Правен гаф заплашва да блокира обществените поръчки. Българските политици и чиновници произведоха пореден правно-технически парадокс. Според Закона за обществените поръчки (ЗОП), който влезе в сила миналата година, на 1 юли 2017 г. държавата вече трябваше да е изградила единна електронна платформа за провеждане на процедурите. Преминаването към електронни поръчки е най-добрият начин да се намалят бюрокрацията и корупцията. Е-платформа обаче няма и скоро няма да има. Което означава, че всяка обществена поръчка, обявена след 1 юли, може да бъде атакувана като незаконосъобразна. Това се случва на фона на серия изявления на министри на кабинета "Борисов 3", че новият приоритет на властта са електронните магистрали и е-управлението. По нищо не личи обаче управляващите да са притеснени, че не са осигурили спазването на закона.
За проблема алармираха участници в кръгла маса за електронните услуги, организирана от Американската търговска камара в България. На форума бизнесмени обърнаха внимание, че по закон от 1 юли би трябвало всички възложители - министерства, агенции, комисии и т.н., да публикуват в националната платформа решенията, обявленията и поканите за участие в обществени поръчки и пак там кандидатите да могат да подават онлайн заявления за участие и оферти. Но тъй като държавата не е осигурила възможност за електронно подаване на заявки за участие и на оферти, всяка фирма би имала основание да оспори всяка обществена поръчка още с обявяването й.
От Агенцията за обществените поръчки (АОП) признаха, че наистина има "засечка" и реална опасност да завалят жалби срещу процедурите. Единственият начин да се излезе от абсурдната ситуация е чрез ремонт на закона. Трябва да се променят сроковете за електронизация на обществените поръчки, обясни на форума Ана Миткова, директор на "Регистър и мониторинг на обществените поръчки" в АОП.
До момента обаче никой не се е сетил да предложи промяна в закона. Вместо това на сайта на АОП се появи "съобщение", което гласи, че "срокът за въвеждане на национална електронна платформа при възлагане на обществени поръчки се удължава". Това определено е иновативно хрумване - срок, предвиден в закон, да се променя със съобщение на агенция. Ако сме нормална държава, изобретателите на тази "правна техника" веднага трябва да бъдат наказани, защото законите се изменят в Народното събрание, а не със съобщения. Агенцията за обществени поръчки е подчинена на министъра на финансите. Странно е, че Владислав Горанов още не е докладвал за закъснението пред Министерския съвет. А както разбираме от "уведомлението" на АОП на сайта й, срокът за задействане на е-платформата за обществени поръчки се отлага сериозно - от 1 юли т.г за октомври 2018 г.
Трагикомичното е, че още през август миналата година АОП обяви конкурс за изпълнител на уеб базираната система за електронни поръчки, но жалби блокираха процедурата. Забележките на две от фирмите участнички бяха многобройни и тъй като повечето се оказаха основателни, се наложи агенцията да се поправи и да стартира нова процедура. Срокът за подаване на оферти изтече в края на май. Досега няма избран изпълнител.
Парите за създаване на платформата са осигурени - 5 млн. лева по европрограмата "Административен капацитет". Според закона е-системата, която вече трябваше да работи, първо трябваше да осигури: публикуване на решенията и обявленията и документациите за обществени поръчки; получаване на запитвания и предоставяне на разяснения, изпращане на покани; подаване на заявления за участие и оферти. А от 1 януари 2020 г. трябва да се използва и за следващите етапи: сключване на договори, подаване на заявки по договори; е-фактуриране и е-разплащане. Това са крайните срокове за въвеждане на електронни обществени поръчки, поставени в евродирективата.
Алтернатива
Платформата за онлайн търгове Auxionize вече е готова да работи с държавни и общински институции, които провеждат обществени поръчки. Както "Сега" писа в петък, създателят й и собственик на "Уолтопия" Ивайло Пенчев декларира, че това може да стане от 10 юли. Преди това бизнесменът, който влезе в конфликт с Комисията за финансов надзор заради продажбата на застраховки през Auxionize, беше обявил, че платформата ще започне да работи с възложители на обществени поръчки от Коледа, но е готов да я задейства след седмица. Идеята е изцяло онлайн да се провеждат всички фази от обществената поръчка, при което ще се повиши прозрачността на сделките и ще се премахне възможността за корупционни практики. Според бизнесмена цените ще паднат поне с 30%. За разлика от фирмените потребители за обществени институции платформата ще е безплатна.
Министрите бързо намериха резерви да намалят таксите. Само за една седмица министрите откриха неподозирани резерви да свалят с 30-40% и дори до 60% таксите, които подопечните им ведомства събират от граждани и фирми. Нещо повече, някои от таксите напълно ще отпаднат. С подобен замах те са готови да премахнат и представянето на куп документи и удостоверения на хартия, които сега граждани и фирми трябва да набавят от гише на гише, за да получат съответната услуга.
От последното заседание на правителството стана ясно, че в държавната администрация, без общините, се извършват 1422 административни услуги и режими, за които се изисква представянето на впечатляващите 5985 броя документи. Голяма част от тях са свързани с такси, които или са необосновано високи, или направо нерегламентирани в закон, става ясно от изложенията на различните министри. Министърът на икономиката Емил Караниколов например докладва, че веднага може да премахне 21 различни вида такси, които в момента се събират от неговите структури без никакво правно основание. Размерът на други 67 такси ще бъде редуциран между 10 и 60%.
Във външно министерство също има резерв за отпадане и съществено намаляване с до 30-40% на таксите, които се събират, смята шефът на МВнР Екатерина Захариева. Едно голямо облекчение по тази линия трябва да е отпадането на т.нар. заверка на подписа на превода, която се прави от външното ведомство. "При положение че има регистър на преводачите, считам, че тази услуга, която сега се извършва задължително от МВнР, трябва да отпадне", заявява министър Захариева.
Очевиден е и провалът на електронната система на МВнР, която струваше 500 000 лв. и чрез която уж могат да се подават заявления за български документи за самоличност от чужбина. Както "Сега" писа, за нея се изисква наличието на електронен подпис, издаден в България. "За година и половина (тоест, откакто действа) има две такива заявления по електронен път. Анализът, който правим, е, че това е де факто невъзможно за изпълнение. Предлагаме промяна и редизайн на тази услуга", казва на последното заседание на правителството Захариева. Системата в момента е толкова тромава, че процедурата излиза твърде скъпо на хората - около 70 евро по груби сметки.
Една от конкретните мерки, които се обсъждат на този етап, е удължаването на срока на валидност на паспортите. "По нашия анализ почти във всички държави продължителността на валидност на този документ е равна на продължителността на валидност на личната карта. Сега е пет години, предлагаме да стане десет, тоест няма нужда на пет години, а на десет години ще ходиш да си сменяш документа за самоличност, лична карта. Това ще бъде голямо облекчение за всички, които се снабдяват с тези документи", обяснява Екатерина Захариева.
Друго конкретно облекчение е издаването на апостил да стане възможно не само в София, а и в териториални поделения на администрацията, например регионалните управления по образование.
Абсурд
"Нямаме дипломатическа поща, това е истината. И затова съм предприела мерки за връщането на т. нар. командирска поща, но трябва да видим къде имаме национален превозвач, а не да чакаме дипломатически куриер да отиде. В момента какво се случва, господин премиер? Което служебно лице ходи, то взима документи. Тоест нямаме пари за това да има куриери, които да отидат до там, да вземат пощата и да я занесат", казва външният министър пред колегите си. Така "бързата" услуга по издаване на документи отнема 60 дни, а обикновената - невероятните 90 дни.
Производствената инфлация нарасна с 3.9% през май. Цените на производителите през май са нараснали с 3.9% спрямо същия месец на предходната година. Поскъпването се наблюдава във всички сектори, според последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Повишение на ценовото равнище е регистрирано в добивната промишленост (с 5.2%), преработващата промишленост (4.2%) и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ, където промяната е най-ниска - 2.9% нагоре спрямо година по-рано. На месечна база обаче се вижда понижение - с 1.2%, като поевтиняване се наблюдава отново във всички сектори.
Всичко поскъпва
Поскъпването е най-видимо в добивната промишленост и се дължи основно на по-високите международни цени на суровините. За сравнение, докато година по-рано цената за тон желязна руда е била 54.85 долара, то през май тази година тя е с над 12% нагоре, достигайки 61.63 долара, сочат данните на Market Index.
Макар и с по-ниски темпове, увеличение в цените се наблюдава и по линия на заводските цени в преработващата промишленост. Най-голямото поскъпване е в производството на основни метали, където повишението на годишна база е с 13.3%. Вероятно основната причина за това е медта. Международните цени на цветния метал нараснаха значително през последната година в резултат на няколко фактора, сред които добри икономически данни за Китай, намаляващо предлагане поради стачки в най-големите мини в света и закриване на скъпи, високо замърсяващи мини, посочва доклад на Международния валутен фонд (МВФ). След производството на основни метали се нарежда това на автомобили, ремаркета и полуремаркета, където поскъпването е с 6.1%, а на трето място се позиционира производството на електрически съоръжения.
Повишение в ценовото равнище има и по линия на производството и разпределението на електрическа, топлоенергия и газ, като най-голямото увеличение е в продуктите за междинно потребление и енергийните.
Цените вътре и навън
На вътрешния пазар увеличението в нивото на цените на годишна база е общо 3.5%, като и тук основният двигател е добивната промишленост (9.7%), но преработващата и енергийното производство също нарастват. В същото време на месечна база има спад - с 0.5%. Посоката на международните пазари също е нагоре - 4.5% е поскъпването спрямо същия месец на 2016 г. Ключовата причина за ръста са цените в производството на основни метали (12.9%), следвани от производството на хартия, картон и стоки от хартия и картон.
Приходите на H&M в България са нараснали с 6%. Шведската верига H&M отчита пореден ръст в бизнеса си в България, сочат финансовите данни на компанията за второто фискално тримесечие на 2017 г. Продажбите в страната растат с 10% през второто тримесечие, което обхваща периода 1 март - 31 май, като така достигат 159 млн. шведски крони, или 32 млн. лв. Изразено в левове обаче, увеличението пада до 6%.
Аналогична е ситуацията и с показателите на шведската компания за първото полугодие - оборотът в страната е бил 307 млн. крони (61.8 млн. лв.), което е 10% повишение спрямо година по-рано, или 7%, изразено в левове. Различията в отчетените темпове са в резултат на поскъпването на шведската крона спрямо еврото през последната година.
И докато резултатите показват, че веригата продължава да расте, темповете са под планираните. В глобален план за периода от 1 март до 31 май продажбите се повишават с 10% до 51.4 млрд. шведски крони (5.3 млрд. евро), а общо за шестмесечието оборотът се е повишил с 8.5% до 113.9 млрд. крони (11.7 млн. евро). Цените на акциите на H&M се движат по наклонена плоскост от 2015 г., като отбелязаният спад е в размер на 18% само от началото на тази година, допълва още Reuters.
Представянето в България
За стабилните резултати в България допринася продължаващата експанзия на веригата на местния пазар. Миналата година H&M откри 19-ия си магазин в страната в Mall Rousse, а към края на годината беше открит и 20-ият - в Terra Mall, Габрово. Така присъствието на местния пазар се разшири до 11 града. Успоредно с това от април 2015 г. българските клиенти могат да пазаруват и през сайт за онлайн продажби.
Глобалният растеж
Достигането на годишните цели на компанията ще бъде трудно, отбелязва Reuters. Причината за твърдението са добрите, но не особено впечатляващия растеж. "Продажбите в Обединеното кралство, скандинавските страни и Източна Европа, както и в много други пазари бяха добри. Въпреки това бяха изпитани трудности в някои от ключовите ни пазари, като САЩ, Китай, Холандия и Швейцария", коментира в прессъобщението изпълнителният директор Карл-Йохан Персон. За сравнение, миналата година темповете на растеж бяха над 20%.
Печалбата на мултинационалната компания достига над 8.3 млрд. крони за шестмесечието (5.7% ръст на годишна база), което се дължи на "експанзията в комбинация с много добър контрол над разходите", коментира Персон. В резултат няма никакви планове експанзията да бъде прекратена в близко бъдеще. Напротив, инвестициите ще продължат, а бизнесът ще се развива с дигитален фокус. H&M откри шест нови онлайн пазара през пролетта, сред които в Турция, Тайван и Хонконг, като така виртуалният магазин на групата достига вече до 41 пазара. Скоро ще станат 43, с откриването на онлайн платформи в Кипър и Филипините до края на 2017 г.
Физическите магазини също не остават назад - общо за годината шведската компания планира да открие 500 нови магазина. Новите пазари, на които навлиза, са в Казахстан и Колумбия, където първите магазини вече са открити, а до края на годината предстои отварянето в Исландия, Виетнам и Йордания.
България в оръжеен трафик с дипломатически полети. На 6 юни 2015 г. Франсис Норвело, 41-годишен ветеран от американския флот, загина на полигон край село Анево, когато стар снаряд се взриви при зареждане в гранотомет RPG-7. Други двама американски граждани и двама българи също бяха ранени. От посолството на САЩ съобщиха, че американците работят за американската компания Purple Shovel, наета от армията на САЩ да подпомага програмата за обучение и въоръжаване на опозиционни бойци в Сирия. Такива снаряди с производител ВМЗ-Сопот и произход България „Труд" откри в подземни складове на Ал Нусра ( клон на Ал Кайда в Сирия) при сраженията в Алепо през декември м.г.
Оказва се, че тези два случая са само част от голям международен канал с участието на България за оръжейни доставки с дипломатически полети до буновници в различни части по света.
Оръжията са транспортирани с 350 дипломатически полети на държавната авиокомпания „Силк Уей" на Азербайджан през последните три години. Държавните самолети на Азербайджан са летели с десетки тонове оръжия на борда под прикритието на дипломатически полети. Това става ясно от скандални документи, които „Труд" получи от анонимен източник в социалната мрежа Twitter.
Потребителят под името „Анонимус България" изпрати на „Труд" кореспонденция с ноти между Външно министерство на България и посолството на Азербайджан в София, с приложени документи за оръжейни сделки и дипломатически разрешения за прелитане и кацане в България и редица европейски държави, САЩ, Саудитска Арабия, ОАЕ, Турция и др.
Самолетите на „Силк Уей" са предлагали услугата дипломатически полет на частни оръжейни компания от САЩ, Балканите, Израел, както и на армиите на Саудитска Арабия, ОАЕ, Американското командване за специални операции, военните контингенти на Германия и Дания в Афганистан и на Швеция - в Ирак. Дипломатическите полети са освободени от проверки и летищни такси, т.е. самолетите на „Силк Уей" са превозвали необезпокоявано хиляди тонове оръжия между различни точки по света без проверки и такси. Те са правили технически кацания с престой от няколко часа до денонощие (без на пръв поглед логично обяснение) на междинни локации, въпреки че не се е налагало презареждане с гориво.
Според международните споразумения дипломатически разрешения за кацане и/или прелитане се издават на военнотранспортни самолети. „Силк уей" няма право на такива дипломатически разрешения, защото самолетите са граждански, а не военни. Въпреки това Външно министерство на Азербайджан е пращало инструкции до посолствата си в България и редица други европейски държави да искат такова разрешение.
Скандалното в случая е, че в исканията за такъв дипломатически полет са упоменати видът и количеството на опасния товар - оръжия и боеприпаси. Т.е. отговорните агенции в редица държави (България, Сърбия, Румъния, Чехия, Унгария, Словакия, Полша, Белгия, Турция, Германия, Великобритания, Гърция) са си затваряли очите и са разрешавали дипломатически полети с десетки тонове оръжия на борда на граждански самолети за военни нужди.
САЩ изпратили оръжие за $1 млрд.
Сред основните ползватели на услугата „дипломатически полет за оръжия" са американски компании, които доставят военни пратки за американската армия и командването за специални операции в различни точки по света. Общото в случая е, че се касае за пратки с оръжия, които не са по американски стандарт, т.е. няма да бъдат използвани от американските военни.
Проверка на „Труд" в регистъра на федералните договори на САЩ показа, че за последните три години американски оръжейни компании са получили над 1 милиард долара по програми на американското правителство за доставки на оръжия, които не са по американски стандарт. Всички тези компании са ползвали „Силк Уей" за въздушен транспорт на оръжие. Когато самолетите на „Силк Уей" не са достигали, пратките са превозвани с дипломатически полети на самолети на Военно-въздушните сили на Азербайджан, макар оръжието да не е пристигало в Азербайджан.
В документите, получени от „Труд", има фрапиращи примери. Например, на 12 май 2015 г. военен самолет на Азербайджан превозва по документи 7,9 тона гранати PG-7V и 10 тона PG-9V по направление Бургас-Инджирлик-Бургас-Насосни (военно летище в Азербайджан). Износител е американската компания "Purple Shovel", а получател - Министерството на отбраната на Азербайджан. Според документите обаче пратката е разтоварена във военната база Инджирлик в Турция и въобще не стига до получателя си. Оръжието е купено от Alguns, България, а производител е българският държавен оръжеен завод ВМЗ-Сопот.
Справка в базата данни за държавни поръчки на САЩ показва, че Звеното за специални операции (SOCOM), което отговаря за подпомагането на сирийските бойци, сключва договор през декември 2014 г. с Purple Shovel на стойност над 26.7 млн. долара за доставка на оръжия и боеприпаси. България е посочена в графата за произход на оръжието.
Друг основен контрагент по програмата на американското правителство за оръжие, което не е по американски стандарт, е Orbital ATK. Само за последните две години компанията е получила 250 млн. лв. по същата програма. Информацията какво е оръжието и къде е изпратено е засекретена. Според документите ATK Orbital изнася оръжие с 6 дипломатически полета на „Силк Уей" през юли и август 2015 г. (по 40 тона на полет) по дестинацията Баку-Тузла (Босна и Херцеговина)-Баку-Кабул. Оръжието е закупено от IGMAN j.j. Konjic, Босна и Херцеговина от името на Orbital ATK, а получател е полицията на Афганистан.
Интересна подробност във всички тези дипломатически полети с оръжие е, че самолетът прави техническо кацане с престой от 7 ч. 30 мин. в Баку (Азербайджан), преди да стигне до крайната си дестинация Кабул.
Военни самолети на Азербайджан са транспортирали с 10 дипломатически полета в края на април и началото на май тази година 282 тона оръжие (гранати PG-7VL и други амуниции) по дестинацията Баку-Риека (Хърватия)-Баку. Износител е Министерство на отбранителната индустрия на Азербайджан. Получател е Culmen International LLC, САЩ. Според съобщение на Департамента по отбрана Culmen International LLC е една от фирмите, избрани да доставят оръжие, което не е по американски стандарт по два договора на обща стойност 47 млн. долара всеки (спечелени на 18 февруари 2016 г. и 19 април 2017 г.) Culmen International LLC има друг договор за доставка на чуждестранно оръжие за 26.7 млн. долара с Департамента по отбрана и договор за доставката на ново оръжие, което не е по американски стандарт, за 3,9 млн. долара.
Chemring Military Products е друг основен участник по програмата за нестандартно въоръжение на САЩ, който е ползвал дипломатически полети на „Силк Уей". Оръжейната компания има 4 договора с Американската армия за доставка на оръжие, което не е по американски снадарт - за 147,1 млн. долара, за 22,8 млн. долара, за 128,2 млн. долара и за 4,7 млн. долара, показва провека в регистъра на федералните договори на САЩ. Общата сума, която американската армия е платила на Chemring, за оръжия, които не са по американски стандарт, е 302,8 млн. долара. Оръжията са закупени от Сърбия, България и Румъния и пътуват по документи до Ирак и Афганистан с дипломатически полети.
Един от полетите на 18 октомври 2016 г., превозващ 15,5 тона 122 мм ракети, закупени от Chemring в Белград, се отклонява от крайната си дестинация - Кабул, и каца в Лахор, Пакистан. След престой от 2 ч. се връща обратно и каца в афганистанската столица Кабул. Единственото възможно обяснение за удължаването на маршрута с хиляда километра е разтоварване на оръжието в Пакистан, въпреки че по документи пратката е за Афганистан.
Най-големият доставчик на неамериканско оръжие за американската армия с договори за 490,4 млн. долара е Alliant Techsystems Operations-USA. През декември 2016 г. компанията превозва с дипломатически полети Баку-Белгард-Кабул снаряди (API 23×115 mm, HE 23×115 mm, GSH 23×115 mm) от Yugoimport, Сърбия за министерство на отбраната на Афганистан.
Саудитска Арабия - спонсор и разпределител на оръжието
Освен САЩ другата държава, която купува най-много източноевропейско оръжие от България и Сърбия, превозвано с дипломатически полети на „Силк Уей", е Саудитска Арабия. През 2016 и 2017 г. има 23 дипломатически полети с оръжия от България, Сърбия и Азербайджан за летищата в Джедда и Риад. Износители са военните заводи ВМЗ, Арсенал и Transmobile от България, Yugoimport от Сърбия и държавният завод CIHAZ в Азербайджан.
Кралството не купува това въоръжение за своята армия, която използва само западно оръжие. Саудитска Арабия официално признава, че подкрепя въоръжената опозицията в Сирия и Йемен. Следователно всички оръжия, превозвани с дипломатически полети, са отишли при въоръжените групи в Сирия и Йемен.
Саудитска Арабия финансира оръжейни доставки и до Южна Африка, където също се водят въоръжени конфликти за контрол над богатите на диаманти и злато африкански държави.
На 28 април и 12 май т.г. „Силк Уей" извършва два дипломатически полета по направлението Баку-Бургас-Джедда (Саудитска Арабия)-Бразавил (Република Конго) с оръжие, платено от Саудитска Арабия. Самолетът прави техническо кацане в Джедда с престой съответно от 12 ч. 30 мин. при първия и 14 ч. при втория полет.
От Баку самолетът пренася противотанкови гранати и минометни снаряди (износител- CIHAZ, Азербайджан), а от Бургас (износител - Transmobile, България и Yugoimport, Сърбия) - патрони, гранати, снаряди с разпръскващ се заряд, ракети, противотанкови оръдия SPG-9, GP-25. Същите противотанкови оръдия бяха открити от иракската армия преди месец в склад на Ислямска държава в Мосул, а видеа, разпространени от джихадистите от „Ислямска държава" в Сирия, също доказват, че използват SPG-9 - като оръжието, изнесено от България. Получател по документи е Републиканската гвардия на Република Конго.
На 5 март 2016 г. военен самолет на Азербайджан с дипломатическо разрешение превозва 1700 бр. RPG-7 с износител: МО на Азербайджан, 2500 бр. противотанкови гранати PG-7VM с износител: Transmobilе Ltd., България, получател е МО на Саудитска Арабия. С полети по същия маршрут от Бургас за летище Принц Султан (18, 28 февруари 2017 г.) са изпратени още 5080 бр. 40 мм противотанкови гранати PG-7V за RPG-7 и 24 978 бр. ръчни гранати RGD-5 на всеки полет. Износител е Transmobile, България, получател - МО на Саудитска Арабия. Гранатомети RPG-7 и муниции за тях от България се появиха в няколко пропагандни видеа на Ислямска държава в Сирия и Ирак, както и в Йемен.
На връщане самолетът каца в Бургас, където натоварва 29,9 тона неуправляеми авиационни ракети UAR-80 VMZ, без да бъдат посочени изпращач от България и получател в Азербайджан.
Друга арабска държава, която купува източноевропейско оръжие, каквото няма на въоръжение и очевидно не купува за себе си, са Обединените арабски емирства (ОАЕ). С три полета по направлението Бургас-Абу Даби-Суейхан през април и март т.г. „Силк Уей" доставя 10,8 тона гранати, с техническо кацане в авиобаза Ал Дафра в Абу Даби с престой от 2 ч. Износител е Samel-90, Самоков, България, вносител: Al Tuff International Company LLC, Абу Даби - компанията участва в Orbital ATK LLC, която е филилал на американската Orbital ATK. Получател е Генералният щаб на въоръжените сили на ОАЕ, но сделката е финансирана от Саудитска Арабия. Според сертификата за краен получател пратката включва 5 000 бр. изстрели PG7VM HEAT за 40 mm RPG-7 на всеки полет.
Поскъпват сирене, ориз и брашно. Краве сирене, ориз и брашно тип „500" поскъпват с над 2% на едро само за седмица, показват данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) за периода 26-30 юни. Цената на брашното се повишава с 3,7% до 0,84 лева за килограм. Сиренето по борсите добавя 2,8% към стойността си и достига 5,97 лева за килограм с ДДС. Оризът поскъпва с 2,1% до 1,91 лв./кг.
Усреднено, цените на хранителните продукти, следени от ДКСБТ записват минимален ръст в края на юни. Индексът, който следи институцията, достига 1,348 пункта при ниво от 1,347 в началото на месеца.
Стойностите на повечето плодове и зеленчуци намаляват, като най-значително е това по отношение на кайсиите, които регистрират понижение от 43% до 1,15 лева за килограм на едро. С над 13% намалява цената на зелената салата, с по около 7% по-ниска е цената на краставиците и доматите, а с 8% - на тиквичките.
В същото време цената на ябълките се увеличава с 3,6%, а на морковите с 3,3%. От комисията съобщават за поскъпване на прясното мляко, макар и минимално - с 0,6% до 1,57 лева за 1 литър. Маслото обаче се търгува на едро с 1,2% по-евтино в края на юни.
Енергетиците с най-високи заплати. Енергетиците, които работят в държавните фирми, са най-добре платените специалисти у нас. Заплатите в сектор "Производство и доставка на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" са средно 35 219 лв. на година, показват данните на НСИ.
На второ място по възнаграждения са работещите в добивната промишленост (32 252 лв.), следвани от финансистите и застрахователите (27 492 лв.). Компютърните специалисти и програмистите са едва четвърти по доходи. В частните фирми IT-тата си докарват средно по 28 766 лв. на година, но тези на държавна служба припечелват едва 16 846 лв. В над половината от икономическите дейности обаче държавата дава по-добри възнаграждения от частните предприемачи.
Бюджетът на плюс с 1,7 млрд. лева. 1 744,4 млн. лв. или 1,8% от прогнозния БВП се очаква да достигне бюджетният излишък. Това показват предварителните данни и оценки на салдото по консолидираната фискална програма /КФН/ на касова основа за първите шест месеца на 2017 г., съобщиха от Министерство на финансите.
В структурно отношение салдото по националния бюджет отчита подобрение спрямо отчетеното към полугодието на 2016 г. основно поради ръста на данъчните и осигурителните приходи. В същото време салдото по сметките за средства от ЕС през настоящата година се влошава поради базов ефект в 2016 г., свързан с възстановени към България грантове от ЕС в началото на 2016 г. за извършени разходи в края на 2015 г., когато бе пикът на плащанията по проектите за предходния програмен период 2007-2013 година.
Приходите и помощите по КФП към юни 2017 г. се очаква да бъдат в размер на 17 483,9 млн. лв. или 49,3% от годишния разчет. Изпълнението на данъчните и неданъчните приходи се очаква да бъде 51,3% от разчета за годината, като съпоставени със същия период на предходната година, нарастват с 1 035,2 млн. лв. (6,6 %). Постъпленията от помощи са по-ниски спрямо полугодието на 2016 г., като изпълнението спрямо годишните разчети за 2017 г. се очаква да бъде 25,4 %.
Разходите по консолидираната фискална програма, в това число и вноската на Република България в бюджета на ЕС, към юни 2017 г. се очаква да бъдат в размер на 15 739,5 млн. лв., което е 42,8% от годишния разчет. Разходите за същия период на миналата година са в размер на 14 638,7 млн. лева. Нарастването спрямо същия период на предходната година е главно поради по-високия размер на социалните и здравноосигурителните плащания, базов ефект при разходите за пенсии от увеличението им от юли 2016 г., разходите за субсидии и ръст на осигурителните вноски, свързан с увеличения размер на осигурителната вноска за фонд пенсии.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.06.2017 г. от централния бюджет, възлиза на 488,3 млн. лв.
Обират от домовете ни по 250 бона на месец. По четвърт милион на месец инкасират домовите крадци. При това от удари само в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири за последната години. Според цифрите само на месец в столицата се разбиват над 200 жилища, като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 000 лева. В страната пък кражбите, в които влизат и тези от магазините, са по 100 на ден или общо над 3194 за месец. Тенденцията е почти целогодишна, като в летните месеци, когато хората са в отпуска и не са си вкъщи, броят на битовите кражби в столицата се повишава.
Повечето задигнати вещи се продават по интернет няколко месеца след удара. Други пък се озовават в заложните къщи в кварталите „Христо Ботев" и „Филиповци". Оказионите там рядко имат лиценз и в повечето случаи търговията се върти директно от домовете на съдържателите им. Там се съхраняват и крадените вещи. Полицията обаче рядко успява да ги открие, тъй като малко хора описват надлежно серийните номера на телевизорите, телефоните и лаптопите си. Други дори не пазят документите на покупките, което връзва ръцете на разследващите. Парите и златото пък почти никога не се намират. В огромна част от случаите те отиват право към обектите на финансова компания, чийто офиси могат да бъдат намерени в търговските центрове, а тя самата предлага към момента едни от най-високите цени. При продажба на злато там не се изисква никакъв документ. Благородният метал след това пък веднага се прибира в изнесен извън обекта сейф, до който никой освен служителите няма достъп, дори и полицията. Така следите на златото също се губят.
За да намалят битовата престъпност от МВР са предприели редица мерки, едната от които е постоянно наблюдение на рисковия контингент. В него спадат всички престъпници по райони, които имат регистрации за кражби, както и такива, за които има оперативна информация, че влизат по жилищата.
„Можем да ги арестуваме по всяко време, но след 24 часа ще трябва да ги пуснем, защото нямаме доказателства. За това ги следим, докато не предприемат удар. Тогава ги задържаме на местопрестъплението и измъкването им с адвокатски хватки по време на делото срещу тях е невъзможно", обясниха пред „Монитор" от отдел „Кражби" към националната полиция.
Мерките за следенето са разписани и в стратегията на МВР за превенция на престъпността. Друг похват, който до края на годината ще се използва активно, е назначаването на нови служители, които да следят основно за кражби. Според плановете на вътрешното ведомство броят им ще е 3000. Много от тях обаче ще бъдат разпределени към по-малките населени места, въпреки че
статистически там стават по-малко обири отколкото в големите градове. Въпреки това набезите за населението там са сериозен бич, заради което от вътрешното ведомство ще съсредоточат основно усилията си там. Това обаче не означава, че и по-големите градове ще бъдат подминати. Планира се новоназначените служители да бъдат пускани в постоянни обходи из кварталите. Вече работещите в системата пък ще бъдат обучавани как да противодействат по-добре на домовите крадци.
Десетки с отлепена ретина заради жегата. Зачестяват случаите на отлепена ретина и временно ослепяване от силното слънце, алармираха от Университетската болница „Св. Георги" в Пловдив. Лекарите твърдят, че не минава ден без да бъде приет поне по един такъв пациент, като вече наброяват десетки. Повечето от тях са хора на 50-60 години. Когато човек е физически активен и не пие достатъчно вода, се обезводнява. Естествената тампонада на ретината се нарушава, тя се разкъсва и отлепва, поясни завеждащата Клиниката по офталмология проф. д-р Нели Сивкова. Тя поясни, че това не става болезнено и затова хората търсят помощ едва когато се наруши зрението. По думите й рискова група са оперирани от катаракта, хора с фамилна обремененост и високо късогледство.
Шест са смъртните случаи в резултат на горещините през почивните дни.
Пет човека починаха от инфаркти и инсулти, провокирани от твърде високите температури в София в събота, съобщиха от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Жена от Врачанското село Чирен издъхна, докато обработваше нива.
Стотици от цялата страна викаха линейки заради усложнения от жегите.
Само в събота в София те бяха 180 човека, други 18 колабираха на улицата. В неделя 101 бяха повикванията на спешни екипи до редакционното приключване на броя.
Всички те са за хора хипертоници и с кардиологични проблеми, които се бяха почувствали зле. Сред тях е и мъж на 61 години, който е получил инфаркт, поясниха от Центъра за спешна медицинска помощ.
Пет човека потърсиха спешна медицинска помощ заради прилошаване от жегите във Варна. На две от пациентките им е прилошало на работното място, а на третата - след плаж. Към 18 часа са регистрирани още два случая - мъж колабирал в заведение и жена припаднала на плажа.
Трима колабираха пък в Пазарджик в резултат на горещините вчера. Единият от тях е получил топлинен удар на гробището в Септември, общо 10 човека са се обадили за линейка заради високо кръвно и прилошавания. Над 50 бяха обажданията в събота.
Десет бяха сигналите и в Пловдив вчера за хора, на които им е станало лошо от високите температури, каза дежурният служител в Районната координационна централа на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив.
Нелегален мигрант е починал от задушаване в ТИР, пътуващ към Бългрия. Това стана ясно при проверка на камиона на ГКПП Капъкуле. Турските гранични власти са предприели проверка на ТИР-а, който е пристигнал на граничния пункт на път за България.В ремаркето на ТИР-а са намерени укрити 7 мигранти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |