Магистрала "Марица" вкара ДАНС отново в пътната агенция. Прокуратурата и ДАНС за втори път за по-малко от месец влязоха в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). От официалната информация стана ясно единствено, че действието е по сигнал на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и е свързано с първата отсечка на магистрала "Марица".
От обясненията на прокурор Магдален Маринов пред журналисти се разбра, че той е получил задачата във вторник и ще разследва както голямата поръчка за строителството, така и допълнително дадените 50 млн. лв. за отводняване, а и магистрали по принцип. В първия случай проверката ще е по оста Георги Гергов - Лазар Лазаров, във втория - благоевградската "Агромах", която изпадна в немилост миналата година покрай нецензурна реплика за премиера Борисов и кмета на Симитли. И двете обществени поръчки са стари - от 2011 г. и 2015 г.
Според документи, с които "Капитал" разполага, се вижда, че информацията, която OLAF са получили през 2014 г. и по която е проведено разследване, се коментира участието на Георги Гергов в процеса по изпълнение на обществената поръчка за лот 1 на "Марица".
ДАНС влиза в АПИ за втори път през последния месец. В началото на април се оказа, че на 31 март оценителната комисия по търга за най-дългия и скъп тунел у нас - "Железница", е открила, че липсват документи от техническа оферта на кандидат. После се оказа, че в дома на експерт са намерени части от оферта на друг участник.
Стара поръчка с участие на Гергов
Строителството на лот 1 от "Марица" между Оризово и Димитровград (с дължина 31.4 км) беше спечелена от италианската компания "Чи Ем Чи ди Равена" с цена от 133 млн. лв. без ДДС през далечната 2011 г. Реално обаче работата по трасето беше възложена на "Пътища Пловдив", тогава собственост на бизнесмена и политик от БСП Георги Гергов, а сега - на благоевградската "Агромах". Според Търговския регистър смяната в собствеността се случва през 2014 г., когато собственици на "Пътища Пловдив" стават Асен Савев и Маргарита Попиванова. Синът на Асен Савев - Христо Савев, е собственикът на "Агромах".
Още през 2013 г. италианското дружество е имало претенции за оскъпяване на строителството на лот 1 от "Марица", тъй като работата по отсечката беше забавена, и то не по тяхна вина. Първо възникват проблеми с отчужденията. Археологическите проучвания не бяха приключени, а впоследствие се оказа, че на мястото има останки от античен град, който трябва да бъде консервиран. Исковете на компанията строител растяха от 20 млн. лева на 45 млн. лева, за да достигнат 76 млн. лева. През 2014 г. тогавашният шеф на пътната агенция Лазар Лазаров призна, че оскъпяването на лот 1 на "Марица" е неизбежно заради сбъркани проекти - пропуснати инженерни съоръжения и неточни геоложки проучвания.
Важен детайл е, че от октомври 2013 г. Лазар Лазаров става главен директор на Пловдивския панаир, контролиран отново от Георги Гергов. Тогава в строителния сектор се твърдеше, че Лазаров по-скоро участва в управлението на "Пътища Пловдив", а не на панаира. По време на правителството на Пламен Орешарски Лазаров излезе от АПИ, но с връщането на ГЕРБ на власт той отново застана начело на пътната агенция.
50 млн. лв. за отводняване за "Агромах"
Оскъпяване все пак имаше - през много спорна обществена поръчка. През февруари 2015 г. АПИ обяви поръчка за укрепване на трасето и отводнителен канал по част от отсечката от Оризово до Димитровград с прогнозна стойност 43 млн. лева без ДДС, т.е. над 50 млн. лв. На търга формално се явиха четири фирми - "Инжстройинженеринг", "Иса 2000", "Пътища Пловдив" и "ГБС Инфраструктурно строителство". Участието на "Пътища Пловдив" беше очаквано, тъй като се явяваше подизпълнител на строителството на същия участък от "Марица". Два от кандидатите бяха отстранени от търга. Впоследствие "Пътища Пловдив" спечели поръчката с цена, малко по-ниска от прогнозната - 42.78 млн. лв. без ДДС. На второ място беше "ГБС Инфрастуктурно строителство" с удобно малко по-висока оферта от 42.95 млн. лв.
Нечестно състезание
Друг проблем е, че търгът за тази отсечка от "Марица" всъщност обезсмисля състезанието през 2011 г. заради въпросното оскъпяване. Тогава в поръчката участваха седем кандидата, а финансирането беше от ЕС. Оскъпяването доведе до това, че новополучената обща стойност на лота стана общо 176 млн. лв. Така излиза, че състезанието е било спечелено с много ниска цена, а впоследствие са изникнали допълнителни плащания, които се поемат от държавния бюджет.
Позната схема
Похватът с оскъпяване чрез поръчки за отводняване е традиционен. При 4-километровия участък от лот 1 на магистрала "Струма" (Долна Диканя - Дупница) ситуацията е аналогична. Поръчката отново е за укрепване на преовлажнени почви, като е разделена на две части - за стабилизация на земната основа и за допълнително насипване със скален материал. Индикативната стойност е 6 млн. лв. без ДДС, а максималният срок за изпълнение - 90 дни. Изпълнител на 17-километровото трасе между Долна Диканя и Дупница е консорциум между "Главболгарстрой", "Пътстрой 92" и италианската Impressa. Поръчката за влагата беше спечелена от "Пътстрой 92" срещу 5.7 млн. лв.
При един от лотовете на АМ "Тракия", изграждан от строителните фирми на "Холдинг Пътища" (тогава контролирани от Васил Божков, после от ПИБ и Делян Пеевски), също се случи нещо подобно. Първо имаше претенции за сбъркани проекти и нестабилен терен, след което пътната агенция и "Напоителни системи" бяха принудени да обявят два търга за стабилизиране на почвите по трасето на "Тракия" за над 25 млн. лева, като и двата бяха спечелени от фирми на Васил Божков.
"Нестле България" ще инвестира 5.5 млн. лв. през 2017 г. "Нестле България" ще инвестира 5.5 млн. лв. през 2017 г., като близо 4 млн. лв. от тях са за дълготрайни материални активи. Планираните суми са разпределени в няколко основни пера: персонал (33%), безопасност на хора и продукти (16%), енергийна ефективност (7%), информационни технологии (18%), други (26%), коментира за "Капитал" Мариан Маринов, финансов мениджър на компанията. Отделно от това се очакват допълнителни инвестиции в нови продукти в рамките на тази година, уточни още той.
През 2016 г. "Нестле България" инвестира над 11.5 милиона лева в страната, стана ясно по време на пресконференция за обявяване на финансовите резултати. "Нестле" работи на българския пазар от 1994 г., когато придоби бившия завод "Малчика" в София, където в момента се произвеждат различни продукти - шоколад, захарни изделия, бисквити. През 2006 г. швейцарската компания купи и сладоледената фабрика във Варна.
"Нестле България" развива дейност в седем бизнес направления. От компанията цитираха официални данни за пазарни дялове, според които тя е лидер в страната при кафе напитките (с 67.6% пазарен дял в стойност), кулинарните продукти (61.6%), шоколадовите десерти (17.2%), зърнените закуски (37.9%) и храни за деца (15.6%) и втора при храни за домашни любимци (18.7%).
От 1994 г. досега компанията е инвестирала над 265 млн. лв. в България.
Без сладолед
Българското дружество отчита 257 млн. лв. годишен оборот за 2016 г. и оперативна печалба от 25 млн. лв., като ръстът в обем е 2%, посочи Мариан Маринов. Голямата промяна за "Нестле България" е структурна - през октомври миналата година сладоледената фабрика във Варна се отдели в новосъздаденото дружество Froneri. Реорганизацията е резултат от постигнато споразумение на глобално ниво между швейцарската Nestle и британската R&R, които обединиха бизнеса си със сладолед.
"Бизнесът със сладолед формираше около 30% от приходите на "Нестле България", посочи Мариан Маринов. По думите му дружеството ще компенсира загубата с увеличени продажби и износ (за 2016 експортът е с 35% дял). Засега няма да има ребрандиране на фризерите", уточни още той.
Kit-Kat от София
Преобладаващата част от инвестициите в нови продукти ще бъдат насочени към фабриката в София, която от 2007 г. е избрана за един от трите центъра за производство на Kit-Kat на континента (останалите два са в Хамбург - Германия, и Йорк - Великобритания). От Kit-Kat идват 32% от приходите на "Нестле България", посочиха от компанията.
В София се произвеждат и разновидности на десерта, които не се предлагат на българския пазар - например Kit-Kat хапки, опаковани в специални торбички, предназначени за британския пазар, и Kit-Kat с поръсени парченца шоколад, които се изнасят за Канада. За тази година са предвидени нови продукти, чиито рецепти са в процес на разработка, обясни Мартин Крон, мениджър на Фабриката за шоколадови продукти и бисквити. По думите му софийският завод е намалил консумираната енергия за тон произведен продукт с 12% през 2016 спрямо 2011 г., а на водата - с 38%. Освен това има нула депонирани към сметище отпадъци от производствена дейност, с което изпреварва поставения за тази цел срок за цялата Nestle група - 2020 г.
За 2017 българското дружество планира нарастващи продажби, по-висока печалба и увеличение на пазарните дялове.
МВР ще спасява ловешката автомобилна индустрия. МВР купува 290 високопроходими автомобила от компанията "Българска автомобилна индустрия" за над 30 млн. лв., става ясно от обявената през март обществена поръчка. Куриозът е, че фирмата, ръководена от бивш управител на Гриша Ганчев, е изместила гиганти като "Мото Пфое". "Н-Ауто София", които внасят "Нисан", "Тойота Тиксим", както и "Киа Моторс България" също са отпаднали от надпреварата по различни причини, става ясно от документацията. Според МВР "Мото Пфое" например са направили грешно изчисление в цената си. Победителят е избран, но не става ясно дали договорът е подписан.
В мотивите си за избора комисията, оценила предложенията, е записала като предимство, че предложените автомобили се сглобяват в България. "Това допринася за намаляване на себестойността на предлаганите автомобили", пише в документите. Единична цена не е посочена, но сметката показва, че МВР ще похарчи средно по 100 000 лв. на кола. Единствената кола, която се сглобява в България, е "Грейт уол" .
Наскоро "Литекс Моторс", която сглобяваше у нас колите от марката "Грейт уол" близо до Ловеч, подаде молба за обявяване в несъстоятелност. Едноличен собственик на капитала на "Българска автомобилна индустрия" е Андон Димитров, сочи справка в АПИС. До средата на 2015 г. той е бил в управата на "Литекс Моторс". Преди това е управлявал и дружествата "Литекс Комерс" и "Литекс Пропърти". Член е и на управата на футболния клуб ЦСКА-София. Самата компания е регистрирана през март 2012 г., като тогава се казва "Литекс-Бус". В средата на 2015 г. вече е "Ловеч-Моторс", а от февруари тази година се сдобива с актуалното си име - "Българска автомобилна индустрия".
Стойността на поръчката е над 29 млн. лв. без ДДС., като търгът е прекратен по втората позиция - за доставка на мобилни технически работилници, с които да се поддържат новите автомобили. За поддръжката вероятно ще се обяви следващ търг.
Поръчката за колите на Граничната полиция е поредната, която се финансира с европейските 320 млн. лв., отпуснати на страната ни от ЕК за справяне с миграционната криза. И предишното ръководство на МВР, и служебният министър заявиха, че търговете ще са спешни, защото ако не приключат до септември, парите трябва да се връщат.
Това няма да са първите високопроходими коли, произведени у нас, които ще получи Граничната полиция. Преди няколко месеца германското вътрешно министерството подари на МВР 12 ловешки коли за над 807 хил. лв. Още при основаването на завода на Ганчев няколко автомобила бяха дадени на полицията безплатно, за да тестват качествата им.
Банките натрупаха рекордна печалба от 1.3 млрд. лв. през 2016 г. Рекордна печалба от кризата насам - 1.3 млрд. лв. - са реализирали банките в България през 2016 г. Според последния тримесечен доклад на БНБ за състоянието на банковата система у нас ръстът на печалбата през миналата година е 40.5%, или 364 млн. лв. повече от 2015 г. Досега историческият рекорд на банковите печалби в България е поставен през предкризисната 2008 г. - 1.378 млрд. лв.
Благоприятно влияние върху нарастването на финансовия резултат през 2016 г. оказват най-вече по-ниските разходи за обезценка на кредити и вземания, както и понижението на административните разходи в банковата система, посочва БНБ. През миналата година българските банки получиха и общо 186 млн. лв. дивидент от сделката, с която Visa Inc придоби Visa Europa. Реално еднократни приходи получиха всички европейски банки - членки на платежната система.
В периода октомври-декември на 2016 г., за който се отнася докладът на БНБ, се отчита най-висок тримесечен темп на нарастване на депозитите в рамките на годината. Въпреки почти нулевите лихви спестяванията на бизнеса и основно на домакинствата са нараснали през последното тримесечие на миналата година с 3.2%, или 2.4 млрд. лв., а за цялата 2016 г. - с 4.2 млрд. лв. Така в края на годината депозитите в банките достигат 78.6 млрд. лв. Домакинствата предпочитат да спестяват в левове и по-малко в евро, показва още анализът на БНБ.
В същото време се отчита слабо кредитиране от страна на банките през последното тримесечие. Брутният кредитен портфейл е нараснал едва с 0.6% (326 млн. лв.). Заемите за домакинствата са се увеличили със 102 млн. лв., за бизнеса - с 93 млн. лв., а за други финансови предприятия - с 29 млн. лв. С най-висок темп е нарастването при кредитите в сектор "Държавно управление" - 17.7% (103 млн. лв.).
В края на 2016 г. необслужваните кредити и дългови ценни книжа са 10 млрд. лв. (при 11.1 млрд. лв. в края на 2015 г.). През четвъртото тримесечие на 2016 г. е отчетен съществен спад на необслужваните кредити и аванси - с 510 млн. лв., или 4.9%. Той е резултат основно от продажба или отписани напълно обезценени кредити. Две трети (72.6%) от необслужваните кредити към края на 2016 г. са на фирми, 26% - на домакинства, а около 1% - на други финансови предприятия.
Борисов: Министри най-лесно се слагат и после се махат. Твърдението на опозицията, че ще помагат по важни теми, е прах в очите и пореден популизъм. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след проведените консултации с държавния глава Румен Радев.
„Запознахме президента с тежките преговори за съставяне на правителство между ГЕРБ и Обединени патриоти", каза Борисов и добави, че от ГЕРБ са информирали президента, че ще изчистят всички детайли в коалиционното споразумение и ще проиграят всички възможни конфликтни ситуации по време на едно управление, за да може да бъде стабилно в рамките на 4 години.
„Изправени сме пред големи предизвикателства. 6,2 милиарда дългове платихме, грешни пари. Имаме вече реактори за Белене за милиарди. Тези, които ги довлякоха и тези които щяха да правят 7-и реактор в Козлодуй, а фирмите сега са в несъстоятелност. Ако не бяхме твърди тогава, сега щяхме да плащаме още 5 милиарда долара", каза Борисов.
За съжаление, пада ни се на нас кръстът отново. В случая и Обединени патриоти са с нас, защото само тази формула гарантира управление, заяви лидерът на ГЕРБ
„Темата министри не е отваряна. Нито едно физическо лице не е обсъждано. Това е лично по мое настояване и се радвам, че патриотите го приеха. Обсъждаме програмата и начина, по който ще функционира правителството. Министри най-лесно се слагат и после се махат", изтъкна Борисов.
Безотговорно е поведението на колегите вляво, защото продължават да говорят и след като са загубили изборите с фалшиви обещания колко ще вдигнат доходите, посочи той.
„За радост днес ЕК и Евростат отново казаха, че в управлението на предишното правителство дефицитите са се стопили и България е за пример отново", напомни лидерът на ГЕРБ.
„С радост мога да кажа, тъй като говорихме и по други теми - концесиите, вероизповеданията, инвестициите, мисля че в президентството има здравомислещи хора и с общи усилия можем да оправим тези изключително забатачени неща през годините. Но ни чака огромна работа. Полагаме усилия, да се надяваме, че ще успеем", каза в заключение Бойко Борисов.
Търсят кой е диктувал на КЕВР цената на газа. Някой отвън е диктувал на Комисията по eнергийно и водно регулиране (КЕВР) какви цени да бъдат определяни за природния газ. Чиновниците са били „мотивирани", докато решавали дали и с колко да поскъпне или да поевтинее синьото гориво. Това са два от основните въпроси пред разследващите от спецзвено „Антикорупция" при Софийската градска прокуратура и агентите от ДАНС, научи „Труд" от свои източници.
И вчера разследващите продължиха изземването на документи от сградата на КЕВР по досъдебното производство, образувано за престъпления по служба. От прокуратурата съобщиха само, че предстоят разпити на свидетели, планирани от звено „Антикорупция".
От КЕВР вчера заявиха, че оказват необходимото съдействие на органите на прокуратурата за процесуално-следствени действия в рамките на образувано досъдебно производство срещу длъжностни лица от комисията.
В понеделник следствените действия се ръководеха от заместник главния прокурор Борислав Сарафов. Той уточни, че се проверяват членовете на няколко различни състава на КЕВР от 2011 г. насам.
Както писа „Труд", досъдебното производство е образувано по сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров от 16 януари т.г. В него се отбелязва, че шефът на „Овергаз инк" Сашо Дончев „създава условия за умишлено разстройване функциите на единственото лицензирано дружество за обществена доставка на природен газ - „Булгаргаз", дейността на независимия преносен газов оператор „Бултрансгаз", както и на отделни стопански предприятия и защитени потребители на природен газ."
Става дума за жалбата на Дончев до Европейската комисия, че на дружеството му не е даден достъп до газопреносната система и хранилището в Чирен. По нея България може да бъде осъдена да плати 200 млн. евро. Тя е изпратена от Дончев, след като през 2011 г. тогавашният състав на комисията нито му отговаря, нито взема решение.
Затова и първото направление в разследването на прокуратурата е за бездействието на чиновниците, от което може да постъпят немаловажни вредни последици.
Втората тема в разследването на прокуратурата и ДАНС е дали членовете на КЕВР са изпълнявали задълженията си да контролират инвестициите на газоразпределителните дружества. Въз основа на тяхното одобрение енергийният регулатор е определял и цените на газа до крайните потребители.
Третото направление в разследването е за даденото през март 2015 г. от КЕВР решение за вливанията на дружества в „Овергаз мрежи" АД. Проверява се дали действията на регулатора не са довели до необосновано висока продажна цена на газа.
Четвъртата, но първа по значение тема за прокуратурата е свързана със сегашния състав на КЕВР. Това е решението за последния скок в цената на газа, довело и до увеличение на цената на парното и тока.
Еленко Божков, бивш член на КЕВР:
Жалбата на „Овергаз" е бавена умишлено
„Комисията за енергийно и водно регулиране защитава интересите на корпорациите, които са поставили там свои хора чрез политическите партии." Това заяви за „Труд" Еленко Божков, бивш член на енергийния регулатор. По думите му влизането на прокуратурата в регулатора е повече от наложително.
Според него КЕВР умишлено не е взела отношение по жалбата на Сашо Дончев срещу монопола на държавните газови дружества, заведена през 2011 г. Целта е „Овергаз" да осъди България, като санкцията най-вероятно ще бъде около 400 млн. лв., обясни Божков. И допълни, че предстои Еврокомисията да се произнесе, затова прокуратурата се е сезирала сега.
Божков коментира и другата линия в разследването - дали КЕВР е осъществявал контрол върху действително направените инвестиции от държавните газови дружества, които влияят при определяне на цената на газа.
„На 1 април 2014 г. съставът на комисията, в който участвах и аз, взимаме решение да намалим цените на разпределителните газови дружества средно с 6% именно защото инвестициите не бяха реално заявените. Изведнъж през декември, когато съм изгонен от комисията и председател вече е Светла Тодорова, се прави ново заседание и цените се вдигат отново", обясни енергийният експерт.
Той изброи три смущаващи факта при взимането на решението - то е прието без обществено обсъждане, материалите са раздадени на членовете късно вечерта предния ден, а като мотив се посочва намаленият рейтинг на страната ни от агенцията „Стандарт енд Пуърс".
Купуват сгради за уикенд туристи. Икономическото оживление, подобряващите се условия за кредитиране и превръщането на София в по-разпознаваема туристическа дестинация са факторите, които движат пазара на луксозни имоти през първото тримесечие на 2017 г. Това се посочва в анализ на компанията Unique Estates. Търсенето на луксозни имоти остава предимно за жилищни нужди, но покупките с инвестиционна цел набират скорост и вече са около 30% от всички сделки с луксозни имоти.
От компанията подчертават, че София става все по-добре разпознаваема като дестинация за уикенд и градски туризъм благодарение на ръста на нискотарифните полети. В резултат вече има нова група купувачи, търсещи инвестиция в цели жилищни сгради или група апартаменти, които да отдават под наем на хотелски начала. Обикновено това са чужденци, които познават този бизнес и виждат възможност за прилагането му на българския пазар. Очакваната доходност от подобни инвестиции е 5-6%. Търсенето е в централните райони на София, които са добре транспортно обезпечени.
Предлагането на луксозни жилища остава слабо. Повечето нови проекти още са в строеж, а някои - дори на етап покупка на парцел. През първото тримесечие на 2017 г. цените в луксозния сегмент са стабилни, като се очаква годишен ръст в рамките на 5%. Повечето сделки се сключват на офертна стойност или с отстъпка до 5%.
Инвестбанк с печалба от 25,532 млн. лева. Печалбата на Инвестбанк преди провизии и данъци за 2016 г. е в размер на 25,532 млн. лв., което е 2 пъти повече спрямо 2015 г. Одитираният финансов отчет на банката за 2016 г. показва много добри финансови показатели. Общите приходи от дейността нарастват с 25%, в резултат от увеличение на нетния лихвен доход и нетните приходи от такси и комисиони. През 2016 г. Инвестбанк отчита много добро управление на активите и пасивите, като резултат от това е същественият ръст на нетния лихвен доход от 46,96%. Активите на Инвестбанк са над 1,9 млрд. лв., което е отлична предпоставка за продължаващо устойчиво развитие. Банката поддържа много добра ликвидност - коефициентът на ликвидните активи в края на 2016 г. е 35,9%.
През 2017 г. Инвестбанк продължава да изпълнява програмата си за устойчиво развитие, като печалбата за първото тримесечие на 2017 г. преди провизии и данъчно облагане е 7,824 млн. лв. Към края на първото тримесечие на 2017 г. Инвестбанк формира излишък на Общо собствен капитал след приспадане на капиталовите буфери и остатъка от прегледа на качеството на активите (AQR) в размер на 10,63 млн. лв. и изпълни препоръките на БНБ от стрес теста, проведен през 2016 г., обявиха от банката. Изпълнението на препоръките на БНБ е постигнато чрез предприети мерки по отношение на кредитния портфейл, в т.ч. неговата диверсификация и минимизиране на риска, управлението на придобитите от банката активи, нарастване на приходите с над 25% спрямо 2015 г. и оптимизиране на административните разходи.
Лозан Панов притиска съдебни шефове за ВСС. Главата на олигархичния кръг „Агнешките главички" в Темида Лозан Панов беше разкрит, че притиска съдебни шефове заради наближаващите избори за нов състав на Висшия съдебен съвет. Зависимият от енергийния бос Иво Прокопиев и проваления правосъден министър Христо Иванов председател на ВКС бе изловен от агенция „Блиц" при опита му да кадрува неправомерно в изборния процес за нов съвет.
Още преди изтичането на крайния срок за издигане на предложенията на отделните съдилища Панов е изпратил писма до председателите на апелативните съдилища в Бургас, Пловдив и Велико Търново, както и до председателите на десетки окръжни и районни съдилища в страната с искане незабавно да му бъдат изпратени всички протоколи от проведени събрания на съдиите, на които са били обсъждани и издигани кандидатури за членове на новия ВСС, съобщи „Блиц". Така шефът на ВКС е получил предварително информация за издигнатите кандидати. Тя вероятно е нужна на неговите ментори, чиито интереси висшият магистрат показа, че ревностно обслужва - олигарха.
Иво Прокопиев и сламения лидер на „Да(й) България" Христо Иванов. През м. юни т. г. ще се проведе общо събрание на съдиите за избор на нови членове на ВСС от съдийската квота. За първи път изборът ще се извърши пряко от съдиите - делегати на събранието, като ще бъдат обсъждани кандидатурите, издигнати от отделните районни, окръжни и апелативни съдилища в страната. Процедурата изисква всеки отделен съд на проведе събрание на работещите в него съдии, на което да се обсъдят и предложат кандидатури за новия ВСС. Този процес трябва да се извърши при пълна свобода съдиите да издигнат кандидатурите на своите колеги по собствена преценка и без каквото и да вмешателство на административните им ръководители.
Както писа „Монитор", на 6 март т.г. съдийската колегия отхвърли искането на друг грантаджия във ВСС - Калин Кампакчиев, който поиска кадровиците да вземат мерки за организацията на изборите за нов съвет. Тогава представляващият ВСС Димитър Узунов съобщи, че Панов и Калпакчиев са се опитвали да обработват шефове на съдилища във връзка с общите събрания за излъчване на номинации.
„Водили сте такива разговори. Точно вие трябва да се въздържате от това", обърна се Узунов към Калпакчиев. Той пък виновно тръгна да се оправдава, като не само си призна за разговорите, а дори сам заговори за натиск. „Няма натиск, а разговори с колегите, тази процедура е за пръв път", оправда се Калпакчиев тогава. И по-малко от месец след това Панов е разпратил писмата до съдилищата с незаконното искане. Обсъждането на незаконното му поведение е залегнало като първа точка в дневния ред на пленума на ВСС в четвъртък.
Преди заседанието на колегията Панов заяви пред журналисти, че е един от шестимата вносители на допълнителна точка в дневния ред на пленума на ВСС в четвъртък с искане за обсъждане на срещата на главния прокурор Сотир Цацаров с газовия барон Сашо Дончев и червения функционер Георги Гергов, и изслушване на Цацаров в съвета. „Мълчанието на агнетата не трябва да се случва във ВСС и тази тема би трябвало да бъде анализирана в кадровия орган", каза Панов, който обаче от месеци е в ролята на мълчаливо агне, което отказва да даде обяснения какво прави на кръчма с мастит столичен адвокат. В мълчание потъна и авера му Калин Калпакчиев, който също отказва да признае зависимосттите си от грантаджийските слуги на олигархията,
с които беше заснет преди няколко месеца. В опит да обърнат темата Панов и Калпакчиев се пробваха да извъртят фактите така, че фотосите показвали случайна среща - „на тротоара".
На заседанието си вчера съдийската комисия прие предложението на председателя на ВАС Георги Колев и члена на колегията Галя Георгиева обсъждането на публикуваните от „Монитор" скандални снимки на Калпакчиев със съдийката от СГС Мирослава Тодорова, срещу която има дисциплинарно производство и той е член на състава и на бившия правосъден министър Христо Иванов с еврочиновника Юри Тавание и шефовете на Съюза на съдиите Атанас Атанасов и Весислава Иванова да бъде отложено за след 17 юни. Причината е, че дотогава тече кампания за избор на нов ВСС. Решението за отлагането бе взето след препирни и обиди, дори падане на кворума и отново възобновяване на заседанието. 6-има от кадровиците гласуваха „за" и 5 „против" отлагането след яростна съпротива от Калпакчиев, който настоя сега да каже становището за своето поведение и за снимките и обвини колегите си, че не искали да го чуят. След гласуването той се закани, че ще намери начин да изрази своето становище.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |