Икономиката вече расте заради потреблението. Икономиката запазва темпа си на растеж от последните две години, като за първото тримесечие на годината увеличението е с 3.4% на годишна база. Това показват експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ).
За разлика от предходните тримесечия обаче сега основният двигател на растежа е потреблението. Износът също расте, но не успява да компенсира силния внос. Така нетният принос на експорта се оказва отрицателен. Все още студен обаче остава двигателят на инвестициите и те продължават да спадат. А те са предпоставка за създаване на работни места, доходи и добавена стойност в по-дългосрочен план. Очакванията на повечето икономисти обаче са и през тази година икономиката да порасне с над 3% от БВП.
Добрите данни за България през първите три месеца на 2017 г. следват тези в Европа - европейската икономика расте с 2%, или малко над тази на САЩ (1.9% от БВП). България продължава да е и сред страните с най-силно увеличение на БВП в ЕС, но други икономики също ускоряват икономическото си развитие. Литва и Полша например задминаха страната с ръст над 4% за тримесечието.
Дългоочакваното раздвижване на потреблението
Очакванията на повечето анализатори бяха, че 2017 г. ще бъде годината, в която потреблението ще поеме ролята на основен двигател на икономиката. Засега експресните оценки на НСИ потвърждават тези прогнози. За първото тримесечие на тази година общото потребление в страната нараства с 4.1% спрямо същия период на 2016 г., като основната причина вероятно са домакинствата. За сравнение - през последното тримесечие на миналата година повишението бе с едва 0.8%.
Според Георги Ангелов от институт "Отворено общество" фактор за повишението е прегряването на пазара на труда - недостигът на хора изостря конкуренцията между фирмите за квалифицирани кадри. Това дърпа заплатите нагоре, което пък увеличава потреблението. Например данните на НСИ показват, че от декември средната брутна заплата нараства всеки месец с над 8% на годишна база, като последното изменение е 9.9% през март спрямо същия период на 2016 г. В същото време безработицата продължава да пада за пореден месец, а заетостта расте - тренд, който по всяка вероятност ще продължи през следващите месеци с включването на сезонните работници към работната сила. С други думи, може да се каже, че все повече хора повишават своята платежоспособност.
Фактори, които подкрепят потреблението, са и ниските лихви по депозити и кредити, завърналата се инфлация, а в бъдеще - и увеличението на минималната пенсия и заплатите на учителите.
Износът расте, но вносът изпреварва
Активността на домакинствата се вижда и в данните за външната търговия. През последните месеци вносът значително нараства и се ускорява, основно по линия на страните извън ЕС, но принос имат и държавите членки. Според данните на НСИ импортът нараства с 10.6% през първото тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на миналата година. За сравнение - през последните три месеца на 2016 г. увеличението бе 5.5%.
"Ръстът на вноса вероятно се дължи на по-силно потребление на стоки за дълготрайна употреба - техника, потребителска електроника, автомобили", коментира Красен Йотов от Industry Watch. Според него спадът в инвестициите е показател, че вносните стоки са потребителски, което превръща домакинствата в двигател на растежа.
Всичко това не означава, че износът намалява - напротив, дори отбелязва ускорение спрямо четвъртото тримесечие на 2016 г. Но увеличението не е достатъчно, за да компенсира силния внос.
Трябва да се има предвид обаче, че макар в количествено отношение да има ръст, голяма част от повишението както на износа, така и на вноса се дължи на по-високите цени на петрола и медта. "Трябва да се има предвид, че данните за износа и вноса никога не са абсолютно точни. Има много силни ценови ефекти и голямо значение имат цените на суровините на международните пазари и валутните курсове. Понякога, ако цената на петрола се повиши, а доларът поскъпне спрямо еврото, ефектът се мултиплицира", допълва Йотов.
Инвестиции по наклонената плоскост
Липсващата съставка обаче продължават да са инвестициите. През първите три месеца на годината те (бруто образуване на основен капитал) намаляват с 5.4% на годишна база. За сравнение - за периода октомври - декември миналата година понижението беше с 4.5%.
Един от факторите за по-ниската инвестиционна активност е политическият риск - неяснотата накъде поема страната преди изборите и кое ще е следващото правителството накара много инвеститори да замразят своите проекти. А и все още няма достатъчно задвижени проекти по еврофондовете, е мнението на Ангелов. Според него допълнителен ефект е имала необичайно студената зима, която спря строителството.
Данните за изпълнението на бюджета за тримесечието показват и слаба инвестиционна активност и на публичния сектор.
Засега очакванията са през втората половина на 2017 г. показателят да се раздвижи в посока нагоре. От една страна, поради ниските лихви, които стимулират кредитирането и създават катализатор за повече частни инвестиции. От друга - усвояването на еврофондовете може да се забърза.
"Миналата година отчетохме спад от изоставането на изпълнението на капиталовите разходи в държавния бюджет. Ако тази година това се подобри, може да очакваме ръст", коментира Йотов. Според него дори и да има увеличение сега, то няма да е достатъчно, за да компенсира изоставането през последните години. "Частният сектор не може да компенсира спада от страна на правителствените разходи", допълва още Йотов.
Доходите и разходите на домакинствата растат
Доходите на домакинствата се повишават с 3.5% през първото тримесечие на 2017 г., сочат предварителните данни на НСИ. Така всяко лице от едно семейство е получило средно 1281 лв. общо за тримесечието, като малко над половината от сумата е от работната заплата. Най-голямо увеличение сред компонентите на доходите на населението се наблюдава при пенсиите, които се повишават с 13.7% на годишна база. В същото време нарастват и разходите - до 1133 лв. за тримесечието на човек от домакинство. Средствата, които домакинствата отделят за жилище, и комуналните услуги се увеличават с 13.7% на годишна база, но фактор за това повишение вероятно е и сравнително по-студената зима през периода януари - март.
Обемът на бързите кредити расте с двуцифрен темп. Бързите кредити отчитат двуцифрен ръст за първото тримесечие на тази година, показват данните на БНБ към края на март 2017 г. Двуцифрен е и темпът на свиване на необслужваните заеми в сектора.
На годишна база (спрямо март 2016 г.) нарастването на кредитирането в небанковия сектор е с 13% до близо 2.6 млрд. лв. През цялата минала година ръстът на този тип заеми е бил двуцифрен, като дори е достигал почти 15%. Така растежът на портфейла на небанковите дружества се задържа вече близо две години след периода на свиване.
Близо 80% от портфейла са заеми за физически лица - 2.043 млрд. лв., като делът им се увеличава за сметка на този на фирми, които са ползвали такъв тип финансиране за дейността си - делът им в общия размер на отпуснатите небанкови кредити се свива до 18%.
В структурата на кредитите за домакинствата преобладаващи са потребителските - 1.849 млрд. лв., като техният годишен ръст е с 20.4%. Заемите, които са използвани за съфинансиране за покупка на имот, се свиват с двуцифрен темп за година - 29.1%, до малко над 100 млн. лв.
Увеличават се дългосрочните заеми
В матуритетната структура преобладават кредитите със срок над пет години, като също отчитат двуцифрен ръст - увеличават се с 31.2% на годишна база до 957.6 млн. лв. За сравнение - типичните бързи кредити, т.нар. до заплата - малки суми за кратки срокове, които в статистиката се отразяват със срокове до една година, имат годишен ръст от 8.9% и дори незначителен, но спад в сравнение с предходното тримесечие (0.2%).
Портфейлът се подобрява
Друга трайна тенденция, която се наблюдава и запазва в сектора, е подобряването на портфейла. Необслужваните заеми намаляват също с двуцифрен темп - с 15% на годишна база, до 388.6 млн. лв. Делът им в портфейла на небанковите дружества за кредитиране се свива от малко над 30% преди три години до 15% в края на март тази година. Основните причини за стабилното развитие на бизнеса са понижаването на безработицата и повишаването на доходите на населението.
Въпреки положителните изменения в основните показатели на небанковите дружества за кредитиране секторът остава силно фрагментиран. По данни на БНБ към края на март тази година броят на регистрираните в централната банка дружества е 152. Освен че е пренаселен, секторът изобилства и от нелоялни практики сред по-малките фирми.
Само преди дни беше обявено и излизането от българския пазар на голяма международна компания в този сегмент - "Провидент файненшъл България". Това е местното подразделение на най-голямата британска група за небанково потребителско кредитиране International Personal Finance, която стъпи на българския пазар преди четири години. Бизнесът му на пазара тук беше купен от българската компания "Изи асет мениджмънт", позната под името на водещия си продукт Easy Credit. По данни от отчета на "Провидент" за 2015 г. вземанията от клиенти са близо 15 млн. лв., като по неофициална информация междувременно има чувствителен ръст. Сделката ще изравни "Изи асет мениджмънт" по мащаб с другите два големи играча на пазара - "БНП Париба лични финанси" и "Уникредит кънсюмър файненсинг", чиито приходи към края на 2015 г. са съответно 92.5 млн. лв. и 93.7 млн. лв. Обединените активи на купувача с тези на "Провидент файненшъл България" ще са близо 97 млн. лв. по данни към края на 2015 г. Така въпреки излизането на чуждестранен играч, внасящ добри практики, консолидацията с един от големите опериращи на светло играчи може да се приеме по-скоро за позитивна за пазара.
МОН смята да издири и върне в училище 21 000 деца. Експертни екипи на МОН ще бъдат разпратени по общините, за да издирят всяко дете над 5 г. и да съдействат за записването му в детска градина или за връщането му в училище, ако то не посещава такова. Това е една от мерките за пълно обхващане на децата в образователната система, посочена от новия просветен министър Красимир Вълчев като основна задача пред екипа му. Става дума за около 21 000 деца.
Вчера той представи приоритетите си, сред които справяне с неграмотността, мотивиране на учителите чрез увеличение на заплатите, облекчаване на бумащината в училище, корекция на делегираните бюджети и продължаване на реформата във висшето образование.
Министър Вълчев се зарече да предприеме решителни мерки за обхващане, задържане и обучение на всички деца и ученици в България с цел пресичане на ранното им отпадане от училище. До края на юни ще се изработи механизъм за междуинституционална координация, който да посочи функциите по задържането на децата в училище. Още преди 15 септември пък във всяка община ще бъдат сформирани екипи, които да подпомагат записването на децата на детска градина и на училище, особено на тези от уязвимите групи. Екипите ще включват най-различни специалисти, като целта им ще е чрез индивидуална работа с родителите да ги мотивират да включват децата си в образователния процес.
Не е ясно как точно ще става издирването - дали учителите ще посещават домовете на подлежащите на записване в учебно заведение деца, нито как ще бъдат мотивирани да го правят. Най-вероятно МОН ще ползва данните от ГРАО за родените през съответната година и ще издирва онези, които не са записани на задължителната предучилищна.
Засега от МОН не се ангажират и с конкретен процент, с който би следвало да намалее броят на преждевременно напускащите класните стаи. Противно на общата тенденция в ЕС, делът на ранно отпадащите от училище у нас се увеличава, като от 12.5% през 2013 г. той достига 13.4% през 2015 г. (при цел от 11%). Данните на НСИ сочат, че през 2015/16 г. училище са напуснали 21 170 деца. Българчетата, посещаващи детска градина, също все още са по-малко от заложената цел - 89.3%, при целеви показател за ЕС - 95%.
Ресорният зам.-министър Деница Сачева посочи, че конкретните мерки за задържане на децата в училище ще бъдат съобразени със спецификата на всеки регион, тъй като причините за ранното отпадане са различни - липса на уреден транспорт, на финанси, културни особености на дадена общност и др. Министърът съобщи, че се обмисля премахване на таксите за детска градина там, където те все още съществуват. Друга мярка за задържане на децата в училище ще е максималното обвързване на правата и помощите за родителите с посещението на децата им в детска градина или училище. И в момента месечните семейни помощи за деца следва да се отпускат срещу максимум 5 неизвинени отсъствия от училище и най-много 3 дни отсъствие от забавачка. Но директорите обаче масово крият подобни данни, за да не им орежат делегираните бюджети.
Приоритет на МОН ще е мотивирането на младите педагози, завършили с отличен успех, да стават учители, тъй като до 8 г. се очаква 50% от преподавателите да навлязат в пенсионна възраст. Това според Вълчев ще стане с увеличение на учителските заплати, гарантирано в 3-годишната средносрочна бюджетна прогноза на кабинета - според нея парите за образование трябва да се увеличават с по 330 млн. лв. на година, което според министъра ще гарантира двоен скок на учителските възнаграждения до 4 г. От началото на 2018 г. МОН ще предложи и корекция във формулата, по която се разпределят делегираните бюджети. В нея ще се заложи коефициент, който ще води до увеличаване на средствата за учителите от малките и отдалечени населени места. Новият екип в министерството ще направи и пълен преглед на държавните образователни стандарти, като ще промени някои от тях с цел разтоварване на учителите от бумащината. Първата коригирана наредба ще е тази за приобщаващото образование, от чиито разпоредби учителите масово се оплакват. Най-вече заради това, че наредбата ги натоварва прекомерно с попълване на формуляри и им отнема ценно време за интегрирането на децата в неравностойно положение.
Просветният министър обеща да продължи реформата във висшето образование и обвързването на приема на студенти и държавната субсидия за вузовете с качеството на предлаганото обучение и потребностите на трудовия пазар. Ще се въведе регионален компонент във финансирането на университетите, който ще е за отделни техни професионални направления, значими за дадения регион. Вълчев призна, че има проблеми с оперативната програма "Наука и образование", по която в момента тече оценка на 44-те подадени проекта за изграждане на научни центрове за 350 млн. лв. Информация по въпроса той обеща, след като се запознае детайлно с изпълнението й. Вчера стана ясно, че Цветана Герджикова - шеф на дирекция "Структурни фондове" (явяваща се управляващ орган на програмата), на която служебният просветен министър проф. Николай Денков поиска оставката заради некомпетентност, е върната на работа след 3-месечен отпуск по болест.
Закъснение
Новите учебници за 2-ри, 6-и и 8-и клас, по които учениците от тези класове трябва да започнат да учат от 2017/18 г., няма да са готови за 15 септември т.г. Вълчев призна, че му е трудно да прогнозира кога и къде ще се доставят новите книги - на места те ще пристигнат броени дни след първия учебен ден, на други - до месец след 15 септември. Дотогава издателствата ще осигурят pdf учебници. Първолаците и петокласниците пък най-после ще бъдат зарадвани с пълен комплект нови учебници по всички предмети, след като това трябваше да стане още през м.г. Тогава единственият готов нов учебник бе този по история за 5-и клас.
Само 1000 българи са избрали свободния пазар на ток. Малцина българи имат интерес към свободния пазар на ток. През миналата година едва 1000 души са се отказали от предварително определените цени. Това показва анализ, представен вчера от председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов на форум, организиран от Националната енергийна камара и Института за енергиен мениджмънт.
Преди около година министерството започна да рекламира предимствата на либерализацията, но и до момента за нея не се знае много. Битовите потребители могат да изберат доставчик на ток, различен от трите големи ЕРП-та, ако търговец на ток им предлага по-изгодни цени. Допълнителен плюс е, че те няма да бъдат задължени да се отказват от определяните от КЕВР цени и винаги когато искат, ще могат да се върнат обратно "в регулация". Заради тромавите процедури и липса на реална изгода обаче хората масово си спестяват усилието да сменят доставчика си.
По-голямата част от произвеждания ток в България се предлага на свободния пазар, където цената се определя от търсенето. Около 54% от тока се търгува по този начин, докато 46% е делът на енергията за регулирания пазар, каза още Иванов. От свободния пазар се снабдяват предимно големи и средни фирми, които имат голямо потребление.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че либерализацията е акцент в управленската програма на правителството. Подобна заявка бе дадена и при управлението на кабинета "Борисов" 2, но особен напредък нямаше. Сега, според министър Петкова, пълното освобождаване на пазара би отнело около 5 години. За да се ускори процесът, ще бъде създадена пътна карта на либерализацията. Ще се правят и промени Закона за енергетиката.
Министърът на енергетиката не пропусна да се похвали с постиженията си в предишния мандат - стабилизирането на сектора и свиването на дефицита в системата. Всъщност намаляване на задълженията отчете най-вече НЕК, и то основно заради т.нар. фонд "Сигурност". В него отчисления от 5% от приходите си правят всички производители на ток, включително и самата НЕК, под шапката на която има вецове. В отчетите си обаче част от дружествата, и дори АЕЦ "Козлодуй", се оплакват от финансови проблеми - именно заради нуждата от дотация на електрическата компания. "Мисля, че този фонд ще бъде един от стожерите в процеса по пълна либерализация на електроенергийния пазар", обобщи Петкова.
Фонд „Вода"
Нов фонд ще финансира с пари от бюджета ВиК проекти в малките населени места и в общините, които са останали не по свое желание извън водните асоциации, обяви вчера регионалният министър Николай Нанков. От средствата ще могат да се възползват общините, които не отговарят на критериите за еврофинансиране за проекти. Парите за реформата са важни - заради нуждата от подмяна на тръби ВиК операторите искат по-висока цена на водата. "Инвестициите трябва да се правят не само през цената, затова в момента Световната банка ни консултира за създаване на механизъм за повече инвестиции при минимално отразяване върху цената на водата", добави Нанков.
Край на реституцията на земеделски земи в София. Столичният кмет Йорданка Фандъкова ще поиска да се наложи пълна забрана на реституцията в кварталите на София, съобщи тя пред журналисти.
Фандъкова заяви, че ще постави въпроса на среща с министъра на земеделието Румен Порожанов, която се очаква да се проведе в сряда.
„Трябва да има цялостно спиране на този процес на възстановяване на земеделски земи в кварталите на София. Защото срокът по закон е изтекъл още през 1997 г. След това е удължаван вече 20 години", обоснова се Фандъкова. Нейното мнение е, че който е имал наистина право, отдавна е възстановил земите си, а сега реституцията създава само възможности за далавери.
Повод за изказването на кмета стана последният случай, при който част от метростанция „Младост 3" се оказва частна собственост след съмнително връщане на земеделска земя в реални граници. Фандъкова коментира, че засега случаят изглежда като пълна фалшификация на документи. Тя е изискала цялата документация от районния кмет на „Младост" Десислава Иванчева и е получила част от нея.
„От това, което виждаме, имаме основание да сезираме веднага прокуратурата. Компетентните органи ще преценят дали има престъпление", каза още Фандъкова.
„Ще изпратя писмо до министъра на земеделието и ще искам връщане на решението и отмяна на това възстановяване и тази реституция", заяви тя. Фандъкова очаква от Порожанов да освободи поземлената комисия в района заради нарушенията, които е допуснала.
Кметът на София съобщи и че тази година общината изгражда над 50 детски площадки в София. Вчера откри една от тях в кв. „Манастирски ливади-запад". Този терен е бил предназначен за строителство, но Фандъкова и кметът на район „Витоша" Теодор Петков решили да го превърнат в място за игра. Още две площадки ще бъдат изградени в „Манастирски ливади".
В момента се строи площадка в градинката „Алжир" и на ул. „Ангелов връх" в район „Овча купел". Нови места за игра на деца ще има в парк „Дружба", „Хиподрума", „Въртопо", в Северния парк, Княжеската градина, парк „Слатинска река", парк „Робов дол", градината при ул. „Черковна", градината в кв. „Княжево" при колелото на трамвая и други, съобщи столичният кмет.
„Вече имаме избран изпълнител за изграждането парк „Въртопо" и през следващия месец предстои да започнат строителните дейности", обеща Фандъкова.
Офертите за изтребители на поправителен. Правителството на Бойко Борисов връща на поправителен офертите за нови изтребители. Комисия ще преразгледа офертите и ще вземе решение според възможностите, които има българската държава. Това заяви военният министър Красимир Каракачанов по време на посещението си в 68-а бригада "Специални сили" в Пловдив.
"Смятам, че доста прибързано служебното правителство внесе доклада в Министерския съвет, при положение че знаеше, че няма да има време да го разгледа", каза Каракачанов.
Той бе категоричен, че когато става въпрос за 1,5 млрд. лв., обществото не би простило на правителството, ако направи грешка.
"Говорим за реална преценка, а не за трикове и смяна на експертизата", поясни още той.
Каракачанов се обяви и за значително увеличение на войнишките заплати. Военнослужещите трябва да получават достойно заплащане, от порядъка поне на 1000 лева, а не както в момента един редник да взема по 608 лева.
"Българското общество трябва да разбере, че армията не е институция само за паради. Армията е призвана да защитава териториалната цялост и суверенитет на България и живота на българските граждани", заяви Каракачанов.
Той увери, че 68-а бригада "Специални сили" ще получи 3 милиона лева за ремонт на сградния фонд, обещани от премиера Бойко Борисов в предишния мандат.
1500 лв. заплата за младите лекари. Заплата между 1000 и 1500 лв. би задържала младите лекари в България. Това става ясно от онлайн проучване сред 515 млади медици, подготвено от medicalnews.bg и Българския лекарски съюз. Резултатите бяха огласени вчера на дискусията, организирана от в. "Стандарт" и БЛС - "Кариерно развитие на младите лекари - проблеми и възможности за решения".
Освен заплащането вторият най-важен проблем е приемът на специализанти и качеството на обучение, каза д-р Радислав Наков, председател на гастроентеролозите у нас, който представи анкетата. Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров и шефът на здравната комисия в парламента - д-р Даниела Дариткова, обещаха на лекарите да търсят заедно с тях решение на поставените проблеми.
Чужденци извън ЕС ще работят по морето по 90 дни. Собствениците на туристически обекти ще могат да назначават без трудово разрешение в рамките на 90 дни граждани от трети страни, заяви вицепремиерът по икономическата и демографска политика и съпредседател на „Обединени патриоти" Валери Симеонов пред БНТ.
"Туристическият бранш ще получи почти всичко това, което иска. В рамките на 90 дена е въведен и действа съгласно Закона за трудовата мобилност и миграция съответният регистрационен режим. Той е много важен, защото дава право на нашите собственици на туристически обекти да наемат граждани основно от трети страни", каза вицепремиерът.
Симеонов обаче обяви, че има в предвид българи от Молдова, Украйна, Беларус, Русия и други. „Спрямо тях ще се прилага правото и възможността, която дава законът в рамките на 90 дни да присъстват и да упражняват трудова дейност без трудово разрешение", каза той. Процедурата обаче била сложна, а става въпрос за около 2000 души, които имат нужната квалификация.
„Това са наши сънародници, които говорят български, руски и някой западен език", каза Симеонов. Вицепремиерът допълни, че е имал среща с министър Бисер Петков и той го е уверил, че от следващия понеделник ще се открият районни бюра за такива кандидати във Варна и Бургас.
671 живеят втори живот. 671 души живеят втори живот у нас след трансплантация на орган от трупен донор за последните пет години. Това показват данните от регистъра на Агенцията по трансплантациите.
43 трансплантации на органи са направени в България за по-малко от половин година. „За по-малко от шест месеца това е много добра бройка. Това се дължи на факта, че имаме много добри лекари и добре работеща Агенция по трансплантациите", коментира Пенка Георгиева от пациентската организация „Заедно с теб".
За цялата 2016-а трансплантациите са били 111, като от тях от жив донор са само 12. Всички останали са от трупен донор от хора, изпаднали в мозъчна смърт, чиито близки са се съгласили те да послужат за продължаване на живота на тежко болен, поясниха от Агенцията по трансплантациите. През 2014 г. те са 143.
От регистъра става ясно, че най-силна година за донорството е била 2015-а, когато са направени 157 присаждания на органи. Най-слаба в това отношение е 2013 година, когато трансплантациите са едва 59.
За същото време 2784-ма души са декларирали приживе, че не желаят органите им да бъдат трансплантирани на други след тяхната смърт. Това е станало със заверка на отказа им при личния лекар на предпоследната страница на здравноосигурителната им книжка или чрез нарочна декларация, заверена също от техния джипи.
В същото време към момента нуждаещите се от трансплантация са 1123-ма човека. От тях за бъбрек чакат 1015, за черен дроб - 52-ма, за сърце - 33-ма, за бял дроб - 12, а за панкреас - 11.
Независимо от кризата за донори у нас обявите за предлагането на бъбреци и черен дроб в интернет замряха, показа проверка на „Монитор".
Българска болница започва да прави белодробни трансплантации. Така ние ще бъдем единствената държава от Източна Европа и Балканите, които ще осъществяват такъв тип операции. Предвижда се те да се извършват в Университетската болница „Света Екатерина", съобщи пък Пенка Георгиева, председател на пациентската организация „Заедно с теб".
Планираме белодробните трансплантации да започнат в края на 2017 година, като те ще се осъществяват по модела на тези, които се извършват в Университетската белодробна клиника във Виена, поясни директорът на „Св. Екатерина" проф. Генчо Начев.
Уранова мина пак ще трови Велинград. Добив на волфрам край запечатана през 1987 г. уранова мина може да замърси с уран и много други токсични вещества питейната вода на Велинград, пише в. "Телеграф".
Урановата мина попада на концесионната територия на пловдивската фирма „Ресурс 1", като е на метри от работната площадка. Входът е затрупан с изкуствено възвишение, като така се слива с околния пейзаж. Само местните знаят, че на мястото навремето е имало уранова мина.
Концесията обхваща около 5 квадратни километра в Родопите, на няколко километра от Велинград, край с. Кръстава. Тя е предоставена на пловдивската фирма с решение на Министерския съвет от 2009 г., но добив досега не е започнал. Намеренията на концесионера са да вади волфрам, но в града има опасения, че в сондажните ядки има и уран. Никой не знае къде ще се дълбае, за да се вадят полезни изкопаеми, и дали няма да се засегне и бившата уранова мина.
Основният проблем е, че основната вододайна зона на Велинград попада в концесионната територия.
Две от реките минават през самата работна площадка, където ще се складира добитата руда. Те са на 10 и 27 м от извършените сондажи. Хората от Велинград са притеснени, че ако мината заработи, цялата Менделеева таблица ще се изсипе във водата на града.
„Аз ще съм първият, който си взима децата и изчезва", коментира управителят на общинската водна фирма Йордан Нанов. В момента той се е заел с учредяването на санитарно-охранителни зони около водоизточниците, каквото е изискването на нормативната уредба, но досега не е било извършено по неясни причини. Най-строго охраняемата зона, която ще бъде оградена с бодлива тел и там няма да се допускат хора, трябва да бъде ситуирана на самата работна площадка на концесионера. Документите за учредяването й вече са в „Басейнова дирекция" - Пазарджик. Ако такава зона бъде изградена, мина на това място реално не може да има.
От местното водно дружество са направили специални проучвания за това какво ще бъде влиянието на мината върху водите на града. С материалите вчера трябваше да бъде запознат и президентът Румен Радев при посещението му в града.
Проучванията показват, че ако мината заработи, 68,4% от питейната вода на града ще бъде замърсена с токсични и опасни вещества.
При дъждове и снеготопене концентрацията на такива вещества ще нарасне значително, а при порои ще надхвърли пределно допустимите норми поради отмиване на големи количества прахообразни частици от рудата на склад. Внезапно силно замърсяване е възможно при прекъсване или отваряне на жили на подземни кухини, пълни с вода. Това е отбелязано в становището на хидрогеолога, приложено към доклада по ОВОС.
Друга опасност от мината е в резултат на взривните работи да пресъхнат част от водоизточниците. Така ще се изгубят над 7% от дебита. Заедно със замърсяването сумарно от мината ще бъде засегната над 75% от питейната вода на града.
Отделно при взривовете може да се спукат и бетонните тръбопроводи, по които вече има пукнатини, защото са строени преди 60 г. Така в тях ще проникнат външни води. Това сега не би било опасно, тъй като качеството на тези води е сходно с това на уловените от водохващанията. Това обаче коренно ще се промени, ако започне експлоатация на мината, което ще замърси района.
Камионите, които ще извозват рудата, също ще допринесат за замърсяването. Планира се по труднопроходимите пътища без настилка на ден да минават по 150 камиона. Така ще бъдат замърсени не само водите, но и въздухът на Велинград. Хидроинжинерите пък не могат да дадат категорично мнение, че няма да бъдат замърсени и минералните води, от които градът зависи толкова много.
Затова местните хора са тотално против край града им да има волфрамова мина.
„Това е туристически град. Не може да има мина. Всичко зависи от хотелите. Пълна глупост е, че в мината ще дават големи заплати", коментира мъж на средна възраст, седнал да поприказва с приятели в заведение на централната улица на града. Дребният бизнес също е против. „Ще има огромен отлив на туристи. Даже слухът, че мината ще замърси водата, ще свърши работа", смята Атанас Осков, който държи закусвалня в центъра на курортния град. „Заради новините, че има уран над нормата във водата на Велинград, вече имаме отлив на туристи. Преди имаше зелени училища, сега - нищо. Хората отменят резервациите си", коментира Осков.
„Мината щяла да дава хляб на 100-200 човека. Че само на централната улица сме 120 - бутици, закусвални, заведения... За да спечели някой парички, ние ще загубим бизнеса си", коментират още Осков. „На нас мина не ни трябва. Вижте какво стана с „Бобов дол" - там хората не могат да си получат парите", добавя негов колега.
4000 в туризма остават без работа
Ще направим референдум, ако бъде допуснат добивът на руда във Велинград. Това заяви Златко Златанов, председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите в града. Той посочи, че това ще унищожи туристическия бизнес в курорта. Очаква се над 4000 заети в туристическия бизнес да останат без работа и над 80 хотела да останат празни, тъй като никой няма да иска да почива на място, където се добива волфрам.
Златанов посочи, че в хотелите идват над 3000 туристи на ден и допълни, че броят им спадна драстично, когато се появи информация за наличие на уран във водата в града. В крайна сметка се доказа, че всички показания са в норма, но ние ще съдим източниците на тази информация за пропуснати ползи, заяви още той.
Концесионерът свързан с КЦМ
Концесионерът - пловдивската фирма „Ресурс 1", е свързана с производителя на цветни метали КЦМ.
Акционери в „Ресурс 1" са фирмите ГЕОПС, „Асена Агро" и „Минметинвест". Един от управителите на „Минметинвест" - Розин Ангелов, е същевременно и член на Съвета на директорите на КЦМ.
Друг от акционерите - „Асена Агро", е на бизнесмена Росен Чаталбашев, който е и собственик на огромен спа комплекс край с. Огняново.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |