Войната между ГЕРБ и Радев се разгаря. Войната между държавния глава и ГЕРБ се разпали, след като от управляващата партия го обвиниха в лобизъм и корупция заради класирането от служебния кабинет на първо място на шведските изтребители „Грипен. „Доживяхме Цветанов да обвинява държавата Швеция в корупция. Защото нали знаете, че за корупцията трябват две страни." Това заяви вчера президентът Румен Радев в Горна Оряховица по повод скандалът с изтребителите. „Но да оставим настрани този европейски виц. Политическата сцена не е място за разиграване на скечове от типа „доброто и лошото ченге". Надявам се г-н Борисов ясно да заяви подкрепя ли декларациите на своя заместник. И когато говорим за корупция дали премиерът Борисов е проверил какво съдържа папката, завещана му от служебния премиер Огнян Герджиков", каза още Радев.
На въпрос дали е оказвал натиск и ако бъде извикан в анкетната комисия, ще се отзове ли в парламента, държавният глава коментира: „Има разделение на властите. Няма как президентът да бъде викан в парламента. Второ, да си проверяват ако искат собствените решения, подписи, собствените графици, които правителството Борисов 2 категорчно разработи, утвърди, разписа. И които предишното 43- то народно събрание прие и за които има много ясен график и е следван много точно".
По повод назряващото напрежение по оста президентска институция -правителство, Радев бе категоричен: „Аз не съм вдигнал ръка първи. Ако искате внимателно следете кой какво и как е казал и как е реагирал".
При визитата си в Горна Оряховица, президентът обясни, че е имало много ясни решения след КСНС до 20 юни да бъде извършен детайлен анализ и доклад за възможностите за разсрочване на проекта, за да може да се реализират проектите на всички видове въоръжени сили. „Очаквам този доклад. Имам уверението, че той е готов. На негово основание трябва да има детайлен график - кога, какво ще се върши и с какви средства. Все още го очаквам. Имам уверението че правителството го подготвя", допълни Радев.
За да имало максимална прозрачност
Управляващите внесоха предложение за комисия
ГЕРБ изготви мотиви и внесе предложение за създаване на анкетна комисия за изтребителите, обяви Цветан Цветанов.
„Да съберем всички факти и обстоятелства за взимането на това политическо решение на служебния кабинет и дали има прикриване на факти относно кореспонденцията, водена с всички страни при сключването на този договор", обясни шефът на групата на ГЕРБ.
„Целим да бъдем максимално прозрачни и шумът, който вдигнаха от БСП и президентът, ни дават възможност за точно такъв подход", добави Цветанов.
Той напомни, че страната е парламентарна република и всички трябва да подхождат с уважение, а когато има комисия - да съдействат. Дейността на временната анкетна комисия не спира процеса по придобиване на нов тип боен самолет от Министерския съвет, посочват още от ГЕРБ. Депутатите от партията предлагат комисията да е в следния състав: 8 от ГЕРБ, 6 от „БСП за България", по 2 от „Обединени патриоти" и от ДПС и един от „Воля"
Изборът е между 15 оферти от 9 държави
Офертата за изтребителите „Грипен" за превъоръжаване на родните ВВС бе избрана след дълга сага, проточила се няколко години по време на управлението на около пет правителства. Първоначално, когато България обяви намерението си, че бойната ни авиация се нуждае от превъоръжаване с нов тип многоцелеви бойни самолети, които да притежават способности на изтребител за охрана на въздушните ни граници, но и да могат да нанасят удари по земни и морски цели, 15 държави представиха своите оферти. На принципа на отсяването първоначално отпаднаха няколко и останаха девет. На финалната права се наредиха най-добрите предложения. А те бяха за новопроизведени изтребители „Грипен" на Швеция, употребявани „Еврофайтър" на Италия и втора ръка Ф-16, блок 15 на Португалия с логистичен пакет на САЩ. В крайна сметка в оспорваната борба победиха шведите. По повечето показатели за оценка, които са 300, тяхната оферта победи конкуренцията. Класирането бе извършено по математически модел, изключващ намесата на субективния фактор. „Ако човек може да сгреши, което не е изключено, компютрите, които пресмятаха резултатите, не са в състояние да сбъркат", обясниха експерти.
От Брюксел
Преговаряме с Швеция за индустриално сътрудничество
България ще настоява да започне преговори с Швеция за индустриално сътрудничество. Това даде да се разбере след двустранна среща с шведския премиер Щефан Лювен в Брюксел българският министър-председател Бойко Борисов.
„Казах на шведския премиер, че сядаме и първо говорим за индустриално сътрудничество. Второ - за инвестициите в България, за да може това, което ще платим, 100 процента да си го върнем от други неща. Вземем ли решение, вървим на преговори първо с вас, после с „Юрофайтър". Пазарлъкът ще е много тежък и дълъг процес", каза тогава Борисов. Целта на нашето правителство е „да се плаща много по-нататък, на части и срещу условия, които да ни дадат възможност за нови работни места в България". Важно за нас е и в българския военно-промишлен комплекс да има заетост и печалба, категоричен бе премиерът.
Контра
Стефан Янев, секретар на президента по сигурност и отбрана:
Опитахме се да помогнем
Сделка с „Грипен" няма. Решението, което беше взето в нашия мандат, валидира военната експертиза и бе определена една пътна карта на проекта. Това каза преди дни ген. Стефан Янев, секретар на президента по сигурност и отбрана. Припомняме, че той беше и военен министър в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков. „Дава се пълна възможност на сегашното правителство с кого да преговаря. Това е жест на добра воля. Ние се опитахме да помогнем на правителството да има времеви диапазон до края на годината, за да се оползотвори финансовият ресурс", заключи Янев.
Искат 50 документа за строеж на къща. Общо 50 проектни документа са необходими в България за разрешение за строеж на жилищна сграда. За същата процедура в Англия институциите изискват 3 документа, а в Германия - 9. Това стана ясно от доклад за административната тежест в строителството в Европа, който представи на бизнес форум Адриана Спасова, председател на Българското общество по строително право.
"Режимът за одобрение на проекти у нас е най-бюрократичният в цяла Европа", посочи Спасова. Причините са дългите срокове за разрешение на строеж, множеството проектни документи, които изискват институциите, увеличението на административните разходи и такси по време на процеса, както и липсата на "мълчаливо съгласие".
Според доклада, администрацията в България изисква една процедура в повече за разрешение в строителния процес, за разлика страни като Франция и Германия, където режимът е един. Двете процедури, уредени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), са за издаване на разрешения за строеж и въвеждане на готовите строежи в експлоатация.
Спрямо времето за одобрение на строеж на жилищна сграда сме на второ място по административна тежест на Стария континент, като за това чакаме средно 51 дни, а преди нас по бюрокрация е само Франция с 60 дни. В Италия и Англия обработват документите за ден.
"За да се намали административната тежест е нужно проектантите да носят отговорност за строежа през целия процес. В момента за всичко е отговорен само архитектът на сградата", заяви пред журналисти главният архитект на Столична община Здравко Здравков. По думите му единственият възможен начин хората да намалят достъпа си до администрацията е създаването на максимален брой електронни услуги, включително и в сектор строителство.
"По отношение на въвеждането на електронните документи, считам, че първата стъпка е направена с изменението на ЗУТ, а именно внасянето на документите в общинската администрация в хартиен и електронен вид. Това ще стимулира общинските администрации да създадат обезпеченост да одобряват електронните документи и да издават разрешителните за строеж в електронен вид", каза инж. Милка Гечева, началник на ДНСК.
"В момента отново тече преглед на административните режими и ще се набележат точките, в които може да се намали тежестта", коментира още Гечева.
Николай Нанков: Трябва дигитализация на процесите
Нужна е дигитализация на процесите в Закона за устройство на територията. Това заяви строителният министър Николай Нанков. Той посочи и че ще продължи работата в посока електронизация на услуги и цифровизация на документи, като коментира, че в това отношение е свършена много работа от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, но възможностите на кадастралната информационна система не се използват пълноценно. Министърът даде за пример, че всички общини в страната, без София, продължават да използват хартиена вместо електронна скица за издаване на виза за проектиране. Електронната кадастрална скица не се ползва от данъчните служби. Затова е необходимо да бъде оптимизирана връзката между административните органи в страната.
Брюксел глоби с рекордните 2.4 млрд. евро Google. Европейската комисия (ЕК) наложи рекордна глоба от 2.4 млрд. евро на Google заради злоупотреба с доминантната му позиция. Нарушението на американския интернет гигант е, че при търсене на продукти онлайн търсачката промотира резултатите от собствената си услуга google shopping. По този начин Google не само възпрепятства другите фирми, които предлагат услугата за сравнително пазаруване (shopping comparison services), да се конкурират наравно с нея, но и нарушава правата на потребителите да имат възможно най-голям избор.
В рамките на 90 дни Google трябва да прекрати практиките си, които са атакувани от ЕК. Компанията ще обжалва решението, но това не й дава право да го пренебрегва.
"Ние нямаме нищо против компаниите, независимо от произхода им, да се конкурират на базата на техните достойнства, но не и когато се нарушава правилата на конкуренцията в Европа," каза комисарят по конкуренцията Маргарете Вестагер.
Глобата е революционна не само заради размера си. През 2009 г. Intel беше санкционирана с 1.1 млрд. евро заради злоупотреба с доминантна позиция. Сега Европейската комисия налага нова практика при антитръстовите разследвания, според която компаниите, които имат доминиращо положение на пазара, не могат да дават преференция на продукти и услуги, които съпътстват основния им продукт. Това определение отваря възможност за разследвания и в други продукти на компанията като maps, images, reviews, AdSense и т.н., както и на други платформи като Android. Същият стандарт може да се използва и при разследвания на други компании с доминантно положение на европейския пазар, като например Facebook.
В специално изявление Google заявява, че не приема решението на ЕК и ще го обжалва.
Какво е нарушението на Google?
Според решението на ЕК промотирането на собствените продукти е дало на Google "нечестно предимство". Брюксел установява, че търсачката систематично "избутва" резултатите на своите конкуренти, така че те да имат по-малка забележимост и трафик. "Дори и най-високо оценяваните конкурентни услуги се появяват едва на 4-та страница с резултати", казват от ЕК. Това естествено води до много по-малък трафик към конкурентите. Експериментите са установили, че третият подред резултат при търсене в Google получава средно 50% повече клика. Тези на четвъртата страница обикновено се отварят по случайност.
Експертите на европейската комисия отхвърлят обвиненията, че не са взели под внимание качествата на услугата на Google, които биха могли да водят до подобно подреждане на резултатите. Те са открили доказателства, че след провала на Frugal - първоначалната услуга, предлагана от компанията, Google e променил системата на отчитане на резултатите. След въвеждането на новия алгоритъм, който дава преференция на собствените й продукти, оборотът на google shopping е скочил 35 пъти в Германия и 45 пъти във Великобритания. Освен това конкурентите услуги изведнъж са се срутили в резултатите на търсачката.
По време на разследването са разгледани 5.2 терабита данни от 1.7 млрд. единични търсения в Google. "Това са 460 млн. копия от моите опорни точки", пошегува се Вестагер.
От Google твърдят, че потребителите свободно могат да използват други онлайн търсачки и услуги. Освен това от компанията казват, че никога не са налагали пречки пред нейни конкуренти да предлагат услугите на нейната платформа. В САЩ подобно разследване от Федералната комисия по търговията беше прекратено.
Европейската комисия обаче посочва, че не може да се прави паралел между услугите за сравнително пазаруване и Amazon и ebay, например. В двата онлайн магазина клиентите могат да търсят само сред продуктите, предлагани в тях. Освен това от ЕК твърдят, че при доминацията на Google - над 90% от онлайн търсенето в Европа минава именно през търсачката и потребителите на практика нямат избор.
Какво следва?
По-важното от глобата е, че в срок от 90 дни Google трябва да прекрати практиките си, които са атакувани от ЕК. Дори и компанията да обжалва решението на Брюксел, това не й дава право да го пренебрегва. След три месеца търсачката трябва спазва принципа за равно третиране на конкурентните му услуги за сравнително пазаруване.
Тъй като Google сама трябва да предложи решения, за да се премахнат условията за злоупотреба с доминантно му положение, ЕК тепърва ще оценява предложенията. След като Google промени алгоритмите си за търсене, Европейската комисия ще има право в рамките на пет години да проверява как американската компания следва предписанията.
Ако Google откаже да се съобрази с решението, я очаква масивна глоба. Тя ще се равнява на 5% от дневния глобален оборот компанията майка на Google - Alphabet, като тази сума ще бъде умножена за всеки ден от установяване на нарушението. За 2016 Alphabet има приходи от 90.212 млрд. долара.
Вероятно предстоят години съдебни битки. Например Intel все още продължава да обжалва решението от 2009 г.
В очакване на ответния удар
На практика четирите най-звучни разследвания на ЕК в последните години са срещу американски компании - Microsoft, Intel, Apple и сега Google. Вестагер отхвърли обвиненията, че тя преследва основно американски компании, като посочи, че това е видно от статистиката на разгледаните от Генерална дирекция "Конкуренция" случаи. Това обаче едва ли ще направи впечатление във Вашингтон - към редакционното приключване на броя президентът Доналд Тръмп още не беше реагирал в twitter.
КТБ назначи любимия си синдик и в "Интерхотели" - Велико Търново. Нов временен синдик е назначен в "Интерхотели" - Велико Търново, което влезе в процедура по несъстоятелност в края на миналата година. По предложение на най-големия кредитор - Корпоративна търговска банка (КТБ), от месец на поста е назначен Росен Милошев, който синдиците на банката са избрали да движи несъстоятелността на още 20-ина компании, неплащащи кредити си към фалиралата институция. Това е четвъртият синдик, който влиза в хотелиерското дружество за седем месеца. "Интерхотели" дължи на банката над 31 млн. лв. по данни към февруари 2017 г. Преди почти три годни обектът за кратко се предлагаше от съдия-изпълнител при оценка от 7.5 млн. лв., а през октомври миналата година отново беше обявен за публична продан, но при цена 17.7 млн. лв. Кандидати нямаше.
Хотелът сега работи, но явно през договор за наем. Според Имотния регистър той е подписан през октомври миналата година и е с новото дружество "Интерхотели" - Велико Търново. Едноличен собственик е 20-годишната Гергана Георгиева, която е дъщеря на собственика на фалиралото дружество "Интерхотели" Георги Георгиев.
Бъдещето на хотела е неясно - едната опция е да се приеме оздравителен план, ако не, синдикът да го предложи за продажба.
Синдикът на синдиците
Производството по несъстоятелност беше открито с решение на Софийския градски съд (СГС) през ноември миналата година по искане на КТБ. За временен синдик тогава беше определена Ралица Топчиева, която остана на поста до края на март, когато поиска да бъде освободена. За малко повече от месец след това стават три смени, след като определеният от съда нов синдик - Владимир Петков, също подава молба да бъде освободен "поради служебна ангажираност". Влязлата след него в "Интерхотели" Елвира Танчева остава на поста само до началото на май, когато КТБ иска тя да бъде заменена с Росен Милошев. Той е назначен с решение на СГС от 18 май.
Милошев е синдикът, поел най-голяма част от длъжниците на КТБ по искане на синдиците на самата фалирала банка. Тази концентрация дори става причина в едно от делата съдът да откаже назначаването му, като посочва, че той заедно с още няколко синдици "системно и по неясни причини се определя по всички несъстоятелности, по които основен кредитор е КТБ". Назначаването на свой синдик от банката на практика й дава възможност да контролира длъжниците.
По разказ на Евгения Банева Милошев е главен герой в схемите на адвокат Момчил Мондешки. Той е сочен като близък до синдиците на КТБ Кристи Мартинова и Ангел Донов, както и до Делян Пеевски. Милошев е синдик на "Елма" - Троян, която е била собственост на Николай и Евгения Баневи. Той продава актива на брата на Мондешки - Младен.
Длъжникът
"Интерхотели" е собственик на бившия грандхотел във Велико Търново. Той беше приватизиран през 2001 г. от "Балкантурист Елит" (част от "Мултигруп"), която пет години по-късно го продаде на "Генимекс ойл" на ловешкия бизнесмен Георги Георгиев срещу 4 млн. евро. "Ди енд Ди Джи петрол продуктс" (както вече се нарича "Генимекс ойл") също е длъжник на КТБ и е обявена в несъстоятелност.
Задълженията на "Интерхотели" и на мажоритарния собственик към КТБ са свързани със заеми, изтеглени за обновление на хотела във Велико Търново след покупката му. Производството по несъстоятелност срещу "Интерхотели" е по искане на фалиралата банка във връзка с кредит за 10 млн. евро от 2010 г., който по-късно е увеличен до 12 млн. евро. От документите по делото става ясно, че през първите години заемът е бил обслужван редовно. Последната вноска обаче е направена на 31 май 2014 г. и след това плащания не е имало. Затова и началната дата на неплатежоспособността, определена от съда, е 1 юни 2014 г. Самата КТБ беше затворена на 20 юни същата година.
Според съдебната експертиза към края на 2015 г. задълженията на "Интерхотели" към КТБ възлизат на 23.3 млн. лв. Справка в KTBfiles показва, че по последни данни на КТБ към февруари 2017 г. непогасените задължения са в размер на 31.5 млн. лв.
Затъналото дружество
"Интерхотели" е в тежко финансово състояние, като в края на 2015 г. има натрупана загуба от 48.5 млн. лв., а приходите за цялата година са едва 41 хил. лв. Към средата на 2016 г. компанията не отчита никакви приходи. От данните по делото за несъстоятелност се вижда, че коефициентът на обща ликвидност към края на 2014 и 2015 г. е под приетия норматив от 1. Краткотрайните активи са по-малко от краткосрочните задължения, в резултат на което нетният оборотен капитал е отрицателен - минус 235 хил. лв. Анализът показва още, че дружеството е декапитализирано. Заключението е, че установеното тежко финансово състояние не се дължи на временни затруднения, а длъжникът не притежава активи за погасяване на задълженията към кредиторите си. На тази база в края на ноември 2016 г. съдът открива производството по несъстоятелност.
От списъка с признатите вземания, който е изготвен още от първия синдик Ралица Топчиева, става ясно, че "Интерхотели" дължи общо 33.4 млн. лв. на пет кредитори. Освен КТБ сред тях е и Националната агенция за приходите, като справка в регистъра й показва, че компанията има неплатени данъци за 527.7 хил. лв. Другите кредитори са "Интерхотелс-кар", "Енерго-про продажби" и едно физическо лице.
Вземания значително по-големи от тези на фалиралата КТБ са били предявени от други две компании, но те не са били уважени. Става дума за "Рейнолдс интернешънъл инвестмънтс", която е претендирала за малко под 40 млн. лв., и "Си Ес Пи фънд мениджър" с вземане за 50.2 млн. лв. Синдикът Топчиева обаче е сметнала договорите, на които двете фирми базират исканията си, за нищожни, което е потвърдено и от съда.
Оздравяване от собственика
Междувременно собственикът на "Интерхотели" Георги Георгиев е предложил план за оздравяване на дружеството. Това е станало на 6 юни, седмица след общото събрание на кредиторите, но на 13 юни планът е бил върнат с разпореждане на съда за отстраняване на нередности. Засега няма информация дали е подаден коригиран вариант, казаха от кантората на Росен Милошев. Когато това стане, предложението ще трябва да бъде одобрено от съда, преди да премине за разглеждане от кредиторите, уточниха оттам.
Самият хотел във Велико Търново работи, макар че това най-вероятно става чрез договор с "Интерхотели" - Велико Търново. Справка в Имотния регистър показва, че дружеството е сключило тригодишен договор за наем с "Интерхотели" през октомври 2016 г. Самата компания е създадена през пролетта на миналата година с 2 лв. капитал и предмет на дейност хотелски и туристически услуги и др. Първоначално едноличен собственик е Мая Николова - съпруга на Георги Георгиев, която през ноември е прехвърлила компанията на дъщерята Гергана Георгиева. Адресът за кореспонденция на дружеството съвпада с този на хотела във Велико Търново. Приходите на компанията за миналата година са в размер на 74 хил. лв., а печалбата е 11 хил. лв.
Преди две години в Имотния регистър е вписан друг тригодишен договор за наем - с "Интерхотел Велико Търново". Компанията е на Мая Николова, която през октомври 2016 г. прехвърля собствеността на Георги Георгиев, но сделката така и не е вписана в Търговския регистър. Точно по това време е сключен договорът за наем с дъщерята.
В случай че предложеният сега оздравителен план на "Интерхотели" не бъде одобрен, основният актив на дружеството - хотелът във Велико Търново, ще бъде предложен за продажба от синдика. Засега оценка не е правена, а предишните опити за продажба от частни съдебни изпълнители показват, че тя може да варира в широки граници. Отсега обаче е ясно, че с приходите няма да се покрие и малка част от натрупаните към банката дългове.
ВСС си намери повод да иска отстраняването на Лозан Панов. Противниците на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов започнаха да стягат примката около него. Съдийската етична комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) е уведомила, че той упражнява нерегламентирана политическа дейност. Този сигнал може да послужи за основание за задействане на процедура по отстраняването му.
В случая "топката" е удобно подадена от Ивайло Крачунов от сайта "Блиц" и е за участието на председателя на ВКС в протест в защита на отец Паоло Кортези от Белене, който беше приютил бежанци. Протестът беше на 12 март пред президентството и на него присъстваха граждани и политици.
В дневния ред на Пленума на ВСС в четвъртък точката е включена като последна, а според defakto.bg вносители са Даниела Костова, Галя Георгиева и Димитър Узунов. Преписката е още от 25 май и очевидно вкарването й в дневния ред е било добре обмислено.
Точката масово беше възприета като заплаха за поста на Панов, въпреки че привидно изглежда като поредната стъпка от атаката срещу него, започнала тази пролет. Той влезе в конфликт с главния прокурор Сотир Цацаров по повод срещата му в ЦУМ с издателя на "Сега" Сашо Дончев, на която Дончев обяви, че му е оказан натиск за редакционната политика на вестника. Тъй като мнозинството отказа да разследва случая, Панов бе поставен "на мушката" заради твърдата си позиция, че скандалът не може да бъде подминат. Той успя да се срещне с президента Румен Радев и да му лансира идеите си за изваждане на прокуратурата от съдебната власт, консултации за свикване на Велико народно събрание и дебати дали прокуратурата да стане независим орган. Президентът обаче предпочете да заеме пасивна позиция.
Очевидно обвиненията в политическа дейност ще са основният аргумент срещу председателя на ВКС. Заради критиките си към статуквото в съдебната власт той вече беше обвиняван в политиканстване и от Цацаров, и от мнозинството във ВСС, и от парламентарната група на ГЕРБ, а правосъдният министър Цецка Цачева и премиерът Бойко Борисов директно му заявиха, че няма право да говори за друго освен за съда си. Цачева дори намекна, че ако иска промени, следва да стане депутат.
Атаките срещу Панов започнаха веднага след като заяви, че няма съдебна реформа, защото "ако имаше, щеше да има разследващ орган, който да разследва Сотир Цацаров за ЦУМ гейт". Първо срещу него беше внесен сигнал, че оказва натиск върху председатели на съдилища, във връзка с предстоящия избор на членове на новия ВСС. Всъщност той само им беше поискал протоколите от заседанията, на които на редовите съдии са натрапвани кандидати, за които да гласуват. В деня на заседанието на ВСС на входа маскирани младежи направиха демонстрация с одрани агнешки глави. Панов възприе това послание като заплаха за живота си, но и Цачева, и Борисов обявиха, че това не им звучи сериозно. Главният прокурор не обърна внимание на случая.
Разправата с шефа на ВКС продължи с поредица от сигнали до ВСС - за двойно счетоводство в почивната станция на съда в Лозенец, за цялостен одит на обществените поръчки в съда, за уволнени шофьори и секретарки и т.н. След дълги и грозни дебати ВСС образува проверка само за уволненията във ВКС. Панов бе атакуван и за това, че се бил срещал с известен столичен адвокат, но така и не беше поискана проверка - вероятно защото ще си проличи двойният аршин по отношение на шефа на ВКС и главния прокурор. През този период срещу Панов бяха използвани всякакви средства - махленски обиди към съпругата му и поредица от "разобличителни" статии в медиите на депутата Делян Пеевски. В началото на месеца Крачунов и Илиана Беновска от Канал 3 обявиха в ефир, че ще внесат още сигнали във ВСС "срещу безумията на самозабравилия се Панов".
На финала последва пълната подигравка от страна на отговорните държавни органи, когато се разбра, че колата на НСО, която вози председателя на ВКС, насред път е с развити и изпаднали болтове на една от задните гуми. Случаят, носещ всички характеристики на атентат, беше омаловажен и замазан, без да се проведе следващото се по закон сериозно разследване. Стигна се дотам да се внушава, че става дума за измишльотина, а премиерът Бойко Борисов, за чиято сигурност данъкоплатците плащат щедро, обяви иронично, че който се бои от мечки, не ходи в гората.
Цялата лавина от натрупани събития говори ясно, че се върви към искане за отстраняване на Панов от поста му. Заради опасността от предложение за импийчмънт гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" ще организира протест пред ВСС в четвъртък сутринта за подкрепа на Панов. "Има вероятност това да е опит за отстраняването на председателя на ВКС Лозан Панов. Това е пореден пример за различно отношение към различни магистрати. Все още ВСС не е излязъл с позиция относно срещата на Сотир Цацаров с Георги Гергов и Сашо Дончев, на която последният твърди, че са му били отправяни заплахи, а версиите на тримата участници се разминават", написаха организаторите във "Фейсбук".
Процедура
Председателят на ВКС може да бъде отстранен при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните си задължения, както и за действия, които накърняват престижа на съдебната власт. За целта е необходимо искане от трима членове от съдийската колегия или на петима, сред които може да има и прокурори, което да бъде подкрепено от 17 от членовете на ВСС. След това президентът трябва да издаде указ за предсрочно освобождаване, като има право първия път да откаже, но при повторно предложение - не.
76 санирани сгради ще бъдат проверени за пожароопасна изолация. 10% от санираните по "безплатната" програма за енергийна ефективност сгради ще бъдат проверени на случаен принцип от Дирекцията за национален строителен контрол. Ще се инспектира как строителните фирми са си свършили работата, какви материали са вложили и дали отговарят на изискванията за пожарна безопасност. От изпълнителите ще се изискват сертификатите за качество и за произход на материалите.
Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Ще бъдат проверени и всички 30 сгради, за които в министерството има подадени сигнали за нередности. Общият брой на сградите, които ще бъдат инспектирани, е 76. Резултатите трябва да станат ясни в рамките на две седмици.
Преди дни от Българската асоциация за изолация в строителството алармираха, че при санирането се използват топлоизолации, които не гарантират 100% защита от пожар, а контролът е занижен. По закон за високите сгради - над 28 метра, се изисква да се слага изолационен материал със слаба реакция на огън - от клас А. Това са негорими материали като минерална или стъклена вата. Въпреки това са допуснати компромиси и част от тези сгради са с изолация от клас В и дори клас С. Използването на популярния и масово влаган стиропор е недопустимо, заявиха специалисти от бранша. Строителни фирми дори подадоха сигнали, че се внася румънски стиропор с подправени декларации за съответствие. Без гаранции и сертификати за качество били и останалите материали - полистирени, дюбели и лепила.
По повод новия приоритет на правителството за намаляване на административната тежест министър Нанков съобщи, че се обсъжда възможност за преминаване към уведомителен режим за строежите от пета категория. Освен това на проектантите ще бъдат предоставени по-големи отговорности, които те сега споделят с местната власт. "Ултимативно ще призовем общинските администрации да използват електронните услуги, които предоставяме", заяви Нанков. Той посочи, че единствено Столичната община - и то от вчера, приема електронните скици, издавани от Агенцията по кадастър.
Разследване
Британският премиер Тереза Мей разпореди национално разследване, след като проверки в цяла Великобритания установиха пожарна опасност на повечето високи жилищни сгради. 95 блока в 32 района на Англия са опасни. Проверката бе направена, след като на 14 юни се запали общинската "Гренфел тауър" в Лондон. 79 души загинаха при пожара, пламнал от хладилник и разразил се светкавично заради пожароопасна външна обшивка на зданието.
Боршош пак в НДК. Мирослав Боршош се завърна на бял кон в НДК само броени часове след като беше уволнен. До обрата се стигна след среща при премиера Бойко Борисов. В нея участваха Боршош, министър Лиляна Павлова, която го отстрани като шеф на двореца, и културният министър Боил Банов. След "изчистването на противоречията за начина на управление на НДК" се стигна и до малко очакваната развръзка. "Благодаря на премиера, това е победа на българската култура", написа във Фейсбук Боршош. Другият резултат от срещата е, че дворецът отново се връща под шапката на културното ведомство. "С г-н Боршош имаме огромни различия за начина, по който се управлява публичният ресурс в частта за ремонта на НДК като сграда за Българското председателство", на свой ред коментира Павлова.
КЗП забрани нелоялни практики на онлайн търговци. Комисията за защита на потребителите (КЗП) забрани на онлайн търговец да подвежда клиентите си, че продава маси с MDF плоскости с естествен дъбов фурнир, докато в действителност покритието им е релефно PVC фолио с цвят „дъб".
Въпросният електронен магазин www.jysk.bg представя артикула с наименованието „Маса Thyholm" 120 см. метал/дъб". Към момента на проверката в разширеното описание е посочено, че MDF плоскостите са с дъбов фурнир от „много дребно нарязани, залепени под натиск дървени влакна". Добавена е и информацията, че „дъбът е вид много устойчива твърда дървесина". По такъв начин у потребителя остава погрешното впечатление, че на доста изгодна цена от 75 лв. може да закупи маса от дъб с метална конструкция с размери 80 х 120 х 76 см. В случай че търговецът не извърши промяна на заблуждаващата информация, ще последва втора санкция - този път за неизпълнение на заповедта за забрана на нелоялната практика.
Електронният магазин www.propharmaonline.com пък е поддържал на страницата си липсващ в склада му артикул с атрактивна цена, на която не е бил в състояние да го достави. Дни след потвърдена по електронната поща заявка, представител на търговеца се е обаждал на клиента и го е уведомявал, че цената на въпросния продукт („Трестан шампоан седем билки") не е обявената на сайта и впоследствие потвърдената по имейла 3,39 лв., а 7,79 лв.
И в двата случая чрез невярна информация при обявена промоция потребителят е привлечен да закупи стоки на около два пъти по-ниски от редовните цени. В единия става дума за нереално намаление, а в другия - за подвеждащи данни за съществени характеристики на предлаганите продукти - все едни от най-важните елементи, които имат пряко отношение при вземането на решение за покупка.
Комисията е категорична, че това са нелоялни търговски практики, поради което е издала заповеди за забрана прилагането им в бъдеще. Санкциите са до 30 000 лв. за всеки от търговците.
2000 фалшиви обяви за наем никнат на ден. По 2 хил. фалшиви обяви за наем в София на ден се публикуват в интернет. Зад съобщенията се крият измамници, които искат предплата и депозит за несъществуващи жилища или такива, които изобщо не се отдават под наем. В районните управления в големите градове месечно вече има десетки сигнали за измама, но заради дребните суми, които мошениците прибират, не се стига до образуването на досъдебно производство, тъй като вредата е нищожна според закона.
Бумът на далаверите е регистриран още от пролетта, когато цените на недвижимите имоти станаха по-високи и много хора се отказаха от тегленето на ипотечен кредит за ново жилище. Вместо това предпочитат да излязат под наем, обясниха от агенциите за недвижими имоти. Именно и тази тенденция подтикнала мошениците да пускат неограничен брой безплатни обяви в най-известните сайтове за недвижими имоти в България.
Нереалните обяви за квартири под наем наглед са много изгодни, за да привличат повече обаждания на потенциални клиенти към мнимия брокер. Когато позвъните на телефона и попитате за конкретна нереална обява, той ви казва че ще погледне и ще ви върне обаждане, като предварително измъкне малко информация:
„Вие в „Младост" ли си търсите квартира? Двустаен апартамент ли си търсите?"
Измамникът вече разполага с телефонния ви номер и знае от каква квартира точно имате нужда. Той разглежда реалните имоти, с които разполага за района, и след около 5 минути връща обаждане, като съобщава, че тази квартира, която сте видели в обявата, по някаква измислена от него причина не може да бъде наета:
„Хазайката е извън страната", „Колегите вече са отдали имота под наем" и т.н. са възможните лъжливи обяснения. Тогава той предлага на клиента точно това, което иска, но с уговорката, че има много желаещи и трябва да му преведе пари за първите два наема и депозит в същия размер, за да не изпусне жилището. Така при цена от поне 300 лева за месец, жертвата брои около 1000 лева, които никога повече не вижда. А веднага след измамата и телефонният номер на мнимия брокер се заличава.
Компенсират с пари полицаите без нови униформи. Полицаите, които е следвало да получават униформено облекло, но такова не им е било осигурено, ще получат левовата му равностойност. Това предвиждат промени в Закона за МВР, които внесоха в Народното събрание депутати, начело с председателят на ПГ на ГЕРБ и шеф на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента Цветан Цветанов.
Промените са съгласувани лично с министър-председателя Бойко Борисов и вътрешния министър Валентин Радев след вчерашното национално съвещание на МВР. Със законовата промяна, предложена от депутатите от ГЕРБ, държавата ще компенсира униформените служители на МВР заради невъзможността да им бъдат осигурени униформи.
През последните години се наблюдаваше тенденцията при провеждане на процедури по Закона за обществените поръчки с предмет осигуряване на униформено облекло да се стига до множество обжалвания на целите или отделни обособени позиции по съответните поръчки. От възникване на подобни предпоставки, униформеното облекло не е било осигурено и носещи униформа държавни служители не са получили такава поради независещи от тях обстоятелства, уточняват от ГЕРБ.
30 млн. лева са осигурени, за да бъдат обезщетени полицаите, които от 2012 година досега не са получили полагащите им се униформи, съобщи междувременно във Велико Търново по повод внесените от ГЕРБ промени в Закона за МВР Цветанов. Промяната целяла да се реши този натрупан през годините проблем, заради който на униформените се е налагало да купуват с лични средства облеклата си. В утрешния дневния ред на Народното събрание бил включен доклад на проекта за изменение и в петък той спокойно можел да се гледа като първа точка от дневния ред в пленарната зала.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |