и предложенията си, ще се правят коментари, каза Гергов. Големите в туризма поздравиха Ангелкова за работата ѝ като министър, отбелязаха рекордните резултати в туризма тази година, безпрецедентното присъствие на БГ министър в руската Дума и връщането на руските пазари.
"Самостоятелно Министерство на туризма беше много важно за политическа изява в сектора. Следващата крачка е туризмът, който носи 12-13% дял в БВП, да бъде обезпечен и финансово. С 14 млн. лв. в новия бюджет туризмът е бедно сираче", заяви Мартин Захариев. Подкрепиха го и другите.
"Такъв малък бюджет при тази тежест в БВП е наистина срамота", каза Кънчо Стойчев. Според него обаче проблемите идвали заради абсурдите в бизнессредата. Той обяви, че бизнесът започва битка за приемане на закон за мълчаливото съгласие. Ако чиновникът не отговори до 14 дни на искане или разрешително, да се счита за одобрение. Ще се предложат и тестове за наказателна отговорност на администрацията, ако причини щета за бизнеса.
"Поздравявам ви за инициативата да възродите Националния борд по туризъм, резултатите от работата в сектора е да бъдете обединени", обърна се към инвеститорите Ангелкова. Това е болна тема, тъй като като министър има нелеката задача да общува с цели 302 организации в сектора. Тя увери хотелиерите, че са създадени къса писта и инвестиционна карта, чрез които ще се подпомагат инвеститорите в бранша, независимо дали са чуждестранни, или български. След това към Ангелкова заваляха въпроси и предложения.
Туристическият данък, събиран от общините за нощувка в хотели, който е от 30 ст. до 3 лв. на човек, да бъде превеждан в републиканския бюджет, но да не потъва в него, а да се харчи за туризма, предложи Мартин Захариев. Ако данъкът действително се събира, без да се крият нощувки, сумата би била около 15 млн. лв. годишно.
"Аз съм против тези пари да се харчат безконтролно от администрацията", репликира обаче Кънчо Стойчев. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, пък направо завъртя на 360 градуса данъка.
"Това е наказание за хотела, че е довел турист. От този турист печелят таксита, банки и телекоми наоколо, но парите се вземат от горкия хотелиер. Вместо това на всеки хотелиер трябва да се плаща 1 лв., че е докарал турист", отсече Драганов. Ветко Арабаджиев и Николай Пехливанов се интересуваха от европарите за туризма и новата регламентация за плажовете. "Туризмът е най-силната платформа, с която България се представя пред света", заключи Поли Карастоянова, която бе предният изпълнителен директор на борда по туризъм.
Предлагат 6 мерки до 2026 г. за тласък на туризма
Шест предложения, събрани в пакет от мерки до 2026 г., одобри на общото си събрание Националният борд по туризъм. Те са описани и в писмото им до премиера в оставка Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и до министрите Ангелкова и Горанов. 1. Подкрепа за въвеждане на единната система за туристическа информация, която
трябва да изсветли сектора.
2. Създаване на допълнителни условия за подобряване на местните икономики и създаване на нови работни места за целогодишен туризъм, включващи увеличение на средната брутна заплата на заетите в сектора до 1400 евро.
3. Подкрепа на идеята за емитиране ва ваучери за здравна превенция в размер на 720 лв. годишно.
4. Реализиране на туристически бизнес паркове.
5. Туристическият данък, събиран от общините, да бъде превеждан в републиканския бюджет, но сумата да бъде целево разходвана за нуждите на националната реклама в чужбина.
6. В проекта за бюджет на Министерството на туризма за 2017 г. да се заложат 28 млн. лв.
"Черен петък" в 10 234 магазина. 10 234 магазина у нас ще пуснат намаления за т. нар. Черен петък днес. Търговците вече са подготвили до 70% намаления за клиентите, които ще посетят магазините им, и до 90% за онлайн платформите за пазаруване.
През миналата година българите са изхарчили над 66 млн. лв., за да плащат в магазини с дебитни, кредитни карти или кеш.
Един от най-големите български онлайн магазини за техника готви и днес огромна разпродажба на всичките си артикули, като повечето ни сънародници не спят по цяла нощ, за да се доберат до тънките цени.
Най-купувани стоки обикновено са таблетите и смартфоните, последвани от ново поколение телевизори, както и малки и големи електроуреди. Запазва се тенденцията през последните години ноември да е най-атрактивният месец за поръчки и надминава по потребителска активност дори празничния декември. Някои търговци дори се изтарикатяват и намаляват продаваните от тях стоки още преди деня на голямото пазаруване.
Очаква се и гигантите по света като Amazon и Ebay също да ни залеят с предпразнични оферти.
Едни от най-големите почитатели на Черния петък са именно американците. По данни на изследователската служба Shopper Track през 2015 г. те са похарчили над 10,4 млрд. долара за покупки по магазините. Названието Черен петък е измислено от жителите на Филаделфия, щата Пенсилвания, които били много недоволни от ужасните задръствания по пътищата в този ден. По-късно изразът започнал да се употребява само за най-големите разпродажби и така вече се разпространил и в САЩ, и по света.
Пазаруването по време на големи намаления, независимо от сезона, е най-добрият начин да се спестят пари. Но когато става дума за Черния петък, имаме нужда от малко "следи", които ще улеснят намирането на най-подходящите сделки. Но много сайтове вече предлагат намаления, с които потребителите могат да "загреят" за Черния петък.
Безплатни приложения като Flipp and DealNews теглят информация от флаери и седмични обяви на популярни търговци на дребно, така че лесно може да се състави списък с желаните покупки, съобщи USNews. Но ако предпочитате да пазарувате по време на Черния петък с посещения на класически сайтове, ето няколко възможности, които събират на едно най-доброто от най-доброто от тазгодишните предложения - TheBlackFriday.com, GottaDeal.com, Amazon, Slickdeals, BFAds.net, BradsDeals.com, BlackFriday.com.
Брюксел предлага втори шанс на закъсали фирми. Европейската комисия (ЕК) представи набор от правила за предприятията в несъстоятелност, които ще помогнат на закъсали компании да избегнат фалит чрез преструктуриране. Целта е да се увеличат възможностите за дружествата с финансови затруднения, да се преструктурират на ранен етап, така че да се предотврати фалитът им и съкращаването на персонал. Новите правила ще гарантират, че даден предприемач ще получи втори шанс да се занимава с бизнес след обявяване на фалит.
"Искаме да помогнем на предприятията да се преструктурират, така че работните места и стойността им да се запазят. Освен това искаме да помогнем на предприемачите, които не успеят да се изправят на крака, по-бързо да излязат от тази ситуация и да опитат отново, като подходят по-разумно", заяви първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в прессъобщение от Брюксел. Всяка година 200 хил. предприятия в ЕС фалират, което води до загубата на 1,7 млн. работни места. В много случаи това би могло да се избегне. Сега много жизнеспособни фирми с финансови затруднения отиват към ликвидация вместо към преструктуриране и твърде малко на брой предприемачи получават втори шанс.
С предлаганите промени предприятията няма да се оказват в невъзможност да обслужват заемите си. Това ще спомогне за отстраняване на проблема с високите нива на необслужвани заеми в някои страни от ЕС. Което пък ще позволи на банките да отпускат повече заеми. Предлаганата от ЕК директива предвижда общи правила за преструктуриране на закъсали фирми, така че да се запазят работните места. А предприемачите ще могат да се възползват от втори шанс, като бъдат безусловно освободени от задълженията си след максимален период от три години.
От Брюксел предлагат:
- Въвеждане на гъвкави правила за превантивно преструктуриране, като с това ще се опростят сложните и скъпоструващи съдебни производства.
- Длъжникът ще разполага с ограничено време - най-много четири месеца от правоприлагащите действия, в което "да си поеме дъх", т.е. да съдейства при воденето на преговорите и да извърши успешно преструктуриране.
- Несъгласните кредитори и акционери, които са малцинство, няма да могат да блокират плановете за преструктуриране, но законните им интереси ще бъдат защитени.
- Новото финансиране ще бъде обезпечено по специален начин, което ще увеличи шансовете за успешно преструктуриране.
- Благодарение на процедурите за превантивно преструктуриране работниците ще се ползват с пълна закрила от трудовото законодателство.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |