Кабинетът даде заден за новите изтребители. Проектът за покупка на нови бойни самолети за армията вероятно ще бъде замразен за няколко години, след като правителството ясно даде заден ход за започването му. Въпреки че има определен модел изтребители - шведските "Грипен", и се очакваше кабинетът да реши, че започват преговорите, премиерът Бойко Борисов намекна в сряда вечерта за пренасочване на парите за самолетите към модернизиране на пехотата.
Борисов вижда възможност още да се лети със старите самолети. "Миналия петък Държавната консолидационна компания (ДКК) придоби "Авионамс". До 2028 г. МиГ-овете и Су-тата могат да летят с ремонтирани оригинални двигатели. Да видим дали най-правилно е веднага да се вземат самолети, или да се погледнат Сухопътни войски, корабите...", заяви Бойко Борисов пред bTV. Той бе попитан за ангажиментите ни към НАТО за повишаване на разходите за отбрана и достигането им до 2% от БВП през 2021 г. Според него тези пари "трябва да се вземат от другаде", а държавата имала други приоритети и трябва да се направи точна преценка в какво да се вложат.
Позицията на Борисов разгневи президента Румен Радев в Брюксел точно когато стартира срещата на върха на страните - членки на НАТО. Радев, който няколко пъти защити избора на военните, посрещна на нож позицията на премиера. Той предупреди, че "всекидневната смяна на позиции и приоритети не работи в интерес на сигурността на България". "Има решение на парламента. Когато това решение се подкопава от институциите, това означава, че подкопаваме институционалността като цяло", каза Радев, цитиран от БГНЕС.
Позицията на Борисов е странна, тъй като миналата пролет парламентът прие инвестиционния проект за придобиване на нов боен самолет. В него беше записано, че продължаването на експлоатацията на МиГ-29 до края на жизнения му цикъл е безперспективно от финансова и техническа гледна точка. Според документа, който бе приет от второто правителство на Борисов, експлоатацията на МиГ-29 до 2030 г. ще струва близо 1.7 млрд. лв. без реално повишаване на бойните възможности на изтребителя.
Заводът "Авионамс" (бившият "Г. Бенковски" - Пловдив) беше придобит съвсем наскоро от ДКК срещу близо 30 млн. лв. Заводът обаче няма никаква възможност за поддръжката на МиГ-29. Няма яснота колко ще струва оборудването за ремонт на изтребителя. Лицензите и оборудването пък трябва да се придобият от Русия.
Ако бъде взето решение за замразяване на проекта за една-две години, вероятно ще се стигне и до преразглеждане на решението на военните да класират на първо място "Грипен". В момента за класирането на офертите на доставчиците се говори единствено неофициално. То обаче беше разгледано на заседание на служебното правителство на Огнян Герджиков. Това стана повод за редица критики, че подобно решение трябва да се вземе от редовно правителство, въпреки че министрите изпълняваха решение на кабинета "Борисов 2".
На 17 май военният министър Красимир Каракачанов даде да се разбере, че прибързано е бил обявен фаворитът за нов боен самолет. "Новото правителство ще се запознае и ще обсъди трите оферти за закупуване на нов модерен изтребител за Българската армия, допълни Каракачанов, цитиран от "Фокус". Според него офертите ще се изчислят пак и ще се видят възможностите, които има българската държава. Военният министър припомни, че става въпрос за сделка за милиард и половина лева, а при грешка обществото няма да прости на правителството. "Говорим за реална преценка, а не за трикове и смяна на експертизата", поясни още той.
Тапата на "Хемус" ще се отпуши само за месец. Трафикът по магистрала "Хемус" след София ще остане блокиран още дълго време заради продължаващите ремонти по тунелите и виадуктите. Тапата ще се отпуши само за около месец - през август, но ще се образува отново през септември. Това стана ясно от думите на регионалния министър Николай Нанков, който вчера обясни плановете за рехабилитацията на съоръженията по магистралата от столицата към Варна.
"Според доклада от проверките вече е известно, че 15 от тунелите в страната са в опасно състояние. Затова продължаваме с ремонтите. В момента се работи по "Ечемишка" и "Витиня" на "Хемус". Първоначално сроковете бяха да спрем в края на юли. Въведохме денонощен режим и съкратихме срока до края на юни, така че за активния летен сезон да бъдат отворени. Но има проблем с моста след "Витиня", чието обследване показа тежко състояние. Не успяхме да възложим ремонта на 15 март според плановете, а на 20 април. Загубеното време от месец и половина означава, че ще гоним и нов срок - края на юли", обясни още министър Нанков пред БНТ. Виадуктът ще се укрепва, като се подменят арматури и се сменя бетонът. Според него става дума за левия мост в посока София-Варна.
Така според думите на министъра излиза, че северната магистрала след изхода от София ще е напълно отворена едва около месец. Защото през септември, след края на летния отпускарски сезон, ще бъде затворена другата тръба на тунела "Ечемишка". Засега не е ясно какви са сроковете за този ремонт, но след края му съоръжението щяло да е първото изцяло рехабилитарано по модерен начин. Предвидено е да има пътна връзка между двете тръби, която ще се ползва при аварии - при инциденти, които запушват движението, то ще се пусна двупосочно в другата тръба.
Структурни промени със създаването на ново спецзвено по пътна безопасност предвижда Николай Нанков в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). "И сега има експерти, които отговарят за това. Но заедно с МВР ще направим отделна структура за наблюдение и контрол на състоянието на пътищата", обясни той.
Щети
Около 1 млрд. лева годишно са нуждите от инвестиции в поддръжка и строеж на нови пътища, сочат още данните на министър Нанков. Според него част от тези пари ще се събират с въвеждането на тол системата. Поръчката се бави вече година и два месеца, а щетите за бюджета и обществото се изчисляват на около 600 млн. лв. "С въвеждането на тол системата най-много ще плащат тежкотоварните автомобили. България е с най-ниското таксуване за преминаване", каза още той.
Иван Иванов: Трите ЕРП не са изпълнявали инвестиционните си програми. Проверки на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в трите електроразпределителни дружества (ЕРП) - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про", са установили сериозно неизпълнение на техните инвестиционни програми за 2015 и 2016 г. Това е заявил председателят на комисията Иван Иванов по време на заседанието на енергийната комисия в парламента, цитиран от Publics.bg.
По думите му е констатирано сериозно разминаване между планираните и изпълнени инвестиции, които в някои случаи са се оказали значително по-ниски. Проблемът е, че инвестициите в мрежата са един от основните ценообразуващи фактори при определяне цената на електроенергията за битовите потребители. Точно за това Иванов е посочил, че неизпълнението на заложените параметри ще бъде отчетено при предстоящото определяне на цената, която трябва да влезе в сила от 1 юли.
Това означава, че те са получили по-висока цена, което сега ще бъде компенсирано.
"В противен случай ще се окаже, че електроразпределителните дружества по определен начин умишлено завишават плановете за своите инвестиционни намерения," е посочил Иванов.
Проверките на трите ЕРП са били направени по предложение на директора на дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" в КЕВР. Докладите по тях обаче все още не са финализирани, което трябва да се случи до края на май. Тогава ще бъдат обявени и пълните резултати от тях, посочиха от КЕВР за "Капитал".
"Уилям Хюз" пусна нова линия за 1.7 млн. лв. Производителят на пружини за автомобилната индустрия "Уилям Хюз България" пусна в експлоатация нова боядисваща линия за полагане на антикорозионно покритие. Проектът е на стойност 1.7 млн. лв., като малко над половината от сумата е осигурена по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", а останалото е собствено финансиране.
Това е поредната инвестиция в предприятието, което английската William Hughes изгради край Пловдив преди 13 години. До края на тази година компанията планира допълнителни инвестиции в оборудване, а през следващата година вероятно ще се наложи и ново разширяване на производствените площи.
По-устойчиво
С новата линия ще се произвеждат метални елементи, които са много по-устойчиви на корозията, която причиняват солта и химикалите за обработка на пътищата през зимата. От информацията в системата за европроекти ИСУН става ясно, че досега предприятието е използвало машина втора употреба, която не е можела да постигне изискваното качество за външните детайли. "Линията е специфична за автомобилната индустрия. Използва се за интериора и по-специално за металните елементи под седалките, които трябва да са покрити със специална боя срещу корозия", обясни генералният мениджър на компанията Бен Кокс за "Капитал".
Общата инвестиция е в размер на 1.7 млн. лв. Като безвъзмездна финансова помощ по оперативната програма са осигурени малко под 1 млн. лв., а останалите 700 хил. лв. са вложение на дружеството. Договорът по "Конкурентоспособност" беше подписан в края на 2015 г. Инсталирането на самото оборудване е отнело около три месеца, като то е монтирано върху площ от около 500 кв. м в съществуващо помещение на предприятието. Боядисващата линия ще осигури 10 нови работни места, с тенденция за повече при увеличаването на поръчките за работа, уточни Кокс.
Още инвестиции
Това обаче не е последният проект на компанията, която е специализирана в производството на пружини, изделия от огъната тел и други свързани процеси като боядисване, заваряване и полагане на пластмасово покритие и работи почти изцяло за автомобилната индустрия. "През тази година планираме допълнителна инвестиция в размер на 1-1.5 млн. евро. Ще закупим нови машини за шприцване, заваръчни роботи и машини за огъване на тел", каза Кокс за "Капитал". "Очакваме също, че в началото на 2018 г. ще се наложи и допълнително разширяване на производствените помещения", добави той.
Английската компания стъпи в България през 2004 г., когато купи 10 дка земя и изгради завод в зона "Раковски" (сега част от пловдивската "Тракия икономическа зона"). Бизнесът й започна в 1000 кв. м сграда и 20 работника. В момента дружеството има изградени пет халета с обща площ над 5000 кв. м, в които работят 175 души. По думите на Кокс пазарът на работна ръка е доста конкурентен. "Все пак има хора, но те трябва да бъдат обучени, за да могат да работят на нашите машини", каза той и добави, че заводът е оборудван с 55 машини с програмно управление.
Пазар
Продуктите на "Уилям Хюз" се доставят почти в цяла Европа - Германия, Полша, Франция, Великобритания, Унгария, Чехия, Словакия, Италия, Турция, както и в Мексико, а малки количества се продават в Китай и Южна Африка, посочи Кокс. Основни клиенти на компанията са Faurecia, Johnson Controls, Proseat, Ferer, Boxmark и т.н.
Резултатите на дружеството показват ежегоден ръст на продажбите (виж таблицата). По думите на Кокс очакванията за тази година са оборът да нарасне с нови 24%.
История и истерия след „македонската земя". Славянската писменост дойде от "македонската земя", заяви на 24 май руският президент Владимир Путин на среща с македонския си колега Георге Иванов. Думите му предизвикаха остри реакции у нас, а междувременно "Труд" потърси мнението на експерти.
Руският президент Владимир Путин е избрал позволяваща разнообразни тълкувания фраза, че кирилицата е дошла от "македонска земя". Причината е, че екипът му е бил наясно с официалното мнение на компетентните руски власти по въпроса. Това посочи в своя позиция по казуса директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
Според премиера Бойко Борисов подобни изявления на 24 май са провокирали остри реакции сред българските граждани. На среща с руския посланик у нас Анатолий Макаров той изтъкна, че и днес на създадената на българска земя азбука пишат десетки народи в цял свят, включително населяващи територията на Руската федерация.
"Правим и ще правим всичко възможно за това нашите отношения да бъдат възможно най-добри и винаги ще се стремим към това", заяви посланик Макаров след срещата в Министерския съвет, а междувременно говорителката на руското външно министерство Мария Захарова посочи: "Още по времето на Римската империя регионът, където по-късно са се родили и работили светите Кирил и Методий, се е наричал Македония, затова по този въпрос всичко би трябвало да е пределно ясно и понятно".
"Вчера (24 май - б.а.) беше един светъл празник за всички славяни, за всички народи, които използват кирилицата. Ако искаме наистина славянските народи да стоят обединени, това може да стане само ако уважаваме историята. А тя много ясно сочи, че България е историческата родина на славянската цивилизация и култура", заяви по въпроса и президентът Румен Радев.
"Използването на историята като разменна монета в политиката невинаги води до желания резултат", допълни той преди срещата на държавните и правителствените ръководители на страните членки на НАТО в Брюксел.
В парламента основата тема също бе изказването на руския президент и реакциите след това.
Д-р Тодор Чобанов: Византия вижда в българите бъдещи християни
"Първият славянски език, получил азбука, писменост и литература, е българският. Това е така, защото в съседство с могъщата културно Византия се простира езическа все още тогава България и гравитиращи към нея славянски племена, в които империята вижда бъдещи християни. Божието слово се възприема най-добре на роден език и това е голямото интелектуално откровение на Кирил и Методий. Именно затова те създават глаголицата, с която започва християнизацията на България. Глаголицата обаче е твърде сложна графично и още в края на IX век в центровете на българската държавност - Плиска, Преслав и Охрид - е наложена нова графична система.", заяви в своя позиция зам.-кметът на София по културата.
Акад. Георги Марков: Въпрос е на руска външна политика, а не на наука
"Изказването на руския президент не е изненада, тъй като Русия исторически има периодично различни любими по-малки славянски сестри, да кажа и аз като Достоевски. Сърбия беше любимата сестра на царска Русия, ние бяхме 45 години любимата по-малка сестра на СССР. Днес ние сме в НАТО и ЕС. И сега пак Сърбия е любимата сестра, но към нея присъединяват и Македония. Това е въпрос на руска външна политика, а не на наука. Защото в Москва учените знаят за кирилицата, че е българска азбука. Вина имат и българските политици, особено бившият президент Плевнелиев. Колегите ми в Москва се чудят защо така бързо обръщаме палачинката. Казвам им - едно са политиците, друго е народът", заяви историкът пред "Труд".
Проф. Пламен Павлов: Това не са случайни думи, а страната ни е на прицел
"Изявлението на президента Путин, макар направено и някак между другото във формата на дипломатическия протокол, въобще не е случайно и не е грешка и незнание. Това е последователна руска политика, поне от последните няколко години, за дестабилизация на Западните Балкани и целия Европейски съюз. И тук несъмнено България е на прицел. Това не са случайни думи. В Средновековието по времето на светите братя Кирил и Методий македонска земя е Одрин, македонска земя е Пловдив, македонска земя е Източна Тракия. И това е до XVII-XVIII век, даже и до по-късно. Азбуката, която използва Русия, не е дадена от никаква македонска земя, тъй като тя тогава не съществува", заяви историкът пред "Труд".
Проф. Божидар Димитров: България трябва да е доволна от изказването на Путин
"Всеки държавник от този ранг се подготвя при среща с омолог какво да каже на госта си. При такива посещения трябва да кажеш нещо, което да поласкае самолюбието на госта, но да внимаваш това да не разсърди околни държави. Затова Путин не е казал нито, че азбуката е получена от Македония, нито от македонския народ. Казал е "македонската земя". От изявлението му би трябвало най-доволни да са гърците, тъй като подкрепя тезата им, че Македония е част от гръцкото културно-историческо наследство. Могат да бъдат доволни и българите, но не са. Очевидно е бил наистина добре подготвен за срещата, свалям шапка на екипа му", заяви директорът на Националния исторически музей пред "Труд".
Забраняват приватизацията на 199 държавни фирми. Правителството забранява приватизацията на 199 фирми с държавно участие, стана ясно от промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, качени за обществено обсъждане. От тях 136 са еднолични държавни търговски дружества, а 63 - с над 50% държавно участие. Идеята за край на приватизацията вече беше обявена от министъра на икономиката Емил Караниколов. В анализ, изготвен от ведомството му, става ясно, че заради промените в закона не се очаква да бъдат прекратени процедури, тъй като в момента има стартирали три такива за продажба на обособени части - две от Български пощи (в Панагюрище и В. Търново) и бивш учебен корпус в с. Миндя. Процедурите се очаква да приключат до 1 юни 2017 г.
Тъй като над 98 % от ресурса на българската държава за приватизация е изчерпан, затова се налага необходимостта да бъде преустановен процесът на продажба на акции и дялове, собственост на държавата, аргументират се от икономическото министерство.
Според вносителите е важно дружествата, които са останали и съществуват над 20 години, да бъдат развивани. Това важи особено за големите предприятия, които и досега бяха включени в забранителния списък за приватизация и са със стратегическо значение за икономиката. Законопроектът предвижда занапред обособени части от имущества на държавни дружества или техни дъщерни предприятия да бъдат продавани след решение на Народното събрание по предложение на Министерския съвет.
Според вносителите, ако не се приемат промените в закона ще остане рискът от продажба на части от предприятията на безценица.
Те не очакват спирането на приватизацията да доведе до лавина от съдебни спорове.
Ловят по-лесно данъчни нарушители. Националната агенция по приходите ще може по-лесно да хваща данъчни измамници и да повиши събираемостта в бюджета. Това ще стане ясно, след като кабинетът одобри Кабинетът одобри присъединяването на България към Общата система за пренос на данни. Реалното синхронизиране с данъчните системи по цял свят ще стане реален факт след няколко месеца. Включването на страната ни в системата се налага, за да се изпълнят международните ангажименти за автоматичен обмен на информация към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съобщиха от кабинета.
Системата позволява на данъчните администрации по целия свят да обменят информация без да е необходимо да правят допълнителни разходи за разработване и поддръжка на множество други системи за обмен на данъчна информация. По този начин България ще получи предвидената в споразумението информация от останалите участващи страни, сред които и тези с преференциални данъчни режими. Системата ще се използва и за обмен на данъчни становища. Функционалността на системата може да бъде повишена и да обхване още и обмена на информация при поискване по данъчни въпроси и спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане, уточняват от Министерския съвет.
Очаква се системата да започне да функционира от средата на годината.
През 2016: Държавата конфискува незаконни имоти за 18 млн. Имущество за над 18 милиона лева е отнела държавата през изминалата 2016 година. Причината е, че то е било придобито по незаконен начин. Това стана ясно от доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, представен в Народното събрание вчера. Една от точките в дневния ред на депутатите бе именно приемането на отчета за работата на ресорната комисия за борба с корупцията. През изминалата година са влезли в сила 31 съдебни решения за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, на стойност 16 874 445 лева.
На база на направените промени в законовата рамка обаче комисията е отнела отново 2016 г. и имущество за 1 899 849 лева. Така общата стойност на отнетото имущество в полза на държавата е над 18,7 млн. лв., което до момента е рекорд за работата на комисията.
От събраните пари най-голям е делът на имуществото, придобито със средства от незаконна банкова дейност, организиране, участие и членуване в престъпна група и разпространение на наркотици. Рекорд се очаква да има и през настоящата година, стана ясно още по време на изслушването в пленарна зала. Причината е, че само до момента комисията е отнела имущество за над 14 млн. лв., което означава, че до края на годината сумата ще надхвърли постигнатия сега резултат.
Общата стойност на внесените през 2016 г. искове пък е в размер на 1 119 583 лева. В парламента вчера бе повдигнат и въпросът за необходимостта от създаване на нова агенция, която да се занимава с управлението на отнетото имущество.
Опасни гемии ни разхождат по морето. Опасни корабчета разхождат туристи в морето. Във Варна например има около 60 регистрирани лодки за разходки, като половината от тях са с по-голям капацитет, a капитаните им нямат нужната квалификация да ги управляват. От това лято обаче им е дадена възможност да преминат през допълнителни курсове и да узаконят дейността си, съобщи за „Монитор" шефът на „Морска администрация" в града капитан Валентин Енчев.
Сред най-фрапиращите нарушения са недостатъчният брой спасителни жилетки, които задължително трябва да се поставят по време на плаването. Не са малко и случаите на претоварване на лодките, като това най-често е констатирано по р. Камчия. Липсват и информационните табели, които трябва задължително да посочват максимално разрешения брой пътници, които безопасно може да се возят в плавателния съд. Някои недобросъвестни собственици пък умишлено махат или заменят табелите с други, с посочен по-голям брой пътници.
Повече от 510 плавателни съда за риболов, за спорт и превоз на пътници са проверeни от инспектори на Морска администрация - Варна във връзка с подготовката за летния туристически сезон. „Инспекциите стартираха от 1 март и ще продължат до средата на юни, обясни кап. Валентин Енчев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |