Икономиката през 2017 г.: Умерен растеж. Икономиката ще продължи да расте през 2017 г., макар и леко да забавя темпото, постигнато през последните две години. И ако през изминалата 2016 г. напредъкът се движеше основно от износ и потребление, очакванията за 2017 г. са водещо да е вътрешното търсене. Аргументът - подобрени условия на пазара на труда. В допълнение лихвите по кредити и депозити ще останат ниски, като очакванията са заемите за фирмите и домакинствата да нараснат с по-високи темпове през новата година, което също ще повлияе на потреблението. То от своя страна ще доведе до умерена, но положителна инфлация през новата 2017 г. Очакванията са тя да бъде допълнително подкрепена и от по-високите цени на петрола след срещата на ОПЕК в края на ноември миналата година.
Прогнозите са за забавяне на ръста на износа, което може да има относително негативно влияние върху някои от експортните сектори в икономиката.
Ако има двигател на икономиката, който през последната година не се активира, това са инвестициите. Очакванията обаче са през 2017 г. да има леко ускорение - заради еврофондовете и ниската цена на кредита. Според някои анализатори политическата несигурност може да отложи този процес за по-късен момент от годината. Други са по-оптимистично настроени - виждат политическите промени като шанс да се поведе дискусия за устойчиво развитие на страната - например как ръстът на икономиката да е по-бърз, по-балансиран и да се усеща от повече хора.
В същото време външните рискове за икономиката остават същите като през 2016 г. - свързани с по-ниския икономически растеж в Китай, забавяне на еврозоната и продължаващо влошаване на икономиката на Турция.
Очакванията на повечето икономисти и организации са през 2017 г. БВП на България да расте с между 2.7% и 2.9%. Има и по-оптимистични прогнози (виж таблицата), тъй като според анализатори икономическият цикъл на България все още е във фаза на растеж, а пикът й ще е към края на 2017 г. - началото на 2018 г.
Пазар на труда: По-скъпи служители
През 2016 безработицата е до 7% през третото тримесечие, а средната заплата се увеличи със 7.8% през септември на годишна база. Тези две тенденции ще продължат и през тази година според прогнози на икономисти и анализатори. Дефицитът за специалисти вероятно ще се задълбочи заради емиграция и влошаваща се демография. "Не смятам, че липсата на хора е проблем за пазара на труда, тъй като по-голяма част от производството ни е нискотехнологично. Ако има дефицит на кадри, той е по-скоро в сектори като IT индустрия и аутсорсинг", коментира икономист.
Със сигурност разходите за труд ще се увеличат, защото осигурителната вноска се вдига с 1 процентен пункт, а минималната заплата расте с 40 лв. до 460.
"Пазарът на труда набра инерция - заетостта растеше непрекъснато от 2014 г. насам. Но неочаквано спадна през трето тримесечие на 2016 г., което е рано да се приема за нова трайна тенденция", коментира Десислава Николова, старши икономист в Института по пазарна икономика.
В последната си макроикономическа прогноза Министерството на финансите посочва, че спад в износа на страната ще забави растежа при заетите в промишлеността, но това ще се компенсира от повече заети в сектора на услугите заради растящото вътрешно потребление.
Потребление: Основният двигател
Ролята на двигател на растежа през 2017 г. е отредена на потреблението, основно поради продължаващо увеличение в доходите, предстоящия ръст на заплатите в публичния сектор и спада в безработицата. Държавният сектор купуваше по-малко стоки и услуги през втората половина на 2016 г., но прогнозите са за задвижване на еврофондовете през тази година. А оттам и за ръст в общото потребление. Фирмите, които работят най-близо до нуждите на домакинствата, като търговците на дребно ще усетят най-съществено положителното влияние от тенденцията.
Георги Стоев, управляващ съдружник в Industry Watch, посочва, че при оптимистичен сценарий, в който домакинствата разполагат с по-висок доход и имат желание да го разходват, може да се очаква потреблението да расте по-бързо през 2017 г. Има и песимисти. "Ако тази година видим влошаване на тенденциите на пазара на труда, няма как да очакваме значителен ръст в потреблението, който да движи икономиката", смята Десислава Николова. Според нея дългосрочно икономиката може да расте чрез износ на стоки и услуги, като позитивно ще влияе слабото евро, а негативно - по-високите разходи за горива, за нефтопродукти.
Износ: Ръст, но малък
Износът се очаква да продължи да нараства на годишна база с 3.2%. В своя последен икономически преглед БНБ обаче посочва, че рискът е в забавяне на икономиката на основния ни търговски партньор - еврозоната.
Очакванията са увеличеното вътрешно търсене и по-високите цени на горивата да вдигнат вноса. На финала това означава, че приносът на износа към икономическия растеж ще спадне през 2017 г.
"Не бих казал, че има основание да смятаме, че износът ще се свива или ще расте по-бавно. В момента като дял от БВП той е по-малко спрямо нивата преди 2009 г. На тази основа може да се очаква динамика при износа, насочена към наваксване на този изгубен дял", смята Георги Стоев. Според него трябва да се следи и притокът на инвестиции към страната, защото, когато се вливат повече капитали, е логично вносът на стоки за индустриалното производство да нарасне.
Други анализатори пък са на мнение, че подкрепа за българския износ може да има по линия на по-скъпия долар, което прави европейските стоки по-конкурентни.
Инфлация: Горивата ще я събудят
Годишната инфлацията през 2017 г. ще бъде между 0.6% и 1.1% според прогнозите на Министерството на финансите и Международния валутен фонд. Първоначално причината за тези прогнози бе ръст в потреблението на домакинствата. В допълнение след решението на ОПЕК за свиване на предлагането на петрол цените започнаха да растат и вероятно горивата ще са по-скъпи тази година. Очакванията са цената на петрола да се задържи между 50 и 60 долара на барел през 2017 г.
По линия на горивата могат да поскъпнат и стоки от химическата индустрия и други. От анализите на БНБ и финансовото министерство очакват и вдигане на цени и на другите суровини, на металите и при храните, докато дефлация ще продължи да е налице при дълготрайните потребителски стоки. Според Николова, ако транспортните разходи се качат силно, може да се наложи на някои бизнеси с висока транспортна компонента да прехвърлят допълнителния разход върху крайните цени за стоките и услугите си, т.е. още малко добавка към инфлация.
Инвестиции: Движени от еврофондовете
Инвестициите ще се ускорят през 2017 г., най-вече заради повече публични капиталови разходи. Те са свързани с очаквания за забързване при европроектите по новия програмен период 2014 - 2020. Някои анализатори обвързват ръста на държавните разходи с този при частните инвестиции. Има и рискове този сценарий да не се случи. Според експертите несигурната политическа обстановка около изборите може да наложи отлагането на инвестиционни проекти. А и недостигът на подходяща работна ръка също би ограничил частните инвестиции по линия на разширяването на дейността.
От друга страна, през 2016 г. заработиха дузина нови предприятия и има поне още толкова, които трябва да бъдат готови през тази година. "Ниските и спадащи нива на лихвите по кредитите ще подпомогнат инвестиционната активност", е мнението на Георги Ангелов от институт "Отворено общество".
Кредитиране: Раздвижване заради ниските лихви
Още през миналата година цената на финансирането по жилищните кредити достигна до нива, които са около два пъти по-ниски от предкризисните. Лихвите по новоотпуснатите кредити за бизнеса също бяха надолу. Анализаторите очакват ниската цена по кредити и депозити да се запази и през новата 2017 г. Още повече че Европейската централна банка (ЕЦБ) също реши лихвените проценти в еврозоната да останат непроменени.
"Ниските лихви ще подкрепят икономическия растеж, но постепенно ще водят и до натрупване на рискове. В търсене на доход и спестителите, и банките ще започнат да поемат повече риск, а бизнесът може да стартира проекти, които изглеждат привлекателни само заради ниските лихви. Нужно е повишено внимание към риска и задлъжняването, защото след дълъг период на спад неизбежно ще започне и обратният процес - повишение на лихвите", допълва Ангелов.
Банките се готвят за 3% ръст на кредитирането. С 3% повече отпуснати кредити и запазване на лихвите по заемите такива, каквито са сега - това е, което потребителите могат да очакват от банките през 2017 г. според висши мениджъри и експерти от сектора. Прогнозата им е консервативна заради политическата несигурност и все още неразчетените ефекти от по-тежките регулации в сектора, които ще влязат в действие. При всички положения трендът е позитивен не само за банките, но и за клиентите им, особено в корпоративния сектор. Големите въпросителни занапред са дали Европейската централна банка (ЕЦБ) ще последва Федералния резерв на САЩ във вдигането на лихвите и ако да - кога, защото това ще окаже влияние и върху банковите лихви тук. Другата е доколко банките биха се изкушили да кредитират по-рисково, тъй като изтънелият лихвен марж не позволява да се постигнат онези печалби, които акционерите изискват.
Ръст като при икономиката
Прогнозите за българската икономика са добри и очакваме раздвижване на пазара през 2017-а, което да доведе до ръст на кредитите с около 3%, сравним с очаквания ръст на икономиката на страната, прогнозира екипът на Пощенска банка. Институцията има основание да е толкова оптимистична, тъй като резултатите й през миналата година показваха оживление в кредитирането. До края на септември в банката са сключени над 200 сделки с малки и средни предприятия на обща стойност 160 млн. лв. Към тях се добавят още 150 млн. лв. кредити, предоставени на големи корпоративни клиенти, по данни на Пощенска банка. "Ситуацията предлага добри възможности за финансиране на проекти - ниски лихви, изгодни такси и комисиони, както и срокове за изпълнение на проектите. Най-често кредитираме компании в сегмента на търговията на дребно и едро, производството, транспорта, ресторантьорството, както и експортно ориентираните сектори", посочват от институцията.
Според експертите ръстът в кредитирането на домакинствата също ще е подобен, макар и с малко по-нисък процент, защото при банкирането на дребно е необходимо повече време, за да се обърне тенденцията и да се усети промяната.
"Очаквам да има съживяване в сектор строителство, тъй като последните данни показват увеличение на издадените разрешителни за започване на строителство, а също и ръст в търсенето на имоти", прогнозира и Сашо Чакалски, изпълнителен директор на Общинска банка, с което насочва към двигателите на растежа в кредитирането през новата година. Според Чакалски големите натрупвания на кеш в системата търсят къде да се реализират, а депозитите не могат да бъдат считани за инвестиция заради ниската доходност, която предлагат. Фондовата борса също не е алтернатива за мнозина, така че за повечето потребители имотите остават като добра възможност, още повече че на тях се гледа като на инвестиция с непреходна стойност. "Особено някои категории, например имоти в центъра на София - през последната година цената им е нараснала с 20 - 30%, което е огромен скок. Това би могло да се разпространи и върху останалата част от сектора, включително недовършени сгради", разсъждава банкерът.
Към имотния сегмент насочва и Цветан Петринин, изпълнителен директор на Ти Би Ай банк. "Кредитирането следва потребителските нужди. В момента пазарът на недвижими имоти е с най-голям ръст и при постоянно намаляващи лихви очаквам плавен, но сигурен ръст през 2017 г.", прогнозира мениджърът. Друг аргумент за позитивните очаквания идва по линия на крайното потребление, което през миналата година нарасна с 1% на годишна база. Това е добър знак, но не достатъчен, за да очакваме голям ръст в търсенето на потребителски кредити. А това ще задържи лихвите по заемите на близки или на същите нива, смята Петринин.
Според него на фона на политическата нестабилност и очакваното сливане между големи банки на пазара, едва ли при големите институции можем да очакваме агресивно предлагане на нови продукти и услуги. По-скоро по-малките играчи на пазара ще се опитат да бъдат по-конкурентоспособни, като започнат да предлагат все по-голяма част от услугите си чрез дигиталните канали.
Лихвите остават същите
Надеждите, че усетеното понижение на лихвите по кредитите, включително за домакинствата, ще продължи, не са много големи. Такава възможност не е изключена за някои специфични категории заеми, но е ограничена, според Зденек Метелак, изпълнителен директор "Банкиране на дребно и клонова мрежа" в Сосиете женерал Експресбанк. Основните фактори, които ще влияят, са развитието на икономиката и косвено - резултатът от изборите, които предстоят в страни като България, Германия, Франция.
В Пощенска банка също не виждат възможност за по-ниски лихви. Оттам изтъкват два фактора, които ще влияят за задържане на лихвите на настоящите им нива - от една страна, възможностите за по-нататъшно сваляне на лихвите по депозитите са почти "изконсумирани" и съответно това спестяване да бъде прехвърлено към кредитополучателите, а от друга - в развитите държави започва бавно да се натрупва критична маса за обръщане на посоката на движение на лихвите и този ефект рано или късно ще се пренесе и в България.
Ако въпреки това на пазара се появят по-ниски лихви, потребителите трябва да внимават дали това не върви в пакет с по-високи такси. След последните две години на плавно увеличение таксите са на нива, отвъд които прекалят ли, банките рискуват да губят клиенти. Но по-тежките регулации повишават разходите на банките, а това директно влияе на крайната цена за клиентите.
Външни фактори също може да се отразят върху цената на заемите в страната. Първото вдигане на лихвите, което ФЕД направи в края на миналата година, може да бъде последвано от ЕЦБ, макар засега сигналите да не са такива, коментира Оливър Рьогл, изпълнителен директор на Райфайзенбанк България. Той посочва, че клиентите имат възможност да се застраховат срещу това, като изберат продукт с фиксирана лихва.
Банковите експерти не очакват подобрение на лихвите по депозитите нито през 2017-а, нито в по-далечно бъдеще и са категорични, че те са стигнали абсолютното дъно. Възможност за по-добър доход от спестяванията остават хибридните продукти между депозит и инвестиция във взаимен фонд и прогнозите са, че интересът към тях ще продължи да нараства.
Пред изкушението на старите грешки
Дори и да бъде постигнат, очакваният растеж на кредитирането не би донесъл желаната от банките печалба. Лихвеният марж също не е достатъчен, а приходът от такси и комисиони не успява да компенсира. Затова в гилдията има очаквания, че някои банки може да се впуснат в малко по-рисково кредитиране.
"Вярвам, че хората, включително банкерите, се учат от своите грешки, но пазарните условия днес - добри макроикономически показатели, изобилна ликвидност, намаляващите разходи за поетият риск и ограничения ръст в търсенето на заеми - може да доведат дотам да се финансират проекти при лихви, които са твърде ниски, за да обезпечат потенциалния кредитен риск. Но това е нещо, което ние ще можем да видим по-късно, когато икономическият цикъл отново тръгне надолу", коментира Зденек Метелак от SG Експресбанк.
"Сегашните банкови мениджъри много добре научиха урока на прекомерния риск и трябва да се смени цяло поколение, за да дойдат по-рисково настроени банкери, който не си спомнят последствията", добавя Цветан Петринин от Ти Би Ай банк.
От тази година вноската за пенсия започва да расте. За първи път от много време насам осигурителната тежест за работещите българи се увеличава с директно увеличение на вноските. Допълнително тежестта тази година ще нарасне и заради ръста на минималната заплата и съответно средното увеличение на минималните осигурителни прагове за около 2 млн. заети.
От 1 януари вноската за фонд "Пенсии" на Държавното обществено осигуряване се увеличи с 1 процентен пункт и вече е 18.8%. Догодина ще е втората стъпка на това увеличение, с още един пункт. Този ръст засяга всички осигурени - според данните на Националния осигурителен институт за третото тримесечие за миналата година около 2.750 млн. българи се осигуряват за пенсия. Съотношението остава 60% за работодателя и 40% за работника. От общата вноска за всички родени след 1959 г., 5 на сто отиват за универсалните фондове, а останалите 13.8% за НОИ. За хората, родени преди 1960 г., пълната вноска от 18.8% отива в Държавното обществено осигуряване.
Само от ръста на осигуровката НОИ очаква допълнителни приходи от около 230 млн. лв. тази година. Отделно в бюджета за пенсии трябва да влязат и допълнителни над 24 млн. лв. от увеличението на минималните осигурителни доходи за 85 икономически дейности, което е средно 2.6%. За тази година не бяха договорени увеличения на минималните осигурителни прагове заради категоричния бойкот на работодателите. Въпреки това заради увеличението на минималната заплата от 420 лв. на 460 лв., която навсякъде е и минимален доход за осигуряване, 45% от праговете ще бъдат увеличени. Масово за тази година това е минималната сума за осигуряване не само на всички нискоквалифицирани работници, но и на средния ешелон. С ръст от 9.5% на минималната заплата нетният доход на наетите с най-ниско заплащане ще се увеличи с 9% или 29.70 лв.
Увеличават се минималните прагове и за самоосигуряващите се българи. И при тях минимумът е 460 лв. (при 420 лв. за м.г.) за доход до 5400 лв. След това до 6500 лв. прагът става 500 лв., тоест има ръст с 50 лв., до 7500 лв. - 550 лв., а над 7500 лв. - 600 лв. Земеделските производители ще продължат да се осигуряват и тази година на минимум 300 лв.
Вноската на служителите на сектор "Сигурност" също се увеличава, и то драстично - с 20 процента до 60.8 на сто. Тези пари обаче се плащат от държавата, а не от служителите. Въпреки това увеличение фондът на НОИ, в който постъпват приходите от осигуровките на полицаи и военни, остава на дефицит от почти 131 млн. лв. Това означава, че държавата ще доплаща тази сума за пенсиите на ранно пенсиониралите се военни и полицаи въпреки забележителното ниво на осигуровката на работещите им колеги.
Бюджет
10.376 млрд. лв. е бюджетът на НОИ за тази година. Над 8.9 млрд. лв. ще отидат за пенсии. От осигурителни вноски се очакват над 5.6 млрд. лв. Дефицитът е около 4.4 млрд. лв. и той ще се покрие от хазната. Дефицитът обаче намалява за първи път от години - с около 300 млн. лв. Освен това в НОИ очакват рекорден приход от осигуровки за последните години - над 5.6 млрд. лв. Това е с над 600 млн. лв. повече от миналата година и с 1 млрд. лв. повече от 2015 г.
Мъжете ще се пенсионират на 64 г., а жените - на 61 г.
НОИ ще информира с писма 69 хил. българи как ще се пенсионират през 2018 г.
Тази година продължава плавното покачване с по два месеца на възрастта и стажа за пенсия с по два месеца. Така от 1 януари мъжете се пенсионират на 64 г. с 38 г. и 4 месеца стаж. Жените излизат в пенсия на 61 г. с 35 г. и 4 месеца стаж. За хората, които не могат да изпълнят условието за стажа, възрастта за излизане в пенсия е 66 г., като те трябва да са се осигурявали поне 15 г. Очакванията са, че пенсионерите като цяло ще продължат да намаляват, както и по-малко хора от масовата трета категория ще успеят да се пенсионират. Според прогнозата средно през годината пенсионерите ще са малко под 2.2 млн. души.
Остава възможността обаче работещите в масовата категория да излязат по-рано в пенсия - до една година преди възрастта, ако са изпълнили условието за стажа. Тоест ако имат достатъчно стаж, мъжете могат да се пенсионират на 63 г., а жените на 60 г. За всеки месец, който не достига, пенсията се намалява с 0.4%.
Пенсиите ще се актуализират от 1 юли с 2.4%, но по нов начин. Увеличението ще се приложи директно върху коефициента за всяка година стаж. Сега във формулата той е 1.1, а за старите пенсии от юли ще стане 1.126. Така от 1 юли минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 161.38 лв. на 165.25 лв. (ръстът е с 2.4 на сто). Оттогава социалната пенсия за старост се увеличава от 118.14 лв. на 120.98 лв. (със същия процент). Средната пенсия според прогнозата на НОИ ще стане 341.57 лв., тоест с около десетина лева по-висока от тази през миналата година. В проценти ръстът е 3 на сто, но и очакваната инфлация е 1.5%, което реално означава 1.5% да се усетят от пенсионерите.
Според данните нетният коефициент на заместване на пенсията ще е 53.9% - това означава, че един пенсионер през тази година ще получава като пенсия почти 54 на сто от последната си нетна заплата (след удръжките и осигуровките). Таванът за пенсиите остава за поредна година и ще е 910 лв. (съответно максималният осигурителен доход е 2600 лв. и за догодина). Новите пенсии пък ще се изчисляват с по-високия коефициент за година стаж от януари, което допълнително ще увеличава пропастта между нови и стари пенсионери заедно със средния осигурителен доход за страната, който също участва в изчислението.
Военните и полицаите ще се пенсионират на 53 г. с 27 години стаж (и за двата пола). Всички, които до края на миналата година са изпълнили условието за 27-те години стаж, от които 2/3 в системата, могат да продължат да се пенсионират независимо от възрастта си до края на 2018 г.
От тази година вече няма възможност ранните пенсионери - служители на сектор "Сигурност", категорийни работници и тези с инвалидни пенсии, да поискат преизчисление на пенсията от НОИ, като прехвърлят парите си за втора пенсия. Това са хората, родени след 1959 г., които са се пенсионирали рано, но не могат да ползват парите си от частните фондове, докато не навършат общата пенсионна възраст за трета категория. По данни на НОИ "ощетени" по този начин бяха около 90 хил. ранни пенсионери, родени след 1959 г. До 22 декември от тази възможност се възползваха малко над 14 хил. бивши служители на сектор "Сигурност". Те са получили средно увеличение на пенсията от малко над 83 лв., обясниха от НОИ пред "Сега". Отделно още 9532 ранни пенсионери - от първа и втора категория труд, както и с инвалидни пенсии, също са прехвърлили партидите си в НОИ и са получили с около 60 лв. по-висока държавна пенсия.
Тази година НОИ вече има и ново задължение - да уведомява хората, на които им предстои да се пенсионират не по-късно от шест месеца, какви ще са условията за излизане в пенсия за тях. Така през тази година осигурителният институт ще уведоми с писма и по мейла около 69 хил. българи, които работят в трета категория, че им предстои да се пенсионират през 2018 г., обясниха оттам пред "Сега".
Плащания
Обезщетенията от НОИ остават замразени и през 2017 г. Дневното минимално обезщетение за безработица е 7.20 лв., втората година от майчинството - 340 лв. От юли обаче влиза в сила нов вид обезщетение за майките, които се върнат на работа, преди детето да навърши една година (след 135-ия ден от раждането). Те ще получават половината от майчинството си от НОИ към заплатата от работодателя.
Всяка втора фирма чака да й платят около година. Проблемът с дълговете между фирмите ще тревожи бизнеса и през тази година. Около 43% от българските предприятия не са успели да получат парите си от длъжници - държава или частни партньори, за период от около и дори над една година. Това затруднява работата им и създава проблеми с разплащането към техни колеги или служители, показва анализ на Българската стопанска камара (БСК) за 2016 година.
Средният размер на задълженията не се посочва, но обобщените справки показват, че става въпрос за стотици милиони. В същото време държавата в лицето на общини и централната власт е просрочила задължения към свои партньори за 287.4 млн. лева, показват последните данни на финансовото министерство.
Все пак числата показват известно подобрение. Година по-рано - през 2015-а, фирмите с несъбрани вземания са били 55%, показват справките на БСК, обобщени от над 700 предприятия, участвали в анкетата.
На този фон около една трета от фирмите декларират, че ще кандидатстват с проекти по някоя от оперативните програми. Това означава, че част от тях все пак имат заделен ресурс, който да вложат при съфинансирането на проектите. В същото време бизнесът масово планира да увеличи производството си, да разработи нови продукти и да търси нови пазари за тях. Оптимизмът ще се отрази и на наемането на работници - фирмите планират да наемат повече хора и да увеличават заплатите. Проблемът с кадрите обаче остава и не е ясно каква част от предприятията ще успеят да изпълнят намеренията си. Ако допреди година-две масово са се търсели общи работници, то сега почти всяка втора фирма се оплаква от недостиг на мениджъри и друг ръководен персонал, показва анализът на БСК.
Усвояване
Към края на миналата година България е успяла да усвои само 7.33% от европарите, като по единствената програма за бизнеса - "Конкурентоспособност", вече са разплатени почти 9.5%. Традиционно на най-голям интерес се радва мярката за покупка на машинно оборудване и апаратура. През първия програмен период това бе разделът, по който парите се изчерпаха веднага.
Трайчо Трайков продал евтино държавен дял в ЕВН като прокурист, преди да стане министър. Бившият енергиен министър и кандидат за президент от Реформаторския блок Трайчо Трайков е обвинен в умишлена безстопанственост.
Причината - продажбата на миноритарния пакет акции на държавата в енергоразпределителното дружество ЕВН през декември 2011 г.
Трайчо Трайков бе 4 години прокурист на ЕВН преди да стане министър ва енергетиката. Прокурори смятат, че той е в конфликт на интереси и благодарение на предложената от него процедура и избор на консултант данъкоплатците са ощетени, заради ниската цена, на която работодателят му е изкупил държавните дялове.
Обвинението му е повдигнато на 28 декември. Новината съобщи самият Трайков във фейсбук. От Върховната касационна прокуратура потвърдиха и обещаха подробности във вторник. Освен него в скоро време под отговорност ще бъдат привлечени и други длъжностни лица, увериха оттам.
Преди да оглави Министерството на икономиката и енергетиката в първото правителство на Бойко Борисов през 2009 г., Трайков бе прокурист в ЕВН. През 2011 г. правителството решава да продаде оставащия държавен дял в ЕВН в размер на 33%. Сделката става в края на годината, два дни преди Коледа, на закрит аукцион на Българската фондова борса, който приключва само за час.
Посредник е фирмата на Иво Прокопиев "Булброкърс", от чиито фирми започва кариерата на Трайчо Трайков. Интересен детайл е, че "Булброкърс" представлява едновременно купувача и продавача.
Часове след аукциона мажоритарният собственик EВН съобщава, че е участвал в процедурата и е изкупил по-голямото количество от предлаганите акции.
Скандалът гръмва почти две години по-късно. През 2013 г. тогавашният шеф на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев обвинява посредника "Булброкърс" и Трайков, че са ощетили държавата с цената на акциите. На аукциона била постигната средна цена от около 1600 лв. за акция, а 6 месеца след това при търговото предложение на ЕВН цената вече била 3045 лв. за акция.
Комисията за финансов надзор прави анализ и разкрива, че държавата е била ощетена с 88 млн. лв. от сделката. Мавродиев праща материалите в прокуратурата и налага административни санкции на "Булброкърс".
През 2005 г. Трайков влиза в мениджърския екип на компанията. Като прокурист в дружеството се занимавал с въвеждането на система за корпоративно управление, за намаляване на технологичните загуби и увеличаване събираемостта на вземанията.
"КВС Груп" купи ОББ, започва преструктуриране на пазара. Сбъдва се прогнозата, че 2017 г. ще бъде година на банкови консолидации, които ще пренаредят топ 5 и дори топ 10 на банките, които работят в България. На 30 декември 2016 г. официално бе съобщено, че белгийската "КВС Груп" (КВС) и Националната банка на Гърция (NBG), която е собственик на ОББ, са постигнали окончателно споразумение КВС да придобие 99,9% от ОББ и 100% от "Интерлийз".
Придобиването ще струва на белгийската финансова група 610 млн. евро, които ще бъдат платени в брой и изцяло от собствен , а не заемен ресурс, подчертават от КВС. Очаква се сделката да приключи през второто тримесечие на 2017 г. В изявлението е уточнено, че преди финализирането ОББ ще направи извънредно плащане на дивиденти към Националната банка на Гърция за 183 млн. евро. Трансакцията трябва да бъде одобрена от БНБ.
Дивидентът е отчетен в покупната цена, която се равнява на 1,10 пъти от очакваната за 2016 г. балансова стойност на активите на ОББ и "Интерлийз" и на 1,29 пъти от очакваната за 2016 г. балансова стойност след обезценки за 81 млн. евро на собствения капитал, които купувачът е установил по време на извършения дюдилиджънс.
Купувачът КВС не е нов за българския пазар. В банковия сектор белгийците са от 2007 г. със своето дъщерно дружество СИБАНК, а на застрахователния пазар от същата година, чрез дъщерното си дружество ДЗИ. С 3,7 млрд. евро активи ОББ е четвъртата банкова група у нас с 8% пазарен дял и над 900 000 клиенти, 190 клона, 691 банкомата. Преди нея по този показател са УниКредит Булбанк, Банка ДСК и Първа инвестиционна банка.
ОББ бе създадена през 1992 г. чрез сливане на 22 търговски и регионални български банки. От 2000 г. тя е част от NBG Group, която контролира още 8 банки и 53 компании за финансови услуги в целия свят. NBG успешно оперира над 160 години на пазарите на 11 държави.
СИБАНК е 9-ата по големина банка у нас с общи активи за 1,5 млрд. евро с над 250 000 клиенти и повече от 100 клона. Третият по пазарен дял доставчик на лизингови услуги - "Интерлийз" е у нас от 21 години и предлага всички лизингови услуги, а средният ѝ пазарен дял е около 11%.
Сделката ще преструктурира и банковия, и застрахователния пазар на България, прогнозират от KBC. Тя ще превърне групата "СИБАНК- ОББ - ДЗИ" в най-голямата банково застрахователна група, която ще предлага пълния набор от банкови услуги, управление на активи и факторинг.
Само обединението на СИБАНК и ОББ ще ги превърне в третата банкова група у нас. За финализирането на сделката са нужни съгласието на БНБ и Комисията за финансов надзор, потвърждение от Националната банка на Белгия, както и от ЕЦБ за спазване на анти - монополното законодателство.
Главният изпълнителен директор на КВС, отговарящ за международните пазари Люк Хисенс коментира придобиването така: "Тази сделка е уникална възможност за подсилване на позицията на КВС в България. Както СИБАНК така и ОББ, се представиха много добре при прегледа на качеството на активите и стрес тестовете от август 2016 г. Също така КВС ще има възможност да сподели своето ноу-хау и значителния си опит в областта на банковото застраховане, лизинга, управлението на активи и факторинга. Убедени сме, че както служителите, така и клиентите на ОББ и СИБАНК ще се облагодетелстват значително от близкото сътрудничество и бъдещото сливане на двете компании."
Главният изпълнителен директор на СИБАНК и кънтри мениджър за България Петър Андронов пък заяви: „Придобиването на ОББ ще ни даде възможност веднага да увеличим пазарния си дял както при кредитите, така и при депозитите. Значително ще засилим и затвърдим настоящата си позиция на българския пазар и ще имаме възможност да играем основна роля в подпомагането на местната икономика."
По-високи данъци и такси за половин България. По-високи общински данъци, такси, наеми и услуги оскъпяват живота в половин България през 2017 година, показва проверка на "Труд". От топ 5 на големите градове Пловдив планира да вдигне цените на услуги и наеми, като окончателното решение за това ще вземе местният парламент на 19 януари. Жителите ще бъдат най-масово засегнати от увеличението на таксата за паркиране в "синята зона" от 1,50 на 2 лева на час. В Бургас увеличават данъка при покупка на имот от 2,5% от стойността на недвижимостта на 3%.
След петгодишен застой в Русе сериозно се увеличава данък сгради, след като общинарите решиха бариерата от 1,2 промила да стигне 2 промила през новата година. В Ямбол хората ще плащат повече за такса смет. Общият размер на промила за услугата за жилищни имоти в Ямбол ще бъде 3,43, а за нежилищните имоти - 5,23, което е увеличение съответно с 0,97 и 1,19 промила. Това беше прието на сесия на общинския съвет.
Да се повиши с 0,5% данъкът за възмездно придобиване на имущество в община Перник предвижда изменение на Наредбата за местни данъци и такси, което влезе в сила от 1 януари 2017 г. Досега перничани плащаха по 2% от оценката на имуществото при сключване на сделката.
Шоково увеличение с 58% на данък сгради и с 15% на такса смет предвижда и местната управа на Кърджали. От кметството обясниха, че повишението е заради заложените параметри в плана за финансовото оздравяване на общината за периода 2016-2019 г.
Във Враца данъци не се вдигат, но за сметка на това общинският съвет гласува увеличение на таксите в ясли и детски градини. Родителите ще плащат и нов месечен налог от 5 лв., както и по-висока такса за храна.
В Благоевград сериозно се увеличават налозите за най-масовите автомобили, както и данъчните ставки на жилищата.
В София и Варна - без промяна. Намаление на цени на услуги в Добрич
За поредна година местните данъци и такси в София няма да се вдигат, стана ясно от разчетите на кмета Йорданка Фандъкова. Бюджетът на столицата за 2017-а е 1,2 млрд. лв. и според изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) София е единственият град в България, който изцяло е успял да излезе от финансовата криза. И животът в морската столица Варна също няма да поскъпва, тъй като кметът Иван Портних не предвижда увеличение на основните налози в града при заложена рекордна макроикономическа рамка от 260 млн. лева през 2017 г.
Кметът на Добрич Йордан Йорданов и екипът му пък обмислят намаляване на такса смет. Досега за жилищни и вилни имоти таксата за битови отпадъци бе в размер на 3,5 промила.
Зимно бедствие на лятната магистрала. Нова година дойде. Пристигна навреме у нас, което показва, че не е пътувала с кола по магистрала „Тракия". Как е дошла, си е нейна работа, нашата е да помислим как да не закъсваме по пътищата в България всякога, щом падне сняг и духне севернякът. Стотици хора бедстваха навръх новогодишния празник, блокирани в 500 коли от снегонавявания по аутобана и обходните шосета към Бургас. И това при 7 - сантиметрова снежна покривка и вятър с пориви от 14 до 24 м/сек на места. Представете си какво ни чака, ако натрупа метър-два? Да хвръкнем - нямаме крила, да се провалим вдън земя - дъно няма, да бягаме - къде обаче? - докъдето поглед стига, все е нашенско... Да не дава Господ да стане.
Премиерът в оставка заяви, че „повече от това не може да се направи". Той има предвид вероятно „това", което се направи, след като сума народ престоя около 20 часа под мразовитото небе между Айтос, Ветрен и Карнобат - ни напред, ни назад... И кой знае щяха ли да оцелеят всичките жени, деца и шестмесечното бебе там, ако телевизията не ги беше показала и Борисов лично не бе долетял до тях... После вече им занесоха и храна, и вода, и по литър гориво им дадоха, и снегорини, и пожарни, и цял танк даже им закараха.
А ето сега и най-важното. Управляващи в оставка предложиха законодателни реформи в ситуацията.
Ако ви е омръзнало от приказки за реформи, не четете по-нататък, но ви съветваме да осведомите за тях, защото ако тези случайно станат, всеки може да се окаже засегнат от тях. Те предвиждат утежнени наказания за всички шофьори, които карат несъобразено със зимните условия. За всички. Не само за оня „дебил" с ТИР-а, за който Борисов разказа, и не само за другите тираджии, от които той се оплака, че „продължават да нахалстват", като се движат зиме по лятната магистрала.
Защо да е „лятна"? Бургазлии я наричат така. Те знаят от опит, че тя само в летните месеци става за каране. Знаели са го и повечето от попадналите в снежния капан. И са нарушили умишлено правилата, предписани от МВР преди и след това : да не пътуват в зимния сезон, ако не е наложително, да си купят зимни гуми, макар по закон да не е задължително, да пристигат винаги по светло, да не тръгват в приповдигнато настроение, в задръстване да не проявяват нервност и т.н., и други.
Та сега е дневен ред законодателна инициатива да се наказват по-сурово тия нарушители. Може и с доживотен затвор, ако нас питате. Доживотен, да. Направо! На депутатите им писна всяка година по два пъти да вдигат глобите за сгафили „водачи" и срока за лишаване от свобода. И на гражданите ни омръзна от това. Пък и за тия от нас, които биха се озовали в килия до края на дните си, това може да не е най-лошата участ. В страна като нашата човек не в зандана, ами в ансансьор да влезе, ще вземе да пропадне, във влак да се качи - вагонът ще пламне, по улицата да тръгне - ще го ограбят, докато спи до жена си, ще го оберат...
И доживотните присъди - незабавно! Тия закъсалите на „Тракия" няма какво да ги бавят, за да се разкарват тук-там и да се жалят: цяла нощ мръзнали, помощ не дошла, звънели на 112 напразно, информация нямали, до сутринта не видели ни полицай, ни дявол от институциите, на които плащат, бурята сварила държавата по бели гащи...Тия жалби разколебават вярата на населението в стабилността на държавата. С едно дело по бързата процедура ще се прекратят. Признаят ли се за виновни някои (а има у нас доста склонни към разкаяние пред властта), процесът приключва без разпит на свидетели и вещи лица.
Ето само за ваше сведение техните показания:
Свидетел №1, превозвач: Знам защо по „Тракия" всяка зима се случва това - както си караш, излиза мъгла, губиш видимост, потъваш в сняг и като нищо удряш предната кола. Това е от снегонавяванията на места, а те са от нарушените изисквания за строеж на магистрали. То не е само да полееш пътека с асфалт. Всеки проектант ще ви каже, че трябват лесозащитни пояси и други прегради, иначе вятърът докарва от полето сняг. Вижте нивите до мястото, където колите затънаха в преспи - то е безснежно. Наоколо няма дървета, нито огради като край аутобаните в други държави. Заграждения тук-там висят като скъсана марля, строени са от евтин материал, поддръжка няма... ТИР-овете вървели нахално. Как да спрат? Няма паркинги.
Свидетел №2, пътник по „Тракия": Трима братя сме и се събираме ежегодно в Несебър при мама. С моя близнак идем от София, батко - от Австрия. Прав е Борисов: падне ли сняг, „Тракия" трябва да се затваря! Докато построят прегради за снегонавявания. Батко цяла нощ и сутринта прекара в ада между Айтос и Карнобат, децата му са с ангина сега. Смя се, като чу да се казва, че така ставало и в САЩ, и навсякъде по света. Той живее сред Алпите, там снегът е по-висок от него, а шосетата са черни, сякаш с подово отопление... Аз тръгнах от София в десет, понеже излъгаха, че отварят „Тракия" в 14 часа. Двама посинели от студ полицаи ни отклониха по обходен маршрут през Ямбол, но и него затвориха след това - ТИР-ове закъсали и там. Питам единия полицай: Що така? А той: Ами аз що съм тук от вчера сутринта? Потеглихме през Петолъчката и там... над три часа чакане. Брат ми вика: Това е България.
Свидетел №3, полицай: За ЧНГ ние сме най-нещастни. На мен отдавна ми свърши смяната, спи ми се, огладнях, но мръзна тук, началството вика: стой, хора няма. Не е природно бедствие това. Просто пътната агенция не си върши работата. Три дена синоптиците предупреждават: жълт код, вятър със сняг. Всеки знае къде го навява. Но аз тук, преди да стане белята, снегорин не видях. За нула време стана мазало - колите затънаха в преспи на магистралата, понеже в нея се събира като в корито снегът...и после какво? Спасители трябват. А няма. Гражданска защита я туриха в пожарната и повече не я видяхме. Пратиха пожарникари, но и те малко, щурат се насам-натам: тук верижна катастрофа, там ТИР, едно оправят, друго стане. За всичко жива сила трябва. Не става с един танк. Пет хиляди души напуснаха МВР от две години насам и всички мислеха, че е майтап, а вижте сега какво става.
Нали разбрахте? Съдът няма да кредитира тия показания. Ще разпита само шефа на АПИ, Лиляна Павлова, Румяна Бъчварова и други исторически деятели, които са имали щастието да въдворят ред в държавата, да построят магистрали, да спасят бедстващите край Айтос и да им дадат завчера сандвичи. Те ще назоват виновните, а съдиите ще ги накажат. Случаят е ясен. Да влезе Цветанов. Ако някой от съдебния състав е на особено мнение относно събраните гласни и негласни доказателства, той ще му каже, че работи за мафията.
А на Петолъчката - ревизия
„Блокадата ни отведе на Петолъчката, разказва Симо Петров, софиянец. - 31 декември е, три следобед. Чакаме. Минават час-два, гледаме отсреща бензиностанция - да пием по чай. Вътре пълно със закъсали като нас. Чай и кафе не дават обаче. Защо? Инвентаризация правели, 12-часова - точно когато куп хора бедстват там. Някой вика: „Премиерът мина току-що, с джипа и кортежа, мина и танка, значи пътят се отваря! "А една от продавачките шушне: „Да се беше отбил и тук Бойко, и нас да оправи, че заради тая щура ревизия умряхме от срам !" Другите мълчат. Не се вълнуват. В България безумието не е събитие."
Първи бизнес за младите. Проект, който да стимулира предприемачеството сред младите хора, подготвя Столична община. Той ще е за подпомагане на стартиращи фирми на младежи до 29 г., както и за започване на малък бизнес. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова в интервю за "Стандарт". За целта столичната Агенция по инвестиции, Гаранционният фонд на София и Общинска банка подготвят общ проект, с който ще кандидатстват за финансиране от фонда, управляващ финансовите механизми по европейските програми. Последните изследвания сочат, че 40% от БВП на страната се произвеждат в София, каза още Фандъкова. А според индекса "Мастер Карт" столицата ни влезе в топ 10 на градовете в Европа с най-голям ръст на туристи за периода 2009-2016 г. редом с Барселона, Будапеща и Берлин.
Интервю на столичният кмет Йорданка Фандъкова пред „Стандарт"
Министрите пишат отчети и готвят новите европрограми. Бизнесът, а това означава всички българи, страдат най-много при смяната на властта и назначаването на служебен кабинет. Затова е нужно да подготвите добри отчети за свършената работа от вас, както и документи със започнатите и приоритетни проекти за бизнеса, които да предадете на служебния кабинет. Защото когато администрацията не работи, и бизнесът не може да работи, а от това страдат най-много обикновените хора. Тези заръки е отправил премиерът в оставка Бойко Борисов към министрите си за оставащия месец работа на правителството "Борисов" 2.
Както "Стандарт" първи писа новоизбраният държавен глава ще назначи служебните си министри след 31 януари. Въпреки че Радев прекрачва прага на "Дондуков" 2 на 22 януари, той ще посвети първата седмица на сформиране на екипа си. Дотогава Борисов и хората му имат минимум три задачи на дневен ред, които да изпълнят преди наследниците си на постовете. Задача номер 1 е сменянето на властта по никакъв начин да не повлияе на парите от Европа и те да не се политизират.
"Не допускайте изоставяне на еврофондовете", е заръчал Борисов на хората си. Именно заради това те трябва да пуснат оставащите проекти по предишния програмен период и да стартират поръчки. Важно е министрите да подготвят и представят пред бизнеса в отделните сектори какви проекти и възможности дава новият програмен период. Задача номер 2 пред кабинета "Борисов 2" за януари е отчет на свършеното за двете години управление.
Премиерът в оставка е разпоредил на министрите си всеки да подготви отчет и да го представи пред обществеността. В равносметката те трябва да разкажат за това кои задачи са успели да изпълнят, както и кои са започнатите важни проекти, за което не им е стигнало времето да приключат. Министрите трябва да посочат и какви цели са си поставили, а не са успели изобщо да започнат да работят по тях. Не на последно място Борисов е заръчал на министрите да оставят по различните ведомства свои експерти, които да работят със служебния кабинет на Румен Радев. Целта е министерствата и чиновниците да не спрат работа по никакъв начин по проекти, усвояване на европейски пари и други задачи в преходния период между кабинета "Борисов 2" и следващото редовно избрано правителство, което ще стане ясно след изборите напролет.
Държавата поема билета на бащата на ранената българка. Състоянието на българката, ранена при атаката в Истанбул, е стабилно. Това заяви за Агенция „Монитор" посланикът ни в съседна Турция Надежда Нейнски. По думите й тя е контактна и няма опасност за живота й. Куршумът е минал през белия й дроб и това е била причината за големия кръвоизлив, които след операцията вече е овладян. Лекарите се надяват до седмица тя да се закрепи.
Според Нейнски обаче по-опасно е, че куршумът е счупил някои прешлени от гръбначния стълб. Не е засегнат гръбначния мозък, но мястото е възпалено и се е образувал оток, обясни Нейснки. Именно това е причината момичето да не чувства краката си. Въпреки това лекарите имат надеждата, че тя ще проходи. В следващите 15 дни гръбначният стълб не бива да се натоварва, уточни посланикът. Именно затова в следващите две седмици ще остане в болницата в Турция. Тамошните власти ще поемат изцяло разноските по престоя, лечението и операцията.
Близките и бащата на българката следващите дни ще пристигнат в Турция. Нейснки вече е говорила с премиера Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов, като държавата ще поеме самолетния билет на бащата до Истанбул.
Роднините й ще отседнат в хотела, където първоначално е била младата жена. Хотелът пък дори е осигурил психолог на приятелката й, която е била с нея в нощния клуб.
Дерат ни с 10 лв. разговор за болничен. Чиновници отговарят на импулсни телефони, като средно една проверка може да глътне около 8 лв. на всеки, решил да си провери болничния в НОИ. Това установи проверка на „Монитор". В сезона на честите заболявания много хора звънят на единния номер на осигурителния институт в опит да разберат кога ще им бъде изплатен болничен или майчинство. Макар номер 0700 да е посочен като национален телефон „на цената на един градски разговор", всъщност това е уловка, обясниха експерти.
Средно 8 лв. струва консултация на потребителския телефон на Националния осигурителен институт (НОИ) от мобилен телефон. Проверка на „Монитор" показва, че чакането за свободен оператор и предоставянето на информация отнема средно по 25 минути. 2/3 от времето потребители просто чакат да се свържат с някой от консултантите в Контактния център на института.
„Чаках 15 минути, говорих 5 минути и ми обясняваха как няма проблем", разказва потребител във форума на bg-mammа.com. В последните работни дни на годината продължителността на разговорите на горещия телефон на НОИ 0700 14 802 нараства.
„Изясняването защо се бави изплащането на болничния ми отне 8 минути. За да ме свържат с оператор чаках 20 минути, обясни столичанинът Радомир Николов. Мъжът, както повечето потребители, търси консултация от мобилния си телефон. Това означава, че консултацията на Радомир чрез Контактния център на НОИ ще му струва 8,96 лв.
Разговорите на телефони, започващи с 0700 от мобилни оператори се таксуват между 0,23 лв и 0,32 лв на минута. Ако потребителите звънят от стационарен телефон, обаждането е на цената на един градски разговор. „Моят опит от разговори по телефона е, че не става. Навъртях си сметка и накрая нищо", разказва форумката Христа.
От НОИ отказаха коментар за оперирането с телефон 0700 14 802. Номер 0700 се използва и от НАП, както и няколко други важни държавни институции за подаване на сигнали или извършване на справка. Телефонните номера от типа "0700 1Х ХХХ" представляват универсален код за цялата страна, който се използва за обаждания и справки към банки, телекомуникационни оператори, предприятия, към различни институции, фирми. Към него са включени и компаниите за битови услуги - електроразпределителни дружества, ВиК, както и застрахователи.
Малцина обаче са наясно каква е тарифата, по която се плаща за разговор към този телефон с универсален код. Мнозина са убедени, че е безплатен или на минимална стойност.
Според Комисията за регулиране на съобщенията услугата е без допълнително таксуване за позвъняващия. Справки "на цената на един градски разговор" обаче означава да позвъните от стационарен номер на даден телеком към стационарен номер на същия телеком. Позвъняването от мобилен апарат обаче винаги излиза по-скъпо и се покрива изцяло от човека, който звъни. Важна "подробност" е, че 0700 е специален номер и не попада в никакви абонаментни пакети с включени минути за разговори, независимо към кой телеком е клиентът и дори да има включени минутки за фиксирани мрежи. Обаждането към номер, започващ с 0700, винаги се таксува и товари сметката ви - като цената зависи от това какъв е абонаментният ви план към телекома. Ако четете внимателно, всички български телефонни оператори предупреждават - включените безплатни минути не могат да се ползват за разговори към номера с добавена стойност, международни дестинации, универсални номера (като 0700) или в роуминг. Те се таксуват според тарифния план
От ИА „Автомобилна администрация", които също ползват 0700 обясниха, че разговорите от крайни потребители от фиксираната мрежата на VIVACOM към номера 0700, се таксуват на цената на регионален телефонен разговор, а абонатите (потребителите) на услугата заплащат разликата (само при национален разговор) до пълната стойност на проведения разговор, в зависимост от продължителността. За клиента на услугата „Универсален номер - 0700" разговорите пък се тарифират, като всяка първа започната минута се таксува като цяла, а всяка следваща минута след първата (в рамките на един разговор) се отчита на интервали от 20 секунди. Когато към услугата "Универсален номер - 0700" е проведен междуселищен разговор, клиентът на услугата заплаща 0.030 лв./мин. без ДДС. Всички други разговори се заплащат само от краен потребител.
Откриването на 0700 струва 100 лв. без ДДС
Откриването на телефон с начало 0700 струва на бизнесабонатите на Виваком 100 лева без ДДС. Ако искат те сами да подберат цифричките по-нататък, плащат пет пъти повече. Специалният телефон върви и с месечна такса. Големите фирми предпочитат да имат единен, унифициран и лесно запомнящ се телефонен номер за обслужване на клиенти от цялата страна, така че услугата се радва от години на голям интерес.
Историята на мистериозния номер започва още през далечната 2002 г., когато БТК създава т.нар. интелигентна платформа. Част от нея е и услугата "Универсален номер 0700". Според Наредбата за ползване, разпределение и предоставяне на номера услугата дава възможност на потребителя да има достъп до универсалния номер независимо от местоположението му, вида на телефона, преноса или технологията. Мненията за този магически номер сред потребителите варират в двете крайности - от това, че е страхотно удобство, до твърдения, че е адска световна конспирация. Сигурно е едно - той е доста удобен за компании и фирми.
Номерът се помни лесно, освен това не е обвързан географски с тарифата - т.е. цената е една, без значение дали човекът се обажда от Варна, Сандански или Добрич. Предимство за компаниите е, че дори и да преместят офиса си на друг адрес или дори в друг град, на клиентите им няма да се наложи да бродят из телефонните указатели. 0700 не зависи от селищните кодове. Не на последно място фирмите ползват телефонни номера с този код, за да си придадат уникална корпоративна идентичност, т.е. да бъдат разпознаваеми навсякъде в публичното пространство. Те имат възможност да записват съобщения по желание, да пренасочват разговорите и да зададат максимална продължителност на разговора. Фирмите с такива номера могат и да получават подробна статистика за входящите обаждания - за произхода на позвъняването, броя, минутите, продължителността и т.н. Във фактурите на клиента пък се виждат броят обаждания, продължителността и стойността на обаждането към универсални номера.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |