Тревожна нощ в президентството. Консултациите за служебния кабинет започнаха още в първия работен ден на президента Румен Радев, а от "Дондуков" 2 казаха, че се очаква и тревожна нощ. За всеки министерски пост имало по два-три варианта, а изборът щял да е прецизен. Освен това бъдещите министри щели да бъдат проверени и за чисто минало. Румен Радев обеща в служебния кабинет да няма агенти на ДС.
Особено важен в този кабинет е вътрешният министър, от когото се очаква да осигури реда и да не допусне купуване на гласове и фалшификации.
Спряганият за възможен кандидат Красимир Петров, който е бивш шеф на баретите, категорично отрече да са водени разговори с него. Бившият шеф на ГДБОП Кирил Радев, чието име също се завъртя, обяви, че няма да коментира. Третият възможен претендент е бившият шеф на РДВР-Пловдив Пламен Узунов.
Няколко имена се завъртяха за второто силово министерство - на отбраната, но към днешна дата фаворит за поста се оказа възпитаникът на шуменското военно училище ген. Стефан Янев. В периода 1998-2000 г. Янев бе офицер за анализ към Департамента по планиране и програмиране на Групата за координиране на ПЗМ в Белгия и началник на департамент "Tрансформации" в Центъра на НАTО за борба c тероризма. След това бе шеф на две дирекции в МО - по отбранителна политика и по сигурност и отбрана.
В здравното ведомство ще влезе зам.-министърът от правителството на Иван Костов Илко Семерджиев. Той има опит от две други служебни правителства - на Любен Беров и на Стефан Софиянски. Беше и шеф на НЗОК.
Разговори за министър на образованието са водени с шефа на общинския съвет в Русе проф. Христо Белоев. Доскоро той бе ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев", а от 2014 г. е и член-кореспондент на БАН.
За енергийното министерство най-голямо одобрение сред претендентите получил Жаклен Коен, който от 2014 до началото на миналата година бе шеф на държавната мегакомпания БЕХ. Към настоящия момент той е шеф на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй". На въпрос на "Труд" ще поеме ли временно енергийното министерство, Коен отговори: "Нямам коментар по въпроса, благодаря ви".
Най-труден се оказва изборът на служебен министър. Проф. Огнян Герджиков, който допреди десетина дни се смяташе сигурен за поста, отпадна от играта. "Труд" научи, че проф. Боян Дуранкев от УНСС, който помагаше на ген. Радев по време на кандидатпрезидентската кампания, отказал. Очаква се най-късно до сряда да бъде окончателно утвърден съставът на служебното правителство.
В късния следобед на днешния ден президентът Румен Радев издаде указ, с който назначи част от екипа си на "Дондуков" 2. Както "Труд" писа, бившият шеф на щаба на ВВС Димитър Стоянов е новият главен секретар на президента, Иво Христов е началник на кабинета на Радев, а Надя Младенова - шеф на кабинета на вицепрезидента. Професорът по конституционно право Емилия Друмева е секретар по правните въпроси, Атанас Кръстин - секретар по външната политика.
3 милиона евро за къща плати българин. Българин е платил 3 милиона евро за къща в полите на Витоша и това е най-голямата сделка на пазара на луксозни имоти в страната през 2016 г., съобщиха от компанията Unique Estates. Друг купувач е дал 1,95 млн. евро за резиденция на Южното Черноморие.
Макар подобни сделки да са единични, заможните клиенти са се върнали на пазара и са готови да инвестират, посочват от компанията в анализ за сектора през изминалата година. От компанията отчитат продажби на обща стойност над 46 млн. евро при 36 млн. евро през 2015-а.
„Хората видяха, че пазарът на жилищни имоти е активен, и доверието се върна. В същото време искат да вложат парите си в нещо сигурно и това е водещ мотив при много от покупките в луксозния сегмент", коментира Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates. По думите й за годината сделките са нараснали с 10%, а запитванията регистрират двоен ръст.
Завръща се интересът към централните улици на София, а пешеходната част на булевард „Витоша" и преките наоколо отново са предпочитана зона за живеене и това насочва вниманието към тях и с цел инвестиция. Друг търсен район е този около Докторски паметник. Към традиционно апетитните локации - централната част на София и квартали като „Изток" и „Лозенец", от компанията добавят и райони с бързо развиваща се инфраструктура, като този около Paradise Center и новата спирка на метрото.
Цената на луксозно жилище в София стигна 1500 евро/кв. м
Според експертите най-продаваният тип апартаменти през 2016 г. са тези с две или три спални в затворени комплекси в полите на Витоша или в центъра и добрите квартали на София при средна цена около 200 000 - 250 000 евро.
При къщите заможните клиенти търсят такива в затворени комплекси с приблизително декар двор и цена между 400 000 и 600 000 евро.
В ценови план през 2016 г. пазарът на луксозни имоти отбеляза ръст в рамките на 7 - 8%, като основен двигател на това поскъпване е новото строителство. Покачването на цените отразява дисбаланса между нарастващото търсене на качествени жилища и слабото предлагане на такива. В хубави сгради в престижни квартали като „Лозенец" и „Дианабад" например, цените вече започват от 1200 - 1300 и достигат 1500 евро/кв. м., обобщават експертите.
Планът на Kronospan: Завод за 300 млн. лв. и фабрики за мебели. Австрийският производител на дървесни плоскости Kronospan вече е започнал инвестиционния си план за ново производство във Велико Търново за 300 млн. лв., като проектът е разширен и със изграждане на зона за готови фабрики за мебелни производители.
В клъстера в готови халета ще бъдат поканени клиенти на завода за ПДЧ продукти на "Кроношпан България". Този модел вече е приложен от австрийския собственик в Полша и първите дошли инвеститори са намалили значително логистичните си разходи.
Kronospan работи в България от 20 години, когато закупи бившия мебелен комбинат в Бургас. През 2007 г. дружеството откри втори завод във Велико Търново, като закупи цех за плочести материали от "Дървообработване-ВТ". От 2009 г. има и логистичен център в София. Компанията има 179 млн. лв. приходи за 2015 г., а заетите са около 400 души.
Елате, мебелни фабрики
Австрийската компания от няколко месеца активно изкупува земя в Търново и подготвя разширение на мощностите си. "Идеята е на част от земята да изградим халета, които да предоставим на производители на мебели", обясни управителят на "Кроношпан България" Николай Банков за "Капитал". Като потенциални партньори се разглеждат чуждестранни компании, които все още не работят на българския пазар, тъй като по думите на Банков дружеството вече доставя продуктите си на всички големи местни производители.
Подобен клъстер - Szczecinek Furniture Cluster, Kronospan вече е създала в Полша, където предоставя на партньорите си помещения под наем. "Нашата организация има богата история и опит в цяла Европа, работим в над 40 страни и целта ни е сега да привлечем други големи мебелни производители във Велико Търново, които да са потребители на нашите материали", каза Банков.
Като глобален лидер в производството на плочести материали от дървесина австрийската компания има капацитета да привлече големите мебелни компании, тъй като е техен ключов доставчик на материали, а това би им спестило логистичните разходи. Друг фактор е географското местоположение на България и членството й в Европейския съюз, което би осигурило на бъдещите инвеститори по-лесен достъп до европейския пазар.
Големият производствен план
"Кроношпан България" в момента прави мащабно разширение на производството си във Велико Търново, което започна преди няколко месеца. В понеделник компанията получи сертификат за държавна подкрепа за инвестиция от 42 млн. лв. Реалното вложение ще бъде около 300 млн. лв. в рамките на три години, обясниха от дружеството. Проектът ще бъде изпълнен на два етапа. Първият предвижда изграждане на линия за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ), което ще увеличи производствения капацитет на завода. Във втория етап ще бъде монтирана линия за плочи от дървесни влакна (MDF), което ще бъде изцяло ново производство за България.
Оборудването ще бъде доставено от Германия и ще бъде най-нова технология. "Смятам, че заводът във Велико Търново ще бъде най-модерният завод за производство на такива плочи на Балканите и ще успеем да привлечем много нови клиенти, за които ще доставяме продуктите", каза Банков.
В момента компанията изнася около 60% от продукцията си. С новия капацитет делът на износа се очаква да достигне над 80%. Инвестицията ще осигури 100 нови работни места в града, но според Банков със свързаните индустрии (дърводобив, логистика, мебелни фирми) индиректно ще бъдат създадени над 1000 работни места.
Решението на австрийската компания да направи тази мащабна инвестиция в България се дължи на няколко фактора. "Тук имаме чудесен екип, традиции в мебелното производство и дървопреработващата промишленост", каза Банков. Централната локация на Велико Търново пък дава конкурентно предимство на предприятието по отношение на суровината и готовата продукция и осигурява възможности на компанията да достигне до нови пазари.
Летище Варна предлага регионален фонд за развитие на въздушните връзки. Дружеството "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт", концесионер на двете морски летища в Бургас и Варна, е предложило да бъде учреден регионален фонд за развитие на въздушните връзки от и до летище Варна по подобие на този, който преди време функционираше в Пловдив. Целта му е да удължи летния сезон и да осигури туристически поток в региона и извън сезона. Това се разбира от писмо, изпратено до кмета на Варна Иван Портних и председателя на общинския съвет в града Тодор Балабанов. Предложението предстои да бъде разгледано на предстоящата първа за годината сесия на общинския съвет във Варна. В него е записано, че финансирането за фонда може да се случи, като за тази цел бъде отделен част от туристическия данък, събиран в трите общини в региона - Варна, Балчик и Каварна.
Финансови разчети
Според предварителните разчети, направени от "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" - смесено дружество между германската Fraport и компания от групата "Химимпорт", само една нова целогодишна въздушна линия до Варна ще доведе по Северното Черноморие около 60 хил. пътници годишно. Финансовата подкрепа, необходима за 4 полета седмично в продължение на една година, ще е в рамките на 150 - 200 хил. евро. Това означава, че ако трите морски общини - Варна, Балчик и Каварна, отделят по 20% приходите от от туристическия данък, акумулираните средства за една година ще са около 500 хил. евро, достатъчни за "дотирането" на 3-4 нови въздушни линии, пише в предложението.
Предложението на "Фрапорт" предвижда първоначално във фонда да се включат общините Варна, Балчик и Каварна, тъй като на тяхна територия се намират най-големите хотелски и курортни комплекси в тази част на страната. Според приложените писма за подкрепа зад идеята вече са застанали Варненската туристическа камара и още осем от най-големите туристически дружества в страната.
Фондът следва да осигури финансова подкрепа за поддържането на редовни въздушни линии от и до летище Варна извън активния летен сезон - от 1 октомври до 31 май. Според инициаторите му от "Фрапорт" това ще помогне за удължаването на туристическия сезон в целия Североизточен регион чрез осигуряване на възможности за целогодишни полети до Варна. Събраните средства ще позволят също разработването на съвместни рекламни и маркетингови кампании с авиокомпаниите.
Неотдавна от "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" обявиха, че през 2017 г. на летище Варна ще бъдат открити шест нови дестинации. От лятото ще се извършват редовни полети до Дортмунд и Мюнхен-Меминген в Германия, Айндховен в Холандия, Ларнака (Кипър), Милано-Бергамо в Италия и Тел Авив (Израел).
По примера на Пловдив
В предложението, изпратено до община Варна, е отбелязано, че подобен фонд вече е бил учреден от общините в Южно-централния регион. Той работи от 2010 г. под името "Фонд за развитие на летище Пловдив - южната врата на България". Ефектът от разработването на проекта бяха три нови редовни линии на нискотарифния превозвач Ryanair и над 350 хиляди пътници, пътували с тях за период от 5 години. Имаше обаче и проблеми, които в крайна сметка прекъснаха сътрудничеството.
Фондът се захранваше от около 10 общини, които заделяха първо по 50 ст. на жител, а после по 1 лев, като така индиректно субсидираха превозвача. За да не бъде непозволена помощ към авиокомпанията, сумата отиваше към дъщерно дружество на Ryanair, което в замяна рекламираше региона пред потенциалните пътници. През годините обаче общините изпитваха някои затруднения с разплащането си с авиокомпанията, като в началото на 2013 г. най-големият донор във фонда - община Пловдив, излезе от него, тъй като по тогавашните думи на кмета Иван Тотев след тригодишно инвестиране в реклама се вижда, че тя не носела желаната добавена стойност за града. В началото на 2014 г. обаче общината се върна обратно във фонда.
Бавенето на плащанията към авиокомпанията обаче се отразиха през годините и на летището, като тя на свой ред бавеше своите към аерогарата. В средата на 2015 г. стана ясно, че превозвачът има интерес към столицата и през октомври 2016 г. измести изцяло базата си на софийското летище, макар че запази и някои от полетите си от Пловдив.
"Безплатното" саниране излиза над 17 хил. лв. на апартамент. Санирането по "безплатната" програма на правителството на ГЕРБ всъщност е "златно", защото струва на българските данъкоплатци средно над 17 хил. лв. на един апартамент. Това става ясно от изчисленията в доклада на регионалния министър Лиляна Павлова, с който бе предложено правителството в оставка да гласува промени в постановлението по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. В петък Министерският съвет пусна за обществено обсъждане и самите промени в постановлението. През миналата седмица ресурсът на програмата бе увеличен от 1 на 2 млрд. лв., гласувани безпроблемно и без обсъждане от парламента.
Според данните към 17 януари тази година са обновени 12 460 жилища в 214 сгради. Стойността на всички дейности по тях е общо 216 290 538 лв. Средно за един апартамент това прави точно 17 359 лева. Над 1 млн. кв. метра досега е "подобрената жилищна инфраструктура". Облагодетелствани са 26 410 жители в цялата страна. Според сметките на регионалното министерство енергията, която ще се спести годишно, е 88 153 мегаватчаса. Намаляват се и емисиите парникови газове. Това водело до икономии от 13.545 млн. лв. годишно.
Стойността за саниране на едно жилище в размер на над 17 хил. лв. обаче изглежда прекалено висока, категорични са и строители, и експерти по енергийна ефективност, и консултанти. В сравнение с други изпълнявани проекти с мерки за топлоизолация и обновяване на жилищни сгради у нас стойността е 3 - 4 пъти по-висока. Изчисленията сочеха, че санирането на едно жилище би трябвало да струва средно между 4000 и 8000 лв. според дейностите по саниране и състоянието на сградата - квадратура, как се сменят дограмите и с какви материали се работи.
Досега подобни дейности по саниране на жилища у нас са правени от Програмата за развитие на ООН (ПРООН) - проекта "Обновен дом", и европейския проект "Енергийно обновяване на българските домове" по оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР). По тях средната цена за саниране на квадратен метър е била около 100 лева, припомниха участници в проектите. А според изчисленията по данните на МРРБ към момента цената излиза почти двойно - 192 лв./кв.м. След старта на програмата преди около две години и първите анализи за прекомерно раздути разходи МРРБ въведе и след това намали така наречените пределни стойности - максимума, който може да се плати за квадратен метър. Този максимум в момента е 172 лв./кв.м.
И референтните стойности на МРРБ, които определиха таван за общините по видове дейности, и крайните цени по "безплатната" програма на ГЕРБ излизат високи заради различните параметри. Това каза тези дни Лиляна Павлова, която опита да защити увеличението на парите до 2 млрд. лв. пред депутатите в парламентарните комисии. "Имаме различен обхват на дейностите и различни инвестиции", заяви Павлова. Тя припомни, че в проекта на ПРООН мерките са "чиста енергийна ефективност" на малки сгради - т.е. смяна на дограми и топлоизолация. По ОПРР също са били обновени основно малки тухлени сгради. Акцентът на правителствената програма са панелните блокове, които били в много по-тежко състояние. "Състоянието на панелните блокове е такова, че се налага конструктивно обследване и укрепване на самата сграда. Това е причината за разликата в цените", допълни още Лиляна Павлова. Според нея от значение е и това, че има разлика между блок и блок секция.
Практиката и наблюденията на строители обаче показват малко по-различна действителност. Хора от бранша обърнаха внимание, че досега не са видели в обществена поръчка за строително-монтажни работи по санирането да е включена позиция по конструктивно укрепване. Самите строители признават, че големият проблем на тази програма е контролът. Премиерът в оставка Бойко Борисов рекламира широко програмата и обяснява, че тя е прозрачна, защото контролът е в ръцете на хората, чиито апартаменти се санират. Строители обаче разказаха, че именно за да се избегне досадният обществен контрол, се прибягва до позната "недобра практика" - плаща се на домоуправителя, който "приема" обекта без забележки.
И купуването на стаж поскъпна. От тази година купуването на стаж за пенсия струва по-скъпо заради увеличението на осигурителната вноска за пенсия с един пункт на 18.8% и на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите на 460 лв. Така от 1 януари, ако човек иска да си купи един месец стаж, ще трябва да плати 86.48 лв. Миналата година един месец осигуряване струваше 74.76 лв. Според последната средносрочна бюджетна прогноза през следващите две години не се предвижда увеличаване на минималната заплата или доходите за самоосигуряващите се, но пък и догодина вноската за пенсия ще се увеличи с още един пункт - на 19.9%, което означава, че и догодина ще има поскъпване. Затова и експертите винаги съветват хората да си напазаруват стажа по-рано, тъй като с годините се увеличава минималният осигурителен доход, а с това и цената му.
През изминалата година по-малко хора са прибегнали до тази възможност. До пет години стаж може да си купи всеки дори и да не му предстои скоро пенсиониране. Според закона за осигурителен стаж се зачита времето на обучение в университета или за докторантура, но висшистите трябва да платят за всеки месец. Освен това и хората, навършили възрастта за пенсия за трета категория, също могат да си купят колкото стаж не им стига, но не повече от пет години.
Според последните данни на НОИ към края на септември миналата година 3245 българи са си купили стаж, като спрямо същия период на 2015 г. те са по-малко с около 1000 души. Миналата година 1766 българи са се пенсионирали благодарение на това, че са си купили стаж. Средният брой месеци осигуряване, който не им е стигал, е 22 месеца. Това означава, че всеки от тях средно е внесъл в НОИ по 1645 лв., за да може да излезе в пенсия. Броят на недостигащите месеци е без промяна в последните години. Новите пенсионери с купен стаж също са по-малко от по-миналата година, когато към края на септември са били 2365 души. За деветте месеца на м.г. в НОИ са влезли почти 7.6 млн. лв. от купуването на стажа. За сравнение за цялата 2015 г. сумата е 16 млн. лв.
Изисквания
И тази година се увеличава изискването за стаж за мъжете и жените с по два месеца - съответно на 38 г. и 4 месеца и 35 г. и 4 месеца. Стажът ще продължи да се увеличава с по два месеца, докато през 2027 г. стане 40 години за мъжете и 37 години за жените.
Детето, за което пратиха самолет до Бургас, е спасено. 5-годишният Александър от Бургас, за когото на 11 януари Бойко Борисов прати военен самолет, за да го транспортира до "Пирогов" в столицата, вече е в стабилно състояние. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков, който преди десетина дни организира преместването на детето в София. 5-годишното момченце получи сепсис като усложнение от варицела, лекарите в Бургас твърдяха, че може да има и друга причина за критичното му състояние, но такава не беше посочена.
В крайна сметка стана ясно, че имунитетът на Александър се е сринал, развил сепсис, стигнало се до силно подуване на левия крак след усложнение от прекараната варицела.
Научавайки историята на Алекс, първа в социалните мрежи алармира журналистката Нери Терзиева и именно по нейна молба премиерът праща военния "Спартан". В "Пирогов" детето бе подложено на редица операции и на антибиотично лечение, за да се пребори с тежката инфекция.
Момченцето вече е извън опасност за живота, в стабилно състояние и е изведено от реанимация, каза вчера Шарков. То ще продължи да се възстановява в детското отделение на "Пирогов".
Алекс още е в реанимацията, казаха обаче източници от "Пирогов". Днес ще се реши дали да бъде изведено оттам. По-вероятно било детето да бъде прехвърлено в детската хирургия.
Радев с първи укази - раздаде ресорите на «Дондуков» 2. Най-голямата тайна в държавата е кой ще е служебният премиер. Нито от екипа на новия президент Румен Радев, нито откъм БСП се появява сигурно име. По-лесно било да се каже кой няма да бъде. Голямо разколебаване имало около проф. Огнян Герджиков.
Бившият шеф на парламента се появи в Народното събрание на церемонията по встъпване в длъжност на държавния глава, но това съвсем не означавало, че е получил потвърждение от Радев. Желанието на бившия шеф на БАН проф. Стефан Воденичаров да "служи на държавата" било по-силно от намеренията да го поканят за служебен премиер.
Забравете името и на Богомил Бонев, посъветва човек, близък до Радев, запитан има ли шансове бившият вътрешен министър да влезе за кратко в Министерския съвет като наследник на Бойко Борисов. Бонев в момента е изпълнителен директор на Пловдивския панаир, който е собственост на лидера на БСП в Пловдив Георги Гергов.
Румен Радев обаче издаде вчера първите укази за структурата на президентската администрация, правомощията на вицепрезидента Илияна Йотова и за част от президентските секретари и съветници. Въпреки очакванията, че държавният глава ще ѝ преотстъпи повече задължения, Йотова ще има абсолютно същите правомощия като предшествениците ѝ на поста.
Тя ще може да помилва, да дава и възстановява българско гражданство, както и да го отнема, ще може да предоставя убежище. Вицепрезидентката ще има право и да назначава държавни служители, гласи първият указ на Румен Радев.
12 секретари ще има новият държавен глава. Предшественикът му Росен Плевнелиев завърши мандата си с осем секретари. В неделя всичките те са били освободени с укази. Радев реално ще има двама секретари по външна политика.
Освен дипломата Атанас Кръстин, който в понеделник получи поста на секретар по външната политика, президентът ще има и специален сътрудник за подготовката и провеждането на българското председателство на ЕС през 2018 г. На този пост вчера не бе назначен човек, но се очаква да бъде зает от бившата червена депутатка Деница Златева, която бе основен двигател на предизборната кампания на генерала.
Радев назначи вчера и двамата си най-близки сътрудници, докато тече мандатът му. Това са главният секретар на администрацията на "Дондуков" 2 и началникът на президентския кабинет.
Първият пост се поема от бившия шеф на щаба на Военновъздушните сили полк. Димитър Стоянов. Двамата с Радев дълги години са работили заедно във ВВС.
Началник на кабинета на президента пък стана журналистът Иво Христов. Преди да влезе в екипа на Радев за предизборната кампания, Христов бе редактор на лявото политическо списание "А-спекто" и водещ по БНТ.
Надя Младенова, която бе българският сътрудник на Илияна Йотова като евродепутат, остава с нея и в президентството като началник на кабинета на вицепрезидента.
Бившата конституционна съдийка и дългогодишен шеф на правния отдел на Народното събрание Емилия Друмева е назначена за секретар по правните въпроси.
Правният екип на новия държавен глава бе попълнен от един от най-опитните експерти по административно право доц. д-р Невянка Кънева Преподавателката по публична администрация в Техническия университет има над 12 г. стаж във висшата администрация - МС и различни министерства. Кънева е автор на над 10 книги по административно право.
Бившият кмет на с. Труд и член на Националния съвет на БСП Николай Копринков бе назначен от Радев за съветник по вътрешната политика и гражданското общество.
Илия Христозов стана съветник по икономика и инвестиции. И той като Радев е военен пилот, завършил в Долна Митрополия. Двамата са работили заедно в базата в Граф Игнатиево, после и в командването.
Все още незаети стоят постовете на секретарите по сигурност и отбрана, по правни въпроси и антикорупция, по духовност и култура, по регионално развитие, по икономика, по образование, по вътрешната политика и за връзка с медиите. Последният се очаква да бъде зает от журналистката Елена Йончева.
За секретар по регионална политика се коментира името на Цвета Тимева. Тя е инженер и до 2015 г. е работила в Агенция "Пътна инфраструктура" като шеф на дирекция "Изпълнение на проекти по ОПТ и Кохезионния фонд". В президентството влиза от частния бизнес.
Оттам се очаква да влезе и Георги Александров. Той е собственик и управител на частна фирма за отдаване на коли под наем. Бил е в предизборния щаб на Радев.
Учудващо на сайта на президентството бяха оставени снимките и имената на двама от секретарите на Росен Плевнелиев. Това са секретарят по отбрана ген. Атанас Самандов и правният секретар Наталия Киселова. Според наблюдатели това можело да означава, че ще им бъде предложено да запазят постовете си и при новата администрация.
Радев създаде към администрацията си и 5 съвета, които да му помагат при вземането на позиции по външна политика, сигурност и отбрана, правен съвет, съвет за икономическо и социално развитие, за образование и за духовност и култура.
Лети първо към Брюксел, ще има срещи с всички големи, отива и в НАТО
Междувременно от президентството обявиха официално и първото задгранично пътуване на Румен Радев. Знаково то ще е в Брюксел на 30 и 31 януари. През първия ден Радев ще има срещи с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
На 31 януари пък са разговорите му в централата на НАТО с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Новият президен ще посети и върховното командване на Алианса в Монс, където ще разговаря с генерал Къртис Скапароти - върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО.
Нов спор за енергетиката. ГЕРБ и БСП отново кръстосаха "шпаги". След европарите, основните опоненти за властта си размениха остри реплики и за енергетика.
"И в енергетиката ГЕРБ се оказа по-лошо от природно бедствие - съсипа сектора", обяви на нарочна пресконференция социалистът Таско Ерменков. Според него страната ни се е превърнала от нетен износител във вносител на електроенергия, водните баланси на държавата са под критичния минимум, а запасите от въглища, които по закон трябва да поддържат електроцентралите, са също под норматива. "На България се налага да внася електроенергия и от Румъния, и от Турция. Залага се поредната бомба от отиващото си правителство на Борисов пред служебния кабинет", отбеляза и депутатът от БСП Жельо Бойчев. От ГЕРБ веднага отговориха с пресконференция в Министерски съвет. "Абсолютна лъже е, че правителството нa ГЕРБ залага бомба в енергетиката. До настоящия момент ГЕРБ е била в ролята на сапьор в енергетиката и е обезвреждала бомбите на БСП", заяви енергийният министър в оставка Теменужка Петкова. Като доказателство за стабилността в сектора тя посочи, че парите в сметките на БЕХ сега са 1,1 млрд. лв. "Обезвредихме и друга много важна бомба - финансовия апокалипсис в енергетиката", отсече Петкова. И предупреди - "този път в енергетиката на БСП няма да им се получи".
НАП: Еднаква наказателна лихва за граждани и фирми. Няма никакво правно основание гражданите и фирмите да се делят и да плащат различна наказателна лихва за просрочие на задълженията си. Това коментираха за "Стандарт" от Националната агенция за приходи по повод предложението на депутати от Реформаторския блок да бъде намалена наказателната лихва.
В момента законната лихва за забавени плащания между граждани и фирми, както и на задължения към държавата е 10% плюс основния лихвен процент на БНБ, който сега е 0%.
Предложението на депутатите е наказателната лихва за фирми да стане 8% плюс основния лихвен процент (ОЛП), а за граждани - 4% плюс ОЛП. Очаква се промените да бъдат вкарани за гласуване на второ четене в парламента още тази седмица, в последните дни преди това Народно събрание да бъде разпуснато.
Потърсени за коментар, от НАП се обявиха категорично против това предложение с четири основни мотива. Първо в ЕС има директива, според която наказателната лихва за просрочие не може да е под ОЛП плюс 8%.
На второ място различна лихва за просрочия на граждани и фирми е нелогична и няма правно основание длъжниците за се делят на групи. Третият сериозен довод, е че ако наказателната лихва бъде намалена, плащането на данъци и осигуровки ще стане по-малко атрактивно от взимането на банков заем. За хората и бизнеса ще бъде по-изгодно да не плащат данъците си и така реално да получават кредит от държавата, вместо както е нормално в пазарна икономика да са изрядни към хазната и да финансират дейността си с банков заем.
Четвъртият довод на НАП, е че целта на лихвата за просрочие е да се наказва забавяне на плащане. Който плаща задълженията си в срок, въобще не дължи наказателни лихви.
МВР и ДАНС оборудват спешните центрове с камери. МВР и ДАНС ще оборудват всички спешни центрове в страната с камери. Приоритетни ще са тези, които са определени като конфликтни точки, а именно кабинетите, където преобладават инциденти с лекари, на които е посягано от пациенти. Идеята е заложена в „План за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 2016 - 2018 година".
Целта е да се ограничат нападенията над медицинските лица, както и кражбата на имущество от кабинетите. Само за последните две години над 300 лекари са били пребити, а апаратура и оборудване за десетки хиляди левове е изчезнало. За да се сведат до минимум тези инциденти, от двете ведомства ще опашат с камери болниците и най вече спешните центрове.
Очаква се съвсем скоро да бъдат обявени и обществените поръчки за оборудването. Едно от условията е наблюдението да бъде свързано както с МВР, така и с общините. Така при евентуален инцидент ще могат да реагират всички институции.
ГЕРБ: Червени общинари саботират усвояването на евросредства.
Червени общинари умишлено саботират усвояването на средства от ЕС на местно ниво. За това алармираха трима министри на ГЕРБ от кабинета в оставка. Поводът е поредните обвинения от БСП, че правителството е застрашило усвояването на европари, което бе опровергано от ЕК, чиято позиция днес изтъкна и премиера Бойко Борисов.
"Има 7 области, които не могат да кандидатстват по някои европроекти. Когато погледнем кои са въпросните области, прави ни рязко впечатление, че става дума за общински съвети, водени от БСП, които нарочно саботират реформата. Всъщност саботират само себе си и своите граждани, защото не могат да се възползват от безвъзмездното европейско финансиране", заяви строителният министър Лиляна Павлова.
Енергийният министър Теменужка Петкова пък обяви, че от БСП говорят лъжи и се заиграват със страховете на хората. "На първо място - абсолютна лъжа е, че правителството на ГЕРБ залага бомба в енергетиката. Искам да заявя на колегите, че ГЕРБ са играли роля на сапьори и са обезвреждали бомби в енергетиката. На първо място обезвредихме бомбата "Белене", заложена от БСП, която не благоволиха да платят. Бомбата не избухна така, както някои искаха да се случи, защото намерихме диалог с нашите руски партньори. Успяхме да спестим 90 млн. лева от лихви.", каза Петкова, която за пореден път отрече, че има опасност от режим на тока.
"Ставаме за смях - налага се ЕК за трети път да опровергава твърдения на БСП", посочи от своя страна екоминистърът Ивелина Василева, която също нарече твърденията на БСП "лъжа".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |