ЕК: Във финансовия сектор все още има слабости. България остава в групата на страните с прекомерни макроикономически баланси, като основната причина са все още непреодолените рискове във финансовия сектор. Страната има подобрение в бюджетната политика - фискалният дефицит продължава да е нисък, а въпреки спада на безработицата остават структурни проблеми на пазара на труда. Това е накратко оценката на Европейската комисия (ЕК) за България в специфичните й препоръки, които стъпват на публикувания през февруари доклад за макроикономическите дисбаланси и отчитат направените реформи.
Въпреки като цяло по-мекия тон обаче негативната новина е, че България остава във все по-малката най-ниска група заедно с Франция, Италия и Кипър. Оценките за Португалия и Хърватска показват положителни резултати и те излизат от списъка на страните с прекомерни дисбаланси, което отменя нуждата от специално наблюдение. На тяхно място може да се окажат Белгия и Холандия, които засега са получили предупреждение от ЕК.
Както и предходната година, препоръките са четири и в същите области. Те не са базирани на Националната програма за реформи за 2017 г. и Конвергентната програма (2017 - 2020 г.), тъй като българските власти не са ги предали на европейските институции в срок.
Проверени, но с пропуски
Най-сериозни са критиките във финансовата сфера. ЕК повтаря предишна своя констатация, че въпреки "стабилността на сектора като цяло бяха потвърдени уязвими области, включително в някои системно важни институции, и тъй като не са предприети последващи мерки, източниците на уязвимост остават". Комисията подчертава, че въпреки преминалите прегледи от регулаторите БНБ и Комисията за финансов надзор (КФН) в трите основни сектора - банковия, застрахователния и пенсионния сектор, проблемите при оценките на неликвидни финансови инструменти и активи, както и при сделките между свързани лица, все още остават.
Става дума за практиката на някои финансови институции с местна собственост да фризират отчетите си с оценки на активи, които са далеч над пазарните, както и да кредитират и търгуват с акции на дружества, които имат (обикновено не и формални) връзки със собствениците им. Въпреки че тези практики не са тайни за регулаторите, проверките реално не стигнаха до тях и това доведе още през февруари до критики от Брюксел. Затова и сега не е изненада, че докладът продължава с твърдия тон и препоръките: "Надзорните органи могат да предприемат по-консервативен подход в адресирането на проблемите".
От комисията отчитат свършеното при прегледите, но съветват набелязаните мерки да бъдат изпълнени - нещо, което още не се е случило напълно. ЕК призовава БНБ да довърши и актуализира започналата реформа в управление "Банков надзор", а КФН също да разработи аналогичен план в сътрудничество с европейските институции. Особено силен е този съвет към КФН в светлината на проблемите при застрахователните и пенсионните дружества.
Европейската комисия засяга финансовия сектор и при традиционното маркиране на проблемите с високото ниво на фирмената задлъжнялост. Според европейските чиновници освен подобряване на процеса по несъстоятелност в България е нужна и специална надзорна политика по отношение на банките с особено високо ниво на лоши кредити. Сама по себе си пък твърде голямата тежест на кредитите на фирмите в средносрочен план може да доведе до спад на инвестициите и по-нисък икономически растеж.
Смекчен тон по няколко линии
Извън финансовия сектор в останалите препоръки тонът на Брюксел е леко смекчен. По отношение на публичните финанси отпадат препоръките за по-бърза фискална консолидация, като остават бележките по линия на повишаване на събираемостта на данъци и справяне със сенчестата икономика и недекларирания труд. Причината позицията да е смекчена, е България успя да няма бюджетен дефицит през 2016 г.
В социалната сфера също липсват нови моменти и се отчита спадът на безработицата. Тук обаче ЕК подчертава, че структурните проблеми се запазват. Дългосрочната безработица в България остава проблем и води до неоползотворяване на работната сила, което се изостря от влошената демография. След приемането на Закона за предучилищното и училищното образование темата остава по-слабо застъпена в препоръките, но осигуряването на качествено образование, особено за ромите, продължава да стои. Запазват се и критичните бележки по здравната реформа.
ЕК за пореден път посочва, че социалните мерки в България се неефективни и на практика не водят до облекчаване на проблемите на най-засегнатите лица. В същото време европейската бюрокрация смята, че механизмът на определяне на минималната заплата не почива на обективни критерии, което "може да влоши правилния баланс между целите за подкрепа на заетостта и конкурентоспособността и защитата на трудовите доходи". За минималния гарантиран доход е отбелязано, че и като ниво, и като покритие трябва да се подобри. България все още е страната с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС и най-бедната страна членка в рамките на съюза с групи в неравностойно положение като роми, деца, възрастни хора, хора в селските райони.
Макар да не влиза в икономическите доклади, традиционно Брюксел и тук маркира хода на съдебната реформа като бавен, а нивото на корупцията - като високо. Като отделна препоръка са обособени обществените поръчки, където се очаква да се види ефективно изпълнение на приетите законови промени, а внимание се обръща и на процедурите за предварителен анализ на риска и за обжалване.
Препоръките на ЕК за текущата и следващата година:
1) Допълнително подобряване на събираемостта на данъци, спазване на данъчното законодателство, ускоряване на мерките, насочени към свиване на сивата икономика и недекларирания труд.
2) Последващи действия във финансовия сектор, подобряване на банков и небанков надзор, понижение в нивата на корпоративна задлъжнялост.
3) Подобрено таргетиране на активни политики на пазара на труд, повишение в обхвата на здравеопазването и образованието, адресиране на недостига на медицински специалисти, установяване на механизъм за определяне на МРЗ.
4) Осигуряване на ефикасно прилагане на Националната стратегия за развитие на сектора обществени поръчки в България за периода 2014 - 2020г.
Лизинговият пазар продължава да расте. Лизинговият пазар отчита годишен ръст от близо 7%, като вземанията по договори достигат общо 3.335 млрд. лв. Това показват данните на БНБ за дейността на дружествата в сектора към края на март 2017 г. Новият бизнес (това са новите сделки по лизингови договори) също нараства на годишна база (спрямо март 2016 г.) с двуцифрен темп - 12.7%.
Оценките на представители на сектора са, че развитието е добро и очакванията са положителни. Лихвите средно за пазара са на много ниски нива по оценки на компании в бранша - около 3-3.5%, като за тази година прогнозите са, ако не за продължаващо намаление, поне за задържането им. Това допълнително ще стимулира активността в лизинга.
Новите сделки в сектора
Като обем новият бизнес за първото тримесечие на 2017 г. е 360 млн. лв. Спрямо предходното тримесечие се регистрира свиване на обема с 22.4%. През последните три месеца на миналата година новите сделки са били за 464 млн. лв. На годишна база обаче увеличението се запазва, като по-ниският обем през първото тримесечие не е изключение - наблюдава се всяка година и се дължи на сезонността в бизнеса.
"Първото тримесечие на годината не показва лоши резултати. В началото на годината лизинговият бизнес обичайно стартира по-бавно, като до края на тримесечието този лаг не се компенсира. Всъщност на годишна база (спрямо първото тримесечие на миналата година) се отчита ръст от близо 13%. Тази година и поради неблагоприятните климатични условия в първите месеци имаше известно отлагане на бизнес начинания. Със сигурност следващите тримесечия ще са по-добри. Като цяло лизингът се развива добре и генерира добри ръстове", коментира Мартин Гиков, главен търговски директор на "Уникредит лизинг".
И според Атанас Ботев, изпълнителен директор на "Интерлийз", отчетеното свиване е поради сезонност в бизнеса. По думите му секторът има нормален старт на годината, като се наблюдава относителна устойчивост.
Ръст при лизинга за домакинствата
Домакинствата проявяват по-голяма увереност и вече не отлагат покупката на автомобили, което е видно от силния ръст на годишна база при лизинга за домакинства при разпределението по сектори - 52.3% увеличение на новите сделки спрямо първите три месеца на миналата година със сключени нови лизингови договори за 46.7 млн. лв. Общият обем към края на март тази година е 292 млн. лв.
По вид на актива леките автомобили са с годишен ръст от 47%., който всъщност формира увеличението на новия бизнес, тъй като при другите основни активи има свиване - машини, съоръжения и индустриално оборудване с 5%, товарните и лекотоварните автомобили намаляват с 4%, а лизингът на недвижимо имущество спада с близо 24%.
По думите на Атанас Ботев именно лизингът на леки автомобили тласка бизнеса напред. Ръстът при лизинга за домакинствата е добра индикация, която потвърждава раздвижването на вътрешното потребление, посочи още Ботев.
И според Мартин Гиков се наблюдава тенденция на увеличение при лизинга за домакинствата, които са по-уверени в ползването на финансиране в сравнение с фирмите. "Тяхното поведение е резултат основно на политическата несигурност в началото на годината, която се отрази върху някои сектори като този на строителството. Голяма част от компаниите в аграрния сектор бяха заели изчаквателна позиция, свързана с възможността да се възползват от средства по европейските програми", коментира Гиков. Към момента (средата на май - бел. ред.) вече се наблюдава раздвижване при покупката на селскостопанска техника, тъй като в средата на годината започват плащанията по субсидиите. Самите лизингови компании сме по-скоро оптимистично настроени с нагласа за финансиране, каза още Гиков.
В момента средните лихви на пазара в лизинговия сектор са около 3-3.5%, като очакванията за тази година са, ако не за продължаващо намаление, поне за задържане на достигнатите нива. Прогнозите в сектора са, че тази година би трябвало да е по-добра от миналата поради наблюдаваното устойчиво вътрешно потребление и по-добра политическа ситуация.
Надяваме се проектите в инфраструктурата и селското стопанство, които буксуваха миналата година, сега да имат подкрепа. Това са предпоставките, които ни карат да очакваме положително развитие, както и ръст около 10% тази година, каза още Атанас Ботев.
Отменена наредба блокира работата на ТЕЛК. Пълен хаос настъпи в работата на трудово-експертните лекарски комисии, които издават решения за инвалидизиране, след като Върховният административен съд отмени важни текстове от наредбата за медицинската експертиза. Според лекарите това блокира работата им и от днес спира издаването на нови решения. МЗ пък обяви, че комисиите трябва да продължат да работят според закона и "при спазване на наредбата за медицинската експертиза в редакцията, действаща след съдебната отмяна". Работещите в ТЕЛК обаче твърдят, че това е невъзможно, защото старата наредба е твърде различна. Решението на съда е от 24 ноември 2016 г., но беше публикувано едва в петък в "Държавен вестник". Министерството не е обжалвало, но през април подготви нова наредба в опит да се измъкне от проблема. Тя обаче е на ниво обществено обсъждане и не е приета.
Висшите магистрати са решили, че е незаконно да има срок между една и три години за лекарските решения за инвалидизиране, а методиката за определяне на процентите на неработоспособносттa "не е обоснована от медицински критерии и съображения". "Ако увреждането е окончателно, т.е. лицето не може да се излекува от заболяването или състоянието му не би могло да се подобри в обозримото бъдеще с оглед на фактори като възраст, трудова среда и пр., би следвало органът на медицинската експертиза ТЕЛК или НЕЛК да разполага с оперативна самостоятелност да определи по-дълъг срок на инвалидизиране", пише в решението. Според ВАС е напълно неясен и механизмът за комбиниране при определяне на крайния процент загубена работоспособност.
"От днес всички хора, на които им предстои да получат решение или да бъдат преосвидетелствани, няма да могат да получат своето решение. Съответно няма да получат и инвалидна пенсия, а пък това за тях често е единствен доход", заяви пред "Сега" Боряна Холевич, председател на сдружението на лекарите от ТЕЛК в София. Според нея в 72-те комисии в страната средно на ден минават по 10-15 човека, а чакат хиляди.
От сдружението на лекарите вчера са внесли в здравното министерство свой проект на наредба, който от два месеца е даден и на ГЕРБ, омбудсмана Мая Манолова и др. Лекарите предлагат да се разшири кръгът на заболяванията, за които се дава доживотно експертно решение. Холевич даде пример с инсулинова зависимост диабет от детска възраст. Искат да се дава по-висок процент инвалидност за по-тежките заболявания. В същото време лекарите предлагат да отпаднат заболявания, които не инвалидизират човек, а се лекуват, като например възпалението на бъбреците.
Оценка
Около 150 хил. са ТЕЛК решенията, които според изчисления на лекарски организации не отговарят на изискванията, тоест са фалшиви, съобщи зам.-министърът на труда Султанка Петрова (от квотата на патриотите) пред Би Ти Ви. Броят на инвалидните пенсии у нас е около 950 хил. 518 хил. са хората у нас, които получават водеща пенсия за инвалидност, каза по същото време пред Нова тв социалният министър Бисер Петков. Още 435 хил. са пенсионерите, на които към основната им пенсия е отпусната добавка за инвалидност, защото имат над 71% степен на увреждане. Тази добавка е в размер на 1/4 от пенсията, но от 2015 г. вече не се отпуска. Именно заради тези добавки общият брой на инвалидните пенсии изглежда толкова голям. Пенсионерите у нас са около 2 млн. и 160 хил. души. Тоест около 20% са пенсионери поради инвалидност. Миналата година за всички инвалидни пенсии са изплатени 1.7 млрд. лв. От тях около 300 млн. лв. са четвъртинките на пенсионерите.
Агенцията по храните праща експерти на пазар в Австрия и Германия. Експерти от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) ще бъдат командировани в Австрия и Германия на пазар. Те ще трябва да купят по няколко броя от 5 вида храни - шоколад, млечни продукти, безалкохолни, детски храни и месни продукти, и да ги донесат у нас. Целта е да бъдат сравнени с продаваните в България техни аналози и да се провери дали тук се предлагат продукти второ качество.
Намерението на БАБХ бе обявено в края на миналата седмица, но тогава в списъка на страните, от които ще се вземат проби, бяха още Швейцария, Италия, Дания, Холандия, Франция. Повод за проверката са съмненията, отправени преди няколко месеца от страните от Вишеградската четворка (Словакия, Унгария, Чехия и Полша), че международни компании влагат различни съставки в продуктите, които продават в страните от Източна и от Западна Европа.
Ако се засече разминаване в някои от проверяваните продукти и нашата агенция подаде коректна информация за това, фирмата производител може да бъде глобена от контролния орган в собствената си страна. "Ако има разминаване, това вече е несъответствие и онзи, който го е произвел, ще бъде санкциониран", съобщи вчера д-р Камен Николов от БАБХ пред БНР.
В началото на тази година Словакия обвини международни компании в двоен стандарт. Тамошното Министерство на земеделието излезе с данни, че в стоки за източните страни в храните се използват съставки с по-ниско качество. По-късно и унгарското правителство обяви, че големи компании продават храни с по-добро качество в Австрия в сравнение с Унгария, въпреки че става въпрос за едни и същи марки.
Миналия петък министърът на земеделието Румен Порожанов обяви, че нашата проверка ще продължи до 30 юни. Проверяваните стоки са избрани по няколко критерия - да бъдат популярни храни на известни марки, да се рекламират по медиите и др.
От всеки продукт ще се вземат по няколко проби. Експертите ще купят от Австрия и Германия 6 вида безалкохолни напитки, 8 вида млечни продукти, 3 броя детски храни и др. Техни аналози ще бъдат купени и у нас. При проверката първо ще се сравняват етикетите. Според д-р Камен Николов пробите били достатъчни. Специално от детските храни от общо над 120 продукта на база това, което най-често се купува, експертите избрали да тестват само трите най-масови продукта.
При доказани несъответствия България ще настоява заедно с други страни от Източна Европа да бъде приет общ европейски регламент, който да не допуска разлики в произвежданите продукти под една и съща марка.
Съмнения
Възможно е и български производители да произвеждат по-качествени продукти за износ, а за родния пазар да предлагат по-евтиния им еквивалент, допускат експертите. Затова може да бъде направена и проверка на наши фирми, които работят за експорт и изнасят продукти под марката на големи международни производители. Дали ще има такава проверка обаче, засега не е ясно. Според д-р Камен Николов не било изключено в определен момент БАБХ да се самосезира.
България първа по брой убити при катастрофи в ЕС. Основният показател, по който се сравнява безопасността на движение в отделните страни в Европа е брой на загинали при пътнотранспортни произшествие на един милион жители. По този критерий през 2016 г. нашата страна заема челна позиция с близо 100 загинали (99.7) на 1 млн. население, съобщиха от Съюза на българските автомобилист, позовавайки се на анализ на тема „Оценка на безопасността на движението по пътищата по области в Република България", изготвен от Атанас Вълев и Георги Младенов от Техническия университет-София.
Още по-тревожно е, че се запазва тенденцията от последните години за ръст на жертвите у нас. През 2015-та загиналите са били 99 на 1 млн. жители, през 2014-та - 91.8 души (на 1 млн.), през 2013-та и 2012-та - 82 души ( на 1 млн.).
По този показател за 2016 г. с най-малък брой на загиналите са Швеция, Обединеното кралство, Холандия, Испания, Дания, Германия, Ирландия. Средните стойности за ЕС са точно наполовина по-малко, отколкото в България - 49,99 убити на 1 млн. жители.
В последните години Европейската комисия предприе редица инициативи за подобряване на безопасността в държавите членки. Ако се съди по статистиката, те са дали резултат в по-развитите западно-европейски държави, но не и у нас.
През 2001 г. 54 900 души са издъхнали при пътни злополуки по пътищата в Евросъюза, а миналата година този брой е 25 500. Спадът е забележителен - жертвите са наполовина по-малко.
В България също има намаляване на загиналите, но не с такъв процент. През 2001 г. убитите са били 1011, а през 2016 г. - 708.
Авторите на изследването отбелязват също, че ако в ЕС има тенденция за намаляване на жертвите на 1 млн. жители, то тези стойности за България бележат значителни колебания. Така например в периода 2008-2012 г. се наблюдава понижение, но в периода от 2012-та до 2016-та вървим към повишаване. Достигната стойност от 99,7 за миналата година превишава с близо два пъти средната стойност за Европейския съюз.
Експертите Атанас Вълев и Георги Младенов са приложили този подход за оценка на безопасността на движение с параметъра брой загинали на 1 млн. жители по отделни области в България. Така те установяват, че при среден брой от 99,7 загинали на един милион в 18 области има повишаване на средното за страната. Особено се открояват областите Ловеч с 263, Разград с 208, Видин със 169, Монтана със 163 и Силистра със 143 души загинали на 1 млн. население. Посочените области са с изключително високи стойности не само за България, но и за ЕС.
При същата формула за сравнение стойностите на показателя брой убити на един милион жители за някои области са значително по-ниски. Сред тях са София (31,7 загинали) и Смолян (36,6 загинали на 1 млн. жители), като тези стойности са по-ниски от средните в ЕС и показват едно европейско равнище на безопасност.
Маршът на безсрамниците. Джовани Фалконе и Паоло Борселино. Имената на двама италиански магистрати, приятели от деца. Уби ги сицилианската мафия преди 25 години, след като бяха успели да пробият омертата на една от най-конспиративните организации на нашето съвремие - Коза Ностра. Трябва да си изключително самонадеян, загубил всякаква представа за реалността, за да помислиш да се сравняваш с героите от Сицилия.
Действителността у нас, за жалост, е точно такава. От десетина дни е в ход сценарий, спуснат от олигарси с проблеми с българската прокуратурата, който претендира да носи знака на саможертвата на съдиите Фалконе и Борселино. Пореден сценарий, с който се преследва поне три цели - героизиране на изпадналия в безтегловност председател на Върховния касационен съд Лозан Панов и предотвратяване на възможността за позорното му изхвърляне от правосъдната система, натиск срещу главния прокурор и пореден опит за неговата смяна, както и кризисно мобилизиране на силно демотивираните от изборния провал последователи на агресивния неолиберализъм у нас.
Кулминацията на сценария, трябва да е т.нар. "Марш за европейско правосъдие", организиран формално от хибридните групи за улични метежи - "Правосъдие за всеки" и "За да остане природа", т.е. от печалния политически проект на "Агнешките главички" "Да, България". Преди месец, малко след като изфабрикуваха т.нар. "ЦУМ-гейт", същите кръгове пет дни опитваха да мобилизират целия си ресурс, но накрая не можаха да съберат и 100 души пред Съдебната палата. Ситуацията утре вечер, но този път пред Народното събрание, едва ли ще е по-различна, защото извън професионални протестъри, маргинални политически марионетки на подсъдими и обвиняеми олигарси, служители от техни медиите, както и от грантово зависимите фондации и сдружения на "Зеления октопод", нито един свободен български гражданин не би излязъл да марширува рамо до рамо с основните виновници в България мафията да си има държава!
Да сравняваш Панов с Фалконе е цинизъм
Всички участниците в поредното "активно мероприятие" са до болка познати - сценаристите, помагачите и изпълнителите, изобличени през собствените им стенограми от задкулисните им сбирки - АРГО. След като не успяха през прякото участие във властта, после през политическите си ГМО-проекти - "Да, България", Нова Република, Движение 21 и "последният да затвори вратата...", сега се опитват да мачкат българската прокуратура, за сметка на унищожаването на авторитета на институцията - Върховен касационен съд, през превърналия се в политик негов председател Лозан Панов.
Грозно, мръсно, цинично е дори да си помислиш да сравняваш саможертвата на Фалконе и Борселино с гротескните опити - преди на Христо Иванов, сега на Лозан Панов - за ликвидиране на независимостта на държавното обвинение. Та, нали Иванов е този, който докато бе министър, превърна Министерството на правосъдието в щаб квартира на олигархичния кръг "Капитал" и техните адвокати-лобисти.
Неморално е името на Лозан Панов да се споменава или изписва в едно и също изречение с това на съдия Фалконе, който жертва себе си, съпругата си, приятеля си и охраната си в името на борбата със сициалианската мафия. Докато Панов, като наказателен съдия в недалечното минало, оправдава една от мутрите на криминалния преход - Данчо Гиздов, обвинен за съучастие в изнасилване на младо момиче. За да може няколко години по-късно, първо като ръководител на Административния съд в София, а после и като председател на ВКС, същият този Панов прави възможно обвинената за присвояване на 11 млн. лв. бивша социална министърка Емилия Масларова да избегне осъдителна присъда.
Кой марширува за правосъдие?
Берберян, заменила дузина панелки в "Обеля" за десетки декара в "Лозенец" или "диамантът" на Иван Костов - ексдепутатът Гроздан Караджов, изобличен от разследване на норвежките собственици на телекомуникационния гигант "Теленор" в кражба на 5 млн. лв. Не, това няма да е марш за справедливост и морал, това ще е марш на изобличените крадци на Прехода, които за няколкото си присъствия във властта, ще бъдат запомнени с криминалната приватизация от 1997-2001 г., при която се родиха олигархичните кръгове "Агнешките главички" и "Капитал", както и с далаверите на министрите им, част от управлението 2014-2016 г. Назначилият криминално проявени в министерството на отбраната и затънал в корупционни схеми одиозен министър на отбраната - земеделецът Николай Ненчев ли ще марширува за правосъдна реформа? Или може би триото схемаджии от първия мандат на ГЕРБ - 2009-2013 г. - Трайчо Трайков, Симеон Дянков и Иво Прокопиев, извлекли облаги от приватизацията на 33% от държавния дял на електроразпределителния оператор ЕВН? Не, това няма да е марш за правосъдие. С такива сценаристи, помагачи и изпълнители, единственият начин, по който може да бъде определен, е "Маршът на безсрамниците"!
Плащането - малко, интересите - големи
Кои са "Правосъдие за всеки", ако не онези, за които бившият служител на Прокопиев - Николай Стайков (организатор на смешния протест пред Съдебната палата), е цитиран да казва в стенограмите "АРГО", че са събирани по офисите, когато е имало нужда да се "излезе на улицата". Двамата треторазредни адвокати са начело на "кухата" структура - Велислав Величков, някогашен депутат на Иван Костов, нереализирал се младежки лидер на дясното и Петър Кънчев, обвинен в телевизионен ефир от бездетно семейство, че е искал подкуп, за да му съдейства при осиновяване на дете. Кои са "За да остане природа", ако не "Зеленият октопод", разпрострял пипалата си върху милиони евро по европейски и грантови проекти. Протестъри на повикване в защита на чужди корпоративни интереси и рекетьори на българския предприемач. И пак ли ще залъгват обществото, че от "малки" дарения са платили разлепените из София плакати или са платили спонсорските публикации в социалните мрежи? Плащането може и да е "малко", но със сигурност за тези, чиито интереси са големи.
Пропаганда с обратен ефект
Само преди два месеца днешните маршируващи получиха по всички правила на демокрацията правото да се самоорганизират и да излъчат свое политическо представителство. Чия е вината, ако не тяхна, че българският народ разпознава лицемерието им и ги остави извън парламента? Със сигурност не и на българите, които разпознаха фалша в предизборните мантри на политическите ГМО-та "Да, България" и "Нова Република", които поръчковите медии - "Капитал", "Дневник", "Медиапул", "Клуб Зет" - пропагандираха. Обратен ефект вече има и облъчването на обществото през превзетите от олигархията манипулирани публицистични предавания на бТВ, Нова телевизия, БНТ, Дарик радио и БНР, в които се прескачат Христо Иванов, Лозан Панов, Калин Калпакчиев и "учещият" българите на история Емил Джасим. Маршът им е важен, продължават да ни облъчват, но не и за хората, нито за върховенството на закона, а за олигарсите, които с него се опитват да спасят от разпад хибридните си структури. Утре пак ще ги замамят с мантрите за "съдебна реформа", а след две седмици ще ги мотивират, че са елитарната част от обществото - "умните" и "красивите", жълтопаветниците (нищо, че 2/3 от тях ги познават от няма и петилетка или две), като ги съберат за поредния гей-парад. Там пак ще видим начело виновника България да е под "мониторингов механизъм" - доносника в представителството на Европейската комисия в София, семейния приятел на олигарха Прокопиев, Юри Бюрер Тавание с развети розови перца.
Съществуващи в паралелния свят на егоцентризма безсрамно маршируващите дори не осъзнават, че в преследване на основната си цел - смяната на главния прокурор, което би им гарантирало недосегаемост за престъпленията на Прехода и налагането на диктатура над политически опоненти и икономически конкуренти, са обречени на вечна самота. И колкото повече притискат държавните институции или се опитват да манипулират обществото, толкова по-силен и единен ще е отпорът им. Защото не става въпрос вече просто за смяната на един или друг състав на Висшия съдебен съвет, назначаването на зависими магистрати по върховете на ключови съдебни инстанции или за главния прокурор, който ще бъде избиран в края на 2019-та година, а за българския суверенитет и независимост.
Президент и премиер единни в отношението си към "номиналния" председател на ВКС
Странно е как председателят на ВКС, очевидно, не иска да разбере, че с превръщането му в политик, той не просто унищожава всякакво доверие в институцията, която ръководи, но и прави неприемливо продължаването на мандата му.
Добре е, ако Панов излезе от унизителното положение, в което е поставил не само себе си, но и цялата институция ВКС, като поне се вслуша в думите на президента, на когото вече няколко пъти му се налага да припомня, че ако иска да е политик, т.нар. "съдия № 1" няма място повече в съдебната власт.
Премиерът бе също така категоричен, когато предупреди председателя на ВКС, че не може да се толерира поставянето на съдиите в зависимост от маломерни партии и свикнали да трупат ресурси от участието си във властта "кърлежи" - политически, икономически или лобистки. Да чуеш от президента и от премиера едни и същи послания, макар и изразени по различен начин, изисква, ако има и поне малко останала съвест, сам да поемеш отговорност и да тръгнеш по пътя, който очевидно си избрал - политическа кариера.
Шансът на България - отстраняването на "кърлежите"
Шансът за страната в настоящата ситуация е, че за първи път от много години нейните лидери проявяват усет на държавници с мисия и поне засега успешно изолират опитите на задкулисието да превземе останалата непревзета от него част от съдебната система.
В такъв момент, президентът и премиерът, които обединяват над половината от българите, ако се съди по проведените два избора - през есента на миналата година и пролетта на тази година - трябва с общи усилия да намерят лечението срещу заплахата за имунната система на страната. Както в медицината, при която единствено възможното лечение от кърлежи идва едва след тяхното отстраняване, така и държавниците ни трябва да работят за премахване на паразитите от обществените процеси, от политическия дневен ред и особено от съдебната система, защото последиците за всички биха били фатални. И докато това се отлага, винаги ще се намери някой "безплатно" да се включи в "Маршът на безсрамниците"...
Не признават нови инвалиди. Хиляди пациенти, чакащи решение от ТЕЛК, остават без инвалидни пенсии. От вчера 70-те териториални експертни лекарски комисии нямат право да издават експертизи за определяне на процент, вид и степен на увреждане или намалена работоспособност. Причината е, че тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени досегашната методика за оценка на уврежданията. Делото срещу нея е образувано по жалба на Мануела Огнянова Тошева от село Голяма Железна, Ловешко. Не може да се използва и старата наредба, защото тя не определя уврежданията по проценти, а по групи - I, II и III. Освен това тази система няма електронен вариант, който бързо да влезе в експлоатация.
По данни на НОИ за година у нас се освидетелстват по 175 000 нови инвалиди.
Един работник ще изкарва пенсията на един пенсионер през 2060 г., сочи доклад на НОИ. Наблюдават се тенденции за изравняване на броя на работещите у нас с броя на пенсионерите, заяви социалният министър и бивш шеф на осигурителния институт Бисер Петков по Нова телевизия вчера. "Това, което предстои, е влошаване на така наречения Коефициент на зависимост, тоест делът на пенсионерите спрямо броя на осигурените лица - тези, които работят и които финансират изплащането на пенсиите, ще се сближава. Съгласно прогнозите, които са в актюерския доклад на Националния осигурителен институт, към 2060 година съотношението между тях ще бъде близко до единицата - тоест всеки един работещ ще осигурява пенсията на един пенсионер", изказа притеснения Петков.
Той коментира и проблема с ТЕЛК-овете и се съгласи, че трябва да се усъвършенства експертизата. По данни на териториалните експертни лекарски комисии към момента броят на фалшивите пенсии за инвалидност са над 150 000 в страната. Държавата отделя годишно по 1 млрд. и 700 хил. лв. за инвалидни пенсии.
По въпроса за хората с увреждания министърът сподели, че невинаги предлаганата от държавата помощ съответства на нуждите на хората с увреждания. "Трябва да поговорим за уникалните потребности на хората", допълни той и обясни, че този пропуск на системата се получава, защото социалните работници, които трябва да изготвят оценката на тези специални потребности, невинаги имат нужната квалификация и опит.
Относно въпроса с фалшивите пенсии за инвалидност у нас министърът коментира, че всяка една инвалидна пенсия се получава на базата на експертно решение и осигурителен стаж, който е различен за различните лица. По думите му това стриктно се съблюдава и проблемът очевидно е по-назад в процедурата.
Зелена светлина по сделката за ОББ. Българската народна банка даде зелена светлина за сделката за ОББ. БНБ е издала предварително одобрение за прякото придобиване от "КБС банк" НВ, Белгия, на 99.91% от капитала на "Обединена българска банка" АД, съобщиха от институцията. В резултат на това ОББ АД ще стане дъщерно дружество на "КБС банк" НВ в България, наред със "СИБАНК" ЕАД.
Предварителното одобрение е издадено при условията на поетите от белгийците ангажименти за осигуряване на стабилно и надеждно развитие на ОББ, като при запазване на нейния бизнес модел ще бъдат въведени груповите политики, прилагани от КБС в рамките на групата. За сделката бе съобщено в последния работен ден на 2016 г. Тогава се разбра, че белгийската група купува за 610 млн. лв. четвъртата най-голяма банка у нас ОББ и дружеството "Интерлийз".
След придобиването обединената банка (ОББ и СИБанк) ще стане третата у нас по големина на активите. В края на април КЗК също разреши сделката. Според антимонополния регулатор нито един от участниците в концентрацията не надхвърля пазарен дял от 15% в анализираните пазарни сегменти и сделката няма да доведе до създаване или засилване на господстващо положение от новата банкова група и да възпрепятства конкуренцията. "КБС груп" е представена на българския пазар и със застрахователното дружество ДЗИ. Централата на групата се намира в Брюксел, а компанията е листвана на нюйоркската фондова борса.
Убийци и крадци на опашка за амнистия. Убийци и крадци са най-големите мераклии за получаване на държавна амнистия от вицепрезидента. Това показва справка на „Монитор" в институцията.
Поне един на всеки трима осъдени за убийство у нас е подал молба с мерак за амнистия през миналата година. От данните става ясно, че пожелалите помилване през последните 5 години са 2155 души от общо 7361 пандизчии у нас
Статистиката показва още, че почти половината от помилваните затворници от 2011г. до началото на тази година са извършили убийство. Амнистирани са били 26 осъдени за причинена смърт от общо 56 престъпници, получили държавна прошка. Цифрата обаче е доста малка в сравнение с общия брой на убийците, писали молба до вицепрезидента - за последните 6 г. са 1009, става ясно още от справката на комисията.
По техни данни кандидатствалите чрез молба до комисията по помилване към президентството убийци само за 2016 г. са 239 души. В същото време статистиката на Министерството на правосъдието сочи, че лежащите в затвора за отнемане на човешки живот в същия период били 769 само по чл. 115 и чл. 116 от Наказателния кодекс. От всички тях през миналата година помилвани били само 4-ма.
По-многобройни са само молителите, извършили кражба. От 2409 осъдени у нас за престъпления по чл. 195 и 196 само 73 не са поискали от държавата да им опрости наказанията, показват още данните на комисията. Само шестима крадци обаче са получили амнистия през последните 5 години. Рекордът по искане за помилване държи февруари 2012 г., когато 128 осъдени за това престъпление са поискали държавата да им опрости наказанията, а броят им за януари тази година е 7. В пъти по-малобройни са помолилите за милост, които са извършили корупционно престъпление сравнение - само 10 за 6 години. Приблизително такъв е и броят на извършилите данъчно или документно престъпление и на вкараните на топло за организирана престъпност. Малко по-голям е броят на трафикантите на хора и стоки, а по-сериозен е броят на извършилите сексуално престъпление - 376.
По вид наказание най-много помолили за помилваните са лишените от свобода до 10 години включително. За януари 2017г. те са 9. По-малко са тези, на които им дотегнало от затвор между 10 и 19 години, над 20 години, условна присъда пробация или глоба. Обикновено най-малко са тези, осъдени на конфискация. За целия период 130 са молителите с доживотна присъда. Най-много молби за опрощаване на присъди са постъпили от затвора в София - 388, следван от този в Белене - 387, а най-малко от този в ПП Бойчиновци - само 5.
Най-често молителите са на възраст между 25-40 години, следвани от възрастовата група между 41-50 г. Това е тенденция, запазила се през годините, а причината е, че обхваща трудовия път на човека и времето, когато е най-активен.
Съвсем очаквано най-много са молителите с основно образование - 756, а без образование са 232 души. Висшистите също не са малко - 141. Не много от тях обаче успели да се реализират на пазара на труда.
Най-много от осъдените са без професия или спадат в графа „общ неквалифициран труд". Статистиката сочи, че 29 помолили за помилване през съответния период са с хуманиратни професии, 19 се занимавали с наука и изкуство, само 5 са медици. Трима пък придобили квалификация в затвора.
Освен това по-голямата част от молителите са с малолетни деца, следвани от тези с пълнолетни и непълнолетни деца, а най-малко са тези, които не са създали потомство. Обяснението за тенденцията е, че преобладаващият мотив на молителите е, че трябва да се погрижат за дете или болен роднина извън затвора.
Много често се залага мотив здравето на осъдения. Най-много кандидатствали заради болест има за юли, август и септември миналата година - общо 34 души, като 19 от тях страдали от „телесни неинвалидизиращи" болести, а други петима имали психични заболявания. Двама от тях попадат в графа умствена изостаналост, личностно разтройство, като се има предвид, че за последните 6 години кандидатите, попадащи в тази графа, са 23-ма. Тези с различни психични заболявания са общо 33-ма.
Подобен случай е отхвърлен от комисията, но е получил милост от вицепрезидента. Частично е помилван осъден, страдащ от нелечимо заболяване, предавано по кръвно-полов път, и хероинова зависимост. Съображенията на вицепрезидента са свързани със съпричастност към здравословното състояние. Молителят е на 24 години, неграмотен, без професия и без семейство. В миналото е многократно осъждан за кражби и излежава присъда за такава. Според комисията липсват основания молителят да бъде помилван, защото може да бъде опасен, а и на свобода той е здравно неосигурен.
Дали даден молител би бил опасен за обществото, ако бъде освободен се преценява, като се прави анализ на поведението му зад решетките. Гледа се голям период от време и динамиката на провиненията, както и добрите му постъпки в затвора и какви са по вид.
Специално внимание се обръща на осъдените на доживотен затвор. За последните 6 години комисията е предложила за помилване 8 души, които излежават доживотна присъда. Доживотен без замяна се дава на лице, от което не се очаква да се поправи, защото дава тежки отклонения от нормалното. Докато при осъдените на доживотен затвор с опция за замяна се допуска, че може да се поправят. Ако бъде установено, че се разкайват, то може да бъдат и освободени.
Пожалиха доживотник, превъзпитал престъпници
Ярък пример за заслужил помилването си е мъж на 58 години, осъден на доживотен затвор, който получил прошка заради това, че успял да превъзпита други престъпници.
Мъжът бил осъден на смърт за съвкупност от убийство, средна телесна повреда и изнасилване през 1990 г. Тогава наказанието е заменено на доживотен затвор без право на замяна, а сега осъденият е бил помилван да излежава доживотен затвор. Разликата е, че при доживотния затвор без замяна няма никаква вероятност да бъде освободен, а при доживотен затвор с право на замята, той може все пак да излезе, ако докаже разкаянието си.
Мъжът, лежал в затвора 22 години, от които 18 при изолация при специален режим, изненадал комисията по помилване с влиянието, което имал към новопостъпващи в затвора. След шестмесечно проучване на казуса от комисията, се установило, че хората, които са общували с този молител, никога повече не се завръщат в затвора. Друг важен фактор дали ще бъде помилван някой е дали е запазил контакти с близки извън затвора.
Президентът лично опростил присъда на учителка
Президентът лично е взел решение да помилва 37-годишна учителка, осъдена да изтърпи последователно наказания лишаване от свобода в размер на 8 и на 7 месеца за извършени в периода 2011-2012 г. продажби и държане на цигари без бандерол, като с второто престъпление е нарушила изпитателния срок по условното си осъждане за първото. Първото наказание започнала да търпи на 10.7.2015 г. Помилвана е с остатъка от него и изцяло с второто наказание. Комисията се е произнесла трикратно по случая в периода май-септември 2015 г. с две предложения молителката да не бъде помилвана и едно предложение за прекратяване на разглеждането поради липса на нови обстоятелства. Вицепрезидентът е отказал помилване. Въпреки това тогавашният президент Росен Плевнелиев я дарил с амнистия.
Бургас с най-висока престъпност у нас. Бургаска област е с най-висок коефициент на престъпност, отчете МВР шефът Валентин Радев след среща с главния прокурор Сотир Цацаров и министъра на туризма Николина Ангелковав в морския град.
Това било изчислено на база данни от последната година. За сравнение престъпността в Смолянска област например била близо пет пъти по-малка.
Освен това стана ясно, че е изготвена нова Картата за измерване на криминогенната обстановка в страната и предстояло министърът да я представи пред премиера Бойко Борисов.
В Бургас Радев обясни, че за предстоящия туристически сезон ще бъдат командировани 976 полицаи, като ще бъдат изпратени униформени и от Румъния, Полша, Чехия и Унгария. Той увери, че летният сезон ще протече нормално и няма да бъдат допуснати случаи като миналогодишната престрелка в заведение в Слънчев бряг, при която един мъж бе убит, а трима ранени.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |