Близо 1.5 млн. българи в трудоспособна възраст не работят. На фона на задълбочаващата се криза с липсата на кадри почти една трета от българите в икономически активна възраст през миналата година не са работели. Това са над 31% от населението между 15 и 64 г., или 1.46 млн. души., показват данни на Евростат. Те не са работили по различна причина - учат, имат здравословен проблем, отглеждат деца, пенсионирани са по болест или старост. Има и такива, които просто не искат да работят, което често те обясняват с лична причина. Броят на икономически неактивните се увеличава леко спрямо миналата година, но е под пика от 34.1% през 2014 г. Твърде вероятно е една част от тях да работят, но на черно. За сравнение - работещите българи са 2.95 млн. души. Икономически неактивните, т.е. тези които нито работят, нито търсят работа, се изключват при изчисляване на безработицата в страната.
Над средното за ЕС. България се нарежда на шесто място в ЕС по показателя за икономически неактивно население - лидер е Италия (35.1%), следвана от Румъния и Хърватия с по 34.4%. Средно за ЕС показателят е 27.1%, а най-ниският процент е в Швеция, Дания и Холандия. Най-голям дял от българите, които нито работят, нито търсят работа, са младите хора (между 15 и 39 години) - 800 хил., но това се обяснява и с факта, че в тази група има най-много учещи - над половината. Образованието е причината, която изтъкват почти една трета от всички икономически неактивни в България да не търсят заетост. Други 11.7% посочват, че не търсят работа заради семейни или други лични отговорности. С всяка година леко расте и делът на хората, които посочват като причина да не работят отглеждане на деца или грижа за възрастни хора, като през 2016 г. това са 9.1% от населението в икономически активна възраст.
За сметка на това намалява делът на българите, които не търсят заетост, тъй като са пенсионирани - от близо 20% през 2011 г. до 14.6% през 2016 г.
Не търсят, защото няма. 12.4% от хората заявяват, че не търсят работя, тъй като мислят, че няма. Тук процентът също спада плавно през последните години. Това обаче до голяма степен противоречи на проблема с глада за кадри, за който сингнализира бизнесът в момента. Възможно е обаче много от отказалите се да търсят работа да са ниско квалифицирани или разочаровани от предлаганите позиции и заплащане. Хората в икономически активна възраст, които не търсят заетост заради заболяване, са 13.8% като делът им през годините е относително константен.
Картината в Европа. За целия Европейски съюз картината изглежда следната - 89 млн. са неактивни граждани между 15 и 64 години. От тях 35% учат, пенсионерите са 16%, още толкова са с болест или невъзможност за работа, а 10% гледат деца или възрастни. Жените са най-голямата група от икономическо неактивното население, което се отнася и за България.
Данните на статистическата служба обаче показват една положителна тенденция и тя идва по линия на образованието, което играе все по-голяма роля в осигуряване на заетост. Така, докато близо половината (47%) от неактивните в ЕС са с ниско образование, при тези със редно те са 24%, а при тези с висше нивото на неактивност е 12%. Подобна е и картината в България, където най-висок е делът на хората, които не търсят работа и са със средно или начално образование.
По-високи заплати за полицаите тази година няма да има въпреки протеста. Заплатите на полицаите няма да бъдат увеличавани до края на годината, обяви вътрешният министър Валентин Радев в парламента в сряда, но изрази надежда, че възнагражденията на униформените, които работят на терен, ще могат да бъдат повишени през 2018 г. Изказването му се случи малко преди очаквания протест на полицаите с искане за по-високи заплати. Над две хиляди служители на МВР се събраха на демонстрация навръх професионалния им празник пред Народното събрание.
Представителите на синдикатите обявиха, че или ще има преговори с ръководството на МВР, или ще протестират докрай. В същото време паралелно с протеста в близост до "Александър Невски" се проведе и парад по повод празника.
В началото на юни синдикатите поискаха 15-20-процентно увеличение на възнагражденията на униформените. Вътрешният министър обаче отговори, че не вижда аргументи за това. В диалога се намеси премиерът Бойко Борисов в опит да балансира двете страни. Той увери, че правителството ще осигури средства за униформи, които полицаите не са получавали от 4-5 години, както и за гориво. Ден преди протеста министър Радев пък разпореди и допълнително заплащане на извънреден труд. Въпреки това протестът се състоя.
Синдикатите, които говориха на сцената на протеста, заявиха, че заплатата им е подигравка и управляващите трябва да разберат това. Освен за по-високи заплати протестиращите настояват и за изцяло нов Закон за МВР, от което искане също казват, че няма да отстъпят. На събитието присъстваха полицаи и пожарникари от цялата страна - Варна, Пловдив, Ямбол, Кюстендил и Габрово. Те държаха плакати с исканията си или призива "Стига вече толкова".
От парламентарната трибуна ДПС поиска от ГЕРБ стратегия за разрешаване на проблемите в МВР и увеличаване на заплатите на служителите в сектора, каквато имало за образованието. "Нека управляващите да чуят какво искат полицаите, защото не звучи никак добре министърът да казва "Аз леко не разбирам какво искат тези полицаи", заяви в декларация Хамид Хамид.
Депутатът от "БСП за България" Иван Иванов упрекна ГЕРБ, че вече 8 години министерството е под техен контрол и е недопустимо служителите да са със скъсани обувки и сами да си купуват униформи, за да охраняват границата. В управляващото мнозинство има разбиране за проблемите на полицаите, обяви Юлиан Ангелов от "Обединени патриоти". По думите му е въпрос на разчет кога и с колко могат да бъдат увеличени заплатите.
Чиновническо безхаберие е в дъното на верижната катастрофа на "Тракия". Тежката верижна катастрофа с над 40 автомобила и камиони и 30 пострадали на магистрала "Тракия" край Ихтиман в сряда сутринта илюстрира безхаберието на държавните органи, когато става дума за безопасността и сигурността на данъкоплатците. МВР и агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), които иначе са безкомпромисни, когато трябва да вземат пари от шофьорите, цял ден си прехвърляха топката кой е виновен за почти нулевата видимост на аутобана между 46-ия и 47-ия километър и неинформирането на водачите за това. От противоречивите становища на различните институции се разбра, че причината за сериозния инцидент е пожарът от тлеещото наблизо сметище и утринната мъгла. Стана ясно и че въпреки засиления трафик към морето в ранните часове, на пътя не е имало катаджии и никой не е регулирал движението към Пловдив и Бургас. Шофьорите не са били уведомени и за опасността от съчетание на дим и мъгла.
Шокирани пострадали при катастрофата разказаха по Нова тв, че видимостта е била броени метри. Хората твърдят, че са карали бавно, но въпреки това не са могли да избегнат сблъсъците. На мястото не е имало допълнително поставени ограничителни пътни знаци. Някои от шофьорите били заклещени с часове в автомобилите си, докато дойдат линейките, които се забавили. Първата е пристигнала два часа и половина след първоначалния сблъсък, твърдят шофьори. Някои от ранените са в тежко състояние и с опасност за живота.
От няколко дни край Ихтиман гори затвореното през октомври сметище. Причината за пожара не е ясна, но от МВР ту казват, че са го локализирали, ту че се е разгорял отново. Именно димът от него бе посочен като причина за лошата видимост от шефа на АПИ Дончо Атанасов по БНТ сутринта. "Причината е самозапалването на сметището на Ихтиман. Посоката на вятъра се обръща и за минути магистралата става задимена и с нулева видимост. Тогава започват и верижни катастрофи", каза Атанасов. По-късно пред БНР той промени тезата си и посочи за причина мъглата. В крайна сметка пред Дарик радио Атанасов отново се върна на версията за пожара, но съчетан с мъглата. В късния следобед "Сега" попита АПИ дали имат окончателна версия за катастрофата. От пресцентъра й заявиха, че не били разследващ орган и не можели да дават становища.
Националният институт по метеорология и хидрология към БАН също смята, че причината е димът от сметището. Синоптикът Марин Славчев обяви пред "Фокус", че за този период на годината не е характерно да има мъгли в участъка. Според него на спътниковите снимки не се забелязва мъгла.
"Имало е дим и от сметището, но това не е основната причина за намалената видимост по магистралата. Повече от четири-пет дни има пожар", заяви в отговор говорителят на пожарната Валентин Кръстев пред "Дневник". "Огънят гори в дълбочина, специализирана техника не може да навлезе в дълбочина поради рискове за нея. Екипите работят на ръка - облива се с вода, обръщат се боклуците, за да може да се изгасят навсякъде пламъците. Никой не може да каже докога ще тлее огънят, защото той тлее, не гори", допълни той.
Именно затова още на 29 юни АПИ е предупредила шофьорите да се движат с повишено внимание при км 46 на "Тракия", тъй като поради пожар е намалена видимостта на магистралата. На 2 юли обаче МВР е обявило, че няма опасност за населението и за движението по първокласния път. Тогава пожарът на сметището е локализиран. На място имало две пожарни, три водоноски и фадрома. "Няма опасност за населението и за движението по автомагистралата", гласи посланието.
На 2 юли Тошко Бързилов, началник на националния оперативен център на пожарната, обяснява пред "Фокус", че огънят пак се е разгорял. "Няма как напълно да бъде потушен, тъй като гори в дълбочина, не само в повърхностния слой. Затова е необходим по-голям период от време за потушаването на един пожар. Надявам се колегите да се справят, но работата им може да продължи и 2-3 дни, тъй като огънят се засипва със земя, изолира се, полива се с вода", обясни комисарят.
Същия ден директорът на пожарната Николай Николов заяви пред журналисти, че ситуацията около Ихтиман се овладява. Обстановката била сравнително спокойна. Няма информация как са подействали на огъня последвалите порои, които продължиха повече от денонощие.
Кметът на Ихтиман Калоян Илиев е получил предписание за опасното сметище още на 28 юни, съобщиха от екоминистерството вчера. Препоръката е била да се предприемат "действия за превантивен контрол с цел недопускане на запалвания през летния сезон".
Не е ясно какво е направила местната власт. Всички опити на "Сега" да се свърже с ръководството на общината се оказаха неуспешни. Служителки обясниха, че кметът бил в София, зам.-кметовете били в отпуски, а секретарят на общината го нямало.
Прокуратурата ще образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител. На мястото на инцидента бил направен обстоен оглед.
Съдът решава ще избираме ли къде да отиват вноските за втора пенсия. Конституционният съд ще разгледа днес промените в Кодекса за социалното осигуряване, които дават право на избор къде да отиват вноските за втора пенсия. Съдиите трябва да се произнесат, дали текстовете противоречат на Конституцията, след като Върховният административен съд поиска тълкуването им, предаде Дарик.
В средата на 2015 г. парламентът прие текстове,предложени от финансовото министерство, според които родените след 1959 г. могат да прехвърлят парите си за втора пенсия многократно между частен пенсионен фонд и НОИ. Социалният министър защити идеята парите за втора пенсия да отиват в НОИ.
Частните пенсионни дружества заведоха дело срещу промените във Върховния административен съд, а съдът постанови, че правото на избор за осигуряване променя модела на пенсионната система, нарушава принципа на правовата държава, създава несигурност за осигурените и нарушава изискването за гарантиране и защита правото на собственост на гражданите.
От второто правителство на ГЕРБ приеха позиция по делото, в която се казва, че промените не само не противоречат на Конституцията, но гарантират правата на осигурените.
Трима претенденти за нов шеф на НЗОК. Веднага след като парламентът прекрати пълномощията на управителя на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов, в кулоарите бяха спрегнати първите три имена за нов шеф на Касата. Проф. Камен Плочев, Иванка Кръстева и това на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Новият управител на НЗОК ще бъде гласуван възможно най-бързо от народните представители. А всички парламентарни групи имат право да издигат своите номинации. И тримата коментирани не са обявени официално все още от нито една партия.
Вчера оставката на д-р Комитов бе приета с 88 "за" и 67 "въздържали се". Преди това обаче председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова се наложи да иска удължаване на времето в пленарна зала, за да може народните представители да гласуват освобождаването на д-р Глинка Комитов.
Припомняме, че миналия петък стана ясно, че д-р Комитов е депозирал в деловодството на парламента оставката си като управител на НЗОК. Той е посочил като причина за решението си "лични причини".
И тримата евентуални претенденти за поста управител на НЗОК са известни в медицинските среди. Проф- Камен Плочев е шеф на клиниката по инфекциозни болести във ВМА. Иванка Кръстева бе доскоро подуправител в НЗОК. От ГЕРБ лансираха колегата си Лъчезар Иванов, но като специалист, а не като кандидат за поста.
Румен Радев е на посещение в Полша. Президентът Румен Радев е на работно посещение в Република Полша до 7 юли. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Той ще вземе участие в срещата на върха на 12-те държави участнички (Австрия, България, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения) в инициативата „Три морета". В рамките на форума Румен Радев ще проведе двустранни срещи със свои колеги.
Утре българският президентът ще участва в кръгла маса в рамките на Световния форум във Варшава, организиран от Атлантическия съвет.
Темите, които ще се дискутират по време на двата форума, са свързани с укрепването на просперитета и сигурността в района на трите морета - Адриатическо, Балтийско и Черно море, както и перспективите за развитие на транспорта и енергетиката в региона.
Бум на ало измамниците. Когато полицаите протестират, удря часът на бандитите. Митингът на служителите на реда вчера доведе до бум на телефонни измами. Мошениците масово звънели предимно на възрастни хора, прилагайки целия арсенал от трикове за измъкване на пари, разкриха оператори от телефон 112, приели жалби на ужилени. По ирония на съдбата мнозина от измамниците се представяли за полицаи, които "предупреждавали" жертвите, че са получили сигнал за готвен обир. Затова предлагали телефони, на които стопаните да си наемат охрана и система с аларма срещу заплащане. Около 2000 полицаи излязоха на улицата навръх професионалния си празник с искане за 20% скок на заплатите. Увеличение, но от догодина, обеща МВР шефът Валентин Радев.
Британци проучват IT сектора у нас. Проекти на обща стойност над 3 млн. лв. в областта на информационните технологии и аутсорсинга са стартирали от началото на 2017 г., като благодарение на тях се разкриват над 400 нови работни места. Това стана ясно по време на среща на зам.-министъра на икономиката Александър Манолев с представители на The Independent Advisory Network - една от най-големите британски консултантски групи. Гостите са на посещение в България, за да проучат възможностите за инвестиции в сектора на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и аутсорсинга.
Представителите на британската консултантска група подчертаха, че има конкретен интерес от техни клиенти да изнесат част от дейността си в региона. Целта на посещението е проучвателна, тъй като България има редица предимства - географско положение, достъп до единния европейски пазар, значителни традиции в сектора и др. Бизнесът оценява високо и квалификацията на заетите в сектора. Наличието на големи чуждестранни компании, които вече оперират в този сектор у нас, също бе отчетено като предимство. За представителите на The Independent Advisory Network е много важна и информацията, която ще получат от бизнеса, който работи на място, затова на срещата присъстваха представители на компаниите "Булпрос", "Скейл фокус", "Куестърс България" и "EHS Consulting".
"ИКТ и аутсорсинга е сред най-бързо развиващите се сектори на българската икономика, който през последните години отбелязва устойчив ръст", каза зам.-министър Манолев. По думите му от 2013 г. до сега са стартирали проекти по Закона за насърчаване на инвестициите в тази област на обща стойност близо 20 млн. лв, които разкриват 2700 работни места. Той акцентира, че се полагат усилия за подкрепа на чуждестранните инвеститори, като страната ни може да предложи макроикономическа и финансова стабилност, запазване на най-ниските данъци в ЕС, ниски нива на оперативните разходи и др. "Основен приоритет за правителството е намаляване на административната и финансова тежест за бизнеса, което в някои случаи също се явява преграда пред чуждите капитали", подчерта Александър Манолев.
Техническото училище измести Испанската гимназия. Техническото училище „Електронни системи" (ТУЕС) към Техническия университет измести Испанската гимназия от четвъртото място в класацията на школата с най-висок минимален бал за прием в седми клас в София на второ класиране.
След първия етап Техническото училище беше на пето място, след 164-та ГПЕИ. След втория етап обаче двете учебни заведения си разменят местата. При ТУЕС, което се изкачва на четвърто място, минималният бал е паднал от първо класиране с 4 точки - до 406,500.
Испанската гимназия отстъпва на пета позиция с 393 точки, което е с 19,5 надолу от предишния етап.
В челната тройка няма промени. Лидер остава Софийската математическа гимназия, където летвата е паднала с 4,5 точки - до 468, следвана от 91-ва НЕГ с минимален бал от 443.500 точки, което е с 6,5 т, по-малко от летвата при първото класиране. На трето място отново е 73 СУ „Владислав Граматиков", където прагът за вход е с 12 точки надолу до 422.500 т.
На шесто място е Втора английска, следвана от Първа английска, които също са си разменили местата, в сравнение с първо класиране.
Френската гимназия е на осма позиция, а деветото място е 22-ро СУ „Г. С. Раковски". Последно в челната десетка е 35-о СУ „Добри Войников".
На второ класиране учениците трябва да се запишат до утре включително в училището в което са класирани, или губят мястото си. В третия етап на класиране участват кандидати, които не са приети или не са кандидатствали до момента.
На 10 юли, понеделник, пък ще бъдат обявени свободните места след второ класиране. Подаването на документи за третия етап ще е между 11 и 13 юли, а класирането ще излезе до 17 юли.
За участие в третия тур учениците подават нови заявления в училища-гнезда или онлайн. Кандидатства се само за тези паралелки, в които има останали свободни места. За да подадат заявление учениците трябва да покажат оригинала на свидетелството за завършено основно образование. Класирането в третия етап става отново по бал, който не се влияе от достигнатите балове на първо и второ класиране.
Днес ще бъдат обявени списъците с приетите на първи етап на класиране ученици, завършили осми клас през тази учебна година.
Записването ще бъде утре - на 7 юли, а на 10-и ще бъде обявен броят на незаетите места след първи етап на класиране. На следващия ден ще могат да се подават документи за участие във втория тур, а списъците с приетите ученици ще бъдат обявени до 13 юли 2017 г. На 19 юли ще могат да се подават документи за участие в трети етап на състезанието като самото класиране ще бъде обявено на 20 юли 2017 г.
Русия увеличила износа си на пшеница с 10%. С 10% до 27,1 млн. т е увеличила Русия експорта си на пшеница за реколната 2016/2017 г., съобщава RNS. Общо зърненият износ на зърно на страната отчита ръст от 5 на сто до 35,5 млн. т.
Преди 2 месеца от руското министерство на селското стопанство прогнозираха, че продажбите в чужбина ще останат на нивото от миналата година от 33,9 млн. т и ще са под обявените 37,5 млн. т. Прогнозите на ведомството сочат, че тазгодишната зърнена реколта ще бъде в рамките на 100-105 млн. т.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |