Само в 7 града загубите на вода са под 50%. Само в 7 от 28 областни града у нас загубите на вода по тръбите, преди тя да стигне до потребителите, са под 50%. ВиК дружествата масово не успяват да се справят с течовете на фона на непрекъснатите искания за повишение на цените. България продължава да бъде шампион по пилеене на вода, особено на фона на други европейски страни, където те са сведени до едва 4-8%. Това показва стенограма на едно от последните закрити заседания на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от началото на тази година. То е част от по-разширено обсъждане за положението във водния сектор и за промените в цените в следващите няколко години.
Най-големи загуби на вода регистрира ВиК в Добрич, където процентът минава 84, а едва 16% от подаденото количество достига до потребителите. За сметка на това там плащат и най-висока цена в момента. В края на миналата година премиерът в оставка Бойко Борисов присъства на подписването на договор за водния цикъл на града за почти 115 млн. лв., с което течовете да се затапят. Той дори артистично показа с чаши колко вода, платена от гражданите и бизнеса, изтича в земята.
Близо до разхищението в Добрич е и ВиК дружеството в Сливен - 82.3%, въпреки че ремонт на мрежата там върви от години и той бе съпътстван от непрекъснати шумни скандали. В Шумен в земята изтичат около 80% от водата, става ясно от данните на КЕВР.
Показателно за състоянието на целия сектор е, че с най-добри резултати може да се похвали ВиК-Русе - загуба "само" на 42%. Останалите градове с под 50% са Стара Загора, Смолян, Хасково, Видин, Кърджали. В София процентът се върти около 48.
В същото време в края 2016 г. с петгодишните си бизнес планове ВиК операторите масово поискаха с до 50% поскъпване на водата. Основание за заявленията им бе нуждата от инвестиции в мрежата и подобряване на услугата като цяло. По-голямата част от тези искания бяха отхвърлени от КЕВР или бяха приети само частично. Според регулатора дружествата първо трябва да инвестират, а едва след това да искат "компенсация" през цената.
В столицата концесионерът "Софийска вода" поиска увеличение с 51 ст. на кубик до 2.33 лв. с ДДС. В петгодишния си план компанията е заложила още по-висока стойност - поскъпване до 2.86 лв. за кубик. Това е поредният опит за поскъпване на водата в София - миналата година ВиК операторът заложи увеличение от 20%, но енергийният регулатор одобри повишение от 3.4% от 1 май. С колко точно ще поскъпне водата в София, все още не е ясно - преди да се произнесе за цената, регулаторът трябва да направи обществено обсъждане. Отсега обаче се знае, че увеличение ще има. Още повече че прагът за т.нар. социална поносимост на цената на водата в София бе пресметнат на 5.12 лв. за кубик.
На фона на загубите и новите цени на водата част от мрежата страда и от чести аварии. Най-много са проблемите в Пазарджик. Годишно там стават средно 238 аварии на 100 километра мрежа. В Кърджали авариите на 100 км са 233, предадe "Инвестор". София се отчита със 108 аварии на 100 км от мрежата годишно. Най-малко са повредите при ВиК-Силистра и ВиК "Йовковци" във Велико Търново - съответно 70 и 71 броя годишно.
На този фон наскоро министърът на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева се похвали, че вече са подписани 11 договора за изграждане на ВиК инфраструктура по оперативна програма "Околна среда" 2014-2020. 8 от тях обаче са с общини, които не успяха да приключат проектите си в миналия програмен период (2007-2013 г.) и те бяха фазирани (прехвърлени за изпълнение в периода 2014-2020 г.). Ако и сега не се справят, общините ще бъдат санкционирани и ще връщат парите и за предния програмен период.
Сравнение
Компания на българските градове по разхищение на вода правят например мексиканските градове Мексико Сити, Чихуахуа, Сан Луис Потоси и Тукстла, където течовете са между 45 и 65%. Това показа доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие от миналата година. София пък се оказа единствената столица в Европа, в която около 50% от водата, тръгнала по тръбите, не стига до домовете на клиентите. Във френската столица Париж или пък в холандската - Амстердам, загубите са 4-8%.
Средно 100 заплати са нужни за покупка на жилище. Около 100 средни месечни заплати са необходими, за да си купи българинът добро жилище в някой от големите градове. Това сочат разпространени вчера изчисления на "Инфограф" за пазара на имоти. В 6 от тези градове обаче трябва да се работи значително повече. Начело на класацията за времето, нужно за покупката на жилище, е Варна.
Изследването е на база данни на НСИ за периода април - юни 2016 г. Според него излиза, че са нужни средно 100 месечни трудови възнаграждения за покупката на дом от 100 квадратни метра. На практика това е средният доход на един зает в продължение на 8.5 години. По данни на брокери след раздвижването на имотния пазар в последните две години именно това вече е най-търсеното и предпочитано жилище за покупка. В изчисленията не са включени имоти ново строителство, при които офертите може да са и значително по-високи.
В шест от най-големите градове, които обхващат най-многобройното население, обаче цената на жилищата, измерена в месечни заплати, е много над тази в по-малките. Това са София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. Най-скъпо спрямо дохода излиза инвестицията в собствен дом във Варна. В морската столица трябват близо 163 месечни заплати, или почти 14 години. В София и в Пловдив сроковете почти се изравняват - в столицата са нужни 138 месечни заплати, а във втория по големина град в България - 137. В София от години жилищата държат най-високи цени в сравнение с всички останали градове, но там се отчита и най-високата средна месечна заплата. Подобно е положението и в Пловдив. Градът в последно време дори изпитва недостиг на жилища заради бурното развитие на близките индустриални зони. В съответствие с растящата нужда от работна ръка е и увеличението на средните доходи в региона. Най-бързо и евтино в шестте големи града може да се вземе жилище в Стара Загора - срещу 111 месечни или близо 9 годишни заплати.
България е в челото на класацията по поскъпване на имотите в ЕС, сочат оповестените вчера данни на Евростат за третото тримесечие на 2016 г. Средно за Евросъюза увеличението е с 3.4% спрямо същия период на 2015 г. По ръст на цените България се нарежда след Унгария и Латвия. У нас жилищните имоти са поскъпнали с 8.8% през лятото на 2016 г. спрямо 2015 г. Преди страната ни са Унгария с 11.6% и Латвия с 10.8 на сто. В същото време спад се отчита в Кипър - с над 3 на сто, както и в Италия - с близо 1%.
Данни
Преди година брокери отчетоха, че жилищата в България са станали по-достъпни. Данните на "Адрес недвижими имоти" показваха, че ако през 2013 г. жилище от 60 кв. м се изплащаше средно с 65 работни заплати, през 2014 г. бяха нужни 63 заплати, а през 2015 г. - 60. Още преди година от бранша прогнозираха 10% ръст в цените на имотите през 2016 г. Това се доближава до числата, отчетени от Евростат. В някои от градовете, като например в столицата, поскъпването е значително по-високо от средното, отчетено за страната.
Защо България почти остана без ток. Въпреки разпространеното мнение, че режимът на тока по време на социализма е заради бумтящата индустрия и греещите калориферни печки, превръщането на България в дискотека след 1985 г. се дължи основно на... глупост. За да се пестят средства, важни ремонти се отлагат до последно, не се внасят въглища и както може да се очаква в един момент, токът спира.
Въпреки че социализмът си отиде отдавна, някои неща умират трудно. Тежките студове през втората седмица на януари 2017 г. не доведоха до режим, но за сметка на това предизвикаха поредната токова истерия. И причината за нея не е толкова по-голямото потребление на електроенергия, колкото провала на централите, на които се плаща, за да стоят в резерв и да реагират точно при такива екстремни условия. Въпреки че близо 70% от тях са свързани с небезизвестния бизнесмен Христо Ковачки, явно контролът върху тяхната готовност не е бил счетен за приоритет.
В резултат на това, за да се намери нужният ток, част от енергията за прохождащия борсов пазар беше отклонена към битовите потребители, което доведе до милиони загуби за индустриалните предприятия. След това бе спрян и износът, заради което икономиката е загубила други милиони.
"Ние поддържаме централи, които показват само илюзии за наличности. Решението е да не се допускат всички до търговете за студен резерв и да има по-строги критерии", коментира Иванка Диловска от Института за енергиен мениджмънт. "Спирането на износа можеше да се избегне, ако имаше надеждни мощности за студен резерв", допълни тя. На същото мнение е и Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум, според когото именно отказът на студения резерв е основната причина за опасенията от недостиг на енергия и наложената забрана за износ.
(Не)възможният режим на тока
Потреблението в страната на практика може да бъде задоволено от 80% от наличните мощности, сочи 10-годишният план за развитие на електропреносната мрежата за периода 2015 - 2024 г., който се актуализира всяка година от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). "Поради наличието на достатъчно производствени мощности до 2024 г. не се очакват затруднения в електроснабдяването на страната при нормални метеорологични условия и при нормална аварийност", се посочва още в плана.
В него все пак се допълва, че при "съчетание на екстремални товари и повишена аварийност на централите за продължителен период наличните резерви няма да бъдат достатъчни да обезпечат потреблението в страната, както и планирания износ".
Това се вижда и в прогнозата за максималния брутен дневен товар за среден работен ден през зимата (централите, на които може да се разчита да произвеждат енергия в този период). При постигнатото рекордно потребление от 7700 мегавата, каквото беше отчетено миналата седмица, енергийната система е била на ръба на недостиг.
Положението нямаше да е толкова критично, ако централите, които стоят в резерв, за което ЕСО плаща, се бяха активирали точно когато от тях имаше най-голяма нужда. Това обаче не се случи с две от тях, които са свързани с Христо Ковачки - ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Русе". Подобна информация се появи и за ТЕЦ "Марица 3" Димитровград. Но от отдела за връзки с обществеността, който обслужва свързаните с Ковачки, компании коментираха пред "Капитал", че проблемите при нея не са били по времето, когато се е наложило да бъде активирана, за да произвежда енергия.
Защо замръзват въглищата
В ТЕЦ "Бобов дол" се е наложило аварийно спиране и незабавен ремонт, тъй като замръзналите въглища са причинили сериозни повреди на съоръженията, коментираха от централата. Оттам обясниха, че поради големите количества, които трябва да се съхраняват, е невъзможно складът на ТЕЦ "Бобов дол" (31 декара) да бъде напълно покрит. Заради рязкото падане на температурите дори покритите естакади и бункери са замръзнали, допълват оттам. Допълнителен проблем е и фактът, че въглищата, които централата ползва, съдържат влага от 20 до 60%, което също е предпоставка за замръзването им, казват от централата.
Подобно замръзване обаче не е имало в други централи. От ТЕЦ "AES Гълъбово" коментираха за "Капитал", че като част от програмата по подготовка за работа в есенно-зимния сезон централата се е погрижила да не се допусне замръзването на въглищата в складовете им. Запасите са позволили на централата да работи на пълни обороти, въпреки че доставките от "Мини Марица-изток" са били временно забавени.
Проблемът в работата на ТЕЦ "Русе" пък е бил замръзването на река Дунав, заради което от централата ще претендират за форсмажорни обстоятелства, при които не се налагат санкции, казаха оттам.
Ще има санкции
ЕСО има стриктни изисквания за техническа изправност и поддържане на запаси, поне на хартия. "Доставчиците, с които има сключен договор за студен резерв, са задължени да поддържат в постоянна готовност мощностите, определени за студен резерв. В противен случай те възстановяват на ЕСО заплатената сума", коментираха от системния оператор за "Капитал". При неспазване на изискванията има санкции от 150 до 500% от договорената цена. В случая обаче по-големият проблем е не, че централите ще бъдат глобени, а че изобщо е допуснато те да не изпълнят предназначението си.
А други нарушения на договорите не липсват. През 2016 г. на централите на Ковачки са наложени 10 санкции за това, че не спазват поетите си ангажименти. Три от тях са на ТЕЦ "Бобов дол" и три на ТЕЦ "Русе" заради намаление на запасите от гориво и намаление на договорените мощности за студен резерв. Последното на практика означава, че въпреки че им е плащано за тази услуга, те са произвеждали енергия, която са продавали. Наказания, макар и по-малко, е имало и за ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ "Свищов" и "Биовет".
В същото време възможните мощности за студен резерв не са чак толкова много. Освен шестте централи, които в момента предоставят такъв, другите доставчици са един блок на ТЕЦ "Русе" и "Топлофикация Перник", които също са собственост на Ковачки. Друга възможност е ТЕЦ "Видахим" и ТЕЦ "Свищов", които обаче са изключени от регистъра на ЕСО, тъй като нямат инсталирани системи за предаване на данни в реално време.
Ефектът за пазара
Ако истерията "ще стигне ли токът" беше избегната, участниците на свободния пазар не биха изгубили милиони. По данни на търговци на електроенергия спирането на износа води до 500 хил. загуби дневно на големите износители. За това обаче допринесе и параноичната реакция на министерство на енергетиката да спре износа точно когато температурите започнаха да се покачват и потреблението съответно да намалява. Забраната, която беше наложена на 11 януари и влезе в сила на 13, все още не беше вдигната към редакционното приключване на броя на 18 януари. В същото време потреблението трайно спадна под 7 хил. мегавата дневно от 14, което е далече под критичните нива.
От ЕСО обясниха, че причината да има два дни от обявяването до действителното влизане в сила на забраната за износ, е в графиците, които се изпращат до съседните преносни оператори. "Промяна след тяхното съгласуване се предвижда само при изключителни и критични обстоятелства, които биха застрашили сигурната и надеждна работа на европейската електроенергийна система", допълват още от оператора.
Ако процесът в енергийната система в България позволяваше да се вземат по-бързи решения, то и можеше да се постигне по-адекватно време за спиране на износа - тогава, когато действително има нужда. Ако и студеният резерв беше сработил, както се очаква от него, вероятно изобщо никой нямаше да разбере, че в началото на 2017 г. заради по-студеното време енергията в България е била на ръба на недостиг.
Чуждите инвестиции се свиват с над 46%. С над 46% се свиват преките чуждестранни инвестиции в България към ноември на годишна база, или с 826.7 млн. евро, сочат предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). За единадесетте месеца на 2016 г. сумата на чуждите вложения в местната икономика е 953.7 млн. евро при близо 1.8 млрд. евро за същия период на предходната година. Основен фактор за спада е по-ниското ниво инвестиции с дългосрочен интерес - по линия на дяловия капитал.
Най-голям вложител в българската икономика отново е Холандия с 202 млн. евро. Страната е традиционна дестинация с по-либерален данъчен режим и често зад инвестициите от нея се крият български капитали или от други държави извън ЕС.
Спадът продължава
Статистиката на БНБ показва, че през първите три тримесечия на миналата година преките инвестиции в страната са били средно по 322 млн. евро, докато през 2015 г. средната сума бе 423 млн. евро. През първото полугодие на 2016 г. вложенията в България бяха по-малко спрямо предходната година, но разликата се смаляваше. Към юни спадът на годишна база бе едва 175.4 млн. евро, но от юли до ноември инвестициите в страната бяха значително по-малко от тези през 2015 г. за същия период.
Резултатът е общо с 826.7 млн. евро по-малко инвестиции към ноември на годишна база. От друга страна, тази разлика вероятно ще се свие, тъй като данните са предварителни и ще претърпят няколко ревизии от страна на БНБ през следващите месеци. Обикновено промените са в посока нагоре за показателите.
В какво се инвестира
От разбивката на БНБ по вид инвестиции се вижда, че вложенията в дялов капитал са се сринали. Сумата към ноември е 297.8 млн. евро, което е около една трета от нивото им през същия период на 2015 г. (983.8 млн. евро). Новината е лоша, защото показателят е представител на дългосрочните интереси на чуждестранните компании към местната икономика.
Най-голям принос за постъпленията през годината има реинвестираната печалба, която достига 594.2 млн. евро. По същото перо е отчетен и най-малкият спад (10%) спрямо 2015 г. по неревизирани данни. Вероятно е след преизчисленията на БНБ разликата допълнително да се свие, тъй като към този момент показателят отчита нулеви стойности за октомври и ноември. Причината е, че данните са свързани с отчетите на компаниите, които се публикуват на тримесечна и годишна база. Реинвестираната печалба представлява тази част от нетната печалба на българско дружество, която е за чуждестранните инвеститори.
През ноември инвестициите от чужбина достигат 12.4 млн. евро, като положителен принос имат единствено постъпленията по линия на дълговите инструменти. Чуждите компании са предоставили средства на стойност 17.4 млн. евро на дъщерните си дружества в страната. Постъпленията имат ограничено значение, тъй като се използват основно в краткосрочен период за модернизация и други плащания.
Платежният баланс е на плюс
Отрицателното търговско салдо се увеличава, като към ноември то е 1.6 млрд. евро и се формира от по-високият внос на стоки (22.3 млрд. евро) спрямо износа (20.7 млрд. евро). Само за ноември вносът е бил 2.3 млрд. евро, а износът - 2.2 млрд. евро. Въпреки дефицита, за януари - ноември салдото по текущата и капиталовата сметка е положително и възлиза на 3.4 млрд. евро - двойно по-високо от отчетеното през 2015 г.
Снегът спира, но за кратко, във вторник пак. Снегът спира днес, но за кратко - до вторник, когато първо ще завали дъжд, който после ще премине в снеговалеж, съобщи синоптикът Симеон Матев от "TV-MET". През уикенда няма да вали, но ще остане студено.
В Дунавската равнина минималните сутрешни температури ще са минус 15 - минус 17 градуса. През деня обаче ще се затопля и максималните температури ще са между -2 и 3 градуса. В низините ще има мъгли.
Затоплянето ще продължи и в началото на другата седмица. Във вторник максималните температури ще са между 1 и 6 градуса. Но тогава ще започнат нови превалявания - първо от дъжд, а после и от сняг. Те обаче няма да са толкова обилни като сегашните, каза Матев.
120 см достигна снежната покривка в Котел вчера, а в най-високото село у нас - Манастир в Родопите - тя е 140-150 см. Ако това са планински райони и не е необичайно, за градове в Южна България като Хасково например 70 см снежна покривка е колосална. В Лудогорието е 50-60 см, а в София - 30 см, каза Матев.
Между 140 и 100 машини чистиха целия ден вчера София заради непрестанния снеговалеж. Първите обработки на улиците са направени още през нощта. Проблеми е имало в районите "Люлин", "Красно село" и "Красна поляна". Там ще има и санкции.
"През цялото време се работи, но няма как навсякъде да бъде на асфалт. За несвършена работа няма да се плаща и там, където има проблеми, ще има и санкции. Полагат се огромни усилия, но от години в София не е имало такава зима", каза пред "24 часа" столичният кмет Йорданка Фандъкова. От 2 седмици шофьорите на снегорините и чистачите работели денонощно.
Радев готов с екипа си, казва го в понеделник. Президентът Румен Радев е готов с екипа си и ще го обяви до дни, казаха от "Дондуков"2. Прессекретар на Радев ще е журналистката Елена Йончева. Началник на кабинета му ще е журналистът и писател Иво Христов. И двамата бяха плътно до Радев по време на предизборната кампания, след победата, както и в парламента на клетвата му вчера.
Официално на срещи и двамата вече се представят като част от новата президентска администрация.
Международничката от "Позитано" 20 Деница Златева, шеф на програмата му в кампанията, ще продължи да работи с Радев. Тя става секретар по българското председателство на ЕС.
Екскметът на село Труд Николай Копринков ще е секретар по развитието на регионите и инфраструктурата. Секретар или съветник по въпросите на отбраната ще е о.з. полк. Илия Милушев - бивш военен пилот, доверен приятел на генерала.
Съветник по правните въпроси се очаква да стане Емилия Друмева. Бившата конституционна съдийка дълго време оглавяваше правния отдел на парламента, беше и шеф на Обществения съвет към ЦИК.
Секретар по външнополитически въпроси вероятно ще е Атанас Кръстин. Той е дипломат от кариерата, бил е в мисиите ни в Ниш и Мюнхен.
Според схемата на администрацията на "Дондуков" 2 президентът има секретари по различни сектори, в момента 9 на брой, съвети със същите ресори, както и отделни съветници. Така като съветник по международна политика за държавния глава се очаква да работи бившият ни посланик в Москва Пламен Грозданов. Той е изпълнителен директор на "Произведено в България", затова е сочен от някои за подходящ служебен икономически министър.
Очаква се в екипа на президента да влезе и още един човек от инициативния му комитет - Слави Василев, син на бизнесмена и шеф на комитет "Васил Левски" Васил Василев.
Екипът на Радев трябва да бъде публично оповестен в понеделник - ден след официалната смяна на президентите. 5 дни по-късно, на 27 януари, се очаква Радев да посочи и състава на служебния кабинет. Знак за това той даде и в речта си пред парламента вчера, като обяви на депутатите, че им остава една седмица.
За служебен премиер се коментира името на бившия парламентарен шеф Огнян Герджиков. Професорът бе в парламента за клетвата на Радев, но в кулоарите не пожела да разкрие ще оглави ли правителство. "Изявления до края на месеца няма да правя. След това - каквито намерите за добре, заяви Герджиков. И допълни: - Заклел съм се да не правя никакви изявления за никого за нищо до края. Пред гроба на майка ми се заклех."
А с обяснението, че много неща не могъл да чуе добре, професорът отказа да коментира програмната реч на Радев. Това е балансиран човек, обобщи Герджиков. Запитан дали е присъствал на церемонията като бивш шеф на НС или като бъдещ служебен премиер, той каза: "Никакъв бъдещ не съм, аз съм бивш председател на парламента и вие много добре го знаете."
Радев все още избира служебен премиер между двама професори и един академик, казаха близки на президента. В листата му е и професор Боян Дуранкев. Той преподава маркетинг и комуникации в УНСС и Висшето училище по застраховане и финанси.
Друг вариант бил акад. Стефан Воденичаров, доскоро шеф на БАН. Запознати разкриха, че Радев е искал имена за служебни министри от синдикати и професионални организации.
Президентът Румен Радев се закле и заяви в първата си реч пред парламента: Ерозията на демокрацията е ескалиращ проблем. Петият президент на България Румен Радев се закле в Народното събрание, но до 22 януари клетвата му е „гола". От нея не следва нищо. Така е решил законодателят. В Изборния кодекс е записано, че новоизбраните президент и вицепрезидент полагат клетва три дни преди изтичането на пълномощията на действащи държавен глава. Те встъпват в длъжност от деня на изтичане на пълномощията на своите предшественици (чл. 257 от избирателния закон - б.а.). Така на практика Радев встъпва в длъжност в 0:00 часа в нощта на 21 срещу 22 януари.
„Чест е за мен да бъда президент на държава с 13 века история, да бъда държавен глава на един многолик народ", заяви Румен Радев в първата си реч след полагане на клетвата пред Народното събрание.
За панорамния поглед
„Мнозина днес казват, че времената са трудни. Но животът изглежда подреден само в застиналите страници на историята, когато е преразказан в минало свършено време. Политиката се случва винаги в сегашно тревожно време. Тя зависи от способността на милионите граждани да осъзнаят общите си интереси, от лоялността на политиците към народа, от морала им да надмогват личната корист и егото си в името на обществения интерес, от волята им да отстояват дори непримирими позиции в името на добруването на България", каза в речта си новият президент.
„От панорамен поглед страната е изпълнила програмата на историческия преход. Но панорамният поглед е привилегия на политиците и инструмент на анализаторите. Погледът на обикновения гражданин вижда друго", обяви Радев и премина на темата избори и партии.
За ГМО кухнята и чуждопоклонническите формации
„Имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България. Появиха се бизнес партии, лабораторни политически проекти, чуждопоклоннически формации. Партийната генетика в зората на прехода изглеждаше по-автентична от днешната политическа ГМО кухня. А отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за популизма. Ерозията на българската демокрация е ескалиращ проблем", обяви новият държавен глава. Той подчерта, че референдумът „показа, че българите искат личности в парламента и ограничаване на партийните субсидии". И призова народните представители да намерят решение на тези граждански очаквания.
Съдебна реформа, здраве, образование
„Съдебната реформа не трябва да се възприема като панацея за справянето с недъзите в обществото ни. Без обединените усилия на институциите, партиите и гражданските структури и без непримиримостта на обществото няма как да се справим с корупцията и престъпността", заяви Радев.
Той добави, че в здравеопазването отчитаме все повече отделяни средства.
„Но обикновеният пациент често се сблъсква с доплащане, чакане и некачествени здравни услуги. Българските лекари масово емигрират. Системата се нуждае от строг контрол, по-малко бюрокрация, професионален морал", каза още новият държавен глава.
Отношенията между ЕС и Русия
Според Радев кризата между ЕС и НАТО, от една страна, и Русия, от друга, е очевидна.
„Вярвам, че резултатите от президентските избори в САЩ и новата политическа конюнктура в света дават надежда за скорошно възстановяване на диалога", каза Радев.
За животът на 43-тия парламент
На 25-ата минута на речта си Румен Радев бе провокиран от депутати от Реформаторския блок и Патриотичния фронт, които му подвикваха от местата си „да не срича". Новият държавен глава прекъсна обръщението си и им каза: „Имате още една седмица." С което даде да се разбере, че настоящият парламент има още 7 дни законодателна дейност, след което ще бъде разпуснат. Викащите депутати решиха, че това е неуважение към НС, и напуснаха залата.
АФП: Заявява, че Крим де факто е руски
Кризата между НАТО и Европейския съюз и Русия е ясна. Повече конфронтация няма да помогне за разрешаването й. Студената война е един тъжен опит от миналото", подчерта 53-годишният ген. Румен Радев, който бе избран за новия президент на България и ще встъпи в длъжност в края на седмицата.
Бившият военновъздушен командир спечели вота в някогашната комунистическа страна на избори, проведени на 13 ноември. В рамките на предизборната кампания Радев призова за вдигане на санкциите, наложени от ЕС на Русия и заяви, че Кримският полуостров, анексиран от Москва през 2014 г., „де факто е руски".
Bloomberg: Полага клетва ден преди Тръмп
Ден преди новоизбраният държавен глава на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност в Белия дом, друг проруски лидер на изток, в натовската държава България, положи клетва като държавен глава на балканската страна.
Румен Радев, 53-годишен, встъпи в длъжност, след като победи кандидата на управляващата партия ГЕРБ в избори, проведени през ноември миналата година. Избирането му обаче предизвика въпроси за бъдещето на НАТО на фона на нарастващата враждебност с противника му от времето на студената война - Русия. Радев заменя Росен Плевнелиев след кампания, призоваваща за отмяна на санкциите, наложени от САЩ и ЕС на Москва, и изразена подкрепа за сепаратистите в Източна Украйна.
ТАСС: Говори за външния политически курс на страната
Новият президент на България генерал Румен Радев положи клетва за вярност към страната и народа на церемония в Народното събрание в присъствието на българския патриарх Неофит.
В речта си пред парламента той засегна международната обстановка и външнополитическия курс на страната си. Според него има криза в отношенията между НАТО, ЕС и Русия, но засилването на конфронтацията не способства за решаването на проблема.
„Българската външна политика трябва да се формира в България, а не в други страни и че е необходимо България да има все повече нови партньори, а не врагове", каза генерал Радев.
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: Власт се взема и се сдава с морал
Преди 20 години цитатът беше: „Власт се дава с кръв и се взема с кръв." Сега нашето верую, на ГЕРБ е, че власт се взема и се сдава с морал. Помните ли преди пет години как посрещнаха в този парламент президента Плевнелиев - с плакати. Мисля, че ние демонстрирахме европейска култура как се сдава власт.
Президентът Радев има редкия шанс да назначи служебно правителство и то да реализира визията му, „така че това, което прочете, за няколко месеца може да е факт". Много неща искаме да се случат бързо, те не се случват - стават бавно, такъв е животът. Надявам се да се ускорят.
Корнелия Нинова, лидер на БСП: Дайте му време и ще видите, че е достоен президент
Дайте време на Румен Радев и съдете за него по делата. Ще видите, че наистина България има достоен държавен глава.
Познавам го и съм убедена, че той ще се справи възможно най-добре със съставянето на служебен кабинет. Ще има професионален служебен кабинет от хора родолюбци, почтени, честни.
Потвърждавам позицията на БСП, че ние няма да предлагаме служебни министри и няма да участваме в служебен кабинет. Не може една партия, която е подкрепила и издигнала Радев, да казва на държавен глава на цял народ какво да прави и как да го прави.
Мустафа Карадайъ, председател на ДПС: Показа, че познава проблемите на страната
Новоизбраният президент в неговата реч направи това, което подхожда на длъжността президент. Показа, че познава проблемите на страната и постави широк кръг от въпроси и проблеми, чието решение безспорно в по-голяма степен е в компетенцията на другите институции, на Народното събрание и изпълнителната власт.
Поведението на колегите, които напуснаха залата по време на речта на Радев, по-скоро бих оставил на тяхното възпитание. Поведението им не съответстваше на институцията Народно събрание.
Очакваме указите на новоизбрания президент за разпускане на НС и насрочване на изборите за парламент.
Ненчев се ската, не дойде на клетвата
Министърът на отбраната Николай Ненчев не дойде на клетвата на новия президент Румен Радев. Официално извинение за отсъствието му няма - той не е нито в командировка в чужбина, нито бе привикан на разпит по някое от обвиненията срещу него във вчерашния ден.
Депутати коментираха в кулоарите, че положението му е доста деликатно. От една страна, след месец самият Румен Радев ще свидетелства в Софийския градски съд по делото срещу Ненчев за ремонта на МиГ-овете. От друга, на церемонията в НС бе главният прокурор Сотир Цацаров, когото Ненчев обвини в сталинистки методи на действие.
Двойни глоби за скорост от сряда. Глобите за превишена скорост стават двойни от сряда, 21 януари. На тази дата влизат в сила поправките в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), обсъждани 15 месеца от депутатите в 43-тото Народно събрание.
Каране в населено място със скорост от 31 до 40 км/ч по-висока от разрешената досега се наказваше с 200 лв. глоба. От събота става 400 лева (виж таблицата).Двойни стават и наказанията за онези, които возят пътници или опасни товари. При движение с над 50 км/ч от разрешената скорост водачите на автобуси, цистерни или специални камиони вместо 500 лв. ще плащат 1000 лв.
В момента българският КАТ засича за превишена скорост с 25 стационарни и 148 мобилни камери с радари. Те са произведени преди 6-7 години и близо половината от тях са развалени. Пътните полицаи са длъжни да слагат и знак Е24 преди началото на участъка, в който измерват скоростта. Ако няма такъв знак, санкцията следва да бъде отменена при обжалване в съда.
Наказанията за пияни и дрогирани шофьори, като и за такива, които карат без книжка, също стават драстични. За първи път се въвежда междинна стойност от 0,8 промила алкохол. Ако пробата на водач покаже от 0,5 до 0,8 промила глобата няма да е от 200 до 500 лв., а направо 500 лв. Книжката му ще се отнема за 6 месеца, а не както е досега - от 1 месец до 1 година.
Ако пробата сочи от 0,8 до 1,2 промила глобата става 1000 лв., а отнемането на свидетелството е за 1 година. Остава правилото, че за концентрация над 1,2 промила се носи наказателна отговорност и виновният може да получи до 2 г. затвор.
В случай че шофьорът откаже тест с дрегер или кръвни проби за алкохол и наркотици, глобата му става 2000 лв. вместо досегашните от 500 до 1000 лв.
Новите промени в ЗДвП дават право на катаджиите да свалят номерата на колите на пияните, дрогираните или онези, които карат без книжка. Тази принудителна административна мярка се налага за 1 година само ако е заловен в нарушение собственикът на автомобила. Тогава колата се отписва от регистъра и след 12 месеца собственикът й трябва отново да ходи на каналите на КАТ и да й извади нови номера. Любопитното е, че ако автомобилът е на името на друг човек или на юридическо лице, мярката се налага само за 1 месец и не e необходима нова регистрация.
Зимните гума не са задължителни от 15 ноември до 1 март. През този период може да се кара и с летни, които имат грайфер над 4 мм.
Гняв и сълзи на клетвата. Гняв и радостни сълзи съпроводиха клетвата на новия президент Румен Радев. В речта си той посочи основните проблеми пред обществото, наблягайки на липсата на справедливост. И призова българите да повярват в себе си и с общи усилия да превърнат родината в модерна и благоденстваща държава. Словото на Радев просълзи лидера на БСП Корнелия Нинова и предизвика овации от червените депутати.
В същото време ехидни реплики на реформатори и патриоти провокираха новия президент. "Имате само още една седмица", заяви той на депутатите, при което част от тях напуснаха залата. "Не е нормално президентът, който казва, че ще обединява нацията, да каже на парламента, че му остава една седмица", коментира и зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов.
След като тържественото заседание приключи, премиерът в оставка Бойко Борисов, който присъства в залата с повечето от министрите си, изрази възмущение от поведението на някои народни представители, но коментира и репликата на Радев. "Една седмица важи за тях и за нас", каза Борисов и добави, че "едно е да четеш неща, които искаш да бъдат направени, а трето и четвърто е да се направят". Освен това Борисов коментира, че при встъпването в длъжност на Росен Плевнелиев като президент БСП са се държали "просташки", а "ГЕРБ показа морал" вчера.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче бе на друго мнение. "За съжаление депутатите в този тържествен ден показаха, че не са на висотата на момента, и не проявиха политическа зрялост и мъдрост", каза тя.
В същото време пък хората на Радан Кънев предприеха онлайн атака срещу новия президент. "Пишат във Фейсбук един през друг: Not my president. След това се опитват да се преброят, като си слагат и друг пост: Да се закълнем, че това не е нашият президент. И един след друг коментират отдолу: Заклех се", разказаха депутати от ГЕРБ и БСП. Те се възмутиха на поведението на хората на Радан и допълниха, че най-вероятно точно тези хора ще отидат и на протеста, който се готви за събота.
До 4% наказателна лихва за граждани. От Българската асоциация за потребителско кредитиране (БАПК) обаче се обявиха против свалянето на наказателната лихва. Промяната ще лиши голяма част от българите от достъп до финансови услуги, чрез които могат да се сдобият например с уреди и услуги от първа необходимост като перални, хладилници, отопление за зимата, ремонт и др., се посочва в становище на БАПК, изпратено до медиите. Ако промените бъдат приети, максималният размер на годишният процент на разходите по потребителски кредити, би променил драстично своя размер без това да е обосновано от изменения в пазарните условия, посочват от асоциацията. Оказва се, че фирмите за потребителско кредитиране, които влизат в асоциацията, се опасяват, че понижението на наказателната лихва ще доведе до повишаване на лихвите за редовно изплащаните заеми. А това ще доведе до спад в общото потребителско търсене, смятат членовете на асоциацията.
Наказателната лихва за просрочени задължения на граждани няма да превишава основния лихвен процент на БНБ плюс 4%. Това ще стане, ако парламентът гласува окончателно промени в Закона за задълженията и договорите, които са предложени от депутати от Реформаторския блок. Гласуването на текстовете на второ четене е включено в дневния ред на парламента за тази седмица.
Предложението на депутатите, което е подкрепено и от парламентарната комисия по правни въпроси, предвижда наказателната лихва за просрочени задължения на фирми, да бъде до основния лихвен процент на БНБ плюс 8%. В момента законната лихва за просрочия е в размер на ОЛП в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10%.
В ЕС законната лихва за забава е не повече от 8% над основната лихва на съответната държава или на Европейската централна банка, става ясно от мотивите на депутатите към проекта. Освен това в много страни има различна лихва за гражданите и за бизнеса. Например по-ниска законна лихва за забава на граждани има в Австрия (4%), Германия (5% + ОЛП на страната), Литва (5%) и Латвия (6%).
У нас надбавката за плащане на просрочени задължения от над 10% е определена преди повече от 20 години при различна обстановка - икономическа нестабилност, висока инфлация и висок основен лихвен процент на БНБ, гласят мотивите. А в момента лихвите на банките са близки до нула.
Огромен е броят на случаите, при които дори малки просрочени задължения на граждани и фирми към банки и оператори на публични услуги след продължителен съдебен процес (каквато обикновено е практиката в България), може да се превърнат в непосилни за плащане суми, пише в мотивите. Това може да доведе до фалит на търговец или до пълна безизходица на длъжник физическо лице, посочват депутатите.
Победителят за „Хемус" гушнал поръчка за 9,3 км заради фенери. Цената на ветроупорни (газови) фенери, използвани за осветяване на строителни обекти, е решила апетитния конкурс за изграждането на участъка Ябланица - Боаза от автомагистрала „Хемус". Отсечката е дълга 9,3 км, а победителят в конкурса - обединението ХВП „Ябланица" ДЗЗД, в което влизат „Хидрострой"АД, „Водстрой 98"АД и „Пътстрой Бургас" ЕООД, ще получи 66 млн. лева за работата си. Скандалният факт поражда съмнения за корупция, с които трябва да се занимаят разследващите.
Новината, че обединението ще е изпълнител на поръчката, бе съобщена в началото на януари. Според разследване на вестника обаче то е победило не заради най-качествена или най-евтина работа - двата основни критерия за спечелване на търг, а заради най-ниска цена на аксесоари. По-конкретно - на въпросните ветроупорни фенери.
В конкурса участваха общо 11 фирми и консорциуми, но само два са допуснати до финалното класиране - ХВП „Ябланица"ДЗЗД и обединение „АМ Хемус Щрабаг ГБС 2016"ДЗЗД. Останалите 9 са дисквалифицирани по различни причини и благодарение на скандална методика, прилагана от ръководството на АПИ.
В конкурсната комисия влизаха доскорошният директор на агенцията Лазар Лазаров, който сдаде поста на 1 декември, неговият заместник и настоящ на АПИ Дончо Атанасов и друг от заместниците - Илиана Захариева, както и няколко експерти. Абсурдното в ситуацията е, че мнозинството от участниците са били буквално изхвърлени от надпреварата заради „липса на обосновка на ценовата оферта или липса на единични цени на артикулите". Така заради липса на обосновка на цената на огнеупорните фенери са дисквалифицирани двама от състезателите - съответно предложили 16,02 лв. и 17,70 лв. за бройка от строителния аксесоар. Победителят -ХВП „Ябланица"ДЗЗД предложил 10 лева, а другият допуснат до финалното класиране консорциум - „АМ Хемус Щрабаг ГБС 2016" ДЗЗД - 23,6 лева. Мотиви какво точно липсва в обосновката на останалите, за да бъде отхвърлена - няма, или поне не се откриват в иначе публичните протоколи от работата на комисията. В тях впрочем не фигурира и обсъждане дали цената е реалистична или не. За справка най-ниската стойност, която може да се намери на пазара, е над 15 лева. И то не за професионални фенер. Абсурдите обаче далеч не спират дотук. При оценката на предложените стойности за „двойна врата" комисията приема офертите за 35 лева и 90,44 лева, но отхвърля тези за 40 лева и 50,85 лева. Най-шокиращото обаче може да се открие при оценката на различните предложения по критерия - „почистване на строителната площадка", пък е приета цена от 168,31 лева, отхвърлена е такава за 100 лева, а в крайна сметка победителят ще получи 3600 лева на декар - т.е. само за тази дейност ХВП „Ябланица" ДЗЗД ще гушне над 1 млн. лева отгоре.
Тази меко казано странна методология, отваряща врати като порта в полето за корупционни схеми, е прилагана не само при въпросната поръчка, а е въведена още при стартирането на работа на комисията в този състав на ръководството. За справка става въпрос за оценени по този начин проекти на стойност над 200 млн. лева.
Една от равносметките за проведените търгове е, че почти няма случай, в който до класиране да достигнат повече от две фирми, независимо дали са участвали 3 или 10 фирми. Има случай по търгове с евросредства, в които от 8 участници са отстранени 7. Разбира се, този, който печели търга, е предложил цена близка до предварително обявената от възложителя максимална такава. Което само подсказва, че методиката е направена, за да предизвести избора на изпълнителя.
Трима участници жалят конкурса
Трима от деветимата участници, дисквалифицирани по време на конкурса, са подали жалби към настоящия момент, обявиха от АПИ в отговор на запитване от вестника. Информацията е към 17 часа вчера, като подалите искове са ДЗЗД „Строители АМ „Хемус", „Трейс груп холд"АД и „ПСТ Груп" ЕАД. Далеч по-лаконични обаче бяха от агенцията на въпросите по каква причина е приета именно такава методология, по какъв начин е определена тежестта на отделните критерии и защо вместо компоненти като най-ниска цена тежест при процедурата имат субективни критерии. От агенцията прехвърлиха за отговори на тези въпроси към правилата, публикувани на сайта й, и заявиха, че победителят е бил класиран именно на база „най-ниска цена" въз основа на най-голям брой точки. Уловката обаче е, че на оценяване подлежат само тези кандидати, които не са отстранени от участие в обществената поръчка, както подчертават от АПИ. Както вече стана ясно девет от тях са били дисквалифицирани „служебно" заради субективни критерии.
По 1 000 000 лв. на ден губят превозвачи от снега. По 1 000 000 лв. на ден губят превозвачи заради снега. Средно между 300 и 430 лв. са загубите само за 24 часа, ако един камион не се движи. А между 2000 и 2500 тирове седят всеки ден на паркинг и чакат да потеглят. Това съобщиха за „Монитор" представители на бранша. Едно превозно средство, ако стои един ден без да работи, струва 300 лв. В сумата влизат разходите за заплата на шофьора, осигуровки, лизингови вноски на ремаркета и влекачи и застраховки, изчисли Йордан Арабаджиев, изп.- директор на Съюза на международните превозвачи. Разходите се покачват, ако камионът е на пътя, с поне около 100 лв. заради горивото, което се изразходва. Един TIR харчи по около 4-5 л нафта на час, ако работи на място. Така за 10 часа е изхабен около 50 л дизел.
Минусът в сметката може да набъбне допълнително, ако към загубите от разходи по самия транспорт се добавят и неустойките. Арабаджиев обясни, че те започват от 200 лв. за ден закъснение и могат да достигнат до 600 лв. Най-голяма е сумата, когато се отнася за превози при определени температури, на опасни товари и бързоразвалящи се храни.
Има и супер специфични товародатели, които фиксират не само деня, но и часа, обясни още Арабаджиев. И посочи, че и при тях нещата излизат извън този общ контекст, за който говорим. Други превозвачи обаче обясняват, че това не е основният проблем, защото има случаи, в които може да се използва форсмажор.
Никой вече не смята загубите, защото те са непрекъснати, коментира Красимир Лалов, председател на Националното сдружение на българските превозвачи. И допълни, че камионите се спират и през лятото, и през зимата. А сега се очаква и поредно затваряне на границата от гръцките фермери. Според Лалов никой не полага грижа за отрасъла, който носи 20% от брутния вътрешен продукт на страната.
Между 2000 и 2500 камиона на ден не пътуват, изчисли още Лалов. По думите му само за ден в близост до гара Яна са престоявали около 70 превозни средства, малко след нея още близо 50, а на Правец TIR-овете са били около 40. Според него сред най-засегнати са камионите, които пътуват по международно направление, както и такива, които зареждат големите търговски вериги.
Експертът посочи още, че в Равно поле се намират складове на три от най-големите вериги, откъдето ежедневно тръгват поне 50-60 превозни средства за цяла България.
По данни на бранша в района на Силистра, Разград и Шумен транспортна услуга няма, като това са и най-засегнатите области от тежките зимни условия. Част от Бургаска област също, но там има обходни маршрути.
Тежка е ситуацията и в района на Русе, Добрич и Ботевград, периодично се затваря и Проходът на Републиката, за да се чисти. Вътрешните превози на въглища и дърва например също са спрени.
Тази година почистването е доста по-адекватно, посочи Христо Христов от Комитета по транспорт на Конфедерацията на индустриалците в България (КРИБ). Според него най-добрият начин е да се затварят трасетата за 2-4 часа, да се почистват и след това да се пуска движението. По думите му такава е и европейската практика. Христов посочи, че превозвачите са съгласни за временни затваряния, но не и да се блокира цялата пътна мрежа.
Още загуби очакват превозвачите, ако в понеделник гръцките фермери затворят границата
За сега няма потвърдена информация, че това ще стане, но намерението им беше заявено още миналата година по същото време, когато те спряха движението през граничните пунктове за повече от 30 дни. А преди дни съобщиха официалното си решение, че ще блокират главни пътища в Гърция. Пълно спиране на движението през ГКПП-тата дори на зеленчуци, риба и леки коли и транзитно преминаващи готвят нашите превозвачи като ответна реакция. Тази година те са категорични, че няма да се чака и да се водят преговори, а блокадата ще е още от първия ден. По данни на бранша около 1300 камиона дневно минават между двете страни. А загубите от блокадата на граничните пунктове миналата година бяха над 40 млн. лв.
Превозвачите са сезирали всички компетентни органи включително главния прокурор на Гърция, както и шефа на националната полиция. Информирани са Министерство на външните работи, гръцкото посолство у нас, българско посолство в Гърция, ЕК и комисарите по транспорт и вътрешен пазар. Нито една институция не е поела ангажимент за конкретни действия, ако се стигне до блокада на границата, обясни Арабаджиев. Той припомни, че миналата година ЕК е казала, че това е двустранен проблем и ние трябва да си го решим.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |