Наш патент чисти водата от уран. Последно поколение пречиствателна станция може да реши проблема със замърсената с уран и манган вода на Хасково за дни. Патентованата, изцяло българска технология, която няма еквивалент в света, чака възможност да бъде приложена на практика. Това обявиха пред "Труд" авторът й - професорът по квантова електроника и шеф на старозагорската "Елфи Тех" ООД Жеко Ганев, и Красимир Узунов, собственикът на варненската компания "Интерсервиз Узунови".
От 30 години проф. Ганев се занимава с научни разработки в тази сфера. Преди 8 г. той патентовал адаптивна станция, която избира режима на работа на пречиствателното съоръжение според замърсителния товар - тежки метали, микробилогия, токсини. Подобни продукти предлагат и големи производители в САЩ и Англия, но те са 5 до 10 пъти по-скъпи, подчерта ученият пред "Труд". Преди година и половина той обединил усилия с мениджъра Красимир Узунов и до момента общото им дружество е продало пречиствателни станции с капацитет до 20 хил. души на клиенти по цял свят.
Идеята за точно този тип адаптивни станции се родила заради многото хлор в питейната вода у нас. Той се ползва за пречистване на органичните замърсители, но крайният ефект е, че пием вода, в която има стотици пъти повече канцерогенни хлорамини от нормите на Световната здравна организация, подчерта проф. Ганев. Неговата станция решава и този проблем, като цената на най-малката - за 1000 души, е 160 000 евро.
"В рамките на 10-15 дни можем да решим въпроса на Хасково. За там са нужни четири от нашите инсталации. Правителството отпусна два милиона лева по предложение на специалисти от ВиК за нови сондажи. Това обаче няма на реши въпроса по никакъв начин, защото трябва да се търсят нови пътища за справяне с проблема", категоричен е проф. Ганев.
По думите му това, което се случва в Хасково, ще се повтори на много места в страната. "Въпросът е тук да не се всява паника. Една модерна западна инсталация за пречистване е от порядъка на десетки милиони евро и доста по-несъвършена от нашата. Тя е и десетки пъти по-евтина", посочи ученият.
Реален тест: В помощ на Хасково
Готови сме да монтираме инсталацията в 3-дневен срок, обясни Красимир Узунов пред „Труд".
Проф. Ганев и Красимир Узунов са готови да предоставят за няколко месеца инсталация за пречистване на питейна вода по физико-химичен начин с капацитет за 1000 души на Хасково. "Искаме институциите да ни разрешат да направим този реален тест, който да бъде потвърден от измервания на контролните органи. Готови сме да монтираме инсталацията в 3-дневен срок", обясни Узунов пред "Труд". Идеята трябваше да бъде разгледана на вчерашното заседание на парламентарната комисия, която търси причините за замърсяването в Хасково. Депутатите решиха, че всички предложения ще бъдат обсъдени след доклада на Министерството на икономиката, който ще излезе на 25 май. След това на ново заседание на комисията предложените писмено идеи ще бъдат разискани.
"Когато видяхме проблема в Хасково, решихме, че имаме морален дълг да помогнем. Искаме да покажем, че у нас се правят високотехнологични продукти и ако те влязат в промишлено производство, работят за здравето на българите", коментира още Узунов.
Родна иновация: Тайната е в озона
Водата влиза в реактор на съоръжението и в него структурата й става кристална.
В новото пето поколение пречиствателна станция химическият агент озон се произвежда на място и на това се основава цялата технология. "Този вид озонатор е уникален. Ние сме открили шестия метод за създаване на озон - чрез нискотемпературна плазма. Основата на цялата технология се гради на него. Такава технология също няма света. Ние сме постигнали 4 пъти по-ниска цена от най-ниската световна. Един грам озон се произвежда с 22 вата, а най-добрият американски озонатор работи със 120 вата енергия. При нас всичко е адаптивно. Колкото озон трябва за окисление на замърсителите, толкова се произвежда без намесата на човек", уточнява принципа на действие на патентовата технология проф. Ганев.
"Да кажем, във водата, която минава през станцията, уранът е във втора валенция, ние го окисляваме до осма и той става неразтворим. След това се вкарва в абсорберите, които също са автоматични. Оттук водата влиза в реактора. В него правим структурата й кристална и повече тя няма възможност да приеме външни замърсители. Тя е капсулирана и с помпи отива към потребителите", уточнява той.
Първи в света: Природен газ от утайки
С още едно решение България е първа в света. Активните утайки от пречиствателни станции, съдържащи органични съединения, в комбинация с тежки метали и токсини се преработват до висококалоричен газ без намеса в екологичното равновесие на околната среда, уточняват специалистите.
"Създали сме съоръжение и за това, което отново няма аналог в света. Говорим за нискотемпературна плазмена перолиза, която е уникално българско изобретение. Това означава, че имаме разграждане на всички органични компоненти до нормални търговски продукти. Утайката, която се получава при пречистването и която би се съхранявала някъде, замърсявайки околната среда, ние я трансформираме в природен газ. Той отива за потребление в домакинствата. Няма отделяне на сяра, няма въглеродни емисии", разкрива пред "Труд" проф. Жеко Ганев.
Зелени ритнаха първия закон на новата власт. ГЕРБ набързо оттегли подкрепата си за промените в Закона за опазване на земеделските земи, който бе внесен от трима техни депутати и четирима народни представители от коалиционния партньор „Обединени патриоти" (ОП). Политическата маневра бе направена по-малко от 12 часа след малоброен протест на зелени активисти пред сградата на Народното събрание. „Труд" научи, че във вторник на Председателския съвет на коалицията от ГЕРБ уверили ОП, че законопроектът влиза за обсъждане в пленарната зала. Вчера в тяхната стая в сградата на НС влязъл Цветан Цветанов, който обяснил, че формацията оттегля подкрепата си, тъй като не било добре още в първите дни на 44-тия парламент да има протести под прозорците на институцията.
По време на брифинга един от вносителите на текстовете - Десислава Танева от партията на Борисов, заяви:
„Оттегляме подкрепата си, въпреки че създадената в последните дни представа, че проектът касае и обслужва големи инвеститори по Българското Черноморие, не отговаря на истината".
Друг вносител - Йордан Апостолов от ОП, обяви, че без ГЕРБ този закон не може да мине и затова го изтеглят от парламента.
Пред „Труд" ситуацията коментира и Валери Симеонов, вицепремиер по икономическата и демографската политика: „Добри каузи стават жертва на политически интриги и малобройни протести."
Корекциите предвиждаха удължаване от 6 на 9 години на срока, в който собствениците на малки и средни земеделски имоти могат да строят в тях, заради получен статут на временно преотредени. Тази възможност бе въведена през 2011 г. и много дребни инвеститори се възползваха. Впоследствие на тази дейност бе поставен срок, който изтича след седмица - на 24 май. В мотивите си вносителите на законопроекта написаха, че ако този срок бъде удължен до 2019 г., собствениците ще могат да изпълнят плановете си. Зелените излязоха на площада пред НС с аргумента, че текстовете са заплаха за Черноморието, тъй като се давало още една възможност за неговото застрояване, въпреки че законът се отнася за цялата страна.
Вчера потърпевши от действията на властта се събраха на протест пред МС. Прие ги земеделският министър Румен Порожанов, който им каза, че ще има обществено обсъждане.
„Какво обсъждане, като срокът изтича другата седмица? С тези действия ГЕРБ за пореден път клекнаха пред еколозите. Сега са ощетени 14 000 дребни собственици само по морето", каза пред „Труд" Тодор Георгиев от асоциацията „Българско Черноморие".
CEZ отся четирима кандидати за българския си бизнес. Най-голямата частна енергийна сделка досега - продажбата на бизнеса на CEZ в България, навлезе във втора фаза: избор на кандидати, с които да продължат преговорите. Според различни източници, близки до процедурата, отсяването засега е наполовина - четирима са поканени да дадат окончателни оферти и банкови гаранции за ценовите си предложения. Половината от тях са изцяло местни и трудно ще намерят финансиране от порядъка на 300 млн. евро. Така те вероятно ще отпаднат, а на полуфинала почти сигурно ще играят само два. Единият е консорциумът на братя Бобокови с турската STFA Yatirim, а другият - чешката Energo-pro, която обаче би станала почти монополист на електропазара в България, ако спечели наддаването.
В сряда от CEZ разпространиха кратка официална позиция: "ЧЕЗ започва преговори с избрани инвеститори за продажба на активите си в България Преговорите ще се проведат с кандидатите, които са предложили най-добри оферти." Имена не се посочват.
Първото сито
От получените до края на април осем оферти най-високата - на израелеца Якоб Енгел, е изпаднала заради липса на доказано финансиране. Така до края на тази седмица окончателните си оферти и банкови гаранции трябва да предоставят групата на Христо Ковачки и почти неизвестната местна фотоволтаична компания "Инерком груп", които в първоначалните си предложения са посочили число, близко до 300 млн. евро, твърдят източници. Всъщност името на "Инерком" излиза чак сега, като според предишна информация спряганият кандидат беше със сгрешено име - "Интерком". Въпросната група фирми има три фотоволтаични парка - в Априлци, панагюрското село Елшица и "Хаджийски ливади" около Пазарджик. Собственик на "Инерком груп" е Гинка Върбакова. От компанията не върнаха обаждане на "Капитал", за да потвърдят информацията.
Тези два кандидата освен цената трябва да намерят и още над 100 млн. евро, за да платят заема на CEZ към ЕБВР. Причината е, че в договора за кредит има клауза, която предвижда, ако в срока му на действие компанията бъде продадена, новият собственик да е с добра репутация, съответстваща на критериите на банката. В противен случай заемът става предсрочно изискуем.
Тъй като милиардният български бизнес на CEZ не изглежда по силите на тези кандидати, от чешкия продавач се презастраховат и се готвят да поканят други два участника: обединението между братя Бобокови и турската STFA Yatirim и чешката Energo-pro, която е електрооператор в Северна България. От компанията заявиха само, че запазват интерес и преговорите зависят от CEZ.
Засега без покана за продължаване на разговорите са далите по-ниски цени кандидати: румънската Electrica и собственикът на "Минстрой" Николай Вълканов. Вълканов не беше открит за коментар, за да потвърди дали изпада от надпреварата.
Electrica е сочена като почти единствения подходящ купувач за българския бизнес на CEZ, тъй като е от същия сектор и е по-голяма от продаваните тук дружества. Правителството на Румъния притежава 48.8% от компанията, която бе приватизирана, а дялове в нея имат институционални инвеститори като ЕБВР, Black Rock Investment Management, HSBC Global Asset Management, NN Investment Partners и други.
Неяснота има по отношение на осмото предложение - на местния търговец на ток "Фючър енърджи", тъй като според едни източници те са поискали целия пакет от бизнеса, но предложената цена е в по-ниския рейндж, а според други - офертата е само за ТЕЦ "Варна" като бъдещ пристанищен проект. Собственикът на компанията Валентин Христов отказа коментар.
Какво следва
Няма точен хоризонт как ще се развие процедурата. Много вероятно е първият щедър дует от кандидати да не успее да предостави банкови гаранции тази седмица, а и въобще. Така директно ще се мине към преговори с втората двойка. Предварително спряганата дата за окончателни оферти от консорциума и Energo-pro е 5 юни.
Естествено в частната сделка може да бъде поканен и някой от другите кандидати с по-слаби оферти.
Друга възможност е отпаднал участник да се обедини с някой от продължилите. По неофициална информация от един източник българско-турският консорциум е влязъл в разговори с Electrica. Ако се осъществи тройният консорциум, то той би бил най-удачен като профил - от сектора е, в него ще има международни финансови инвеститори (собственици на STFA Yatirim са двама турски бизнесмени, но от 2014 г. миноритарен дял от 30% има и базираният в Швейцария фонд Partners Group, а сред акционерите е и фонд ADM, който доскоро имаше пакет в "Приста ойл груп" на Бобокови). Според енергиен консултант обаче Electrica е твърде предпазлива и трудно ще се обедини бързо с някой.
Стои и въпросът какво ще стане, ако Energo-pro бъде предпочетена за купувач. Тази сделка ще зависи от българската Комисия за защита на конкуренцията. Колкото и на хартия пазарът да е либерализиран, реално трите ЕРП-та владеят своите територии. Така антимонополният регулатор ще има доста повече работа да изследва придобиването на две трети от пазара от един играч и ще трябва да се аргументира доста солидно, ако реши, че не вижда проблем в това.
Заради политическата несигурност и предстоящите избори в Чехия през есента сделка може и да няма. Хаосът там пряко влияе върху решенията в CEZ, тъй като държавата е мажоритарен собственик. Този сценарий се сочи и като най-възможен от повечето странични наблюдатели на продажбата.
Одит на Сметната палата: Центърът за градска мобилност е управляван некомпетентно. Увеличаването на цената на билета за градски транспорт в София не е аргументирано, приходите от синя зона не са събирани ефективно, а бизнес плановете и отчетите на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) са под съмнение. Това са част от заключенията в одита на Сметната палата за дейността на дружеството, който беше публикуван в сряда.
Проверката беше назначена миналата година след оставките на тогавашния директор на ЦГМ Симеон Арнаудов, на съвета на директорите на общинската фирма, както и на заместник-кмета по транспорта Любомир Христов. Формалната причина за напускането на практически всички важни ръководни кадри в транспорта на столицата беше обществена поръчка за 200 хил. лв., дадена на съпруга на депутата от ГЕРБ Ирена Коцева.
Сметната палата започна проверка за дейността на ЦГМ за годините между 2014 и 2016. Одитът обхваща шест области: управление на дружеството, финансиране на градския транспорт, анализ на приходите от синя зона, анализ на разходите на ЦГМ, възлагане на обществени поръчки и отдаване и наемане на имоти. Проверката засяга законността на управленските решения и състоянието на системите за финансово управление в дружеството. Сметната палата отчита сериозни нарушения във всяка от тях.
Нередности в управлението на ЦГМ
Назначението на съвета на директорите, който управляваше ЦГМ до август 2014 г., е без проведен конкурс, а проведеният през 2014 г. е бил незаконен. Тогава Столичният общински съвет не е поставил бизнес задача за изготвяне на стратегия за развитие на дружеството към бъдещите кандидати и критериите към участниците не отговарят на нормативните изисквания. Същите проблеми има и при последния конкурс за избор на съвет на директорите на ЦГМ през 2016 г. "Не е разработена стратегия за развитие на дружеството, бизнес задача за целия срок на управление, както и бизнес задача за 2015 г.", се казва още в доклада на Сметната палата. "Това поставя под съмнение адекватността и ефективността на изпълняваните бизнес планове и отчитаните резултати в Центъра за градска мобилност".
След оставката на предишния директор на дружеството Симеон Арнаудов през лятото на миналата година той беше временно заместен от бившия началник на "Паркинги и гаражи" Румяна Милова. Тя е заемала длъжността без сключен договор, което противоречи на Търговския закон, показва още одитът.
ЦГМ има неиздължени плащания към "Столичен електротранспорт", "Столичен автотранспорт" и "Метрополитен", за които Столичният общински съвет е възложил на изпълнителните директори на общинските фирми да извършат обезценки на вземанията. "Тези решения не са сред компетентностите и правомощията на СОС", заключават от Сметната палата.
През 2014, 2015 и 2016 г. ЦГМ не е представял междинни отчети за първото полугодие пред Столичната община и собственикът на капитала не е бил навременно уведомяван за съществуващи проблеми в дружеството, става още ясно от доклада.
Проблеми със счетоводството на градския транспорт
През последните три години ЦГМ има вземания за съответно 166 млн. лв., 147 млн. лв. и 150 млн. лв., които не са правилно доказани и осчетоводени, показва проверката на Сметната палата. Ако финансовите операции не бъдат признати от Столичната община, общинското дружество може да се окаже във фалит, тъй като вземанията от общината съставляват 90% от активите му. Във финансовия отчет на ЦГМ за 2015 г. представените вземания от СО са с 22 млн. лв. по-малко, без да са доказани причините за това.
При създаване на икономическите рамки на ЦГМ за 2015 и 2016 г. не са спазени правилата и процедурите по договорите на общинското транспортно дружество. При плановете за всяка нова година не е анализирано изпълнението на икономическите рамки от предходната година. Няма анализ на "системно натрупващия се недостиг на средства за разплащане с транспортните оператори". При изпълнение на икономическите рамки не са прилагани процедури за контрол, се казва още в доклада на Сметната палата.
В предложението за увеличение на цената на билета няма информация за механизма, по който е определена новата цена. Няма и анализ на ефекта от предложение мерки, отчитат от Сметната палата. "Това, което се казва в одита, специално за цената на билета е, че механизмът не е достатъчно експлицитен", коментира пред журналисти директорът на Центъра за градска мобилност Християн Петров.
"Действията на СОС не са ефективни и не предлагат устойчиво решение на проблема със системно формиращия се недостиг на средства за разплащане на изпълнената от транспортните оператори дейност", се казва още в доклада.
Разминаване в отчетите за синя зона
Според проверката на Сметната палата до октомври 2015 г. трите мобилни оператора системно са отчитали по-ниски приходи от sms-и за платено паркиране, отколкото Центъра за градска мобилност. "Това е индикатор, че редът за отчитане на приходите не е бил достатъчно ефективен и в полза на интересите на дружеството", обобщават от одитиращия орган. През одитирания период ЦГМ не е прилагал контрол върху приходите от служебен абонамент в синя и зелена зона, посочват още от Сметната палата.
При организацията на поставянето на "скоби" на неправилно паркирали автомобили също има съществени проблеми, твърди проверката. Процесът не може да бъде проследен и контролиран адекватно, защото не е планиран правилно според закона и указанията на Министерството на финансите.
Разходи без правила
В Центъра за градска мобилност няма ясно разписани правила за допълнителните възнаграждения на контрольорите и на екипите, които поставят "скоби" на автомобилите в синя зона, показва проверката. В дружеството няма и определен таван на допълнителните възнаграждения и през 2014 и 2015 г. служители са получавали по-високи заплати от членовете на съвета на директорите на ЦГМ.
В последните три години без обществена поръчка са извършвани разходи за електрическа и топлинна енергия, пътни принадлежности, правни услуги и доставка на бланки и формуляри. "Не е осъществяван ефективен контрол върху разходите", се казва в одитния доклад на Сметната палата.
Изпълнение на обществени поръчки
Общинското транспортно дружество не е спазвало сроковете и изисквания формат при възлагането на обществени поръчки. В един от случаите ЦГМ е сключил договор с участник, който не отговаря на посочените в документацията изисквания. В много от процедурите по Закона за обществените поръчки Сметната палата открива различни несъответствия. Фирмата е пускала процедури за конкретни модели продукти, поставяла е ограничителни условия, не е посочвала минимални изисквания и е сключвала договори, без избраният участник да е предоставял всички необходими документи. В някои от случаите не са начислявани неустойки по договори, изпълнители са доставяли по-големи количества от договорените, извършвани са плащания след изтичане на договори, сключвани са незаконосъобразни допълнителни споразумения към договори.
Кабинетът жертва зам.-министър в опит да тушира нацистки скандал. Новоназначеният зам.-министър на регионалното развитие Павел Тенев подаде оставка, вицепремиерът Валери Симеонов се измъква сух, макар да продължава да не разбира какво точно се случва, а ГЕРБ като цяло зае стойка "Ни чул, ни видял". Така накратко управляващата коалиция смята да приключи нацисткия скандал, в който се забърка.
Поредните страсти около кадрови назначения в кабинета лумнаха, след като в понеделник премиерът Бойко Борисов назначи трима зам.-министри от квотата на "Обединените патриоти" (ОП), като и тримата са предложение на НФСБ, партията на Симеонов. Професионалните биографии на двама - Красимир Първанов (енергетика) и Ангел Попов (транспорт), са доста спорни и срещу тях се надигна брожение веднага след назначаването, но големият скандал се разгоря часове по-късно около третия - Павел Тенев. Оказа се, че в профила си във "Фейсбук" той е публикувал снимка, на която позира с хитлеристки поздрав край восъчни нацистки фигури в музея "Гревен" в Париж. Кадърът е отпреди 9 години. Профилът на Тенев бе бързо изтрит, но снимката остана в интернет, завъртя се в социалните мрежи и предизвика масово възмущение. Вестник "Сега" също я публикува.
Вчера БСП и лидерът на ПЕС Сергей Станишев поискаха оставката на Тенев. В късния следобед Тенев се отказа от поста, като преди това е имал среща с Борисов и Симеонов. На извънреден брифинг той съобщи, че решението е лично негово, категорично отрече да споделя нацистката философия, а семейството му претърпяло доста щети от развихрилите се страсти. "Не беше правилно това, но беше повече в подигравателен стил. Това е изкуствено напрежение, не е моментът да се пренесе към правителството", каза Тенев. Той изрично подчерта, че нито Валери Симеонов, нито Бойко Борисов са му поискали оставката заради скандалната снимка. Все пак премиерът, който ден преди това се правеше, че не забелязва скандала, прие светкавично оставката му.
Поста си засега запазва вицепремиерът Валери Симеонов, който продължава да не вижда нищо нередно в снимката на Тенев. Потърсен от "Сега" във вторник за коментар, той най-напред каза, че няма профил във "Фейсбук", не знае за кадъра и окачестви скандала с думите "глупости". След 15-ина минути сам позвъни, за да добави, че през 70-те години на миналия век самият той, като студент, е бил в лагера "Бухенвалд" и кой знае какви майтапчийски снимки си е правил там. "Дали някой не може сега да каже: Подавай оставка и се прибирай на село", обобщи Симеонов. Думите му доведоха до нов взрив от възмущение в социалните мрежи. БСП и Станишев поискаха извинение. Симеонов обаче нито се извини, нито показа да има някакви притеснения за поведението си. Пред различни медии вчера той най-напред обясни, че думите му са извадени от контекста, а после реши да "редактира" малко най-скандалното си изречение за "Бухенвалд" - не бил казвал, че снимките са майтапчийски, а че не знаел кой какви фотоси от посещението му в "Бухенвалд" може да извади. Според него определени хора търсят сензация от нищо, ровят в личния живот и изопачават така нещата, за да трупат определени дивиденти. Той нападна БСП, че творяла грозни интриги и вдигала шум, за да я забележат. Симеонов продължи да защитава Тенев до последно.
Другите представители на управляващата коалиция заеха стойка "Ни чул, ни видял" по повод целия скандал. "Няма какво да коментирам снимка от "Фейсбук"", заяви другият съпредседател на ОП и вицепремиер Красимир Каракачанов. "Не съм запознат с конкретния случай. Публичните фигури обаче трябва да бъдат много внимателно в поведението си, тъй като са отговорни пред обществото, което дава оценка според действията. В този смисъл всякакви непристойни действия не би трябвало да се толерират. Но с конкретния казус не съм запознат. Подобно поведение е неприемливо със сигурност", заяви министърът на финансите Владислав Горанов (ГЕРБ). "Не искам да коментирам. Това е мнение на Валери Симеонов, изявление на конкретен политик", каза пред "Сега" депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов. Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов определи оставката на Тенев като морален акт. Нито един от запитаните не дръзна дори да разкритикува Валери Симеонов.
Обяснимо, по-словоохотливи бяха от ДПС. "Това е вицепремиерът по демографските въпроси, това е човекът, който ще отговаря за българите в чужбина. Изявлението му е крещящо доказателство за нашата позиция по отношение на тази формация, доказателство за разлома в обществото. Вместо да чуе предупрежденията на ДПС, премиерът ги направи част от управлението на страната. Борисов ще понесе отговорността за думите на вицепремиера си. Цяла Европа не допуска такива партии в управлението. Дори преди 2 години Съветът на ЕС ги нарече "фашисти", коментира пред "Сега" депутатът от ДПС Велислава Кръстева по адрес на Симеонов.
Европейски измерения
На личния си профил лидерът на ПЕС Сергей Станишев оповести и позиция на делегацията на европейските социалисти в Европейския парламент. "Очакваме с интерес позицията на Манфред Вебер и колегите от ЕНП, които остро критикуваха подкрепата за правителството от националистите в предишни периоди. Надяваме се, че те ще имат последователна, адекватна и проевропейска позиция", се казва в нея.
Българинът е склонен да тегли заем до 6000 лв. за кола втора ръка. Българите теглят все по-големи кредити за ремонт на жилището, за обзавеждането му и за купуване на автомобил, но втора ръка. В същото време те все по-малко се обръщат към банките за заеми, с които да покрият текущи сметки, да разполагат с пари в брой или да обединят различни свои задължения. Това показва анализът на БНП Париба за последните шест месеца.
Купуването на автомобил е сред топ 3 на причините, заради които българинът тегли банков кредит. Средната стойност но исканите заеми за кола втора ръка е почти 6000 лв. Преди година сумата е била с 500 лв. по-малко. Нараства и средната стойност на исканите заеми за ремонт на жилището - от 4789 лв. на 5168 лв. За обзавеждане са достатъчни средно 3500 лв., докато преди година сумата е била 3286 лв. Изместването на акцента към купуването на кола е обяснимо - в България напоследък годишно се купуват малко над 20 000 автомобила, докато броят на новорегистрираните возила втора ръка надхвърля 200 000.
Значително обаче пада средният размер на потребителски кредити за пари в брой и плащане на сметки. Ако в периода май-октомври 2016 г. хората са търсили средно 3426 лв. в брой, то през последните шест месеца сумата е паднала до 2732 лв. За покриване на различни сметки вече се търсят средно 2400 лв., или със 17% по-малко отпреди година. Намалява и сумата, необходима за обединяване на различни задължения. В момента това е изгодно заради по-ниските банкови лихви и спестяването от такси.
Тези тенденции са добър знак за състоянието на икономиката, коментират експертите от БНП Париба. Хората са по-уверени за приходите си и затова предприемат и по-скъпи проекти, които подобряват стандарта им на живот, а не мислят единствено за запушване на дупките в семейния бюджет.
По региони
Най-висока е кредитната активност в София - почти всяка четвърта молба за заем идва от столицата. На второ място са пловдивчани с 10% от исканите кредити, следват Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград с дял от 6 до 4%. Интересна тенденция на пазара на потребителското кредитиране в България е повишаването на интереса към интернет като канал за кандидатстване. От ноември 2016 г. до април 2017 г. 34% от молбите са подадени онлайн.
Борисов и 16 министри на бала на КРИБ. Премиерът Бойко Борисов и 16 министри уважиха снощи Третия пролетен бал на най-голямата и влиятелна организация на работодателите и индустриалците у нас - КРИБ.
Ако бях частен предприемач, какъвто съм бил преди, сега щях да бъда един от вас, обърна се към членовете на КРИБ Борисов, който за трета поред година е тържеството.
Над 400 собственици и мениджъри на вай-големите компании в България напълниха зала "Джон Атанасов" в София тех парк, за да присъстват на престижната годишна церемония по връчване на най-авторитетните за бизнеса награди „КРИБ - Качество, Растеж, Иновации от България".
Сред гостите бяха кметът на София Йорданка Фандъкова, председателите на ключовите за развитието на бизнеса у нас парламентарни комисии Хасан Адемов (Комисия по труда, социалната и демографската политика), Менда Стоянова (Комисия по бюджет и финанси), Данаил Кирилов (Комисия по правни въпроси), Делян Добрев - (Комисия по енергетика). Заедно с Борисов бала уважиха вицепремиерите Томислав Дончев и Екатерина Захариева и министрите Емил Караниколов, Теменужка Петкова, Владислав Горанов, Ивайло Московски, Бисер Петков, Николай Нанков, Румен Порожанов, Цецка Цачева, Нено Димов, Лиляна Павлова, Николина Ангелкова, Николай Петров, Боил Банов, Красен Кралев.
БСК: Вдигането на минималната заплата е удар по образованите. Вдигането на минималната работна заплата, което се планира, е удар по образованите. Това смята Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. Той говори пред радио "Фокус".
Това ще доближи заплащането на хора без никакво образование с това на тези със солидно.. Не е възможно с хора, които нямат образование, които не биха могли дори да се научат на елементарна технологична дисциплина, да говорим, че бихме могли да строим една нова и просперираща България. Вдигането на минималната работна заплата срутва ценностната система в България и мотивацията на хората да се образоват. Това е сбърканата политика на всички правителства досега", каза още Данев.
Според него ръст от 3% на икономиката не е достатъчен за такъв скок на заплатата.
Борисов поиска битка срещу катастрофите, ще се бори минималната заплата да остане 460 лева. „Ще поискам от цялата нация, от всички институции, да се поведе осъзната битка срещу катастрофите и жертвите по пътя. Ин витро - божа работа, с пари, с усилията на докторите, ще се постигне нещо, но ние всяка година губим близо 1000 души. Деца, точно когато трябва да дават продукт на държавата и да радват родителите си се избиват по улиците и магистралите непрекъснато. Не само контролът и глоби, но и инфраструктурата е важна. За нея пари не бива да жалим". Това заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на годишния бал на КРИБ. Той обясни, че докато отивал към бала колата му била изпреварена от бясно каращи мотористи. Поръчал съм да ги издирят кои са, но те нямаха номера, така че не знам дали ще стане, обясни премиерът.
Борисов коментира и решението на ВАС за отмяна на минималната работна заплата от 460 лева, която бе въведена от началото на тази година. "Има си процедури", каза Борисов и увери, че ще се бори минималното възнаграждение да бъде запазено.
Помолен за коментар на оставката на зам.-министъра на регионалното развитие Пламен Тенев заради скандала с нацистки поздрав, запечатан на снимка, Борисов му благодари за това, че се е оттеглил и окачестви постъпката му като „достойна". " Той се снимал 2009 година с жена си в музея на восъчните фигури. Ако не беше на този пост и ако не беше такава ситуацията, в действителност сигурно много хора го правят. Но в нашата ситуация и в позицията, която заема той, разговарях и с Валери Симеонов. Подаде си оставката, подписах я. За мен случаят е приключил по тази тема", бе категоричен Борисов преди откриването на Третия пролетен бал на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Запитан дали Валери Симеонов също трябва да си подаде оставката, премиерът отвърна с въпрос дали е имало призиви за оставката на шефката на БСП Корнелия Нинова, когато потупа по рамото соцдепутата Крум Зарков. По време на кандидат-депутатската кампания Зарков предизвика скандал със своя реплика, че току що бил с „ченгета от ДС", с които обсъждал как да „мъчим нечий дядо". "Той се пошегува, ако си спомняте, че току що бил с ченгета, визирайки моя дядо, примерно някой дядо. Аз не ви чух да искате оставката на г-жа Нинова нито тя да се е извинила", каза Борисов и допълни, че разликата между този случай и казуса с Тенев била, че Зарков все още е депутат, а зам.-министърът си подал оставката. Борисов добави също, че от всичките им кандидати за зам. министри, той е бил най-добрия и най-подготвения, визирайки Пламен Тенев.
"Истински съжалявам, че за подобна глупост от негова страна. Можеше още първия ден, още първия миг да се извинят и да кажат грешка на всеки, случило се е в музей 2009 г. Сега сме 2017, защото това е гадно за кариерата и семейството му", заяви премиерът.
Относно поисканата среща с него от шефа на ВКС Лозан Панов, той заяви, че ще се види с него в петък 8:30 часа и ще чуе какво има да му каже.
Уволниха шефката на Агенцията по вписванията. Изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Елена Маркова бе освободена от длъжност по искане на министъра на правосъдието Цецка Цачева. Решението е било съгласувано с премиера Бойко Борисов, а причината за отстраняването на Маркова е извършена цялостна ревизия. Тя е констатирала редица нарушения в Агенцията по вписвания през последните две години. До избора на нов директор функциите на Маркова ще бъдат изпълнявани от заместника й.
Междувременно на вчерашното си заседание МС одобри промени и в надзорните съвети на НОИ и НЗОК. За нови членове на надзора на НОИ са определени социалният министър Бисер Петков и зам.-министрите на здравеопазването и икономиката Мирослав Ненков и Лъчезар Борисов. Борисов ще е член и на надзора на касата. Шеф на НС на НЗОК става зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев, като в състава на органа влизат и новият изпълнителен директор на НАП Галя Димитрова, а също Николина Сотирова от здравното ведомство.
Междувременно едноличният собственик на НДК - Конгресен център София ЕАД, одобри промени в Съвета на директорите на двореца на културата, като са освободени досегашните членове Марио Анастасов и Светлодара Енчева. На тяхно място влизат Борислав Велков и Лазарина Стоичкова. Мястото си в съвета запазва изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |