Комисията за конфискация ще харчи 10% от отнетото имущество. Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) ще получи сериозен бонус към бюджета си, след като правната комисия в парламента гласува комисията да използва за свои нужди 10% от стойността на конфискуваното. Предложението при второто четене на поправките в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно имущество бе на Хамид Хамид от ДПС, но получи подкрепата на депутати от всички основни политически сили. Аргументът бе, че така органът ще тежи по-малко на държавния бюджет. Текстът се прие по аналогия с разпоредба в Закона за защита на конкуренцията, която постановява, че бюджетът на Комисията за защита на конкуренцията се попълва и с приходи от имуществени санкции и глоби по влезли в сила нейни решения.
Ако предложението бъде прието и в пленарната зала, бюджетът на комисията за конфискация ще набъбне значително. Тази година органът удари рекорд по отнето имущество - за 18.5 млн. лв., както съобщи вчера шефът й Пламен Георгиев. Той обаче не каза каква част от тази сума е по влезли в сила окончателни съдебни решения за конфискация. Бюджетът на КОНПИ за тази година е малко над 6 млн. лв., от които над половината отиват за заплати и осигуровки. При обсъждането в правната комисия не стана ясно по какви правила ще се разпределя допълнителният приход. Но се разбра, че депутатите смятат за важно да се повишат възнагражденията на инспекторите на КОНПИ.
Идеята дойде, докато се обсъждаше друга новост в закона за конфискация - предложението най-малко 20 на сто от стойността на отнетото имущество да се използва за "социални цели". Срещу идеята се обяви финансовото министерство заради неясната формулировка "социални цели". Депутатите обаче пренебрегнаха позицията му и дори приеха искането на Чавдар Георгиев от БСП този дял да се качи на 30%. Отговорността кой и как ще разпределя сумите бе прехвърлена на Министерския съвет, който ще трябва да изготви подзаконов нормативен акт за разпореждане с конфискуваното имущество.
Отпадна най-противоречивата поправка в закона - въвеждането на т.нар. обърната доказателствена тежест, при която имуществото на проверявания се счита за незаконно придобито, докато той не докаже обратното. Депутатите решиха да отложат дебата до разглеждането на проекта за антикорупционен закон, който съдържа сходна разпоредба.
Даде се възможност на комисията за конфискация да изисква обяснения и сведения от проверяваните, както и от свързаните с тях лица. Но не се прие искането й да се позволи на нейните инспектори да претърсват и изземват по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. Шефът на КОНПИ Пламен Георгиев обясни, че събирането на обяснения и сведения от проверяваните било необходимо, за да може комисията предварително да се запознае с всички обстоятелства по даден случай и да не се стига до провали в съда заради неустановени факти. По думите му имало случаи, при които адвокатите на проверяваните нарочно ги съветвали да не дават никаква информация на комисията, така че, ако падне искът й в съда, да могат да търсят от нея обезщетение.
КОНПИ получи и правото да иска разкриване на застрахователна и статистическа тайна за проверяваните лица. Това стана въпреки съпротивата на застрахователите и на Националния статистически институт. НСИ ще трябва да предоставя информация за годишните финансови отчети на юридическите лица.
Постави се минимум за стойността на незаконно придобитото имущество, което държавата може да отнема - 10 хил. лв. Промени се и размерът на несъответствието между доходите на проверявания и наличното му имущество, при което комисията стартира производство срещу него - от 250 000 лв. бе намален на 150 000 лв. Това със сигурност ще доведе до ръст на производствата за конфискация.
В ход
КОНПИ ще проверява Румен Овчаров и Николай Ненчев. Бившият енергиен министър и военният министър в оставка ще бъдат проверявани, след като прокуратурата им повдигна обвинения в безстопанственост. Овчаров бе обвинен заради АЕЦ "Белене", а Ненчев - заради сделка за ремонт на самолетите "МиГ" и за поръчката за униформи за армията.
Икономическите мигранти ще бъдат изолирани в затвори. Гражданите на Афганистан, Ирак и Пакистан, на които им е отказан бежански статут, ще бъдат настанявани в лагери от затворен тип. С тази мярка МВР и Държавната агенция за бежанците (ДАБ) възнамеряват да предотвратят бъдещи безредици. Новината дойде от работно съвещание при премиера Бойко Борисов, на което беше обсъдено изпълнението на плана за действие при възникване на извънредна ситуация вследствие на увеличен миграционен натиск по границите на България с Турция.
За целта ще бъдат изградени допълнителни лагери, а част от съществуващите ще бъдат разширени. В лагерите в Харманли, София и с. Баня ще бъдат настанявани само сирийци, които имат право на бежански статут, защото бягат от войната. Областният управител на Хасково Станислав Дечев обяви по Нова телевизия, че извеждането на афганистанците ще бъде извършено по план, след като всички бъдат преброени. Очевидно управляващите дори не знаят броя на настанените.
Досега плановете на правителството бяха да бъде изграден само един затворен център в ямболското с. Бояново, където да бъдат преместени афганистанците. След бунтовете в Харманли и протестите на жители на Бояново явно тези планове са се променили. Новите центрове ще бъдат разположени по границата с Турция в бившите гранични застави. Ще ги охранява МВР. Според МС вече са направени разчети за хранене, битово осигуряване и медицинско обслужване, както и за необходимите сили и средства.
Два от центровете на ДАБ и дирекция "Миграция", които са близо до границата, ще бъдат преобразувани. Центърът в с. Пъстрогор, в който в момента са настанени само афганистанци и пакистанци, ще стане изцяло от затворен тип, като там се пренасочат част от настанените в разпределителния център в Елхово чужденци. Предвижда се разширяване на разпределителния център на дирекция "Миграция" в Любимец. Там според Дечев ще бъдат доставени 50 фургона за 400 човека и ще бъдат настанени афганистанците от Харманли, които бяха арестувани след безредиците в четвъртък.
Засега е под въпрос дали България няма да бъде санкционирана от Европейската комисия заради изграждането на затворените лагери. Още през ноември 2013 г. представители на ЕК препоръчаха бежанците, пристигащи в ЕС, да бъдат настанявани в центрове от открит тип, а не в закрити, където условията са сходни със задържане в затвор.
След бунтовете 50 афганистанци са пожелали доброволно да се върнат в страната си, стана ясно вчера. Други 200 предстои да бъдат върнати, след като се разгледат молбите им и получат отказ за бежански статут, съобщи пресслужбата на кабинета. Само че тези хора имат право и да обжалват на две инстанции и експулсирането им доста ще се забави.
Тези, които доброволно са заявили, че искат да се върнат, най-вероятно ще бъдат изведени със самолет. Съгласието им дава право на българските власти да ги превозват до Афганистан, тъй като към този момент няма споразумение за реадмисия. Засега българските власти имат проблем с тези чужденци, които нямат документи за самоличност и не искат да кажат истинските си имена. Това прави идентифицирането им трудно, а властите в Кабул отказват да признаят граждани, които нямат афганистански паспорт.
Според Илиана Йотова - евродепутат и бъдещ вицепрезидент, голяма част от афганистанците не получават убежище у нас и трябва да бъдат депортирани, още повече че ЕС плаща тези полети. Според европейското законодателство на тези, които нямат документи, могат да им бъдат издавани европейски разрешителни за връщане и така се решавал проблемът с връщането им в Афганистан.
Проблеми
"Местенето на мигранти от един в друг лагер създава нови огнища на напрежение. Това, което се случва в Харманли, е бледа картина пред това, което може да се случи", каза по Нова телевизия Илияна Йотова и определи ситуацията като "тенджера под налягане, чийто капак е развален". В края на август тя била в Харманли, но от центъра й обяснили, че има епидемия от краста и освен това не можели да гарантират здравето й. Лекари и преводачи няма, защото от месеци не им се плаща, допълни Йотова и попита как се използват парите от фонда за миграция.
Спорна поръчка за над 4 млн. лв. за лавките в затворите. Поръчките за доставка на храна в местата за лишаване от свобода, подобно на самите затворници, носят усещане за нещо незаконно. Преди година и половина Министерството на правосъдието смени ръководството на двете институции, които отговарят за доставките - държавното предприятие "Фонд затворно дело" (за магазините и лавките в затворите) и Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (за сготвената храна, която се дава на затворниците сутрин, обед и вечер). Идеята беше да бъде разбит порочният модел, при който неизвестни фирми пощенски кутии симулират състезание, като в крайна сметка печели тази, която предлага най-висока цена и най-некачествен продукт.
Проведената наскоро поръчка за 3.6 млн. лв. без ДДС (4.32 млн. с данъка) за доставка на хранителни продукти за затворническите лавки за 12 месеца поставя въпроса доколко ситуацията се е променила реално. Процедурата по избор на изпълнител повдига серия въпроси. В крайна сметка победител в повечето позиции е създадена в началото на годината пернишка фирма, зад която стоят местни бизнесмени, разследвани за измами с еврофондове и с публични задължения.
Става дума за дружеството "ВДН трейд", която печели поръчката за всички позиции, за които е подала оферти. По различни причини техните конкуренти са отпаднали в хода на процедурата.
Бърза работа, нова поръчка
До настоящия търг се стига, след като договорът с предишния изпълнител е прекратен, като причината според "Фонд затворно дело" е, че от фирмата изпълнител -"Фууд деливъри експрес", не спазвали нито срока за доставка, нито качеството на продуктите.
В края на октомври започва нова процедура за избор на доставчици за затворническите лавки. Поканата е изпратена на 31 октомври, а крайният срок за оферти е седмица по-късно. Така участниците имат пет дни за изготвяне на предложения по общо 13 позиции (колкото са затворите в България).
Кратките срокове за подаване на оферти не са нещо необичайно за затворите. При избора на "Фууд деливъри експрес" например като причина за неотложното възлагане на поръчката са посочени "изключителни обстоятелства, увреждащи обществения ред, водещи до нарушение на нормалното изпълнение на нормативно установени дейности на възложителя", разбирай - затворниците могат да се вдигнат на бунт. Търгът тогава е обявен на 23 август, а договорът е сключен на 14 септември.
Рунд пореден
В последния търг за доставки на храни са поканени общо 15 фирми, които са избрани на база "пазарно проучване", казват от "Фонд затворно дело". Само седем от тях подават оферти по различни позиции, като най-активна е "Памела комерс" , която участва в оферти за 12 от тях. Общата стойност на поръчката е над 3.6 млн. лв. без ДДС, като най-голяма е тази за доставки в Софийския затвор, която е за над 1 млн. лв. "ВДН трейд" участва в шест позиции.
Изпълнителният директор на "Фонд затворно дело" Иван Иванов обясни пред "Капитал", че е възложил на затворите да предложат за участие местни фирми, като така се насърчава бизнесът там, както и да се намалят транспортните разходи и съответно цените. В крайна сметка обаче пернишката фирма ще доставя в Белене, Бобов дол, Ловеч, Пловдив, Стара Загора и София, като така взима най-големия дял от поръчката.
Критерии за оценка е била ценовата оферта с тежест 60% и техническото предложение - 40%. В техническото предложение се включват срокове за доставки и за подмяна на негодни стоки.
По време на процедурата един по един конкурентите на "ВДН трейд" обаче отпадат. Едно от основните условия към кандидатите е било те да имат свой представител на заседанието, за да бъдат разгледани изобщо техните оферти. Освен това те трябва да представят пълномощно, което да им дава право да договарят цени.
В протокола от отварянето на офертите пише, че пълномощното на представителя на "Метро кеш енд кери" не отговаряло на изискванията на възложителя. "В деня на договарянето на представителя на "Метро кеш енд кери" е дадена възможност до 13 часа да представи пълномощно в съответствие с изискванията на възложителя. Такова не е представено в указания срок", отговориха от "Фонд затворно дело".
По информация на "Капитал" упълномощеното лице на "Метро кеш енд кери" е разполагало с документ, който го упълномощава да подписва протокол за договаряне, както и да извършва всякакви дейности по обществената поръчка. От "Фонд затворно дело" уточниха, че е имало изискване в търга да има изрично написано правото на договаряне и затова нямало как в публичната част на отварянето на оферти да се направи компромис. "В интерес на възложителя е да може да се договори цената", обясниха те пред "Капитал". "Метро" са подготвили ново пълномощно, но все пак не са успели да го донесат до 13 часа, уточняват от държавното предприятие. Дали техните цени все пак нямаше да са по-ниски и от договорените с победителите - няма как да разберем. От "Метро кеш енд кери" отказаха коментар.
На заседанието не е присъствал представител на "Брадърс комерс", затова и тяхната оферта не е разгледана. "Салдо" пък са подали оферта само по една позиция, но ценовата им оферта не е разгледана, тъй като не са описали подробно и ясно начините и сроковете за изпълнение на доставката.
"Памела комерс" е отпаднала заради факта, че е предложила "варианти" на офертата. Фирмата е посочила срок за подмяна на стоки "до три работни дни от получаване на уведомление", както и "от един работен ден от получаване на уведомление". Представители на фонда обясниха, че доставка от 1 до 2 дни се оценява с различен брой точки от доставка за три дни в техническото предложение на кандидатите.
На въпрос на "Капитал" защо не е уточнено това по време на заседанието, за да бъде допуснат участникът, след като цените например се договарят, от ДПФЗД обясниха, че според Закона за обществените поръчки техническата спецификация не може да се договаря. "Могат да се искат разяснение, но те не трябва да водят до промяна на офертата", допълниха от "Фонд затворно дело".
Цените на "Памела комерс" (които са сред малкото изобщо отворени) по всички позиции, за които подават оферти, са поне поне няколко десетки хиляди по-ниски от тези на крайния победител "ВДН трейд".
Въпреки че с действията си "Фонд затворно дело" създава впечатление за прецизност, при разглеждане офертите на фирмата победител се забелязват грешки - разминавания между единична и крайна цена и т.н. От "Фонд затворно дело" обясниха, че това вероятно се е получило заради предложените отстъпки по време на заседанието. За възложителя от значение била отстъпката и единичната цена, но уточниха, че ще извършат проверка.
Кои са "ВДН трейд"
Дружеството победител е основано през януари тази година от трима перничани. Въпреки че от "Фонд затворно дело" казват, че са стигнали до него след пазарно проучване, не можахме да открием много за нея в интернет - тя няма интернет сайт. Фигурира в списък от браншови фирми, където е посочен мобилен телефон, който съвпада с този, ползван от друго дружество - СД КОЛЕВ И С-ИЕ-ЕСКАДА, собственици на което са пернишките братя Димитър и Пенчо Колеви.
Именно Димитър Колев представлява "ВДН трейд" по време на отварянето на офертите. Най-вероятно именно братя Колеви са реалните собственици на дружеството, защото двама от номиналните акционери във фирмата са техни роднини. Съвпадение има и в домашните адреси и тази на фирмата, които също водят до братя Колеви. Месец след основаването фирма "ВДН трейд" купува производствената база за салати на СД КОЛЕВ И С-ИЕ-ЕСКАДА в пернишкия квартал Мошино.
Каква е причината реалните собственици да искат да се скрият можем да гадаем. Съпругата на Димитър Колев е председател на Административен съд - София-област. През 2009 г. името на фирма "Ескада" попадна в сигнал на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), като прокуратурата в Перник започва предварителна проверка за измами с еврофонодве, която завършва с отказ за образуване на досъдебно производство. Към края на септември 2016 г. КОЛЕВ И С-ИЕ-ЕСКАДА присъства в списъка на НАП на длъжниците с "неуредени публични задължения, които нямат имущество, върху което може да се наложи обезпечение, не е представено обезпечение и нямат вземания от банки и трети лица", като задължението е за близо 1.2 млн. Последното обстоятелство със сигурност би възпрепятствало фирмата да участва в поръчката, тъй като задължително условие е предоставянето на доказателства за липса на публични задължения. Такива са били предоставени от "ВДН трейд", коментира Иван Иванов от държавното предприятие пред "Капитал". На въпрос защо именно Димитър Колев е представлявал "ВДН трейд" по време на отварянето на офертите Василев отговори, че Колев "разбира от тази работа", а основният представител е бил адвокат Тодор Милачков (чиято съпруга също е административен съдия).
Васил Василев, който управлява "ВДН трейд", обясни пред "Капитал", че не знае да има роднинска връзка между Димитър Колев и другите собственици на дружеството - Любен Миланов и Цветанка Попова. "Ние закупихме дружеството и фабриката, за да почнем производство. Решихме да го възстановим, защото видяхме, че има интерес", каза той пред "Капитал". От "Фонд затворно дело" обясниха, че няма правен механизъм, чрез който да проверяват хората, които реално стоят зад фирмата. Неофициално обясниха, че "всички фирми в бранша са такива", и ще следят договора под лупа, като при първите доставки не са открили проблеми.
КФН разреши на "Хювефарма" да изкупи всички акции в "Биовет". Обединението между "Хювефарма" на Кирил Домусчиев и "Опортюните 2009" получи разрешение да изкупи акциите на миноритарните акционери в "Биовет". Комисията за финансов надзор (КФН) не е издала забрана за публикуване на предложението при цена от 15.11 лв. за акция. Така на практика компанията на Домусчиев ще може да придобие останалите около 10% от капитала на "Биовет", които не контролира, за 10.24 млн. лв. Операцията ще се финансира със средства на "Хювефарма".
Четири оферти по-късно
Успехът за Домусчиев и близката да него "Опортюните 2009" идва след четири оферти, една от които беше оттеглена преждевременно и след това леко подобрена, а регулаторът отхвърли другите две. Една от причините за това беше сравнително ниската цена, която беше предложена за акциите извън контрола на мажоритарния собственик.
В решение от 20 септември КФН посочи, че оценката в първото търгово предложение (13.3 лв. на акция) е базирана на занижени прогнози. За сравнение - справедливата цена, поставена от независимия оценител "Нет консулт" през февруари 2016 г., беше 19.36 лв. на акция, базирайки се на прогнозни данни до 2022 г., предоставени от мениджмънта на "Биовет". Последната беше публикувана през февруари, като послужи за обезпечение на заем от банков консорциум към основния собственик на "Биовет". От "Нет консулт" не коментираха за "Капитал" поставената стойност на акция.
За акционерите - евтини, за кредиторите - скъпи
По този начин мажоритарните собственици прилагат двоен стандарт - когато договарят заем, се търси максимално висока оценка на дружеството. Когато обаче трябва да се плаща на малките акционери, се търси възможно най-ниската.
Например в оптимистичния сценарий в търговото предложение се предвижда по-нисък ръст на приходите на "Биовет" в сравнение с тези, направени при оценката за заема.
Така се занижават очакванията за оперативната печалба, на която се формира справедливата цена на акция. Според оптимистичната оценка в търговата оферта годишната оперативна печалба на "Биовет" за 2016 г. се очаква да достигне 8.74 млн. лв. - с около 4 млн. по-малко от отчетената към края на септември на тази година. Това предполага, че оценителите очакват компанията да реализира загуба през четвъртото тримесечие или пък че просто силно са занижили прогнозата си. По-ниската база води и до по-ниски прогнози за следващите години. В същото време прогнозата за оперативна печалба, използвана при оценката за заема, е почти 15 млн. лв.
"За сравнение - средният оперативен марж на дружеството в периода 2009 - 2015 г. е 6.7%, докато търговото предложение предвижда този показател да е 4.95% в най-оптимистичния сценарий и едва 1.9% в най-песимистичния. В независимата оценка от началото на годината прогнозираният оперативен марж бе 7.85% - значително над сегашните прогнози", коментира за за "Капитал" главният изпълнителен директор на СИС Ивайло Томов. Инвестиционният посредник изпрати писмо до КФН при първото търгово, с което разкри проблема, тъй като се ощетяват малките акционери.
Според ИП СИС мотивите, с които КФН забрани първите две оферти за "Биовет", все още са налице. Прогнозните данни между последната оферта и оценката за обезпечението от февруари се разминават, като това би следвало все още да е пречка пред одобряването на сделката.
"Също така предложителят е предпочел да не включи метода на дружествата аналози в оценката с довода, че в България няма такива компании. Имайки предвид, от една страна, че "Биовет" работи на международните пазари, а от друга, че България е част от единния пазар на ЕС, могат да бъдат намерени достатъчно дружества аналози ако не на БФБ, то поне на другите европейски борси", допълни още Томов. От КФН отказаха официален коментар пред "Капитал", тъй като засегнатите страни и най-вече малки акционери имат право да обжалват и се чакат действията им.
Еврочартъри за афганистанци. Чартъри за връщане на нелегални мигранти, които са платени от ЕС, могат да бъдат използвани, за да се пратят в родината им афганистанците. Това обяви новоизбраната вицепрезидентка Илияна Йотова. Според нея така всички афганистанци можело да бъдат върнати в оставащия един месец до края на годината.
Афганистанците са най-многобройната група мигранти, които в момента са в страната. Само от началото на годината в България са регистрирани близо 8000 афганистанци Вече е започнала процедурата по доброволното връщане на 50 афганистанци, съобщи пък правителствената пресслужба.
Това е било докладвано на премиера Бойко Борисов на свикано от него работно съвещание. В сбирката са участвали шефката на агенцията за бежанците Петя Първанова, вицепремиерката Румяна Бъчварова и оперативното ръководство на МВР, представители на Гранична полиция и специалните служби, обясниха от пресслужбата на кабинета.
Освен за 50-те доброволци вече се подготвяли документите за връщане на още 200 афганистанци, съобщиха от Министерския съвет.
Тяхното изпращане станало възможно след подписването на споразумение за реадмисия между ЕС и Афганистан.
Бивши застави на Гранична полиция по границата с Турция да бъдат преобразувани в центрове за настаняване на мигранти от затворен тип, било обсъдено още на съвещанието при Борисов. В тях охраната на мигрантите ще бъде поета от МВР и няма да могат да излизат извън лагерите.
Бежанският център в с. Пъстрогор също ще бъде преобразуван от отворен в затворен, обяснила Първанова пред премиера Борисов. Там щели да бъдат насочени част от настанените в лагера в Елхово.
Освен това се разширява с контейнери лагерът в Любимец, където ще се отвори място за 400 от разбунтувалите се в Харманли. В Любимец вече са доставени 50 фургона за тяхното настаняване, докладвала Първанова.
В Любимец ще бъдат пратени 400 от агресивните афганистанци, участвали в бунта в Харманли, обяви и областният управител на Хасково Станислав Дечев. Другите размирници щели да бъдат разселени до четвъртък, обясни той.
В Харманли щели да останат само сирийски бежанци, главно семейни, каза още Дечев. Разселването на мигрантите от Харманли само ще доведе до нови огнища на напрежение, коментира обаче новоизбраната вицепрезидентка Илияна Йотова в телевизионно интервю.
В харманлийския център да останат предимно сирийски бежанци и семейства, коментира областният управител Станислав Дечев.
В центъра в Харманли вече обстановката била нормализирана. Бил увеличен и броят на медиците, които преглеждат мигрантите, докладвали още от агенцията за бежанците на съвещанието при Бойко Борисов.
Лекарите не са констатирали опасни инфекциозни заболявания
В понеделник областният управител на Хасково отново инспектира укрепването на защитната ограда на Регистрационно-приемателния център в Харманли. по съоръжението непрекъснато работят 300 човека. До четвъртък оградата по цялото протежение на центъра от 2920 линейни метра ще бъде завършена. Тя ще бъде с височина 3 метра и ще завършва с бодлива тел.
5-има от погромаджиите за постоянно в ареста
Петима от 18-те размирници, замеряли с камъни полицаи в харманлийския бежански център, вече са задържани постоянно под стража. В следствения арест остават Джамил Шинуарай, Забиулах Дорхай, Забиулах Хотак, Идрис Бабакарчел и Календар Уафа, реши съдия Минка Китова.
За втори съдия бе назначена Ива Григорова, която също гледаше прокурорските искания за задържане под стража. Всички 18 са обвинени в хулиганство, съпроводено със съпротива срещу органи на властта, отличаващо се с особен цинизъм и дързост.
Пред Темида исканията на държавното обвинение представя лично районният прокурор на Харманли Маргарит Стоилов. Пред съда афганистанците се държаха като ни лук яли, ни лук мирисали, макар и да има достатъчно събрани доказателства за наглото им държание от миналия четвъртък.
От петимата вече задържани един твърдеше, че е учител. Той е и най-възрастният - на 33 г. Останалите хулигани са от 20 до 30 г. Един заяви, че има средно образование, останалите са или неграмотни, или с основно образование. Един от тях дори не знаеше рождената си дата. Знаел само, че е на 24 години. Това обясни пред съда преводачът.
Прокурор Маргарит Стоилов, поиска задържане под стража за всички, включително за непълнолетните. Разглеждането на мерките за неотклонение бе разпределено на 4 групи. В първите три по петима души бяха разпределени пълнолетните, а в четвъртата - тримата, които нямат навършени 18 г. Заседанията на съда приключиха след редакционното приключване на в. "24 часа".
При обжалване или протест на прокуратурата са насрочени за вторник и заседания в Хасковския окръжен съд (ХОС). Вече е определен и тричленният състав, който евентуално ще разглежда казуса, обясни председателят на ХОС Миглена Тянкова.
Оперираният афганистанец бил със счупен череп
Черепът на 15-годишния афганистанец Агигюл, който бе опериран по спешност в нощта срещу неделя след мозъчен кръвоизлив, бил счупен. Засега обаче е неясно кога и къде момчето е получило тежката трамва. То бе докарано с реанимобил от ямболската болница и оперирано в клиниката по неврохирургия в Стара Загора.
Преди това Агигюл е бил в лагера за бежанци в Харманли, но след размириците там бил сред първите 100, които са преместени в Елхово. Той се намирал във физкултурен салон под охраната на Гранична полиция, когато се оплакал от силни болки в главата и потърсил медицинска помощ.
Тъй като вътре в салона при чужденците нямало охрана, тя била само отвън, засега не можело да се каже дали момчето е пострадало там, или пък това е станало по-рано, по време на бежанския бунт в Харманли.
Лекари припомнят, че при мозъчните кръвоизливи след травми съществува така нареченият светъл период и болестта може да се прояви след няколко часа, до едно денонощие. В конкретния случай пациентът имал крехки кости, установили още в старозагорската болница.
Засега афганистанецът остава в медикаментозна кома и на командно дишане след животоспасяващата операция, която преминала успешно и без усложнения. Състоянието му в момента обаче се определя като критично, решаващи за бъдещето му щели да бъдат следващите 3-4 дни.
Църквата: Бежанският поток се превръща в нашествие
Правителството да работи за спиране на войните в Близкия изток, които са причина за кризата с миграцията в Европа, призовава Светият синод в извънредно обръщение по повод кризата с бежанците.
"През последните месеци сме свидетели на вълна от прииждащи от разорените от война страни на Близкия изток и Северна Африка и търсещи прибежище в европейските държави хора. Вълна, която придобива всички белези на нашествие", пише в обръщението, подписано от патриарх Неофит и всички митрополити.
Според духовенството ситуацията поставя въпроси като материалното обгрижване на бежанците, но и за стабилността и съществуването на България. Църквата е притеснена и за духовната среда, в която ще пребивава православният български народ, ако бежанският поток продължи до степен, в която да бъде разместен етническият баланс на територията на страната.
"Православната църква изпитва състрадание и призовава към солидарност с всички тези хора, които вече са попаднали сред нас и действително се нуждаят от грижа и подкрепа според възможностите ни. Но нека е ясно, че православната църква е категорично против войната, която е причина за това човешко нещастие. Църквата винаги изследва причините за нещастието и призовава към отстраняването им", призовават от Светият синод.
500 млн. лв. от парите на КТБ не могат да бъдат открити. 500 млн. лв. от активите на КТБ не могат да бъдат открити от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), но се вижда, че "са минавали през банкови сметки". Това съобщи шефът на комисията Пламен Георгиев.
"Ако съдебният иск за конфискация е успешен, държавата ще може да потърси и тях, макар че ние не ги намираме", добави той. "Все още по делото няма призовавания, а само размяна на книжа, но то се усложнява, защото има много дружества, регистрирани в Британските Вирджински острови, в Люксембург и други офшорни зони", съобщи Георгиев.
Преди дни съдът поискал от комисията актуални адреси на дружества в чужбина. "Трябва да им се връчат документите, те да върнат отговори, което отнема време", добави той. Георгиев призна, че процесът ще стартира трудно. "Той е най-големият не само в историята на комисията, но и в правосъдната ни система", добави шефът на КОНПИ.
Материалите бяха внесени в съда на 29 февруари и тежат над 6 тона. "Искът на комисията е за отнемане на 2,2 млрд. лв. От тях 1,5 млрд. лв. е реално обезпеченото имущество, като 1 млрд. лв. са акции на големи компании, недвижими имоти, включително имот в Швейцария, който запорирахме. Около 400 млн. лв. са вземания от действащи дружества", припомни Георгиев.
Останалите 500 млн. лв. се губели. Според разследващи Цветан Василев успял да прехвърли имоти и фирми на доверени лица - включително криминално проявен сърбин и бежанец от Алжир. Счетоводителка придобила имот, който бил на дъщерята на банкера Радосвета Василева. Това станало възможно, защото имотите на Радосвета не били запорирани още в самото начало. Тя почнала разпродажба на имотите си - апартаменти и вили, в цялата страна. По тази схема бил продаден апартамент от 200 квадрата в София на много по-ниска от реалната цена.
Били изтъргувани и още десетина имота, сред които апартамент в курорта Св. св. Константин и Елена в размер на 360 квадрата. "Страшно много и различни са начините за източване на банката", обяви шефът на КОНПИ.
Един от тях бил "на дружества без никаква история, с по 1-2 месеца живот да се отпускат десетки милиони". Фирмите не връщали парите. "Още по-странно е обаче, че им се отпускали нови заеми от банката. Те започвали да връщат кредитите, но с пари, които им били дадени като нови кредити", обясни Георгиев. В един момент плащането спирало. "Фирмата обявява фалит, парите изчезват", добави шефът на КОНПИ.
Той припомни, че имотът, в който се помещава КТБ, реално е купен с пари от самата банка. Тя отпуснала кредит и след няколко "преминавания" на имота КТБ дори започнала да плаща наем. "Купува се с нейни пари, а после ѝ се отдава под наем", обобщи Георгиев.
Ненчев лъже за МиГ-овете, топи Радев. Военният министър в оставка Николай Ненчев посочи Румен Радев като виновник за полската сделка за МиГ-овете. Той обяви, че Радев препоръчал на Министерството на отбраната да ремонтира двигателите на самолетите в Полша, а не в Русия, за да се търси „диверсификация". Скрит договор с фирмата производител РСК МиГ стана повод за първото повдигнато обвинение на Ненчев от прокуратурата.
„Има едни изводи, един документ", обясни Ненчев в интервю пред Би Ти Ви и размаха експертен доклад, изготвен от Румен Радев през 2014 г. „Придържам се изцяло към него", заяви министърът в оставка. Той поясни, че докладната била до тогавашния министър на отбраната Ангел Найденов след посещение на работна група в Полша и Словакия.
Ненчев каза, че се чувства омерзен от повдигнатото обвинение, че имал чувството, че го обвинява руската прокуратура. „За най-голямо съжаление мафията в България ме атакува чрез българския главен прокурор", добави той
„Труд" потърси за коментар Ангел Найденов, до когото тогавашния шеф на ВВС е изпратил докладната. „Посещението през 2014 г. на експертен екип в Полша и Словакия беше, за да се проверят възможностите за модернизация на МиГ-овете по натовски стандарти. Подчертавам, че в докладната въобще не ставаше въпрос за ремонт на двигателите", заяви Найденов. Самият Румен Радев в интервю от март 2014 г. за сп. „Криле" съобщава, че ръководения от него проектен екип е направил „всеобхватен анализ на два варианта - модернизация на МиГ-29 с неговата последваща поддръжка или замяната му с нов самолет. Анализът ясно посочва предимствата на варианта за замяна на МиГ-29 с нов самолет по всички показатели - оперативни, времеви и финансови."
Докато Ненчев се опитваше да прехвърли вината за полския ремонт на двигателите на МиГ-ове върху Радев, гръмна и нов скандал в ръководеното от него министерство. Този път свързан с продажба на терени, които в момента са частна държавна собственост под управление на военното ведомство. Файлът е именуван Obyava_taino_prodazhba.pdf. Под номер 10 е имот в „Младост 3", София. Началната тръжна цена за бившето военно окръжие - 11,5 декара площ с 5 сгради с обща РЗП 944 кв. м, е 791 470 лв., което означава 35 евро на кв. м. Това е около 8-10 пъти под пазарната цена на имота. Търгът е обявен на 22 ноември и е насрочен за 29 декември 2016.
Външният дълг се увеличи с 295 млн. евро. Брутният външен дълг на страната ни в края на септември е 34,384 млрд. евро, което е с 295,7 млн. евро повече спрямо края на 2015 г., обявиха от БНБ. За една година увеличението на дълга е с 13,9 млн. евро.
Причината е в по-големите задължения на сектор „Държавно управление", които достигнаха 6,512 млрд. евро. Спрямо края на 2015 г. нарастват с 932,5 млн. евро, като това основно се дължи на придобитите от задгранични компании ценни книжа от емитираните през март от България облигации на международните капиталови пазари. За година дългът на сектора се повишава със 765,4 млн. евро.
Външните задължения на банковия сектор са 3,777 млрд. евро. Те се понижават с 348,6 млн. евро спрямо края на 2015 г. А спрямо септември миналата година дългът на банките намалява с 388,7 млн. евро.
През периода януари-септември 2016 г. получените кредити и депозити от компании и граждани зад граница са 4,867 млрд. евро. От тях 1,531 млрд. евро са за сектор „Държавно управление", 497,5 млн. евро са за сектор „Банки", 1,681 млрд. евро са за други сектори, а 1,156 млрд. евро - за вътрешнофирмено кредитиране.
Вътрешнофирменото кредитиране намалява
В края на септември вътрешнофирменото кредитиране е 12,647 млрд. евро, което е с 2,5 млн. евро по-малко спрямо края на 2015 г. То намалява с 80,5 млн. евро спрямо септември 2015 г.
За периода януари-септември извършените плащания по обслужването на брутния външен дълг са 4,439 млрд. евро при 7,069 млрд. евро за периода януари-септември 2015 г.
Тестват застрахователите за земетресение и борсов срив. Стрес тестът на застрахователите започна. Като те ще бъдат проверени как ще се справят при евентуално земетресение, както и при борсов срив. Стартът на тестовете е даден в петък, когато Комисията за финансов надзор (КФН) подписа договор с компанията "Ърнст енд Янг" като консултант за провеждането на стрес тестовете на застрахователите.
Стрес тестовете се базират едновременно на сценарии, включващи шокове на финансовите пазари, както и събития, които биха довели до сериозни плащания от страна на застрахователите. Компаниите имат срок от 2 седмици, считано от петък (25 ноември), да предоставят на КФН всички данни, нужни за извършването на стрес теста.
За дата, към която ще бъде тествана финансовата им стабилност, е определена 30 юни 2016 г. Застрахователите ще бъдат тествани как ще им се отразят шокове като земетресение, наводнение и недостиг на резерви. По отношение на резервите например ще се провери как ще се отрази на компаниите повишение с 10% на инфлацията на претенциите по задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Компаниите, които предлагат застраховки "Живот", пък ще преминат стрес тест за това как ще им се отрази повишаване на средната продължителност на живот, което е свързано с по-големи плащания по пожизнените полици.
По отношение на пазарните рискове, застрахователите ще бъдат тествани как ще им се отрази борсов срив и рязко падане на цените на имотите в ЕС. Застрахователите ще бъдат тествани как ще се промени финансовото им състояние, ако цените на акциите в страните от ЕС се сринат с между 25% и 35%, а цените на жилищата в държавите от Европа паднат с между 2,6% и 14,6%.
Въз основа на предоставените от компаниите данни за всеки един от действащите в страната 42 застрахователя ще бъде изготвен доклад за резултатите от стрес теста.
"Метро" дава рамо на родни фермери. Веригата "Метро Кеш енд Кери България" ще даде рамо на родни фермери. От май 2017 г. те ще могат да договарят и предлагат плодовете и зеленчуците си директно в деветте регионални центъра на веригата. Това предвижда програма, подкрепяна от Министерството на земеделието, за улесняване на достъпа на родните фермери до големите търговски вериги.
"Метро" е първата верига, която реши да подкрепи инициативата, обясни министърът на земеделието в оставка Десислава Танева. За производителите ще има изискване за пакетиране и количество, обясни главният изпълнителният директор на "Метро Кеш енд Кери България" Атила Йенисен.
Той подчерта, че е важно измерването и гарантирането на качеството, за което веригата и производителите ще работят заедно. Веригата има идея най-добре представящите се родни производители да излязат и на международните пазари. Следващият етап е да се изнасят български продукти за съседните страни, каза Йенисен.
Той обясни, че веригата ще се съсредоточи върху традиционните български продукти и семена. "Ще ги издирим и ще им дадем нов живот със съдействието на българската академична общност", обясни Атила Йенисен. Той отбеляза, че делът на родното производство във веригата в момента е 40-50%. Но това не ни удоволетворява, заяви Йенисен.
Той добави, че ще се увеличи годишният оборот на български плодове и зеленчуци, който в момента възлиза на 20 млн. лв.
Стюарди сменят полицаите по стадионите. Стюарди ще сменят полицаите по стадионите, които охраняват футболните мачове и другите спортни мероприятия. Това е заложено в „План за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 2016 - 2018 г.", публикуван на официалната страница на МВР. Според него до края на 2017 година трябва поетапно да се въведе стюардинг при обезпечаване на сигурността на спортни мероприятия, а полицията да бъде изведена от спортните обекти. В София вече това се прилага, очаква се моделът да започне да действа и в цялата страна.
Основната идея е да бъде намалена агресията сред футболните привърженици.
„Когато запалянковците виждат полицаи с щитове, това неминуемо води до ескалация на напрежението. Освен това стопаните на спортните обекти трябва да обезпечават сигурността както на съоръженията, така и на привържениците. Така е в цяла Европа. Опитваме се и у нас да наложим този модел", обясниха от МВР. От там вече са приели среща с представители на УЕФА, които също са настояли за този начин на работа при провеждането на спортни мероприятия. Това обаче не означава, че полицията няма да си върши работата, предупредиха от МВР. Униформените ще обезпечават реда и безопасността по време на срещите и при необходимост ще се намесват. Те обаче ще са извън стадионите. Тяхното присъствие няма да се забелязва покрай терена.
Проблемът не е толкова във физическата охрана.
Повечето съоръжения трябва да имат камери, по които ние да разпознаваме проблемите лица и да ги извеждаме. Оборудването обаче нито е с необходимото качество, нито е достатъчно, обясниха още от МВР. От там поясниха, че от години се опитват да въведат видеонаблюдение, което да е свързано с полицията, но такова така и не е направено.
От полицията са категорични, че налагането на новата практика не е свързано с финансите, въпреки, че от клубовете се оплаквали от цените. 24 лева на час струва офицер от полицията на футболен мач. 18 лева пък е тарифата на сержантския състав, като и двете суми са с включен ДДС. Така един „лек" мач излиза минимум 4000 лева на клубовете, защото минималният престой на охраната е 4 часа. Заради това отборите масово се отказват от униформените и минават на частни фирми. Доста от тях са натрупали и сериозни задължения към МВР.
Офшорки на Василев бавят делото за конфискацията на имането му. Делото за отнемане на незаконно придобито имущество по казуса „КТБ" вече е в съда, но няма да стартира до края на годината. Причината да се бави е в сложната процедура по размяна на книжа с базирани в офшорни зони дружества, свързани с Цветан Василев. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев. В края на февруари звеното внесе в Софийския градски съд иск за конфискация на имуществото на забегналия в чужбина пишман банкер Цветан Василев за рекордните 2,2 млрд. лв. Реално обезпеченото и запорирано имущество по иска, в което влизат акции, дялове в дружества, автомобили и имоти, е на стойност над 1 млрд. лв.
„Размяната на книжа се усложнява от това, че има много дружества, които са ответници в Британските Вирджински острови в Люксембург, в различни държави. И трябва да им се връчат документи, цялата документация, да върнат отговори. Това отнема време, така че съдът не е виновен. Чисто обективно трудно ще стартира този процес, защото това е най-големият процес изобщо в историята на комисията при всички случаи, но мисля, че и изобщо в правосъдната система", подчерта Георгиев. Той припомни и най-често използваната схема за източване на фалиралата КТБ, като на дружества с един-два месеца живот се отпускали десетки милиони, които след това няма как да върнат. Шефът на КОНПИ допълни, че дори самата сграда на КТБ е купена с кредит, който е отпуснат от банката, а отделно за ползването й е даван и наем.
От началото на годината комисията е отнела имущество на стойност 18,5 млн. лв., а се очаква до края на 2016-а то да нарасне до 20 млн. лв., съобщи още Георгиев. Той подчерта, че това е рекордна събираемост, като за сравнение през миналата година числото е било 15 млн. лв. Сред по-знаковите имена е отнетото имущество на стойност над 1 млн. лв. на Юзеир Юзеиров, който напираше за участие в отминалите президентски избори.
Шефът на КОНПИ потвърди информацията на „Монитор", че се извършват проверки на имането на Румен Овчаров и останалите бивши и настоящи министри, на които наскоро прокуратурата повдигна обвинения - Николай Ненчев, Делян Добрев, Петър Димитров и Петър Москов. Преди седмица Овчаров се сдоби с обвинение за безстопанственост като министър на енергетиката, с която е нанесъл щета на държавната хазна за близо 200 млн. евро, заради златния гьол АЕЦ „Белене". Проверката на инспекторите сега може да продължи до една година, в който период да се направи цялостно разследване на база документи.
Пламен Георгиев припомни още, че предстоят промени на второ четене в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. С тях ще се смъкне прагът на разликата между доходи и имане, при който се предвижда стартиране на проверка - от сегашните 250 000 лв. на 150 000 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |