Токът може да поскъпне значително от лятото. Ново поскъпване на цената на тока се очаква през лятото. След като от началото на април цените бяха увеличени с около 2%, се задава повторно увеличение от 1 юли, когато започва т.нар. нов регулаторен период. От НЕК залагат на нарастване на цената на едро до 10 на сто, без да е изяснено дали това ще е за сметка на тарифите за бита или за индустрията. От енергоразпределителните дружества най-голям скок предлага ЧЕЗ - компанията, която обслужва Западна България. Тя е поискала увеличение също с близо 10%. По-високи тарифи, но в рамките средно на 2-2.5%, предлагат и ЕВН и "Енерго-Про", които снабдяват Южна и Североизточна България.
ЧЕЗ планира дневната тарифа за домакинствата да стане 0.14241 лв. за киловатчас без ДДС вместо досегашните 0.12936 лв. Данните от заявлението на компанията са публикувани от енергийния регулатор. Поскъпване ще има и при "евтиния" нощен ток. Според чешкото енергоразпределително дружество той трябва да струва по 0.06171 за киловатчас вместо 0.05640 лв., колкото е в момента. Компанията, която предлага най-висок скок на цените, в момента води преговори за продажба на бизнеса си в България.
На повишение залагат и от държавните дружества - НЕК и "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО). Електрическата компания например иска цена от 74.25 лв. за мегаватчас на тока, произведен от ВЕЦ, при 59.98 лв./МВч в момента. Като цяло средното поскъпване на тока от различни източници е около 10 на сто. Макар вчера служебният енергиен министър Николай Павлов да похвали финансовите резултати на държавните фирми, НЕК продължава да трупа загуби. В заявлението си за нови цени от дружеството са посочили, че по предварителни данни компанията завършва 2016 г. с отрицателен резултат в размер на 126 млн. лв. В сравнение с отчета за предходната 2015 г. загубата е увеличена с 29.9 млн. лв. НЕК продължава да държи и високи нива на задлъжнялост. Към края на миналата година общата сума на борчовете на електрическата компания е 4 млрд. лв. Те са нараснали с 383 млн.лв., или с 10.5% спрямо година по-рано. В тази сума се включват и 805-те млн. лв., платени от Министерството на енергетиката за уреждането на спора с "Атомстройекспорт" по делото за АЕЦ "Белене". От сряда в НЕК започна прокурорска проверка заради неправомерно сключени договори с външни консултанти.
По-високи цени от юли са поискали и от ЕСО. От дружеството искат цената за достъп да се вдигне от 1.13 лв. за мегаватчас на 1.26 лв. Ръст се предвижда и в цените за пренос на ток - от 7.32 лв. за мегаватчас на 7.72 лв./МВч. Дали енергийният регулатор ще се съобрази с исканията на енергийните дружества, ще стане ясно едва в края на юни. Планираните нови цени трябва да влязат в сила от 1 юли.
"Марица" ще пропада още според експерт по контрола на строежа. Магистрала "Марица" е строена некачествено - върху глина, затова пропада и ще пропада. Това заяви вчера инж. Илия Запрянов, зам.-шеф на надзора по изграждането на аутобана от Оризово до Димитровград. Той коментира започналото прокурорско разследване за нагласена поръчка за допълнителни 51 млн. лв. за довършването на проекта. Проверка извършва и ОЛАФ.
Според Запрянов лабораторията на Агенция "Пътна инфраструктура" е взимала проби по инструктаж на точно определени места и затова всички резултати показвали добро качество и на документи всичко било наред. Пред Би Ти Ви Запрянов разказа, че лично внесъл два сигнала за нарушения до бившия министър на регионалното развитие Лиляна Павлова, но адекватна реакция не последвала. Експертът обвини за допуснатите нередности директно бившия шеф на АПИ инж. Лазар Лазаров. В сряда говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че срещу Лазаров вероятно ще бъде повдигнато обвинение. Вчера стана ясно, че той може да не е единственият обвинен.
Пред Би Ти Ви Лазаров отхвърли всички твърдения на специалиста. Във връзка с думите на Арнаудова, че неизвестно как в строителството се включва фирма "Пътища Пловдив", той заяви, че тя е била основен пълномощник на италианската компания по договора - Чи Ем Чи. "Правили сме много срещи по изпълнението на обекта, но категорично не сме договаряли условия за допълнителната поръчка", каза още Лазаров. От самото начало подизпълнител на италианците е именно пловдивската фирма, която от началото на строежа до март 2014 г. е собственост на бизнесмена от БСП Георги Гергов. След това е продадена на друга пътностроителна фирма - "Агромах".
Според Запрянов на магистралата дори били направени непредвидени по проект отбивка и път до село Златна ливада. Самият Лазаров заяви, че отбивката е била записана и изпълнена като част от проекта. От АПИ уточниха пред "Сега", че става дума за част от пътя към селото, който е бил временен - за строежа на магистралата, но не е разрушен впоследствие, за да се ползва при зимната поддръжка на аутобана.
Междувременно стана ясно, че предложението за допълнителната поръчка за 51 млн. лв. е направено от човек, който сега е в екипа на президента Румен Радев. Инж. Цвета Тимева в момента е секретар по регионалното развитие на държавния глава, но през 2015 г. е била шеф на дирекцията по изпълнението на европейските проекти по програма "Транспорт". Това става ясно от доклада на Тимева от 16 януари 2015 г. до управителния съвет на АПИ, публикуван от "24 часа". Според мотивите на Тимева необходимостта от поръчката идва от форсмажорни обстоятелства. Става дума за пропадания на трасето, които водят до липса на носимоспособност на теренната основа. За форсмажора се прилагат сертификати от БТПП от април и август 2014 г. Според тях става дума за обилни валежи, довели до преовлажняване на почвата. Затова се налагало и стабилизиране на земната основа и укрепване на изкопните откоси. В доклада е посочена прогнозната стойност от близо 42 млн. лв. без ДДС и се посочва, че тя е формирана по разчети на дирекцията и стойности на сходни поръчки.
След пропадането на терена през 2014 г. от застрахователното дружество "Дженерали" са отказали да изплатят застраховка, защото форсмажорните обстоятелства не били застрахователно събитие, става ясно още от доклада на Тимева. Това налагало да се прави нова обществена поръчка, а не ремонтът да бъде даден директно на изпълнителя по договор.
Българите се чувстват все по-отчуждени от институциите. Най-много българи продължават да подкрепят идеята за мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство. Това показват резултатите от изследване на обществените нагласи на новосъздадения Институт за политика (ИП), съвместно с БАН и Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ). Почти 41% са за такава система, сравнено с 36.8% за пропорционална и 22.5% за смесена система.
Причината според изследователите се крие в ниските нива на доверие в държавните институции, примесени с усещане за политическа нестабилност. Роля за нагласата е изиграл и инициираният от Слави Трифонов и екипа му референдум, който се проведе заедно с президентските избори.
Задаващото се коалиционно управление вероятно ще се радва на силна обществена подкрепа: цели 74% предпочитат стабилна коалиция на власт. "Българинът се нуждае от устойчивост и спокойствие" коментира проф. Антоанета Христова, председателка на ИП и директорка на ИИНЧ към БАН. Христова е една от двете създателки на Института за политика. Партньор й е Калина Крумова - бившa журналисткa и депутатка от партия "Атака".
Все по-отчуждени...
Около 62% от анкетираните са на мнение, че управляващите изобщо не се интересуват от положението на обикновения българин, докато едва 3% не са съгласни с посоченото изказване. При максимална стойност 5, средното ниво на алиенация на българина е 4.36%. Най-отчуждени от институциите се чувстват нискообразованите хора, последвани от тези със средно и специално образование. Спрямо ориентацията по линията ляво-дясно най-отчуждени са тези в център, център ляво и крайното ляво.
И неубедени
Изследването показва тенденция, която напоследък личи в много европейски държави: българите слабо се интересуват от експертните мнения по политически теми, нито ги взимат предвид преди да упражнят правото си на глас. Повече от половината анкетирани не смятат, че експертите са повлияли върху формирането на мнението им спрямо изборната система, а анкетьорите докладват, че хората категорично не познават и не различават различните видовете изборни системи. Това обяснява защо, въпреки масовото недоволство сред изборните експерти от предложената промяна в избирателната система, мнозинството от българите гласува за нея.
Повече от половината от българите искат сериозни промени в отношенията между властите, но не става ясно в какво точно да се изразяват те. Над 70% не разполагат с информация или са само частично запознати с начина на свикване и функциите на Велико Народно събрание.
Парадоксът
Очакванията на изследователите референдумът като форма на взимане на решения да бъде дискредитиран са били тотално опровергани.
Мнозинството от хората искат такъв тип референдуми по стратегически въпроси да се провеждат по-често. Близо 43% пък настояват участието в тях да е задължително.
Интересен е обаче парадоксът, че докато според проф. Христова българите харесват спокойствието и заради това биха се радвали на стабилно управление, избирателите изглеждат напълно готови да поемат риска да сгрешат чрез правото си на избор и да разклатят системата.
Lidl ще финансира каузи на граждански организации с по 10 хил. лв. Граждански и неправителствени организации ще могат да кандидатстват и избраните да получат финансиране до 10 хил. лв за изпълнение на социално значими проекти по инициатива, която започва веригата за бързооборотни стоки Lidl в партньорство с фондация "Работилница за граждански инициативи" и "Български дарителски форум". Проектите могат да бъдат в четири сфери - образование, околна среда, културно и историческо наследство и здравословен начин на живот.
Каква е кампанията
Средствата по инициативата ще бъдат отделяни от всяка покупка на клиент в магазини на веригата, а одобрените проекти ще бъдат обявени през октомври. По 3 стотинки ще се заделят от всяка касова бележка в периода от 1 май до 25 юни.
Управителят на Lidl за България Милена Драгийска съобщи, че целта е инициативата да бъде дългосрочна.
Как ще се кандидатства
От 3 май до 25 юни свои проекти в инициативата ще могат да подават граждански и неправителствени организации от цялата страна, включително училищни настоятелства, читалища и др. Кандидатстването ще стана онлайн като трябва да бъдат попълнени три документа- описание на идеята, планиран бюджет и декларация за участие в кампанията. Сумата, която може да получи един проект е до 10 хил. лв., като не се изисква съфинансиране от страна на кандидатите.
По предварителни прогнози се очаква събраната сума да осигури грантове за поне 20 проекта при максимално допустимото финансиране.
В инициативата не е заложено предварително съотношение на средствата между четирите възможни направления за кандидатстване. Очакванията са обаче най-много предложения да бъдат получени за образование. "През последните години сферата на образованието е номер 1, там има най-много идеи, но и най-много дефицити в системата", коментира Красимира Величкова от "Български дарителски форум".
Класирането на подадените предложения ще премине през няколко етапа. През лятото те ще бъдат оценявани от експертно жури, а през септември своите оценки за предложенията ще дадат и служителите на Lidl в цялата страна. По план победителите в инициативата трябва да бъдат обявени през октомври, след което ще започне и изпълнение на проектите. Ще има и едногодишен мониторинг на изпълнението, след което ще бъдат обявени и постигнатите резултати.
Симеон II на 80 г., кани крале и принцове на рожден ден. Представители на кралски родове събира за 80-ия си рожден ден Симеон II, научи „Труд". Царят е роден на 16 юни 1937 година и смята да празнува в резиденция „Врана". Сред поканените на тържеството са британският престолонаследник принц Чарлз, кралят на Испания Фелипе VI, съпругата на краля на Йордания Рания ал-Ясин, кралят на Мароко Мохамед VI, както и още много хора със синя кръв от Европа и света.
Монарси, изпълняващи функции на премиери или държавни глави, няма да могат да засвидетелстват уважението си лично заради протоколна спънка. За такава визита у нас трябва да има официална покана на държавническо ниво, което вече е функция на официалните власти. При принц Чарлз този проблем не е на дневен ред, тъй като майка му Елизабет II е на трона.
Сред поканените аристократи повечето са роднини на Симеон II, които също са част от династии със синя кръв.
Организаторите на рождения ден и домакините се надяват на хубаво време, за да може бляскавото тържество да се състои на открито в парк „Врана" .
„Труд" научи още, че в момента в резиденцията тече ремонт - основната й сграда ще бъде превърната в музей на Третото българско царство. Царят от години събира артефакти, свързани с управлението на неговия баща Борис III и дядо му Фердинанд. Последните вещи, които е донесъл от дома си в Испания, е траурна лента от погребението на баща му, а другата е с тежка сантиментална стойност - българският паспорт, с който 7-годишният престолонаследник е напуснал България при прокуждането на семейството му в изгнание.
Ползи: Отношението на Румъния към Михай I
През 2011 година Румъния се превърна в основна новина на световните информационни агенции, след като позволи на бившия монарх Михай I, отстранен през 1947 година, да произнесе рече пред парламента. Поводът беше 90-ият рожден ден на краля.
След като влезе в Европейския съюз, Румъния започна промени, за да скъса напълно с комунистическото си минало. Една от тях е близката съвместна работа с кралското семейство. Това дава резултати - покрай Михай I в северната ни съседка на посещения отиват кралски особи, а чуждестранни инвеститори развиват сериозен бизнес.
16 400 деца отпаднали от училище за година. Общо 16 400 деца са напуснали общообразователните училища, от които 14,3 хил. в основното образование през учебната 2015/2016 година, сочат новите данни на НСИ.
Най-много от отпадналите ученици са заминали в чужбина - 7,4 хил., или 45,0%, следван от дела на напуснали по семейни причини - 5,8 хил., или 35,6%, и на напусналите поради нежелание да учат - 10,5%. Проблемът все повече се задълбочава, като отпадналите през миналата учебна година са 16 100, а през 2013/2014 г. - 13 800.
Към 1 октомври 2016 г. в страната функционират 1990 училища, или 24 по-малко от миналата година. От тях са 145 начални, 1291 основни, 4 прогимназии, 128 гимназии и 422 средни училища. Частните училища са 75. Учениците са 605,7 хил., от които 100,5 хил. са записани в училища в селата.
Учителите (вкл. директорите с преподавателска заетост) в общообразователните училища през учебната 2016/2017 г. са 47,9 хил., или с 2,6 хил. повече в сравнение с предходната.
В учителската професия преобладават жените, които са 85%.
В страната функционират 1894 детски градини, или със 108 по-малко в сравнение с предходната година. В тях са записани 224,4 хил. Деца, или 3% по-малко. Обхватът на децата в това образователно ниво за учебната 2016/2017 година е 79,4%, или с 1,6% по-малко спрямо миналата.
Педагогическият персонал, зает в детските градини, е 19,9 хил., като в сравнение с предходната учебна година намалява с 511 души, или с 2,5%.
Камери на всяка крачка в София. София ще се превърне в гигантски Биг Брадър за българското председателство на Европейския съюз. На всички места, където се събират повече хора, ще бъдат монтирани видеокамери, съобщи Нова тв. Мерките са заради изискванията на Брюксел за засилена охрана, която да гарантира безопасността на очакваните над 20 000 чиновници освен евролидерите.
За шестте месеца на председателството догодина в София ще има над 300 срещи. За да може общината да се включи в единната система за видеонаблюдение заедно с МВР и НДК, ще са необходими около 3 милиона лева. Засилен контрол ще има по всички маршрути, по които официалните европейски делегации ще се придвижват от летище София до НДК. Единен координационен център в Столичната дирекция на вътрешните работи ще следи за специалния режим.
Болници на червено с милион заради пациенти без права. Болниците в страната губят годишно не по-малко от един милион лева от лечението на здравнонеосигурени, установи репортерска проверка на „Монитор". Въпросните пациенти се приемат по спешност от дежурните кабинети и спешните отделения, тъй като по смисъла на Закона за здравето медиците нямат право да върнат спешен случай, дори човекът да няма внесена нито една здравна осигуровка.
8662 човека без здравни осигуровки са лекували лекарите само в „Пирогов" през миналата година. От тях 274-а са били хоспитализирани заради тежки травми и заболявания. За тях Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не им е платила нито лев, тъй като те са с прекъснати здравноосигурителни права. Това съобщи за „Монитор" директорът на спешната болница проф. Асен Балтов. Загубите за „Пирогов" от тяхната терапия и операции възлизат на не по-малко от 400 000 лева, изчисли проф. Балтов.
Борисов избира министри отборни играчи - да работят като ансамбъл.
Подписахме коалиционно споразумение по-рано днес. Имаме няколко дни да го изпълним със съдържание и кадри, експерти, политици. Не като министерства, а като екипи да могат да се сработят добре, за да изпълнят програмата. Това заяви лидерът на ГЕРБ след като му беше връчен мандат за съставяне на правителство и уточни, че ще се работи върху него и в най- кратък срок, когато са готиви, ще информират президента за следващите процеси. "Веднага мога да ги напиша имента, сигурно и „Обединените патриоти" могат, имаме ги в главите. Но не е сериозно. Имам достатъчно опит.", отсече лидерът и допълни, че кадрите му тр ябва да могат да работят като ансамбъл. „Ние целим ГЕРБ, патриоти и правителство с подкрепата на Воля да управляваме така, че веднага да има резултати.", отбеляза той.
"Следващите дни ще се занимаваме с това най-подходящите и подготвени да заработят в синхрон. Защото гражданите в тази тежка международна обстановка очакват от първия ден да се случват нещата", посочи Борисов. Според него синхрона е важен, защото набелязаните задачи изискват комплексни действия от различни ведомства и няма как да се реализират, ако не работят в екип. „Много е важен вътрешен министър, социален министър, финансов министър, здравен министър да работят заедно, за да може това, което сме описали в програмата си да стане", заяви Борисов, катро отноов изброи приоритетите, по които ще работят новите министри - качество на образованието, премахване на флшивите пенсии и на корупцията, борба с бюрокрацията и продължаване на съдебната реформа.
Президентът Румен Радев връчи мандата за съставяне на кабинет на най-голямата група в парламента - ГЕРБ. Папката бе получена от шефа на групата Цветан Цветанов, който предложи за премиер лидера на Бойко Борисов. По Конституция Борисов има една седмица, за да върне на държавния глава папката с поименен списък и структура на министерския съвет или да откаже мандата. Вече обаче се знае датата, на която най-вероятно ще бъде сформиран кабинетът - 4 май. А само преди минути ГЕРБ и Обединени патриоти подписаха коалиционното си споразумение.
Това стана в стаята на най-голямата парламентарна група, а парафите под документа сложиха Бойко Борисов, Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров. В него е разписан уточненият по-рано брой министерства - 17, както и четиримата вицета. Отделен министър за предстоящото българско председателство на ЕС няма да има, като с въпроса ще бъде натоварен някой от вицепремиерите. Самото разпределение на ведомствата между ГЕРБ и Патриотите обаче щяло да се направи с отделен анекс, който ще се подпише в началото на идната седмица, уточни Валери Симеонов. Имената на министрите пък ще бъдат обявени в последния момент преди формирането на кабинета - най-рано на 3 май, обяви още преди дни Бойко Борисов.
В коалиционното споразумение е разписано, че министри могат да бъдат и хора, които не членуват в нито една от двете формации, като те ще бъдат предлагани като външни експерти. Предвижда се още при оставка на министър или вицепремиер, както и при снемане на политическо доверие от него, наследникът му да бъде посочван от същата формация, която го е издигнала. Едва когато тя не направи това, новият министър ще бъде определян от премиера. Разписва се и пълен достъп до информация на всяка от управляващите формации до работата на отделните министерства, като партньорите ще бъдат длъжни да си предоставят незабавно посикани данни.
Уточнява се още, че всички решения по коалиционната програма ще се вземат с консенсус в Политически съвет, в който ще влизат шестима души - по трима от всяка формация. Промяна в позициите по предварително уточнените управленски приоритети може да се разглежда от всяка от страните като желание коалиционното споразумение да бъде разтрогнато, пише още в документа. Оставя се възможност по теми, по които не е постигнат предварителен консенсус в управленската програма, какъвто например е мажоритарният вот, всяка от формациите да търси реализация чрез парламентарна подкрепа за реализация.
В него се посочва още, че както ГЕРБ, така и "Обединени патриоти" се ангажират политически за пълен управленски мандат от 4 години.
Веднага след подписването на коалиционното споразумение, лидерът на ГЕРБ тръгна към "Дондуков" 2, където президентът Румен Радев му връчи управленския мандат.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |