Фалшива паника с храни „второ качество". Няма двоен стандарт при храните, които се предлагат у нас и в Европа. Това показа проверката на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Изводите на експертите са категорични - "констатираните различия в някои от стойностите при лабораторното изпитване са несъществени и са в рамките на допустимите отклонения". Такова е заключението от изследването на физикохимичния анализ на млечните, шоколадовите изделия, детските храни и месните продукти, посочен в анализа на БАБХ.
Какво реално провериха експертите. От Германия и Австрия бяха закупени 31 продукта, а от България 30 техни аналози. От тях 8 шоколадови изделия - 2 вида бонбони, 4 вида шоколад, 1 течен шоколад и един детски шоколадов десерт. Безалкохолни напитки и сокове 7 бр., от които 1 газирана напитка, 2 плодови сока, 1 студен чай, 2 бр. енергийни напитки и 1 млечна напитка с кафе. Изследвани са и 2 броя детски пюрета, 8 млечни продукта, от които 4 сирена, 3 масла и 1 маргарин, и 6 месни продукта - 1 шунка, 1 консерва и 4 колбаса.
Най-често разминавания има с обозначеното на етикета (виж таблицата). Това обаче не се случва само за стоките на нашия пазар. При един вид шоколад например мазнините у нас са с 0,02% по-малко от обявените на етикета. За западния пазар разминаването е с 0,31%. Същата е и ситуацията със захарите в него. У нас те са с 1,09% по-малко от заявените от производителя, а за европейския пазар - с 1,95%. Оказва се още, че в шоколада за българския пазар има повече какао. При обявено на етикета минимално съдържание от 30%, българският шоколад съдържа 8,68% повече, а немският - 4,67% повече какао.
Кравето масло от една и съща марка пък е с повече мазнини у нас в сравнение с Германия. У нас то е с 82% съдържание на мазнини, а там - с 80%.
Ядем ли колбаси пълни с вода и сол? Наличието на натриев хлорид (сол) в сурово пушен месен продукт у нас е с 3,18% по-ниско от това в европейския продукт, показва анализът на БАБХ. Водата е с 3,20% повече. Според д-р Любомир Кунински от Българската агенция за безопасност на храните обаче едва ли става дума за напомпване с вода. Този продукт вероятно не е достатъчно изсъхнал, смята той.
Проблем ли е фактът, че една и съща безалкохолна напитка се прави с глюкозо-фруктозен сироп у нас и със захар за европейския пазар. Според Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България у нас, в САЩ, както и в други европейски държави, например в Испания, при производството на безалкохолни напитки се използва фруктозо-глюкозен сироп. Влагането му е масова практика в държави, традиционни производители на царевица, независимо от тяхното географско разположение или покупателна способност на населението.
Фруктозо-глюкозният сироп, който използват местните производители в сектора, е от българска царевица, дело на български земеделски производители, която се преработва в български производствен център, коментират експерти от асоциацията.
Проверката показа още, че при 16 от изследваните 31 продукта цената у нас е по-висока от тази в Германия и Австрия. Между 20% и 70% е завишението при млечните храни - определени сирена, и шоколадовите продукти, както и при двете детски пюрета. Проверка на "Труд" обаче показа, че и в Германия, и в Австрия хранителните стоки се облагат с преференциална ставка ДДС. В Германия Законът за данъка върху добавената стойност определя две ставки: общата данъчна ставка от 19% и намалената данъчна ставка от 7%, която се прилага по-специално за доставки на почти всички видове хранителни стоки, с изключение на напитките и оборотите на заведенията за хранене. В Австрия ставката за хранителните стоки е 10%. За сравнение у нас всички стоки, включително и храните, се облагат с 20% ДДС.
Месните продукти - с най-малки различия
Месото и месните продукти са най-контролираните стоки у нас и в Европа. Затова няма и съществени отклонения в анализа за двойния стандарт на храните. Това заяви пред "Труд" Диляна Попова, главен експерт на Асоциацията на месопреработвателите.
В анализа има само малки различия във физико-химичните изследвания, и при двете стоки, взети от нашия пазар - сурово сушен продукт и колбас, съдържанието на мазнини и сол е по-малко от това на стоките в Германия, което е положителна тенденция, каза тя.
Попова допълни, че при колбасите е проверявано и дали има чужд животински продукт или соя в колбасите, но и двете съставки не са открити при анализа.
"Ако на етикета има изписано съдържание на продуктите, което отговаря на състава в него, то няма как да докажем, че има нарушение", коментира и Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
Румен Порожанов:
Отклоненията са в рамките на допустимото
Констатираните отклонения са в рамките на допустимото. Това заяви за "Труд" земеделският министър Румен Порожанов. Той уточни, че допълнителните анализи са показали, че съдържанието на продуктите отговаря на декларираното в етикетите. "Позицията, около която ние се обединяваме все повече и повече с колегите от Централна и Източна Европа, е продуктите да бъдат с еднакво качество на съдържанието на етикетите и с едни доста разумни цени", заяви той.
По думите му българското изследване е потвърдило резултатите, които имат и другите страни-членки от Централна и Източна Европа. Има разлика в етикетите за съдържанието на едни и същи продукти, които се продават в западните и в централно-източноевропейските супермаркети.
Министерство на земеделието предлага да се прави ежемесечен анализ на цените на известни марки храни, които се предлагат на българския и на европейския пазар. "Целта е да се види дали разминаването в цените за нашия и европейския пазар е инцидентно или постоянно", уточни той. Каквито и разлики да има, те трябва да бъдат разходно ориентирани и да са свързани с етика към всеки потребител, отбеляза Порожанов.
Всяка фирма има собствен стандарт
По-малко какао не значи по-лош шоколад
Това, че има по-малко какао в един шоколадов продукт, не означава, че той не е качествен, коментира пред "Труд" Венцислав Пейчев от Асоциация на производителите на шоколадови и захарни изделия. Има различни видове какао на различни цени и в продукта се слага това, което производителят търси, обясни той.
Във веригата производител-търговец и потребител, търговецът избира какво да предлага на хората. Производствените стандарти отпаднаха още през 2013 г. и в момента всяка фирма работи на базата на собствен стандарт, допълни Пейчев.
Не за добро ни канят в еврозоната. В съвременния глобализиран свят истинският контрол не се осъществява със сила, а с финансова принуда, която се реализира с помощта на декретните пари. За тези, които се чудят що е това „декретни пари" - това са шарените хартийки в джобовете ви, които ви внушават и вие си въобразявате, че са пари.
Да не мислите, че е случайна изненадващата промяна на европейските комисари да поканят всички страни от ЕС, които не ползват еврото, да се включат в еврозоната? Просто комисарите са ужасно изплашени за властта си и бързат да вкарат всички във финансовия концлагер, наречен евро, от който измъкване няма.
Сигурно ще кажете, че преувеличавам. Дали?
Погледнете съседната нам Гърция. Знам, че мнозина злорадстват на това, което им се случва на гърците. Но да погледнем техния негативен пример. Отпуснаха им стотици милиарди кредити, срещу които те закупиха германски подводници и друго въоръжение. Похарчиха огромни пари за инфраструктура. Сигурно голяма част от парите са попаднали в джобовете на политиците.
Сега е дошло време за плащане и започна големият грабеж. Принуждават ги да си продадат пристанища, летища, банки и какво ли още не. Ще кажете, че парите трябва да се връщат. Така е, но нали видяхме как банките създават пари от нищото. Ето така големите държави грабят малките с помощта на финансовата система.
Дават ви фиктивни пари на кредит, които после, ако не върнете, ви взимат всичко ценно. Това е технологията на узаконения банков грабеж. Не си мислете, че ни канят за добро в еврозоната.
Чуждестранни инвеститори: заради прокуратурата изоставате от други държави. Осем двустранни търговски камари, представители на чуждестранния бизнес в страната, отправиха апел до българските власти - президент, премиер, парламент, главен прокурор и председател на Върховния касационен съд, за реформа на съдебната система, независим съд и отчетна прокуратура. Писмото е подписано от камарите на Австрия, САЩ, Великобритания, Швейцария, Канада, Италия, Франция и Норвегия. Прави впечатление, че сред държавите отсъства Германия.
Призивът е насочен към най-проблемните точки в правосъдните институции. В писмото се напомня, че подобен призив е бил направен в началото на 2016 г.
"Твърдо убедени сме, че липсата на безпристрастен и ефективен съд и прокуратура безспорно се явява една от най-съществените бариери пред икономическия растеж в България, привличането на чуждестранни инвестиции и създаването на равни условия за всички икономически оператори - чуждестранни инвеститори или български предприемачи, независимо дали настоящи или потенциални", се казва в писмото, като се подчертава, че зад апела стоят "най-големите международни инвеститори в България, но и на множество местни, български компании".
След това се поставят четири основни акцента, към които трябва да бъде насочена реформата.
Независимост на съдебната власт
Според инвеститорите отстояването на независимостта на съдебната власт от участниците в политическия живот е декларативно, "но липсва достатъчно силна политическа воля за осъществяване на така необходимите реформи, които да гарантират, че съдиите са изцяло неподвластни на политически натиск".
Те подчертават, че във ВСС прокуратурата "не трябва да има каквато и да било роля (в рамките на пленума) относно решенията, свързани с кариерното развитие на съдиите и организацията на дейността на съдилищата".
Приветствайки разделението на ВСС от миналата година, в писмото се обръща внимание на отказа на ГЕРБ да преразпредели квотите в съвета, което е довело до това, че "в самата структура на съдебната колегия, в която квотата на политическите назначения остава прекалено силна и не възпира оказването на неправомерно влияние".
За да се преодолее този проблем, инвеститорите апелират за "предприемане на действия, които да гарантират пълната независимост на съдебната власт по всички институционални въпроси и да елиминират възможните механизми както за политическо влияние, така и за натиск върху съда от страна на прокуратурата чрез предприемане на необходимите последни стъпки за завършване на съдебната реформа в нейната цялост".
Прозрачност и отчетност на прокуратурата
В писмото в прав текст се казва, че основният проблем, който е останал след последните промени, свързани със съдебната власт, е, че "прокуратурата на практика бе оставена без контрол".
"В едно наистина демократично общество не следва да съществува независимост без отчетност, тъй като това подкопава самите устои на демокрацията", се казва в писмото. Инвеститорите подчертават, че са дълбоко обезпокоени "от липсата на достатъчно отчетност на българската прокуратура пред обществото - обстоятелство, поради което действията ѝ биват възприемани като зависими от потенциално произволни решения на едно или друго лице."
В посланието към българските власти се обръща внимание, че "почти никъде другаде в Европа прокуратурата не е независима не само в осъществяването на своята рутинна дейност, но и от самата държава и обществото, на които е призвана да служи".
Чуждестранните инвеститори предлагат "провеждане на широк обществен дебат относно евентуалното изваждане на институцията от структурата на съдебната власт и установяването на механизъм за нейната отчетност пред изпълнителната и/или законодателната власт (например чрез по-нататъшна децентрализация, вменяване на задължения за докладване и налагане на реални санкции в случаи на разследвания, които могат да бъдат окачествени като произвол), което в крайна сметка да гарантира отчетността на институцията пред обществото".
В писмото се обръща внимание, че безотчетността на прокуратурата в комбинация с липсата на съдебен контрол на част от прокурорските актове по разследването (държавното обвинение има пълен монопол върху това дали да образува или не разследване и дали да обвини или не някого) водят до това "широко разпространено усещане за беззаконие и безнаказаност, подкопаващо устоите на българското общество и за това България да изостава в редица обществено-икономически аспекти в сравнение с други държави - членки на ЕС, от Източна Европа".
В документа се подчертава, че нуждата от промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс трябва да бъдат осъвременени: "Това е безспорно необходима предпоставка за успешното наказателно преследване на престъпни деяния, особено на корупционни престъпения от висок обществен интерес, но също така например и на всички видове измами, особено такива, свързани със злоупотреби с Търговския регистър и с разпоредби на Търговския закон. Не трябва да забравяме, че голямата власт неизменно върви ръка за ръка с голяма отговорност."
Повишаване на ефективността и ефикасността на съдебния процес
На следващо място в писмото се обръща внимание на "неизброимите случаи" на забавяне в "досъдебна и съдебна фаза", което е "особено остър проблем, подкопаващ функционирането на системата като цяло. В допълнение общият принцип на случайно разпределение на делата както в прокуратурата, така и в съдилищата, трябва да бъде укрепен чрез по-голяма вътрешна отчетност и прозрачност, за да се гарантира, че разпределянето на делата не може да бъде манипулирано, гаранция, която е абсолютно необходима за една справедлива и ефективна съдебна система."
Електронно правосъдие и реформа на правното образование
Като ключов момент от реформата инвеститорите посочват и "разработването и въвеждането на истинска система на електронно правосъдие и модернизирането на правното образование в България и подобряване на неговото качество", които са абсолютно необходими.
"Реформата на съдебната система е в основата на всички останали реформи. Нейното осъществяване и завършване ще повиши потенциала за икономически растеж на България и ще допринесе за реален просперитет и справедливост за българското общество", завършва писмото.
Процедура на ЕК за мръсния въздух ще затрудни екоотстъпките за въглищните централи. Шансовете въглищните централи в България и най-вече тези от комплекса "Марица-изток" да получават дерогация (отклонение) от новите завишени екоизисквания могат значително да намалеят, ако Европейската комисия (ЕК) започне наказателна процедура срещу страната заради замърсяването на въздуха край Гълъбово със серен диоксид, което може да стане през есента. Това стана ясно от думите на министъра на околната среда и водите Нено Димов по време на дискусия в енергийната комисия в парламента относно новия европейски регламент за разрешените емисии от вредни вещества - серни диоксиди, азотни окиси, живак, твърди частици, които големите горивни инсталации могат да изпускат от 2021 г. По-късно пред журналисти Димов обясни, че за да бъде постигнато решение, трябва да се водят разговори с ЕК.
За възможната наказателна процедура МОСВ предупреди още в началото на май. Причината е превишаването на средночасовата и средноденонощната норма за серен диоксид в общините Гълъбово, Димитровград и Перник.
Какви са вариантите
В същото време новите еконорми могат да се окажат неизпълними за българските въглищни централи, тъй като ще изискват непосилни инвестиции, които биха обезсмислили съществуването им. Освен това те могат да се окажат неизпълними и от техническа гледна точка.
Възможностите за промяна на референтния документ вече са почти минимални, тъй като гласовете на осемте страни членки, между които и България, няма да са достатъчни, разясниха експертите на МОСВ пред депутатите. Точно за това страната трябва да се опита да получи дерогация от тези норми, като докаже, че инвестициите, които ще бъдат направени, са непропорционални спрямо постигнатите екологични ползи. Това обаче трябва да стане индивидуално за всяка засегната централа, обясни енергийният министър Теменужка Петкова. По думите й за целта всяка от тях трябва да направи сериозен анализ за тези разходи. Петкова посочи, че от Европейската комисия неофициално са предупредили, че тези разходи трябва да бъдат доказани от централите, за да получат исканите отстъпки.
Кандидатстването за дерогация трябва да бъде направено до 6 месеца след официалното влизане в сила на новите изискания. Според експертите на МОСВ това ще стане с обнародването им в Официалния вестник на ЕК, което ще стане до няколко месеца. В края на юли се очаква документът да бъде гласуван от колежа на комисарите. Нено Димов пък разясни на депутатите, че получаването на дерогация е безсрочно, но вероятно ще изисква преразглеждане на определени периоди.
Въпрос на инвестиции
Новите изисквания ще засегнат големите горивни инсталации, като в българския случай става въпрос за около 20-25 топлоелектрически централи и топлофикации. Проблемът е основно за емисиите на серни диоксиди от ТЕЦ-овете в Маришикия басейн - "Марица-изток 2", "Контурглобал Марица-изток 3", "AES Гълъбово" и "Гълъбово", тъй като те използват лигнитни въглища с високо съдържание на сяра. Тези дружества осигуряват над 40% от електропотреблението на страната, което прави евентуалното им затваряне неприемливо. Освен това в тях работят около 13 хил. души, което би довело и до сериозен социален проблем за региона.
Централите все още не са изчислили какви инвестиции ще са им необходими за покриването на нормите. Във връзка с това Петкова даде срок това да се случи до средата или края на септември.
Изпълнителният директор на ТЕЦ "Марица-изток 2" Живко Динчев коментира, че до момента централата е вложила 1.1 млрд. лв. за модернизация. За да изпълни новите изисквания за серни диоксиди, обаче тя ще трябва да смени изцяло сероочистващите инсталации на 7-ми и 8-ми блок, а на останалите блокове да се модернизират. Това заедно с изпълнението на изисквания за азотни оксиди би струвало около 600 млн. лв., посочи Динчев. Допълнителни средства обаче ще са необходими и за покриването на изискванията за мониторинг на живака.
Земеделският министър щял да следи цените на храните у нас и в чужбина. Постоянен мониторинг върху цените на различни масово консумирани хранителни продукти у нас и в Западна Европа се готви да предложи министърът на земеделието Румен Порожанов. Вчера той коментира пред БНТ, че е останал изненадан от констатираната голяма разлика в цените на едни и същи продукти у нас и в Германия и Австрия. За 16 от изследваните 31 храни бе установено, че тук те се продават по-скъпо. Най-голямото отклонение е при два вида детски пюрета, които се оказаха двойно по-скъпи в България. При млечните продукти и шоколадовите изделия разликата в цените е между 20 и 70%.
Така изненадващо министърът измести акцента на проверката, която имаше за цел да проследи качеството на храните, към техните цени. Според него наблюденията щели да се правят един или два пъти в месеца. "Цените трябва да бъдат разходопокривни и с етика към всеки потребител", каза земеделският министър. Според него всяко разминаване по-голямо от 20% е притеснително и е по-скоро спекулативно. Как точно ще се следят цените на едни и същи продукти у нас и на Запад Порожанов не поясни. Още повече, че при пазарна икономика и общ пазар в ЕС той няма каквито и да било права нито да контролира, нито да се меси на търговците.
Министърът не отговори на още няколко няколко съществени въпроса. Първият от тях е как са били избрани тези 31 продукта. От оповестени в сряда данни на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) всъщност стана ясно, че отклоненията в качеството, и то само при малка част от продуктите, са минимални, а в някои от случаите дори са в полза на продаваните на българския пазар храни. Министерството и агенцията не са разпространили по-конкретни данни нито за проверяваните марки, нито са направили публичен пълния доклад от проверката. Няма анализ и за оборотите за съответните стоки, нито за данъчния режим за храните. В Германия например ставката за някои храни е 7% спрямо 20% в България.
Вместо това Порожанов заяви, че установените разминавания в съставките и качеството на храните, продавани у нас, в Германия и Австрия са били очаквани "заради вече проведените изследвания в други източноевропейските страни". Темата за двойния стандарт, допълни той, ще бъде поставена за обсъждане от словашкия министър на земеделието в средата на юли на Съвета на министрите на земеделието и ще се търси единен подход за решаване на проблема в рамките на ЕС.
"Голяма заблуда е, че всички стоки трябва навсякъде да са на едни и същи цени", коментира икономистът Кузман Илиев. Той посочи, че в някои държави търговските вериги продават на различни цени в рамките дори на един и същ град.
Според бившия директор на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев в Германия е напълно нормално цените на идентични хранителни продукти да са по-ниски от българските, защото там се печели и от мащаба. "Пазарът в България е много малък, не се разчита на голям оборот, а на висока надценка", каза Стойчев.
КЕВР отложи с ден новите цени на тока и газа. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) отложи с един ден новите цени на тока и газа. Причината е, че експертите се нуждаят още време за изчисленията си. Новите стойности ще бъдат обявени в събота, 1 юли, и ще влязат в сила веднага.
Последните разчети на КЕВР показват, че природният газ ще поскъпне с около 2%. Почти същото ще бъде повишението на цените и при тока. От трите ЕРП-та вече реагираха и обявиха, че започват извънредни отчети.
От ЧЕЗ съобщиха, че всички отчетници ще работят с удължено работно време, както и в почивните дни - на 1 и 2 юли. Поради физическата невъзможност всички електромери да бъдат отчетени в един ден, месечните сметки на клиентите ще бъдат преизчислени към датата на въвеждане на новите цени, обясниха от дружеството. Компанията дава възможност на клиентите сами да отчетат показанията на електромерите си, като самоотчитането е по желание и не отменя извършването на месечен отчет от страна на дружеството. Клиентите, които желаят да се възползват от тази възможност, трябва да направят своя отчет на 30 юни 2017 г. и да подадат данните към компанията между 1 и 5 юли на телефонната линия 0700 10 010. Фактурите през юли ще съдържат две стойности за използваната електроенергия - по стари и по нови цени.
Възможност за самоотчет дават и от "Енерго -Про". От 1 до 5 юли клиентите на компанията могат сами да засекат показанията си. В този случай те трябва да декларират данните от електромера си в удобен център за обслужване на компанията, на телефон 0700 1 61 61. Извънреден отчет ще има и за клиентите на ЕВН.
Тарифи
Социална тарифа за ток в размер на 70% от пазарната цена се обсъжда да бъде подкрепата за всички, които в момента получават помощи за отопление, възрастните хора над 70 г., които живеят сами и единственият им доход е от пенсия под линията на бедност, хора с увреждания, които имат нужда от чужда помощ и семейства на деца с такива увреждания. Това е един от вариантите за защита на бедните българи в условията на свободен пазар на електроенергия, предложен от Световната банка. Вчера моделът за либерализация е бил обсъден в ресорното министерство. За семейства, които се отопляват на ток, тарифата ще важи до 150 квтч на месец, а за останалите - до 100 квтч.
КРИБ помага на транспортния бизнес. Най-голямата работодателска организация КРИБ се обяви в защита на българския транспортен бизнес. На 27 юни 2017 г. в Европейския парламент в Брюксел беше проведена среща между представители на българския транспортно-логистичен бизнес, Министерството на транспорта и българските евродепутати. Срещата беше инициирана от Министерството на транспорта във връзка с "Пакета за мобилност", който ЕК представи на 31 май 2017 г. Министерството беше представлявано от заместник-министър Ангел Попов.
Христо Христов, основател и изпълнителен директор на Discordia, в качеството му на член на Управителния съвет на КРИБ и председател на комитет "Транспорт и логистика" към КРИБ представи обединена позиция на бизнеса, според която Пактът предвижда явни протекционистични мерки от страна на Франция, Германия, Австрия, Италия, Белгия, Люксембург и Швеция и цели изтласкването на българските и другите източноевропейски превозвачи от бизнеса в Европа. Той припомни, че България исторически има големи традиции в този бранш и днес успява да увеличава присъствието си в Европа, благодарение на конкурентоспособността на българските транспортно-логистични компании и високия професионализъм на техните служители, шофьори и мениджъри.
Христов очерта четирите основни пункта, по които бизнесът е категорично против законодателните предложения на ЕК и които не кореспондират с основните цели, заложени в "Бялата книга" за транспорт, основни ценности като правото на труд и свободно придвижване, равнопоставена конкуренция в бизнеса и ефикасност чрез намаляване на регулаторната тежест. Бизнесът е против директивата за командироване и минимално осигуряване след кумулиране на три дни в рамките на един месец на територията на дадена държава; задължителното връщане на шофьорите у дома след три седмици работа в чужбина; намаляване на каботажните превози (вътрешни превози в рамките на една страна) от седем дни в месеца, на пет дни; и задължително ползване на хотели от шофьорите при тяхната седмична почивка при положение, че няма такива с паркинги за камиони, а там където има паркинги те не са охраняеми и проблемите с кражбите, вандализма и нахлуването на емигранти се увеличават с изключително високи темпове.
От страна на българските евродепутати отношение взеха Ангел Джамбазки, Сергей Станишев, Петър Курумбашев, Светослав Малинов, Искра Михайлова, Андрей Ковачев. Всички те бяха единодушни, независимо от политическата си принадлежност, че развитието и подкрепата на българския бизнес в Европа, особено в условията на явен протекционизъм, е от национално значение и че те ще съдействат с всички сили и средства. Беше изразено мнение, че това е един от малкото случаи, в които конкретна кауза на българския бизнес ги обединява. Към тази позиция се присъединиха и останалите присъстващи евродепутати - Андрей Новаков, Момчил Наков, Емил Радев, Илхан Кючюк.
Освен подкрепата си, евродепутатите направиха и някои препоръки за увеличаване шансовете за успех. Това са лобиране на най-високо ниво в ЕП; каузата да бъде след основните приоритети на Министър-председателя и приоритет номер едно на Министъра на транспорта; установяване на контакт от страна на българския бизнес с всички заинтересовани браншови организации в Европа и определяне на единни позиции; както и поддържане на контакт и организиране на други подобни срещи.
Свежите капитали са билет за успеха на предприемачите. Малките и средни предприятия са ключов фактор за динамиката на икономиката в страната. За да им помогне да реализират своя потенциал за растеж, Общинска банка активно подкрепя предприемаческия дух с атрактивните си финансови инструменти. Със специално разработена програма, банката предлага индивидуален подход при кредитирането на малкия и среден бизнес и създава много нови възможности за развитието на дейността им.
Кредитът "Заедно напред" вече трета година успешно обслужва и отговаря на нуждите на бизнеса за осигуряване на привлечен капитал за инвестиционни средства. Част от преимуществата на кредита са атрактивните условия като облекчена процедура по предварителен анализ, и това, че не се изисква бизнес план. Максималният размер на сумата е до 500 000 лева или тяхната равностойност в евро.
Специализиран кредитен продукт е и този за оборотни средства за малки и средни предприятия "Заедно нагоре". Средствата по него се отпускат в лева или евро, а видът на финансирането може да бъде под формата на кредитна линия/револвиращ кредит или револвиращ кредит тип овърдрафт. Максималният размер на кредита е до 200 000 лева.
Банката предлага и схема за оборотно финансиране на Земеделски производители, срещу залог на вземания на субсидия по схеми на Общата селскостопанска политика. Тя осигурява оборотни средства, свързани с осъществяваната земеделска дейност, с нея се финансира до 90 % от размера на прогнозната субсидия за 2017 г., с максимален размер до 500 000 лева и нови по-добри ценови условия през настоящата година.
За лицата, извършващи търговска дейност, Общинска банка предоставя кредитни сделки при условията на индивидуално договаряне, което също е много добра възможност за бизнеса. Като цяло продукти са създадени с цел да подпомогат предприемачите в частния сектор и предлагат изгодно финансиране чрез нови оборотни и инвестиционни кредити при изгодни условия.
Плажни кремове ни объркват хормоните. Плажни кремове, лосиони, млека и спрейове против изгаряния са натъпкани с химически вещества от почти цялата Менделеева таблица, установи репортерска проверка на „Монитор".
Едни от съставките в мазилата удрят по нивото на женските полови хормони, обелват и състаряват кожата, дори докарва лишеи.
Става въпрос за химическото съединение оксибензон. Използва се като слънцезащитна съставка, но увеличава естрогените и създава редица проблеми при дамите, коментира водещият токсиколог и алерголог проф. Никола Александров. Често пъти пораженията от него са толкова силни, че се налага болнично лечение, допълни той.
Особено опасно е за бременните и децата, довежда до тежки алергични реакции.
Единадесет случая на тежки алергични реакции в комбинация с изгаряния е лекувал проф. Александров.
Продуктите с оксибензон са много вредни и за жени, употребяващи контрацептивни средства. Дори и под чадър, за кратко време се получава тежко изявена слънчева алергия с изгаряния. Такъв е ефектът и когато жената е в менструация. Тогава нивото на естрогените е по-високо от обичайното, химичното съединение ги покачва още повече и пораженията по кожата са налице, поясни лекарят. Освен това продуктите с тази съставка се измиват лесно от морската вода, посочи той като още една причина за недобрата защита от слънчевите лъчи.
Въпреки тези опасности се оказва, че фирмите производителки не посочват върху опаковките опасността от токсичния ефект.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |