Скъпото море изкупено до края на сезона. Висококатегорийните 4- и 5-звездни хотели по курортите на Северното Черноморие вече са 100% заети за юли и август. Това обяви пред „Труд" проф. д-р Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. По думите му все още свободни места се намират за средата на май и началото на юни, както и за втората половина на септември.
„В Слънчев бряг още преди месец базите на първа линия спряха записванията", коментира пред вестника и Георги Николчев, председател на Асоциацията на собствениците в туризма. По думите му хотелиерите на юг са в очакване на изключително успешен летен сезон.
Експертите са категорични, че една от основните причини за тези показатели е благоприятното за българския морски туризъм състояние на международната туристическа карта - напрежението и несигурността в Турция и Египет продължават да са на високо ниво, а чуждите туристи избягват тези дестинации. Затова и ранните записвания са за почивки у нас.
Баровските комплекси по морето държат миналогодишните цени, които са достъпни за туристи от Европа и трети страни. За високия сезон 4- и 5-звездните хотели на първа линия предлагат пакети на база all inclusive средно по 90-100 евро на човек на ден, а тези, коиото са по-далеч от морето - по 35-40 евро.
Според Съюза на екскурзоводите от март досега почти два пъти са се увеличили индивидуалните туристи, които пристигат с нискотарифни полети до Варна или през Истанбул. Сред тях има и малки групи американски туристи.
От община Варна посочват, че според заявките на туроператорите се очаква двуцифрен ръст и на германските туристи.
С полети в предсезона, на Северното Черноморие вече отмарят голф играчи от скандинавските страни. Те пълнят тузарските голф комплекси край Каварна и Балчик още от края на март и остават до края на май.
Що се отнася до по Южното Черноморие, според Георги Николчев най-много и това лято ще са германците. Ръст ще има и при поляците, чийто интерес към Слънчев бряг и южните ни курорти, включително Бургас, е голям.
Друг добър знак е, че французите се завръщат на нашето море.
„Новите чартъри от Франция са заявени и са факт", коментират хотелиери от Слънчев бряг. На юг - Созопол, Приморско, Царево, Лозенец, сезонът ще започне традиционно малко по-късно.
Дивечът в Северозапада се увеличава, хората намаляват. Нараства броят на дивите животни и птици в полетата и горите на Северозападна България. Увеличаването на дивеча е свързано с грижите на хората за него, но и със запустяването на цели райони, заявиха експерти.
По данни на Регионалната дирекция по горите (РДГ) в Берковица, при последното преброяване на дивите обитатели в областите Монтана, Видин и Враца е констатирано увеличение с между 2 и 8% на различните видове.
Благородните елени в региона са 434 - с 32 повече от пролетта на 2016 г, дивите свине са 5967 - с 91 над миналата година, а сърните са нараснали със 161 и са достигнали 7621.
С по около 2000 птици са се разраснали и ятата от пернати - фазаните са 28 847, а яребиците са 35 040.
Увеличаването на кротките диви обитатели и разселването на много фазани и яребици е довело и до нарастване броя на хищниците.
Из пустошта дебнат 2912 чакала - с 99 повече от 2016, 1846 лисици - със 111 повече от предишното преброяване, и 1846 диви котки, които са се умножили със 104.
Сред всички диви животни в трите области е намалял само броят на вълците - те са 184, докато през 2016 г. са били 246.
Това редуциране се дължи на отстрела заради щетите, които нанесоха на дивеча през миналия ловен сезон, смятат експерти.
През последните години обезлюдяването на цели села в Северозападна България обаче превръща оживени преди райони в джунгли.
Според националната статистика само през последните пет години населението на Северозапада е намаляло с 30 000 души.
ПИБ търси нов инвеститор. Третата по големина на българския пазар Първа инвестиционна банка (ПИБ) търси стратегически партньорства или нови ключови инвеститори. Това става ясно от съобщение на банката до БФБ - София, и до медиите, подадено в края на посочения от БНБ срок до април 2017 г. за предприемане на оздравителни действия след прегледа на качеството на активите. В информацията се посочва, че банката е наела Citigroup Global Markets за финансов съветник в избора между няколко възможности за развитие на банката. Всички от тях обаче предвиждат нов акционер, като дори има опция и за смяна на мажоритарния собственик. Сега Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев притежават 85% от капитала на ПИБ. Срок за промяната няма, но вероятно Citigroup ще събере оферти тази година.
Три опции
Вариантите включват "стратегически партньорства и/или консолидация", "привличане на нови ключови инвеститори", "емитиране на нов капитал за финансиране на бъдещия растеж на банката". Това отваря широко вратите, като може да означава влизане на миноритарни акционери, но и нов мажоритарен собственик. Цената на акциите на банката скочи с 10.2% след обявяване на новината до 5.95 лв. към 10:45 ч., а по-късно се върна леко и вечерта затвори при нива от около 5.88 лв., което й отрежда пазарна капитализация близо 650 млн. лв. и дневен ръст от почти 9%.
В съобщението не са дават разяснения и подробности коя възможност какво точно би означавала, както и кога се очаква развитие и решение по обявеното разглеждане на посочените опции. Citigroup са наети в качеството им на консултант, който освен да помогне на банката да избере някой от вариантите, вероятно има задачи и по идентифицирането и преговорите с конкретни заинтересувани инвеститори.
Опциите не са изброени като взаимно изключващи се, така че е възможно и решението да е комбинирано - например влизане на нов инвеститор чрез увеличение на капитала. "Всяка от гореизброените възможности би подкрепила стратегията за развитие на банката, която акцентира върху разрастването в секторите банкиране на дребно и малки и средни предприятия", гласи текстът. Тези сегменти от пазара са посочени като целеви за 2017 г. в доклада за дейността й през миналата година, публикуван преди няколко дни заедно с покана за свикване на общо събрание на акционерите за 29 май. След прегледа на качеството на активите, където ПИБ беше сред банките с най-сериозни корекции, едно от предписанията беше именно диверсифициране на портфейла й, който традиционно е концентиран в големи корпоративни експозиции, включително и към близки до собствениците й лица.
Подготвяне на почвата
Преди седмица банката свика и годишното си общо събрание на акционерите, като едно от проекторешенията в поканата е подновяване за нови пет години на даденото право на управителния й съвет с одобрението на надзорния съвет да взима решение за увеличение на капитала на банката до достигане на общ номинален размер от 210 млн. лв. чрез издаване на нови акции. Сега капиталът на банката е 110 млн. акции с номинална стойност 1 лв., което означава, че банката може да емитира още до 100 млн. нови акции. Една от мерките, предписани на ПИБ от централната банка след проверката на активите (AQR) и стрес тестовете миналата година, беше за увеличение на капитала, каквото досега не е предприето.
Към 31 декември 2016 г. основни акционери в ПИБ, чието балансово число е 8.85 млрд. лв., са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, притежаващи по 42.5% от капитала й. Останалите 15% от банката се търгуват на борсата. В доклада й за общото събрание е записано, че общият брой на акционерите й надхвърля 3000, "които включват както физически лица, така и юридически лица, включително институционални инвеститори".
Предстоящото общо събрание се очаква да вземе решение за капитализиране на печалбите на ПИБ за 2016 г. - 90.2 млн. лв., и за 2017 г. Допуска се, че така банката ще отчете изпълняване на предписанията на БНБ след прегледа. В материалите към дневния ред изрично е посочено, че целта е печалбата от тази година да се включи в базовия собствен капитал от първи ред на банката.
Това не е изненадващо, като публичната банка не е разпределяла дивиденти от началото на кризата. Освен това и при обявяването на резултатите от прегледа на качеството на активите миналата година ПИБ пое ангажимент пред БНБ да се въздържа да разпределя печалбата си, за да възстанови капиталовите си буфери. При получената от нея държавна ликвидна помощ за 1.2 млрд. лв. около банковата паника след колапса на КТБ в средата на 2014 г. също имаше такъв ангажимент до изплащането на подкрепата. Тя бе окончателно върната през май 2016 г.
Капитал и буфери
Наложените на ПИБ корекции бяха за 420 млн. лв. Тогава от БНБ и банката съобщиха, че всъщност печалбата й за първите шест месеца на годината преди обезценки и данъци е 146.6 млн. лв. и така нуждите от капитал на ПИБ се свеждат до 206 млн. лв. Тях тя трябваше да осигури в следващите оттогава до април 2017 г. месеци, за да достигне исканите от БНБ капиталови буфери. Очакванията бяха при изтичането на този срок - в края на април от банката да оповестят постигнатото.
В началото на седмицата от Инвестбанк - другата банка с наложени съществени корекции след проверките миналата година, съобщи, че е изпълнила препоръките на БНБ за попълване на капитала и има капиталов излишък от 10 млн. лв.
При проверката на активите миналата година базовият капитал от първи ред (CET1) на ПИБ беше поправен от 11.3% на 5%, или само с половин процентен пункт над абсолютния регулаторен минимум, при който БНБ трябва да премине към план за преструктуриране. Почти двойно се сви и общата капиталова адекватност - от 14.7% беше преизчислена на 8.7% при изискуема 8%, или пак на косъм от абсолютния минимум.
Именно в базовия собствен капитал от първи ред се планира включването на печалбата за 2017 г. В одитирания годишен отчет за 2016 г. посочените капиталови показатели на ПИБ са 12.2% съотношение на базовия собствен капитал от първи ред, съотношение на капитала от първи ред 15.38% и съотношение на обща капиталова адекватност 15.41%.
ПИБ е третата по големина банка в сектора по размер на активите (8.85 млрд. лв. към първото тримесечие на 2017 г.), като след планираното сливане на ОББ и Сибанк се очаква да падне с една позиция. Депозитите на домакинствата са за 6.3 млрд. лв., а кредитите за този сегмент - 1.4 млрд. лв. Заемите, отпуснати на фирми, са за близо 4.1 млрд. лв., а привлечените от фирми депозити са 1.2 млрд. лв. според отчета й в БНБ към края на март тази година.
Енергодружествата поискаха ново увеличение на тока от юли. Ново поскъпване на електроенергията може да се очаква от 1 юли, когато започва новият едногодишен ценови период. И трите електроснабдителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" са поискали увеличаване на цените за битови потребители с между 2.2 и 8.7%. Предложенията ще бъдат разгледани от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР), която ще вземе окончателното решение.
Ревизия на тарифите се прави регулярно в средата на годината. Това обаче е второ увеличение от началото на април, когато цените на тока бяха увеличени с около 2% заради поскъпването на природния газ.
За потребители 10.5% е увеличението на дълговете на НЕК, заради плащанията по АЕЦ "Белене"
Най-голямо поскъпване на електроенергията може да се очаква в Западна България, където ЧЕЗ предлага цената за бита да нарасне със средно 8.7% (виж таблицата). От компанията настояват разходите им за балансиране да бъдат включени в пълния им размер. "Ако не бъдат определени разходно ориентирани продажни цени, включително пълно признаване на разходите за балансиране, това ще доведе до декапитализация на "ЧЕЗ електро България" и по-нататъшни сериозни проблеми с ликвидността", посочват от компанията.
Както ЧЕЗ, така и ЕВН предлагат доста голямо намаление на цените за небитови потребители, съответно от 16 и 15%. Заради масовото преминаване на малките стопански клиенти към свободния пазар, продажбите на регулирания пазар за тях се очаква да продължат да намаляват.
Доста по-малък ръст на цените предвиждат дружествата в Югоизточна и Североизточна България. ЕВН и "Енерго-про" предлагат средно поскъпване съответно с 2.7 и 2.2%, като то идва основно от нощните тарифи. Варненското дружество е единственото, което иска по-високи цени и за стопанските потребители.
Скок при производителите
Доколко предложените цени ще са крайните зависи от решението на КЕВР, което се очаква до края на юни. Както уточняват електроразпределителните дружества обаче, изчисленията им са направени на база на сегашната цена на Националната електрическа компания (НЕК), от която те като крайни снабдители купуват електрическа енергия. За регулирания пазар в момента НЕК продава ток на 106.60 лв./Мвтч. В случай че тарифата на НЕК бъде променена, това ще се отрази пропорционално и на цените на енергийните предприятия.
А е много вероятно да има по-висока цена на НЕК като обществен доставчик, като се има предвид финансовото състояние на компанията и двуцифреният ръст на цените, които са заявили производителите на електроенергия (виж таблицата). В заявлението си до КЕВР НЕК посочва, че през 2016 г. е увеличила загубата си до 126.4 млн. лв. спрямо отрицателен резултат от 96.4 млн. лв. за предходната година. Задълженията на компанията също са се увеличили - с 10.5% до малко над 4 млрд. лв. към края на 2016 г., което се дължи на предоставените от министерството на енергетиката 805 млн. лв. за уреждане на спора с "Атомстройекспорт" по делото за АЕЦ "Белене". Без тази сума дълговете на НЕК намаляват с 11.6%, става ясно от заявлението. Общата ликвидност на дружеството обаче продължава да е под нивата, определени от банките кредиторки.
Увеличение на цените за регулирания пазар искат и от големите държавни производители АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток 2" съответно с 94% и 19%.
МВР ще постави камери на границата със Сърбия. МВР ще се опита да спре трафика на бежанци през западната ни граница, като постави камери до браздата със Сърбия, става ясно от обществена поръчка, обявена преди месец. Близо 5 млн. лв. ще отидат за изграждането на 6 наблюдателни поста в зоната на граничното управление Брегово. Парите са от отпуснатите от Европейската комисия 320 млн. лв. Освен тази поръчка е обявена още една - за възстановяване на видеонаблюдението в зоната на Калотина. Там става дума за два поста и това ще струва малко над 400 хил. лв.
Границата със Сърбия е лесно пробиваема и всяка седмица МВР регистрира стотици заловени при опит за преминаване към Западна Европа. За първите три месеца на годината там са арестувани 1317 души. Колко успяват да се промъкнат, не е ясно, но няколко пъти от сръбска страна заявяваха, че българските власти умишлено пропускат нелегални имигранти към границата.
Камерите също не са гаранция за пресичане на трафика - с големи надежди бе изградено и видеонаблюдението на турската граница, но впоследствие се оказа, че са нужни още няколко милиона, за да се възстанови работата му. Освен това там липсваха датчици за движение, което пък правеше преминаването на оградата много лесно, и се наложи МВР да обяви поръчки за нова техника.
Граничното управление в Брегово отговаря за общо 92 км от браздата със Сърбия в участъка от устието на р. Тимок до с. Подгоре. В тази отсечка трябва да има шест стационарни поста, разположени в селата Куделин, Балей, Косово, Раброво, Киреево и Подгоре. Участъците около постовете трябва да са оградени. Камерите трябва да са термовизионни и да могат да разпознават човешка фигура на минимум 12 км разстояние, както и да работят в непрекъснат 24-часов режим.
Освен постовете в пограничните села МВР иска да бъде изграден и локален център за приемане и обработка на информацията в управлението в Брегово. Друг център трябва да има в Драгоман, към който трябва да се интегрират и двата поста от Калотина. Системата трябва да има възможност да предава сигнал и до координационния център в централата на граничната полиция в София.
В първия център, в Брегово, трябва да има три помещения, посочва се в поръчката - зала за наблюдение, техническо помещение и такова за хранене и почивка. Пред всеки служител ще има по три монитора - на първия ще се вижда образ от моментната снимка на браздата, на втория - зоната за наблюдение на конкретна камера, а на третия - картина от охранителните камери, които пък ще снимат самия наблюдателен пост, за да го пазят от посегателства.
"Установената тенденция на засилен миграционен натиск на изход по българо-сръбската граница наложи предприемане на адекватни мерки за противодействие", пише в мотивите към поръчката.
В зоната на Калотина има камери, които обаче не работят, става ясно от втората поръчка. Постовете са два и се намират на хребета Дядо Горчо и в махалата Голочел. Те са изградени в периода 2002 - 2008 г., отново с пари по проекти. "Изпълнителят да извърши диагностика на място на елементите от състава на автоматизираната система, да определи характера на повредите и конкретните технически неизправности, да ремонтира и възстанови работоспособността на автоматизираната система", пише в поръчката.
Плащанията по всяка втора европрограма са под 5 на сто. България се бави с усвояването на европарите, като по всяка втора европрограма реално платените суми са под 5 на сто. Нещо повече - част от програмите дори все още са с нулево разплащане, макар да са особено важни за страната. Към края на април без каквото и да било усвояване са фондовете "Вътрешна сигурност" и "Убежище и миграция", показа справка на в. "Сега" в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН).
Средствата по двата фонда са важни предвид миграционните потоци и нуждата от свеж ресурс за справяне с проблемите в тази област. Все пак по фонда за вътрешна сигурност вече са договорени 59.06% от бюджета й от 187.2 млн. лв. Макар да няма платени средства, спазарени пари има и по фонд "Убежище и миграция" - 13.05 на сто от общо 41.1 млн. лева.
Под 5% е и усвояването по "Околна среда", "Наука и образование", както и по програмата "Добро управление", насочена към администрацията, е-управлението и подобряването на работата на съдебната система. И докато за едни програми изплащането на средства не върви с бързи темпове, то по други е отчетено почти 100% изпълнение. По данни на ИСУН например по програмата "Инициатива за малки и средни предприятия", която е с бюджет от 199.4 млн.лв., договорените средства са 100%, а платените гонят 95 на сто. Това обаче не е съвсем точно, защото по програмата се предлагат кредити за бизнеса и средствата се водят като усвоени, но ИСУН не дава информация за това колко фирми, при какви условия и за колко пари са се възползвали от тях.
Успешно върви и единствената програма за бизнеса - "Иновации и конкурентоспособност". По нея вече са платени около 14%, а са договорени 43.8 на сто от общия й бюджет от 2.4 млрд. лв. По традиция най-голям успех бележи мярката за покупка на нова техника и инвестиции в дълготрайни материални активи. Освен нея напред с усвояването излизат и програма "Човешки ресурси" и "Храни", като реално разплатените средства по последната са почти 18% от общо 241.1 млн. лв., показват данните на ИСУН.
Съмнения
Изплащането на пари по Програмата за развитие на селските райони и в този програмен период тъне в мъгла. На фона на огромния й бюджет от почти 6 млрд. лв. тя продължава да не е включена в ИСУН. Така остава неясно каква част от средствата по нея са договорени или платени и към кои области на страната са отишли. Липсва и пълен списък на кандидатите - одобрени и отпаднали по всяка една от мерките по нея.
3 МиГ-а за първия парад на Радев. Три самолета МиГ-29 ще закрият първия Гергьовденски парад, който Румен Радев ще приеме като върховен главнокомандващ. При това изтребителите ще дойдат от авиобазата в Граф Игнатиево, където настоящият президент служи от 1999 г., а от 2005 до 2009 г. е неин командир.
Тази година армейският парад на 6 май в столицата ще се командва от ген.-майор Цанко Стойков, който пък наследи Радев начело на ВВС, съобщиха от военното министерство.
Празничният марш по традиция ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета "Кугър", всички от авиобаза "Крумово". По жълтите павета ще набиват крак около 800 бойци, сред които и ветерани от мисиите в Ирак и Афганистан. В парада няма да участват танкове, бойни машини и оръдия.
До 500 лева глоба за забравена декларация. Днес е последният ден за подаване на годишните данъчни декларации за доходите от 2016 г. и за плащане на дължимите налози. Тази година крайният срок за пускане на декларациите е 2 май, защото 30 април беше неделя, а 1 май е официален почивен ден. Ако изпуснете крайния срок за подаване на формулярите, ще отнесете глоба до 500 лв. Колкото по-голямо е закъснението, толкова по-голяма ще е глобата. Затова, ако днес не можете да подадете декларацията си, не отлагайте за следващия месец, а го направете в най-кратния възможен срок. Така глобата поне ще бъде по-малка. За няколко дни закъснение може да е дори 20-30 лв. Най-лесно и бързо данъчните декларации се подадат по интернет. За целта може да използвате електронен подпис или безплатен персонален идентификационен код, който се взима от офис на НАП. Ако нямате ПИК, изпратете формулярите по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. В този случай за дата на подаване се смята пощенското клеймо, затова трябва да пуснете декларацията днес.
Ако подадете декларацията по интернет обаче, е невъзможно да допускате грешка при изчисляване на дължимия данък, защото това става автоматично, след като въведете данните за получените доходи, внесените осигуровки, платените авансови налози и ползваните облекчения. Освен това пускането на декларацията онлайн е напълно безплатно, за разлика от изпращането й по пощата, за което трябва да платите такса за препоръчано писмо. Внимавайте много при попълване на декларацията, защото глобата за укрит доход е до 1000 лв. Тази година имате шанс до 30 септември да подадете коригираща данъчна декларация. Така, ако след месец се сетите, че през миналата година сте получили едни пари, които сте забравили за обявите във формулярите, имате шанс да пуснете коригираща декларация и да избегнете глобата.
Ако нямате ПИК, може да използвате декларация с баркод. За целта тя трябва да се свали от сайта на НАП www.nap.bg, да се попълни "офлайн" на компютъра, след това да се разпечата, подпише и изпрати до НАП по пощата или да се подаде лично в НАП. При тази декларация изчисляването на данъка също става автоматично, а при отпечатването й върху нея се генерира баркод с цялата информация.
Днес е и последният ден и за плащане на данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация. По принцип за ден на плащане се брои моментът, в който парите постъпят по сметката на НАП. Затова най-добре да внесете парите в банковите офиси, разкрити в поделенията на НАП. Или да платите с банков превод, но в офис на банката, която обслужва съответното поделение на НАП по постоянен адрес. Всички данъци се плащат по една банкова сметка. При превод на пари към бюджета се попълва само кода за вид плащане - 11 00 00 "Данъци и други приходи за централния бюджет". Данъците може да се платят и по интернет през сайта на НАП, като за целта е необходима и регистрация в ePay.bg, или като ползвате личното си интернет банкиране.
Втори сме в Европа по мамини дечица. България се нарежда на второ място в Европа по брой на мамините дечица. Това показват данни на Евростат и американско проучване. Според тях 52,8% от българите между 25 и 34 години продължават да живеят в бащината си къща. Преди нас в класацията е само Словакия, където 56,6 на сто от жителите в същата възрастова група продължават да живеят с родителите си. В Гърция 51,6% от жените и мъжете между 25 и 34 години делят един по крив с майките си.
Над 40 на сто от румънците, унгарците, поляците, словенците и италианците продължават да живеят с родителите си, въпреки че са прехвърлили Христовата възраст. В Испания, Чехия, Литва и Латвия всеки трети минал 30-те години все още дели покрив с мама и татко.
В скандинавските държави пък 96% от младите хора са напуснали бащините къщи преди навършване на 34 години, въпреки че там жилищата масово са под наем.
Данни на Евростат показват, че през 2015 г. европейците са свивали свое гнездо средно на 26-годишна възраст. Първенци са шведите, които са напуснали родния си дом веднага щом навършат пълнолетие. Според същите данни българите се изнасят под наем или в собствено жилище средно чак на 29 години. В същото време едва 16% от нашенците живеят под наем. Останалите 84 на сто обитават собствени жилища, с което страната ни се нарежда на второ място по брой лични апартаменти или къщи. Повече от половината от младите българи обаче живеят в мизерни условия, тъй като делят едно и също жилище с няколко поколения, отчита Евростат.
Според резултати от проучване на британската Национална жилищна федерация българите отделят 27 на сто от заплатите си, за да платят наема на жилището, в което живеят. Същото е положението и при белгийците и австрийците. В Словения, Словакия и Латвия пък наемите са най-евтини - между 13% и 17% от доходите, а във Великобритания най-скъпи - 39 на сто. Статистиката показва, че най-затруднени с разходите за жилище са младите гърци, датчани, холандци и англичани.
Спряха от продажба 1275 опаковки спирачна течност. Близо 1300 продукта са спрени от пазара за първите три месеца на годината след проверки на Държавната агенция за технически и метрологичен надзор (ДАМТН). От тях 1275 са опаковки със спирачна течност, които не отговарят на посочените количества. Инспекцията е извършена при производител, а надзорът е във връзка с получен сигнал, показват данни на агенцията, предоставени на „Монитор". За установените нарушения са съставени 4 протокола за задължително изпълнение и 6 акта за установяване на административно нарушение.
През първите три месеца контролът на ДАМТН е бил насочен главно към търговски вериги и продаваните в тях предварително пакетирани мляко и месо и производните им продукти. Значително се увеличават проверките на лица, които произвеждат и предлагат за продажба опаковани количества до 108, като за същия период на миналата година те са били 66. Нараснал е броят на инспектираните партиди предварително пакетирани стоки с еднакви количества от 298 на 326, които са главно мляко и млечни продукти. Почти двойно е и увеличението на инспектираните стоки с различни количества. През първите три месеца на миналата година са проверени 281 партиди, а в същия период на тази година достигат 447- мляко, млечни и месни продукти. Контролната агенция не е установила пуснати на пазара стоки без означени върху опаковките им количества, както и пакетирани продукти с променено от търговците съответствие.
През първото тримесечие в търговската мрежа е проведена и тематична проверка „Кисело мляко", информират още от агенцията. По време на инспекциите е контролирано киселото мляко от български производители в магазини в цялата страна. Проверявани са както масово разпространени търговски марки, така и на местни за даден регион производители. Освен това са контролирани и предлаганите на промоция в големите магазини кисели млека.
Проверени са пуснати на пазара търговски марки кисели млека от 101 производители, в 66 обекта в различни градове на страната. На случаен принцип са инспектирани общо 304 партиди, като само в една от тях е установено наличието на един несъответстващ продукт, който е спрян от разпространение. А за две стоки е установено несъответствие при означаване на количествата им, при които проблемите са езикът на изписване и мерната единица. Изводите на контролната агенция от тематичната проверка са, че производителите на кисели млека спазват изискванията за количествата.
Освен това за 3 производителя са направени предложения за инспекции на място. При тях има съмнения, че стоките, които се продават, не отговарят на изискванията за брой дефектни продукти и нетно количество в пуснатата на пазара партида.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |