Доходите растат леко. Заради пенсиите. Доходите на домакинствата в страната нарастват средно с 2.6% през 2016 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Най-голям принос към увеличението имат пенсиите (2.2 пр.п.), които пораснаха с 2.6% в средата на миналата година, следвани от изтеглени спестявания (0.5 пр.п). Основният източник на доходи обаче продължава да е работната заплата, като тя носи малко над половината от общия поток от средства в едно домакинство.
За сравнение - през 2012 г. и 2013 г. увеличението на доходите на домакинствата на годишна база е било над 10%. А през следващите две години ръстът е по-слаб - съответно 0.6% и 1.5%.
Разходите на домакинствата, които са средно от 2.34 души, остават почти непроменени с леко повишение от 0.5% спрямо 2015 г., като така достигат 12 хил. лв. общо за годината. Най-голям дял отива за храна (30.8%) и поддръжка на жилището, което включва и разходите за комунални услуги (14.3%).
Доходи от пенсии и заплати
Двата основни източника на доходи в страната продължават да са работна заплата и пенсии.
Всеки член на домакинството е получил средно 2.8 хил. лв. за цялата 2016 г. от заплата, а други 1.4 хил. лв. - от пенсии. Сметката е на база доходите на цялото домакинство, а след това се разпределя средно на членовете, в които се включват деца, болни и т.н. Статистиката отчита, че погледнато на член от домакинство, ръстът в доходите е 4.3%.
За последните шест години средствата, които получава всяко лице, са нараснали с 43.1%, докато работната заплата отбелязва още по-голям скок - 51.2% спрямо 2010 г. Повишението се дължи както на промените нагоре в минималната работна заплата, така и на икономическия растеж. Месечното плащане от работодател обаче остава едва половината от дохода на домакинството. Друга една трета се осигурява от пенсиите на възрастните лица в семейството. Макар средствата по този показател да растат, промяната спрямо 2010 г. е едва с 47 лв. повече на месец.
Друг източник на доходи е самостоятелната заетост, при която средствата намаляват с 13.5% през 2016 г. на годишна база. Предприемачите и работещите свободни професии са с 8 хил. души по-малко през 2016 г. спрямо предходната, което би обяснило и спада в средствата. Има обаче и положителна страна - България подобрява показателите си за предприемаческата среда, макар и бавно. През 2016 г. повече хора са започнали бизнес, отколкото през 2015 г., а и интересът сред българите за това начинание нараства, показва изследването Global Entrepreneurship Monitor (GEM).
Разходи за храни и сметки
Домакинствата отделят най-много средства от бюджета си за храна, цигари и алкохол. Над 35% от разходите отиват за тези стоки. От друга страна обаче, похарченото за тях намалява през 2016 г. спрямо предходната с 2.1%. Сходна е ситуацията и по линия на жилища и комунални услуги, които са вторият най-голям годишен разход за семействата (14.3%), но на годишна база намалява с 0.2%. Очаква се през тази година сумата да се повиши, тъй като дефлацията от последните години беше заместена от инфлация от началото на 2017 г. Към този момент най-голямо повишение в цените има точно по линия на храните, жилищата и комуналните услуги.
Спестеното от консумация води до ръст по линия на влоговете. Докато през 2015 г. едно домакинство е отделяло 315 лв., които да внесе по депозит, година по-късно тази сума е нараснала до 457 лв. (45.1% увеличение).
"Сенсата технолоджис" е увеличила производството с над 15% през 2016 г. С повече от 15% е нараснало производството на сензори в двата завода на "Сенсата технолоджис България" през 2016 г. Компанията, която е част от американската Sensata, през миналата година откри втори завод - в Пловдив, след първия си в Ботевград. Прогнозите за 2017 г. са, че ръстът ще продължи благодарение на засиленото търсене от автомобилната индустрия. Сред клиентите на компанията са световни производители като Volkswagen, Daimler, Fiat, Volvo, General Motors и др. Групата Sensata като цяло приключи 2016 г. с 3.2 млрд. долара приходи, което е ръст от 7.6% на годишна база.
Ефектът на VW-gate
Две са основните причини за увеличението в производството на "Сенсата". От една страна, автомобилният пазар като цяло расте. Това се дължи на положителните икономически тенденции в Европа, което повишава търсене на автомобили. Бързо растат и пазарите в Азия - Китай, Индия, Южна Корея, каза генералният мениджър на Sensata за България Томи Вер Елст за "Капитал".
Другата причина е, че съдържанието на компоненти в автомобилите се увеличава, включително и в резултат на скандала с фалшифицирането на данните за вредни емисии на Volkswagen. Той се е отразил положително на бизнеса на компанията, тъй като в момента много по-стриктно се следи дали всички системи са инсталирани и работят. "Въвеждат се повече системи, а това означава повече сензори. Ако в миналото сме продавали по два сензора на автомобил, сега продаваме средно по три", обясни Вер Елст.
Само за първите три месеца на годината компанията е сключила договори за 80 млн. долара. Компонентите ще се правят в завода в Ботевград. "Това са договори за следващите пет години, като самото производство започва до 2-3 години след подписване на договорите", уточни Вер Елст.
Преместване от Полша
В завода в Пловдив, който беше открит преди година, вече работят 550 души, а до края на годината броят им ще достигне 800 - 850. В момента компанията разширява първата производствена линия, като очакванията са тя да достигне максималния си капацитет до 2019 г. Производството включва сензори за налягане, които се използват в спирачките и изпускателната уредба на автомобилите.
В Пловдив се премества и производството на технологии за оперативно наблюдение, които досега Sensata е правила в Полша. Това включва различни системи за контрол на селскостопански машини и мотоциклети, както и на хирургическо оборудване. По думите на Вер Елст този бизнес има голям потенциал за растеж и това ще бъде втората фаза на разширение в Пловдив. След като тя приключи, броят на работниците в града ще достигне 2000 души.
Прогноза
Прогнозите за 2017 г. са производството в Пловдив да се увеличи осем пъти. Трябва да се има предвид все пак, че базата е сравнително ниска, тъй като заводът там е работил само девет месеца през миналата година. В Ботевград производството се очаква да отбележи ръст от над 10%.
Освен двете производствени предприятия в страната "Сенсата" има също бизнес център в София, където е разположена най-голямата тестова лаборатория в рамките на американската група. В София компанията има също отдел за дизайн инженеринг, център за споделени услуги и център за обслужване на клиенти. Общо заетите в "Сенсата" са 3200 души, но очакванията са броят им да нарасне до над 4000 души през следващите 2-3 години. "Има много възможности на пазара в момента. Ако се разраснем в Европа, това ще се отрази много положително и на екипа в София, тъй като ще трябва да разширим екипа за обслужване на клиенти. Повече продажби означава също и дизайн на повече продукти, така че ще трябва да разширим и екипа за дизайн инженеринг", каза Вер Елст.
България е ключова локация на Sensata в световен мащаб. След откриването на завода в Пловдив тя вече е трета като производствен капацитет след Мексико и Китай.
Паниката заради водата с уран обхваща нови градове. Паниката покрай обявените повишени нива на уран в част от водата в Хасково постепенно започва да обхваща и останалата част от страната. В Първомай също беше регистрирано превишение на нормата на естествен уран във водата, в Бургас в агенцията по храните получиха сигнал за радиоактивен козунак, а подписката да не се плаща водата и за здравен мониторинг в Хасково набира сила. На този фон се оказва, че данните за по-високите нива на тежкия метал във водата в града са получени още отпреди една година, но отговорните институции не са предприели нищо, за да не ескалира напрежението.
При рутинна проверка на ВиК е открит уран в два водоизточника в община Първомай, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в Пловдив вчера. От там успокояват, че няма опасност за населението, тъй като това са еднократно установени концентрации от 0.044 милиграма на литър при норма 0.03 милиграма на литър. "730 литра вода трябва да изпие човек за една година, за да се постигне 1/10 от тази граница. Това е нищожно нещо", обясни д-р Цвета Иванова, началник отдел "Радиационен контрол" в РЗИ- Пловдив. Водоизточниците са три, два захранват с вода Първомай и кварталите му, а третият - село Караджалово. Водата от тях е спряна, жителите са предупредени да не я ползват за питейни нужди. Резултатът е от 12 април, а пробата - от февруари.
До Първомай, подобно на Хасково, има находище на уран. Мините и на двете места са спрени от експлоатация през 1992 г. Както и в случая с Хасково, и прокуратурата в Първомай се самосезира заради замърсяването.
Водата в цяло Хасково е забранена за пиене и готвене от миналата седмица. Градът е на водоноски, а общината осигури минерална вода за училища и здравни заведения. Вчера там започна цялостна диагностика на водата, проби бяха взети от всички 22 помпени станции в града, като те ще се тестват не само за уран и алфа активност, но и за цялостното качество на питейната вода. Според предварителните резултати в част от новите проби отново се отчита несъответствие по химичен показател уран, съобщи снощи МЗ. Затова препоръките водата от централното водоснабдяване да не се ползва за пиене и готвене остават в сила. От ведомството обаче увериха, че откритите по-високи нива на уран и алфа активност не са опасни за хората, а вода не бива да се пие превантивно.
Само за няколко часа вчера в Хасково пенсионираният химик лаборант Адриана Ковачева събра 500 подписа в подписка за водата в града. В нея се апелира към хората да спрат поне за месец да плащат за вода и се настоява ВиК да не си търси парите от хората, "защото ни е пробутвало замърсена с радиация вода, при това неясно откога". Второто искане е за здравен мониторинг на гражданите на Хасково, като здравният министър да осигури мобилни лаборатории, в които да се тестват хасковлии за евентуални последствия от приема на вода с уран.
Гражданин от Бургас пък е подал сигнал през почивните дни в областната дирекция по безопасност на храните, че в магазините има радиоактивни козунаци. Те се произвеждат от хасковска фирма и човекът смята, че във водата за козунаците има уран. От агенцията по храните го успокоили, че документите на фирмата производител са изрядни и още дирекцията в Хасково щяла да изтегли партидите козунак, ако имало и "най-малко съмнение за някакви отклонения от нормите". Освен това в козунака се слагало много малко вода.
Още на 27 април 2016 г. басейновата дирекция "Източнобеломорски регион" към Министерството на околната среда и водите е установила "отклонения във водата по посочените радиоактивни показатели в подстанция "Хасково-1". Това съобщиха от самата дирекция във връзка с информацията за наличие на уран в питейната вода на хасковлии.
Екоекспертите са представили информация на областната администрация, общината, РЗИ, ВиК, РИОСВ и др. компетентни институции в града. "Обяснена е необходимостта от допълнителен мониторинг на подземните води и водите за питейно битово водоснабдяване в Хасково. Срещата е протоколирана и подкрепена с присъствен лист", става ясно от съобщението на дирекцията. Но до днес не е ясно дали е било нужно и защо нито една от тези институции не е взела мерки във връзка с радиоактивните вещества. При нова проверка в периода февруари-март тази година за дейността на притежателите на разрешителни дирекцията е установила в един от мониторинговите пунктове - именно подстанция "Хасково-1","повишени стойности по показателите естествен уран и обща алфа активност".
От дирекцията напомнят, че по Закона за водите качеството на питейната вода се следи от ВиК дружествата и здравното министерство чрез РЗИ. И този път след установяване на повишените концентрации дирекцията е уведомила РЗИ и ВиК в Хасково своевременно, давайки указания за допълнителен мониторинг и прекратяване или ограничаване на водовземането от този източник след оценка на здравния риск.
Със заповед и на екоминистъра, и на здравния министър са създадени работни групи и с участие на експерти от регионалното министерство, които отговарят за ВиК. До редакционното приключване на броя вчера от МРРБ не отговориха на въпросите на в. "Сега" защо цяла година институциите по веригата са били наясно с наличието на урана във водата, но нищо не е било направено. Все пак от басейновата дирекция се разбра, че е започнала проверка на ВиК ЕООД-Хасково по разрешителния режим на водовземане и задължителния мониторинг на водите в сондажите на опасната вода в подстанцията.
От отговорите на МОСВ по същество не стана ясно дали и какви мерки се взимат, защото все още "постъпва поисканата информация, която ще бъде предоставена за анализ на експертите от междуведомствената работна група". По отношение на това дали са започнали съвместните проверки на всички ведомства от екоминистерството съобщиха, че "се извършват анализи на подземните и питейни води от структурите на МЗ, МРРБ и МОСВ в рамките на техните компетентности", и обещаха, че след анализ на резултатите "обществеността ще бъде надлежно информирана".
След влизането в ЕС държавният дълг е нараснал над 2 пъти. Десет години след влизането си в Европейския съюз България държи първите позиции по добри макроикономически показатели, но продължава да е на опашката по представяне в социалната сфера. Сравнителен анализ на Българска стопанска камара (БСК) показва значително подобрение на показателя конкурентоспособност на българската икономика. В същото време държавният дълг е нараснал повече от два пъти. Над два пъти се е увеличил и износът на страната ни.
В класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност България е подобрила съществено резултата си от 2007 г., когато е била на 79-о място, като през 2016 г. се изкачва на 50-о място. С най-голям принос за това подобрение са технологичното развитие и ефективността на стоковия пазар. За добрите позиции спомага и макроикономическата стабилност - 42-ро място през 2016 г. Най-негативно върху конкурентоспособността се отразява състоянието на институциите - 97-о място.
За последните 10 години българският износ е нараснал над 2 пъти при средногодишен ръст от 8% и изпреварва ръста на вноса, който е 4.6% средногодишно. В експортната ни листа влизат все повече крайни продукти с по-висока добавена стойност. Темпът на този растеж обаче не е достатъчен, за да догоним в обозримо бъдеще държавите, с които бихме желали да се сравняваме. Почти символичен е например делът на износа на български високотехнологични продукти - едва 4.6%, докато за ЕС той е средно 17%.
Преките инвестиции по текущи цени са се увеличили с 4% през 2015 г. спрямо 2007 г., (сравнението е за съответната година), но като дял от БВП са намалели със 7.3 процентни пункта. В същото време държавният дълг се е увеличил 2.2 пъти от 5 млрд. евро през 2007 г. на 12 млрд. евро. през 2015 г. Едновременно с това брутният вътрешен продукт на глава от населението в България продължава да е най-нисък сред страните от бившия соцблок. В Румъния например се отчита 52% ръст на БВП на глава от населението - от 10,7 хил. евро през 2007 г. на 16,3 хил. евро през 2015 г. В Словакия ръстът е 28% - от 17,4 хил. на 22,3 хил. евро, в Унгария - 25% от 15,7 хил. на 19,7 хил. евро, докато в България при 27% ръст изменението е от 10,7 хил. евро през 2007 г. на 13,6 хил. евро през 2015 г.
За десетгодишния период населението на България е намаляло с 5%, докато това на ЕС е нараснало с 2%. Прогнозата е, че до 2080 г. българските граждани ще намалеят с почти една трета (31%), докато населението в ЕС ще нарасне с 2%. Особено тревожно е, че драстично се топи активното население у нас (на възраст 15-24 г.) - с 38% след 2007 г. Освен отрицателния естествен прираст сериозна причина за тази тенденция е емиграцията. Докато през 2007 г. страната са напуснали около 3000 души, то през 2014 г. те вече са над 28 000. В същото време Румъния, която също се присъедини към ЕС през 2007 г., отчита 50% спад на нетната си емиграция. България е лидер и в негативната класация по дял на възрастните хора спрямо населението в трудоспособна възраст - от 2007 г. досега коефициентът е нараснал със 7 пункта при средно 4 пункта ръст за ЕС. Продължителността на трудовия живот в България се е увеличила с 2% при средно 4% за ЕС.
У нас проблемите с намирането на достатъчно работна ръка се комбинират и с ниската производителност на труда - тя е 44,4% спрямо средната в ЕС. Цената на труда в България продължава да е най-ниска в ЕС, макар че за последните 10 години расте с най-бързи темпове - 158%. Средно за ЕС цената на труда е нараснала със 116% спрямо 2007 г.
В България най-голям ръст в разходите за живот бележат тези за здравеопазване (75%), за ресторанти и хотели (54%) и за обзавеждане и поддържане на дома (50%). С 34% са се увеличили разходите за хранителни продукти и безалкохолни напитки, с 33% - за вода, ток и отопление, а с 31% - за образование, дрехи и обувки, транспорт. Най-много българите харчат за комунални услуги и хранителни продукти, а най-малко - за образование, дрехи и обувки.
Тенденция
Днес работните места в България са със 7% по-малко отколкото при влизането на страната ни в ЕС. Най-осезаемо е паднал броят на заетите в селското стопанство, на занаятчиите, неквалифицираните работници, техниците и операторите на машини. В същото време с 27% е нараснал броят на заетите работни места за специалисти и с 24% - за висши ръководители. Безработните са с 63 000 повече - 242 хил. души през 2007 г. и 305 хил. души през 2015 г., като делът на продължително безработните у нас остава много по-висок от средния за ЕС.
29 юристи ще коват законите в 44-тото НС. Законите в 44-тото народно събрание са в ръцете на 29 юристи. Икономистите в новия парламент са 55-има. Рекордно много са генералите - четирима, и журналистите - петима.
Най-много юристи има в парламентарната група на БСП - 10. Сред 95-имата на ГЕРБ има 8 експерти в областта на правосъдието. Сред тях е бившият конституционен съдия Георги Марков. Двама от знаковите юристи и бивши председатели на парламента Цецка Цачева и Михаил Миков сега не са част от новия състав на НС. Цачева е аут заради преференциите, а Миков нямаше право да кандидатства за депутат от левицата заради промените в устава на партията.
Депутатите с диплома за финансисти и счетоводители са 16.
Инженерите и хората, които професионално са се занимавали със строителство, са 28. Най-много са в партията на Бойко Борисов (18), а втора в "класацията" е групата на "Обединените патриоти" (четирима). Всички останали групи имат по двама експерти в този сектор.
Новият състав на Народното събрание включва най-много генерали от когато и да било - четирима. Модата за военните в управлението започна с издигането на Румен Радев за президент. В ГЕРБ са вицеадмирал Пламен Манушев и бившият началник на отбраната ген. Константин Попов. Друг бивш шеф на отбраната - ген. Симеон Симеонов, е в ДПС, а БСП се "отчитат" с бригадния генерал Кольо Милев.
Петима журналисти влизат в ролята на законотворци. Четирима от тях са в групата на БСП и един е от ГЕРБ. Тома Томов е с няколко месеца по-възрастен от Стефан Данаилов и именно той ще открие тържественото първо заседание днес. Освен най-много журналисти в БСП имат и най-много политолози - четирима от общо седмината депутати политолози са от левицата. Сред новите депутати има и археолог - от групата на "Обединените патриоти", както и представител с диплома по застраховане - от партия "Воля".
ВАС реши: Фишовете от КАТ и глобите в градския транспорт с 2 г. давност. Давността на административните глоби е само 2, а не 5 години. Това реши Върховният административен съд със свое тълкувателно решение, информира БТВ.
Според съдебния състав, две години са напълно достатъчни, за да може да се събере всяка наложена административна глоба.
Не е възможно например, един фиш на КАТ или глоба на нередовен пътник в градски транспорт да не може да бъде взета от държавата за повече от 24 месеца.
Фактът, че глобата е публично вземане, не означава, че давността за нея може да е еднаква с тази за останалите публични вземания, тоест данъците, пише в мотивите на решението.
Над 500 000 с по две жилища. Над половин милион българи притежават две и повече жилища. 89,7% живеят в собствен дом, а под наем са едва 4 на сто. Това сочат данните на статистиката за 2016 г. Според тях огромната част от българите (92,3%) обитават къщи и апартаменти, построени преди 1990 г. Изградените след 2001 г. жилища са само 3,8%.
Всяко второ домакинство има кола, а близо 300 хиляди притежават две и повече. 14,6% искат да си купят автомобил, но нямат пари.
С компютри са се обзавели 52,1% от семействата, а почти толкова (51,9%) имат интернет. Почти няма дом без телевизор (99,1% имат), хладилник (98,7%) и пералня (92.1%).
Доходите на българите са скочили с 47,54% за последните 8 години, но с оглед на инфлацията реалният ръст е 32 на сто.
Пускат редовни полети до Катания и Братислава. Нова редовна линия ще има от летище София до италианския град Катания в Сицилия. В края на юни предстои да бъдат открити редовни полети и до словашката столица Братислава, съобщиха от столичното летище. От месец май до две от най-предпочитаните дестинации - Амстердам и Франкфурт, ще може да се лети и с нискотарифни превозвачи.
През лятото аеропортът предлага полети с 25 авиокомпании до 68 летища в Европа и Близкия изток. По 20 от линиите пътниците могат да избират между повече от един превозвач. 40% от всички маршрути на столичното летище са обслужвани ежедневно, като сред тях има и такива с повече от един полет дневно.
Преминалите през летище София пътници през март са 515,8 хил., което е с 52% повече от същия месец на миналата година. Пътуващите по международни редовни линии са нараснали с 53%, а по вътрешни - с 60%. Ръстът при вътрешните полети се дължи както на активното предлагане на промоционални билети от "България Ер", така и на започналите в последната седмица на март ежедневни полети до Варна на авиокомпания Wizz Air, съобщиха от летището.
Пътувалите с чартърни полети са с 46% повече от месец март миналата година, което се дължи на удължената програма на зимните туристически полети поради продължителните благоприятни условия за ски туризъм по българските курорти.
През март общият брой на кацащите и излитащи самолети на летище София е 4663, което е ръст с 26% спрямо същия месец на миналата година. Това се дължи главно на полетите по международни редовни линии, които са нараснали с 30%.
През март на летището са обработени общо 1743 тона товарни и пощенски пратки, което е с 11% по-малко от миналата година. Това се дължи на спад в превозите на товарните самолети, докато каргото, превозено с пътнически самолети, е нараснало със 7%.
9 партии скриха парите си, закриват 5 от тях. 9 партии скриха касичките си като не са подали задължителните по закон годишни финансови отчети до Сметната палата. 5 от тях ще бъдат закрити, защото за тях това е рецидив, тъй като и миналата година не са се отчели. Това обявиха държавните одитори, които публикуваха данните от отчетите на формациите в страната.
Според Закона за политическите партии Софийският градски съд трябва да постанови разпускане на формация, която в две последователни години не е отчела финансите си пред Сметната палата. Решението се постановява по иск на прокурора. Самото държавно обвинение пък ще бъде сезирано от Сметната палата, като петте формации, които ще бъдат заличени са „Български земеделски съюз", „Гражданска сила", „Движение за благоденствие и възход", „КОЙ-компетентност, отговорност и истина" и „Национално патриотично обединение".
Общо 149 формации пък са подали годишните си финансови отчети, като от данните, подадени от различните партии става видно, че само за 12 месеца ДСБ е успяла да осребри двойно престоя си в парламента макар уж да твърдеше, че е в опозиция. От 343 000 лева в началото на 2016 г., парите на формацията, председателствана от марионетката на Костов -Радан Кънев, са скочили на 683 000 лева в края. В същото време обаче виси е натрупала 51 000 млева борчове към служителите си, както и 23 000 лева данъчни задължения. След шута на избирателите на парламентарния вот през март обаче се очаква спестяванията на Кънев и компания бързо да се изпарят, защото формацията загуби правото си на държавна субсидия, след като не успя да достигне и 3% при явяването си на изборите във формата „Нова република".
ДЕОС, партията патерица на олигархичната „Да(й),България" на куклата на конци и провален правосъден министър Христо Иванов , пък е декларирала само 6 000 лева в сметките. През миналата година те имат само 7200 лева приходи, като над 5 500 от тях идват от дарения. Те зачестяват покрай президентските избори миналата година, когато се провежда и вот за районен кмет на Младост, когато ДЕОС имаха свой кандидат.
Зелените" пък са декларирали на светло само 5 000 лева, всички са в кеш.През 2016 г. официалните постъпления за формацията под формата на членски внос и дарения реално почти са секнали. Миналата година формацията е прибрала 2 000 лева от членски внос при 4 000 лева през 2015 г. Стопили са се и даренията от 16 000 лева на само 2 000 лева през предходната година, като те са направени от десет души.
Сред основните политически играчи първи по финанси е ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов е приключила 2016 г. с 13 323 000 лева в касата си. В същото време е извадила 123 000 от тях за дарения. БСП пък са приключили годината с 1 209 000 лева.
„Атака" е забогатяла през 2016 г., като в края й е имала на разположение 842 000 лева, близо 700 000 лева от тях са в брой, а около 145 000 лева в банкова сметка. Това е двойно повече в сравнение с предходната година, когато националистическата партия е разполагала с малко над 400 бона. Партията не дължи пари за заплати, но сметка на това има около 23 000 лева задължения за осигуровки. ВМРО пък са успели са съберат от членски внос около 122 000 лева, а приходите от субсидии са близо милион - 915 000 лева. В края на годината патриотите са имали над 1,315 млн. лева. Голяма част от тях в кеш, а в безсрочен депозит са около 318 000 лева. През 2016 г. ВМРО не е получил нито лев от дарения, за разлика от 2015 година, когато са получили от благодетели около 28 000 лева. Партията на Валери Симеонов - НФСБ е разполагала с близо 900 000 лева, което почти двойно повече в сравнение с година по-рано. През 2016 г. формацията е взела държавна субсидия в размер на над 1,83 млн. лева и никакви дарения. От коалиционните си партньори за изборни харчове са взели 305 000 лева, а за агитационни материали са похарчили 56 000 лева. От членски внос са събрали само 12 бона.
ГЕРБ първи по финанси, дарили 123 бона
Сред основните политически играчи първи по финанси е ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов е приключила 2016 г. с 13 323 000 лева в касата си. В същото време е извадила 123 000 от тях за дарения. БСП пък са приключили годината с 1 209 000 лева. ДПС пък са получили малко над 5,5 млн. лева субсидия и 563 000 лева членски внос. ВМРО пък са успели са съберат от членски внос около 122 000 лева, а приходите от субсидии са близо милион - 915 000 лева. В края на годината воеводите са имали над 1,315 млн. лева. Голяма част от тях в кеш, а в безсрочен депозит са около 318 000 лева. През 2016 г. ВМРО не е получил нито лев от дарения, за разлика от 2015 година, когато са получили от благодетели около 28 000 лева.
„Атака" е забогатяла през 2016 г., като в края й е имала на разположение 842 000 лева, близо 700 000 лева от тях са в брой, а около 145 000 лева в банкова сметка. Това е двойно повече в сравнение с предходната година, когато националистическата партия е разполагала с малко над 400 бона. Партията не дължи пари за заплати, но сметка на това има около 23 000 лева задължения за осигуровки. Партията на Валери Симеонов - НФСБ е разполагала с близо 900 000 лева, което почти двойно повече в сравнение с година по-рано. През 2016 г. формацията е взела държавна субсидия в размер на над 1,83 млн. лева и никакви дарения. От коалиционните си партньори за изборни харчове са взели 305 000 лева, а за агитационни материали са похарчили 56 000 лева. От членски внос са събрали само 12 бона.
20 000 къщи изгорели за година. Над 20 000 къщи и апартаменти са изгорели за година. Това показва статистиката на МВР, предоставена за „Монитор". При инцидентите са загинали 129 души, което е с 20 повече от предходната 2015 година, а пострадалите са 298. Заради стихиите без дом са останали над 15 хил. души. Най-много те са в София - малко над 1800, в Пловдив около 1400, Варна близо 1000, Бургас около 900 и Монтана - 609. Това е и броят на спасителните дейности, при които пожарникарите са реагирали. Голяма част от пожарите са заради човешка небрежност.
Подобен е и случаят с огненото бедствие, което остави без дом в началото на годината семейство с две деца в пловдивското село Марково. Трагедията се превърна в кауза за цялото село. Жителите събираха дрехи и средства, за да помогнат на бедстващите хора. Обръщаха се и с апел за помощ към цяла България.
Семейство Павлови няма да забрави деня, в който виждат как всичко, което са притежавали някога, изчезва пред очите им. И остават само с дрехите на гърба си. Огънят за минути превръща в пепел едноетажната им къща. Хората не са пострадали при пожара, защото не били вкъщи. Прибирали се от Смолян, където били на гости. Огънят обаче се прехвърлил и на съседната къща. Пожарникарите извадили отвътре 80-годишна жена, преди да се задуши. Предполага се, че огънят е тръгнал от печката на твърдо гориво. Това е и основната причина за много голяма част от пожарите в страната. В пламъците изгорели и всички пари на семейството включително и кредитът от 35 000 лева, който тъкмо били изтеглили. Най-голямата им болка обаче е, че огънят е изпепелил дрехите и учебниците на децата им - близнаци, които били във втори клас.
При извършените през 2016 г. проверки органите, осъществяващи превантивен контрол, са съставили 7223 констативни протокола и 1747 констативни акта. Броят на констатираните нарушения на изискванията на нормативните актове, регламентиращи защитата при бедствия, е намалял с 2575 спрямо предходната година (7075), а на предписаните мероприятия за отстраняване на нарушенията - с 2931 (7468).
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |