От юли всеки трети пенсионер ще е с минимална пенсия от 180 лв. От 1 юли почти всеки трети пенсионер у нас ще получава минималната пенсия за стаж и възраст, която кабинетът планира да увеличи на 180 лв. Толкова ще получават около 668 000 възрастни българи, или 31.5% от всички пенсионери. От 1 октомври този вид пенсия ще нарасне с още 20 лв. и така минималната пенсия от 200 лв. ще вземат вече 38% от възрастните хора. Правителството публикува за обсъждане постановление за промяна на бюджета на Държавното обществено осигуряване, за да изпълни обещанието си от управленската програма. Предстои текстовете да бъдат разгледани и в тристранката.
Всички останали пенсии от юли ще се увеличат само с 2.4%, както е предвидено по закона. Мотивите, с които социалният министър Бисер Петков предлага увеличението на минималната пенсия за стаж и възраст, са лаконични. "С цел подобряване адекватността на пенсиите за трудова дейност е необходимо да се определи по-висок минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст", пише Петков. Адекватността за останалите около 60% от пенсионерите у нас обаче няма да се подобри.
Според разчетите от 1 юли минималната пенсия от 161.38 лв. става 180 лв. Това е ръст с 11.5%. За трите месеца - до октомври, това ще струва по 8.8 млн. лв. месечно. Втората стъпка е от 1 октомври, когато пенсията става 200 лв. До края на годината тази мярка ще струва по 14.7 млн. лв. Така общо за половин година увеличението само на минималната пенсия ще струва допълнително 100 млн. лв., като тук се включва и ръстът на всички останали пенсии, вързани към тази. Такива са различните видове пенсии за инвалидност и наследствените пенсии. Според кабинета тази допълнителна сума ще дойде от по-добрите приходи от пенсионни вноски в НОИ и заради това няма да се налага да се вземат повече пари от хазната. Според отчета на бюджета на ДОО-то към края на март приходите от осигуровки са с 66 млн. лв. повече. За следващата година сумата за по-високата минимална пенсия е 280 млн. лв., ако се запази размерът от 200 лв.
Изолираното увеличение на минималния размер на пенсията за стаж и възраст ще деформира сериозно пенсионната система. В момента над 547 хил. пенсионери получават минимална пенсия за стаж и възраст. Това означава, че сега почти всеки пети (около 24% от всички) пенсионер получава минималната пенсия. Този вид пенсия се дава и на хора, които нямат необходимите внесени осигуровки дори и за минимален размер. А хората, които имат реален принос към системата, ще получат много по-малко увеличение. Така ще се задълбочи сериозно диспропорцията между реалния осигурителен принос и размера на пенсията. При увеличението на 200 лв. вече около 800 хил. ще са пенсионерите с минимална пенсия, или почти 38% от всички. Пенсионерите, чиито размери на пенсиите са под 200 лв. или под минималния размер на пенсията за съответния вид, ще бъдат приравнени на новия минимален размер. Така според разчетите около 132 хил. възрастни хора ще получат между 0 и 11% увеличение, а 668 хил. - от 11%. Пенсионерът с 200.38 лв. сегашна пенсия обаче ще получи само 2.4%, въпреки че има по-голям принос към осигуряването.
Още
Социалната пенсия за старост ще се увеличи също с 2.4% и от 118.14 лв. ще стане 120.98 лв. Право на тази пенсия имат хората над 70 години с много ниски доходи. По нея се изчисляват други пенсии, несвързани с трудова дейност.
Въпреки "неустоимата оферта" от ЕК България е далече от еврото. България все още е твърде далеч от еврото въпреки "неустоимата оферта", която обеща във вторник еврокомисарят Пиер Московиси. Тогава той заяви, че ще бъде направено специално предложение към страните, които още не са приели еврото. Еврозоната остава водещ приоритет за страната ни, стана ясно от изказванията на финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев и банкери на форум на Асоциацията на банките вчера. Съмнения предизвикват сроковете и начинът да стигнем до общата валута.
"След 20 години валутен борд това е нашият естествен път", заяви Горанов, който обаче не посочи какво конкретно може да очакваме от ЕС. Според Димитър Радев влизането в еврозоната е крайна цел, но преди това има задачи, които България трябва да изпълни. Много сдържан в отговора си бе Питър Прат от борда на директорите на Европейската централна банка. "Присъединяването към еврозоната е необратимо решение, затова трябва да бъде обмислено много внимателно", коментира той.
"Съгласно договора за функциониране на ЕС България рано или късно ще влезе в еврозоната", допълни финансовият министър Владислав Горанов. Той посочи, че България е една от малкото държави заедно с Румъния, които убедено вървят в тази посока. В същото време има държави с резерви, като например Полша. "Проблемът на България не е, че не изпълняваме техническите критерии. Подобно на Шенген това е въпрос на политическо сближаване, работа на институциите и доверие, за да може онези подредени общества, към които се стремим и с които сме в едно обединено семейство, да повярват, че трябва да споделят с нас валутата си", каза Горанов.
МВФ и Световната банка: Проблем са банковите заеми към свързани лица. МВФ и Световната банка са провели собствен стрес тест на българската банкова система, който е показал сходни с тези на БНБ резултати, като пет банки са показали капиталов недостиг. Това става ясно от доклада за оценката на финансовата стабилност на страната (FSAP). Там се посочва още, че остава проблемът с концентрацията на кредити към свързани лица, както и високото ниво на необслужвани кредити. МВФ препоръчва и създаването на фонд за ликвидна подкрепа.
Банковата система има значителни капиталови буфери и генерира стабилна печалба, но остава уязвима от шокове, се казва в оценката. Банковият надзор има напредък в укрепването си, но са необходими още действия, пише още там.
Пет по-слаби банки
От доклада става ясно, че МВФ и Световната банка са провели собствен стрес тест, стъпвайки върху входните данни на БНБ за проведените от централната банка миналата година проверки на активите и стрес тестове в сектора. От МВФ са тествали банките с местни собственици допълнително и при по-голям отлив на депозити. Изводите на двете международни институции се припокриват в общи линии с тези на БНБ с разликата, че при техните тестове пет, а не три банки се оказват с капиталов недостиг и са под регулаторно изисквания минимум на CET 1 (базов капитал от първи ред) от 4.5%. От МВФ посочват, че това е скромен брой банки, но в края на симулационния период (юни 2019 г.) три стават неплатежоспособни. Имена няма.
Препоръката на МВФ е тези банки да се капитализират до средата на 2017 г., тъй като те държат 12% от активите в сектора.
От фонда препоръчват и да се създаде фонд за ликвидна подкрепа в случай на ликвидна криза предвид невъзможността на БНБ да действа като кредитор от последна инстанция, тъй като страната е във валутен борд. Посочено е, че този фонд би могъл да се попълва с вноски от банките и в някаква степен от БНБ, а на Министерството на финансите да се дадат правомощия, с които да влиза в ролята на кредитор от последна инстанция.
Рискът при местните банки
Основните линии, по които банковата система е уязвима, са високото ниво на необслужваните заеми, концентрацията на кредити в няколко банки, относително високата задлъжнялост на корпоративния сектор.
Анализът на концентрацията на кредити разкрива уязвимостта на няколко банки. Те имат големи експозиции в балансите си, които представляват значима част от капиталовата им база. Концентрацията на кредитния портфейл, включително към свързани лица в някои местни банки, може да представлява по-голям риск от този, оценен по време на прегледа на активите и стрес тестовете. Поради концентрацията на експозиции при проблеми на някои от кредитите в тези банки може да се стигне до значителни загуби, се посочва в оценката.
В доклада МВФ обръща внимание на това, че е постигнат напредък в укрепването на банковия надзор след оценката през 2015 г. на съответствието на надзорните практики на БНБ с Базелските основни принципи, но са необходими още действия и ресурси. Посочва се, че рамката за управление на кризи в банковия сектор е изградена на здрава основа, но предстоят още важни стъпки, включително одобряването на плановете за преструктуриране на системно важни местни банки и разработването на инструменти за ликвидна подкрепа от страна на централната банка.
По проблема с кредитирането на свързани лица фондът посочва, че БНБ работи по конкретни нормативни промени - подготвя се наредба към Закона за кредитните институции, която да опише и предотврати стандартните схеми за заобикаляне на ограниченията. Там трябва да се включат процедури за идентифицирането на крайния реален собственик на фирма кредитополучател, ще изисква и поддържането на регистри на свързани лица. Съветът е още големите експозиции да се следят от "Банков надзор" индивидуално.
Димитър Радев, управител на БНБ, в своя реч по повод 25-ата годишнина на Асоциацията на банките в България даде в известна степен разяснения по основни акценти от доклада на МФВ. Той посочи, че БНБ следи "за стриктното изпълнение на мерките, произтичащи от прегледа на качеството на активите, с фокус върху изпълнението на плановете за възстановяване на капиталовите буфери за тези банки, на които това беше предписано". Допълни, че централната банка внимателно анализира ситуацията с необслужваните кредити на ниво банкова система и в отделните банки и е "в процес на разработване на комплексни мерки, които биха създали условия за намаляване на тези кредити, в т.ч. чрез увеличение на провизиите, повишено отписване на несъбираеми кредити, усъвършенстване оценяването на обезпеченията и по-добри практики на оповестяване и събиране на данни". Работи се и по мерки за одобрение на планове за преструктуриране на системно важните местни банки, както вече е направено за дъщерните дружества на европейските банки. Димитър Радев посочи и че съвместно с Министерството на финансите се разработват инструменти за оказване на ликвидна подкрепа, ако се наложи оказването на такава.
Еврозоната ще се променя. Без бърза писта за България. Европейската комисия ще представи следващата седмица предложение, което ще направи примамливо приемането на единната валута за всички страни от съюза, които все още са извън еврозоната. Това заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Reuters. Според агенцията предложението ще се съдържа в доклад за бъдещето на еврозоната. То ще е част от по-широк план на еврокомисията за реформиране на съюза след Brexit и ще е в отговор на все по-засилващия се евроскептицизъм.
Така представена, информацията отвори поле за спекулации, че входът към единния валутен съюз може да бъде либерализиран. Източник от Европейската комисия обаче заяви пред "Капитал", че реформата на еврозоната и присъединяването на нови страни към нея са две различни теми. От там допълниха, че критериите за приемане на еврото няма да бъдат засегнати от доклада, който ще се представи в края на май.
Изгубени в превода
"Ще се опитаме да изработим рамка, която да е толкова привлекателна, че да е - както казват във филмите - "предложение, което не можеш да откажеш", заяви Московиси, цитиран от Reuters, в отговор на въпроси на журналисти за подробности за неговата инициатива "за приключване на икономическия и монетарен съюз до 2025 г". Изказването му вероятно е свързано със статия, публикувана от Frankfurter Allgemeine Zeitung в края на миналата седмица. Германският вестник твърди, че на конфиденциална среща в Страсбург между Московиси, европейския комисар за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис и членове на Европейския парламент е бил повдигнат въпросът всички държави членки да приемат еврото до 2025 г. Което пък беше изтълкувано от полски медии като план за насилствено присъединяване към валутния съюз. Изказването на Московиси за привлекателната оферта вероятно е било в отговор на тези притеснения.
Входът към еврозоната
"Ключът към портата на еврозоната се държи от ЕЦБ. Влизането в ЕРМ 2 не е политическо решение, а изцяло зависи от ЕЦБ. Съответно без действие от страна на банката като централна фигура цялата тази инициатива няма как да се случи", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. "Няма как да се смекчат изискванията за влизане в ERM 2, защото това би означавало промяна в законодателството, за което еврокомисията няма юрисдикция", допълва още той.
"Има договор, има и критерии за сближаване, които трябва да изпълните, и дебатът трябва да се води, когато се постигне това, което ние наричаме устойчиво сближаване. Вие знаете, че когато веднъж влезете във валутния съюз, това е необратимо", заяви Питър Прат, член на управителния съвет на ЕЦБ, на събитие на Асоциацията на банките в България в сряда.
На същото събитие финансовият министър Владислав Горанов потвърди, че присъединяването към еврозоната остава водещ приоритет за България. "Чух интересен анонс от страна на комисаря Московиси, че се готви нестандартно предложение към държавите извън еврозоната. Очаквам го с интерес, тъй като ние сме една от държавите извън еврозоната", допълни министърът. Управителят на БНБ Димитър Радев също потвърди, че влизането във валутния съюз е "крайна цел", но допълни, че преди това има задачи, които страната ни трябва да изпълни.
Жалбата на Марешки срещу „Лукойл" е неоснователна. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) намира за неоснователна жалбата на компанията "Трейднет Варна", собственост на варненския депутат Веселин Марешки, срещу "Лукойл Нефтофим Бургас". В сигнала от 2015 г. рафинерията е набедена,че продава горива на бензиностанциите си на цени под тези на едро и че нарушава конкурентната среда във Варна.
Решението на регулатора е взето преди 10 дни, но е публикувано едва преди ден. Комисията е установила, че "Лукойл България" не е предприятие с господстващо положение на пазара на едро и дребно на територията на Варна. КЗК допълва, че "Лукойл България" ЕООД няма и не е имало сключен договор за продажба на горива с "Трейднет Варна" ЕООД и че компанията на Марешки е сменяла доставчиците си, което доказва, че на пазара има конкуренция.
"В случая макар продуктите, произведени от "Лукойл Нефтохим Бургас" да се реализират на територията на страната чрез "Лукойл България" ЕООД, последното дружество не доставя директно до бензиностанциите. Между "Лукойл България" ЕООД и бензиностанциите действа друга категория търговци на едро, които купуват автомобилни горива от вътрешни доставчици с цел препродажбата им на пазара на едро или на пазара на дребно", обясняват от КЗК. Според регулатора по този начин доставките до търговците на дребно се извършват чрез посредници от междинна група търговци, които са независими от дружеството и имат независима пазарна, в това число и ценова политика на пазара на едро. В този смисъл към така повдигнатите твърдения от "Трейднет Варна" ООД доктрината за "свиване на маржовете" (ценова преса) е принципно неприложима, посочват от КЗК.
Внуче и баба върнаха изгубено портмоне с 1000 лева и документи. Петгодишно момиченце от детска градина в Лом намери портмоне с много пари и лични документи и го предаде на учителката си. Малко по-късно портфейлът се върна при собственичката си - българка, която трябвало да пътува в чужбина. Случаят е станал в детска градина „Снежанка" в близост до пристанището в Лом. През деня в забавачката имало празник, малчуганите подготвили програма с песни и танци, а след това близките започнали да прибират деца и внуци. Малката Цветелия Антонова от втора група си тръгнала с баба си Антония . След няколко минути детето се върнало и предало на учителката си Виктория Вилиянова голямо дамско портмоне с цип. „Отворихме заедно с бабата портфейла и намерихме вътре голяма пачка. Не сме ги броили, но бяха над 1000 лева в банкноти по 50 и 20 лева. Имаше и смартфон, лична карта, шофьорска книжка и банкови карти", разказа г-жа Вилиянова. От документите преподавателката разбрала, че портфейлът е собственост на 55-годишна жена от Царево. След като безуспешно с опитали да се свържат по телефона с притежателката на изгубените вещи, учителката, бабата и детето тръгнали към полицията, за да предадат парите и документите. В този момент към тях се задала собственичката на портфейла. Тя обяснила, че гостувала на дъщеря си в Лом, преди да замине да търси работа в чужбина, седнала за малко с приятелка на пейка в детската градина и забравила портмонето си. А там били всичките й пари и документи.
„Жената беше много щастлива! Радваше се, че не е провалила пътуването си и си е върнала документите и парите! Извади 40 лева от портфейла и ги даде на бабата за подарък на момичето. Те отказаха, но жената настоя!", разказаха очевидци.
Намерило портфейла, докато си играело с котки в градината
Момиченцето е дъщеря на полицай
„Детето е истинско слънце!", разказа учителката Виктория Вилиянова
„Ако не беше Цветелия, нямаше да видим портфейла. Тя е много пъргава, тичаше по алеята, подгони три котета и стигна до беседката в градината.
Там видя портмонето и ми го донесе. Поиска да намерим собственика и се върнахме при учителите!", сподели бабата Антония.
Малката Цветелия е дъщеря на полицая Антон - служител в районното управление на МВР в Лом, и студентката Магдалена - задочничка по специалността „Финанси" в Свищов, която работи в магазин в общинската болница. Момиченцето има и брат Георги, който е във втори клас.
„Детето е изключително добро и възпитано. Усмихнато и игриво, истинско слънце!", обрисува Цветелия учителката й Виктория Вилиянова.
Плащат на учителите според резултатите. Увеличението на учителските заплати няма да е на калпак, а според качеството на работата им. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов. И уточни, че първоначалният скок на възнагражденията от 15% средно ще се реализира еднакво за всички през септември. Втората стъпка обаче ще е според резултатите от работата и задържането на децата в училище. "Колегите вече работят върху механизъм за диференцирано разпределение на увеличението, обсъдихме го и с министъра на образованието. Но няма да се приложи веднага, защото трябва да се види как работи системата. Целта е вдигането на заплатите да се използва като стимул", обясни Горанов.
Той добави, че приоритет на правителството е до четири години парите на учителите да се удвоят.
Замъкът в Равадиново с приз и от Китай. Поредно световно признание получи българската атракция замъкът "Влюбен във вятъра" в Равадиново. Забележителността получи златен приз по време на международното туристическо изложение ITB China в Шанхай, Китай. Атракцията е отличена в категорията "Качество на туристическия продукт". За да получи най-голямата награда, замъкът в созополското село Равадиново пребори 300 000 конкуренти. Голяма част от конкурентите на родната атракция бяха многомилионни корпорации и държавни организации. На второ място в категорията останаха Кралските музеи Грийнуич, Лондон, Великобритания. В останалите пет категории сред победителите са Националният борд за туризъм на Емирство Шаржа от Обединените арабски емирства, световноизвестният курорт Бинтан Ризорт в Сингапур и Туристическият конгресен център на Лос Анджелис, чиито бюджети за реклама, маркетинг и опериране са стотици пъти по-големи от тези на българската туристическа забележителност. А световноизвестният музей на восъчните фигури на Мадам Тюсо дори остана извън класациите.
Златният приз ще бъде връчен на собственика на замъка Георги Тумпалов по време на официалното откриване на туристическия сезон в Созопол на 3 юни. На церемонията ще присъства туристическият министър Николина Ангелкова, както и директорът на института за Международен туризъм - Китай.
Бежанци плащат по 1000 лв. за пощенска кутия. Бежанци броят по 1000 лева за пощенски кутии у нас, за да могат да се уредят с БГ документи, показа проверка на „Монитор. Това е цената, която плащат мигрантите на хора, съгласни да си дадат адреса, за да може чужденците да напуснат лагерите, в които ги настаняват. По този начин сирийците и афганистанците могат да започнат работа, да минат по-бърза процедура по получаването на статут и дори да се интегрират по-лесно в обществото, като започнат дори да получават безплатни уроци по български. Много малка част от тях обаче се възползват от тези привилегии. Те просто фиктивно се настаняват на българския си адрес, а след това изчезват с помощта на каналджиите към някоя друга европейска страна.
Според данни на МВР около 500 мигранти живеят на т.нар. външни адреси в страната. Най-много са в София. Повечето от тях са дали именно такса, за да получат на документи временното си местообитание и така да напуснат спокойно лагера. Само за последния месец са били заловени около 80 подобни мигранти. Причината е, че въпреки че напускат пределите на общежитията, в които ги настаняват, те продължават да се водят на отчет и да са под контрол на ДАБ и МВР. Така при проверка ставало ясно, че на въпросния адрес няма чужденци. Дори никога не били стъпвали там. Според разследващите това е типичната схема за извеждането им извън граница. В момента, в който те спокойно напуснат лагера, където са под контрол и се настанят на „външен адрес", наблюдението върху тях става по-посредствено. Така бежанците си мислели, че спокойно могат да напуснат пределите на страната. Въпреки това много от опитите им удряли на камък. Само за април на изход от страната ни са заловени 59 мигранти, които са се опитали да минат нелегално. От началото на годината са 154. Повечето от тях са от Афганистан, Ирак и Сирия, като рекордьор с близо 50 процента са гражданите на Афганистан. Няма обаче данни колко от тях са успели да напуснат България незабелязано и да се установят в страна от Западна Европа.
Според данни от службите, бежанците получавали пари по т.нар. система „Хавала". С тези суми те се разплащали и за фиктивните адреси и на каналджиите. Това представлявало безкасово плащане, което се използвало дори и от терористите. „Хавала" е система, която се използва по принцип за препращане на законни средства, но нейната анонимност и минимална документация я правят много удобна и за злоупотреби от страна на криминални елементи. Привлекателността на този начин се крие в неговата икономичност. Да събереш няколко превода на отделни хора и да ги изпратиш като един в дадено място намалява значително трансферните такси и за стопанина на сумата, и за посредника. „Хавала" действа още и много по-оперативно благодарение отсъствието на бюрократични пречки и простотата на механизма - поръчките се осъществяват чрез телефон, факс или електронна поща, а „живите пари" се предават твърде често направо на адресанта.
Борисов: Опасността за България не е отминала. "Да плашим хората не е най-доброто, но нито рисковете са минали за България, нито опасността е малка. Терористите удрят навсякъде, където могат да бъдат забелязани и внимателно слушат и реагират на всички изказвания. Помолих колегите си дипломати да бъдат по-умерени в изказванията си". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на връчването на наградите на телевизия "Европа". Статуетката за проевропейска политика беше връчена именно на премиера от председателя на Европейския съвет и бивш премиер на Белгия Херман ван Ромпой, който заяви, че за него е чест да връчи наградата на момчето, което винаги се завръща и преодолява всички спадове. По думите му българското председателство ще спечели от това, че Борисов е премиер, защото той внася стабилност.
Рампой похвали икономическите постижения на България и подчерта, че Европа се радва, че страната ни е част от Съюза.
Във връзка с атентата след концерт в Манчестър, Борисов припомни, че ден след изказването на американския президент Доналд Тръмп,"най-силният човек в света", който обяви "война на тероризма", имаше атентат.
"Затова много пестеливи трябва да бъдем с думите си, много активни в дипломацията си", посъветва той.
"Световната дипломация отдавна трябваше да е успяла да спре военните действия в Сирия, Ирак и Афганистан. Там също гинат деца и стотици хиляди хора", каза още той. По думите му жертвите и атентатите там се неглижират от медиите и от общността.
"Притеснен съм, защото колкото и да са силни службите, така действат терористите, че на практика няма как да се предпазиш. До 100 атентата са предотвратили, но накрая се случва и то в страни, в които има силна защита. Народът трябва са бъде бдителен", посочи премиерът и допълни, че всеки друг крадец може да бъде неутрализиран, защото престъпва закона, за да живее по-добре, а терористите отиват, за да умрат.
"Като се връщам на темата за тероризма, трябва да отчетем, че провалът на външните политики на ЕС е факт. Не може във Франция, Великобритания нееднократно да им се случват такива терористични актове. Никой не може да каже, че са слабо финансирани в сферата на сигурността . Значи нещо куца във външната ни политика", каза .
Запитан постижимо ли е 2% от БВП да се отделят за отбрана и въоръжение, Борисов каза, че за да се дадат за отбрана, трябва да се вземат от другаде.
"Колкото и да се мисли за армията, имаме и други приоритети - пенсионери, учители, заплати окомплектовка на военните. Също и за полицията. До 2021 г. има време и трябва да действаме внимателно и пестеливо. Убеден съм, че ще съберем повече тази година", посочи той.
Премиерът се изказа и по темата за руския реактор, който бе предвиден за АЕЦ край Белене.
"Имаме стока, останала от предишни правителства, на площадката в Белене за 3 млрд. лв. Българите сме я платили през годините. Никой експерт не излиза да каже какво трябва да се направи", оплака се той, но предложи и решение, което е взел.
"Ще обсъждаме с експерти да направим проекта частен, за да дойдат инвеститори, без държавна гаранция, без задължително изкупуване на тока, да ги построят и да се изнасят в чужбина, тъй като на нас не е необходим", обяви той, но уточни, че още няма договорка с купувачи.
След като получи наградата си, Борисов обяви, че бърза, защото има уговорка за телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон в 19 часа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |