Ядем пестициди за 60 милиона лева. Над 60 милиона лева е стигнал нелегалният внос на продукти за растителна защита у нас през миналата година, съобщи за „Труд" председателят на Българската асоциация за растителна защита доц. д-р Петър Николов. За сравнение през 2015 г. той е възлизал на около 30 млн. лева.
Тези продукти са канцерогенни и са опасни както за селскостопанската продукция, така и за пчелите например, допълни той. Най-големите количества идват от Турция, но внос има и от Сърбия и Македония. Голяма част от продуктите, които влизат от Турция, в миналото са били бойни вещества, а повечето от тях са забранени за производство и употреба в Европейския съюз, обясни доц. д-р Николов.
Внасят се на малки количества и се складират около границата. След това нелегална дистрибуторска мрежа ги доставя до търговци или директно до арендаторите, описа схемата председателят на асоциацията. Българските фермери ги предпочитат, защото цената им е с 50 на сто по-ниска от тази на легалните продукти.
Затова представителите на бранша приеха декларация срещу нелегалния внос на продукти за растителна защита у нас. В нея те настояват правителството да криминализира контрабандния внос на пестициди.
БАБХ заловила над 6 тона препарати за растителна защита
От Министерството на земеделието и храните обясниха, че контролът върху препаратите за растителна защита се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. През миналата година агенцията е заловила рекордно количество - над 6 тона незаконно внесени продукти за растителна защита при проверки на границата, съобщи заместник изпълнителният директор на БАБХ Антон Величков.
По думите му в такива продукти може да има опасни за здравето на хората и околната среда вещества. Причината е, че те не са минали тежките проверки на европейското законодателство. Свидетели сме и на лоши практики при земеделските стопани, които завишават дозите, или търговци, предлагащи продукти, които няма да свършат работа на фермерите, допълни Величков. Агенцията извършва непрекъснати проверки както на границата, така и по ветеринарните аптеки, увери той.
Кратери цъфнаха след снега по улици и магистрали. Огромни дупки зейнаха по улиците и магистралите в цялата страна след разтопяването на снега. На много места новопоявилите се ями са по ремонтирани наскоро пътища и са дълбоки повече от педя. Големи са щетите по настилките на редица от основните пътни артерии.
Снегът отвори огромни кратери на главен път Е-79 в района от Благоевград до Кресненското дефиле, които са опасни за пътуващите при висока скорост.
Директорът на областното пътно управление в Благоевград Иван Кунев издаде заповед за започване на спешни ремонтни дейности.
Ремонтите стартираха в понеделник, затова движението е доста затруднено, на места се осъществява в една пътна лента.
И в градовете по улиците зейнаха големи дупки, от общините съобщиха, че ще направят комисии и оглед и едва след това ще започнат кърпежите.
След големия над 40-сантиметров сняг и в Пловдив се появиха няколко големи ями по източното платно на булевард „Васил Априлов". Кратерите са в подходите към моста над река Марица край Университета по хранителни технологии и от тях вече пропищяха десетки шофьори. Булевард „Васил Априлов" е една от входно-изходните пътни артерии на Пловдив към автомагистрала „Тракия", а само преди 2 години въпросният участък край моста на Марица бе основно ремонтиран, като за двете платна бяха похарчени 4 млн. лв. от републиканския бюджет.
Огромни кратери, дълбоки педя и половина, зеят и по улица „Булаир" в центъра на Пловдив, където обаче рекордът с най-много дупки продължава да се държи от улица „Шаркьой". С поражения като от снаряди е осеяна и главната улица в квартал „Остромила" под тепетата, по която бе пренасочен част от трафика след старта на ремонта на „Коматевско шосе". На места дупките са запълнени с чакъл, но асфалт отдавна няма.
В София също има нови дупки по много квартални и централни улици, разбити на места са и жълтите павета в центъра на града. Настилката по ул. „Леге" е една от най-сериозно пострадалите.
Директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева обясни пред „Труд", че причина за новите дупки е лошото качество на настилките. „Самият сняг и зимното почистване подпомагат процесите, които водят до по-голямо нарушаване на и без това нарушената настилка. Ако тя е качествена и в добро състояние, третирането с техническа сол или други химически препарати само по себе си не води до нарушения", обясни инж. Георгиева. Тя посочи още, че почистващите фирми в София са били глобени общо с 205 000 лв. заради некачествено почистване вечерта на 10 януари. Такава е сумата, която няма да им бъде платена, защото са допуснали сняг по основни булеварди.
Павлова заплаши със санкции почистващите фирми
Регионалният министър в оставка Лиляна Павлова заплаши със санкции почистващите фирми, които пестят от препарати срещу заледяване. Тя предупреди, че ще вали през цялата седмица до петък. Очаква се валежите да обхванат цялата страна. Павлова поясни, че имат готовност превантивно да затварят по-тежките участъци. За момента не се очакват извънредни ситуации.
„Категорично няма да приемаме оправдание с липсващи и недостатъчни материали. Санкциите ще бъдат много солени", закани се Павлова. Тя заяви, че е готова да помага на служебния кабинет със зимната обстановка, а финансовият министър Владислав Горанов се пошегува: „Лично ще карам снегорина." По нареждане на кмета на София Йорданка Фандъкова снегопочистващата техника е разположена нанад 60 стоянки в града.
Със смеси против заледяване се обработват пътните платна на улиците, по които се движи градският транспорт в районите „Панчарево" и „Люлин". Обработват се улици от обществено значение и вътрешноквартални улици в район „Лозенец".
Затворници кърпят дупки в Бургас
Започнало през уикенда, и в понеделник продължава събирането и извозването на натрупания сняг към обособената площадка на пристанището, както и спешното кърпене със студена смес на отворените от студа дупки по основните пътни артерии. Като допълнителна помощ са мобилизирани излежаващите леки присъди мъже от Бургаския затвор.
През уикенда бе създадена организация за почистване на подходите към образователните заведения и прилежащите тротоари, тъй като понеделник бе първи учебен ден след продължената заради снега ваканция.
Непочистен сняг мъчи шофьорите във Варна
Във Варна най-много дупки са отвориха след големия студ по малките улички. Те са коварни, защото върху тях още стои непочистеният сняг, остават покрити и колите най-често потъват и буксуват в тях, оплакаха се шофьори. По-големи ями са зейнали на места, където е имало ВиК аварии и не са били асфалтирани, а само замаскирани отгоре.
От общинската дирекция „Инженерна инфраструктура" още не са правили описание за дупките и необходимите кърпежи, защото се задава нова вълна студ и виелици. Основно поразиите идват от снега, който като се провре, повдига и раздува асфалта и зейват дупки, обясниха от дирекцията.
С нова смес против заледяване пък ще бъдат обработвани улиците във Велико Търново. Материалът е доставен в понеделник до базата на фирмата, която изпълнява основната дейност по зимната поддръжка. Сместа е произведена от великотърновска компания след проучване сред доставчици от страната.
Новият препарат ще бъде приложен по улиците на Велико Търново още при следващия снеговалеж. Той е създаден на основната на калциевия дихлорид, близък е по състав до солта и щади околната среда. Качествата му позволяват смесване с други по вид инертни материали. Цената му е с около една трета по-ниска от популярната противообледителна смес „Айсмелт".
БДЖ ще ремонтира влаковете Siemens в спорна поръчка за 137 млн. лв. На финала на сегашното управление държавната "БДЖ Пътнически превози" пусна най-голямата си поръчка - тя е за ремонт и поддръжка на мотриси Siemens, за 137 млн. лв. без ДДС и е за 5-годишен период. Проблемите около търга са три. Първо, единственият български производител на локомотиви, който работи с частните жп компании, беше елиминиран. Второ, след като избере изпълнител, БДЖ може да му отдаде 4 от депата си, където да се извършва въпросната дейност при условия, договорени след подписването. Третият - и най-съществен - е цената, която според представители на пазара е можело да бъде доста по-ниска.
Поръчката е обявена на 3 януари, като ще бъде плащано със средства от самото дружество, което от години е в тежко финансово състояние. Крайният срок за подаване на оферти е 7 февруари. Тя е за ремонт и поддръжка на 22 дизелови мотриси и на 24 броя електрически мотриси Siemens, които бяха закупени преди малко повече от 10 години. В средата на миналата година от ръководството на холдинга обясниха, че имат сериозни проблеми, като към момента в експоатация са 17 от дизеловите и 20 от електрическите, а текущи ремонти се правят в депата на БДЖ.
За капиталови ремонти на локомотивите се ползват частни компании, като пазарът в страната е ограничен и няма достатъчно работа за собствено поддържащо дружество. В сектора в България работи "БДЖ - Кончар", където БДЖ има 49% дял, а останалите 51% са на хърватския завод "Кончар", като в последните месеци между държавния холдинг и "БДЖ - Кончар" назряват проблеми. Втората е частният русенски завод за производство на маневрени локомотиви "Експрес сервиз", която въпреки модерната си база и договорите с редица частни жп компании изцяло е пренебрегвана в търговете от БДЖ. За сметка на това от миналата година поръчки на държавния превозвач започна да печели непозната "Жп тракция", свързана с Васил Божков.
Едни скъпи мотриси
Цветелин Колев, мениджър на русенския завод за локомотиви "Експрес сервиз", каза пред "Капитал", че преди една година БДЖ е поискало от компанията да им представи ценова оферта за ремонт и поддръжка на 22-те дизелови мотриси за 5 години. Офертата на русенската компания по въпросното задание е била под 20 млн. лв. Сегашната поръчка е по-голяма като задача, тъй като се изискват допълнителни модернизации и се добавят и 24 броя електрически мотриси. Разликата за ремонта и поддръжката на дизеловите и на електрическите обаче не била голяма.
Така простата сметка показва, че русенската фирма може да свърши задачата за около 40 - 45 млн. лв., което е грандиозна разлика спрямо прогнозната стойност от 137 млн. лв. А дружество с финансовите проблеми на БДЖ - дългове за 565 млн. лв., голяма част просрочени, и постоянни загуби, би трябвало да бъде по-внимателно към разходите си, особено ако те ще бъдат завещани на идното управление.
Да изключиш кандидат
"Експрес сервиз" няма да може да участва и в този търг на БДЖ. Причината е, че на компанията не й се издава нужният сертификат за ремонт на мотриси, в които има и пътническа част (иначе дружеството разполага със сертификати за ремонт на електрически и дизелови локомотиви). Компанията е подала документи за въпросния сертификат до Изпълнителна агенция "Железопътна инфраструктура" към Министерството на транспорта на 6 януари 2016 г. Въпреки срока от 4 месеца за отговор такъв все още няма. От ИАЖА са изисквали редица документи и огромен обем информация от "Експрес сервиз", като въпреки всичко компанията все така не се сдобива с нужния сертификат. В отговор до dnevnik.bg ръководителят на ИАЖА казва: "За покриване на критериите по отношение разширяването на обхвата за поддръжка на ЕМВ серия 30 и серия 31 (тип мотрисите - бел. авт.) доказателства не са предоставяни". Според ръководството на частната компания забавянето е умишлено, за да не може тя да участва в търга.
"Експрес сервиз" няма да успее да участва в поръчката и заради още едно от условията на жп превозвача към кандидатите. Те трябва да имат проходи от поне 80 млн. лв. общо за предходните три финансови години (2014 - 2016 г.), като поне 40 млн. лв. от тях да са от ремонтни дейности и/или от техническа поддръжка на ремонтни влакове. Приходите на "Експрес сервиз" за 2015 г. са 6.3 млн. лв.
Румънският фаворит
По думите на мениджъра на "Експрес сервиз" Цветелин Колев поръчката има такива изисквания, че победителят в нея е ясен още отсега - румънската фирма Remarul, базирана в Клуж, която притежава въпросния сертификат. Според него швейцарската Stadler също ще се включи в състезанието, но едва ли ще победи, тъй като специалистите й са много далече от България. БДЖ обаче било обещало в документите, че след избора на кандидат може да предостави 4 от базите си в страната при условия, които ще се уточняват на по-късен етап.
Ревизиите по данък "уикенд" са и за години назад. Зачестяват ревизиите, при които данъчните държат бизнесът да декларира лично ползване на фирмени активи за няколко години назад. В масовия случай обаче преди да бъде въведен т.нар. данък "уикенд" фирмите не поддържаха нужната документация. Например пътните листи на автомобилите отразяваха само служебните пътувания. В този случай данъчните буквално се пазарят с ревизираните компании какъв процент от използването на фирмените активи - най-често автомобили, да бъде определен като за лични цели.
Това стана ясно от изказванията на данъчни консултанти на конференция по темата, организирана от "Бизнес брифинг". Бизнесът от своя страна изтъкна, че все още има проблеми с практическото приложение на новите изисквания. Това важи особено за по-малките компании. Затова и много фирми предпочитат да прехвърлят доскоро фирмените автомобили на лицата, които реално ги ползват.
Пълен или пропорционален данъчен кредит
"Когато придобивате актив, трябва да си отговорите на въпроса към този момент знае ли се как ще го ползвате - за целите на независимата икономическа дейност или и за лично ползване. От това зависи дали ще изберете пълно право на данъчен кредит или пропорционален данъчен кредит", обърна внимание Росен Иванов, началник на отдел "Данъчно-осигурителна методология" в НАП. Той изтъкна, че при самото закупуване на даден актив бизнесът трябва да вземе решение дали ще ползва пълен или пропорционален данъчен кредит.
"Едното носи повече финанси и повече административна тежест през годините, а другото - по-малко пари в началото, но пък може би по-малко административна тежест впоследствие", допълни Иванов. Той обърна внимание и на изискването да се води отчетност и да се проследи как се използват служебните автомобили, за които се иска данъчен кредит. "Не се очаква от вас да посочвате целите на личното ползване", допълни той.
Данъчни консултанти пък акцентираха върху методиката, която фирмите могат да изберат за доказване на съотношението лични - служебни цели при автомобилите. Единият вариант е на база изминат километраж, като той е по-изгоден за превозни средства, с които се извършват дълги служебни пътувания, например автопаркът към търговските отдели. В случаите, в които автомобилите се ползват за придвижване от вкъщи до офиса и за кратки служебни пътувания, пък разделянето на дни може да е по-изгодно.
Ако има SIM карти, които не се ползват от хора в компанията, е хубаво да се прехвърлят на фактическите им ползватели, посъветваха данъчни консултанти.
Липсващата наредба
Все още не са готови обещаните промени в поднормативната уредба, с които да бъде освободено от осигуровки личното ползване на фирмени активи, когато то е включено към заплатата на даден служител. Промените бяха обещани още при въвеждането на т.нар. данък "натура" през лятото на миналата година, но все още не е променена Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, стана ясно от изказванията на данъчни консултанти.
Според закона полученият в натура доход от служителя или мениджъра - например от ползването на фирмен автомобил или телефон, може да се облага с плоска ставка вместо върху сумата да се дължи и данък общ доход, и осигуровки. Данъкът се плаща изцяло от работодателя и служителят няма да дължи нищо. Когато обаче личното ползване на същия актив се включва във възнаграждението на служителя, в момента върху него се дължи както данък общ доход (10%), така и осигуровки.
За първи път НЗОК може да плати на болниците над лимитите. За пръв път от 2 години здравната каса може да плати на болниците над бюджетните лимити, които им е определила. Това може да стане, защото разходите на касата след въвеждането на пръстовия отпечатък намаляват с по 5-6 млн. лв. месечно, поясни пред БНТ здравният министър в оставка Петър Москов. "Има възможност разходите на болниците над таваните, определени като прогнозни, да бъдат заплатени, защото системата на контрол и системата на ясна прозрачност за това има ли реално такъв пациент и той лекува ли се сработва и тя дава около 5 милиона по-малко разходи на месец. Това дава възможност болниците да бъдат финансирани допълнително там, където работата е доказана", обяви Москов.
Данните на Москов за 5-6 млн. лв., спестявани месечно от въвеждането на задължителната идентификация при прием в болница, са третите поред за спада в разходите. При старта на новата система през ноември от касата обявиха цели 15 млн. лв. по-нисък разход само за 2 седмици. След това от НЗОК пък се похвалиха, че намалението през декември спрямо ноември е 8 млн. лв.
Дали НЗОК ще приеме тези данни и дали ще плати на болниците зависи от надзорния съвет на касата. От 2015 г. болниците работят с твърди лимити и дейността над тях не се плаща. Според лекарския съюз за 2015 г. касата не е платила отчетена дейност за над 52 млн. лв., а за тази година се очертава надлимитната дейност на лечебните заведения да е 24 млн. лв. Досега и касата, и Москов твърдяха, че надлимитната дейност е незаконна и няма как да се плати, тъй като лимитирането е определено с постановление на Министерския съвет. За миналия декември касата намали допълнително парите, които отпуска на болниците, което предизвика още по-голямо недоволство. Ограниченията се въвеждат заради постоянния дефицит в бюджета на касата и ръста на разходите на болниците.
Очаква се лекарският съюз да потърси по съдебен път изплащане на заработените над лимитите дейности от клиниките за 2015 г. Вече има и прецедент - частна болница в Пловдив осъди касата да й изплати надлимитната дейност.
Казус
Ръководството на Военна болница е пратило писмо в НЗОК и МЗ, в което моли да й бъде изплатено лечението на петимата тежко пострадали при инцидента в Хитрино, съобщи "24 часа". От ВМА са пресметнали, че разходите са общо близо 70 000 лв., 40 хиляди от които по клинични пътеки. Дейността е надлимитна и затова няма да ни бъде платена, твърдят от болницата. От касата обаче припомниха, че дейността за декември още не е платена на никого, освен това ВМА ще си получи парите за пациентите от Хитрино. Това е спешност, а ние плащаме спешните случаи и над спуснатите бюджети, допълниха от НЗОК.
Лихвите по влоговете гонят нулата. Лихвите по влоговете вече са съвсем близо до нулата, а тенденцията от 2016 г., изглежда, ще продължи и през новата година. За тримесечен депозит клиентите могат да получат символичните 0.12% доходност. В същото време банките свалят с неохота лихвените проценти по заемите, сочи анализ на консултантската компания "Моите пари". Промоциите - и за привличане на депозити, и за кредитиране, са почти на изчезване.
През декември само четири банки са подобрили условията си за отпускане на потребителски заеми, но улесненията са най-вече за клиенти с високи доходи. Дори при най-изгодните оферти за финансиране на покупки годишният процент на разходите (ГПР) остава двуцифрен - около 13%. При жилищните кредити само две банки са "свалили летвата", предлагайки по-изгодни условия, показва редовният месечен обзор на компанията. За тези заеми ГПР, който включва лихвата и таксите, в най-добрия случай за длъжника е от порядъка на 5.7-5.8 на сто, показва индексът "Моите пари".
Нагоре
"Фермерите стават все по-предпочитани клиенти и кредитите за селското стопанство растат. По информация на БНБ към септември 2016 г. в сектор "селско стопанство" са отпуснати 1.79 млрд. лева", обяви междувременно компанията "Агрион Финанс". По нейни наблюдения агробизнесът тегли най-често заеми за разширяване на стопанството с нови парцели, за модернизиране на производството, за покриване на разходи или за рефинансиране на стари задължения.
Църквата ни може да вземе "Нобел" за спасяване на евреите. Българската православна църква да получи Нобеловата награда за мир в края на тази година заради спасяването на 48 хил. български евреи от нацистките лагери на смъртта през Втората световна война. Номинацията на църквата е била внесена официално в Нобеловия комитет в началото на януари, съобщи за "24 часа" инициаторът адвокат Моше Алони.
Зад номинацията стоят още професорът по право от университета в Хайфа Моше Кешет, и бившият израелски министър на здравеопазването и депутат ген. д-р Ефраим Снех.
Така според правилата на Нобеловия комитет номинацията на БПЦ е допустима и ще бъде разглеждана Според правилата номинации могат да правят професори по право, членове на правителства и парламенти, бивши членове на Нобеловия комитет.
Към номинацията на православната църква инициаторите са приложили и подписка от над 200 наследници на спасени от православната църква български евреи.
Допълнително писма в подкрепа на тази номинация ще бъдат изпратени от американски конгресмен от щата Калифорния и професор по геноцида от голям университет в САЩ, съобщи пред в. "24 часа" Моше Алони.
За изпращането на номинацията е уведомен и българският премиер Бойко Борисов, обясниха от Министерския съвет. Още през февруари миналата година Алони обеща на Борисов да организира номинацията при последното посещение на българския премиер в Израел. По Нова година го е уведомил и за формалното подаване на документите.
Технически оттук нататък до март Нобеловият комитет трябва да излезе с краткия списък на номинациите, след което да направи оценка на тяхната дейност. През октомври ще бъде обявен лауреатът, а на 10 декември в столицата на Норвегия Осло ще бъде тържественото връчване на най-престижните награди.
"Аз съм роден в София и съм жив, както и моето семейство, заради героизма на Българската православна църква и другите смели български граждани, които ни спасиха от изпращане в нацистките лагери на смъртта през Втората световна война. През последните 50 години съм се посветил на засилване на приятелските отношения между България и Израел. И използвам всяка възможност, за да разгласявам историята за спасяването на българските евреи", обясни адвокат Алони защо прави номинацията.
"През Втората световна война българското правителство е съюзник на нацистка Германия. На 2 март 1943 г., след като в страната са приети антисемитски закони, тогавашният Министерски съвет обсъжда и план за депортацията на българските евреи в концлагерите на Германия. Узнавайки за този план, Българската православна църква повежда борба срещу антисемитското законодателство", пише в мотивите за номинацията на БПЦ.
Връх на усилията ѝ в спасяването на българските евреи е приемането на позиция на Светия синод от ноември 1943 г., с която настояват да не се депортират българските евреи. Към номинацията на БПЦ за Нобеловата награда за мир е приложен и протокол от заседанието на синода на 1 ноември 1943 г., на което по предложение на Врачанския митрополит Паисий е приета позицията за защита на българските евреи. След нея е забранена депортацията им.
Протоколът е заверен от настоящия Св. синод. Дори да не бъде връчена наградата на църквата ни, то кампанията по номинацията ще разгласи доброто дело на българския народ, коментира премиерът Бойко Борисов. От синода не бе предоставен коментар.
Прокурорски честитки за министър, кмет и ексшеф на разузнаването. На 16 януари - обявен за най-депресиращия ден на годината, министър, кмет и ексшеф на разузнаването имаха челен сблъсък с прокуратурата. Само в рамките на часове прокуратурата внесе обвинителни актове срещу ген. Кирчо Киров и Николай Ненчев, поиска отстраняването на кмета на Пловдив Иван Тотев.
Един човек обаче бе оневинен - прокуратурата отказа да образува дело за "голите" снимки на училищния директор Асен Александров и проверката показа, че някой е занесъл колажа в жълт седмичник, но никога това не е било качвано на училищния сайт.
Бившият шеф на Националната разузнавателна служба (НРС) ген. Кирчо Киров отива на съд за присвояване на повече от 5 100 000 лв. в долари и евро. Военните прокурори внесоха в Софийския военноокръжен съд обвинителния акт. Това е второ дело за присвояване срещу бившия шеф на разузнаването. Първото бе за 4,7 млн. лв. По него той бе осъден от две съдебни инстанции на 10 г. затвор, но Върховният съд върна делото на Софийския военноапелативен съд. За второто обвинение на генерала съобщи "24 часа" на 1 август м.г. Тогава вестникът описа как уж на шестима разузнавачи със заявка, ордер и пари на ръка били "платени" милиони за "пенсиониране".
Присвоената сума е в особено големи размери - равнява се на 22 229 средни минимални заплати за периода, и случаят е особено тежък, казаха от прокуратурата. "Разузнавателната дейност заради която са изтеглени парите, е за работа, приключила в края на 1999 г., добави говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Дейността била свързана с интегрирането на България в европейските структури, процес, приключил още през 2000 г. "Да се изписват такива големи суми за прекратена дейност, е най-малкото незаконно", смята Арнаудова. Ген. Киров не е действал сам.
Негов помагач бил довереният му служител, началник в НРС Димитър Линдарев. Двамата присвоили парите за 5 г. - от 2007 до 2011 г. До разплитането на престъплението се стигнало, след като самият ген.
Киров в обясненията си по първото дело се опитал да убеди съда, че сумите, за които е обвиняван, са харчени при най-висока секретност за разузнавателна дейност, която била в интерес на националната сигурност.
Тогава по настояване на прокуратурата военният съд поискал от НРС справка имало ли е такива разходи. Отворени били отдавна архивирани дела, в които по странен начин финансови документи се превръщали в "строго секретни". "Това позволява те да бъдат пазени много по-дълго, отколкото по закона за счетоводството", обясни говорителят на военната прокуратура Елин Алексов.
"Проверена е всяка стотинка, защото това са 5 100 000 лв.", добави той. Обвинението се базирало само на категорични доказателства. Почеркови и икономически експертизи доказали, че ген. Киров лично е утвърждавал документи, изготвени от неговия служител за изтегляне на големи суми за "разузнавателна" дейност.
По делото било установено, че за прикриване на присвояването много бързо и не по съответния ред били унищожавани някои от документите. В тях трябвало да се опише за какво точно са нужни парите. Разпитани са и 15 свидетели, служители на службата.
"Къде са отишли парите, могат да отговорят само тези, които са ги присвоили", каза Арнаудова.
Той: Не съм нито стотинка
"Нито по първото дело, в което бях обвинен за присвояване на средства, нито по това дело аз не съм присвоил нито един лев, нито едно евро, нито един долар или цент, или стотинка. Заявявам го категорично и безусловно." Това коментира пред БНР ген. Кирчо Киров. Той и адвокатите му очаквали новото дело, защото били запознати с материалите.
Бившият шеф на разузнаването подчерта, че това е четвърто дело, чрез което ръководители на НРС воюват с него и семейството му 6-а година. "Започна в самото начало като изпълнение на политическа поръчка в определени, конкретни исторически условия в онази толкова далечна 2012 г. Когато се завърти колелото и се създадат съответни взаимоотношения между страните, мисля, че е нещо логично и естествено това, което ми се случва към днешна дата, познавайки добре хората, които седят сега в управленските кресла на Държавната агенция за разузнаване", добави още ген. Киров.
Министър Ненчев на съд за ремонта на самолетите
Обвинен е в две престъпления по служба Военният министър в оставка Николай Ненчев отива на съд за ремонта на МИГ-овете. Софийската градска прокуратура внесе обвинителния акт срещу него в понеделник. Това стана само два месеца след привличането под отговорност на министъра.
Делото за ремонта на изтребителите е второто срещу Ненчев, което влиза в съда. В края на 2016 г. той стана подсъдим и за обществена поръчка за униформите на армията. За ремонта на миговете Ненчев е обвинен в престъпление по служба с две отделни деяния. От действията му са настъпили значителни вреди за армията, става ясно от обвинителния акт на Софийската градска прокуратура.
За времето от 5 май до 9 септември 2015 г. той не изпълнил служебните си задължения, регламентирани в закона за отбраната. Ненчев не осигурил авиационната безопасност и летателната годност на изтребителите на ВВС.
На 26 април 2015 г. между министерството и руската фирма АО "РСК МИГ" били подписани два договора за удължаване на ресурса на 2 броя двигатели РД-33 с по 50 часа и за ремонт на два двигателя РД - 33 и една кутия за самолетни агрегати за МиГ-29. Те били на стойност 3 773 000 евро, което се равнява на 7 388 666 лв. Вместо да бъдат изпълнени договорите, министърът казал на заместничката си Десислава Йосифова да ги пази в служебната каса.
Той ѝ наредил още да не прави каквото и да било по изпълнението им, за да не бъдат ремонтирани самолетите в АО "РСК МИГ". Същото нареждане министърът давал и през следващите месеци. Ненчев не изпълнил служебните си задължения и в периода от 7 ноември 2014 до 29 март 2016 г.
В нарушение на закона за отбраната той не утвърдил проект за инвестиционен разход за ремонт на агрегати и доставка на резервни части за самолети МиГ-29 и не осигурил безопасността и годността на изтребителите. Заради неговите действия бил спаднал нальотът на пилотите на 33 часа за една година, а стандартът в НАТО бил 180 летателни часа за година или поне минимум 80 часа за година.
Това е довело до опасност от допускане на тежки инциденти поради разтренираност. Действията на Ненчев са довели до свръхнатоварване на летците, носещи бойно дежурство, и невъзможност за осигуряване на подготовката на млади летци на МиГ -29.
Съдът отстрани кмета на Пловдив Иван Тотев: Не познавам дори голяма част от свидетелите
След 2 часа тайно съвещание Пловдивският окръжен съд уважи искането на Софийската градска прокуратура (СГП) и отстрани от длъжност кмета Иван Тотев заради делото за зоопарка. Той посрещна решението с мълчание и отказа коментар, а адвокатът му Красимир Елдъров обяви, че ще обжалват пред апелативния съд.
"Първите разпити на свидетели за строителството на пловдивския зоопарк започнаха през пролетта на 2015 г. Не съм коментирал с никого, че има разследване. Не съм оказвал влияние на нито един свидетел. Дори голяма част от тях не ги познавам", каза пред съдия Силвия Цанкова кметът.
Той стоя през цялото време прав в залата, изглеждаше напрегнат
Трима прокурори - двама от София и един от Пловдив, пледираха Иван Тотев да бъде отстранен от кметския пост, за да не въздейства на свидетелите, повечето от които са общински служители. Предстоял разпит на най-важния - зам.-кмета по строителството Димитър Кацарски, който е и шеф на комисията, избрала фирмата изпълнител "Запрянови 03" за изграждане на зоопарка.
Това стана с пряко договаряне, за което прокуратурата твърди, че Тотев е нарушил Закона за обществените поръчки. Според обвинението така кметът е облагодетелствал търговското дружество с 1 млн. лв. и е нанесъл щети на общината. Съдът не прие аргумента, че Тотев е в отпуск до 15 февруари и така давал възможност на разследването да си свърши работата.
"Това, че няма да е в кабинета си, не означава, че не може да влияе на свидетелите, които са в йерархична зависимост от него", реагира Димитър Петров от СГП.
"Какво ви попречи да разпитате досега най-важния свидетел Димитър Кацарски, след като обвинението срещу Тотев е било изготвено още на 28 декември м.г.? Отстраняването на кмета рефлектира върху града, тъй като той управлява. Искането на прокуратурата в нито един от аргументите ѝ не може да бъде обосновано. То е самоцелно", заяви адвокат Елдъров.
И попита има ли трудност в наше време някой да бъде обвинен. "Тези нарушения г-н Тотев ли ги е извършил? Тези 1 млн. лв. да не би да са влезли в неговия джоб? Имало е комисия, която е избрала фирмата изпълнител. Всички нейни членове са разпитани. С какво ще попречи, ако Тотев изпълнява служебните си задължения", пледира адвокатът.
Според него в ХХI в. се действало на принципа "Вържи попа да ти е мирно селото". Елдъров реагира остро, когато в залата бяха прочетени имената на свидетелите и длъжностите, които заемат в общината. "Това е знак да знаят какво ги чака", натърти той. И припомни, че напоследък доста кметове станали жертва на отстраняване. Даде пример с управниците на Куклен, Стамболийски и Перущица.
"Защо се викат софийски прокурори? Да не би пловдивските да не могат да се справят", попита адвокатът и припомни, че прокурор от Пловдив е прекратил преписката за зоокъта с аргумент, че няма нарушение. Становището му било потвърдено и от апелативната прокуратура.
"Това са обвинители с опит, не са случайни хора", каза Елдъров. И се обърна към прокурорите: "Кажете, ще бъде ли възстановен Тотев? Защото имаме и горчивия опит: отстранява се даден кмет и не го връщат до следващите избори."
Тази практика щяла да започне да се прилага масово и за други кметове. Така се тествало общественото мнение. "Не трябва за една благородна идея - Пловдив да има зоопарк, да се стига до въдворяване на политически стремежи", обобщи защитата.
Да окажат подкрепа на Тотев в съдебната зала присъстваха районните кметове, общински съветници от ГЕРБ и депутатите Стефан Дедев, Атанас Ташков и Петър Петров. "Зад него сме. За 5 г. Пловдив се развива. Той е нашият кмет, избран легитимно", заявиха те.
Глобяват снегорини за хлъзгави пътища. "Санкциите за снегопочистващите фирми ще бъдат много солени, ако някой си позволи да не слага достатъчно материали или да се оправдава за изчерпани количества сол, луга или други материали". Това се закани вчера регионалният министър Лиляна Павлова, която събра кризисния щаб заради прогнозата за нов силен снеговалеж до петък.
"Ще вали през цялата седмица - до петък, като валежите ще обхванат цялата страна. Мобилизирани са фирмите, имаме готовност. Превантивно затваряме по-тежките участъци за почистване и тогава ги пускаме за движение. Към момента не очакваме да има извънредна ситуация. При зимни условия най-тежко е в Смолянска област. Пътят Юндола - Разлог е затворен за ремаркета и полуремаркета", подчерта Павлова.
Тя обясни, че очаква такъв тип ограничения по високите места, като остават изискванията за ТИР-ове с вериги, както и превантивно затваряне на пътища там, където се налага.
"Очакваме и сериозно застудяване и заледяване. Апелираме към всички снегопочистващи и почистващи фирми държавните и общински пътища да бъдат почистени. Няма да приемаме оправдания за липсващи и недостатъчни материали. Санкциите ще бъдат много солени, ако някой си позволи да не слага достатъчно материали или да се оправдава за изчерпани количества сол, луга или други материали", повтори регионалният министър в оставка.
Седем българи попадат в класация на Forbes. Седем българи са включени във втората поредна селекция на Forbes "30 под 30" за цяла Европа. Селекцията представя 300 от най-ярките млади предприемачи, новатори и носители на промяна. Селекцията "30 под 30" обхваща 10 категории - медии, индустрия, политика, търговия, изкуство, развлекателна индустрия, социално предприемачество, наука и здравеопазване, технологии и финанси.
Отличените родни таланти са: Александър Найденов на 26 г., отличен в категория "Социално предприемачество" (СП). Той е съосновател на PaperHive - онлайн платформа, която улеснява сътрудничеството между изследователи и работата им върху научни текстове.
Емилиян Кадийски на 29 г., Илиян Димов на 29 г. и Теодор Костадинов на 23 г., също в категория СП. Те са създатели на Враца софтуер общество. Чрез проекта си се борят за създаване на ИТ общество във Враца чрез безплатна 9-месечна обучителна програма.
Константин Рангелов - 25 г., в категория "Индустрия". Той е съосновател на Dronamics, която разработва автоматизирани въздушни дронове за пренос на товари.
Макс Пирски на 27 г., отличен в категория "Изкуство". Той е графичен дизайнер. Работил е по проекти на компании като Nike, American Greetings и Cirrus Owners & Pilots Association.
Роси Митова - на 29 г., е отличена в категория СП. Тя е създател на Farmhopping - онлайн платформа за продажба на продукти от малки български ферми до крайни клиенти.
Бонус от държавата, ако назначиш тежко ранен при ПТП. Поощряване на фирми, назначаващи хора, пострадали сериозно при катастрофи, обмисля държавата. От МВР са заложили компаниите да се ползват от редица привилегии, сред които по-ниски осигуровки и по-малки данъци, когато наемат служители с наранявания, получени при ПТП.
Облекчението за работодателите ще е на същия принцип, на който сега фирмите наемат хора с увреждания, но процедурата за доказване ще е по-опростена, като няма да е нужен ТЕЛК, а само съдебно решение.„Едва ли ще е на друг принцип, различен от този за хора с увреждания, защото в противен случай те ще се чувстват дискриминирани", обясниха от социалното министерство.
Проекти за 1,4 млрд. евро сме подали по плана „Юнкер". Проекти на български фирми на стойност около 1,4 млрд. евро са кандидатствали за получаване на по-евтини заеми пред Европейската инвестиционна банка и по „Плана Юнкер". Това стана ясно на конференция, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
„За българските фирми планът е една възможност за по-достъпен ресурс за модернизация и разширяване на пазарния дял", каза на откриването й новият председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
Във Фонда на фондовете има над 1 млрд. лв., които трябва да се развъртят, за да стигнат до бизнеса, съобщи министърът на финансите в оставка Владислав Горанов. Той поясни, че в момента 4 търговски банки имат договор за отпускане на по-евтини кредити за малките и средните фирми, а Българската банка за развитие (ББР) получи 150 млн. евро заем от ЕИБ.
„Има засилен интерес на българските предприемачи към портала, който трябва да свърже авторите на проекти с потенциални инвеститори", каза още Горанов и добави, че звеното за консултации за българските фирми ще заработи ефективно до края на март.
„Фондът на фондовете е изключително предизвикателно начинание. Европейската комисия (ЕК) се съмняваше в капацитета ни да управляваме самостоятелно средствата за финансови инструменти", коментира Горанов.
Според зам.-управляващият директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции (EFSI) Илияна Цанова по-голяма част от ресурса се насочва през търговските банки посредници, защото става дума за малки проекти. „Вече има 3 големи наши фирми, които са кандидатствали за проекти над 15 млн. евро. Един от тях е в сферата на хранително-вкусовата и преработвателната промишленост и е за 30 млн. евро. Другият е в телекомуникациите, а третият е от компания лидер в производството на машини и промишлени технологии", обясни тя.
На въпрос дали може да се финансира с пари по „Плана Юнкер" оздравяването на БДЖ, Цанова поясни, че наистина ЕИБ отпуска средства за проекти на държавни и общински компании. По думите й обаче става въпрос за начинания на пазарен принцип, генериращи приходи.
„Общините например може да кандидатстват за средства за саниране, но трябва да са направили публично-частно партньорство със специална еско фирма", обясни още тя. „Възвращаемостта на инвестицията идва от намалената консумация на енергия. Държавният или общинският дял в проекта може да бъде покрит с грант или само част от него", поясни Цанова и добави, че не може вечно държавата да субсидира напълно санирането и в един момент ще трябва да се премине на финансиране чрез финансов инженеринг. Според нея по подобен начин е бил реализиран проект за смяна на измервателните уреди за ток и природен газ във Великобритания, като изплащането на заема е станало чрез по-ниските сметки на абонатите.
Министърът на околната среда Ивелина Василева коментира, че е подписано първото споразумение в областта на околната среда с Фонда на фондовете, който ще управлява 52 млн. лв. от оперативната програма.
„Околна среда" 2014-2020 г., а проектите за рециклиране на отпадъците може да се менажират от бизнеса, общините и неправителствени организации. За водния сектор догодина ще бъде подписано споразумение с Фонда на фондовете, който ще управлява 10% от бюджета на приоритетна ос води към оперативната програма (240 млн. лева).
На конференцията стана ясно още, че Гърция вече е успяла да вземе евтини кредити за проекти, свързани с развитието на каботажния си флот. Подобни идеи имат и наши предприемачи от водния транспорт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |