И България откри, че има двоен стандарт за храните. Очакваното с нетърпение от всички българи проучване, на тема "Има ли двоен стандарт при храните, продавани в Западна Европа и у нас", донесе и очаквани, и неочаквани резултати. Тестовете са показали, че има разминаване и в етикетите, и в състава, и в цените на уж еднакви стоки, обяви вчера на нарочна пресконференция ресорният министър Румен Порожанов. И докато разликите в съдържанието не изглеждат фрапантни, излязоха някои ценови "бомби" - оказва се например, че детски пюрета, включени в изследването, в България се продават двойно по-скъпо, отколкото в Германия.
България реши да провери храните, след като Унгария и Словакия повдигнаха темата, че някои западни компании третират потребителите от Източна Европа като "втора класа" и им продават храни с различно качество. За целта Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) подбра 31 артикула - салами, шунка, шоколад, газирани и енергийни напитки, десерти, сирене моцарела и др., взе "мостри" от магазини у нас и в Австрия и Германия и ги даде за изследване в акредитирани лаборатории. При 1/5 от тестваните стоки има разлики в съставките - например в българската шунка има повечко вода, а в шоколадов десерт - по-малко какао, е показал сравнителният анализ. Има и разминавания между етикет и съдържание. А над половината от продуктите се продават в България на по-високи цени, отколкото в Германия и Австрия.
Най-фрапантни разминавания са установени при две марки детски пюрета. В продуктите на българския пазар съдържанието на рапично олио е по-високо - 1.3% при 0.9% за чуждия пазар. Протеинът в немското пюре е 1.5 грама на 100 грама, а в българското - 1 грам. Разминаване има и в съдържанието на белтък и влакнини. У нас обаче тези пюрета се продават на двойно по-висока цена, съобщи министър Порожанов. При млечните продукти и шоколадовите изделия разликите в цените за едни и същи марки и грамаж са между 20 и 70%. Краве масло, продавано в Германия за 4 лв., у нас струва 5.86 лв.
"Отклоненията в съдържанието са минимални и са в рамките на допустимото по регламент", обясни Порожанов. Все пак изводът на работната група по темата е, че има "доказателства за разминаване на качеството на храните на българския и европейския пазар". Резултатите ще бъдат докладвани на 18 юли в Брюксел пред еврокомисаря за защита на потребителите заедно с докладите и на останалите държави от Централна и Източна Европа, в които са правени подобни проучвания. "Ако установим разлики, ще се обединим с останалите страни членки в Източна Европа и ще сезираме европейския комисар по защита на потребителите да се въведе ред и равнопоставеност. Ще искаме да се влагат единно съставките на едни и същи продукти за целия европейски пазар", посочи Порожанов.
Вчера министърът на земеделието и представителите на БАБХ не успяха да обяснят имат ли някакви конкретни предложения пред Брюксел за промяна и как си представят налагането на "единни" стандарти. "Предстоят срещи с Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, с които да обсъдим по какъв начин да протече оттук нататък комуникацията с производителите на тези стоки", посочи още министър Порожанов. Той не поясни какви ще са целите на комуникацията. Не стана ясно и защо сравнителното изследване не се публикува, а се правят преразкази за публиката без никаква конкретика - без да се посочват марки и фирми производителки. Бе съобщено само, че на този етап агроминистерството и БАБХ не смятат да обявят кои са конкретните стоки - обект на изследването.
Реакции
Докладът за разминаванията в качеството на някои храни трябва да бъде публикуван, коментира в предаването "Нещо повече" Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". Според експерта всеки потребител трябва да знае кои са марките и кои са фирмите, които произвеждат с двоен стандарт. "Далеч съм от мисълта, че всички компании го правят, в крайна сметка става въпрос за малка извадка и е важно да знаем кои са те, за да можем ние с портфейлите си впоследствие да изразим своето мнение спрямо тези компании. Надявам се министър Порожанов да не остане единственият и най-информиран потребител в страната", коментира Николов. Той каза, че не е изненадан от резултатите. "Не се учудвам, че има разминавания. Даже ми направи впечатление, че в Словакия бяха хванали и по-значими разминавания. Ясно е, че проблемът с двойните стандарти съществува. Въпросът е какво да правим оттук нататък", каза Николов.
От Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщиха, че все още се запознават с резултатите. "Ще видим налага ли се намесата на КЗП. Възможно е да направим проверка за информацията на етикета и реалното съдържание на част от продуктите", съобщи пред в. "Сега" председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Такива проверки се правят и в момента, но най-често проблемите са ценови. "В повечето случаи има етикет с една цена, а на касата тя се оказва друга. Чести са и заблуждаващите практики за т.нар. "детски храни", които по нищо не се отличават от храните за възрастни", обясни Маргаритов.
"Констатираните различия в месните продукти са несъществени и няма как да е иначе - това е най-контролираната храна", коментираха от Асоциацията на месопреработвателите. Една от констатациите е, че водното съдържание на "българската" шунка е с 3.2% по-високо от "европейската", но според Светла Чамова, изп. директор на асоциацията, тази разлика е нищожна. Има и положителни новини - анализът е показал, че съдържанието на сол в колбасите за българския пазар е с 3.18% по-ниско, докато в друг колбас, също за българския пазар, съдържанието на мазнини е по-ниско - с 1.72%. В "българската" консерва обаче има повече сол - с 0.12%, отколкото в европейската.
Още от тестовете
Анализът е установил още различно съдържание на мазнини в кравето мляко за българския пазар - 82%, а за германския - 80%, докато при маргарина - българският е със 70% мазнини, а немският - с 80%. Детският шоколадов десерт от Германия не съдържа захар, декстроза и яйчен прах, а продуктът от България - захар, глюкоза, глюкозо-фруктозен сироп и яйца. Освен това в германския има повече мляко и тъмен шоколад.
Газираната напитка, която е една и съща марка, за немския пазар съдържа захар и въглеродна киселина, а у нас - фруктозо-глюкозен сироп и въглероден диокис. Плодовият сок у нас се продава с 97% концентрат и 3% портокалов пулп, докато на западноевропейския пазар - 100% плодов.
При шоколадовите изделия разминаванията в съдържанието на мазнини, захари и белтък са от порядъка на 1% и по-малко. В някои от изследваните "български" шоколадови продукти е установено по-голямо количество какао от германиските им аналози. Подсладители и консерванти не са установени.
София бие морето по туристи заради евтините полети. София се оказа една от водещите топ дестинации за чуждестранните туристи, решили да посетят страната ни. 10% ръст на гостите спрямо миналата година отчитат от туристическия бранш до момента. Интересът обаче идва предимно от посещенията в столицата, а причината за това са нискотарифните полети. София е пълна, но морето е празно и при него няма големи ръстове, коментира вчера Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма пред България он ер.
Експертът заяви, че най-голямата заетост по морето едва ли ще надхвърли 57%. Причината се крие в липсата на анализ на негативите, които уронват имиджа на България. Точно какви са проблемите и дали те са по-различни спрямо миналата година Драганов не каза. От години българското море се слави като място за евтини почивки, с евтин алкохол. В същото време винаги се отчитат презастрояването, шумът в курортите, ширещата се престъпност. Точно заради това неотдавна вицепремиерът Валери Симеонов определи Слънчев бряг като Содом и Гомор. Далеч по-благосклонно гледа на ситуацията министърът на туризма Николина Ангелкова, която не откри каквото и да било нарушение в най-големия ни морски курорт.
В същото време за първите четири месеца на тази година София се отчита с почти 18% ръст на туристите. 10 954 лв. е средният годишен доход, който едно легло в столицата е донесло на собствениците на хотели. Това е значително повече от средния за страната приход в размер на 3744 лв., се казва в писмен отговор на Николина Ангелкова на депутатско питане. Приходите от една нощувка в столицата са били 73 лв. при 49 лв. средно за страната.
От нощувки през цялата 2016 г. в София са влезли 130 млн. лв. С това столицата се нарежда на трето място. Първото е за област Бургас, която се отчита с приходи от 444 млн. лева. Втора е Варна с постъпления от 282 млн. лв., се посочва в справката.
В последния проект на стратегията по туризъм е записано, че макар туризмът да формира 12.8% от БВП, или 6.6 млрд. долара, страда от сериозни недостатъци. Лошите пътища, липсата на достатъчно летища, пристанища и големи зали за събития са само част от проблемите, заради които България изостава значително от най-близките си конкуренти като Гърция, Турция и Хърватия.
Поскъпване
Нови по-високи цени на нощувките в София се очакват през следващата година, когато столицата ще поеме председателството на Съвета на ЕС. Тогава почти всички хотели от по-висок клас в София ще бъдат ангажирани, прогнозират експертите.
В готовност
Над 700 проверки в различни обекти - хотели, ресторанти и нощни заведения, е направила Комисията за защита на потребителите. "Заведенията и хотелите са готови да посрещат гостите си", обяви шефът на комисията Димитър Маргаритов. Той поясни, че за момента няма съществени нарушения. Такива имало само в 6-7% от случаите. От 21 500 жалби за 2016 г. около 4-5% са за проблеми в сферата на туризма, отчете вчера Маргаритов пред депутатите от икономическата комисия в Народното събрание.
Приходите и печалбите на компаниите растат. Икономическото оживление през последната година видимо се отразява положително на компаниите в България през 2016 г. На фона на предходната година обаче, когато бяха отчетени рекордни годишни увеличения, през миналата се вижда забавяне на тази тенденция. Това не означава, че няма подобрение. Напротив - приходите на фирмите нарастват до 332.7 млрд. лв., или с 1.5%. При печалбите увеличението е по-видимо - с почти 6%. Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП) за миналата година след обработване на данъчните декларации на компаниите, предоставени след запитване на "Капитал".
Обяснението за слабия ръст на приходите дава класацията на най-големите компании в България "Капитал 100" (виж карето). Там се вижда кои точно дружества имат слаба година: това са компаниите за горива, метали и строителство. Първите две групи свиват оборотите си по външни причини: международните цени на петрол, газ, черни и цветни метали през миналата година бяха ниски и това автоматично свива приходите. При строителството пък нямаше държавни поръчки и това сви бизнеса на инфраструктурните компании с една трета. Много силна година имат производителите на машини, оборудване и храни. А и традиционно растящите IT компании.
В данните на НАП няма разбивка по сектори при приходите, но се вижда ясно дружествата от кои сектори са с най-големи печалби и загуби. Шампиони по печалби като абсолютни суми са преработващата индустрия, търговията и банките. Най-голямо свиване на загубите има при финансовите и застрахователните дейности, транспорта и недвижимите имоти.
Броят на активните компании отбелязва увеличение със 17.3 хиляди до 322 хил. В същото време обаче неактивните фирми също нарастват - с 10% до над 193 хил., а годишните повишения през 2016 г. дори не се приближават до стойностите от предходния отчетен период.
По-печеливша година
Данните на приходната агенция показват подобрения по линия на печалбите. Всички работещи над 300 хил. фирми са отчели данъчна печалба от над 20.2 млрд. лв.
Справка на НАП показва, че отчетеният положителен финансов резултат се вдига с 1.5 млрд. лв., а загубите се свиват със 750 млн. лв. От цялата отчетена нетна печалба на компаниите в България от 14.7 млрд. лв. за миналата година почти 18% е направена от големите стоте най-големи компании, които попадат в класацията "Капитал 100".
При средно намалели приходи по-силният резултат значи и по-висока рентабилност - общо за всички компании в страната нетният марж е 4.4%, т.е. на всеки лев приход на едно дружество се падат по 6 стотинки печалба. Година по-рано рентабилността е била 3.9%. Последните две години са силни, защото няма огромни загуби. Рекордно слаба беше 2014 г., когато отчетеният общ плюс беше 16.5 млрд. лв., а декларираните загуби бяха 11.5 млрд. лв., или нетно печалбата е 5 млрд. лв., което е марж от едва 1.8%.
КЗК глобява с половин милион лева фирма на Марешки за нелоялна конкуренция. Комисията за защита на конкуренцията наложи глоба от от 494.8 хил. лв. за нелоялна конкуренция на компанията за търговия на едро с лекарства "Фармнет", собственост на фамилията на зам.-председателя на парламента Веселин Марешки. Глобата представлява 0.1% от оборота на дистрибутора за миналата година.
По същия казус освен разследване на антимонополния регулатор започна и разследване на прокуратурата. Става въпрос за оказване на натиск на конкурентни аптеки в седем града да извършват доставките на лекарствата си от "Фармнет", за да не бъдат отворени в близост до тях аптеки от веригата "Марешки" или пък други брандове на фирмата, които да работят с конкурентни цени.
През пролетта варненската прокуратура обяви, че не е събрала данни за наказателно престъпление, и изпрати преписката в КЗК за преглед дали е налице нелоялна конкуренция. През миналата седмица обаче Върховната касационна прокуратура обяви, че намира данни за изнудване, и поиска на това основание имунитета на Веселин Марешки и двама негови подчинени, сега депутати, замесени в разговорите със собствениците на аптеки.
Какво се е случвало
Според различни собственици на аптеки, чиито имена не са цитирани, Веселин Марешки, който до 2015 г. е бил в съвета на директорите на "Фармнет", а след това е прехвърлил участието на майка си и семейството си, както и неговите подчинени Пламен Христов и Кръстина Иванова са провеждали с тях разговор да снабдяват обектите си с лекарства от склада "Фармнет", като при това са отправяли предупреждения, че ако не го направят, ще открият в близост до обектите им аптека, собственост на икономическата група на "Фармнет", която ще продава на по-ниски цени, ще привлече тяхната клиентела и собствениците ще бъдат принудени да ги закрият.
КЗК установява, че част от аптеките наистина започват да пазаруват от "Фармнет" при по-неизгодни условия. При тези, които не са се съгласили или са пазарували само временно, се оказва, че заплахите са действително изпълнени и близо до аптеките са открити обекти, собственост на аптечната му група.
"Породената от поведението на представители на "Фармнет" невъзможност собствениците на аптеки да изберат доставчика си на лекарствени продукти съобразно изгодността на офертите и най-благоприятните предлагани условия, постигната с нетърговски похвати, несъмнено уврежда интересите както на търговците на лекарствени продукти на дребно, така и на конкурентните дружества - търговци на лекарствени продукти на едро. Това е така поради привличането от страна на "Фармнет" на клиенти с похвати като заплахи за бъдещи неблагоприятни последици за техния бизнес, противоречащи на добрите нрави, които нарушават правилата за добросъвестна търговска практика, опорочават конкурентното начало и препятстват естественото развитие на конкурентните отношения", се казва в решението на КЗК.
Реакцията
Самият Марешки обяви пред "Нова телевизия", че не е рекетирал никого от конкурентите си и става въпрос за война срещу него в петролния и аптечния му бизнес. Той намекна, че е бил заплашван, ако не се откаже от бизнеса си с горива, и че ще говори, защото не иска да го постигне съдбата на Мишо Бирата и Ваньо Танов, които са загинали при неизяснени обстоятелства.
В показанията пред КЗК Марешки и подчинените му отричат да са принуждавали конкурентите си да стават техни клиенти. От обясненията става ясно, че аптеки "Марешки" са основен клиент на "Фармнет" и формират 97% от оборота на дружеството. Аптеките от групата са най-голямата национална аптечна верига с 400 обекта от общо около 4000 действащи аптеки в България.
Случаят „Боршош" - знак за управлението на ГЕРБ. Правителството прехвърли НДК на министерство на културата, БСП поиска създаването на анкетна комисия в Народното събрание, която да установи има ли нарушения при ремонта, натиск и корупция, а депутатите от ГЕРБ бягаха от въпроса за връщането на Мирослав Боршош на поста изпълнителен директор. Така най-общо се разви скандалът в Народното събрание около разпънатия политически чадър над шефа на НДК от премиера Бойко Борисов. При дебатите нееднократно бе подчертано, че случаят "Боршош" се превръща в знак за управлението на ГЕРБ.
От опозицията коментираха, че залогът е около 50 млн. лв., които ще отидат за обновяването на НДК за българското председателство на ЕС. Обясниха и че става въпрос за сблъсък на лобита в ГЕРБ и че протестърското за втори път е победило. Припомниха, че в края на 2014 г., след като тогавашният министър на културата Вежди Рашидов вдигна мерника на Мирослав Боршош, по настояване на Румана Бъчварова, НДК бе иззет от министерството на културата и даден на Томислав Дончев.
Тогава ставаше въпрос за скоростно изхарчване на 3 млн. лв., оставени в сметките на НДК от предишното ръководство и още нямаше направен нито един транш от хазната за Председателството.
Рано сутринта шефът на борда на НДК Борислав Велков пусна във фейсбук скандални есемеси от търга за ремонта и оповести данни за мащабната "културна и продуцентска" дейност на Мирослав Боршош.
Велков е категоричен, че загубите на НДК за три години са 21 млн. лева. Според него в Двореца на културата действат "моделите "Боршош", които се превръщат в тенденция, при които взимаш от данъкоплатците, продаваш през бившата си билетна компания, разплащаш се щедро с "културата" и усвояваш разликата през най-различни допълнителни услуги и свързани компании. Това се нарича КУЛТУРНА кражба, пише Велков.
Той дава пример за мениджърските способности на Боршош. "В продукцията "Квартет" (уважение към актьорите) инвестицията е около 800 000 лева, а възвращаемостта е 90 000 лева през онази билетна компания, а постановката е поставена 2 пъти, или 450 000 лева на вечер! Нали се досещате, че тези 90 000 лева са реалният пазар. Това ли е продукт?", пита Велков.
Той публикува и няколко лични съобщения от служител на НДК за указанията за нагласяване на обществената поръчка, която бе спечелена от "Галчев инженеринг". От пресцентъра на НДК разпространиха позиция на служителя с есемесите, в която се твърди, че те не са писани от него и не са от неговия телефон. Борислав Велков контрира, че съобщенията са истински.
Решение
И новият принципал започва проверки
И новият принципал, министърът на културата Боил Боев, започва проверки в НДК. Веднага след като Министерският съвет прехвърли НДК, в ранния следобед Боев се появи в двореца на културата. Там той събра строители и проектанти и обяви, че иска пълна проверка на строителството до момента.
След заседанието на МС Лиляна Павлова обяви: "Темата НДК за мен е затворена". Тя припомни, че заповедта й за отстраняването на Боршош била мотивирана от констатациите в одитиращ доклад за обществени поръчки, както и заради забавянето на ремонта.
„Труд" съобщи за действията на службите още на 12 юни
ДАНС потвърдила отклоняване на пари, отпуснати от МС
Вестникът разкри как Боршош плащал заплати и ток от целеви средства Както "Труд" писа още на 12 юни, ДАНС и прокуратурата разследват действията Мирослав Боршош около ремонта на НДК. Днес държавното обвинение реши да разпространи информация по казуса.
В съобщението се казва, че на 21 януари ДАНС е изпратила до главния прокурор Сотир Цацаров сигнална справка. Тя касаела извършени нарушения с бюджетни средства, които бяха отпуснати на 3 август миналата година с решение на Министерския съвет. Сумата от 17 млн. лв. бе предназначена за увеличение на капитала на НДК и беше дадена с оглед на разходите, необходими за подготовка на председателството.
"Твърди се, че част от тези средства са разходвани от изпълнителния директор (Мирослав Боршош - б.а.) за други цели, като са извършвани плащания по договори за минали периоди", заявяват от държавното обвинение. И допълват, че справката и материалите към нея са изпратени от главния прокурор по компетентност на Софийска градска прокуратура.
"Наблюдаващите прокурори от СЗ "Антикорупция" - СГП са възложили на ДАНС извършване на допълнителни проверовъчни действия с цел изясняване на фактическите обстоятелства по случая", се казва още в съобщението. Впоследствие на 17 май ДАНС приключила проверката, като на базата на този доклад е образувано досъдебно производство. То е за разпореждане с бюджетни средства не по предназначение. Била е назначена и счетоводна експертиза, която се чака и в зависимост от заключенията в нея, ще бъдат взети решения дали производството да продължи, след което да се повдигнат обвинения. Съобщението бе разпространено и след разследванията на "Труд" по темата НДК. Вестникът разкри, че от 17-те милиона лева Мирослав Боршош е плащал сметки за ел. енергия на Двореца, давал е заплати на персонала и за театър "Азарян". "Труд" разкри, че за ток Боршош е похарчил над 480 000 лв. от парите, дадени от МС, за да плати сметки за 3 месеца.
Държавният глава Румен Радев: Така не може да продължава. Председателството означава доверие към България
"Така не можем да продължаваме да се готвим за това председателство. Председателството на Съвета на Европейския съюз означава доверие към страната, прозрачност и върховенство на закона" - това заяви при официалната си визита в Румъния президентът Румен Радев. Коментарът му беше в отговор на журналистичекси въпрос за "схемите около НДК".
"Президентството не е институцията, която посочва схемите", каза още държавният глава.
В северната ни съседка той се срещна с колегата си Клаус Йоханис. Двамата призоваха България и Румъния да бъдат приети в Шенген.
"България и Румъния споделят обща цел за усъвършенстване и разширяване на енергийната и транспортна инфраструктура, която свързва двете държави и ще работят за изграждането на нови мостове и фериботни връзки през река Дунав, които да насърчат контактите между хората и бизнеса", се казва в общата позиция на Радев и Йоханис.
По темата за изтребителите държавният глава обясни пред представителите на българските медии, че очевидно има стремеж проектът за покупката на машините да бъде протакан. Ясен знак за това били действията на ГЕРБ, които създадоха анкетна комисия, чиято цел е да разбере дали Радев е настоявал да бъдат избрани самолети "Грипен".
Декларация
БСП иска анкетна комисия
Тъй като има основателни съмнения за корупция, изговорени от двете страни в този спор, внасяме предложение за създаване на анкетна комисия в парламента, която да се занимае със случая с НДК. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на групата по повод отстраняването на директора на НДК Мирослав Боршош и връщането му на поста от премиера Бойко Борисов.
"Пускаме и сигнал до главния прокурор за проверка какво се случи в НДК", заяви тя и добави: "Ако вие не искате, ние се обявяваме за борба с корупцията и паралелната държава и искаме истината".
Застой на цените на жилищата в София. Застой на цените на жилищата в София през първите шест месеца на годината отчете агенция "Адрес". Колебанията в стойностите по квартали са в рамките на 2-3% в сравнение с края на 2016 година. С над 2% поскъпват апартаментите в общо 5 столични квартала - "Суха река", "Света Троица", "Люлин", "Красно село" и "Манастирски ливади".
"Не малко собственици предлагат за продажба жилищата си с до 60% над средната пазарна цена, което ги поставя в неизгодна ситуация от която могат само да загубят", обясни изпълнителният директор на компанията Георги Павлов. По думите му над 25% от предлаганите имоти престояват на пазара над 1 година преди сделка. От друга страна на пазара има отстъпки над 20 000 евро.
"Тези сделки са малко, за да очертаят ясна тенденция, но това може е още един знак, че някои имоти са твърде надценени и собствениците вече са склонни да седнат на масата на преговорите", казва Павлов.
Двустайните и тристайните жилища продължават да формират най-големите дялове в типовото разпределение на имотите. Те са съответно 35% и 39% от всички сключени през полугодието сделки. Следващите по популярност имоти са едностайните жилища и гаражите - всеки с дял от 7%.
Над 100 000 евро е стойността на 22% от сключените за шестмесечието сделки. Други 26% от покупките са на цена между 70 000 и 100 000 евро. Картината за София е дори по-ярка в източните столични райони като "Изток", "Изгрев", "Яворов", "Гео Милев", "Редута". Там делът на покупките над 100 000 евро е 40%, а на тези между 70 000 и 100 000 евро - 37%.
"Източна София традиционно е предпочитан район от по-висок ценови кла
с. Заедно с активизирането на пазара през последните години там се появиха и много възможности за ново строителство, поради сравнително големия обем свободни парцели. Това създаде допълнителни предпоставки тези квартали да станат още "по- гореща" зона за сделки", казва Павлов.
Прогнозата на брокерите до края на годината е за активен пазар със стабилни цени и умерен ръст на ипотечното кредитиране.
Двойно ужилване с бебешки пюрета. Бебешки храни от една и съща марка се продават двойно по-скъпо у нас в сравнение с Германия и Австрия. Това съобщи земеделският министър Румен Порожанов. Установеното ужилване с детски пюрета е един от резултатите от проверката за двоен стандарт на храните в България спрямо същите в други страни от ЕС. "16 от проверените 31 продукта се продават на по-високи цени у нас. Това поражда определено безпокойство", коментира Порожанов. Фрапантна разлика е открита и в цените на млечните и шоколадовите продукти, които са с между 20 и 70 на сто по-скъпи в България. Има разминавания и в качеството. Например моцарелата в българските магазини дори не мирише на мляко и е с по-лошо качество от тази, която купуват германците.
16 храни по-скъпи у нас от Австрия и Германия
Нови правила за курортите. Нови наредби ще уреждат правилата за дейност в курортите, стана ясно от думите на министъра на туризма Николина Ангелкова. Тя припомни, че с промени в Закона за туризма трябва да бъде уреден статутът на националните курорти. С допълнителни наредби пък ще се разпишат правилата за инфраструктурата в тях, архитектурната визия, както и тези за поставяне на преместваеми обекти, обясни Ангелкова пред Нова телевизия.
Тя беше категорична, че се обръща прекалено много внимание на инцидентите по морето, а Слънчев бряг не е България. Във всяка държава има места за развлечение като Ибиса и Миконос, но все пак 60% от туризма у нас е семеен, обясни министърът. И заяви, че според информация от големите международни туроператори страната ни е на едно от първите места като дестинация, популярна за семеен туризъм. Ангелкова прогнозира и нова рекордна година за туризма ни и ръст от 7% в сектора в сравнение с 2016 г. Освен това министърът допълни, че приходите в сектора нарастват, макар и малко по-бързо от броя на туристите.
Ангелкова припомни, че освен концесионерите, защитените дюни трябва да се опазват и от туристите и върху тях е забранено както поставянето на плажни хавлии и принадлежности, така и паркиране на автомобили и каравани. Самата Ангелкова обясни, че ще почива на море у нас, като ще подели ваканцията си между Южното и Северното Черноморие.
Нашите зад граница с БГ паспорт по пощата. Нашенците зад граница да могат да получават БГ паспорт по пощата, без да се налага да се разкарват до консулските служби. Такава възможност предлага вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, стана ясно вчера от стенограмата от заседанието на кабинета. Поводът са анализите, които трябваше да направят всички министри как може да бъде свита бюрокрацията, да се намалят издаваните документи на хартия и да се стопят опашките от изнервени граждани пред гишетата.
Захариева предлага да се оптимизира процедурата за преиздаване на лични документи и паспорти за българите в чужбина. За целта занапред ще се подава заявление по електронен път, като отпадне и необходимостта от електронен подпис. По данни на Захариева за година и половина само двама нашенци са се възползвали от тази услуга. Другата идея е срокът за валидност на международните паспорти да се увеличи от пет на десет години. Предвижа се да отпадне и заверката на подписа на преводите, както и намаляване а с 30-40% на събираните такси. Захариева предлага още инспекторатите по образование да правят заверка за дипломите за чужбина, тъй като в момента т.нар. АОПСТИЛ се прави на две места в София.
„Нямаме дипломатическа поща, това е истината. И затова съм предприела мерки за връщането на т. нар. командирска поща, но трябва да видим къде имаме национален превозвач, а не да чакаме дипломатически куриер да отиде", изложила поредната си идея Захариева.
Образователният министър Красимир Вълчев предлага въобще да отпадне заверката на документи за завършен клас, стига те да са издадени от школа от държави от ЕС.
Част от другите министри също докладвали за мерките, които са предприели вече. Икономическият Емил Караниколов например обяснил, че 8 документа отпадат, а за 14 услуги няма да се иска да са на хартия. При 67 услуги пък таксите щели да бъдат свити между 10 и 60 %. Земеделският министър Румен Порожанов пък изтъкнал, че ще ведомството му ще облекчи 53 услуги, а пет режима ще отпаднат.
„Всяко министерство, което има отношение към електронното управление трябва да командирова по един експерт в ресорната агенция", разпоредил от своя страна премиерът Бойко Борисов. И добавил: „Не искам час да се губи!. Той наредил още на другата сутрин експертите да се явят на работа в агенцията. „Буквално няма човечност - ето така, да ги разберем! Не може в 21-и век да не може по електронен път да се събират, правят голяма част от тези документи. Да се запита, да се върне от самия служител, да спестим на хората време и нерви", отсякъл премиерът. Борисов уточнил, че всички нужни законови промени ще бъдат подготвени в кратък срок и преди ваканцията на депутатите ще бъдат гласувани. „Променяме, отпадат и юли месец рапортуваме на обществото какво сме направили накрая", казал той. Вицепремиерът Томислав Дончев от своя страна предложил да се създаде административен борд, който да следи дали нормативните актове, които приема МС не водят до увеличаване на административната тежест.
От септември всички администрации ще разменят документи помежду си изцяло по електронен път, реши вчера правителството. Дончев и шефът на е-агенцията Росен Желязков докладвали, че 51 администрации на централните и териториалните органи на изпълнителната власт предоставят общо 1422 услуги, за които се изискват 5985 документа. В по-голямата си част тези документи се повтаряли. Кабинетът на свой ред даде срок до септември да стане ясно кои ще отпаднат. Отново от есента трябвало да бъде въведено плащането на държавни такси с виртуални ПОС терминали и да има задължително изискване в администрациите да бъдат поставени физически такива.
В края на заседанието Борисов коментирал и парите, които властта отпусна за БГ председателството на ЕС, както и 30 млн. лв., които ще са нужни за компенсиране на полицаите без нови униформи. Той припомнил, че от 1 септември ще се увеличат учителските заплати, както и че парите за отбрана вече минали 3,6 млрд. лв. „Лесно е да се приказва. И аз подкрепям и искам на всички да дадем. И въпреки всичко, като погледнете, ще видите колко много от всичките проблеми в момента се решават с всеобщите ни усилия и със стабилност. Аз съм убеден, че догодина ще е по-добро положението", заключил Борисов.
Променят 2 закона
Пакет от поправки в 2 закона ще бъдат внесени в НС до дни, за да се облекчи режима за получаване на български паспорт от нашенците от диаспорите в чужбина. Това обеща вчера вицепремиерът Валери Симеонов след заседание на Координационния съвет към МС за българите в Украйна. Ще бъдат прекроени Законът за българското гражданство и Законът за българите в чужбина. По поправките вече се пишели в МП. Целта била да се избегне дублиране на дейности между ведомството и Агенцията за българите в чужбина.
„Има един текст за възходящото гражданство, който според мен е напълно излишен. Един за прегледа на документи, който задължава МП и се получава абсолютно дублиране. Това са няколко малки промени,но резултатът ще бъде ефективен", коментира пред „Монитор" Симеонов, по чиито думи към момента има натрупани над 56 000 забавени заявления.
В момента, за да получат паспорт, гражданите от трети страни трябва да дадат доказателства за "възходящ българин", т.е. предхождащ пряк роднина с българско потекло.
Успоредно с това щяло да се работи и за максимално съкращаване на сроковете за издаване на документи, като работни визи, удостоверения за престой и почивка.
Двама ексшефове на КЕВР с обвинения. Бившите шефове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Ангел Семерджиев и Светла Тодорова се сдобиха с обвинения в престъпления по служба. Те са подведени под отговорност от спецзвеното „Антикорупция" към Софийската градска прокуратура за това, че умишлено не са изпълнили служебните си задължения като така са обслужили интересите на конкретни фирми.
Облагодетелстван и от двамата е шефът на „Овергаз" Сашо Дончев, стана ясно от списъка с дружествата, пуснат в прессъобщението на държавното обвинение.
Според данните в него, в периода декември 2014 - април 2015 г. Тодорова е инициирала отмяна на решение на предходния състав на енергийния регулатор, с което са били намалени цените за пренос на синьо гориво. От действията й са се облажили над дузина компании, основните от които свързани със Сашо Дончев (цялото съобщение на прокуратурата със списъка на дружествата вижте тук). Семерджиев пък, който бе начело на регулатора от 2009 до 2013 г. е подведен под отговорност затова, че не е изпълнил задълженията си и не е разгледал жалбата, подадена от „Овергаз инк" срещу „Булгартрансгаз" за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до хранилището в „Чирен". Така в момента държавата е застрашена от санкция в размер на 200 млн. евро, защото, след като жалбата му не била разгледана у нас, дружеството на Дончев се оплакало в Брюксел.
До подвеждането под отговорност на Семерджиев и Тодорова, които в момента са с мярка за неотклонение „подписка", се стига, след като преди два месеца прокуратурата и ДАНС влязоха на обиски в КЕВР именно заради стартирали разследвания срещу шефове на регулатора - както срещу двамата бивши, така и настоящия Иван Иванов. Според неофициална информация именно в опит да си изгради щит заради предстоящите разкрития, шефът на „Овергаз" заформи и газовата атака срещу обвинител №1, след като се оказа, че опитите му да спре разследванията чрез оказване на натиск са се провалили.
От съобщението на прокуратурата става ясно, че разследванията продължават, по третата линия - за това, че членове или шефове на регулаторния орган не са изпълнили задълженията си по контрол на инвестициите, декларирани от газовите дружества. Така е било позволено с деклариране на фиктивни инвестиции да се вдигат сметките на потребителите. Разследват се и действията на длъжностните лица от КЕВР при последното определяне на цените на газа, топлоенергията и водата за гр. София, довело до значителен ценови скок за крайния потребител, пише още в прессъобщението на държавното обвинение. Както вече Агенция „Монитор" писа, влезлият от 1 април тази година скок на синьото гориво, е бил направен от регулатора изцяло в полза на „Овергаз", като целта на решението на КЕВР, която в момента е оглавявана от един от най-близките до Иван Костов експерти - бившия ДСБ депутат Иван Иванов, е била вместо Сашо Дончев да плаща наказателна санкция за кризата от края на 2015 г., разходите да бъдат поети от всички потребители. Резултатът от това е, че скокът дори не е в размер на обявените близо 30%, а възлиза на над 36%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |