Skoda и Pesa искат да доставят 13 нови трамвая за 60 млн. лв. Чешката компания Skoda Transportation и полската "Железопътни превозни средства ПЕСА Бидгошч" (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz) са двете фирми, подали оферти в търга за доставка на 13 нови трамвая.
Поръчката е с прогнозна стойност 61 млн. лв. с ДДС и се финансира по проекта "Интегриран градски транспорт" по европрограмата "Региони в растеж". Възложител е общинското дружество "Столичен електротранспорт". От дружеството поясниха пред "Капитал" преди време, че най-вероятно новите мотриси ще са предназначени за движение по линия номер 5 - от кв. "Княжево" до Съдебната палата.
Председателят на комисията по провеждането на търга инж. Иво Василев, който е и зам.-директор по експлоатационни въпроси на "Столичен електротранспорт", обясни, че процедурата трябва да завърши до 30 юни и дотогава да има избран доставчик на трамваите. Срокът за изпълнение на доставката е 24 месеца, което означава, че през лятото на 2019 г. по линия 5 вече може да има нови мотриси.
Познати кандидати
Инж. Иво Василев обясни преди отварянето на офертите, че двамата участници в търга са печелили вече поръчки на "Столичен електротранспорт".
През 2013 г. полската Pesa побеждават в търг за доставка на 20 нови трамвая с нисък под за междурелсие 1009 mm с крайна цена близо 33.7 млн. евро без ДДС, като прогнозната стойност е била 50 млн. евро. Ако се сметне по тази цена, сегашната доставка би излязла около 51 млн. лв., т.е. под прогнозата. През лятото на 2015 г. беше обявена поръчка за 5 нови трамвая, като победител отново беше Pesa. Поръчката беше на стойност 8.5 млн. евро без ДДС.
Skoda пък е доставила 50 тролейбуса за близо 27.5 млн. лв. без ДДС през 2013 г., а през 2015 г. е спечелила няколко обособени позиции в търг за доставка на резервни части за тролейбуси за 530 хил. лв.
Каква е задачата
Обществената поръчка е за доставка на 13 нови нископодови съчленени трамвая за междурелсие 1009 mm. Изпълнителят ще трябва и да обучи работниците и служителите на "Столичен електротранспорт" за управление, поддържане, диагностика и ремонт на трамваите. Освен това ще е длъжен да достави материали за краткосрочна и аварийна поддръжка на превозните средства, както и диагностично оборудване. Трамваите трябва да отговарят на действащите норми и стандарти в Европейския съюз. Те трябва да притежават сертификат за типово одобрение от страна - членка на ЕС, или страна, която има сключен договор с ЕС или България, който осигурява взаимно признаване на съществуващи изисквания или еквивалент.
Цената е критерият с най-голяма тежест - 50%. В оценката на офертите ще се взимат предвид и показателите за технически качества на трамваите, срокът на доставка, гаранционните условия. Офертите над прогнозната стойност от 50.9 млн. лв. без ДДС ще бъдат отстранявани, тъй като това е максималният финансов ресурс, с който общинското дружество разполага. В настоящия търг се очаква крайната цена, която "Столичен електротранспорт" ще заплати, да падне, тъй като именно ценовата оферта е водещ критерий за оценка на офертите. Това се е случвало и в предишни търгове за доставка на трамваи.
По последна налична информация "Столичен електротранспорт" има около 300 трамвая, т.е. темпото на подмяна е слабо и става основно с евросубсидии и дарения.
В общинското дружество работят над 2000 души. За 2015 г. е отчетена загуба от 13.4 млн. лв. при 44 млн. лв. собствени приходи и 19.4 млн. лв. от финансирания и разходи от около 80 млн. лв.
Преди ден стана ясно, че от април 4 дарени от Базел трамвая ще бъдат доставени в София. Те са част от общо 28 мотриси, които ще се движат по линиите 6, 8 и 12. Трамваите са на 27 години, ремонтирани през 2000 г.
Концесионерът на мина "Оброчище" "Евроманган" е декапитализиран. След две седмици на протести миньорите от рудник "Оброчище" обявиха гладна стачка и поискаха правителството да преразгледа концесионния договор с "Евроманган". Освен че са недоволни от ниските заплати и липсата на диалог с работодателя, работниците смятат и че компанията умишлено се тласка към фалит. Според ръководството пък продължаващият протест в предизборна ситуация може да има други цели.
Зад концесионера на най-голямото манганово находище в Европа "Евроманган" обаче стоят някои въпросителни, които подкрепят съмненията на миньорите. Досега дружеството не е публикувало нито един отчет в Търговския регистър, но справка в КАПИ показва, че от 2008 г. досега то нито веднъж не е отчело печалба, а натрупаната оттогава загуба е над 28 млн. лв. (виж таблицата). Компанията има огромни разходи за лихви (неясно към кой) и е на практика декапитализирана. В допълнение към това стои и неясният въпрос за собствеността на "Евроманган". Документите водят към офшорно дружество, а индиректните връзки са с енергийния бос Христо Ковачки.
Работнически искания
Протестите на миньорите започнаха преди две седмици и бяха провокирани от забавяне на заплатите за януари. Преди няколко дни те получиха парите си, но отказаха да се върнат на работа, а от сряда обявиха и гладна стачка. Новите искания са за увеличение на възнагражденията с 30% и изплащането им на определените в договорите им дати, както и възстановяване на транспорта до мината. Работниците са категорични, че няма да спрат със стачката, докато не седнат на масата за преговори.
Според сигнали, получени в регионалната структура на КНСБ в Добрич, заплатите в мината са между 460 лв. (минималната в страната) и 610 лв. За сравнение, по данни на Националния статистически институт за 2014 г. средната годишна заплата в добивната индустрия е 15 233 лв., т.е. 1270 лв. на месец. От синдикатите са категорични, че възнагражденията на миньорите в "Оброчище" противоречат на минималните осигурителни прагове за отделните професии, тъй като в отрасловия колективен договор за 2017 г. е записано, че минималната месечна заплата в сектора "е минималната работна заплата за страната, увеличена с коефициент 1.40, което прави 644 лв.".
До редакционното приключване на броя не успяхме да получим коментар от изпълнителния директор на "Евроманган" Дейвид Уелингс. В интервю за сайта Topnovini отпреди няколко дни обаче той посочва, че цитираните суми са основните заплати, а над тях работниците получават ваучери за храна, пари за стаж, бонус за добро изпълнение и допълнително заплащане за извънреден труд. Той признава още, че през последните три месеци временно е бил отменен безплатният транспорт за работниците до някои селища. По думите му обаче за последната заплата работниците са били предупредени, че ще има забавяне. "Точно преди избори е възможно така организираният протест да има и други цели", казва той.
Какво показват документите
По-интересно е искането на миньорите да се преразгледа концесионният договор на "Евроманган" и съмненията им, че компанията се тласка към фалит. Справка в концесионния регистър показва, че "Евроманган" редовно плаща възнаграждението на държавата и по тази точка няма основание за прекратяване на договора. "Със сигурност има и други изисквания и държавата трябва да провери дали всички те се спазват", каза председателят на КНСБ в Добрич Гинка Василева за "Капитал". Финансовите резултати на дружеството пък дават сериозно основание за прокурорска проверка.
"Евроманган" получи 25-годишна концесия за добив в северозападния участък на находището през юни 1999 г. През годините компанията няколко пъти смени собствениците си, като последно през пролетта на 2008 г. дружеството беше поето от кипърската офшорка Poitner Trading Limited. Според документите в Търговския регистър Pointer Trading е собственост на друго кипърско дружество - Belserve Consultants Limited, което има двама директори - Мария Папапавлу и Марта Калеши.
Тези имена не са непознати в България.
Папапавлу е едноличен собственик на Magiava Holdings, която преди три години формално придоби "Мини Черно море" от предишния й собственик - регистрираната на Сейшелските острови Sevar. Това стана като част от прехвърлянето на собствеността на дружествата на Христо Ковачки от различни офшорни фирми към компании от Кипър и Великобритания. Промените последваха въведените тогава законови изисквания енергийни дружества да не са собственост на офшорки (за двете страни ограниченията не важат, тъй като са членки на ЕС). По същото време такива прехвърляния бяха направени и в топлофикациите на Ковачки.
Другият директор на Belserve Consultants - Марта Калеши, е директор и на кипърската Darklet Limited. Офшорката е официалният собственик на "Топлофикация - Габрово", която миналата зима остави града без отопление.
Мангановото находище край Оброчище (община Балчик) се определя от специалисти като най-голямото в Европа и сред четирите най-богати в света.
Въпреки реформата българите получават все по-дълго пенсия. Въпреки непрекъснатото увеличаване на пенсионната възраст от 2000 г. насам българите всъщност живеят все по-дълго с пенсия. В масовата трета категория средната продължителност за получаване на пенсия за стаж и възраст се е увеличила с 9 години от началото на реформата преди 17 г. По данни към 2016 г. българите получават пенсия 25.8 години, сочи анализ на Националния осигурителен институт, оповестен вчера.
Мъжете към края на миналата година получават средно пенсия в продължение на 22.6 години, а жените - 27.3 години. Любопитно е, че разликата между двата пола почти се е удвоила за 17 г. Ако през 2000 г. жените са получавали с 2.7 години по-дълго пенсия, то през 2016 г. тези години вече са 4.7.
Основната част от пенсионерите през 2000 г. са по стария закон за пенсиите, според който жените са излизали в пенсия на 55 г., а пък мъжете - на 60 г. За сравнение - миналата година жените излизаха в пенсия на 60 г. и 8 месеца, а мъжете - на 63 г. и 8 месеца. Увеличила се е и реалната възраст за излизане в пенсия. "За периода 2001-2016 г. отчитаме изменение на ефективната средна възраст за пенсиониране и за двата пола от 58.4 години през 2001 г. до 63.1 години през 2016 г. - нарастване с 4 години и 7 месеца", пишат от НОИ. Всъщност реалната възраст, на която мъжете у нас спират да работят, за миналата година е била 62.5 - тоест с две години и половина повече от преди 17 години. При жените ефективната възраст е нараснала с много повече - от 56.8 години през 2000 г. на 62.4 години за 2016 г.
Хората разчитат по-дълго на НОИ благодарение на по-голямата очаквана продължителност на живота. Ако през 1980 г. за жените на 55 г. оставащата продължителност на живота е била 22 години и половина, а за мъжете на 60 г. - почти 16 години, след това тези години се увеличават. През 2000 г. за жените на 55 г. продължителността на живота е била още 24 г., а за мъжете - малко над 16 г. През 2015 г. се падат по 26 г. за жените и 17 г. за мъжете на същата възраст. НОИ изчислява продължителността на получаване на пенсия на базата на хората с прекратени лични пенсии, т.е. починали през текущата година.
Различна тенденция се проявява при пенсиите за инвалидност поради общо заболяване. Докъм 2006 г. периодът на получаването им намалява, а след това и при тях започна да расте. През 2000 г. инвалидна пенсия се получава 12.7 години, а пък през 2006 г. - само 7 години. Към 2016 г. тази пенсия се получава средно по 10.8 години. И тук сравнението е в полза на жените. Мъжете получават средно към миналата година по 9.8 години инвалидна пенсия за общо заболяване, а жените - 11.9 години. За анализирания период се увеличава постепенно и средната възраст на пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Ако през 2000 г. средната възраст е била 48.6 години, то миналата година е била 53 години, т.е. има увеличение с над 4 години. "Като тенденция увеличението на средната възраст на пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване е свързано с нарастването на изискването за пенсионната възраст за пенсия за осигурителен стаж и възраст. Хората в по-високите възрастови групи имат по-висока заболеваемост и при невъзможност да изпълнят условията за пенсионна възраст се ползват от правото си на пенсия за инвалидност поради общо заболяване", коментират от НОИ.
Злополука
Средната продължителност за получаване на пенсия за трудова злополука и професионална болест се е увеличила с най-много - от близо 23 години в началото на века на близо 34 години през 2016 г. Средната възраст на тези пенсионери също расте - от 43 години на над 48 години.
Кабинетът изненадващо отчете затегнат контрол върху горивата. Затегнатият контрол върху търговията с течни горива и върху вноса на рискови стоки е една от основните причини за ръста в данъчните приходи през миналата година. Това показва отчет на финансовото министерство, одобрен от кабинета вчера. Според данните през 2016 г. са събрани малко над милиард и половина лева (1.558 млрд. лв.) повече данъци от предходната година. Увеличението е с 9.1% спрямо 2015 г.
В документа финансовото министерство посочва, че през миналата година НАП, митниците, МВР и ГДБОП са извършили съвместни проверки на над 60 търговци на течни горива, за които е имало данни за неправомерно ползване на ДДС. Инспекцията е установила нарушения за 150 хил. литра горива, за които са предприети предварителни обезпечителни мерки. Освен това са направени 27 677 проверки на бензиностанции и са съставени 9032 акта за нарушения при свързаността на фискалните им устройства с НАП. Отделно митниците са извършили над 13 хил. физически проверки при внос на горива, при което са предотвратили щети за бюджета за над 17.4 млн. лв.
Изненадващите данни в отчета идват само седмица след като от петролната и газова асоциация алармираха, че все още сивият сектор на горивата в България е около 30%. По този показател страната ни е на челно място в Европа. Според различни експертни становища годишно загубите за бюджета от контрабанда, укриване на данъци, ДДС схеми и продажба на некачествено гориво с неясен произход се движат между 750 млн. и 1.5 млрд. лв.
Завишеният контрол при вноса на други рискови стоки е увеличил данъчната им основа с 861.3 млн. лв. (18.2%) през м.г., отчита още финансовото министерство. В резултат на това от налози и осигуровки на лицата, осъществили този внос, в хазната са събрани 160 млн. лв. повече (12.7%) в сравнение с 2015 г. Ръст има и на приходите от данъци и осигурителни вноски на транспортните дружества, превозващи стоки с висок фискален риск - увеличението е със 163.9 млн. лв. (18.17%).
Подобрените услуги на НАП за гражданите и бизнеса също имат дял в нарастването на данъчните приходи, посочват от финансовото министерство. Над 90% от данъчните и осигурителните декларации и уведомленията по Кодекса на труда се подават електронно, което спестявало време и средства на данъкоплатците и намалявало желанието за избягване и укриване на данъци, осигурителни вноски и такси. Проведената от НАП лотария с предметни награди срещу касова бележка също вкарала в бюджета допълнителни приходи - 26 млн. лв. В нея са участвали граждани с над 51 милиона касови бележки с обща стойност на закупените стоки от 670 млн. лв.
Приетият в средата на м.г. специален механизъм за събиране на просрочени публични вземания от изпълнители на обществени поръчки също е допринесъл за завишените данъчни постъпления. От финансовото министерство са сметнали, че ефектът е 160.6 млн. лв. повече в бюджета. Според този механизъм плащане по обществени поръчки вече се извършва само след проверка на НАП или Агенция "Митници" дали изпълнителят има просрочени задължения от данъци, осигуровки и други публични вземания. За половин година този подход е свил размера на неплатените в срок задължения към бюджета с 4.6%, или 2481 млн. лв. спрямо 2015 г.
Трибунал
В 14-дневен срок финансовото министерство да обяви публично кои са собствениците на складовете за горива. Това е решението на Върховния административен съд по делото на "Нова Република" срещу отказа на ведомството да предостави тази информация с мотива за търговска тайна. Съдебното решение не подлежи на обжалване. Според "Нова република" именно концентрацията на собствеността на данъчните складове пречи на конкуренцията на пазара на горива и така българите плащат всяка година по 1 милиард лева повече за бензин и дизел. От политическата формация призоваха служебният премиер Огнян Герджиков да се намеси и информацията за собствениците на данъчни складове за горивата да се изнесе преди изборите, "за да се знае кой е отговорен за скъпите бензин и дизел".
ДАНС изгони турски имам агитатор. ДАНС изгони турски имам агитатор и още един гражданин от южната ни съседка. „Труд" научи, че напъденият духовник е Ибрахим Иълмаз, който проповядвал в Томбул джамия в Шумен. Той е от години е в града. Той бил отведен от мюсюлманския храм във вторник вечерта.
Иълмаз е в Шумен от 2013 г. и е със статут на продължително пребиваващ. Пратеник е на Дианет - Дирекцията по религиозните въпроси в Турция. Останалите духовни лица в региона винаги са казвали за него, че е със законен договор и в пребиваването му у нас няма нищо съмнително. Декларирал го е и районният мюфтия на Шумен Месут Мехмедов.
В сряда другият имам и екскурзовод в Томбул джамия - Мустафа, каза че Иълмаз е в почивен ден и не знае къде си прекарва времето. Вярващи, които чакаха за обедна молитва, разказаха, че във вторник последно са видели Иълмаз в джамията, харесват много проповедите му.
Според запознати имамът никога не се е ограничавал да стои и да води само намазите в Томбул джамия, водел и курсове по коран в Нювваб, контролирал как върви градежът на новия пансион към училището за 1 млн. лв.
Известно е, че Ибрахим Иълмаз живее на квартира в блок срещу Томбул джамия. А в съседство е нова кооперация, в която се беше настанил под наем Угур Емироглу - аташе по социалните въпроси в консулството в Бургас, който миналата година бе обявен за нежелано лице у нас (persona non grata). Запознати припомниха, че преди изгонването си през 2015 г. Емироглу е присъствал на курс за имами, провеждан в Нювваб. Тогава обучението е организирано от Главното мюфтийство, а курсът е в памет на покойния хафъз Мустафа Чътлак, който преди години също бе екстрадиран от България.
Междувременно говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви на брифинг, че е образувано досъдебно производство срещу Ибрахим Юмер - ходжа във велинградското село Света Петка. „Следствените действия в момента са във връзка с организирано от това лице пътуване на граждани до Одрин с автобус", каза Арнаудова. По неофициална, но потвърдена информация става дума за партия ДОСТ. „Под ръководството на районната прокуратура в Пазарджик се разпитват повече от 30 лица за извършено престъпление - организиране на предлагане на облаги, които да се предоставят на лица, за да бъдат мотивирани да гласуват в полза на определена политическа сила", отбеляза още Арнаудова.
Кабелни оператори скрили над 600 хиляди абоната. Немалка част от пазара на разпространение на платена телевизия и интернет е в сивия сектор, заяви Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на „Виваком". Това показват данните от изследване на консултантската компания „Ърнст и Янг". Според него в България има 616 864 необявени абонати на кабелни оператори за 2015 г., което се равнява на 25% от всички клиенти. От тях загубите за индустрията надхвърлят 150 млн. лева за година, посочи Добрев. Проучването ползва за база данните, които операторите подават в Комисията за регулиране на съобщенията.
Според последния доклад на КРС проникването на платената телевизия сред домакинствата у нас достига 59,4% към края на 2015 г. В същото време проучването E-Communications Household Survey, провеждано по инициатива на ЕК, твърди, че процентът за България надхвърля 90.
Можете да разберете, че сте от необявените абонати, ако не получавате фактура всеки път, когато си платите таксата в офиса на доставчика, даде за пример Добрев. И настоя да се провеждат регулярни национално представителни проучвания за установяване на реалния брой абонати на различните доставчици. Необходимо е и налагането на строги наказателни мерки при установяване на размивания между обявени и реални клиенти.
Междувременно „Виваком" отчете 875 млн. лева приходи за 2016 г., което представлява 3,2% ръст спрямо 2015 г. Компанията продължава да увеличава пазарния си дял по приходи от мобилни услуги, който достига 28% към края на миналата година, поясни Добрев. Клиентите на мобилни услуги достигат 3,133 млн., което е 3,6% ръст на годишна база. За последните шест години „Виваком" е инвестирал над 1 млрд. лв. в развитието на мрежата и услугите си.
В общите приходи от мобилни услуги делът на приходите от мобилен интернет продължава да се увеличава. През 2016 г. той вече е 32% спрямо 27% за 2015 г. Заслуга за това има и разширяването на покритието на 4G мрежата на телекома, която вече покрива 86,75% от населението в над 650 населени места.
В края на 2016 г. „Виваком" стана отново лидер в доставката на фиксиран интернет с общо 437 000 абонати спрямо 390 000 за 2015 г. Повече от половината от всички потребители (51%) използват оптичната мрежа на компанията, осигуряваща скорости до 900 Mbps. Това представлява ръст от 7 процентни пункта спрямо предходната 2015 г.
Клане до Биг Бен затвори Лондон. В деня, в който Белгия отбеляза 1 година от атаките в столицата Брюксел, терорист уби трима души, сред които полицай, в района на британския парламент в Лондон. Ранените са най-малко 20, сред които и чужденци. Нападателят, на външен вид от азиатски произход, с брада, и на около 40 г., бе застрелян и почина от раните си на път за болницата, уточняват местните медии. Всички важни сгради в британската столица, както и основните атракции са затворени до второ нареждане. Спрян бе градският транспорт.
Инцидентът се случи малко след 14,40 местно време. Първо автомобил се вряза в група хора на Уестминстърския мост, след което се удари в оградата му няколко метра по-нататък. При този инцидент загина жена, а много други, сред които трима полицаи, връщащи се от церемония по награждаване, са ранени. Един от пострадалите почина по-късно в болница. Някои от ранените са в критично състояние. В паниката жена се хвърли от моста в река Темза, но бе извадена жива. Тя също е под грижите на лекари. След като колата Hyundai i40 се блъсна в оградата на моста, шофьорът излезе от нея, държейки според очевидци "дълъг 20-сантиметров кухненски нож", и се насочи към портите на сградата на парламента. Там той наръга полицай, след което бе прострелян. Служителят на реда почина на място, въпреки опитите на лекарските екипи и на зам.-министъра на външните работи Тобиъс Елууд, който му направи дишане уста в уста, да го спасят. Полицията задържа в района двама души, но не е ясно дали и по какъв начин те са свързани с нападението. Според неофициална информация екип от сапьори e проучил и съмнителен автомобил, паркиран край сградата на парламента. След като бе установено, че няма заплаха, започна евакуацията на 500 души, които бяха в района на парламента по време на нападението, както и на група деца, които са били в Уестминстърското абатство.
Властите още не са сигурни кой стои зад атаката. Британската служба за вътрешно разузнаване МИ5 посочи, че е твърде рано да се каже дали случилото се е свързано с тероризъм. В същото време британската полиция съобщи, че инцидентът ще бъде смятан за "терористичен акт, докато не разберем нещо различно". Нападателят не е идентифициран, не са изяснени и мотивите му. В парламента бе обявено състояние на извънредно положение и работната сесия бе прекратена. От "Даунинг Стрийт" №10 съобщиха, че премиерът Тереза Мей, която по време на инцидента се е намирала в сградата на Камарата на общините, не е пострадала. Малко след атаката тя напуснала мястото със сребрист "Ягуар".
Френският премиер Бернар Казньов обяви, че има трима френски студенти сред пострадалите. Според вестник "Льо Телеграм" те са на 15 и 16 години и се разхождали по Уестминстърския мост по време на атаката, когато били ударени с колата от нападателя.
Премиерът Мей свика среща на правителствения кризисен щаб "Кобра", като преди това разговаря по телефона с американския президент Доналд Тръмп, съобщи Би Би Си. Той описа инцидента като "голяма новина", след като беше информиран за ситуацията. "Тъкмо бях известен за Лондон, голяма новина за случилото се там", каза той, цитиран от Ен Би Си. Държавният департамент на САЩ обяви, че е готов да помогне на британските власти. Говорителят Марк Тонър подчерта, че безопасността на американските граждани в чужбина e един от основните приоритети на правителството. Холандският премиер Марк Рюте пък заяви: "Ужасяващи снимки от Лондон. Удар в центъра на града". Италианските власти пък обявиха най-високата степен на тревога в Рим, преди срещата на лидерите на 27-те членки на ЕС в събота, съобщи в. "Ла Република".
Павлов: Предприехме мерки за стабилизиране на държавната енергетика. Около 130 млн. лв. е резултатът от предприетите в последните два месеца мерки за стабилизиране на държавните енергийни дружества. Това каза служебният министър на енергетиката Николай Павлов, който бе гост на предаването „Лице в лице", съобщиха от Министерство на енергетиката. Той даде за пример събраните от „Булгаргаз" просрочени вземания от топлофикационни дружества на стойност около 40 млн. лв., както и повишената събираемост на концесионни възнаграждения, усвоени гаранции и заведени съдебни искове срещу концесионери, които не ги плащат. В резултат на новия пазарен метод за закупуване на емисии от страна на ТЕЦ „Марица Изток 2" се спестяват 55 млн. лв., каза още министърът в ефира на БТВ. По неговите думи, още около 15 млн. лв. ще бъдат спестени в резултат на предприетите мерки за оптимизиране на паричните потоци на дружествата и преструктуриране на междуфирмената задлъжнялост в рамките на БЕХ.
Решението за нова цена на природния газ за вътрешния пазар ще бъде взето от регулатора, но дори той да одобри поскъпване с 29.7%, цената пак няма да достигне 405 лв/1000 куб.м., каквато беше през второто тримесечие на 2016 г., поясни Павлов. По неговите думи поскъпването на природния газ е мотивирано с увеличените цени на петрола през последните 9 месеца, което се отразява във формулата за изчисляване на газовите цени. В момента имаме най-добра цена в региона и показател за това е липсата на желаещи за внос, каза енергийният министър.
Първата пратка от оборудването за АЕЦ „Белене", което българската страна придоби след плащане по арбитражното дело, вече е на пристанището в дунавския град, а до края на август се очаква да пристигне цялото оборудване, стана ясно още от думите на министъра. Как то ще бъде използвано е въпрос на бъдеща енергийна стратегия и политическо решение, смята Николай Павлов. Като аргумент при разглеждане на решението за това той припомни голямата сезонна неравномерност на електропотреблението в страната - от по-малко от 3 хил. до над 8 хил. мегавата.
По разпореждане на министър Павлов екип от МЕ ще направи утре извънредна проверка в мангановата мина в Оброчище. Поводът е ескалиралото в последните дни напрежение между работниците и техния работодател, свързано с искане за навременно изплащане на работните заплати.
Топлофикация ни дере с лихва върху нулеви сметки. „Топлофикация-София" начислява лихви и за месеци с нулево потребление. Това съобщи за „Монитор" експертът от Федерацията на потребителите в България Евгени Недялков.
По думите му нито едно вещо лице досега не е обяснило как според Закона за счетоводството може да се начислява лихва върху сума, равна на нула. Той показа случай на потребител с висящи сметки, където в няколко от графите за начислени суми за консумирана енергия се мъдреха нули, но до тях в колоната за лихва имаше цифри, по-големи от нулата. Експертът припомни и случаите с лихви, десетки пъти по-големи от дължимата главница.
Експертът каза още, че вещите лица по делата, свързани с топлофикация, много често отсъждат в полза на монополиста независимо дали дружеството е ищец или ответник.
Търсим 71 бандити през Интерпол. Международната организация на криминалната полиция Интерпол издирва 71 души от различни националности по искане на България, показа справка на „Монитор". Това са хора, които са успели да избягат от правосъдието у нас в страни, където все още не могат да бъдат намерени или които не са сред 190-те членки на Интерпол.
От друга страна, 58 души с българско гражданство са обявени за издирване чрез Интерпол по искане на България или други държави. Основната цел на организацията е взаимодействие и подпомагане на нейните членове в борбата с престъпността - корупция, тероризъм, наркотрафик, фалшификация на пари и електронни банкови карти и други. Конституцията на Интерпол строго забранява на организацията да се намесва в политически, военни, религиозни или расови спорове в суверенните държави.
По данни на МВР през последните 2 г. от страната са избягали 821 човека, които имат различни присъди, съобщи пък bTV.
Открити след издирване и на територията на други държави са 471- тоест около половината от бегълците остават на свобода.
Сред знаковите бегълци от правосъдието са Пламен Галев и Ангел Христов - Братя Галеви, осъдени за организиране на престъпна група за рекет и изнудване. Обвинени са и за пране на пари. През 2009 г. двамата се кандидатираха за депутати и заради имунитета бяха пуснати от ареста. Докато делото стигна до последна инстанция и малко преди да влязат в затвора за излежаване на присъдите, те изчезнаха безследно. На 9 май 2012 г. са обявени за издирване.
Друг от невъзвръщенците е Йосиф Йосифов - Йоско Костинбродския. Интерпол го върна от Гърция, където се укриваше, но съдът у нас го пусна на свобода и той избяга. След изчезването му бе осъден на 17 г. затвор за опит за убийство на ромския бос Киро Японеца. Обявен е за издирване на 5 март 2014 г.
Съдът призна за виновен за двойното убийство пред дискотека „Соло" в София Илиян Тодоров и му даде доживотен затвор, но много преди това той бе пуснат от ареста и също не дочака да чуе присъдата си за смъртта на Кирил Въжаров и Васил Александров. Издирван е от 10 декември 2013 г.
На 24 юли м.г. турският шофьор Фарук Бекташ прегази семейство Таня и Бойко Бойкови край Драгоман, докато пътуват с мотор към Австрия. Бекташ влиза в насрещното и ги отнася. Съдия от Софийския апелативен съд го пусна от ареста, за да чака делото в наета предния ден квартира, но той избяга още същия ден. Списъкът може да бъде продължен още дълго.
По данни на бившия правосъден министър и адвокат по делото „Соло" Антон Станков всеки втори осъден или 20% от хората с присъди успяват да се скрият от правосъдието. Според него трябва да се работи по обезпечаване на мерките за неотклонение, за по-добър граничен контрол и международно сътрудничество.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |