Безплатен лекар на плажа цяло лято. От 1 юни туристите във Варна и курортите край града отново ще могат безплатно да потърсят медицинска помощ направо на плажа. На охраняемите пясъчни ивици ще бъдат отворени над 20 медицински пункта, в които до края на лятото ще работят близо 60 лекари, медсестри и фелдшери. Техни колеги с реанимобил дежурят още от 15 май в комплексите Св. св. Константин и Елена и Златни пясъци, поясни д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ 1 „Св. Клементина", който от 10 г. осигурява медицинската помощ на плажовете.
Три от ивиците, които са без стопани, но са сред най-популярните заради кристално чистите си води, ще бъдат обезпечени със спасители от средата на юни, съобщи областният управител Стоян Пасев. Според него със сигурност водна охрана ще има на Фичоза, Шкорпиловци и Камчия, като за всеки пост държавата ще брои на БЧК по 15 000 лв. Пасев се надява да осигури и химически тоалетни поне на част от 24-те неохраняеми плажа в региона. В Бургас пък Северният плаж все още е без стопанин, мръсен и вишки за спасители няма. Мрачното време през уикенда не примами хората за плажуване. Това бе добър шанс да няма инциденти на култовата за морския град ивица. Няколко души спасители обаче са се хванали доброволно да патрулират по плажа.
„Всяка година още от 15 май сме по вишките. Този сезон ще се забавим заради липсата на концесионер", разказаха морските вълци. Те решили ,докато чакат да ги повикат и назначат, доброволно и без да искат от никого пари, да дежурят по Северния плаж „за всеки случай".
Търгът за плажа се обявява днес.
Официално плажът се открива на 1 юни. Готов за сезона е Централният плаж в Бургас. Ивиците в Слънчев бряг също са в пълна бойна готовност. Чисти са, има вишки, има и спасители, казаха от комплекса.
Неохраняемите, т.е. безстопанствени плажове в Бургаско са прехвърлени като грижа на областните управи.
„Очаква се финансирането. Иначе сме готови с всички документи, така че да обявим веднага поръчките за водноспасителната дейност", каза специално за „Труд" областният управител Вълчо Чолаков.
Ягоди и череши под 3 лева на пазара, вносният зеленчук по-евтин от нашия. Цените на ягодите и черешите паднаха под 3 лева за килограм на едро, като само преди седмица цената им по борсите беше над 5 лева. При черешите поевтиняването е с близо 31% и сега се продават по 2,66 лв. за килограм, показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища. Намалението при ягодите е с почти 14 на сто и килограм на едро се предлага вече по 2,75 лв.
Понижение има и при ябълките, като по борсите цената им стигна 1,36 лв./кг.
Продължава спадът и на цените на зеленчуците. Вносните домати и краставици обаче ни излизат по-изгодно от родната продукция. Българските оранжерийни домати поевтиняват с 9,7 на сто и се продават през тази седмица по 1,86 лева за килограм. Вносните се търгуват по 1,55 лева за килограм, което е с 1,9% по-евтино.
Намалението при родните оранжерийни краставици е с 0,5 на сто до 1,82 лева средно за килограм, а вносните се търгуват по 1,26 лв./кг.
Картофите поевтиняват със 7,4 на сто и се продават по 0,75 лева за килограм на едро. Цената на пресните картофи се понижава с 22,4% до 0,90 лева за килограм, а на зелето - с 13,2% под 0,60 лв./кг.
"София тех парк": Една пазарна сделка след една неизгодна. Когато има състезание, правото да построиш офис сграда в "София тех парк" от 35 хил. кв.м струва почти 10 млн. лв. Когато парцелът в атрактивния район се урежда за фаворит без търг, държавата взима за съвсем малко по-малка квадратура едва 5.6 млн. лв., или 60% от пазарната цена. Сравнението как може добре и зле да се разпределя държавно имущество става възможно, след като в петък бяха отворени трите оферти на кандидатите за поредна нова сграда в технопарка. Месец по-рано е приключена предната сделка, задвижена преди година от екипа на бившия икономически министър Божидар Лукарски. С договор при липса на състезание е снабден вносителят на Bose Ясен Игнатов. А ден след придобивката той продава дружеството на строителната компания "Маркан" срещу 1.6 млн. лв. Освен бързата печалба на Игнатов от продажбата изгодна сделка явно е сключил и купувачът, който е платил няколко милиона под установената сега пазарна цена.
Победителят в търга
Борсовият "Фонд за недвижими имоти България" даде най-високата оферта за правото на строеж в Зона 2 на парка - 9.652 млн. лв., в процедура, в която цената е единственият критерий. Предстои компанията официално да бъде определена за победител в конкурса и да подпише предварителен договор. Това трябва да стане в рамките на около месец и половина, а самата сграда трябва да бъде завършена до пет години.
Това е първата публична процедура за предоставяне на право на строеж в т.нар. зони за бъдещо развитие на "София тех парк". В състезанието участваха още два кандидата - "Армада реалти инвест", който предложи 8.35 млн. лв., и "Делта кепитъл риъл естейт" с оферта от 9.009 млн. лв. (виж карето).
Срокове и условия
Общо три кандидата подадоха оферти за придобиване на право на строеж в Зона 2 и всички те бяха допуснати до отваряне на ценовите предложения, което стана в петък. И трите оферти значително надвишават определената минимална цена от 7.461 млн. лв. По процедура предстои "София тех парк" да излезе с окончателно решение за класиране на участниците, но победителят практически е ясен - "ФНИ България", който предложи най-високата цена. Компанията ще бъде поканена в срок до 10 дни да започне процедура по сключване на предварителен договор, като това трябва да стане до 30 дни от получаване на поканата. Самото строителство се предвижда да приключи до 5 години от сключването на окончателния договор.
Според условията на процедурата още преди подписването на предварителния договор поне 30% от офис площите в бъдещата сграда трябва да бъдат резервирани от компании, които имат изследователска и развойна дейност в някоя от фокусните области на парка - науки за живота, информационни технологии и чиста енергия. От "ФНИ България" не коментираха дали вече имат договорка с бъдещи наематели. След приключване на строежа инвеститорът ще трябва да отчита изпълнението на това изискване пред "София тех парк" поне два пъти годишно.
Параметри на проекта
Застроителният план предвижда в Зона 2 да бъде изградена многофункционална административно обслужваща сграда с разгъната застроена площ до 35 хил. кв.м и подземен паркинг на две нива с обща застроена площ на подземните нива до 16 хил. кв.м. Самият терен е с площ 8140 кв.м и се намира на ъгъла на булевардите "Цариградско шосе" и "Асен Йорданов". Инвеститорът ще има задължение също да направи зелени площи и алеи около сградата.
Теренът е една от шестте зони за бъдещо развитие, които ще бъдат предоставени на инвеститори за строителство. През миналата година "София тех парк" започна преговори с няколко компании, но без да обявява конкурс. По времето на служебния министър Теодор Седларски през януари беше въведено изискването да се провеждат публични процедури за избор на инвеститори в зоните. Преди месец обаче държавната компания даде право на една от компаниите, с които преговаряше миналата година, да изгради офис сграда с разгъната застроена площ от 30 хил. кв.м. Причината беше, че още предишното ръководство на дружеството е подписало предварителен договор, който предвижда неустойка от малко над 1 млн. лв. при провал на сделката. Само ден по-късно спечелилият инвеститор - "Фраксинус инвестмънт" на спрягания за близък до Лукарски Ясен Игнатов, продаде дружеството на строителната компания "Маркан" срещу 1.6 млн. лв.
Кой наддава
"Фонд за недвижими имоти България" е едно от големите борсово търгувани дружества със специална инвестиционна цел с пазарна капитализация от 47 млн. лв. Компанията има два големи бизнес имота в София - Сграда 1 на "Бизнес парк София" и офис сградата "Камбаните" над Околовръстното, както и други инвестиции. В портфейла са и терените и сградите на два магазина "Мосю Бриколаж" в София и Варна. От компанията обмислят дали на мястото на първия, който е на бул. "Цариградско шосе", да не изградят голяма сграда. Управител на фонда е Тодор Брешков, който е и един от управляващите партньори на акселератора LAUNCHub. Офертата на компанията за "София тех парк" е 9 652 000 лв.
"Армада реалти инвест" е новорегистрирана компания на дружеството за рискови инвестиции "Армада кепитъл". Последното беше създадено преди година от няколко от членовете на борда на Endeavor, като фокусът му е върху стартиращи технологични компании. Сред партньорите е Атанас Симеонов, основател на "ВИП секюрити" и председател на българското Сдружение на фамилния бизнес. В мениджмънта на "Армада" влизат още един от основателите на "Телерик" Васил Терзиев, Иво Евгениев от фонда "Рослин", собственикът на "Телелинк" Любомир Минчев, на AG Capital Христо Илиев и др. Офертата на компанията е 8 350 057 лв.
"Делта кепитъл риъл естейт" също е новоучредено дружество на "Делта кепитъл инвестмънтс", в която партньори са финансовият министър от правителството на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев (на снимката), неговият заместник Красимир Катев и братът на Милен Велчев - Георги. "Делта кепитъл" е единият от крайните акционери в БТК заедно със Спас Русев, руската банка ВТБ и бивши кредитори. Офертата на компанията е 9 008 888 лв.
Moody's запази рейтинга на България. Международната рейтингова агенция Moody's запази кредитния рейтинг на България BAA2 със стабилна перспектива, който отговаря на средна оценка със спекулативни елементи и умерен кредитен риск в дългосрочен план. Това става ясно от съобщение на страницата на Министерството на финансите, където може да се намери и докладът на агенцията. Като положителни страни Moody's отчита гъвкавата икономика на България и стабилните средносрочни перспективи за растеж, в комбинация с предвидими политики и намаляващ дълг. От друга страна, предизвикателства пред развитието продължават да са демографските тенденции и ясно изразеното разминаване между търсени и предлагани умения на пазара на труд.
Добри икономически перспективи...
Един от факторите в полза на положителната оценка е икономическото развитие през последните две години, с ръст в БВП над 3% през 2015 и 2016 г. Частното потребление се стабилизира, а експортът получава стимул от подобрената конкурентоспособност и силно външно търсене, посочва докладът. Позитивните тенденции на пазара на труд от гледна точка на растяща заетост, заплати и падаща безработица ще продължат да помагат на развитието, a вътрешното търсене ще бъде допълнително подсилено от повишение в кредитите след края на стрес тестовете в банковия сектор. Очакванията на агенцията за инвестициите съвпадат с тези на други международни и национални институции, а именно те да нараснат през тази година в резултат на по-високо усвояване на европейски фондове.
Ниското ниво инвестиционни разходи от страна на държавата през 2016 г. обаче доведе до друг положителен фактор за рейтинга към края на годината - бюджетен излишък. Агенцията прогнозира годината да приключи с дефицит, както е заложено и в средносрочната програма на правителството, но също така отбелязва, че целта до 2020 г. бюджетът да е балансиран ще бъде достигната. Дотогава правителственият дълг ще е намалял до 23% от БВП. За сравнение, към края на март тази година нивото е 27.1% по данни на БНБ - едно от най-ниските сред страните - членки на ЕС. Успоредно с това повишението във фискалните резерви от 5.9 млрд. лв. през 2014 г. до 12.9 млрд. лв. две години по-късно също е в полза на България.
...но не за дълго
Положителните икономически фактори може и да не се пренесат в дългосрочния период. Рискът е свързан с демографски предизвикателства - ежегодният спад в броя на населението през последните две десетилетия в резултат на емиграция и ниска раждаемост. Разминаването между уменията, търсени от работодатели и предлагани от кадри, допълнително влошава проблема с недостига на персонал за бизнеса, тъй като и малкото налични потенциални служители са неподходящи.
Спадът в работната сила ще се превърне в спирачка за растежа, счита Moody's. От една страна, защото компаниите не могат да се разрастват без нужните кадри. От друга, застаряващото население и растящата продължителност на живота предстои да се превърнат в значително бреме за пенсионната система. Ползите от увеличението в пенсионната възраст и самите пенсии ще бъдат незначителни пред фискалния натиск, ако не се предприемат съществени структурни реформи, подчертава докладът.
Какво може да промени рейтинга
Повишение в оценката на страната е възможно при условие, че държавата не само продължи с фискалната консолидация, но и ускори темпа й. Това би позволило правителствения дълг да се понижи допълнително до предкризисни нива, отбелязва Moody's. Допълнително са нужни структурни реформи и ръст в производството. От друга страна, рискът от политическа нестабилност, подновено напрежение в банковия сектор и обрат в политиката на ниски бюджетни дефицити и нива на дълг, имат потенциал да понижат оценката.
Никой не разследва корупцията по високите етажи у нас. Дори БОРКОР - органът, за който не е ясно какво работи шеста година - осъзна, че никой в България не го е грижа за търговията с влияние сред управляващите.
В доклад на тема "Анализ на органите по превенция и противодействие на корупцията в Република България", изготвен в началото на месеца, се казва в прав текст, че "липсва институция с ясен ангажимент към разследване на корупцията по високите етажи". Констатацията е скандална на фона на безбройните държавни институции, които данъкоплатците издържат именно за да бъдат предпазени от корупционни престъпления. В България има антикорупционни звена във всяко министерство, към правителството, има независими комисии, държавни агенции, спецпрокуратури и спецзвена към полицията, чиято издръжка струва купища пари.
Самият БОРКОР, създаден от втория човек в ГЕРБ Цветан Цветанов с претенцията да предотвратява и да противодейства на корупцията и организираната престъпност, до този момент е направил само няколко анализа по произволни за него теми, без те да са оказали съществено влияние върху нивото на корупцията у нас. В доклада му честно се признава, че основната препоръка на Европейската комисия - да се разследват и наказват подкупите - остава неизпълнена от 2007 г. досега.
През март м.г. премиерът Бойко Борисов заяви безпардонно, че в България корупция по високите етажи на властта няма, че бием Румъния по всякакви критерии, а за лошите доклади на Брюксел за страната ни са виновни само "безотговорни медии и политици".
БОРКОР обаче е установил друго: Т. нар. антикорупционни органи не отговарят на международните стандарти, не са координирани помежду си, не са достатъчно независими, нямат капацитет, а отговорността се размива между тях.
"Наблюдаваме липса на всякаква управленска логика, на последователност в стратегическите решения и действията по тяхното изпълнение. Проблемът в България е липсата на системен подход, липсата на предварителен анализ на въздействието на стратегическите документи. Има и чести промени в законодателните актове. Възприетият у нас подход "на парче" е и причина за неудовлетворителните резултати", обобщава шефката на БОРКОР Елеонора Николова.
Според нея и подчинените й "липсва последователност, единен подход, визия и цялостен замисъл в стратегическата, законодателната и институционална рамка относно превенцията, противодействието и борбата с корупцията". Това обяснява защо и тази година страната ни остава първенец по корупция в ЕС и 57-ма в света след Ботсвана, Ямайка и Шри Ланка.
Докладът посочва, че се дублират функции, което е предпоставка за размиване на отговорността между отделните институции. Множеството органи, създадени през годините, са оставени недовършени в концептуално отношение и това е една от причините да се наблюдават слаби или липсващи практически резултати.
Наблюдава се дисбаланс в системата по превенция, противодействие и борба с корупцията - има превес на органите по противодействие и борба за сметка на чистата превенция. Налице е празнота в законодателството относно понятията корупция, корупционно поведение, корупционно действие, органи за борба с корупцията, очертаване на кръга на възможните субекти. Това оставя определени деяния и определени хора ненаказуеми, смятат от БОРКОР.
В доклада се припомня, че в програмната си реч пред Народното събрание преди дни премиерът се ангажира до края на годината да бъдат изпълнени всички 17 препоръки от мониторинговия доклад на Европейската комисия и да бъде приет изцяло нов антикорупционен закон. Затова са му направени конкретни препоръки. Например да няма дублиране на функции, да се обезпечи независимост, автономност и приемственост на дейността на органите по превенция, противодействие и борба с корупцията. И още - да се извършват прозрачни подбори на ръководителите на структурите, основани на доказан опит, добра професионална репутация, политическа независимост и безпристрастност. Да се назначат почтени служители с висока квалификация, които да минават редовно на обучение.
КФН вини политиците за критиките от Брюксел. Липсата на политическа воля за ясни законови регламентации е причината за слабостите в надзора върху дейността на пенсионните и застрахователните дружества. Това става ясно от реакцията на Комисията за финансов надзор (КФН) по повод отправените критики и конкретни препоръки от Европейската комисия (ЕК) към икономическата политика на България в рамките на т.нар. Европейски семестър.
През миналата седмица Брюксел посочи, че в банковия и небанковия финансов сектор у нас продължава да има рискове дори и след проверките и стрес тестовете на банките, застрахователите и пенсионните фондове. ЕК настоява държавните регулатори - БНБ и КФН, да подобрят контрола върху високото ниво на необслужвани фирмени кредити, върху сделките и кредитирането на свързани лица, някои трудно оценими активи и договорите за презастраховане.
"Проблемът с инвестициите в свързани лица е дефиниран като сериозна слабост в българското законодателство от КФН", коментираха от институцията в отговор на запитване от в. "Сега". От комисията посочват, че нееднократно са предлагали изменения в Кодекса за социално осигуряване, но те не са получавали законодателна подкрепа. "Независимо дали ни харесва или не, КФН е длъжна да работи съгласно разпоредбите на българския закон и предвидените в него механизми за контрол върху инвестициите в свързани лица", поясниха от комисията.
В момента КФН съвместно с финансовото министерство подготвя изменения в Кодекса за социално осигуряване и се надява дефектите в системата за контрол да бъдат отстранени от парламента. Част от предлаганите промени целят предотвратяване на конфликт на интереси и ограничават възможностите за сделки със свързани лица. Към сегашните забрани за инвестиране има предложение за нови ограничения, като например забрана за инвестиране във финансови инструменти, издадени от лица, които са част от група, в която пенсионноосигурителното дружество е дъщерно.
От КФН ще внесат и законови промени, които подобряват режима за инвестиране на средствата на пенсионните фондове. Става дума за мултифондовете, за които пенсионните дружества настояват от десетилетие. Те позволяват спестяванията на хората да бъдат инвестирани според възрастта им и личната им склонност за риск.
Мерки
Един от сериозните рискове за банките е високият дял на необслужваните кредити у нас - 13.7% по данни от юни 2016 г. Средно за ЕС този процент е 5.5 на сто, стана ясно от анализ на МВФ, разпространен миналата седмица. Освен това от фонда настояват да се разработят инструменти за по-сериозна ликвидна подкрепа на евентуално закъсали банки. В момента правилата на валутния борд ограничават възможностите за реакция, смятат от МВФ. Според управителя на БНБ Димитър Радев се подготвя пакет с мерки за намаляване на лошите кредити. Предстои да бъде завършен и плана за подобряване на работата на банковия надзор. Освен това заедно с финансовото министерство се разработват инструменти за ликвидна подкрепа към проблемни банки от страна на БНБ, ако и когато такава подкрепа се наложи.
МВР готви знакови арести. МВР готви знакови арести. Първи на мушката са престъпни босове по морето, за да се гарантира спокоен сезон за туристите. Това стана ясно от изявление на главния секретар на МВР Младен Маринов. "Предстоят арести на знакови лица и не само. Работи се по всички линии. Стремежът е да се създаде у хората усещане за сигурност", обясни Маринов пред Канал 3. Той добави, че вече се командироват полицаи по Черноморието. "При групите за наркоразпространение там залогът е голям и печалбите са сериозни. Нашата задача е нито една група да не се почувства силна и безнаказана", заяви Маринов. Той съобщи още, че се очаква нови 1000 полицаи да влязат в системата на МВР.
Сравняват цени и етикети за двойните стандарти. За три конкретни неща ще следят експертите при проверката на продуктите за двойни стандарти. На първо място ще се сравнят етикетите на едни и същи стоки продавани у нас и на същите продукти, но закупени в чужбина. Ако има разлики в описаното на етикета съдържание ще се преценява на какво се дължат те. След това експертите ще анализират дали съдържанието отговаря на описанието. Третият критерий, за който ще се следи е цената на стоките. Това обяви земеделският министър Румен Порожанов. Окончателните резултати от проверките ще станат ясни между 15 и 22 юни. Досега няма открити стоки, които да са вредни за здравето, обясни министърът.
Преди около месец бяха идентифицирани пет групи стоки, които да бъдат изследвани - детски храни, сокове, шоколадови изделия, млечни изделия, месни такива и газирани напитки, припомни Порожанов пред bTV. Експерти са определили показателите, които да бъдат изследвани и са купили над 30 вида стоки от чужди супермаркети в Германия и Австрия, обясни министърът. Изследванията се правят в родни акредитирани лаборатории.
Санкции за фирмите, които евентуално са си позволили разлики в съставките и качеството на храните, не може да има, тъй като в българското и в европейското законодателство не са предвидени глоби за подобно нарушение.
5000 студенти на бригада в САЩ. Около 5000 наши студенти ще стегнат куфарите тази година и ще заминат на бригада в САЩ. Това съобщиха за „Монитор" от програмата Work and Travel, която изпраща курсистите отвъд Океана през летния сезон. Топдестинациите са Аляска, Мейн и Keйп Код. Студентите ни се трудят предимно в сферата на хотелиерството.
Най-често младежите работят като камериери, сервитьори, продавачи в магазини, работници в увеселителен парк. Традиционно най-добрите оферти са тези, при които имат бакшиш. Заплащането варира от 8 до 12 долара на час, обясниха още от Work and Travel.
Продължителността на програмата е 4 месеца, като след края на работния период студентите имат право още един месец да пътуват из Щатите. Това е т.нар. туристически престой, след като те са свършили работа. През това време те могат да видят Ню Йорк или Ниагарския водопад.
Единични са случаите, при които курсистите, заминали на бригада, не се връщат обратно и остават в Щатите, обясниха консултантите от Work and Travel. Тoва може да се случи, ако студентите се запишат да учат в американски университет, ако се оженят или омъжат по време на престоя за американци или пък кандидатстват за туристическа виза и бъдат одобрени.
Право да заминат да работят отвъд Океана имат само студентите, които следват редовно. Затова ако бъдещите висшисти имат желание да заминат на бригада в САЩ, трябва добре да обмислят каква форма на обучение да запишат, защото ако изберат задочна, няма да могат да работят в Щатите през лятото.
Още преди Америка да избере Доналд Тръмп за президент през ноември миналата година хиляди студенти се вълнуваха какво ще се случи с възможността да работят и пътуват отвъд Океана по време на лятната си ваканция. Причината е, че според официални документи от предизборната кампания на Тръмп ще бъдат прекратени J-1 програмите. Това на практика означава, че българските студенти няма да имат възможността да се обучават или да работят на територията на Съединените щати. В крайна сметка обаче сезон 2017 ще има.
Чакаме 11 млн. туристи това лято. Над 11 600 000 чуждестранни туристи се очаква да посетят България през тази година като прогнозата е за значителен ръст от 11 на сто спрямо 2016-а, съобщи Румен Драганов - директор на Института за анализи и оценки в туризма, пред журналисти в Добрич, предаде БТА.
По думите му в големите курорти - "Слънчев бряг", "Златни пясъци", "Албена", вече има почиващи от Германия, Великобритания, Румъния и други страни.
Румен Драганов посочи, че културният туризъм в градска и историческа среда, чийто дял вече достига 50 на сто в общата структура, е новият феномен. България вече е четирисезонна дестинация благодарение на нискотарифните авиокомпании и културният туризъм доминира в голяма част от посещенията, поясни директорът на института.
Драганов коментира,че проблемът с недостига на кадри в туристическата индустрия няма да бъде решен,докато средната заплата в бранша остава 320 евро при 1400 евро в европейски страни. По думите му работодатели в бранша търсят работници от трети страни - Украйна,Молдова, Беларус, дори от Индия и Бангладеш, но остава икономическият въпрос - ниското заплащане. Драганов отбеляза,че сред целите на Националния борд по туризъм е до 2026 година средната заплата в бранша да достигне равнището в Европейския съюз.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |