Избори на 26 март. Изборите за нов парламент ще са на 26 март. Депутатите ще работят още две седмици, а на 27 януари новият президент Румен Радев ще разпусне с един указ 43-тото НС и ще насрочи вота. Очаква се същия ден да бъде издаден и указ за назначаване на служебното правителство. По конституция избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното (чл. 64, ал. 3).
За 19 февруари е насрочено тържествено заседание на НС. На официална церемония от 10 ч новоизбраните президент и вицепрезидент - Румен Радев и Илияна Йотова, ще се закълнат пред парламента. Предвижда се заседанието да се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
На церемонията са поканени президентът Росен Плевнелиев, премиерът в оставка Бойко Борисов, министри от кабинета, представители на дипломатическия корпус. Поканен е и Негово светейшество българският патриарх Неофит.
Представителна гвардейска рота ще посрещне официалните лица пред централния вход на парламента. Председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще прочете решението на ЦИК, с което Румен Радев и Илияна Йотова се обявяват за избрани за президент и вицепрезидент на България. След това двамата ще положат клетва пред парламента и ще подпишат клетвения лист.
КАТ получава 278 нови патрулки за 3 години. Пътната полиция получи първите патрулни коли "Киа" от поръчка за общо 278 автомобила, които ще бъдат доставени за 3 години, каза вчера вътрешната министърка в оставка Румяна Бъчварова. 24 бронирани микробуса "Форд" и няколко пътнически буса "Ивеко" пристигат за жандармерията и спецчастите за охрана на масови безредици.
Премиерът в оставка Бойко Борисов пристигна, за да разгледа новите автомобили на МВР, но отказа изявления пред журналистите. "Коли има, трябва да намерим и полицаи, защото хората вече не искат да стават полицаи", каза Борисов на Бъчварова и шефа на националната полиция Христо Терзийски.
"През последните 9 години МВР не е купувало нови коли. Получените са част от няколко поръчки за 1000 автомобила за различни служби", обясни Терзийски. И добави, че започват и доставките на специално оборудване за жандармерията - униформи, щитове, шлемове и защити за облеклата и обувките.
Патрулките на КАТ ще бъдат с камери и микрофони и ще записват проверките. Катаджиите ще носят таблети, на които ще проверяват дали колата се издирва, дали книжката и застраховката са редовни и дали шофьорът има неплатени глоби. В колата ще работи и принтер, на който полицаят ще отпечатва неполучени наказателни постановления или фишове и ще ги връчва на нарушителите. Самата Бъчварова направи кръгче с патрулната "Киа"в двора на полицията, като внимаваше да не допусне нарушение.
Микробусите "Форд" са с усилени брони и зад стъклата имат решетки, които не позволяват при счупване да се проникне при пътниците. На покрива има разглобени 6-метрови огради. При монтажа им с два буса може да се затвори цяла улица.
"От днес започва обявяването на обществените поръчки на "Гранична полиция" по линия на европейската помощ от 160 млн. евро", каза вътрешната министърка. И добави: "Документацията е подготвяна от 2-3 месеца. Ние само ще обявим търговете, а следващите правителства ще ги провеждат."
КЗК има доказателства за картела в горивата, но глобите се бавят заради жалба. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има достатъчно доказателства за наличие на картел при горивата, но процедурата се бави заради жалби пред Върховния административен съд (ВАС), обяви председателят на регулатора Юлия Ненкова.
Шестте компании - "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", "ОМВ България", "Нис Петрол" и "Петрол", заподозрени в картел, поискаха пълен достъп до доказателствата на регулатора. КЗК е предоставила достъп само до част от тях, затова някое от изброените дружества са се обърнали към съда. На 11 януари тричленен състав на ВАС е отхвърлил жалбата и сега тече 7-дневен срок за обжалване на по-горна инстанция.
КЗК отправи твърдения за картел през октомври, но не разкри публично какви са доказателствата. Тогава няколко източника на "Капитал" разясниха, че регулаторът наистина се е натъкнал на кореспонденция от електронните пощи на няколко служители, в която се вижда, че те обсъждат бъдещи ценови нива, разменят си таблици с пазарни дялове и продадени количества, шефове на вериги си уговарят срещи...
Картел или не
"Скоро не очакваме да има решение [относно картела]", коментира Ненкова по време на пресконференция за отчет на дейността на новият състав на регулатора, което започна работа преди шест месеца.
Определението на КЗК за наличието на картел при горивата е от октомври миналата година. То се отнася за шест търговски вериги - "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", "ОМВ България", "Нис Петрол" и "Петрол". Компаниите имаха 30-дневен срок, за да внесат възражения. От големите търговци на горива определението не се отнася единствено за "Ромпетрол България".
През август миналата година КЗК е изпратила анкетни въпросници до засегнати участници като търговци и дистрибутори на горива във връзка с разследването срещу "Лукойл Нефтохим Бургас" за злоупотреба с господстващо положение. "Събираме необходимата информация, за да изясним пазарното положение на "Лукойл", и най-важното е това, което пише в секторния анализ от 2016 г., дали имаме изкривяване в ценообразуването в стойността на горивата, които се продават извън България, и цената на горивата, които се продават на местния пазар. В цитирания документ КЗК откри голяма разлика между цените", обясни зам. председателят на КЗК Димитър Кюмюрджиев. "Надявам се до края на 2017 г. да има решение за рафинерията", допълни той.
Има глоби, но не и плащания
КЗК обяви, че е образувала седем производства за злоупотреба с монополне и 21 производства върху концентрациите за първите си шест месеца дейност между юли и декември 2016 г.
Най-много са подадените жалби по Закона за обществените поръчки - 713, производствата са били 508, а актовете - 742. Общо 247 акта са били обжалвани пред ВАС, но съдът е отменил едва 25 от тях.
В периода от шест месеца регулаторът е наложил 32 глоби и имуществени санкции за над 5.7 млн. лв., от които досега са изплатени 1125 лв. Почти цялата сума е по нарушения на Закона за защита на конкуренцията - 5.69 млн.лв., от които не няма постъпили никакви средства, тъй като решенията се обжалват пред ВАС.
Комисията посочи някои от големите глоби за нелоялна конкуренция: 119 хил. лв. за "Фешън Дейс Шопинг" за заблуждаваща реклама, "Теленор" с 5.2 млн. лв. за въвеждане в заблуждение относно скоростта на 4G връзката си и "Кауфланд" с 157 хил.лв. за злоупотреба при по-силна позиция при договаряне.
Браншовият съюз възрази срещу изследването на "Активни потребители" за лютеницата. Съюзът на преработвателите на плодове и зеленчуци не приема резултатите от сравнителния тест на индустриални лютеници, проведен от асоциация "Активни потебители". Това стана ясно на пресконференция, в която участваха производители, включително и от компании, чиито продукти не са били обект на проучването.
Преди дни "Активни потребители" представи резултати от тестване на 12 индустриални и 3 домашни лютеници. Организацията изследва водно съдържание, мазнини, белтъци, сол и акцентира върху високото според нея съдържание на прости захари в проверените продукти. Още преди официалното оповестяване на резултатите обаче тъкмо от "Активни потебители" съобщиха, че проверката е открила олеамид в лютеницата на "Идеал продукт" - Перущица, и че това е наркотик. Последва опровержение и от токсиколози, и от Агенцията по безопасност на храните, че олеамидът не е наркотично вещество и че категорично не влияе върху нервната система. От агенцията заявиха също, че не са открили нарушения във фирма "Идеал продукт".
Методите на проверка
"Не приемаме начина, по който е проведено изследването от "Активни потребители", както и начина, по който се тълкуват резултатите от него", заяви председателят на браншовия съюз Константин Ламбрев. По думите му сравнителният тест е направен в неакредитирана лаборатория и по неакредитирани методи за изследване. "Това поставя под съмнение стойността на проучването, защото при различните методи за една и съща проба могат да бъдат установени разлики в пъти", уточни Ламбрев.
По думите му от "Активни потребители" не са описали начина на вземане на пробите. "Обикновено проверяваните продукти се вземат само от големи вериги в столицата, а половината от продажбите на лютеница се извършват в малки търговски обекти. Освен това в страната има над 90 марки лютеница. Затова изследването не е представително за пазара, но носи негативи за всички производители", обобщи Константин Ламбрев.
Преработвателите отрекоха и твърденията, че влагат в лютеницата повече захар и повече сол, отколкото би трябвало. Те съобщиха, че работят по браншови стандарт, приет през 2011 г. (виж карето).
Фирмите в сектора не одобряват и поведението на "Активни потребители". Пробите за сравнителния тест са взети през август, а резултатите се обявяват в началото на януари. "Ако наистина са открили наркотик или опасно за здравето вещество, защо не са алармирали веднага Агенцията за безопасност на храните, за да се предпазят потребителите, защо не са нотифицирали Европейския съюз по специалната система за известяване", попита д-р Светла Чамова, председател на Съюза по хранителна промишленост, който обединява всички браншови организации в сектора.
Има ли олеамид
От "Идеал продукт" - Перущица, също възразиха срещу резултатите от проверката. "Никой не се е свързал с нас, никой не е подавал сигнал до нас, ние разбрахме, че се твърди, че има олеамид в наша лютеница, когато от Агенцията по безопасност на храните дойдоха на проверка миналата седмица. Проверката обаче показа отсъствие на нарушения", съобщи изпълнителният директор Рангел Пинджев. По думите му фирмата е започнала свое вътрешно проучване. "Не сме виждали протоколите на "Активни потребители", а въпросната партида е изчерпана преди месеци", каза още Пинджев и категорично отрече, че компанията използва доматено пюре от Китай. Той съобщи, че засега няма спад в продажбите на компанията, но очаква това да се случи. По думите му компанията обмисля възможността да потърси правата си по съдебен път.
"Имаме собствени лаборатории, въвели сме системи НАССР за контрол на критичните точки, отделно от това сме въвели международни стандарти за качество и безопасност, като IFS например. Подлежим на непрекъснат контрол както от Агенцията за безопасност на храните, така и от международни одитори. Непрекъснато изследваме микробиологичните показатели, проверяваме за съдържание на ГМО, тежки метали и пестициди. Никой не си позволява да влага опасни вещества", заяви Иван Янков, генерален директор на "Олинеза".
От Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци обявиха, че са изискали от "Активни потребители" протоколите от сравнителния тест, както и референтни проби от изследваните марки лютеница, за да направят за своя сметка повторен анализ в акредитирана лаборатория. "Засега имаме отказ да ни бъдат предоставени протоколите", съобщи Антоанета Божинова, изпълнителен директор на браншовата организация.
Браншовият стандарт
Браншовият стандарт за лютеницата беше приет през 2011 г. по инициатива на фирмите производителки с идеята да се защити реномето на традиционния български продукт. Стандартът стъпва на стария БДС от 1974 г., а при разработването му участваха технолози от предприятия в бранша, специалисти от Университета по хранителни технологии в Пловдив, от Института по консервна промишленост, от Агенцията по безопасност на храните, съобщи Константин Ламбрев. Стандартът не е задължителен. Целта му е да определи минималните качествени изисквания към продукта, които да гарантират, че той отговаря на традициите на страната.
Стандартът е променян веднъж - намалено е допустимото количество сол. "Възможни са и други промени - например за по-ниски показатели на влаганата добавена захар, тъй като в последните години киселинността в новите сортове зеленчуци намалява, а съдържанието на сухо вещество и на естествени захари се увеличава. Всичко е динамично, но е въпрос на вътрешно обсъждане", обобщи Ламбрев.
Депутатите оневиняват пешеходците при катастрофа на "зебра". Пешеходците да бъдат освободени от отговорността да се съобразяват със скоростта и разстоянието от приближаващата се кола, когато пресичат на "зебра". Това предвижда промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), внесена от депутата от ГЕРБ Нели Петрова и приета от транспортната комисия в парламента на първо четене. Не отпада задължението човек да се оглежда и да внимава при пресичане.
Новите текстове са предизвикани от серия скандални присъди срещу шофьори, убили хора на пешеходна пътека, и тълкувателното решение на Върховния касационен съд (ВКС), с което бе определено, че пешеходецът също може да носи вина при произшествие на "зебра". Преди няколко месеца ВКС намали присъдата по делото за смъртта на дъщерята на Петрова - Лора. Тя бе блъсната от моторист на пешеходна пътека във Варна през 2011 г. Аргументът на съда бе, че момичето е съпричинител на катастрофата, тъй като не се е огледало, преди да стъпи на пешеходната пътека. Решението доведе до голям скандал, а правосъдният министър Екатерина Захариева и главният прокурор Сотир Цацаров поискаха тълкуване на закона, тъй като в някои случаи съдилищата решаваха, че пешеходецът има вина, а в други - не. Ако предложенията на Петрова бъдат приети, решението на ВКС на практика ще изгуби сила, защото то тълкува закона в предишния му вариант.
"Всеки човек има право на живот и не може съдиите на ВКС да се опитват да вменят на пешеходеца вина, защото е решил да пресече на място, което е регламентирано за това", заяви пред bTV Петрова. Тя обясни, че според промяната, ако се докаже, че шофьорът е нарушил правилата, а пешеходецът - не, цялата отговорност ще се носи от водача.
Все още обаче не е ясно какъв ще е крайният вариант на текста. Шефът на КАТ Бойко Рановски заяви, че между двете четения в зала се очаква да настъпят промени. Причината е, че правилникът за прилагане на закона разделя пешеходните пътеки на два вида. Едните са т.нар. зебри, които са ясно обозначени с маркировка, знак или и двете. Другият вид са пешеходни пътеки, които не са очертани, а са логично продължение на тротоарите и банкетите върху платното за движение. Обикновено те са на по-рядко използвани кръстовища. Рановски заяви, че е призовал депутатите да уточнят в кои случаи ще се прилага законът, ако бъде приет. "Ако пътеката е маркирана, сигнализирана, действително там пешеходецът трябва да е с предимство и да не носи отговорност", каза Рановски. В другия случай обаче и шофьорът, и пешеходецът трябва да се движат с еднакво повишено внимание.
Въпреки че ВКС не бе единодушен, мнозинството реши, че пешеходецът може да има вина за катастрофата дори ако шофьорът е карал с превишена скорост. Против бяха председателят на ВКС Лозан Панов и съдия Севдалин Мавров, който участваше в състава по делото за смъртта на Лора и тогава също бе против. "Не може да се изисква от пешеходците вярна преценка за всички характеристики на приближаващи МПС, които могат да рефлектират върху спирането им преди пешеходната пътека. Още по-малко да са в състояние да преценят скоростта им на движение поради възрастови особености, житейска зрялост, умствена недоразвитост, болестно състояние, умора, разсеяност и др., предвид задължението на водачите на МПС да се движат с разрешена скорост и да намалят на местата от пътното платно, обозначени с пешеходни пътеки", записа в мотивите си Мавров.
Друга промяна, която се очаква депутатите да гласуват, е за отпадането на затъмнените стъкла. Тя бе приета с последното изменение на ЗДвП, но предизвика бурна реакция от страна на търговци на фолио за автомобилни стъкла и шофьори и вероятно ще отпадне дни след влизането си в сила. Промяната забранява затъмняването на задното панорамно стъкло. В социалните мрежи и форуми обаче се появиха възражения, че в много от случаите стъклата са затъмнени фабрично.
Последните промени в закона трябва да влязат в сила на 21 януари. Сред множеството нови текстове са тези, които предвиждат сваляне на номерата на нарушители по пътя. Мярката обаче ще важи само за собствениците на колите, което спасява от санкция шофиращите лизингови коли.
Дрогирани
Над 1500 шофьори са хванати да карат след употреба на наркотици през миналата година. Това заяви пред БНТ Росен Рапчев от националната полиция. Най-голям е броят на нарушителите в София, Пловдив и Бургас, но дрогирани са хващани и в по-малки населени места. "Няма география при употребата на наркотични вещества", заяви Рапчев.
Сезонно
Вече ще може да се сключва сезонна "Гражданска отговорност", решиха вчера депутатите. Според окончателно приетите в Кодекса за застраховане промени застраховката ще може да се сключва за по-малко от 12 месеца, но минимум за 30 дни. Очаква се промяната да засегне най-вече собствениците на мотори, които не карат през зимата. Досега те многократно протестираха, че са принуждавани да сключват застраховка за цяла година.
Вторият милиард за саниране мина през 3 комисии в парламента. Решението за увеличаване на парите за санирането с още 1 млрд. лева събира депутатски гласове и вчера беше прието в три парламентарни комисии. "За" гласуваха в енергийната, регионалната и бюджетната комисия. Според зам.-шефката на бюджетната комисия Диана Йорданова решението ще се гласува в пленарната зала другата седмица.
Подкрепата дойде от Реформаторския блок и някои депутати от Патриотичния фронт, но БСП твърдо отказа да застане зад програмата на ГЕРБ и гласува с "въздържал се". Румен Гечев и Георги Търновалийски се разгневиха от липсата на финансова обосновка, която да убеди депутатите, че тези пари си струват. Дора Янкова обаче се обърна доста по-хладнокръвно и аргументирано към регионалния министър Лиляна Павлова: "Ефектът е безспорен - социален, икономически, екологичен. Но това е голям ресурс и не сме наясно с контрола. От голямото говорене и на финансовия министър Владислав Горанов не разбрах за колко милиарди става въпрос - 1 млрд. лв. със заеми, 1 млрд. от бюджета, още 1 млрд. лв. сега да привлечем...", попита Янкова.
Както в. "Сега" писа, в края на миналата година правителството гласува увеличение на парите за санирането с 1 милиард лева, като в същото време прехвърли от излишъка в бюджета още 1 млрд. лв. към регионалното министерство. "Дай боже да станат 3 млрд. лв., но засега говорим само за 2 млрд. Сега бюджетът на програмата е 1 млрд. лв., ние предлагаме ресурсът да се увеличи на 2 млрд. лв. в рамките на държавната гаранция, която вече имаме", обясни министър Павлова. Магдалена Ташева от "Атака" пък поиска адресите на вече санираните блокове, за да могат депутати да контролират изпълнението.
И промени в закона за акцизите бяха приети вчера от бюджетната комисия. На практика те отменят влезли в сила едва преди няколко месеца решения за казаните за ракия. Малките казани ще са с вместимост до 1000 л, а не както досега до 500 л. Ще отпаднат и ограниченията ракия да се вари само от 1 юли до края на годината.
Привършват лекарства, месо и луга. Заради тройния капан, който удари България - грип, студ и сняг, започва да се чувства недостиг на някои стоки. От дни в аптеките на столицата липсва най-популярното лекарство за грип.
В голяма верига в София не дошло прясното свинско месо, защото нямало как да тръгнат камионите от Попово. В друга пък закъсали с пилешкото. В някои квартални магазини също има сериозни забавяния с доставките.
Заради затворената магистрала "Тракия" в Бургас също има ограничения в асортимента. Прясна риба не се продава никъде в града. До няколко дни снегопочистващите фирми в София може да останат без соли срещу заледяване.
"Солите започват да се изчерпват. В сряда имах такъв случай. Търсих съдействието и на държавните органи, за да могат да се придвижат камионите. Фирмите имат смеси за още няколко обработки на улиците, но това е временно и ще трябват още", каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
От няколко дни обработките в столицата се правят с калиеви и магнезиеви соли, а не с натриеви, защото те замръзват при толкова ниски температури. "От години в София не се е случвало толкова дълго време температурата да не се покачва над -10 градуса. Това не е обичайна зимна обстановка. Полагаме изключителни усилия градът да остане проходим", подчерта Фандъкова.
Фирмата, която не се справи с почистването на "Цариградско шосе", е глобена 17 хил. лева, колкото струва едно минаване на техниката по булеварда. От големите вериги у нас коментираха, че за дефицит не може да се говори в никакъв случай, но е имало известни затруднения.
"От вечерта на 5 януари поради усложнената пътна обстановка и затварянето на много пътища част от магазините на "Билла" не бяха зареждани редовно със стока", обясниха от веригата.
Там, където пътищата са затворени, "Билла" съзнателно забавяла доставките, за да не създава напрежение в и без това усложнената пътна обстановка. Преки доставчици, най-вече на пресни стоки, също не успели да доставят своевременно стока в периода 5-12 януари.
"От днес (четвъртък - б. р.) няма ограничения и до края на деня всички наши магазини трябва да бъдат заредени", обясниха от "Билла".
"Предвид факта, че магазините ни са с богат асортимент и разнообразна стока, клиентите ни не са усетили затруднения. С оглед на климатичните условия неизбежно регистрирахме леко забавяне на доставките основно в Североизточна България", коментираха и от "Кауфланд". Забелязало се увеличаване на търсенето на консерви.
Без арбитраж за неплатена сметка. Потребителските спорове ще се разрешават извън арбитражните съдилища. Това означава, че арбитрите ще решават само спорове между търговци. Тези промени в Гражданския процесуален кодекс гласуваха окончателно депутатите.
Така предварителните арбитражни клаузи в договорите на потребителите с различни компании ще се смятат за нищожни. "От следващата седмица след обнародването на промените всички български граждани, които получат съобщения за това, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчето", обяви в парламента омбудсманът Мая Манолова.
През миналата година тя започна законодателната инициатива срещу частния съд. Страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение, записаха депутатите.
Извън това спорът може да бъде възложен за решаване от арбитражен съд, когато едната страна е потребител и има такава договореност между спорещите, но след възникването на спора.
Всички започнали арбитражни производства между търговци преди приемането на законовите промени ще продължат по стария ред освен в случаите, когато споровете са обявени за неарбитруеми. Текстовете ще важат и за заварени положения, обяви омбудсманът Мая Манолова.
Всички висящи производства ще бъдат незабавно прекратени, обясни тя. Да се въведе забрана на частните арбитражни съдилища да гледат дела срещу потребители, поиска Манолова.
Тя обясни, че най-често това са спорове за неплатени комунални услуги - ток, вода и телефон, както и заради теглени бързи кредити. Исковете по тях са на стойност между 50 и 2000 лв., но с всички такси по арбитражното дело сумата често набъбва многократно.
Хората разбират, че срещу тях се води дело, едва когато частният съдебен изпълнител се появи на вратата им с изпълнителен лист и им запорира заплатата. Впоследствие длъжникът научава, че арбитражната присъда не подлежи на обжалване. В полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт.
Размерът не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на Закона за правната помощ. Според Манолова дела се завеждат само заради юрисконсултските възнаграждения.
"За да могат монополистите да приберат още и още от своя клиент", каза тя. И добави: "Тези възнаграждения бяха намалени 6 пъти. Сега "Топлофикация", която масово съди свои клиенти, искаше 300 лв. пред СГС, 300 лв. при възражение на длъжника и 350 пред частен съдебен изпълнител, сега таванът, който ще може да поиска, е не 900 лв., а 150 лв.", уточни Мая Манолова.
Всеки арбитражен съд води архив, в който се съхраняват приключените дела в продължение на 10 години от завършване на производството, решиха още депутатите. След изтичането му се съхраняват само решенията и мотивите към тях, както и сключените спогодби.
Плевнелиев предаде Попова на изпроводяк. Росен Плевнелиев предаде на изпроводяк вицето си Маргарита Попова. След като 5 години Попова му пазеше гърба и не каза една лоша дума за него, отиващият си президент си позволи да разказва откровени неистини за нея в заключително за мандата си интервю.
"Имаше спретнати протести срещу мен, в които около сто човека с партийно оцветени личности стояха пред Президентството и протестираха. Тези хора ми поискаха оставката, а Маргарита Попова ги прие в своя кабинет и получи цветя от тях", заяви Плевнелиев.
Това е откровена лъжа, възмутиха се служители на "Дондуков" 2, свидетели на въпросната случка. Протестиращите стояли няколко дни до шадравана пред Президентстовото. Някои носели плакати: "Марги президент" и цветя. Но по това време Попава била в чужбина. Когато се върнала и видяла хората, веднага поискала от екипа си да се срещне с тях. Прие ги в кабинета си, за да ги помоли да спрат протестите, казаха присъствали на срещата. Тя се провела в пресъствието на десетина души от администрацията на "Дондуков" 2. Маргарита Попова казала на протестиращите, че ако наистина я подкрепят, трябва незабавно да престанат с акциите си пред Президентството. Защото с тях създават разделителни линии, а нейната политика е точно обратната - на обединение. Рушите доверието в институцията, казала още Попова. На следващия ден протести нямало. Маргарита Попова спря простеста, а не го провокира, възмущаваха се вчера на "Дондуков" 2.
Въпреки истината Росен Плевнелиев се държа изключително неджентълменски в ефира на Нова тв и обяви: "Проблем между мен и вицепрезидента Маргарита Попова има и това е повече от ясно. На практика ние не сме се виждали в последната година и диалогът между нас беше много труден". Плевнелиев показа, че всъщност причината да се държи гадно към Маргарита Попова е фактът, че вицепрезидентът е получила покани за участие в изпълнителната власт. Невъзмутимо Плевнелиев призна, че ако е трябвало да я назначи за служебен министър сега, това едва ли щяло да се случи. Отиващият си президент заяви, че ако Румен Радев му е бил предложил кабинет за одобрение, в който присъства Маргарита Попова като правосъден министър, това щяло да бъде много трудно за него и щял да води разговори с генерала.
Независимо от това Плевнелиев не се посвени да каже: "Въпреки тези отношения ние не допуснахме да бъде нанесена каквато и да е било щета на президентската институция, защото и двамата с нея, колкото и да сме различни, мислим и действаме институционално". Относно отношенията си с премиера Бойко Борисов Плевнелиев увери, че не е имало никакво разминаване между тях двамата. Доказателство за това било и назначението на Екатерина Захариева за правосъден министър.
"Аз наистина се гордея с отношенията си с министър-председателя. Аз съм по-краен, той е по-прагматичен от мен", каза Плевнелиев.
Канят Илко Семерджиев за здравен министър. Бившият шеф на Здравната каса д-р Илко Семерджиев е най-вероятният служебен министър на здравеопазването, научи "Стандарт" от екипа на Румен Радев. Семерджиев е един от безспорните професионалисти, преди да поеме касата, бе заместник-министър на здравеопазването в три правителства - на Любен Беров, Стефан Софиянски и Иван Костов.
Два са вариантите за служебен министър на образованието, довериха още източниците ни. Покана е получил проф. Станислав Станилов, депутат от "Атака". В просветните среди той се смята за един от добре подготвените за този пост политици.
Вторият вариант бил бившият заместник-министър на образованието проф. Николай Денков. Той отговаряше за висшето образование и европейските структурни фондове при трима министри - доц. Румяна Коларова, проф. Тодор Танев и Меглена Кунева. Но подаде оставка поради "съществени различия с приоритетите и стила на работа на министър Кунева и част от екипа й".
Изборите за нов парламент най-вероятно ще са на 26 март. Новоизбраният президент Румен Радев вече заяви, че иска бързо избиране на ново Народно събрание, за да има стабилност в страната. той бил готов за най-ранната възможна дата - 26 март, научи "Стандарт". точно този ден Радев ще предложи на партийните лидери. Очаква се той да разпусне депутатите и да назначи своя служебен кабинет на 26 януари. Само 2 месеца по-късно ще са изборите.
Всяко второ престъпление извършено от младеж. Всяко второ престъпление е извършено от младеж, а всяко пето от дете. Това сочи статистиката на МВР, с която „Монитор" разполага. Според данните 47,1 процента от всички криминални прояви са извършени от лица, които са малко над 18 години. Това ще рече, че само за месец младежите попадат под ударите на закона поне 4 хил. пъти, тъй като последните отчети на полицията показват, че за октомври са регистрирани близо 8500 престъпления.
Друг сериозен дял се пада на децата. Почти 20 процента от престъпленията са извършени от тях. По-малко са малолетните бандити. Непълнолетните, които са до 18-годишна възраст, обаче пълнят полицейските бюлетини ежедневно. От МВР дори отчитат скок на този тип престъпност с няколко процента в последните месеци. Най-често се касае за кражби, грабежи и разпространение на дрога. Има обаче и такива, които са регистрирани за насилие и убийства.
По-стари данни показват, че голяма част от престъпленията в страната се извършват от хора, родени след 1980-а година. Основен проблем обаче са хлапетата. Всяко трето дете, което е извършило нещо нередно, задължително рецидивира, като продължава да прави нови престъпления. Най-вече това са телефонни измами, джебчийски кражби и противообществени прояви.
Според доклад на МВР, който касае анализ на криминогенната обстановка в страната, това основно се дължи на липсата на възпитание и отсъствието от училище. Поради тази причина от силовото ведомство са изготвили стратегия и са възложили на различните министерства задачи, като всяка една от тях си има срок. До края на 2018 година Министерството на образованието трябва да изготви списък на всички деца, отпаднали от училище. Смята се, че голяма част от тях стават престъпници.
Освен това е възложено МОН да ги реинтегрира обратно или иначе казано да ги върне в клас. Данни от последния мониторингов доклад за 2016 година показват, че годишно от образователната система отпадат 14 хил. деца. Той е изготвен от инициативата „България 2030". Голяма част излизат от класната стая заради системни отсъствия - около 1400, липса на пари или семейни проблеми. Последните са около 2300. Други, които също не са малко, спират да посещават часовете заради ранна сватба. Слабият успех за миналата година е принудил 71 деца да излязат за постоянно от класната стая.
Освен МОН, спортното министерство също е нагърбено със задачата да подсигури занимания на учениците, когато приключат часовете си. Според изготвената стратегия за превенцията на престъпността именно свободното време е един от факторите децата да тръгнат по грешния път. Ведомството на министъра в оставка Красен Кралев трябва да организира турнири, състезания и отборни спортове, за да занимава децата, когато не са в час. МВР пък от своя страна ще провежда ежедневни акции около школата, за да следи за употребата и продажбата на дрога. След като системите за видеонаблюдение на общината в София и тази на МВР бяха свързани, само на ден камерите покрай училищата записвали по 4 диска с информация, които се изпращали в полицията. На видеата се виждали съмнителните лица, които обикалят около училищата и търгуват с наркотици.
ВСС ще иска от ЕК падане на мониторинга върху Темида. Висшият съдебен съвет ще поиска от Зам.-генералният секретар на ЕК с ресор механизъм за сътрудничество и оценка Параскеви Миху отпадане на мотиноринга върху съдебната власт и вътрешните работи на страната. Предложението беше гласувано на пленума на кадровиците на Темида, които с 13 гласа "за" и 5 "против" излъчиха представляващия Димитър Узунов да проведе разговорите с нея и да настоява за отпадане на мониторинговия механизъм.
Самата Миху пристига в България в петък за срещи с главния прокурор Сотир Цацаров и правосъдния министър Екатерина Захариева. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов обяви, че членовете на комисията имат покана от зам.-генералния секретар на ЕК с ресор механизъм за сътрудничество и оценка Параскеви Миху, която ще бъде на посещение на 13 януари (петък) в София.
„Обявила е, че има желание да се срещне с министъра на правосъдието, главния прокурор Сотир Цацаров и председателите на висшите съдилища, включително е поискала да се срещне с ръководството и представители на Комисията по правни въпроси. Срещата е уточнена за петък от 12.00 часа в Националния институт на правосъдието", каза Кирилов.
Той поясни, че основната тема ще бъде свързана с анализ на десетте години на механизма за сътрудничество и оценка и бъдещите действия. Не се предвижда обсъждане на напредъка и не се очаква преди срещите да бъде предоставена писмена информация.
На срещите Миху ще бъде придружавана от Уилям Слийд-докладчик на ЕК и Юри Тавание - представител на Европейската комисия в България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |