Гражданската ↑10%, цигарите поскъпват с 10-15 ст. на кутия от 1 януари. Новата 2017 година ще е по-скъпа за шофьори и пушачи, показа проверка на „Труд". Застрахователи вдигат цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност" поне с 10% през 2017 г., а енергийни експерти прогнозират бензин и дизел да поскъпнат с 3-4 стотинки при ново рязко повишение на петрола.
„Задължителната застраховка „Гражданска отговорност" ще поскъпне поне с 10% през 2017 г. Причината е, че застрахователните събития не намаляват, а застрахователите плащат все по-големи суми по щети, които не отговарят на икономическите условия и на премиите, които се събират. От друга страна, въпреки че е задължителна, все още 15% от шофьорите карат без „Гражданска отговорност", заяви пред „Труд" Стоян Проданов, изпълнителен директор на застрахователна компания „БулИнс".
Шофьорите ще плащат и по-високи цени на горивата догодина заради поскъпването на нефта през последния месец, което се очаква да продължи и през 2017 г.
„При ново повишение на цената на петрола е възможно у нас да има леко увеличение в цената на бензина и дизела, което ще е в рамките на 3-4 стотинки", заяви пред „Труд" Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация.
През последния месец рeдицa банки и финансови eĸcпepти обявиха, че очакват oщe пpeз пъpвoтo тpимeceчиe нa 2017 г. да има ново поскъпване на лекия суров петрол дo $60 зa бapeл, a на сорта „Брент" - до $62-63 зa бapeл.
Увеличението на стойността на петрола на световните пазари вече се отрази на горивата у нас. Само през последния месец най-масовият бензин А95 поскъпна с 5 стотинки до 2,05 лв./л, дизелът - със 7 стотинки и достигна 2,10 лв., а пропан-бутанът добави 5 стотинки към стойността и се продава по 0,94 лв./л, показва проверка на „Труд" в сайта Fuelo.
От Нова година и пушачите ще плащат с 10-15 стотинки по скъпо за кутия цигари, защото влиза в сила и увеличението на акциза на цигарите. Най-масовите папироси у нас ще струват над 5 лева.
Столичани търсят втори дом в провинцията. Все повече столичани търсят да купят имот за втори дом в провинцията. Тенденцията за инвестиция от града към селото е отчетлива и ще се засилва през 2017 година. Такава картина очертават брокерите на „Адрес" за идните 12 месеца за пазара на жилищни имоти у нас. Според анализа интересът в този сегмент ще бъде по-скоро към къщи във вилни зони на малки населени места.
Средният обем на сделките с жилища в страната ще се покачи с около 3-4%, а в София - с поне 7-8%, твърдят експертите. Ръст в цените няма да има с изключение на отделни райони на столицата, където покачването ще бъде в рамките на 2-3%. Това са квартали, в които се планира или изгражда следващата линия на метрото, както и част от южните и източните райони.
На продавачите догодина ще им се наложи да се съобразят с пазарните реалности при определянето на цените и макар инвеститорите и новото строителство да продължат да бъдат сериозен конкурент, собствениците, които искат да продават, ще са фактор в ръста на броя сделки.
На пазара се очаква да се активират и нова група продавачи - тези, купили с инвестиционна цел в първите години на новото строителство, които през 2017-а ще търсят добри печалби.
„Това са индивидуални инвеститори, избрали да се възползват от началните ниски цени на новите сгради преди около 2 години", обясняват брокери. По думите им за разлика от 2016 година, когато активността беше концентрирана основно в София, догодина очакванията са за повече сделки в Пловдив, Варна и Бургас. От „Адрес" прогнозират ръст в броя на сделките с около 3-4%, особено в Пловдив и Бургас, които най-отчетливо са разгърнали бизнес потенциала си.
Контрабандата на цигари нараства от средата на годината. Легалният пазар на цигари спада с около 6% от август, а контрабандата започва да се увеличава. Това показват данните за продажбите на тютюневи изделия с бандерол и приходите от акцизи от цигари.
Обръщане на тренда
През второто тримесечие България регистрира най-ниските нива на контрабанден пазар от 10 години - 8.1%, но в края на годината тенденцията е продуктите без бандерол да увеличават дела си. Според досегашните темпове на събиране на акцизи Агенция "Митници" ще осигури повече приходи от цигари в сравнение с миналата година, когато надхвърлиха 2.080 млрд. лв. Това, от една страна, се дължи на увеличения от началото на 2016 г. акциз. Проблемът е, че приходите от акцизи чувствително намаляват от август до края на годината (виж графиката) в сравнение със същия период на 2015 г. и при увеличен акциз. В същото време продажбите на легални цигари намаляват, а заловените от митниците количества нелегални цигари и тютюн за пушене са се увеличи двойно.
"Този феномен - да има толкова нисък процент незаконен сегмент, не може да продължи дълго по няколко причини. Съседните страни, които очевидно имат по-ниски цени - Сърбия и Македония. Очевидно влизащите незаконно граждани, с чийто трафик се занимаваше организираната престъпност, са много по-малко и контрабандните канали отново се преориентират към цигарите. Освен това акцизът отново ще се увеличава от началото на 2017 г. Политическата криза се случваше постепенно, никой не очакваше предсрочни избори, ще бъде интересен периодът на управление на служебното правителството, тъй като намаляването на приходите обикновено е голям риск при управление на левицата", коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Само 4% ръст на легалния пазар
От началото на 2015 г. до месец май митниците и МВР организираха дежурства в цигарените фабрики и акцизните складове за цигари. В резултат легалната консумация се увеличи с 19%. Това би трябвало да означава или че пушачите рязко са се увеличили с една пета за една година, или че институциите са прекъснали веригата на производство и продажба на контрабандни цигари. След операцията служителите на митниците и полицията бяха оттеглени, но приходите от акцизи от цигари се увеличиха с 300 млн. лв., а ръстът на пазара остана двуцифрен. Въпреки че повече подобни акции не бяха организирани, пазарът през миналата година запази двуцифрения си ръст. През тази година продажбите продължиха да растат, но само с 4%, вероятно и заради увеличения акциз.
По-малко приходи
В същото време само до ноември митниците са задължали 42.7 млн. къса нелегални цигари при 27.6 млн. за цялата 2015 г., което бележи близо двойно увеличение на количествата без бандерол, фалшиви или контрабандни продукти в сравнение с миналата година. Подобна е статистиката и при тютюна за пушене - докато през миналата година са заловени 28.8 тона, до ноември са били хванати 51.4 тона нелегален тютюн.
В същото време статистика за приходите от акцизи показва, че на фона на увеличен акциз митниците са освободили за потребление в България по-малки количества легални продукти и съответно събират по-малко акциз от юли до момента в сравнение с предишната година. Като цяло приходите досега са с 8% нагоре и според сайта на финансовото министерство до края на октомври са събрани 1.899 млрд. лв., но тенденцията за спад на легалните продажби е очевидна.
Според експерти от цигарения сектор митниците полагат големи усилия да се справят със сивия пазар, но обстановката около президентските избори и смяната на правителствата допълнително затруднява ситуацията.
Митов: България спазва международните стандарти за търговия с оръжие. България спазва стриктно международните стандарти по отношение на търговията с оръжие, българската страна не е изнасяла оръжие за Сирия от началото на конфликта там. Това заяви външният министър Даниел Митов в сутрешния блок на bTV по повод изявлението на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, че в Сирия са намерeни оръжия, произведени в България, с изтекъл руски лиценз. Междувременно руски сапьори обявиха, че са открили оръжия и боеприпаси, произведени в България, САЩ и Германия, докато са разминирали и обезопасявали Алепо. През първата половина на декември в. "Труд" също изнесе информация за намерено българско оръжие в Алепо.
Мария Захарова: България продава оръжия, произведени по руски лиценз
"Призоваваме нашите евроатлантически критици да предприемат реални мерки за недопускане на снабдяването на терористите в Сирия с оръжия", каза Мария Захарова на нарочна пресконференция на 27 декември, като призова тези, които говорят за "невинните човешки жертви", да си припомнят с чии оръжия ги убиват. В този именно контекст тя се позовава на статия в българския в. "Труд" от 12 декември, в която под формата на ексклузивно разследване се съобщава за откриването в един от освободените райони на Алепо на бунтовнически арсенал с боеприпаси от България - ракети "Град", противотанкови снаряди за артилерийски оръдия и гранатомети.
Всички тези оръжия са били произведени по просрочени съветски лицензи, които по онова време са били предадени на България, заявява Захарова, цитирана от ТАСС, под заглавие "Българската следа". "Бих искала да подчертая, че от края на 90-те години Руската федерация води преговори със София за сключване на двустранно междуправителствено споразумение в сферата на лицензирането, което преди всичко би регламентирало износа на военно оборудване за трети страни. За съжаление българската страна не бърза да го подпише", казва Захарова. Така българската държава продава оръжия, произведени по руски лиценз, на държави, които не използват руско въоръжение и техника, без да се интересува къде посредникът ще предаде продукцията, коментира още тя.
Даниел Митов: "Не приемам Русия да морализаторства"
В отговор на това в четвъртък Даниел Митов остро възрази, че не приема изобщо Русия да морализаторства по темата за оръжейните договорености. Отделно от това България стриктно спазва своите ангажименти.
"Не приемам обвинения от страна, която е виновна за цивилни жертви в Алепо", каза Митов. "Бих приветствал присъединяването на Руската федерация към договора за търговия с оръжие, от който тя не е част, към конвенцията за забрана за касетъчните боеприпаси и към конвенцията за противопехотни мини. Това би ограничило достъпа на руско оръжие и боеприпаси както в Сирия, така и в Източна Украйна, където умират хора", каза още вътрешният министър в оставка.
По повод на обвиненията на Москва, че България използва руски лицензи, Митов заяви, че след разпада на СССР обслужването на лицензите е спряно, а отделните държави, включително и България, са започнали да произвеждат променени оръжия по своя технология - с конструктивни изменения, с изменения в материалите, което ги прави вече един по същество различен продукт. Това е константната българска позиция по този въпрос в продължение на много години, заяви той.
Води се целенасочена кампания за възстановяване на някакъв тип руско влияние не само в държави, които не са част от ЕС и НАТО, но и в такива, които са членове на тези съюзи, и то не само в Източна Европа, но и в Западна, каза Митов.
Остава проблемът с ембаргото
Същевременно Митов на практика не хвърли светлина върху това как българско оръжие и боеприпаси все пак са се озовали в Сирия въпреки рестрикциите, наложени от Европейския съюз преди пет години. Спорът за лицензионните права и ограниченията върху търговията с оръжие са две отделни теми, но те имат много общо в случая. Според Митов контролът върху износа на такива стоки се осъществява от междуведомствена комисия по експортен контрол.
През лятото разследване на журналисти от Балканската мрежа за разследваща журналистика показа, че държави от Централна и Източна Европа (в това число и България) са сред основните снабдители на оръжие за Близкия изток. Основни получатели са ОАЕ, Йордания и Саудитска Арабия, откъдето впоследствие бойният арсенал достига до участниците в конфликта в Сирия.
Прокуратурата започва проверка в оръжейния завод "Аркус" в Лясковец
Междувременно говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви в четвъртък за "Фокус", че Районната прокуратура в Горна Оряховица е започнала проверка в оръжейния завод "Аркус" в Лясковец заради съобщенията за открити български боеприпаси в Алепо. "Започнала е проверка по общия ред за законност. Ще се извърши проверка за това дали дружеството и заводът осъществяват дейностите си в съответствие с дадения лиценз. Разбира се, в рамките на проверката ще се събират данни за евентуално извършено престъпление по чл. 233 от Наказателния кодекс (НК). Ако има такива данни, ще се образува досъдебно производство, ако не - случаят ще бъде прекратен", обясни Арнаудова пред "Фокус". Текстът на чл. 233 от НК криминализира различни случаи на незаконна търговия с оръжие без необходимия лиценз, регистрация или разрешение.
Главният инженер спасител в Хитрино: Взривът е следствие на удар. "Получените деформации на фланцевото съединение категорично показват, че са вследствие на механичното въздействие при обръщането на цистерната." Това разкри в ексклузивно интервю за "24 часа" Красимир Купенов. Той е главен инженер на производство "Транспорт и съхранение на нефтопродукти" в "Лукойл Нефтохим Бургас" и част от екипа, който бе помолен от кризисния щаб в Хитрино да помогне със своята експертиза за овладяване на ситуацията в селото. Седем загинаха и 29 бяха ранени след зверски взрив на газ в Хитрино на 10 декември. Щетите в селото са огромни. Никога не сме се сблъсквали с инцидент от подобен мащаб, призна Купенов. Той похвали кризисния щаб за бързите действия по евакуация на хората от пострадалото село. Експертът разкри колко трудно е било обезопасяването на цистерните, за да няма разрастване на инцидента.
"Получените деформации на фланцевото съединение категорично показват, че са вследствие на механичното въздействие при обръщането на цистерната." Това разкри в ексклузивно интервю за "24 часа" Красимир Купенов. Той е главен инженер на производство "Транспорт и съхранение на нефтопродукти" в "Лукойл Нефтохим Бургас" и част от екипа, който бе помолен от кризисния щаб в Хитрино да помогне със своята експертиза за овладяване на ситуацията в селото. Седем загинаха и 29 бяха ранени след зверски взрив на газ в Хитрино на 10 декември. Щетите в селото са огромни. Никога не сме се сблъсквали с инцидент от подобен мащаб, призна Купенов. Той похвали кризисния щаб за бързите действия по евакуация на хората от пострадалото село. Експертът разкри колко трудно е било обезопасяването на цистерните, за да няма разрастване на инцидента.
Цялото интервю с експертното мнение на специалиста Красимир Купенов четете утре в "24 часа".
Нова година идва при -10 градуса. В новогодишната нощ ще бъде ясно, без валежи и много студено. Температурите ще паднат до минус 8 - минус 10 градуса. Това съобщи за "24 часа" Петър Янков, синоптик от TV-MET.
До вечерта на 31 декември силните северни ветрове в петък и обилния на места сняг ще спрат.
В събота ще е предимно слънчево, като облаци ще има главно по Черноморието.
По-студено ще е в западната част на страната. В източната температурите ще са сравнително по-високи.
На първи и втори януари времето ще се затопли, но мъглите сутрин ще са често явление.
На трети ще превали слабо. На четвърти затоплянето ще продължи, като снегът ще премине в дъжд Повишението на температурите ще продължи до седми януари. Така че Ивановден и Йордановден ще са сравнително топли. След това започва период на снеговалеж и понижение на температурите, прогнозира Матев.
60-сантиметров сняг натрупа в ловешките села Соколово и Микре в четвъртък, съобщи Боян Иванов от фирмата, ангажирана с почистването на общинската пътна мрежа. В областния град снегът не затрудни техниката. Машините работиха 24 часа - от сряда по обед до същото време в четвъртък.
В няколко села на общината бяха регистрирани прекъсвания на елзахранването в сряда през нощта. Отстраняването на авариите продължи през целия следващ ден. 60 см сняг измериха в троянските села Чифлик и Голяма желязна.
Толкова наваля и на прохода Беклемето, пътят там е затворен, както всяка зима. Седем специализирани машини обработваха улиците в Троян и още 14 населени места на общината. Обилният снеговалеж в Тетевенско пък наложи свикването на кризисния щаб.
Готовност за действие при нужда имаха от Бърза помощ и Планинската спасителна служба. За щастие, не се наложи - пътищата бяха почистени своевременно, нямаше селища без ток и вода и бедстващи хора, съобщиха от пресцентъра на общината. До хижите край Тетевен обаче бялата покривка достигна цели 110 см.
В София въпреки обилния снеговалеж вчера по обяд не успя да натрупа. По данни на Столичната община улиците на града бяха чистени от 150 снегорина. Освен централните пътни артерии, по които се движи градски транспорт, на места машините са влизали и в по-големите квартални улици.
Сравнително спокойно бе и в област Велико Търново, информира областният управител проф. Пенчо Пенчев. Всички пътища са проходими. Проходът на републиката и проходът Елена - Твърдица са отворени за движение, като Хаинбоаз е изчистен до асфалт, посочи той. В четвъртък там движението беше натоварено заради пренасочения от прохода Шипка трафик.
Миньор спечели милион за юбилей. Подарен лотариен билет за 50-годишен юбилей направи милионер миньор от село Оборище.
Пенчо Пелтеков, който работи в "Асарел Медет", навършил половин век точно на Бъдни вечер. Сутринта на 24 декември дъщеря му Галина минала през павилион на Lafka в Пловдив и купила билет от Националната лотария. Покрай другите подаръци талонът останал на заден план. В края на веселбата компанията обаче решила да провери късмета на Пенчо.
Сащисаният рожденик дълго не можел да повярва, че вече е богат. "Толкова години блъскам за прехраната, а сега изведнъж вече съм милионер", дивял се Пелтеков, разказват близките му. Печелившият билет е от "Коледен календар". Новоизлюпеният богаташ вече е дал дума да купи жилище на дъщеря си, след като погаси кредитите си.
През 2017 г.: Заемите с индивидуални условия. През 2017 г. ще се запази тенденцията за бавно намаляване на лихвите по потребителските и ипотечни кредити, като ще продължи да се увеличава делът на клиентите, които търсят рефинансиране за обединяване на задължения при по-добри условия, се посочва в анализа на Уникредит Булбанк. "През 2017 г. ще се запази тенденцията за повишено предлагане на кредити и конкуренция между финансовите институции", коментира Крум Алексиев, директор на управление "Маркетинг и клиентски сегменти" в УниКредит Булбанк. "Конкуренцията на банковия пазар обуслови постоянно намаление на лихвите, с фокус към промоционални предложения и ясна тенденция към индивидуално договаряни условия", допълни той.
През 2016 г. ипотечното и потребителското кредитиране нарастват на фона на раздвижване на жилищния пазар. Обемът на ипотечни кредити отбеляза ръст от 1% за годината. А ипотечните заеми стават все по-евтини като през октомври средната лихва при новите ипотеки е 4,69%.
"Все повече потребители избират кредити в лева. Обемът на отпуснати ипотечни кредити във валута е едва 15%. Средният размер на отпуснатите ипотечни кредити е 82 000 лв., при срок за изплащане 22 години. Около 85% от финансираните покупки са на апартаменти и около 14% на еднофамилни къщи", каза Крум Алексиев.
Пазарът на жилища отбелязва значителен ръст, като търсенето надхвърля предлагането. Налице е засилен интерес към тристайни и многостайни жилища, което се дължи на увеличаващия се брой на купувачите, които взимат жилище за собствено ползване, а не с цел инвестиция.
На пазара на потребителски кредити тенденцията е сходна с тази на ипотечните - наблюдава се ръст при новите заеми и постепенно намаление на лихвите. Общо отпуснатите през 2016 г. потребителски кредити от банките са в размер на 2,678 млрд. лв. и 75,8 млн. евро.
Предлагат се и все повече продукти за рефинансиране с цел обединение на текущи задължения. Това отговаря на по-голямото търсене от страна на потребителите. Клиентите търсят оферти за рефинансиране за да обединят задълженията си и да заплащат една вместо няколко месечни вноски (често в различни банки или финансови институции), както и заради по-добрите ценови условия. Средната сума на потребителски кредит е около 8000 лв., а средният срок е 80 месеца.
Пръснахме 170 млн. лв. за онлайн пазар по Коледа. Близо 170 млн. лв. са похарчени за онлайн пазаруване около Коледа. Това е около 1/3 от годишния оборот в сектора, показа проучване на „Монитор". Традиционно пазаруващите електронно изхарчват близо 30% от бюджета за онлайн покупки именно преди празниците в края на годината, а българите най-често отделят по 500 лв. на година за пазар през интернет. Окончателни данни обаче на този етап не може да се дадат, съобщи Петър Ванчев, председател на Българската асоциация за електронна търговия. Той обясни още, че повече информация ще има през февруари, когато различните финансови институции ще дават данни за плащания към интернет търговци. Все пак очакванията са да има ръст в оборотите от около 10-20 на сто, посочи още Ванчев. Такива са тенденциите в последните години, прогнозите са той да се запази, като няма причина да се мисли за някакви резки промени.
Коледа е двигателят на привличане на нови потребители. Според Ванчев голяма част от хората, които традиционно пазаруват в молове, се насочват към онлайн търговия именно по празниците. Тази година впечатление прави, че хората, след като са обиколили магазините и са решили какво ще купят, в последите дни решават да го поръчат онлайн, а не пак да ходят по търговски обекти, обясни още Ванчев. Запазва се тенденцията по-заетите хора да избират електронните магазини, още повече че те вече са направили своя избор и знаят какво искат да купят. Близо
90% от поръчките се правят в български сайтове, а анализатори около 1/3 от интернет потребителите пазаруват в онлайн.
Учителите на психотест през 5 години. Учителите да минават на психотест през период между 3 и 5 години. Такава промяна в наредбата, която изискваше ежегодни медицински прегледи при психиатър за педагозите, е приета от Отрасловия съвет на МОН. Това съобщи пред „Монитор" зам.-министърът на образованието в оставка Диян Стаматов. Какви обаче ще бъдат окончателните текстове все още не е ясно, защото промените трябва да бъдат съгласувани и приети и от МЗ. Психотестовете обаче остават задължителни за новите учители, преди да бъдат назначени на работа.
За промени на наредба 4, която беше спусната от здравното ведомство, се заговори след масовото недоволство на учителите, породено от идеята да подлежат на преглед при психиатър всяка година.
Според наредбата длъжността на учител не може да се заема от лице, страдащо от шизофрения, психични и поведенчески разстройства, включително такива, които включват злоупотреба с алкохол. Учителската професия не е подходяща и за лица с епилепсия, разстройства на настроението, както и с налудни разстройства, свързани с личностнова и поведенческа промяна. В класните стаи не бива да попадат и лица, страдащи от т.н. разстройства на сексуалното влечение като педофилия, психични разстройства като алцхаймер, съдова деменция, други деменции и белодробна туберкулоза с бацилоотделяне.
Заболяванията могат да бъдат установени от лекар специалист в съответната област - психиатър, доктор по нервни болести или медик с придобита специалност по пневмология и фтизиатрия.
За психотестове за преподавателите обаче се заговори още през 2014 година след скандалния случай с малката Ана-Мария, чиито родители подадоха жалба, че дъщеря им е била сексуално тормозена в 4-то помощно училище. Въпреки това синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" настояваше дори за оставката на министъра на здравеопазването Петър Москов заради наредбата, която според тях унижавала учителите. Документът обаче, макар да е подписан от здравния министър, е на основание на наскоро влезлия в сила Закон за предучилищно и училищно образование.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |