Президент на помирението и диалога. "Ще бъда президент на всички български граждани. Ще бъда президент на диалога и помирението, на баланса." Това обеща президентът Румен Радев по време на церемонията по встъпването му в длъжност.
Той обяви, че ще е безкомпромисен в отстояването на правата, интересите и достойнството на българския народ.
"Във външната политика ще се старая тази политика да се формира на основата на българския национален интерес в рамките на съюзите, в които членуваме", заяви още Радев.
Той призова "заедно да градим едно по-справедливо общество, което не е заложник на миналото".
Преди него президентът Росен Плевнелиев отчете "един труден, но успешен мандат". "Тежък бе моят мандат, тежък ще бъде и вашият - желая ви успех", обърна се Плевнелиев към Радев.
С 21 артилерийски салюта бе отбелязана смяната на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили.
Радев и Плевнелиев положиха венец на Паметника на Незнайния воин и почетоха загиналите за свободата на България с едноминутно мълчание.
Малко преди 12 часа двамата президенти и вицетата им се отправиха към храм-паметника "Св. Александър Невски", където запалиха свещи и бе отслужен молебен.
В 12,30 Румен Радев и вицето му Илияна Йотова влязоха в президентството.
В Гербовата зала стана ясен и част от бъдещия екип на Радев. Очаква се той да бъде представен официално в близките дни. Засега е сигурно, че Иво Христов ще оглави кабинета на Радев, а Елена Йончева е прессекретар.
Очаква се бившият шеф на щаба на ВВС Димитър Стоянов да е главен секретар, а проф. Емилия Друмева да е секретар на президента по правните въпроси. Международният секретар на БСП Деница Златева ще е секретар по председателството на ЕС, а бившият кмет на пловдивското с. Труд Николай Копринков ще отговаря за регионалната политика. Очаква се секретар по външната политика да е бившият ни консул в Битоля Атанас Кръстин. Все още няма яснота кой ще поеме протокола на "Дондуков" 2.
Основната задача през тази седмица за новия президент ще е съставянето на служебния кабинет.
"Ще разчитам на експерти. Искам това да бъде едно ефективно правителство, което да преведе България през наистина трудните няколко месеца до следващото легитимно избрано правителство. Трябва да е ясно, че служебното правителство няма задача да изработва политики, то просто трябва да управлява държавата до следващото правителство", заяви вчера президентът Радев пред БНТ.
Ламбо: БСП няма да кадрува
"Нищо, че е студено. Айде, Румене, дръж се, няма страшно! Тепърва започват сериозните работи", обърна се Стефан Данаилов към президента. Ламбо бе категоричен, че БСП няма да кадрува нито на "Дондуков" 2, нито за служебния кабинет. "Няма как да му стъпиш на врата на този човек", похвали артиста Радев.
Бъдеще: Плевнелиев ще прави фондация
Най-вероятно ще направя фондация, с която искам да работя за бъдещето на България - индустриите, технологиите, талантът на българите да намерят своята реализация. Това заяви Росен Плевнелиев в интервю за БНТ.
Плевнелиев бе категоричен, че няма да се върне към партията си.
Бойко Борисов: Забравете за коалиции. „Ние никога не нападаме първи. Две години в парламента благодаря на партиите. Те какво ми отвърнаха? Крадете, лъжете. Ще им отвърнем по същия начин - на всяка тяхна лъжа веднага свиквате пресконференция да им отговорите." Такива напътствия даде на активистите на партия ГЕРБ лидерът им Бойко Борисов. Цветан Цветанов обясни, че като обикалял страната, получавал обвинение, че дали някои министерства на концесия. „Това е опорна точка и на партньори, и на опоненти. Те казват Борисов и Ненчев, Борисов и Кунева. Всички слабости са за нас, а където има успех, за партньора. Няма повече да играем тази игра. Забравете за коалиции", призова Борисов.
Часове преди новият президент Румен Радев да встъпи в длъжност, ГЕРБ проведе национална среща, на която бяха привикани председателите на структурите от страната, кметове и министри.
Срещата започна с анализ на загубата на президентските избори, направен от председателя на предизборния щаб Цветан Цветанов. Според него най-големи поражения им нанесли троловете в социалните мрежи и онлайн медиите.
"Срещу нас бяха пускани фалшиви новини, тролове ни нападаха. Цел на следващите избори е да се борим и да се противопоставим на фалшивите новини", каза Цветанов. Той обяви, че за предстоящите парламентарни избори няма да откриват кампания в зала "Арена Армеец" заради лошото време.
Шефът на предизборния щаб представи и резултатите от анкета, проведена сред близо 22 000 партийни членове и симпатизанти. Допитването показало, че първа тема в кампанията трябва да е здравеопазването, втора - правосъдието, трета - образованието.
Най-желан партньор по анкети се оказа РБ, пожелан от 62%, следван от Патриотичния фронт - 46%, и Марешки - 45%.
Цветанов постави партийно поръчение на актива - да работят за спечелването на 1 000 000 гласа, които да осигурят победа на ГЕРБ.
Предизвикан отговор: Бивши членове на БКП плюят комунизма
Гледам националната среща на ГЕРБ, преди да тръгна за тържествения ритуал по встъпването в длъжност на Румен Радев. И какво ми прави впечатление? Бивши членове на БКП и партийни секретари плюят комунизма - написа в отговор лидерът на БСП Корнелия Нинова във фейсбук - А баш комунистът, когото един колега определи като човека, който е разтривал ушите на Тодор Живков, води сеанса по психоанализа.
Картелът в строителството се разклати. Магистрала "Хемус" е ключова за негласния картел на големите строители. Заради нея преди време Бойко Борисов преживя "катарзис" и започна да спира всички поръчки на свързани с Делян Пеевски фирми. Сега, пак "Хемус" се превърна в доказателство, че картелът се е разклатил сериозно.
Продължението на северната магистрала от Ябланица до Боаза, което беше дадено на 9 януари, предизвика масово брожение сред големите компании и много жалби - нещо необичайно за големите поръчки в България. Обществената поръчка за 9-те километра беше спечелена от "Хидростой" на Велико Желев, която миналата пролет купи свързваната с Делян Пеевски "Водстрой 98". "Хидрострой" е сочена в сектора за близка до ГЕРБ, като нейният изпълнителен директор Николай Пашов е бивш общински съветник на партията във Варна. През последните месеци компанията беше избрана за победител в много поръчки.
Най-показателно е, че една от внесените жалби е от сочената като новата строителна компания на депутата от ДПС "АБ" - Хасково. Това разсейва подозренията в бранша, че Пеевски още контролира "Водстрой". Другият признак е неочакваната атака срещу Агенция "Пътна инфраструктура" в петъчни брой на издавания от Пеевски "Монитор". Там изборът е наречен "скандална афера" и са изнесени детайли от процедурата.
За липсата на предварителна уговорка между компаниите и властта кой да вземе поръчката говорят и другите жалби от големи дружества като "ПСТ" и "Трейс".
Петима недоволни
Общо 11 обединения подадоха оферти за отсечката. От тях първо беше отстранен консорциумът на "Агромах", а после още осем кандидата, и така на финала остана слаба конкуренция от два участника.
На 9 януари стана ясно, че Агенция "Пътна инфраструктура" е избрала обединение на "Хидростой". До изтичане на крайния срок в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) са внесени пет жалби срещу избора на строител.
Обединението победител "ХПВ Ябланица" предложи втората най-ниска цена - 54.9 млн. лв. без ДДС. На второ място е "АМ Хемус Щрабаг ГБС 2016" ДЗЗД, в което участваха "ГБС Инфраструктурно строителство" и "Щрабаг - клон България", но с близо 20 точки разлика в крайните оценки. Тяхната цена беше и доста по-висока - близо 72 млн. лв. без ДДС. Затова и най-вероятно те не обжалват класирането, тъй като шансовете са им по-малки.
Останалите осем участника са отстранени от търга по различни причини: неточности или липса в документацията или неприети обосновки за ниските цени. Сега пет от отпадналите участници оспорват елиминирането си от търга.
Единият жалбоподател е Обединение "АМ Хемус 1 - 2016", в което влиза сочената като новият строител на депутата от ДПС Делян Пеевски "АБ" и испанската "Асигния Инфраструктурас" и "Мега инвест холд". Обединението на "АБ" предложи най-ниската цена - 54.6 млн. лв. Те обаче са изключени от търга заради липса на доказателства в обосновката си за ниската цена.
Жалба е подал и ДЗЗД "Строители АМ Хемус", включващо "Интегрирани строителни системи" , "Интерпром" , "Тодини Централ Азия" и "Трансконсулт-22". "Интегрирани строителни системи" има 2.2 млн. лв. приходи за 2015 г.) и "Интерпром", която е специализирана във водопроводи. Те са си намерили за партньор казахстанската "Тодини Централ Азия" (азиатското поделение на италианската Todini).
Друг жалбоподател е "Д/В Актор - Аер" ДЗЗД, което включва гръцката компания "Актор" и българската "Атоменергоремонт", близка до Христо Ковачки. Жалби са подали и "Трейс Груп Холд" и "ПСТ Груп". "ПСТ" беше свързвана с Васил Божков и Делян Пеевски през годините. Сега основният контрол върху фирмата е на Първа инвестиционна банка.
Всички жалбоподатели са предложили цени под 60 млн.лв. при прогнозна стойност на отсечката 80 млн. лв.
Фенери за Хемус?
Според статията в "Монитор", решителен фактор при избора са били "огнеупорни газови фенери", които се ползват за осветяване на строителни обекти. Тъй като двама от кандидатите не са обосновали единичната цена на тези фенери, те са дисквалифицирани. Статията, която се позовава на документи от оценителната комисия, явно дадени от участник в надпреварата, цитира и други части от методологията, по която са изхвърляни участници, базирано на техните количествено-стойностни сметки. Тези КСС-та са част от всяка документация за строителна поръчка и както разследване на "Капитал" за фонд "Земеделие" показа преди време, са основен инструмент, по който се краде от обществени средства.
Пътната агенция поднови търг за 35 млн. за три отсечки в Северна България. Агенция "Пътна инфраструктура" пусна отново обществената поръчка за рехабилитация на три отсечки на обща стойност 35 млн. лв., след като търгът беше спрян за два месеца. Трите лота са общо 49 км второкласни и третокласни пътища в областите Ловеч, Плевен и Монтана. Ремонтите се финансират по оперативна програма "Региони в растеж", като по нея се отпускат над 238 млн. лв. за ремонти на близо 290 републикански пътища.
Друг търг на АПИ по "Региони в растеж", но за 15 отсечки и на стойност над 150 млн. лв., вече приключи и участниците са класирани. В него приоритет отново е Северна България, но има и отсечки в южните части на страната, като например пътят Пловдив - Асеновград.
Неуспешно обжалване
Първоначално поръчката беше обявена през август, но заради грешки в документацията, установени след запитвания на кандидати, тя беше прекратена. След това търгът тръгва наново с леко завишена прогнозна стойност - от 35.07 без ДДС цената се увеличава на 35.08 млн. лв. без ДДС.
Крайният срок за получаване на оферти беше 7 ноември, но след това е коригиран на 10 ноември заради поискани разяснения по процедурата, които не можели да се случат до указания срок. На 7 ноември пък е подадена жалба с искане за спиране на процедурата в Комисията за защита на конкуренцията от строителната фирма "Екобилд инвест".
На 16 декември регулаторът е отказал да образува производство, затова сега търгът е подновен. Новият срок е 26 януари 2017 г.
Участниците в състезанието трябва да са реализирали минимален общ оборот от 27 млн. лв. за последните три финансови години, като за първата и третата отсечка 13.5 млн. лв. от тях трябва да са от пътно строителство, а за втората - 7.5 млн. лв. Кандидатите в търга могат да подават оферти по всички позиции. Цената е единствен критерий за оценка.
Какво ще се ремонтира
Лот 16 е отсечката Ловеч - Троян - Кърнаре
с дължина 8.7 км и на стойност 13.6 млн. лв. В участъка са разположени пет големи съоръжения с отвор над 5.00 м, два пешеходни подлеза и пътен тунел от km 43+286 до km 43+699. В участъка се включват и няколко кръстовища с общински пътища и при пътни връзки на две нива - при пътен възел "Баховица" (непълна детелина), при п.в. "Гозница" и при п.в. "Софийска" с републикански път ІІІ-401 (непълна детелина). Проектната скорост е между 60 и 90 км/ч.
Лот 17 е участъкът между Червен бряг и Чомаковци,
като той е с дължина 9.4 км и е на стойност близо 7.8 млн. лв. В него са разположени три големи съоръжения с отвор над 5.00 м. и осем пътни кръстовища. В участъка на открития път попадат и два моста: над река Златна Панега и над река Искър. Проектната скорост в отсечката е между 30 и 80 км/ч.
Лот 18 е отсечката между Дъбова махала и Мотана,
като тя е и най-дългата - близо 30 км. Стойността на ремонта е 136 млн. лв. Третокласният път е с проектна скорост между 50 и 80 км/ч. В участъка попадат пет моста.
Председателството на ЕС ще струва поне 150 млн. лв. Прогнозата, че българското председателство на ЕС ще се окаже златна мина, вече се сбъдва. Шестте месеца, в които България ще оглавява Евросъюза, ще струват поне 150 млн. лв. (около 77 млн. евро) на данъкоплатците. Това е записало правителството в доклад за подготовка на председателството, което ще започне в началото на 2018 г.
"Със средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. в централния бюджет са предвидени средства за обезпечаване на подготовката на българското председателство на Съвета на ЕС в размер на 150 млн. лв.", пише в документа. Това е първата официална прогноза колко ще струва на бюджета провеждането на европейските срещи в София, Брюксел и Страсбург, както и съпътстващите ги мероприятия.
Това по-скоро ще е минимумът на разходите, тъй като все още има некалкулирани плащания. Затова вероятно сумата ще е десетки милиони повече. Преди дни ръководителят на Центъра за подготовка на председателството Любомир Иванов не се нае да каже каква ще е крайната стойност. "Засега не можем да посочим конкретни числа. Разчетите за 2017 и 2018 г. са все още прогнозни и предстоят процедури", заяви Иванов пред "Сега".
Дори да се запази сегашната прогнозна цена, това означава, че председателството ще излезе скъпо. Но не е от най-скъпите, а се нарежда до това на Словакия. Според сайта на Словакия, която до края на 2016 г. председателства ЕС, тя е възнамерявала да похарчи до 70 млн. евро на своите данъкоплатци. Словакия, с население от 5.4 млн. души, има брутен вътрешен продукт от 78.7 милиарда евро през 2015 г. (14 500 евро на глава от населението). През същата година България обаче е имала 86.373 млрд. лв. (44.162 млрд. евро) БВП, което е 12 000 лева (6136 евро) на човек. Близо 60% от общия бюджет на словашкото председателство, или 42 млн. евро, са били разпределени чрез обществени поръчки.
До този момент изхарчената сума за ремонти на сгради и покупка на мотори за полицията е около 60 млн. лв. Вече беше отчетено първоначалното отклонение от предвидените разходи. Според доклада на правителството ремонтът на НДК, където ще се проведат основните срещи от председателството, ще струва, 16.549 млн. лв. без ДДС. За толкова е сключен договорът с компанията, която ще го ремонтира. Наскоро обаче стана ясно, че ремонтът ще достигне 35 млн. лв.
Трасета
Заради председателството на ЕС ще бъде изграден мост, който ще свърже бул. "Брюксел" и ул. "Продан Таракчиев", позволяващ безконфликтно преминаване на автомобилния трафик от и към терминал 2 на летище София. Предвидено е бул. "България" да бъде с ново осветление. По бул. "Патриарх Евтимий" след приключване на наземните строителни работи по двете метростанции, които се изграждат в зоните до ул. "Граф Игнатиев" и бул. "Витоша", ще бъде направен частичен ремонт на пътната настилка и основен ремонт на тротоари. Планиран е цялостен ремонт на ул. "Граф Игнатиев" със срок за изпълнение до късната есен на 2017 г.
Бизнесът губи милиони заради суровата зима. Българският бизнес регистрира загуби в милиони заради снега и затруднения достъп до част от българските градове и села. Поредна седмица част от магистрала "Тракия" се затваря, камиони чакат часове по границите със съседите, а в четвъртък Гърция дори затвори временно границата си с България на "Промахон" и "Илинден".
Най-потърпевши са търговията, спедиторските услуги, туризмът, строителството и дори недвижимите имоти, твърдят от Българската стопанска камара (БСК). Част от загубите идват от бума на разходите за отопление на цехове, офиси, магазини и т.н. Това се оказва също толкова сериозен проблем, колкото и пропуснатите срокове за доставки и съответните неустойки, изтъкват от БСК. "Болничните и отпуските в този период също генерират загуби за бизнеса", коментира зам.-шефът на камарата Камен Колев пред БНР. Отразяват се и закъсненията за работа заради трудното или невъзможно придвижване в снега.
Заради капризите на времето предприятията се оказват принудени да свиват производството "Важно е работодателят да е гъвкав, да се съобразява с обстановката и да преориентира работниците и техните задачи за деня", обясни бизнесменът Щелян Калчев.
Тежката зима, съпроводена с блокирани шосета, закъснения, отменени пътувания, анулирани почивки и екскурзии, носи сериозни загуби на туризма и на транспортните фирми. "Това са милиони левове загуба всеки ден, а има продавачки на билети, има данъци, има осигуровки, които трябва да се плащат в края на месеца... Няма как да се компенсират", посочи Галя Топалова от Сдружението на автобусните превозвачи. По данни на Асоциацията на автомобилния транспорт от затварянето на пътищата един тир губи средно по 250 евро. Най-големият проблем обаче е, че автокомпаниите рискуват да бъдат изместени от конкуренти.
Доставки
Проблеми с доставките са имали и част от големите хранителни вериги, показа справка на в. "Сега". От "Кауфланд" увериха, че се справят, но признават, че достъпът до магазините в Североизточна България е бил "усложнен". "С оглед времето неизбежно регистрирахме леко забавяне на доставките", коментираха от веригата. Трудности са срещнали и от "Лидл". "За съжаление дори нашата логистика не успя да преодолее тежката пътна обстановка на места, като Силистра например, в резултат на което доставките ставаха в приемливи срокове, за да бъде удовлетворено търсенето, включително и на стоки от първа необходимост", обясниха от компанията.
Румен Радев: За депутатите бедността е скучна тема, те нямат този проблем. Няма място за обиди. Някои от депутатите, още в началото на моята реч, открито демонстрираха липса на уважение към българската държавност. За депутатите бедността е скучна тема, те нямат този проблем. Това заяви Румен Радев в интервю, дадено веднага след клетвата му за БНТ.
Не случайно хората искат мажоритарни избори, за да видят личности в парламента, допълни той. Ще разчитам на експерти. Служебното правителство няма задача да изработва политики, то просто трябва да управлява държавата до следващото правителство, заяви Радев. Имам хора, с които да се съветвам. Но е и плюс, че не съм обремемен от политиката, допълни той.
Имаме добър синхрон с Йотова, тя е доказан политик, убеден съм, че ще работим ефективно, заедно за доброто на България, каза още новият президент. БСП по никакъв начин не влияе на моя избор, заяви категорично Радев.
Но това не означавало, че нямало да вземе хора от червените редици. Важно е да запазя своята независимост, обективна оценка и свободата да вземам сам решения, допълни той. Нямам намерение цял мандат да отговарям на неуместни въпроси, заяви той на въпрос за подозренията за промяна в евроатлантичестата ориентация. Нямам амбицията да се бъркам в работата на което и да е правителство. Но президентът има право да настоява политиката на правителството да върви в интерес на гражданите, коментира Радев.
Нямам амбицията да изземвам функциите на премиер - служебен, бъдещ, допълни той. Като президент Радев със сигурност ще запази "Българската Коледа". Определи и като много добра инициатива на Плевнелиев президентската библиотека и обеща да я развива.
Ще променя и много неща най-вече в областите, където имам правомощия по конституция. Най-вече за въоръжените сили, където отливът трябва да бъде спрян, заяви Радев. Щял да настоява проектите за модернизиране на въоръжените сили да са полезни и за икономиката.
Няма да изказвам съмнения и опасения, че България няма да се справи с председателството на ЕС. Напротив, ще положа всички сили и съм убеден, че ще се справим добре, каза той.
Сделки с дългове за 2 млрд. лв. през 2017 г. Проблемните вземания и сделките с тях се превърнаха в истински бизнес заради кризата, когато голяма част от заемите не се обслужваха редовно. А след стрес тестовете на банките този бизнес започва да расте, а обемът му да достига значителен размер.
Според оценка на компании за събиране на дългове през миналата година са били продадени дългове за 1 млрд. лв. А за тази година се очаква този пазар да се удвои и да стигне 2 млрд. лева. Като това са пари извън неплатените задължения, които съществуват към телекоми и дружествата за битови услуги.
Най-активните участници в този бизнес са преобладаващо чужди компании. Това са "ЕОС Матрикс", "Фронтекс интернешънъл", "Агенция за събиране на вземанията", "AПС България", "Кредит инкасо". Сред тях успява да се промъкне и една българска - "С.Г. Груп".
"Еос Матрикс" например купиха от Първа инвестиционна банка портфейл потребителски, необезпечени задължения за 70 млн. лв. В друга сделка с Пощенска банка компанията за събиране на вземания успя да договори покупката на заеми за 280 млн. лв. на Пощенска банка. "ОТП факторинг България" пък продаде микс от потребителски обезпечени и необезпечени заеми за 31 млн. лв. на "Фронтекс".
Твърди се, че "Агенция за събиране на вземания" е спечелила поръчка на "Уникредит кънсюмър файненсинг" за ежемесечно изкупуване в продължение на две години на потребителски и стокови заеми. Те са с просрочия от 180 до 300 дни. През миналата година имаше десетина по-големи сделки, при които се продаваха в пакет проблемни вземания, а търгове за по-малки обеми има постоянно.
Като тенденция се оформя появата на повече корпоративни и обезпечени дългове, които се предлагат за продажба. През 2015 г. чешката "AПС България" купи корпоративен портфейл за 30 млн. евро В началото на 2016 г. Прокредит банк продаде малък пакет от необслужвани кредити за 24 млн. лв. на "Еос Матрикс".
В началото на тази година бе сключена още една сделка за продажба на фирмени кредити. Миналия вторник от съобщение на Уникредит Булбанк стана ясно, че финансовата институция е продала необслужвани обезпечени и необезпечени кредити на корпоративни клиенти от 93 млн. евро. Купувач е "Агенция за събиране на вземания", която е съсобственост на норвежкия B2Holding. Това е най-голямата до момента сделка за портфейл от корпоративни банкови заеми. И е първа подобна продажба на най-голямата банка в страната.
През тази година се очаква приключването на още една голяма сделка. Става въпрос за портфейл на "Хета асет резолюшън България", която преди това се казваше "Хипо Алпе - Адрия лизинг България". Обемът е общо 130 млн. евро на необслужвани задължения по лизингови договори плюс 37 млн. евро дължими лихви.
90% от задълженията са фирмени. При тях активите са иззети, а компанията има и записи на заповед като допълнително обезпечение. Задълженията са от преди близо 10 г. - почти на прага на изтичането на срока на абсолютната давност. Поради това се очаква цената на сделката да не е много висока - максимум до 15% от номинала.
Общата сума на необслужваните заеми в банковия сектор в България е близо 5 млрд. лева. Банките със сигурност няма да я получат при продажбите, тъй като тези сделки се сключват на цени от 5 до 30% от номинала. Най-евтини са потребителските и стоковите кредити, които са без обезпечения.
При тях цената рядко надхвърля 5% от номинала. Заради липсата на обезпечение, което да бъде продадено, ако заемът не се върне, те са и най-продаваните на пазара на дългове. Въпреки ниските цени това е чиста печалба за банките, които вече са провизирали лошите вземания. А и си спестяват допълнителни разходи по събирането им.
Обезпечените заеми обаче се търгуват доста по-скъпо. Те се продават в диапазона от 80 до 95% от номинала. Но рядко се предлагат, тъй като банките обикновено предпочитат да усвоят обезпечението и да го продадат, за да си върнат по-голяма част от отпуснатия заем.
Увеличение на обема от дългове, които ще се пуснат за продажба през тази година, обаче не кара фирмите за събиране на вземания да чакат спадане на цените на сделките. За тяхното ниво основен фактор продължавал да е времето на просрочието на задълженията. Колкото по-дълго е то, толкова по-ниска е цената. Все пак при корпоративните вземания, които са обезпечени, събирането на дълга е свързано с по-големи разходи за юридически услуги и административни такси.
Въпреки раздвижването при фирмените заеми не се очаква особено голямо увеличение на обема за продажба. Без арбитраж за неплатена сметка Потребителските спорове ще се разрешават извън арбитражните съдилища. Това означава, че в тях ще решават само спорове между търговци. Тези промени в Гражданския процесуален кодекс гласуваха окончателно депутатите. Така предварителните арбитражни клаузи в договорите на потребителите с различни компании ще се смятат за нищожни.
"След обнародването на промените всички български граждани, които получат съобщения за това, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчето", обяви в парламента омбудсманът Мая Манолова. През миналата година тя започна законодателната инициатива срещу частния съд. Страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение, записаха депутатите.
Извън това спорът може да бъде възложен за решаване от арбитражен съд, когато едната страна е потребител и има такава договореност между спорещите, но след възникването на спора. Всички започнали арбитражни производства между търговци преди приемането на законовите промени ще продължат по стария ред освен в случаите, когато споровете са обявени за неарбитруеми. Текстовете ще важат и за заварени положения, обяви омбудсманът Мая Манолова.
Всички висящи производства ще бъдат незабавно прекратени, обясни тя. Да се въведе забрана на частните арбитражни съдилища да гледат дела срещу потребители, поиска Манолова. Тя обясни, че най-често това са спорове за неплатени комунални услуги - ток, вода и телефон, както и заради теглени бързи кредити.
Исковете по тях са на стойност между 50 и 2000 лв., но с всички такси по арбитражното дело сумата често набъбва многократно. Хората разбират, че срещу тях се води дело, едва когато частният съдебен изпълнител се появи на вратата им с изпълнителен лист и им запорира заплатата. Впоследствие длъжникът научава, че арбитражната присъда не подлежи на обжалване. В полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт.
Радев успокои инвеститорите. Новият президент Румен Радев успокои чуждите инвеститори с посланията си. "Едно от най-важните неща е препотвърждаването на европейския и евроатлантическия приоритет на България", заяви в интервю за "Стандарт" шефът на Асоциацията на банките у нас Петър Андронов.
Според него в словата си при встъпването в длъжност Радев е разсеял всякакви спекулации за трусове и промяна във външнополитическия курс. "За хората, които управляват пари и се нуждаят от мнение за България, това беше важно", обясни Андронов.
Радев пое властта на "Дондуков" 2 след тържествена церемония с гвардейци и 21 топовни салюта вчера. "Ще бъда президент на диалога и помирението, на сътрудничеството и баланса", зарече се новият държавен глава.
Търгуват 70 компании от Европа на родната борса. На Българската фондова борса (БФБ) скоро ще могат да се купуват и продават акции от около 70 европейски компании. "Проектът е задвижен и се очаква в рамките на следващите 3 до 4 месеца да сме го реализирали. Идеята е добре приети и се предвижда търгувани акции на европейските пазари да могат да бъдат достъпни през пазара на БФБ. Касае се някъде за около 70 компании", коментира за "Стандарт" Васил Големански, изпълнителен директор на "БФБ-София". По думите му това ще бъде от голяма полза за фондовата борса у нас. На нея ще се търгуват допълнителни инструменти, които ще повишават оборота и разпознаваемостта на борсата по света и у нас. Тези инструменти и в момента се купуват - обикновено от институционални инвеститори като взаимни фондове, пенсионни компании и застрахователи. Просто ще им дадем по-лесен достъп до тях, каза Васил Големански.
Той потвърди, че се очакват две сигурни IPO-та (Initial public offering) на БФБ през 2017 г. "Детайлната информация от кои сектори са и кои са компаниите, нека оставим да разкрият самите те, когато дойде време", заяви Големански. Изпълнителният директор на "БФБ-София" добави, че усилено продължава работата по стъпките от Стратегията за развитие на капиталовия пазар у нас, която беше приета през ноември 2016 г., въпреки нестабилната политическа ситуация в страната ни в момента. "Разместиха се малко като приоритети и срокове набелязаните мерки, защото някои от тях изискват законодателни промени, които по разбираеми причини в момента не можем да реализираме. Концентрирали сме се основно върху такива, които зависят изцяло от нас и от институциите на пазара, говорим за борсата, Централния депозитар, Комисията за финансов надзор (КФН) и т.н.", каза Васил Големански.
Лекари в далавера с инвалидни колички. Медици от лекарски консултативни комисии (ЛКК) въртят далавера с търговците на медицински изделия, алармира пред „Монитор" 53-годишната софиянката Йорданка Петрунова, попаднала в схемата. Жената получила от доктор в ЛКК указание точно от кой търговец да купи необходимия на съпруга й антидекубитален дюшек. „Даде ми името и адреса на фирма, която по думите му била „добра", разказа Петрунова.
Лекари от комисиите са в схема с търговците на инвалидни колички, слухови апарати и перуки, потвърдиха пред вестника и управители на фирми за медицински изделия. „Въпреки че е забранено на комисиите да се занимават с търговски въпроси, това не се спазва. Те са свързани с фирми за медицински изделия, към които насочват хората", обясни порочната практика Георги Воев, управител на фирма за медицински изделия.
Според Закона за здравето лекарските комисии определят и издават протокол от какво медицинско средство се нуждае пациентът. Той самият пък преценява откъде да си го набави по списък с лицензираните фирми, които продават нужния продукт. Лекарите обаче прибират от търговците процент от печалбата като им изпращат клиенти и затова убеждават пациентите откъде да пазаруват, твърдят от бранша.
Някои от фирмите пък мамят хората с увреждания, пробутвайки им китайски стоки за произведени в Европейския съюз, за каквито всъщност социалното министерство отпуска помощите.
KAT смъква десетима шофьори дневно от колите. Катаджии смъкват по десетина шофьори от колите им на ден, след като в сила влязоха последните промени в Закона за движение по пътищата. Само за изминалия уикенд над 20 водачи са били принудени да си тръгнат пеш, след като са били проверени на пътя.
С поправките полицаите вече имат право да демонтират на пътя регистрационните табели на автомобили, чиито водачи откажат алкохолна проба. На 7 от заловените в събоота шофьори номерата са били свалени в София, на един - в Хасково, и на още трима - във Видин, Ловеч и Варна. Друг водач пък е бил заловен без книжка и отново е трябвало да прибере автомобила си с пътна помощ, тъй като е бил наказан на шосето.
Първа глоба в размер на 1000 лева съставиха и катаджии на водач, влязъл в забранен участък, в който е бил извършван спешен ремонт на водопреносната мрежа в кв. "Бенковски".
От 21 януари 2017 г. влязоха в сила нови правила за движение по пътищата, според които сваляне на табелите на превозните средства ще се извършва, когато шофьорите пътуват без книжка, когато дрегерът отчете повече от 0,5 промила алкохол, при употреба на дрога и когато са отказвали проба с дрегер или кръвен тест. Движение в насрещното платно на автомагистралата - при първо подобно нарушение водачът се наказва с глоба от 1 000 лева и забрана за шофиране от 3 месеца. Повторното нарушение ще бъде съпроводено с двойно и тройно по-високи санкции. Строго е забранено участието в гонки - при първо такова нарушение глобата е 3 000 лева и 1 година лишаване от правото лицето да шофира.
При повторно нарушение, санкциите ще бъдат двойно и тройно по-високи. Задължително трябва да се пътува на къси светлини в тунелите.
Най-често срещаното нарушение у нас е шофиране с висока скорост в населените места. Ако се движите с 40 км/ч по-бързо от позволеното, ще ви глобят с 600 лева. Ако превишената скорост е 50 км/ч - глобата ще бъде 700 лева и отнемане на книжката за 3 месеца. До сега тази глоба беше само 200 лева, но явно не е била достатъчно висока.
Пътната полиция вече ще има право да прекратява служебно регистрацията на автомобили без застраховка "Гражданска отговорност". Водач, който бъде хванат да управлява без задължителната полица, е заплашен не само с глоба, но и със затвор до 1 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |