Само 30% от бизнеса ползва кредити за дейността си. Само 30% от българския бизнес ползва банкови заеми за своята дейност. По-голямата част от фирмите прибягват до взаимно кредитиране, което е една от причините за голямата междуфирмена задлъжнялост у нас. 10% от компаниите пък предпочитат да се финансират от небанкови финансови институции. Това показва представеното вчера национално проучване на бизнес средата сред повече от 1000 български компании, направено от Икономическия институт на БАН по поръчка на Българската банка за развитие (ББР).
Според проучването един от проблемите в кредитирането у нас е значителният брой на отказаните кредити. Една трета от анкетираните компании са били отхвърлени от банките заради недостатъчни обороти или обезпечения, както и заради задлължнялост и лоша кредитна история. 45% пък са били одобрени, но сами са се отказали да теглят заем. Сред причините те са посочили високата цена на кредита, искано свръхобезпечение, кратък погасителен срок, проточване на времето за взимане на решение от страна на банката.
ББР не трябва да се фокусира само в подпомагане на малките и средните предприятия, смятат учените от БАН. Те съветват държавната банка да обръща повече внимание на "локомотивите на икономиката" - големите компании и ключови сектори като промишленост, селско стопанство, туризъм, строителство и транспорт. "Дълги години в ЕС битуваше становището, че малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката. Това е погрешно разбиране - големите предприятия са гръбнакът, а малките и средните запълват скелета на икономиката", заяви председателят на Икономическия институт към БАН проф. Александър Тасев по време на представянето на проучването. Икономистите от БАН посочиха, че у нас малките и средните фирми са с над 20% повече в сравнение с ЕС. Делът им в икономиката е 98%, докато средно в ЕС той е две трети. Освен това преобладаващата част от тях - над 90%, са с персонал под 10 души и са основно в сферата на услугите. "Такъв тип предприятия не могат да бъдат гръбнак на стабилна икономика", допълни и проф. Гарабед Минасян.
Въпреки това учените препоръчват на ББР да не подминава новосъздадените предприятия. Според проучването младите компании с до 2-годишна история обслужват дълговете си най-безпроблемно. В същото време най-често затруднения при погасяването на задълженията се наблюдават при износителите. Според икономистите ББР трябва приоритетно да работи с високотехнологичните компании. Значителна част от фирмите, участвали в изследването обаче са посочили, че държавната банка, създадена за осигуряване на евтино и достъпно финансиране на малкия и средния бизнес, трябва да се ангажира и в реализацията на "мащабни национални стратегически обекти", както и да предлага добри финансови условия за фирми, спечелили проекти по оперативните програми на ЕС.
Мерки
Резултатите от националното проучване на Икономическия институт на БАН тепърва ще бъдат анализирани. След обсъждане с Министерството на икономиката и Министерството на финансите ще се реши доколко те трябва да бъдат отразени в стратегията за развитието на банката, която преди месец бе внесена за одобрение в Министерския съвет, заяви Ангел Геков, изпълнителен директор на ББР. И в момента банката не е пренебрегвала проекти на големи предприятия. От около 1500 финансирани фирми 16 са големи, като 6 от тях са с държавно участие, посочи още Геков. Банката планира вече отхвърлени от търговските банки проекти да бъдат качвани в интернет и да се търсят варианти за реализацията им. Много често, например заради недостиг на обезпечение, се отхвърлят добри проекти, които с малко донастройки могат да получат одобрение. Друга идея е търговските банки да финансират проекти по техните правила, но парите и 100% от риска да се поемат от ББР.
90% от германския бизнес би инвестирал отново у нас. Германските фирми са оптимисти за развитието на българската икономика, но продължават да се оплакват от качеството на професионалното и академичното образование. В същото време около 42% от фирмите са "за" въвеждането на еврото в страната ни. Това показват обобщените резултати от годишната анкета на Германо-българската търговско-индустриална камара (ГБИТК).
Около 83% от участвалите 102 фирми смятат, че оставката на кабинета "Борисов" и последвалите избори все пак може да доведат до известни негативни ефекти. Допитването е проведено между 1 февруари и 1 март, т.е. преди провеждането на изборите. За поредна година обаче бизнесът е склонен за загърби вътрешнополитическите проблеми и 90% от анкетираните заявяват, че отново биха инвестирали в България. За сравнение през миналата година процентът е бил 84. В същото време 62% от анкетираните смятат, че състоянието на бизнеса им ще се подобри, докато едва 6 на сто очакват влошаване.
Работата на съдебната система, неефективната администрация, борбата с корупцията продължават да мъчат германския бизнес у нас. Компаниите се оплакват и от непрозрачни търгове и липса на политическа и социална стабилност. Ниската данъчна тежест и евтината работна ръка са основните фактори, които продължават да привличат фирмите у нас.
Роудшоу
Инвеститори от Германия се интересуват от производството на машини, автомобили и от сектор "химия" в България, съобщиха вчера от Агенцията за инвестиции. Шефът й - Стамен Янев, е в Хановер, където до 29 април се провежда най-мащабното техническо изложение в Европа - "Хановер Мессе".
Борисов опитва да се разграничи от Георги Гергов. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че иска да се разграничи от бизнесмена и политик от БСП Георги Гергов, затова нареди на пловдивския кмет и общинските съветници от партията да върнат акциите в панаира, които само преди две седмици приеха като дар от държавата. Малкият катарзис идва, след като Сашо Дончев, съакционер в "Овергаз" и издател на вестник "Сега", публично огласи, че през март главният прокурор го е поканил на среща, на която индиректно го е заплашил заради редакционната политика на изданието, вменявайки му и че стои зад партията "Да, България" и телевизията BiT. Разговорът е бил в кабинета на Гергов в ЦУМ.
Действието на Борисов, освен че е непоследователно, не разграничава ГЕРБ от Гергов и не води до промяна в панаира. Причината е, че миналата есен варненският кмет прие държавното дарение от акции. С негласната уговорка да се спазари с пловдивския бизнесмен за размяна на дела срещу негов терен в центъра на града. Сега няма заявка Варна да е инструктирана да върне обратно акциите на държавата. Освен това в края на кабинета "Борисов" държавната ББР, която е под контрола на финансовия министър, отпусна заем от 32 млн. евро на "Международен панаир", с които Гергов да плати дълга си към Уникредит Булбанк и да строи в "Слънчев ден".
Петното „Гергов"
"Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на кмета на община Пловдив Иван Тотев и на групата общински съветници на ГЕРБ на сесията на 27 април 2017 г. да отменят решението на Общински съвет - Пловдив, за придобиване на акции от Министерството на икономиката в "Международен панаир Пловдив", съобщиха от пресцентъра на партията. "Няма да позволя името, авторитетът и честта на Политическа партия ГЕРБ да бъдат петнени заради лични икономически интереси", посочи Борисов на страницата си във Facebook. Мотивите му са "публичните внушения", че ГЕРБ работи в полза на доскорошния член на изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов, който държи 50.36% от панаира.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова, пак за да не се петни името на партията, поиска от Гергов да подаде оставката си като член на изпълнителното бюро на партията - нещо, което той неохотно направи.
В сряда ГЕРБ удобно припомни, че подаряването на панаира е станало точно по времето на БСП и Корнелия Нинова като икономически зам.-министър.
Тройно завъртане в позицията
Формално идеята за разпределяне на държавния дял в панаира между Варна и Пловдив беше на бившия икономически министър Божидар Лукарски. Самото решение беше гласувано от Министерския съвет през юли миналата година. Варна прие предложените й 29% от акциите в "Международен панаир", но Пловдив отказа да участва в разпределението.
Осем месеца по-късно - на 13 април тази година, общинският съвет гласува да отмени старото си решение и да приеме безвъзмездно от държавата 11.6 хил. акции (20.63%) от дружеството. Предложението дойде от заместник-кмета Розалин Петков и беше подкрепено от съветниците от ГЕРБ, БСП и други по-малки партии. Срещу него гласуваха единствено представителите на "Съюз за Пловдив" и ДСБ, а местната коалиция на патриотите се въздържа.
И при Варна, и при Пловдив основен двигател на прехвърлянето беше бившият културен министър от правителството на Борисов Вежди Рашидов, сега депутат от ГЕРБ от Пловдив, който само преди дни обеща 60 млн. лв. държавно финансиране за опера на терена на панаира.
В случай че въпросът бъде подложен на ново гласуване в четвъртък, което е много вероятно, изгледите Пловдив отново да се откаже от акциите в панаира са значителни. Съветници на ГЕРБ държат 18 от общо 51 места в местния парламент, а БСП има едва 5. Дори и с другите малки партии, които подкрепиха решението предишния път, гласовете няма да стигнат.
Лоша история
Прехвърлянето на държавните акции на общината не би било проблем, ако Пловдив нямаше лоша история със сделки с Гергов. Още по времето на тройната коалиция през 2006 г., когато Корнелия Нинова беше заместник-министър на икономиката, бизнесменът социалист влезе с миноритарен дял в смесено дружество с общината - "Пълдин туринвест", което от своя страна взе 34% от "Международен панаир Пловдив" без търг и конкурс. След няколко увеличения на капитала чрез апорт на имоти Гергов измести общината като мажоритарен собственик в "Пълдин туринвест". По същия начин увеличи и участието на смесеното дружество в панаира и след покупка на малко акции от реститути взе контрола на над половината от акциите.
Подобна схема беше използвана и във Варна, където Гергов си партнира с общината в "Търговски дом" - собственикът на парцела "Дупката" в центъра на града. Съмненията сега са, че двете общини ще заменят акциите си в "Международен панаир" срещу имоти и Гергов ще стане практически едноличен собственик на дружеството. Без за това държавата да е получила и лев плащане за пловдивското дружество, което най-малкото притежава огромен скъп терен в града. А с оставането на пакет в община Варна рискът в бъдеще да се направи сделка с Гергов остава.
С тайни критерии служебният кабинет избра шведските изтребители Gripen. На едно от последните си заседания преди съставянето на редовен кабинет служебното правителство реши, че доставката на нови изтребители за армията за 1.5 млрд. лв. е най-добре да бъде извършена от SAAB, шведският производител на самолетите Gripen. Решението е взето на закрито заседание, като разгледаният документ е с гриф за класифицирана информация. Изборът бе потвърден неофициално от източници в правителството пред различни медии. На практика кабинетът е одобрил класирането и анализа на офертите, извършен от военното министерство. Още в понеделник от ведомството съобщиха, че работната група е приключила работата и ще предостави резултатите на Министерския съвет. Подробните оферти, както и критериите за оценяване на работната група не са публично известни.
Както служебният премиер, така и служебният министър на отбраната Стефан Янев отрекоха кабинетът им да е предрешил сделката. И двамата бяха категорични пред журналисти след заседанието, че сегашното правителство е оставило на следващото да преговаря с кого да се сключи сделката. "Окончателното решение дали изтребителите да бъдат купени от Швеция, от Португалия или от Италия ще бъде на следващия кабинет", посочи Янев. Сделката трябва да получи одобрение и от парламента, тъй като става дума за междудържавен договор на стойност по-голяма от 100 млн. евро. След като обаче беше направен публичен избор, следващият кабинет трудно ще оправдае евентуална промяна.
Изборът
България избираше между три предложения - новите шведски самолети Gripen, изтребители втора ръка F-16 от Португалия и САЩ и изтребители втора ръка Eurofighter от Италия. Според "Медиапул" основната причина за избора е по-изгодната оферта на шведския производител - в рамките на 1 млрд. лв., както и разсрочено плащане за по-дълъг период. Според в. "Сега" пък влияние е оказал и по-късият срок на доставка - 18 месеца от времето на подписване на договора.
Тъй като нито критериите за избор, нито офертите са публични, всъщност е много трудно да се каже какво точно е надделяло за мнението на работната група. Например не е ясно дали в цената на шведските машини се включва въоръжението, докато американските се предлагат с боекомплекта си. Ясно е само, че доскорошният командващ на ВВС и сегашен президент Румен Радев настояваше за закупуване на нови самолети.
Дълъг път
След две десетилетия на обсъждане и обмисляне инвестиционният проект за придобиване на нов тип боен самолет най-накрая бе утвърден на 1 април 2016 г. и предвижда придобиването на 8 самолета в периода 2018 - 2020 г. за цена до 1.5 млрд. лева. Това е първата от три предстоящи големи военни сделки. Другите две са за нови кораби и бронирани машини, които ще струват общо над 2 млрд. лева. Те ще се изплащат разсрочено по схема през следващите няколко години.
В края на 2016 г. без много шум военното министерство, тогава под управлението на кабинета "Борисов 2" в оставка, премина към първата реална фаза от процедурата по закупуване на нова ескадрила западни многоцелеви бойни самолети. Ведомството изпрати директно до посолствата на четири държави - Италия, Швеция, Португалия и САЩ, искане за обвързваща оферта. Плюсът на това пряко договаряне с други държави е, че процедурата е по-бърза и няма как да се стигне до безкрайни обжалвания по Закона за обществените поръчки. Минусът е, че решението може да е силно политизирано и да не се взима по честни и ясни правила.
Искането на държавата съдържаше конкретните параметри и изисквания към въпросните изтребители, както и начина, по който ще бъдат оценявани офертите. На базата на него четирите държави са изпратили своите параметри на евентуалната бъдеща сделка.
В началото на седмицата стана ясно, че служебният екип на военното министерство вече е "приключил анализа, оценката и обобщението" на офертите и ще представи резултатите от конкурса, т.е. избраната оферта, за одобрение от Министерския съвет. Така в сряда служебното правителство одобри избрания доставчик, което трябва да направи и парламентът.
Вариантите
Доскорошният фаворит бяха американските F-16, които макар и стари, са модернизирани и имат познати характеристики. Въпреки че предлаганите машини бяха дори по-възрастни от наличните в България МиГ-29, а в САЩ по-старите бройки вече се използват за въздушни мишени, те са поддържани и имат доста високи характеристики откъм оборудване. Тъй като Румъния вече изкупи предлаганите от Португалия F-16, за България трябваше да се намерят самолети от резервите на САЩ, които тепърва да бъдат основно ремонтирани и модернизирани. Основното им предимство обаче е, че зад тях заставаха САЩ с целия им ресурс и компетентност.
Gripen безспорно са по-модерни самолети, но за да реализират пълните си предимства, България трябва да инвестира много допълнителни средства. Например те могат да използват сензорите на танкове и други наземни машини, но в българската армия просто няма толкова хай-тек оборудване. Поддръжката на машините освен това трудно може да бъде извършвана на местно ниво и дори по-дребни ремонти трябва да бъдат извършвани в Швеция, както сочи опитът на Чехия и Унгария. Eurofighter пък без никакво съмнение са изключително скъпи за родните ВВС.
Тези анализаторски оценки обаче засега са само спекулации. За разлика от много страни като Белгия или Норвегия, които публикуват доста подробни сведения за начина на избор на бойните си самолети, родните военни, над които винаги тегне сянката на съмнението, предпочетоха да действат на тъмно.
Борисов взема мандата, казва министрите на 3 май. Президентът Румен Радев връчва мандата за съставяне на правителство днес от 10,30 ч на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. А очакванията са съставът на новия кабинет да бъде обявен от бъдещия министър-председател на 3 май. Веднага след като приключиха консултациите с парламентарните партии при държавния глава, Бойко Борисов заяви, че темата за министрите все още не е обсъждана между бъдещите коалиционни партньори в управлението ГЕРБ и "Обединени патриоти".
Веднага след почивните дни около 1 май двете партии ще имат готовност да подпишат коалиционното споразумение, в което ще бъде посочено и разпределението на ресорите. В документа няма да са фиксирани персоналните постове. В кабинета "Борисов 3" ще има общо 4 вицепремиери - 2 на "Обединени патриоти" и 2 от ГЕРБ. Съставът на правителството ще определи председателските места в парламентарните комисии.
Идеята е при 2/3 от тях да се следва огледалният принцип - ако министърът е от ГЕРБ, в Народното събрание шеф на съответната ресорна комисия да е представител на "Обединени патриоти". Последните искат да наложат този формат на разпределение на позиции и в изпълнителната власт с аргумента "министерствата да не стават политически губернии". От ГЕРБ обаче настояват партиите в управлението да носят политическа отговорност за съответния ресор в правителството. "Изчистваме детайли по коалиционното споразумение с ГЕРБ.
Единствената гаранция за стабилност в управлението е да се спазва програмата. Надявам се искрено, че няма да се случи така, че на преден план да минават предимно приоритети на ГЕРБ, а нашите да бъдат загърбвани. Това би създало напрежение", заяви в интервю за "Труд" лидерът на ВМРО и съпредседател на "Обединени патриоти" Красимир Каракачанов. Каракачанов отказа да коментира персонален състав на бъдещото правителство. "Труд" научи обаче, че в хода на преговорите между двете формации няма постигнат консенсус относно министерството на околната среда и водите.
Както е известно, от ГЕРБ държат на Ивелина Василева, която бе екоминистър и в кабинета "Борисов 2". От няколко дни обаче от средите на "Обединени патриоти" за поста се спряга Нено Димов, председател на Института за дясна политика. Във вторник пред национална телевизия той коментира, че кабинетът "Борисов 3" ще има потенциал да изкара пълен мандат. Но нито отрече, нито потвърди информацията, че е готвен за екоминистър.
Разработват златната мина в Трън поне 23 години. Минимум 23 години планира да разработва златната мина в Трън инвеститорът "Евромакс Сървисиз". Това стана ясно на среща с журналисти, на която представители на компанията обявиха бъдещите си планове за развитие на концесията. Компанията "Евромакс Сървисиз" е собственост на "Асарел Медет" и разработва проекта в Трън, като плановете са да се отвори закритото находище на злато в района.
"Проектът в Трън е много далеч от Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)", заяви Елица Георгиева, представител на "Асарел Инвестмънт".
Инвеститорът очаква екооценката да е факт след година и тогава да започне общественото обсъждане. Ако това се случи и бъде дадена концесия, проучването за изграждане на рудника ще отнеме 4 години.
По време на събитието стана ясно, че концентратът ще се преработва в България, а не в Набимия, където се обработват концентратите от другите находища. Според анализ на консултанти община Трън е една от най-бедните в България с 37% безработица, а проектът ще съживи икономиката на общината и като цяло на област Перник.
Преди дни стана ясно, че местния референдум в Трън е насрочен за 11 юни. Въпросът, на който трябва да отговорят жителите на граничния край, е: "Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?"
Борисов: Бой по всички, за да няма корупция. Масираните акции на прокуратурата от последните дни бяха приветствани от Бойко Борисов. "Всички искахме румънски модел - ето го. Като се събудиш сутрин, да чуеш кого разследват", заяви бъдещият премиер. Той обяви, че поздравява действията на държавното обвинение. "Бой по всички, така че да има превенция и да няма съмнения за корупция", каза още Борисов. И насърчи прокуратурата с думите: "Който където да го заварят, всичко трябва да се провери и да се повдигат обвинения".
Прокурори първо влязоха в КЕВР заради "Овергаз" и скока на газа. След това обвинителите започнаха разследване на Пътната агенция за злоупотреби при строежа на магистрала "Марица". Вчера звеното "Антикорупция" цял ден проверява договори на НЕК.
Каним корейски инвеститори. Възможността за привличане на инвеститори от Република Корея у нас беше обсъдена по време на международен Бизнес форум между български и корейски компании, организиран от Корейската асоциация на компаниите вносители (KOIMA) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Двете организации подписаха меморандум за сътрудничество.
Зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов заяви, че българският бизнес търси възможност да увеличава експорта. През 2016 г. търговията между България и Република Корея достигна 201 млн. щатски долара, което е увеличение от над 30% на годишна база, посочи той. Българският експорт към Корея достига 77,6 млн. долара, а вносът от Корея е 123 млн. долара, каза още зам.-министърът. По думите му българското правителство налага конкретни мерки за насърчаване на инвестициите като ускорено административно обслужване, финансова подкрепа за професионално обучение и др. Освен това България прилага най-ниските данъчни ставки в ЕС - 10% корпоративен данък. Посланикът на Република Корея у нас Н.Пр. Шин Бунам подчерта, че Корея внася от България основно тъкани, зърнени продукти, продукти от тежкото промишлено строене. По думите му заради чистата природа на страната ни много от продуктите на селскостопанския сектор на България представляват интерес за Корея - розово масло, мед, вино, кисело мляко.
Димитър Димитров, зам.-председател на КРИБ, заяви, че меморандумът очертава много нови хоризонти за сътрудничество в различни сектори на икономиката - селско стопанство, хранителна индустрия, машиностроене, фармацевтична индустрия, нови технологии.
Председателят на KOIMA Мьонг-джин Шин посочи, че България се слави с високи квалификации в областта на образованието и работната сила, дори и при ниски разходи в сравнение с други европейски страни.
Домове обират старци, взимат им цялата пенсия. Общински старчески домове цакат баби и дядовци с по-високи от предвидените по закон такси и често прибират цялата пенсия на възрастните хора. Това са установили проверки на Агенция за социално подпомагане (АСП) през миналата година.
„Има случаи, в които се удържа повече от регламентираното, което ощетява ползвателите на услугата. Но има и такива, в които им се взима по-малко, което е в ущърб на бюджета", обясниха от АСП. Според разпоредбите за социални услуги тарифата, която плащат възрастните за престоя си в общински приют, зависи от дохода им. Така за да бъдат настанени в старчески дом, бабите и дядовците трябва да се разделят с 70% от пенсията си. Същата е таксата и за възрастните с физически или сетивни увреждания, докато за тези с психически и умствени проблеми таксата представлява 80 на сто от пенсията им. Остатъка възрастните харчат за каквото решат.
През миналата година от АСП са направили 62 проверки в държавни и частни домове за възрастни. Освен неспазване на правилата за такси, в общинските институции са открити нередности в материалната база и здравните грижи за възрастните.
„Има домове, в които се налага ремонт заради течове и мухъл", обясняват проверяващи. В някои от старческите институции пък не бил осигурен денонощен медицински персонал. Сред честите нарушения, на които се натъкнали проверяващите, били и неспазване на стандартите за храна. На възрастните се давали еднообразни менюта, по-малко риба, плодове и зеленчуци от предвиденото в стандарта.
Неправилно съхранение на храната е причина за глоба от 600 лв. на собственик на частен старчески дом във варненското село Рудник. „Храната не се изхвърляше, дори да й е изтекъл срокът на годност. За щастие не е имало проблеми със здравето на хората", призна пред „Монитор" бивш служител на частния приют. Въпреки че домът е предназначен за възрастни хора, в него са били настанени и пенсионери с увреждания, които според закона трябва да са настанени в специализирана институция. Заради тези нарушения собственикът бил санкциониран с още 600 лв.
Приютът в село Рудник е един от 11 частни домове, които Агенцията за социално подпомагане е проверила през миналата година. В половината от инспектираните заведения са били открити нарушения.
Прокурори и в НЕК за далавера за над милион. След КЕВР и Пътната агенция, прокурори влязоха и в НЕК. Проверката в Националната енергийна компания е по сигнал на ДАНС, че дружеството е платило над 1 млн. лева по консултантски договори за външни юридически услуги при положение, че има цял правен отдел, който би могъл да свърши същата работа. „В момента се изискват документи от сградата на НЕК, тъй като в сигнала, който сме получили от ДАНС, тези обстоятелства са изнесени като данни и ги проверяваме", обясни говорителят на главния прокурор Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова.
Реакцията в публичното пространство не закъсня, като новото разследване на прокуратурата бе приветствано и отляво, и отдясно. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов го коментира след срещата си с британския евродепутат и бивш докладчик за България - Джефри ван Орден, като поздрави държавното обвинение за действията му и посочи: „Всички искахме румънския модел, това е - като се събудиш сутрин да чуеш кого разследват.
Бой по всички, така че да има превенция срещу корупцията и да се спре да се говори по тази тема. Който, където и както го заварят, всичко трябва да се провери и да се повдигат обвинения". Малко след това темата бе коментирана и от бившия енергиен министър и соцдепутат Драгомир Стойнев, който заяви, че няма никакви притеснения от проверката в НЕК и посочи: „Ние подкрепяме всички действия на прокуратурата. Така трябва да се действа".
Междувременно излязоха нови подробности за разследването в АПИ, довело до обиски в Пътната агенция във вторник. То е по сигнал на ОЛАФ за нередности при изпълнение на строителните дейности при изграждането на АМ „Марица", като се оказа, че освен от дирекцията за борба с евроизмамите, прокуратурата е получила сигнал и от двама депутати миналата година, стана ясно от интервю на Румяна Арнаудова за БНТ. Тя уточни, че се разследва безстопанственост и длъжностни престъпления при изграждане на ЛОТ 1 от аутобана, като данните, събрани при разследването, показват, че се касае за незаконен разход на над 50 млн. лева. Те са похарчени за стабилизиране на почвата при изграждането на отсечката Димитровград-Оризово. Италианската фирма-изпълнител обявила, че е налице форсмажорен проблем - преовлажняване на почвата, но вместо да възложи на нея решаването на проблема, АПИ избрала друго дружество - „Пътища-Пловдив", което трябвало да стабилизира почвата. От думите на Арнаудова стана ясно, че разследван по тази афера е бившият шеф на Пътната агенция Лазар Лазаров, който напуснал поста малко преди да започне проверката. Именно той поръчал провеждането на допълнителен търг за въпросната дейност. Самият Лазаров заяви вчера, че нямал притеснения, както и че това били необходими допълнителни действия.
Междувременно своя позиция разпространи и пловдивският бизнесмен Георги Гергов заради свързването на името му с компанията „Пътища-Пловдив". В позицията си той подчерта, че вече няма нищо общо с фирмата, нито пък е имал с договор, заради който е разследването. По думите му още през март 2014 г. всички притежавани от него в лично качество, както и от „Слънчев бряг" АД акции в дружеството-изпълнител, са били продадени на „Кристи строй" ЕООД-Благоевград и Асен Христов Савев. „Информацията е публична и общодостъпна и може да се провери на сайта на Търговския регистър", се казва в изявлението на Гергов до медиите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |