2,2 млрд. лева са изхарчени за празниците. Над 2,2 млрд. лева са изхарчени за посрещането на Рождество Христово и Нова година, показват предварителните данни. Пръснатите за празниците пари са с 10% повече от миналата година.
Най-ударно е било харченето около 23 декември. Това личи и от данните на Българската народна банка за пуснатите в обращение банкноти и монети. Те са били 14,254 млрд. лв. при 12,4 млрд. през декември 2015 г. Или увеличението е с почти 2 млрд. спрямо миналогодишните празници и с около 700 млн. лв. само за месец.
Тук в сметките не влизат плащанията с дебитни и кредитни карти, които по груби оценки са още 25%. На ден разходите са стигали до 200 млн. лв.
Възможно е да е имало и по-големи, но това ще стане ясно, когато са готови данните на Националната агенция за приходите, която е свързана онлайн с касовите апарати на търговците.
Според информацията на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата празничните трапези са били на приблизително същите цени като при предишната Нова година. Пазарът бил балансиран и заигравки с надуване на етикетите вече не ставали.
Според анализа на цените на едро по празниците за последните 5 години у нас дори свинското, пилешкото и каймата са били най-евтини Само бобът и захарта са стрували повече от декември 2015 г.
За храна българите са отделили по празниците малко над 1 милиард лева.
Традиционно най-голямо е било търсенето на свинско за Коледа, съобщиха от най-голямата верига хипермаркети у нас "Кауфланд". Прясното месо е допринесло за 23% от оборотите по празниците. Най-предпочитана е била свинската плешка без кост, следвана от свинския врат.
На второ място по търсене е било пилешкото. От него най-купувани са били охладените бутчета. Близо 1,3 млн. покупки са направени в "Кауфланд" през коледната седмица.
И данните на веригата сочат, че най-активно се е пазарувало на 23 декември. Тогава покупките са били с близо 23 процента повече в сравнение със средния брой през останалите дни. 45 на сто от всички артикули са били свежи продукти, плодове и зеленчуци.
За празниците най-купувани са били цитрусите и бананите. Те формират 1/4 от избора на всички плодове и зеленчуци. Традиционно в края на годината се търсят много ядки и сушени плодове за ошав. Те се нареждат на четвърто място по полуярност с 10% от общото количество.
В топ 3 на най-продаваните плодове са и червените ябълки наред с бананите и мандарините. При зеленчуците потребителите са заложили основно на картофи, лук и моркови. Те носят 16% от всички купени плодове и зеленчуци.
При напитките 63 процента от всички са безалкохолните, следвани от бирата с 27 на сто, вината с 6% и високоалкохолните напитки с 4%. Традиционно голям дял от харчовете по празниците са за техника.
Ръстът спрямо миналия декември е 4%, но за цялата 2016 г. оборотите са с 10 на сто повече, каза съсобственикът на "Технополис" Божидар Колев. Най-търсени за подаръци били смартджаджи като часовници, ховърбордове, дронове, игрови конзоли.
По Рождество Христово и Нова година много семейства си позволяват подмяна на телевизора с по-модерен и с повече екстри. Затова и като обороти LCD-тата са с най-големи дялове по празниците.
Както "24 часа" писа, голям дял от разходите са направени за поръчки по интернет. Почти всеки трети българин е пазарувал онлайн. Ръстовете на интернет продажбите са двойно по-големи, отколкото на традиционните магазини. В този сегмент традиционно най-голям дял се пада на пазаруването на дрехи и обувки - над половината от онлайн поръчките. Увеличението спрямо предишната година е с 4%.
Все повече българи предпочитат да резервират и платят по интернет новогодишната почивка. Затова и на тях се падат голям дял от харчовете (виж карето колко похарчихме за туризъм - б.р.).
Двуцифрен е ръстът на онлайн магазина ни, коментира и управляващият съдружник на веригата "Зора" Пламен Стойков. Интернет продажбите вече влизат в топ 6 на магазините по оборот. Интересно е, че българските клиенти изчакват до последния момент преди празниците при покупка в търсене на промоция и най-добра цена, каза Стойков. Според него все още повечето хора искат да видят и да пипнат продукта, преди да го купят. Затова и се наблюдавала тенденция българинът да посещава физическите магазини, да слуша 20 минути обясненията на консултантите, да пробва продукта, но да не го купи. После се прибира вкъщи и търси в интернет най-добрата цена и го поръчва онлайн.
Средната стойност на една покупка расте през последните години с увеличаване на средните доходи на потребителите. Ниските лихви по кредитите позволяват хората да купуват и чрез заеми или на изплащане. По Рождество Христово и Нова година "най-печеливши" са децата. Много от малките получават подаръци и от Дядо Коледа, и от Дядо Мраз в нощта на 1 януари.
И тази година магазините за играчки едва смогнаха на наплива от родители и роднини. Някои от най-търсените и на достъпни цени игри свършиха седмица преди празниците. Средната сума, която отделят българите за подаръци по празниците, е около 225 лв., показва проучване, организирано от платформата за сравнение на цени pazaruvaj.com.
В него са анкетирани интернет потребители, които казват, че купуват подаръци средно за 5-6 души, като повечето са от тесния семеен кръг и за тях отделят и най-много средства.
Средно трима близки членове на семейството получат подаръци на обща стойност 150 лв. Значително по-малка сума се отделя за приятели и познати - по 25 лв. на човек. Българските домакинства заделят 23,5% от месечния си доход за коледни подаръци, сочи и традиционното проучване на "Фератум".
Сумата на семейство е около 560 лв., което е със 70 лева повече от предишните празници. За първи път България е била над средното ниво по дял спрямо всички около 20 европейски държави, които са включени в изследването (22,2%). Най-предпочитаните категории продукти за Рождество Христово са играчки (20%), облекло (18%) и електроника (12%). От втори най-популярен подарък през миналата година (15,5%) делът на книгите е паднал до шест процента, което ги измества чак на 7-о място.
Дамска тоалетна вода в ценови диапазон 30-40 лева пък е най-често купуваният подарък от магазините на верига дрогерии. На второ място е комплект със система за бръснене за 25-30 лева. В празничния рейтинг попадат още гримове, бои за коса и кремове за лице.
Заради огромните харчове по празниците, които често са по-големи от възможностите на хората, през януари мнозина изпадат в следпразнична депресия, твърдят психолози. Новата година започва и с Йорданов и Иванов ден, които водят до допълнителни разходи най-вече за имениците.
С идването на големите сметки за ток и парно заради студа започва и отрезвяването. Затова и януари се очертава като един от най-тежките месеци в годината. 298 млн. лв. платили българите за туризъм у нас и в чужбина
Тази година почиващите са поразвързали кесиите, ползвайки по-качествени услуги от миналата година
298 млн. лв. са разходите на българите за почивки в хотели и къщи за гости у нас и в чужбина за тазгодишните коледни и новогодишни празници. 520 хиляди от сънародниците ни са пътували с цел туризъм в края на 2016 и началото на 2017 г. От тях 108 хиляди са били на ваканция в чужбина, а 412 хиляди души са избрали България - планински курорти, спа хотели или къщи за гости или местата за културен туризъм, казва Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
За декемврийската ваканция в страната са били изхарчени средно около 520 на човек. Към 780 лв. пък е бил разходът на човек средно на избралите да посрещнат 2017 г. в чужбина. Тази Коледа и Нова година са били по-скъпи от предишната година, казва Драганов.
Причината обаче не е в увеличаване на цените, а фактът, че българинът, образно казано, е слагал повече и по-качествени неща в кошницата си за празниците, без пазарът да изисква това, коментира експертът.
Например туристът у нас сега е избрал по една услуга повече от ползваните от него в хотела миналата година. Избирани са по-качествени храни и напитки, по-известни изпълнители за празничната вечер, по - известни марки като подаръци.
Българинът гласува за нов лайфстайл и това е положително, заключи Драганов. Според него кредити специално за туризъм по празниците не са теглени много у нас, но пък спестяванията, които имат българите, са били използвани за по-хубав празник.
Така работещите ни сънародници са развързали кесията, за да запомнят празниците. А оказва се, почивката за 28 000 българи още не е свършила. Толкова са удължили ваканцията си и през тази седмица и ще са на работа от 9 януари.
От грип ще се разболеят 1,5 милиона души. В последната седмица на 2016 г. грипът повали повече хора, отколкото в пика на предишната епидемия, който беше през февруари. Това съобщи за "24 часа" проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и национален консултант по микробиология.
Стойностите на средната заболеваемост за страната са съответно 169,7 на 10 000 души сега срещу 158 през февруари. В областите с обявена грипна епидемия зимната ваканция на учениците се удължава до 9 януари. Същото е препоръчано и за Бургас, където са пред епидемия, съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Прави се преценка за София. На места ваканцията ще бъде удължена заради очаквания арктически студ.
Грипът е най-вероломен за децата между 5 и 14 г., сочат данните на НЦЗПБ. Детските отделения са пълни, усложненията след вирусната инфекция са предимно пневмонии и бронхит.
"Сред пневмониите има и някои тежки, инфилтративни, с изливи. Трудно се повлияват с антибиотици", каза педиатърът д-р Елена Колева от отделението по детски болести в УМБАЛ "Св. Анна". Важно е болното от грип или друг дихателен вирус дете да се наблюдава внимателно за промени в състоянието.
Ако след 3-ия ден продължава високата температура, кашлицата се промени към по-дълбока, детето е вяло и отпуснато, бледо и с лилави сенки под очите, трябва незабавно да бъде прегледано от лекар и по преценка да бъде прието за болнично лечение. Това са белези на усложнения от грипа. Добре е семействата с малки деца да имат инхалатор и готовност за приложение на физиологичен разтвор и инхалаторни лекарства по лекарско предписание.
След вирусна инфекция се препоръчва децата да останат у дома поне 2 седмици. Причината е, че имунитетът е сринат и детето лесно може да се разболее от друг вирус. До момента са известни и поне 4 случая на мозъчно засягане от грип - две деца с енцефалит, възрастен и 16-годишно дете с мозъчен оток.
"Грипната инфекция започва внезапно. Човек вдига висока температура, често и 39 градуса. Ако има и болки в мускулите, в очните ябълки, главоболие, отпадналост, сухо и болящо гърло, а впоследствие и суха кашлица, това е грип", обясни проф. Кантарджиев.
В такъв случай се препоръчва старт на антивирусна терапия дори и при децата. У нас има 2 лекарства срещу грипни вируси - едното е под формата на капсули - за деца и възрастни, другото се инхалира и действа само в белия дроб и дихателната система. Антивирусното лечение трябва да започне до 48 ч от първите симптоми, за да бъде ефективно.
Тези лекарства спират репликацията на грипния вирус и така намаляват щетите за организма, както и риска от усложнения. Оксидативният стрес остава по-дълго обаче и човек трябва да пие високи дози антиоксиданти - витамините С, А, Е, цинк, селен. Добре е да се взема и качествен пробиотик.
"При хипертоници грипната инфекция води до покачване на кръвното Те трябва да се свържат с лекуващия си лекар за корекция в терапията. Нужна е по-висока доза диуретик, както и по-внимателен контрол на кръвното през деня", каза доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ "Александровска".
За хипертониците е важно да внимават с противовъзпалителните комбинирани лекарства, тъй като те съдържат производно на адреналина и може да доведат до покачване на кръвното. Същото важи и за капките за нос с ксилометазолин.
За профилактика на грипа се препоръчва на първо място ограничаване на контактите. Болният не бива да ходи на работа, на гости или на места със струпване на повече хора. По-честото миене на ръцете с топла вода и сапун и обтриването с антибактериални мокри кърпички, както и носенето на противогрипни маски на носа и устата също ограничава разпространението.
За укрепване на имунитета се препоръчва прием на витамин D - по 3 капки на ден за възрастни и по 1 капка за деца в продължение на 20 дни с 10 дни почивка и повторение. Високи дози витамин С, витамини от групата В, селен и цинк също усилват защитните сили.
Прокуратурата се прицели в Дянков след Трайков. Прокуратурата издирва бившия вицепремиер Симеон Дянков, за да го привлече като обвиняем по делото, по което няколко дни преди края на годината започна разследване, и срещу министъра на икономиката в първия кабинет на ГЕРБ Трайчо Трайков. Основанието - приватизация отпреди пет години на остатъчния пакет акции на държавата в "ЕВН България Електроразпределение" АД.
Според държавното обвинение с действията си двамата са ощетили държавата с 20 млн. лв. По делото обвиняем е и изпълнителният директор на инвестиционния посредник "Булброкърс" Радослав Рачев, който е обвинен в злоупотреба с доверие. Дружеството е било пълномощник на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. "Булброкърс" е свързано дружество с Иво Прокопиев, съсобственик на "Икономедиа", издател на "Капитал".
Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, заяви, че заради Симеон Дянков средствата от продажбата на държавните дялове от трите електроразпределителни дружества - ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ, са постъпили в държавния бюджет вместо в Сребърния фонд. Именно заради това ще бъде привлечен като обвиняем и бившият вицепремиер. Той обаче не може да бъде открит, за да бъде призован, и вероятно ще бъде обявен за общодържавно издирване.
Историята започва през 2013 г., когато тогавашният председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев започна открита война срещу Иво Прокопиев. Причината беше, че медиите публикуваха информация, че името на Мавродиев се появява сред свидетелите по делото за пране на пари от наркотрафик, водено срещу Евелин Банев-Брендо. През 2013 г. прокуратурата започва предварителна проверка, която по-късно е трансформирана в досъдебно производство, продължаващо вече четвърта година.
Негов предмет е продажбата на миноритарния дял на държавата в "ЕВН България", който според прокуратурата не е бил продаден на цената, на която е трябвало да бъде продаден.
В позиция на "Булброкърс" във вторник се изнася информация, че "в случая се преследват цели, различни от справедливост и законност", а "прокуратурата абсолютно неоснователно замесва името и репутацията на търговско дружество в своите видимо политически активности и битки три месеца преди парламентарните избори". От компанията уточниха още, че "от чисто фактическа страна огромна част от изнесените на брифинга данни са неверни".
Когато прокуратурата се прави на брокер
Тезата на държавното обвинение е, че Трайчо Трайков като министър на икономиката и принципал на "Държавна консолидационна компания" "не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество", като така са били нанесени щети за ДКК за над 20.8 млн. лв. Според прокуратурата продажбата е нарушила приетата през 2003 г. Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества, която предвиждала "да бъде осъществена печеливша продажба на остатъчния дял при повишаване показателите на дружеството и увеличаване на тяхната стойност".
След проведена процедура Агенцията за приватизация, която извършва продажбата, е сключила договор за инвестиционно посредничество с "Булброкърс", с който е било възложено на компанията "дейности по подготовката на приватизационната сделка", както и изготвяне на "анализ за определяне стойността на предложените акции от капитала на дружеството". Последното според прокуратурата противоречи на нормативната уредба, в която "не фигурира понятието "анализ за определяне стойността на предложените акции", а "приватизационна оценка".
Според прокуратурата изпълнителният директор на АСПК Емил Караниколов е получавал указания "от министър Трайков, както и от министър Дянков, в чийто ресор като вицепремиер по това време е била приватизацията". Емил Караниколов не отговаряше на мобилния си телефон във вторник. Предоставеният от "Булброкърс" анализ е бил одобрен от изпълнителния съвет на агенцията, а малко по-късно Комисията за финансов надзор одобрява и изготвения проспект за продажбата на акциите.
От прокуратурата са поръчали съдебна експертиза, която е установила, че използваната от БФБ платформа при сделката позволява манипулации, "тъй като сървърът за провеждането й се намира в сградата на БФБ и достъп до поръчките в реално време е възможен от служители на борсата".
Експертите, извършили назначената от разследващите борсова експертиза, пък установили, че посоченият в проспекта смесен закрит аукцион "противоречи на основните принципи на прозрачност и състезателност в борсовата търговия, ограничава реалната конкуренция между потенциалните купувачи и подлежи на контрол от регулатора - Комисията за финансов надзор" (която е одобрила проспекта). На практика експертите на разследващите отричат т.нар. холандски аукцион, който се използва от десетки централни банки по света. По идентичен начин малко по-късно са продадени и дяловете на държавата в ЧЕЗ и "Енерго-про", при които прокуратурата не вижда проблем.
"Меко казано, некоректно е да се сравняват цените за мажоритарен и миноритарен пакет акции, особено цените между 2004 г. и 2011 г. - в средата на най-тежката финансова криза и при тотална липса на инвеститори. Въпреки това тази конкретна сделка беше оценена като огромен успех, защото заявките за покупка надхвърлиха със 130% предлаганите акции, постигнатата цена беше с 1/3 над минималната допустима цена, одобрена от АПСК, а получената сума беше почти 100 млн. лв.", съобщиха във вторник от "Булброкърс".
По борсовите сделки, които прокуратурата разследва, КФН е издала наказателни постановления за борсови манипулации, които обаче са отменени окончателно от съда.
Взехте парите на пенсионерите
От прессъобщението на прокуратурата става ясно, че друго направление на разследването се занимава с плана от 2010 г. на Симеон Дянков за ограничаване на бюджетния дефицит, който според държавното обвинение не бил целесъобразен: "Това подпомага бюджета от гледна точка на бюджетен дефицит, т.е. тези приходи могат да бъдат използвани свободно, но ощетяват Сребърния фонд в нарушение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. Сребърен фонд) "открива" пренасочването с пет години закъснение.
В свой статус във facebook Симеон Дянков заяви, че всички негови действия "като вицепремиер и министър на финансите бяха стриктно съобразени с принципа точно изпълнение на действащите закони и защита на държавния интерес" и че ще сътрудничи на разследващите.
Пред "Капитал" Радослав Рачев заяви: "Всичко, което се е случвало по тази сделка, е било обект на контрол от КФН и съда. Не са констатирани каквито и да е било нарушения. Не се чувствам виновен по повдигнатите ми обвинения."
Още в деня, в който съобщи, че е бил привлечен като обвиняем, Трайчо Трайков определи действията на прокуратурата като политически и преследващи други цели. Във вторник той заяви: "Ясно е, че то няма да издържи, но за прокуратурата е важно да има политически ефект."
Колко прокурори са необходими, за да превъртят борсата
На днешната пресконференция Румяна Арнаудова, говорител на Сотир Цацаров, каза по време на пресконференцията: "Няма лов на вещици и специално избран момент, прокуратурата действа в момента, когато е събрала достатъчно доказателства, а в случая това е станало на 23 декември, когато Трайчо Трайков е получил призовката."
"Делото е сложно. По него са разпитани 50 души, назначени са над 20 експертизи", отговори още говорителката на Цацаров на въпрос защо разследването продължава вече близо четири години. Груба сметка показва, че това прави по един разпит на месец. Арнаудова уточни, че по делото работят трима прокурори и петима следователи, но отказа да разкрие имената им. По информация на "Капитал" следовател е Денислав Цанев, а прокурор Даниела Димитрова. Друг от прокурорите по делото е Емил Петров, брат на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров.
"Теклас" строи четвърти завод в Кърджали, подготвя пети в Крумовград. Турската "Теклас България" започна строителството на четвъртия си завод за авточасти в страната, като очакванията са той да заработи през втората половина на годината. Освен нова производствена сграда на площадката край Кърджали, където се намират и другите три фабрики на компанията, ще бъде изграден и научноизследователски център за изпитване на материали и изделия. Инвестицията е за близо 13.5 млн. лв. и ще доведе до откриването на 450 нови работни места през следващите три години, с което заетите в кърджалийските фабрики на компанията ще станат 2350, т.е. тя е най-големият корпоративен работодател в региона и в топ 20 на страната.
Проектът се планираше отдавна, но досега се отлагаше заради недостиг на работна ръка в региона. Макар че проблемът още съществува, разширяването на производството вече е належащо заради растящия бизнес на компанията. Това е и причината "Теклас" да подготвя изграждането и на пети завод - този път в Крумовград, който е на 46 км от Кърджали. Дружеството вече е закупило земя и стари сгради там, които ще бъдат преустроени до 3-4 месеца.
Разширяване на производството
С новия завод край Кърджали компанията ще увеличи капацитета си за производство на каучукови съединения и пластмасови тръби за автомобилната промишленост. Дружеството е един от най-големите доставчици на такива компоненти за европейския и световния пазар и работи за компании като General Motors, Volkswagen, Daimler Mercedes и др. Проектът е на стойност 13.47 млн. лв. и ще доведе до разкриването на 450 нови работни места. В момента в "Теклас" работят 1900 души. За сравнение, преди пет години осигурените са били около 300 души, показва справка в ДАКСИ.
Четвъртият производствен корпус ще бъде на два етажа и ще има обща застроена площ от 13.2 хил. кв.м, включително 1320 кв.м складово помещение, става ясно от инвестиционното предложение на компанията. Работещите вече три завода край Кърджали са с обща разгъната площ над 46 хил. кв.м. Строителството на новата сграда трябва да приключи през втората половина на 2017 г., а наемането на новите работници ще става поетапно през следващите три години. Осигуряването на подходящ персонал беше една от причините компанията да задържи инвестицията си около година и половина. По думите на пълномощника на изпълнителния директор Георги Георгиев дружеството ще продължи да търси работници, както досега, което включва наемане на хора и от по-отдалечени населени места в региона.
Изследователски център
Освен производствен корпус проектът включва също изграждането на административна сграда, както и на научноизследователски център. "Центърът ще се състои от две лаборатории от по 1000 кв.м всяка. В едната ще се тестват материали от каучук, пластмаса и метал, а в другата ще се изследват готовите изделия", обясни Георгиев за "Капитал". От инвестиционното предложение става ясно, че целта е да се осигурят определени свойства на крайните продукти, така че те да отговарят на изискванията на клиентите, както и това да стане при възможно най-ниски разходи. По думите на Георгиев това ще бъде единственият подобен център в Европа. Планира се в него да работят между 80 и 100 специалисти и научни работници, които ще бъдат част от новонаетите 450 души.
Вече и в Крумовград
Разширяването на дейността в Кърджали не е единственият текущ проект на "Теклас". "Ново, пето предприятие предстои да бъде изградено в Крумовград", каза Георгиев за "Капитал". Компанията вече е закупила терен с неизползвани военни хангари на него, които ще бъдат преустроени в производствени помещения. "Очаква се това да стане през следващите три-четири месеца, а общата инвестиция, включително оборудването, ще бъде от порядъка на 4 млн. лв.", уточни Георгиев.
От стъпването си в България през 2004 г. турската компания постоянно разширява дейността и увеличава оборотите си (виж таблицата). В последната класация К100 (по данни за 2015 г.) "Теклас" се отличи като дружеството с най-висока рентабилност в машиностроителния сектор (над 25%), както и като работодател с най-бързо растящ персонал. Освен в България групата Teklas има заводи също в Турция, Китай и Русия, както и логистични центрове в Европа и Северна Америка.
Още две инвестиции
Четири проекта на обща стойност близо 24 млн. лв. получиха инвестиционни сертификати за държавни стимули в края на миналата година. Освен новия завод на "Теклас България" край Кърджали и разширението на бизнеса на софтуерната "СофтСърв България" инвестиции ще бъдат направени от германската "Тубис България" и българската "Селино".
Проектът на "Тубис" е за изграждане на завод за производство на масло от полимери чрез студена каталитична конверсия и център за научно-развойна дейност в село Победа, община Долна Митрополия. Инвестицията възлиза на 6.825 млн. лв.
Проектът на пловдивската "Селино" е за предоставяне на офис площи и спомагателни дейности на наемателите в бизнес център "Бургас бизнес пойнт". Инвестицията е в размер на 2.35 млн. лв., а предвидените нови работни места са 10.
Издадените сертификати дават право на инвеститорите да се възползват от определени преференции. По думите на зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева избраните от компаниите насърчителни мерки са свързани със съкратени срокове и индивидуално административно обслужване, както и частично възстановяване на задължителни осигурителни вноски за новоназначени работници и служители.
Кабинетът се задейства спешно срещу хакерите. България реши да вземе спешни мерки за защита на информационните си системи. В последния работен ден на 2016 г. правителството е внесло изменения в Наказателния кодекс, които предвиждат драстично увеличение на наказанията за хакери.
Случайно или не, измененията имат пряко отношение към хакерския скандал между Вашингтон и Москва, тъй като за първи път се криминализира създаването на т.нар. ботнети - установяване на контрол от разстояние върху значителен брой компютри посредством заразяването им със зловреден софтуер чрез целенасочени кибернетични атаки. В края на миналата година администрацията на американския президент Барак Обама официално обвини Русия в провеждането на кампания с широк мащаб с цел намеса в изборите за президент на САЩ.
В сегашния вариант на НК хакерите са почти безнаказани, дори и да ударят някоя информационна система или да предизвикат спиране на метрото. В повечето случаи става въпрос за налагане на наказание от затвор до 2 г. и глоба от няколко хиляди лева. Досега не е известно някой изобщо да бил е обвинен за хакерство.
С промените се криминализира използването на програми за хакване на информационни системи. Въвежда се и долна граница за провинението. Ако хакер бъде заловен и службите докажат, че той е пуснал даден вирус, той може да бъде лишен от свобода от 1 до 4 г. и да бъде глобен до 6000 лв.
Макар и закъснели, мерките са отговор на поредицата от атаки срещу държавни сайтове в навечерието на местните избори през 2015 г. Тогава беше ударен сайтът на ЦИК и това доведе до блокирането му в изборния ден. Хакерска атака имаше и срещу сайта на МВР. Атаката е била осъществена по т. нар. DDoS технология. За да прикрият следите си, хакерите използваха именно "зомбирана" ботнет мрежа. Собствениците на самите компютри, осъществили милионите заявки в секунда, дори не са били наясно. Сайтът на МВР например е бил атакуван от над 500 млн. заразени компютри.
По време на втория тур на същите избори имаше втора вълна от атаки срещу държавни сайтове. Хакерите тогава успяха да сринат интернет страниците на Народното събрание, ДАНС, "Информационно обслужване", НАП и Комисията за енергийно и водно регулиране, а сайтът на президентството работеше с големи затруднения. ДАНС започна разследване, чиито резултати така и не бяха огласени. На Консултативния съвет по национална сигурност при президента през април м.г. стана ясно, че атаката срещу сайтове е добре замаскирана и осъществена от правителствени агенти, които официално не са свързани с чужда държава. Източник от разследването, цитиран от Медиапул, каза, че има достатъчно основания да се правят обосновани предположения за връзка с Русия. Участниците в заседанието стигнаха до заключението, че у нас липсват минимални стандарти за киберсигурност.
Въпреки че правителството бърза с промените, внасяйки ги в последния работен ден на миналата година, засега е под въпрос дали те ще бъдат приети от сегашното Народно събрание. "Съмнявам се, че ще успеем", каза пред "Сега" шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). Той допълни, че до края на мандата си парламентът има едва 6 пленарни заседания. Предстоящите парламентарни избори също могат да стана обект на атаки, но новите текстове няма да са в сила.
Промените в НК идват и на фона на засилващия се дебат за създаване на звена за киберзащита в ЕС и НАТО. На последната среща на върха на алианса в Полша беше приета стратегия за киберзащита на НАТО. България също изготви стратегия за киберсигурност, където беше посочено, че държави и терористични групи развиват специални способи за създаване на киберкризи, които могат да бъдат използвани в хибридна война.
Мишени
Организацията за сътрудничество и сигурност на Европа (ОССЕ) също обяви, че е била цел на хакерски атаки. Според Le Monde зад атаките стоят руски хакери. "Имаше подобна атака. Установихме я в началото на ноември. В момента системата е безопасна. Взехме мерки и сменихме паролите", заяви говорителка на организацията. Според анонимен източник атаката е дело на руска група, известна като APT28. Твърди се, че същата група стои и зад атаките срещу Демократическата партия на САЩ.
Спор за 1 300 000 лв. остави БНР без съвременна музика. Спор за 1 300 000 лв. остави ефира на БНР без съвременна музика от началото на 2017 г., тъй като общественото радио все още няма договор с "Музикаутор". Дружеството управлява авторските права на огромна част от композиторите, авторите на текстове и издателите на музика в България и по света - общо 14 милиона произведения. До решаването на конфликта националната медия ще излъчва само класическа и народна музика, както и творби, за които не се дължат авторски права.
Преговорите вървят от средата на м.г., но едва в края на декември Съветът за електронни медии излезе с декларация, че след Нова година ще се нагърби с ролята на посредник. "Музикаутор" претендира от 2017 г. БНР да започне да му плаща не 1% от държавната субсидия и 4.55% от приходите си от реклама, както е било досега, а 4.4% от брутните си приходи. През 2016 г. субсидията на радиото бе 42.1 млн. лв., а през 2017 г. ще бъде 42.2 млн. Приходите от реклама за 2015 г., които са последните публично известни, са около 1 700 000 лв. Ако те са се запазили на същите нива и през миналата, то през 2016 г. "Музикаутор" е получило от БНР около 500 000 лв., а през 2017 г. очаква да получи 1 800 000 лв.
От "Музикаутор" твърдят, че действат в съответствие с решение на Административен съд-София, което позволява на дружеството да поиска по-високи възнаграждения от страна на БНР. "Музиката, правата за която се управляват от "Музикаутор", надвишава 50% от програмното време на БНР", заявяват от "Музикаутор" в отворено писмо. И дават примери с други държави - в Румъния процентът е 3.25, в Естония - 4.5%, Италия - 5%, Гърция - 2.2%, Испания - 3.6%, Дания - 3.5%, и пр. "В същия период с организацията на частните медии АБРО бе договорено тарифата да се развие стъпаловидно нагоре. Така се получи сериозен дисбаланс, като БНР ползва четири пъти по-добри условия. Подобна практика не съществува никъде в Европа, като се върви към еднакво третиране на обществени и частни медии", се казва още в писмото.
Според "Музикаутор" в изпълнение на решение на съда от м.г. тарифата за БНР е договорена с АБРО и е внесена за утвърждаване в Министерството на културата, което я е одобрило на 15 ноември м.г. Въпросната тарифа предвижда ефирните радиа, излъчващи между 40 и 60% музика, да отчисляват по 4.4% от брутните си приходи в полза на "Музикаутор".
Според Министерството на културата обаче "Музикаутор" и БНР трябва да започнат преговори отново, за да се разберат за отчисленията. "В решението си съдът посочва, че "Музикаутор" следва да отчете, че БНР се субсидира от държавния бюджет и как това се съотнася към предлаганите размери на възнагражденията - пише министърът в оставка Вежди Рашидов в писмо до Ясен Козев, шеф на УС на "Музикаутор". - С оглед на това считаме за важно депозираните от вас документи да бъдат съгласувани и с лицето, което ще следва да заплаща възнагражденията в предлаганите размери. Обратното би било изцяло в противоречие с основната цел на законодателя, а именно - да се даде възможност дължимите възнаграждения да се формират с максималното участие на заинтересованите лица. Обстоятелството, че БНР има качеството на заинтересовано лице по случая, е вън от съмнение". Рашидов посочва и че БНР вече е изразило несъгласие по редица положения, свързани с тарифите.
Според радиото "Музикаутор" действа от позицията на монополист, офертата му е непосилна за бюджета на БНР и не почива на икономическите реалности. "Парите, отпуснати на радиото от държавния бюджет, са непроменени, което означава, че ако приемем искането на "Музикаутор", трябва да пренасочим средства, като например да закрием една от регионалните ни програми, което би нарушило интересите на обществото", се казва в декларация на БНР. Генералният директор на националното радио Александър Велев коментира, че медията не е против да плаща авторски права, а е срещу тройното повишение на таксата. Велев призова композитори и текстописци да предоставят своите права на БНР. "Дали действително композиторите и хората, които пишат текстовете, седят зад едно подобно решение?", попита той в ефира на БНР.
Спорове
Споровете между медии и дружества за управление на авторски права вървят вече над 20 г., а досега "Музикаутор" бе известно като сдружение, което по-рядко се замесва в скандали и работи диалогично с ползвателите. В миналото основните търкания бяха между ПРОФОН и частните радиа и телевизии. Това дружество представлява интересите на изпълнителите и техните продуценти. Преди време се стигна дотам всички частни радиа, членуващи в асоциацията АБРО, да прекъснат в един и същ момент програмата си в знак на протест срещу тарифите на ПРОФОН. Адреналинките от "Господари на ефира" пък танцуваха няколко месеца на фона на 2-3 български парчета, тъй като продуцентът им Магърдич Халваджиян не можеше да се договори с ПРОФОН.
ПИБ и ЦКБ с над 55% ръст на акциите. Акциите на Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка са се повишили с над 55% през 2016 г., показва класация на Investor за 2016 г. по данни на Българската фондова борса.
За една година книжата на ПИБ са поскъпнали с 60% до 3,46 лв. за брой, а тези на ЦКБ са добавили 55,29% към стойността си през изминалата и вече има сделки на цена от 1,57 лв. за акция.
За една година книжата на ПИБ са поскъпнали с 60% до 3,46 лв. за брой
Сред търгуваните на БФБ банки е и Тексим Банк, чиито акции поскъпнаха с 42,86% до 2,50 лв. за брой. Българо-американската кредитна банка също приключи годината на зелена територия, като при нея повишението в цената на книжата й е с 9,01% до 5,17 лв.
Въпреки че търгуваните обеми на фондовата борса са сравнително малки, търговията показва, че инвеститорите оценяват положително обявените от централната банка резултати от прегледа на активите на финансовите институции и стрес тестовете на банките у нас. Изнесените от БНБ в последния работен ден на миналата година данни показаха, че всички банки у нас са стабилни и добре капитализирани.
При застрахователните дружества най-добре се представя ЗАД „Булстрад"
При застрахователните дружества, търгувани на борсата, най-добре се представя ЗАД „Булстрад Виена иншурънс груп". За една година акциите на компанията са се повишили със 17,50% до 47 лв. за брой.
Десетки пътници хартисаха на летище София. В първия работен ден след Нова година няколко десетки пътници не успяха да се качат на полетите си и останаха на летище София. Причината е забавяне заради техническа неизправност на една от лентите за сканиране на ръчен багаж на терминал 1.
„Наложи се колегите да минат на ръчен режим на проверка. Веднага беше създадена необходимата организация, но много от пътниците не бяха дошли два часа преди полетите си, какъвто призив отправихме и на сайта на летището в работните дни между Коледа и Нова година". Това обясниха пред „Труд" от пресцентъра на аерогарата. Оттам призоваха пътниците, за да имат безпроблемно пътуване, да пристигат на летището минимум два часа преди полета им.
Мерките за сигурност са засилени, всички пътници и багажи подлежат на щателни проверки и са възможни забавяния, допълниха още от летището. В подобна ситуация авиокомпаниите не презаверяват билетите и се наложи пътниците да купуват нови.
МВР: Не пътувайте до Ивановден. Хората да не пътуват от четвъртък до събота, освен ако не е крайно наложително. Това призова МВР заради очаквания снежен кошмар до края на седмицата. Прогнозите са за бури, обилни снеговалежи и температури до 17-20 градуса под нулата. От 9 ч утре до 9 ч на 7 януари, когато е Ивановден, ще се спира движението на тирове по републиканските пътища. Възможно е да се затварят цели участъци от магистралите, за да не се допуснат задръствания и блокиране на коли, както се случи в навечерието на Нова година. Проходите също ще бъдат затворени, докато ситуацията се нормализира. Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от безплатното мобилно приложение LIMA, интернет страницата на АПИ и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20.
В първата седмица на януари зимата ще се завърне с пълна сила със силен североизточен вятър, снеговалежи, виелици и снегонавявания. Всичко ще започне в четвъртък, ще се развие в петък и отчасти в събота и ще затихва в неделя и понеделник.
Валежите ще са най-обилни в петък, в Южна и Източна България, навсякъде ще се образува нова снежна покривка, на места значителна, преспи ще блокират пътища и проходи, в отделни райони движението няма да е възможно.
Заради това и АПИ се готви да затвори проходите. Заради движението на циклона от североизток и север над страната ще нахлува студен въздух, вятърът ще е силен и бурен и това ще доведе до виелици и навявания. Температурите ще са отрицателни дори през деня, а в сутрешните часове в петък, събота, неделя и понеделник ще се понижават, като в неделя и понеделник сутринта ще са до минус 20, а в Елхово се очакват до минус 30 градуса.
В четвъртък и петък, когато се очаква ново влошаване на времето и валежи от сняг, ще бъде ограничено движението на тежкотоварни автомобили. Това ще бъде направено с превантивна цел, така че да се избегнат ситуации с аварирали камиони, които блокират пътното платно и снегопочистващата техника.
От пътната агенция уточниха, че ще бъдат направени проверки на пътноподдържащите фирми, за да е сигурно, че са в готовност за влошаващото се време. Тежката ситуация на пътя между Кардам и Бургас от преди дни не е по вина пътноподдържащите фирми. В района е имало достатъчно снегопочистваща техника, а фирмите са изпълнили всички изисквания, каза Героги Златев от Агенция "Пътна инфраструктура".
За да не се стига до ситуация, в която авариралите камиони ще възпрепятстват снегопочистването, от пътната агенция ще въведат ограничения за движението им. "Планираме заедно с колегите от пътна полиция за очакваните снеговалежи в четвъртък и петък превантивно да бъде ограничено движението на товарните автомобили, което ще бъде оформено и като изрична заповед.
Борсата скочи с 27% за година. Фондовата борса постигна впечатляващ резултат през 2016 г. Основният борсов индекс SOFIX нарасна с 27,23% през миналата година и в края на декември достигна 586,43 пункта. Това е отлично постижение, особено след като борсата завърши 2015 г. със спад от 11,72%.
Ръстът на борсата дава основание и пенсионните фондове, които инвестират в български акции, да обявят добри резултати за изминалата година. Всъщност SOFIX отчете едно от най-големите си повишения за последните десетина години. Индексът изпрати 2014 г. с ръст от 6,22% след впечатляващата 2013 г., когато се увеличи с 42,3%. SOFIX завърши 2012 г. с повишение от 7% след две поредни години на понижения - с 11% през 2011 г. и 15% през 2010 г. През 2009 г. SOFIX се увеличи с 19% след краха от близо 80% през кризисната 2008 г.
Фондовата ни борса постигна много добри резултати не само спрямо предходните години, но и в сравнение с борсите на съседните страни. SOFIX се нарежда на трето място по ръст през 2016 г. сред общо 19 индекса от други борси в Централна и Източна Европа, които Investor.bg следи. Българският бенчмарк нарасна с 27,23% през миналата година, като по-голямо увеличение постигат само индексите на Казахстан (58,11%) и Унгария (33,79%).
Очакванията на брокерите са 2017 г. също да бъде добра за инвестиции в акции. През първия работен ден на 2017 г. SOFIX регистрира леко повишение от 0,11%. В резултат общата пазарна капитализация на БФБ (сумата от стойността на всички търгувани акции) достигна 8,091 млрд. лв., при 7,321 млрд. лв. година по-рано. Това представлява увеличение с над 12%.
191 млади баби без помощи заради невръстни родилки. Държавата спря детските надбавки на 191 майки, станали млади баби, показват данни на Агенция за социално подпомагане (АСП). От миналата година месечните помощи за деца не се отпускат на родителите на непълнолетни родилки. Това е една от мерките, които правителството прие с цел да ограничи феномена „деца раждат деца".
Така в момента, в който момиче под 18 г. стане майка, социалните спират детските надбавки, които родителите му получават. „В много от случаите надбавките се спират много по-рано, защото децата спират да ходят на училище веднага щом се омъжат", обясниха социални служители.
Статистика за ранните бракове няма, но според социалните всяка година около 800 момичета стават майки преди да навършат пълнолетие. Най-много невръстни родилки има в Сливен, Пловдив и Бургас.
От миналата година майките под 18 г. получават детски надбавки под формата на ваучери за детски стоки, вместо пари на ръка. По данни на АСП средномесечно 2724 непълнолетни родилки получават бон за памперси, ясла или учебници.
Изпитът по чужд език става вход за българска филология в СУ. Оценка от конкурсен изпит по чужд език ще бъде вход за българска филология в Алма матер през следващата учебна година. Това става ясно от обявената вече кандидатстудентска кампания в Софийския университет. И през следващата учебна година матурата ще бъде вход във висшето училище. При балообразуването обаче тя ще носи по-малък коефициент от бележката от конкурсния изпит.
При шест от общо 108 специалности оценките от матурата няма да служат за вход. Това са регулираните специалности „Право", „Медицина" и „Фармация" и трите специалности във Факултета по журналистика и масова комуникация - „Журналистика", „Връзки с обществеността" и „Книгоиздаване".
Традиционно и тази година най-голямото висше училище ще има две изпитни сесии, като приемът на заявления започва на 20 февруари. Крайният срок за записване на първата е 10 март, а за втората - 19 май.
Първата изпитна сесия ще се проведе в неделните дни в периода 19 март - 23 април, а втората - в съботните и неделните дни от 28 май до 25 юни.
Както „Монитор" вече писа, променя се форматът на кандидатстудентските изпити по български език и литература и по история на България, като вместо писмена разработка той ще е под формата на тест плюс тема.
Изпитът по български език и литература ще се състои от две задължителни части: тест с 50 въпроса и създаване на аргументативен тест, есе.
Максималният брой точки е 100 - 70 от теста, като 1/3 от точките са за въпросите по литература, и 30 точки за есето. Темата за аргументативния текст може да бъде върху твърдение/сентенция от литературен или нелитературен източник. Текстът трябва да е в обем до 3 страници.
Тестът включва въпроси както от затворен, така и от отворен тип. Тестовите задачи по литература и част от задачите по български език са формулирани на базата на откъси от текстове. Въпросите, проверяващи литературните познания и умения на кандидатите, са базирани върху откъси както от текстове, включени в програмата по български език и литература за задължителна и профилирана подготовка за 11 и 12 клас, така и от текстове, невключени в учебната програма. Въпросите върху откъс от неизучавано произведение са формулирани така, че отговорите им да не изискват познаване на целия текст.
Кандидатстудентският изпит по история на България също включва два задължителни компонента - тест и тема. И двете части са на основа на учебното съдържание по история на България за XI клас - задължителна подготовка. Оценката се изгражда според резултатите от теста и темата по шестобалната система.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |