Кривата забрана за износ на ток. Държавата въведе ненужна забрана за износ на електроенергия, от която губят и производители, и търговци. Доказателство за това е, че на борсата има свръхпредлагане и цените се сринаха. Действието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова дойде точно в дните, в които времето се затопли и консумацията спадна, и въпреки това забраната не бе отменена, както направи Гърция със своята.
От спирането на износа се е заинтересувала и Европейската комисия, научи "Капитал". В неделя от министерството потвърдиха, че са получили писмо от комисията, с което се искат повече детайли около забраната.
Цени на дъното
Забраната, която беше наложена със заповед на министерството на енергетиката в първия час на 13 януари, предизвика излишък, което доведе до срив на цените на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) през почивните дни. От данните се вижда, че в събота и неделя цената е била 35 и 27 лв. за мегаватчас. За сравнение, в събота на румънската и унгарската борса електроенергията е струвала 66-65 евро за мегаватчас, а в Чехия и Словакия 32 евро за мегаватчас базов товар.
Причина за ниската цена на борсата през почивните дни е сръхпредлагането на енергия и ниското търсене, след като бяха спрени около 300-те мегавата дневно за износ, коментираха търговци. Така, вместо да защити системата от евентуален недостиг, спирането на износа донесе сериозни загуби на производителите и търговците.
В сайта на ТЕЦ "Марица-изток 2" в следобедните часове в неделя се виждаше, че централата работи само с 900 от общо 1600-те си мегавата мощности. Големите водни централи на НЕК също бяха напълно изключени, въпреки че в язовирите вече има достатъчно вода по данните на министър Петкова.
Самите търговци също пресмятат, че от спрения износ губят около 500 хил. лева дневно. В това число влизат и неустойките, които търпят от неизпълнените договори, или от по-скъпата енергия, купена от други борси, за да покрият поне част от ангажиментите си.
От сектора допълват, че никоя друга съседна страна не е спряла износа си на електроенергия и дори Гърция, в която имаше такава забрана, я отмени в петък.
"Такива разлики между ценовите нива на различните пазари показват, че има държавна намеса", коментираха големи износители на енергия, които не искаха да бъдат цитирани. В тази връзка те имат намерение да уведомят Европейската комисия (ЕК) и да изпратят писмо до министерството на енергетиката, в което ще искат компенсации за претърпените от тях загуби.
Защо беше спрян износът
Официалният мотив на министерството за спирането на износа беше, че вътрешното потребление трябва да бъде защитено от евентуален недостиг. Чуха се обаче и подозрения, че по този начин се прави опит да бъде пренасочена енергия към борсата. Причината е, че в най-студените дни производителите предлагаха на нея по-малко количества, за да задоволят нуждите на битовите потребители. Това доведе до драстично увеличение на цената само за ден с 45% до 246 лв. за мегаватчас за базов товар. Недостигът донесе загуби и недоволство от страна на търговци, опериращи основно на вътрешния пазар.
Министър Петкова обаче отрече да има връзка между спирането на износа и борсата.
Подобно вмешателство едва ли би се харесало и на Европейската комисия (ЕК), която следи борсата в България да действа независимо от своя собственик Българския енергиен холдинг, който притежава и основните продавачи на енергия на нея. Това е част от споразумението, което страната ни сключи, за да може ЕК да прекрати започнатата наказателна процедура за нарушения на конкуренцията на електроенергийния пазар.
Защо имаше недостиг
Всъщност в най-студените дни проблемът беше, че централите, на които се плаща, за да стоят в готовност (т.нар. студен резерв), не заработиха. В ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, и трите свързани с Христо Ковачки, се твърди, че е имало аварии.
Министерството на енергетиката започва проверка на централите, които предоставят студен резерв на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по "Нова телевизия" в неделя.
На трите централи ще бъдат наложени санкции, чийто размер ще стане ясен през февруари, стана ясно от думите на директора на Централното диспечерско управление към Електроенергийния системен оператор (ЕСП) Пламен Герджиков, който в петък участва в пресконференция, на която беше представена актуалното състояние на енергийната система.
"По отношение на студения резерв имаме много сериозни притеснения, защото неговото предназначение е да се активира и да реагира тогава, когато е нужен на системата", каза Петкова.
Проблемът при ТЕЦ "Бобов дол" беше замръзнали въглища, заради които и местната топлофикация - също от групата компании на Ковачки, остави без отопление жителите на Перник. При ТЕЦ "Русе" аварията продължи по-дълго, като причината е била замръзването на Дунав и невъзможността централата да се охлажда. За ТЕЦ 3 "Димитровград" не стана ясно какъв е проблемът.
През миналата седмица проблем е имало и с държавните "Мини Марица-изток" заради авария на претоварач, както и замръзване на въглищата, което е довело до намаляване на доставките. Повредата е била отстранена за ден и мините вече работят с максимален обем на доставки, стана ясно от думите на Петкова.
Без режим на тока
До режим на тока няма да се стигне, беше категорична Петкова. Тя увери, че състоянието на електроенергийното потребление и производство се следи денонощно. По думите й износът, който беше спрян от 13 януари, ще бъде възстановен при първа възможност. Тя допълни, че тази мярка е взета като превенция за недостиг на електроенергията за вътрешното потребление.
От сайта на ЕСО се вижда, че на 13 и 14 януари потреблението в най-пиковите часове не е преминало критичните 7 хил. мегавата, както беше през предишните няколко дни. Прогнозите сочат, че през новата седмица отново се очаква повишение на потреблението, макар и не с толкова високи стойности.
Новости при документирането на финансови сделки в България.
1. Договори за кредит
Начинът за документиране на договори за кредит зависи от конкретните обстоятелства. Така, когато местни банки финансират местни предприятия, най-често се използват опростени договори, без уговорки за синдикиране на кредита. При синдикирани или значителни по размер финансирания с международен елемент (напр. когато кредитори са чужди банки) се използват подробни договори, често следващи моделите на Асоциацията на пазарите на заеми - на английски: Loan Market Association (LMA), които са подчинени на английското право и на компетентността на английски съд. При синдикирани финансирания без международен елемент обаче (напр. когато всички елементи на сделката са свързани с България) свободата за избор на чуждо право (напр. английското) е значително ограничена и най-важното - изборът на чуждестранен съд (напр. английски съд) в такива случаи е недействителен.
Във връзка с тези особености напоследък ние бяхме ангажирани от няколко различни синдиката с участие на български банки за изработване на подробни договори, следващи моделите на LMA, но по които (i) е избрано за приложимо българското право; (ii) компетентен да разрешава спорове е български съд и (iii) при различие между английската и българската версия на договора приоритет има българската. При изработването на такива договори доста английски правни концепции, които се използват в моделите на LMA, трябва да се приспособят с оглед особеностите на българското право или дори да бъдат заместени от подходящи български правни институти със сходни цели1. Въпреки тези трудности следването на моделите на LMA би допринесло за редица ползи за кредиторите - например подробната уредба на правомощията на агента и подробните уговорки за промяна на кредиторите значително улесняват прехвърлянето на заемите впоследствие.
По информация на юрисконсултите на водещи български банки примерите, споменати по-горе за изработване на договори, следващи моделите на LMA, но подчинени на българското право, са все още единствените на пазара у нас. Би могло да се предположи, че изработването на подобни договори ще става все по-популярно, дори при кредити с международен елемент, но при които агентът е българска банка. Ползите от използването на модели на LMA, които биват подчинени на правото на банката агент (например българското право, ако агентът е българска банка), се оценяват като съществени в повечето юрисдикции от Централна и Източна Европа, като изработването на такива договори там е доста разпространено.
2. Договори за хеджиране
Извънборсовите деривативи - най-често лихвени или валутни суапове, са популярни на българския пазар с цел хеджиране срещу важни финансови рискове, като рисковете от промяна на лихвен процент или валутен курс. Пазарният стандарт, когато страни по сделката са само български лица, е да се използват рамкови договори за сделки с деривативи, подчинени на българското право по причини, сходни с тези относно договорите за кредит, посочени по-горе. Напоследък има тенденция сред големите местни банки, които са дъщерни дружества на важни кредитни институции от ЕС, да заменят своите местни рамкови договори с нова документация, която следва в максималната допустима степен Рамковия договор от 2002 г. на Международната асоциация за суапове и деривативи2 (Рамков договор на ISDA), но е подчинена на българското право. Все още обаче доста местни банки по съвет на юристи използват документация, различаваща се от Рамковия договор на ISDA и уреждаща въпроси, които не са релевантни за сделките с деривативи. Например често в рамкови договори за деривативи се въвеждат изискванията за засилена защита на клиенти, които са необходими само когато банките извършат финансови услуги "за сметка на клиент" съгласно терминологията на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ). Разпоредбите на ЗПФИ относно финансови услуги "за сметка на клиент" обаче не са релевантни, когато банката е само страна по дериватив, защото единствената финансова дейност по ЗПФИ, която тя извършва в такива случаи, е "сделки за собствена сметка с финансови инструменти" (регулаторните изисквания по ЗПФИ относно които са минимални). Включването в договорите модели на български банки, на несъществуващи изисквания по ЗПФИ в резултат на неправилен прочит на закона пречи на сключването на сделки с деривативи с чужди банки и дори с някои местни финансови институции, доколкото ненужните изисквания включват напр. специфични декларации, копия от документи за самоличност на представителите на насрещната страна и др. формалности, и документи, които насрещните страни не са склонни да предоставят.
За сделки с деривативи с международен елемент сериозните пазарни участници обикновено използват самия Рамков договор на ISDA, подчинен на английското право и на компетентността на английските съдилища.
Най-важният въпрос за банките при сделки с деривативи - както по местни сделки, така и при сделки с международен елемент, е да получат удовлетворяващо ги правно мнение относно ефективността на приключващото нетиране, когато насрещната страна е в несъстоятелност. Това е важно, защото дава възможност банките да изчисляват своите капиталови изисквания за покриване само на нетната сума, която биха платили след приключващо нетиране вместо цялата сума на брутна основа. Във връзка с това освен някои специални закони за защита на нетирането, когато и насрещната страна е банка, в България няма общ закон за ефективност на приключващото нетирането в случай на несъстоятелност при сделки с финансови инструменти.
3. Ефективен механизъм за нетиране
Въпреки законовата празнина ние успешно предлагаме метод за приключващо нетиране, който се приема добре както от местни, така и от чужди банки, когато насрещната страна по сделката е българско юридическо лице. Методът се състои в предоставянето на финансово обезпечение, което, ако бъде свързано по подходящ начин с дериватива, би довело до прилагането на приключващото нетиране по Директивата на ЕС за финансовите обезпечения, както е транспонирана в България3. Това приключващо нетиране може да се уговори за всички насрещни задължения на страните по дериватива, по отношение на който е предоставено финансово обезпечение. По този начин взаимните задължения по дериватива могат да се нетират при несъстоятелност на насрещната страна. Смятам, че е достатъчно да се предостави малка фиксирана парична сума като финансово обезпечение за обезпечаване на потенциалното (и съответно несигурно) задължение за плащане (ако има такова) на насрещната страна. Страните могат да уговорят механизъм за осъвременяване на финансовото обезпечение на определени дати (или на дати, които банката поиска - по нейно усмотрение), за да се вземат предвид пазарните промени в съответния лихвен процент или валутен курс, като съответно се уговори и задължение на насрещната страна за допълни финансовото обезпечение. Тъй като редовното преизчисляване на експозицията е свързано с необходимост от специален софтуер и обучен персонал, който да го прави, доскоро банките предпочитаха именно варианта, в който имат само право да поискат преизчисляване, но не и да го правят на практика - напр. ежедневно.
С оглед скорошното влизане в сила на изискванията за т.нар. вариационен маржин по Регламент (ЕС) 2016/2251 (Регламента) банките ще трябва да преизчисляват експозициите си по деривативи всеки ден и съответно да искат допълнително обезпечение. Във връзка с това финансовото обезпечение може да се използва не само с цел покриване на т.нар. правен риск (относно ефективността на нетирането, което бе практиката досега), но също и за т.нар. кредитен риск - с цел обезпечаване на актуалната експозиция на банките на дневна база, което следва да се прави съгласно регламента. В началото на тази година българските банки ще трябва сериозно да променят своите договори модели за обезпечаване на сделки за деривативи с цел имплементиране на регламента, като наред с това могат да предприемат и стъпки за осигуряване на ефективно приключващо нетиране по своите договори модели за деривативи.
1 Виж например за една такава необходимост статията на Цветан Крумов "Обезпечаване на кредиторите по синдикирани финансирания в България", в. "Капитал Daily" от 7.12.2015, стр. 22 от хартиеното издание, достъпна и в интернет - на адрес: http://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2015/12/06/2664242_obezpechavane_na_kreditorite_po_sindikirani/
2 На английски - International Swaps and Derivatives Association (ISDA).
3 Освен това - с оглед специфичните насрещни страни могат да бъдат уговорени случаи на "автоматично предсрочно прекратяване" на договора, целта на които е моментът на нетирането да се изтегли преди момента на прилагане на норми от правото на несъстоятелността (или специфични регулаторни режими за съответната насрещна страна), които биха попречили на ефективността на нетирането.
Социалното министерство иска 84 млн. лв. за заетост на 12 000 безработни. Проблемът с трайно безработните у нас ще продължи да се задълбочава през следващите три години независимо от възстановяването на пазара на труда и похарчените милиони за обучение. Само за заетост на 12 000 души, които нямат работа повече от 1 г., са необходими годишно по 84.2 млн. лв. Тази сума иска социалното министерство, за да тества пилотна програма за наемане на 10% от трайно безработните, съсредоточени в Северозападна България. Финансовият министър в оставка Владислав Горанов обаче е на мнение, че предложените мерки няма да доведат до подобряване на работната сила. Това е поредната инициатива за най-изостаналия район у нас. Кабинетът разработи цяла инвестиционна програма за този край на България, която обаче беше върната на регионалното министерство за преработка.
Новата програма за безработните над 1 г. е разработена и само чака финансиране, обясняват от социалното министерство. Мерките са насочени към продължително безработни, безработни на социално подпомагане, безработни без квалификация и професия, неактивни и обезкуражени. Парите обаче са повече, отколкото целия бюджет за заетост. За седма поредна година националният план за заетост е разчетен на 73 млн. лв., въпреки че междувременно минималната заплата се увеличи от 240 на 460 лв. Така парите стигат за все по-малко заети.
"При недостатъчно предлагане на работни места на първичния пазар и бързото развитие на технологиите продължително безработните и лицата без квалификация не могат да си намерят работа. За тях единствената възможност да придобият квалификация и да започнат работа е включването им по мерки и програми за заетост и обучение", мотивират се от МТСП. Според последните данни на Агенцията по заетостта към края на ноември трайно безработните над 1 година са около 101 000, докато миналия юли са били 117 хил. души. Тези без квалификация и образование са 141 000, като спрямо юли 2016 г. намаляват с около 7000. Общата безработица в страната иначе достига най-ниски нива от 8 години - 261 000 души, хвалят се от АЗ.
Европейската комисия обаче предупреждава, че дългосрочната безработица продължава да бъде нарастващ проблем в България. "Обхватът на активните мерки, насочени към трайно безработните, остава недостатъчен. Програмите за обучение на дългосрочно безработните до този момент са в много малък мащаб и ще трябва значително увеличаване, за да бъдат ефективни", признават от социалното ведомство. На този фон парите за субсидирана заетост за 2016 г., насочени към продължително безработните, бяха едва 6.6 млн. лв. Колко ще са тази година ще стане ясно към края на януари.
Друг голям проблем на субсидираните мерки за заетост е тяхната неефективност. От 2003 до 2011 г. държавата е похарчила 1.5 млрд. лв. за такива мерки, с което е повишила заетостта в страната с едва 2%, показа изследване на министерството на труда. Според други анализи 16% от участвалите в мерки и програми за заетост са си намерили работа само благодарение на участието си в тях.
Фирми масово отписват коли заради данък "уикенд". Заради сложния данък "уикенд" много фирми, особено по-дребните, предпочитат просто да прехвърлят автомобила от предприятието на лицето, което основно го ползва. Това стана ясно на форума "Бизнес брифинг", посветен на новостите около облагането на коли, имоти, компютри и други активи, които имат смесена употреба - и за служебни, и за лични цели.
Според последните промени в Закона за ДДС предприятията са длъжни да декларират и отчитат дела на фирмената употреба. За него те могат да ползват данъчен кредит, но за другата част са длъжни да начисляват ДДС - и при покупката, и при ползването на актива. Примерно - ако колата в 90% от времето пътува по командировки, а 10% - за лични нужди, това се декларира и за 10-те процента фирмата не може да приспада или да си възстановява ДДС.
Въпреки че облагането на личната употреба на фирмено имущество е залегнало в нашия Закон за ДДС още при приемането му през 1994 г., то дълго не се е прилагало, обясни за пореден път Росен Иванов, шеф на "Данъчно-осигурителна методология" в НАП. Така постепенно бизнесмените масово започнали да купуват за себе си и за свои близки коли, лаптопи, телефони и дори имения, като ги регистрират на фирмата, за да ползват данъчен кредит и да си спестяват 20% ДДС.
От данните за продажбите на нови автомобили излиза, че през 2014-2015 г. в България никой не си е купувал кола за лично ползване, почти всички са с фирмена регистрация, обясни по време на Бизнес брифинга представителят на НАП. Този начин на избягване на ДДС у нас се е превърнал в национален спорт и донякъде последните промени в Евродирективата за ДДС са причинени именно от българската практика, посочи Иванов.
Според бизнеса обаче правилата, по които се пренася у нас ДДС директивата, са прекалено усложнени и неясни, а и често се променят. Т.нар. данък "уикенд" бе въведен от началото на 2016 г. и оттогава все нещо се коригира, припомни Станислав Попдончев от Българската стопанска камара.
Още миналата пролет НАП обяви, че подхваща проверки за 5500 луксозни автомобила, които са записани като фирмени, но вероятно се ползват за лични цели от шефовете, а това не е декларирано. От НАП и до днес твърдят, че няма да се занимават с компютри, телевизори, джиесеми и други по-малки активи, а основно ще проверяват дали се плаща ДДС за коли и сгради (които се водят офис, а в тях всъщност живее семейството на шефа). Наскоро данъчните предупредиха, че ще се фокусират в зимните курорти и специално ще проверяват "фирмени" скъпи джипове и лъскави лимузини, паркирани край ски писти и дискотеки.
Равносметка
При въвеждането на данък "уикенд" Министерството на финансите твърдеше, че той ще вкара допълнителни 100 млн. лева в бюджета. Засега тези прогнози не се оправдават. Данните на самата НАП показват, че за 5 месеца се събират средно 5 млн. лева. При тази скорост постъпленията излизат около 12-ина милиона лева годишно - или едва 1/10 от очакваните.
Румен Радев имал по двама кандидати за всеки пост в служебното правителство. Започва ударна седмица, в която България ще се сдобие с нов държавен глава - бившия командващ ВВС ген. о.з. Румен Радев.
Най-напред Радев ще се закълне пред Народното събрание още в четвъртък, 19 януари, а след това официално ще встъпи в длъжност.. Церемонията "сдал-приел" ще се състои на 22 януари, неделя пред Паметника на Незнайния воин.
"Заклевам се в името на Република България да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се", гласи президентската клетва.
По традиция на тържествената церемония в парламента присъства патриархът, от когото се очаква да благослови президентската двойка Радев - Илияна Йотова. Премиерът в оставка Бойко Борисов вече обяви, че ще отиде както в парламента в четвъртък, така и в неделя на площад "Ал. Невски".
Гвоздеят на церемонията в Народното събрание е голяма програмна реч, в която Радев ще обяви приоритетите на своя президентски мандат. На 22 януари, неделя, с ритуал пред Паметника на Незнайния воин генералът ще приеме поста от досегашния държавен глава Росен Плевнелиев.
Предвидена е прощална реч, в която Плевнелиев ще отчете постиженията на своя мандат. След това за последно ще приеме строя на почетната гвардейска част. Гвардейският духов оркестър ще изпълни химна на България, по време на което ще прозвучат 21 артилерийски салюта по повод смяната на върховния главнокомандващ.
Реч ще държи и Румен Радев, в която пак ще щрихира своите основни приоритети, вече изложени пред Народното събрание. Програмата предвижда двамата президенти да положат венец на Паметника на Незнайния воин и с едноминутно мълчание да отдадат почит пред паметта на загиналите за свободата на България.
Преди 5 г. след ритуала старият президент Георги Първанов и новият Росен Плевнелиев отидоха в храма "Св. Александър Невски", където запалиха свещ. Предполага се, че сега това ще направят и Плевнелиев, и Радев. Освен това в храма ще бъде отслужен тържествен молебен в чест на встъпването в длъжност на новия държавен глава.
Заедно с премиера Борисов на площада ще бъдат и председателят на Народното събрание Цецка Цачева, вицепремиери и министри от кабинета в оставка, както и депутати от различни парламентарни групи, чужди посланици и военни аташета.
Групата на висшия команден състав на армията ще бъде оглавена от вицеадмирал Емил Ефтимов, който пое Щаба на отбраната след изненадващата оставка на ген. Константин Попов.
От площада церемонията ще се пренесе на "Дондуков" 2 в сградата на президентската администрация. В официалната Гербова зала Плевнелиев и Радев ще си направят протоколни снимки, а по-късно в т.нар. Зелена зала двамата ще имат среща на 4 очи.
Плевнелиев вече обяви, че ще използва случая да разговаря със своя приемник по казуса с полуостров Крим. В същото време вицепрезидентът Маргарита Попова ще заведе приемничката си Илияна Йотова до нейния кабинет. Двете дами също ще имат среща тет-а-тет. Накрая новата президентска двойка ще изпрати старата до изхода на "Дондуков" 2.
След 5 г. пауза пак обзавеждат кабинет за първата дама
В новата президентска администрация най-вероятно ще бъде обзаведен кабинет за първата дама Десислава Генчева, съобщиха осведомени пред "24 часа". На "Дондуков" това не е прецедент, напротив - така ще бъде продължена традицията, която бе прекъсната в мандата на президента Росен Плевнелиев. Неговата съпруга Юлияна не пое протоколни функции.
Началото на българската традиция в президентството свое присъствие, включително с обособен работен кът, да има и първата дама, е положено от съпругата на президента Петър Стоянов - Антонина. В мандата му (1997-2002) тя развиваше активна обществена дейност. През 1997 г. стана съпредседател на фондация "Бъдеще за България" заедно с Елена Костова и Алиса Софиянска, съпруги съответно на премиера Иван Костов и на столичния кмет Стефан Софиянски. През 1998 г. се оттегли и направи своя фондация "Ценности", чиято основна дейност бе стимулиране на даровити български деца и представители на изкуството и образованието.
През петте си години като първа дама Антонина Стоянова имаше шанса да се срещне с едни от най-интересните жени в света: кралицата на Великобритания Елизабет Втора, английската премиерша Чери Блеър, японската императрица Мичико, турската президентша Неджмие Демирел, датската кралица Маргарете и много други. А когато премиерката на Пакистан Беназир Бхуто я пита при срещата им откъде купува тоалетите си и Стоянова отговаря, че са родно производство, Бхуто възкликва: "Тогава ще дойда в България!".
2016 г.: 780 млрд. лв. минали през платежната система. 970 476 броя транзакции за 779,5 млрд. лв. са минали през платежната система на страната през миналата 2016 г., отчете БНБ. Средно на ден са били нареждани по 3851 броя разаплащания на стойност 3,093 млрд. лв.
Дневният им пик по брой е бил на 28 април 2016 г. със 7868 транзакции. Рекорден по обем на плащания пък е бил миналият 14 януари - за цели 6,951 млрд. лв., сочат данните.
Най-голямата наредена транзакция през миналата година е била за 22,419 млн. лв. Най-малката дебитна позиция на банков клиент, записана в заявката му, е била 22 стотинки, отчита информацията на централната банка за направените разплащания.
Най-много плащания са минавали през системата RINGS в часовете от от 8 до 12 часа - 491 070 броя за 92,473 млрд. лв. Втори по интензивност на операциите е интервалът от 12 до 14,30 часа - със 182 034 броя на обща стойност 42,052 млрд. лв.
Интензитетът на операциите намалява почти двойно в по- късните часове - от 14,30 ч до 16 ч са били направени 60 048 броя плащания за обща стойност 22,731 млрд. лв. Към края на работното време- от 16 ч до 17,30 ч, следва втори пик - 46 355 броя плащания за 31,897 млрд. лева.
RINGS е платежна система, през която експертите на управителя на БНБ Димитър Радев следят всички важни плащания в левове на територията на България. Тя регистрира и отчита и всички междубанкови преводи на парични суми през системата БИСЕРА, както и през тази за картови разплащания БОРИКА. Данни в нея постъпват и от системите за разплащания по сделки с ценни книжа - Централен депозитар и Системата за сетълмент на държавни ценни книжа.
Сифилис сее ужас в Сливен. Кой, мислите, в днешно време носи бели ръкавици? Младите момичета, военните по време на парад, фокусниците, героите на Удхаус .
Няма как да се досетите, че ... съдебните охранители в Сливен - също. Но от страх за здравето. Стана, докато конвоираха обвиняем с напреднал стадий на сифилис. Лекарите може да оспорят нуждата от подобни мерки, опасната зараза се предава по полов път или от болна бременна майка на още нероденото й дете.
Но случката „черни униформи-бели ръкавици" месец-два по-късно все още се коментира из коридорите на съдебната палата. И никак не е смешна. Обвиняемият бе изправен пред съда за отвратителни блудства с две малки момиченца - едното на 5, другото - на 7. По-голямото дете бе заразено със сифилис. А статистиката на Центъра за кожно-венерически заболявания в Сливен отчете и друг шокиращ факт: има и още по-малък пациент, със заразна форма на сифилис, при здрава майка. Дете на 2 години и 10 месеца. Картината е толкова стряскаща, че се нуждае от превод. „Какво от това, че слагаме нови пейки по ларгото в Сливен, ако след време по него започнат да се разхождат хора с квадратни глави и игловидни носове!?" - попита реторично уважаван лекар-специалист. Защото, без излишни медицински подробности, това е едно от лицата на болестта, ако не бъде открита навреме. А Сливен, освен Пазарджик, е рисковата зона на българската карта. С огнище на сифилис в ромския кв."Надежда", в балканските градчета Твърдица и Шивачево.
Великия имитатор
„Обикновено всяка година сме имали по 10-15 нови случая. През 2015 г., например, те бяха 18. През 2016 г. обаче имаше пик. Новите случаи бяха 30! Най-тревожното е, че заболяването се подмладява и стига до много ниски възрастови граници" - съобщи управителят на Центъра за кожно-венерически заболявания д-р Мая Миланова. Освен това сифилисът бил известен в медицинските среди като „Великия имитатор". Симптомите му през различните фази наподобявали други болести. „Най-малкото дете, което бе доведено при нас, преди това бе дълго лекувано за друго. Близките му не можеха да предположат, че ще му бъде поставена подобна диагноза, при това - че ще е налична заразната й форма. Освен майката, изследвахме още десетина роднини. Всички бяха здрави!" - каза д-р Миланова. Това означава, че заболяването не е вродено, не е предадено по време на бременност. В учебниците била описана и хипотеза за заразяване по битов път, но докторите я определят като „казуистика". Такъв случай в практиката им досега нямало.
Момче на 16 години било докарано от детското отделение в областната болница след претърпяна операция. Друг млад пациент бил опериран от хемороиди, после се оказало, че е сифилис. 4-годишно момченце от близкото до Сливен с. Тополчане постъпило вече в напреднал стадий на заразната форма на болестта, докато се установи от какво страда. Лечението на момиченце започнало след преглед при гинеколог. Двама млади мъже от Шивачево, на 23 и 22 години, също са сред новооткритите болни. Те намекнали за това, което криели от съседите и познатите в малкото населено място. Хомосексуалисти били.
Доброволец от международна лекарска организация пък разказа, че дори при поставена диагноза, понякога лечението е мисия невъзможна. „В кв."Надежда", например, имаше мъж и жена, и двамата с доказан сифилис. Отказаха лечение. Обяснявахме, предупреждавахме какви са опасностите за тях и за поколението им. Не ни послушаха. Родиха три деца, за съжаление - всички бяха с увреждания" - каза той.
Няма клинична пътека
Разговорите с част от пациентите в лекарските кабинети обикновено преминават така: Имаш ли лична карта? Нямам. Имаш ли здравни осигуровки? Нямам. Имаш ли пари за изследване? Нямам. „Налага се някои изследвания да са за наша сметка. Освен това, здравната каса е предвидила клинична пътека само за лечение на болни бременни майки. Пътеката е за около 250 лева. Няма обаче пътека за лечението на деца!" - заяви д-р Миланова. Близките трудно събирали парите за медикаментите и болничния престой. Понякога успявали да заплатят само част от сумата, за първия курс на лечение. Като роднините на 19-годишна майка. Диагнозата й била поставена едва, след като родила бебето си. Останала на платено лечение 5 дни. Сред куриозите е историята на 16-годишно момче, травестит, потребител на социално заведение в Сливен. Един ден се появил в кожния център издокаран - с розови чорапи, щипки и шноли по косата. И със сифилис. Бил от малкото късметлии, за чието лечение общината отпуснала 500 лева. Той обаче отказал да го спасяват. Поискал да му дадат фактурата и касовата бележка, за да надхитри администрацията. Наивно си мислел, че с документите ще може да вземе парите и „да си поживее", както се похвалил. Очаквано, ударил на камък. Издирвали го, до ден-днешен отказвал да се вясне в центъра.
Пик на болестта, но с намалени болнични легла
В пика на болестта кожният център е с намалени от 10 на 6 легла по здравна карта, с наследство от неизгодни и неплатени договори за доставка на храна за болните и за пране на бельото, неотдавна - и със запори на сметките. „Беше много тежка ситуация. Изплатихме, каквото трябва и можем. Все още имаме задължения, но се справяме, макар да плащаме висока лична цена. Никой от колегите дори не калкулира труда си" - каза управителката. Центърът е общинско търговско дружество, работят четирима лекари, единият на половин щат, 6 сестри, 1 лаборант, 2 санитарки. Има незаети щатове. Работата е много, заплатите - обидно малки. Една от сестрите горчиво се засмя, че за висшето си образование получавала 440 лева месечно. След като вдигнали минималната работна заплата за страната, санитарките вече вземали повече от нея - по 460 лева. По някаква ирония, точно, когато започнали да пристигат болните деца, от общината решили да закриват здравното заведение. „Заради задълженията. Иначе беше ни казано, че се справяме добре. В Пловдив и в София кожните центрове също са общински, но на тях общините им помагат. Превели са им по 70 хил.лева. Ние не сме получили нито стотинка", заяви д-р Миланова.
Лекарите не знаеха как е приключил съдебният процес срещу 28-годишния обвиняем за блудствата. Разследването срещу него започнало, след като в кабинетите дошло заразеното момиченце и бил подаден сигнал до прокуратурата. Подробностите за гнусните му престъпления са в папките по делото и е по-добре да си останат там. Не е възможно да бъдат описани. Достатъчно е да се знае, че едната жертва е детето му, а другата - първата й братовчедка. Когато им посегнал, вече имал симптомите на заразата, но не е знаел, че е болен. Осъдиха го на 12 години затвор за блудствата, но не и за заразяването на едното момиченце. Вещите лица не били категорични, защото по време на престъпленията насилникът имал симптомите, но не бил диагностициран. Това станало по време на разследването. Той отказал да си плати 20-те лева за изследванията. Платила ги държавата. И сега си представете, че нито престъпникът, нито невръстните му жертви са роми. Защото наистина не са. „Това е болест на ниския социален статус, на липсата на най-елементарна здравна култура, на безразборните сексуални контакти, на отсъствието на всякаква отговорност" - обобщиха специалистите. Заразените българи си плащали, но преди да влязат в центъра, отивали за изследвания в частни лаборатории с неточни резултати. Заради надеждата, че случайният контакт с уличната проститутка от Тополчане ще им се размине. Не, не им се разминал. Няколко такива случая имало. „Сифилисът е лечим, стига да бъде открит навреме. Трагичното е, че това заболяване е трудно откриваемо. Според проучванията, реалният брой на болните винаги е значително по-голям, до 3-4 пъти, от установените. Това е страшно" - обобщи д-р Миланова. Закриването на кожния център и трансформирането му като отделение към областната болница се отлагало, засега. Или поне се мълчи. Апетитите към самостоятелната му сграда оставали. Само лекарите говорят: сифилисът е страшно заболяване. А Великия имитатор се разхожда по улиците...
Опасна течност за чистачки може да предизвика катастрофи. Повече от половината от течностите за чистачки, които се предлагат на нашия пазар, са опасни, защото в тях има високо съдържание на веществото метанол, което е силно токсично. Това предупреди пред „Труд" Малинка Бондаренко от Съюза на българските автомобилисти.
През зимата използваме по-често системата за измиване на стъклата, поради силната замърсеност на пътна настилка. Когато в течността има метанол, ние усещаме миризмата в купето, което означава че вдишваме изпаренията ѝ. Това може да доведе най-малкото до замаяност, а такава по време на шофиране може да предизвика катастрофа, поясни Бондаренко. По думите й, за съжаление потребителите не са свикнали да четат съдържанието на нехранителните продукти. Те са привлечени от по-ниската цена на течностите с метанол на фона на по-скъпите, но безопасни продукти, съдържащи етанол.
Експертите съветват да четем етикетите на стоките, които купуваме. Ако на него липсва изписано съдържанието, то клиентът трябва веднага да сигнализира Комисията за защита на потребителите, тъй като това е в нарушение на закона.
Проблемът с опасния метанол е решен законово в много европейски държави, като съдържанието му не трябва да превишава 3%. У нас обаче има продукти с повече от 30% съдържание на метанол, посочи Малинка Бондаренко.
В момента от Съюза на българските автомобилисти подготвят сигнал за опасните продукти до Комисията за защита на потребителите.
Във връзка с тежката зимна обстановка от СБА предупреждават всеки автомобил да бъде оборудван със зимни гуми, като това не се отнася за тежкотоварните МПС и автобуси, където това вършат веригите за сняг.
Препоръчително е да бъде проверена температурата на замръзване на охладителната течност (антифриза), състоянието на акумулатора, светлините, течността за чистачки и самите чистачки. Всеки шофьор трябва да носи със себе си освен задължителните - медицинска аптечка, пожарогасител, авариен триъгълник и светлоотразителна жилетка, така и вериги за сняг, малка лопата, стъргалка за лед, малка метла и одеало. Не забравяйте да заредите резервоара до горе, когато тръгвате на дълъг път, съветват експертите.
Най - честите причини двигателите на автомобилите да не могат да запалят при отрицателни температури са изтощен или развален акумулатор и замръзнало гориво (най - често дизелово). В случай че акумулаторът на автомобилът ви се изтощава след всяко по-продължително оставяне в покой, то това е сигурен знак, че е време да го смените. Другият най-често срещан проблем тези дни е замръзналото гориво и по-точно - дизеловото. Причината е лошото качество и по-високото съдържание на вода, а както повечето шофьори знаят, дизелът замръзва по-лесно от бензина. Вариантите за излизане от тази ситуация са доливането на малко количество спирт или обаждането на пътна помощ, за да бъде закаран автомобилът на сервиз, тъй като е възможно да възникнат и по-сериозни повреди, предупреждават експертите.
Референдум в ГЕРБ с кого да управляват. Новата управленска програма и предизборна платформа на ГЕРБ ще бъде написана от над 22 хиляди членове на партията, научи "Стандарт" от свои източници във формацията. От партията на Бойко Борисов правят за първи път анкета, от която ще излязат отговорите за възможни коалиции или приоритети след предсрочния вот напролет. Както "Стандарт" първи съобщи, ГЕРБ ще напише стратегия за изборите на работен форум в София на 21 и 22 януари. Именно тогава ще се отчетат и резултатите от вътрешното допитване.
"Над 22 хиляди членове на ГЕРБ са получили вчера - макар и в неделния ден, анкетата с важните въпроси, които ще се използват за написването на предизборната платформа", научи още "Стандарт". Идеята е ГЕРБ да се допита до хората си и да вземе колективно решение. Отговорите ще са анонимни, за да няма спекулации. Един от най-интересните и ключови въпроси, които задава ГЕРБ към хората си, е този за бъдещи коалиции.
"Кои партии могат да бъдат естественият партньор на ГЕРБ?", гласи въпросът. А отговорите са изброени с подточки. Всеки член на партията може да избере до пет възможности, обясниха още източниците на "Стандарт". Интересното е, че всички партии са включени в анкетата като възможни естествени партньори за управление - БСП, ДПС, ПФ, РБ, АБВ, БДЦ.
Включени са дори и ДСБ на Радан Кънев, новият проект на Христо Иванов - "Да, България", както и новата партия на Николай Бареков, партията на Веселин Марешки, дори и "Нова алтернатива" на Николай Цонев и "Глас Народен" на Светльо Витков.
В анкетата присъства обаче и въпросът - "Кои са партиите, от които ГЕРБ трябва да се дистанцира?". И тук са изброени всички партии от политическата сцена. Не по-малко важен е и въпросът кои сфери от обществения живот трябва да са приоритет на ГЕРБ в следващата управленска програма. Отново ще се избират до 5 области, а възможностите са: икономика, енергетика, здравеопазване, социална политика, общо благосъстояние и стандарт на хората, финанси и данъчна политика, правосъдие, образование, подобряване на инфраструктурата, строителство (магистрали, пътища и т.н.), транспорт, усвояване на евросредства, туризъм, регионално развитие, външна политика, околна среда, земеделие, спорт, култура, вътрешна сигурност, битова престъпност, политика към бежанците, пребиваващи в България.
Попълваме нов протокол при катастрофа на пътя. Нови протоколи ще попълват шофьорите, когато при катастрофа са причинени само материални щети и между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него. Двустранният констативен протокол за ПТП обаче няма да се попълва, ако има съмнение, че участник в катастрофата е под въздействието на алкохол и/или наркотични вещества, или няма шофьорска книжка. Това гласят промени в Наредбата за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия, които са пуснати за обществено обсъждане.
Промените се правят заради текстове в Закона за движение по пътищата, които влизат в сила от 21 януари 2017 г. Според тях службите за контрол на МВР задължително трябва да посещават мястото на катастрофата, когато има предположения, че някой от участниците е употребявал алкохол или наркотици. Освен това в протоколите за ПТП ще се отразява информация за евентуалното установяване на употребата на такива вещества. За да има по-бърза връзка с участниците в катастрофите, в новите протоколи ще се посочват и техните телефони и адреси.
С промените в наредбата застрахователите се задължават ежедневно да изпращат информация до Гаранционния фонд за произшествията на пътя, документирани с двустранен констативен протокол.
Бавачки друсат деца с хормони, за да спят. Бавачки друсат деца, които са им поверени, с хормони, за да спят. Такива предупреждения се завъртяха във „Фейсбук" и във форумите за майки през последните дни. Проверка на „Монитор" дори откри студентка, която давала мелатонин на 3-годишно дете, за да може тя необезпокоявано да си чати и да гледа телевизия, докато то спи. Момичето на име Вяра, което дори е студентка по медицина, пита за съвет в един от популярните форуми дали може медикаментът да се засече при кръвна проба и тя да си има проблеми. След като не получава отговор, тя гордо заявява, че се е консултирала с лаборантката в университета си, която я успокоила, че при кръвен тест няма да бъде установено дали детето е приемало медикамента или не. Освен това Наказателния кодекс не предвиждал санкции за даването на субстанции, които не са забранени, каквато е хормонът мелатонин. Той стимулира отделянето на вещества, които подобряват качеството на съня.
При по-възрастни пациенти той действа ползотворно, но при деца, какъвто е и случаят, може да е опасен.
„Сама изпих 3 мг от лекарството и усетих, че дозата е доста сериозна. Затова започнах да давам по 2 мг на детето. То спеше по 20 часа, а през това време аз можех да правя каквото си искам", споделя Вяра.
Други пък детегледачки се оказва, че укротяват поверените им хлапета, като ги тъпчат с хапчета, които също ги успиват. Пост със зловещата история беше споделен в затворените групи „Черен тефтер на некоректните потребители" и „Майките на София". В него потребителка с име Пламена Самуилова пише: „Дрогиране на 2-годишно дете от детегледачка, моля за съвет? Детенцето на моя роднина е било дрогирано в продължение на няколко месеца от детегледачката си и карано да спи по цял ден". От разказа й става ясно, че родителите на детенцето се усъмнили в действието на бавачката, след като то станало агресивно и започнало да посяга. Затова те монтирали камери.
„След като изгледали записа с ужас установили, че детето прекарва 90% от деня в леглото, като през повечето време спи. Не му е давано да става преди 10,30 часа и след това е каран да ляга да спи отново в 12,30 часа и така е държан в леглото до 16,30 часа, точно преди да си дойдат родителите му.! Шишето с водата на детето цялото миришело на валериан", уточнява Стоилова. По думите й родителите искали да изследват дали в урината на детето се съдържат упойващи вещества, но от няколко лаборатории им отговорили, че не правят такъв тест. Ходили и в полицията, за да подадат жалба, но униформените обяснили, че това е безмислено, тъй като не са предупредили изрично бавачката да не дава валериан.
„От записа още е чуто как детегледачката говори по телефона и обижда многократно майката на детето и как трябвало да се бие детето й, за да се възпита, но нали майката била против можело и само с разтърсване на детето да стане", дава още подробности за потресаващия случай Стоилова. Тя твърди, че родителите на детето щели да се обърнат към адвокат, но моли за съвети и във „Фейсбук".
Глоби за 450 бона отнесли софиянци. Глоби за 453 363 лева са отнесли софиянци за хвърлени боклуци на земята, зарязана кола в тревата, хвърлени на земята боклуци или нерегистрирано куче. Това сочи финансовият отчет на Столичния инспекторат от януари до ноември 2016г. Гражданите обаче доброволно са платили едва 38 310 лева.
Още 17 744 лева пък са постъпили в сметката на Столична община едва след като е образуван изпълнително производство по Наказателните постановления.
Отделно са санкционирани 48 731 човека с констативен протокол, а на 5763-ма са написани актове. Фирмите, които чистят града пък са отнесли глоби за 99 273 лева.
Сред най-честите нарушения са и разлепването на афиши, плакати, листовки и некролози на лампите, кофите, фасадите на сгради, огради, дървета и на всякакви други непредвидени за целта места. Освен това глоби са писани и замърсяването и изхвърлянето на всякакъв вид отпадъци на местата за обществено ползване. Софиянци са изкоренявали и цветя, дървесни видове и чупили клоните им, както и газенето на обособените тревни площи. В списъка с нарушения е и писането и драскането по сградните фасади, оградите и по пътните съоръжения.
От началото на силния сняг пък над 300 собственици на сгради и магазини са отнесли глоби защото не са почистила леда пред блока. Не можем да сложим пред всеки блок инспектор, който да следи, а и не е това целта. Трябва да се знае, че контрол има, но и гражданите да знаят задълженията си и дават пример, обясни шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева.
Над 1,89 милиона лева пък са платили търговците за сергии и кръчмарите за масите си на открито. Инспекторите всеки ден обикалят и глобяват за превишаването на заплатената предварително площ, на която да се разположи стоката. Строителите пък са дали 153 933 лева, защото са ползвали тротоар или друг вид общинска собственост.
Общо 88 084 столичани пък са алармирали за проблем в града, като средно на ден валят по 264 сигнала. Най-често за жалбите подавани до неспешния телефон на Столичния инспекторат 02/987 55 55. Той е денонощен, но операторите не обработват анонимни оплаквания.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |