Държавата вече губела от липсата на ТОЛ-система
Губим около 1,5 млн. лв. приходи на ден заради забавянето на ТОЛ системата, заяви регионалният министър Николай Нанков във връзка с реалистичния срок за въвеждането на ТОЛ система за тежкотоварните автомобили у нас.
Относно това кога се очаква системата да започне да генерира приходи, Нанков заяви, че това трябва да се случи още утре. „Даже е трябвало вече да започне да генерира приходи. Забавянето коства на бюджета на страната по 1,5 милиона лева загуба на ден, съответно това са средства, които ще се вложат в пътна безопасност, в строежа на нови пътища и рехабилитацията на съществуващи такива", коментира Нанков.
Той припомни, че ресурсът, който ще се генерира от ТОЛ системата ще дойде по линия на тежкотоварния трафик, на база на справедливия модел, на солидарния принцип – този, който амортизира, който разрушава повече пътната инфраструктура, ще заплаща повече на база на изминати километри и на тонаж.
МВФ: Нивото на лошите заеми е твърде високо
БНБ предприе мерки за намаляването на лошите кредити в банковата система, но въпреки това нивата на необслужваните заеми остават високи. Това се посочва в технически бележки на Международния валутен фонд (МВФ) по отношение на финансовия сектор в България. В края на юни 2016 г. лошите кредити са 19,7% от всички отпуснати от банките заеми. Това ни нарежда на второ място по необслужвани кредити сред страните от ЕС, посочват от МВФ.
Банките в България разполагат с високи буфери, но покриването на кредитите с провизии трябва да се подобри, пишат от МВФ. Политиката на БНБ принуди банките да повишат капиталовите и ликвидните си буфери. Като цяло адекватните капиталови позиции бяха потвърдени и по време на прегледа на качеството на активите на банките, посочват още от МВФ.
БНБ трябва да приеме стратегия за намаляване на нивата на необслужваните кредити в период от 3 до 5 години, настояват от МВФ. Стратегията трябва да се съсредоточи върху по-интензивни мерки за засилване на банковите практики в три основни области: заделяне на провизии за кредитите; обезценка на заеми, когато събирането им е малко вероятно; и по-добра оценка на обезпеченията. Освен това стратегията трябва да включва мерки за подобряване на системите за ранно предупреждение на банките и за развитие на пазара на просрочени задължения, пишат от МВФ.
Банките се подготвят за приемането на нови международни счетоводни стандарти и в тази връзка трябва да адаптират своите практики за обезпеченията, посочват още от МВФ. Оценките за въздействието на новите международни счетоводни стандарти върху големите банки в ЕС, показва че те водят до ръст на лошите заеми с 18-33% спрямо настоящите нива. Например за заем, който е просрочен над 30 дни, с новите правила ще се счита, че за него "значително се увеличава кредитния риск", като ще се отчита по-голяма вероятност заемът да не бъде върнат в срок.
Най-печелившите: Икономика на ротативки и лотарийни билети
България е икономика на ротативки и лотарийни билети. Това впечатление ще остави един бърз поглед на най-печелившите компании в България през 2016 г. Към това добавете и значителни печалби в оръжейния сектор и излиза, че една трета от добавената стойност на българската икономиката се дължи на хазарта и на военните конфликти в Близкия изток.
През 2016 г. най-рентабилните 50 компании в извадката от 300-те гиганти по приходи са печелили средно малко над 21 стотинки на всеки лев продажби. Това е с няма и стотинка по-силен резултат от предходната година, когато 50-те най-рентабилни дружества са правили марж от 20.79%. В групата на топ печелившите влизат малко по-големи компании, които са имали с над 20% по-високи печалби от предходната година.
Една трета от ръста се дължи на една-единствена компания, и то държавна - производителя на боеприпаси и снаряди "Вазовски машиностроителни заводи" (ВМЗ) в Сопот. Само пет години след практическия фалит на компанията със стачкуващи работници ВМЗ отчита рекордна 2016 г. Приходите се утрояват, а печалбата расте седемкратно до 173 млн. лв. Персоналът е с близо 50% повече - от 2941 служители в началото на 2016 г. до 4318 души в края на същата година според доклада към годишния финансов отчет на компанията.
Резултатите са главозамайващи за новата история на завода след падането на социализма. Двигател за това са военните конфликти в Близкия изток и Северна Африка - основните пазари, на които компанията продава продуктите си. Подемът започва през 2014 г., но вече е консистентен и резултатите за първите три месеца на 2017 г. показват, че продължава. Според изказвания на ръководството на дружеството и на представители на икономическото министерство, което е принципал, заводът вече е захранен с поръчки и за 2018 г.
Бизнесът получава нови финансови стимули да наема работници
Работодателите ще могат да кандидатстват по две нови насърчителни мерки за заетост на безработни лица от уязвими групи на пазара на труда. Общият бюджет по тях е 619 200 лв., уточниха за "Капитал" от Агенцията по заетостта. Заявки се подават до 21 юли 2017 г. чрез бюрата по труда в страната.
Субсидии ще се предоставят от държавата при осигуряване на работа на безработни лица, както и на хора с увреждания. Изискването към безработните е да са били записани в бюрото по труда не по-малко от шест месеца или да са на възраст до 24 или над 50 години, или да са с основно и с по-ниско образование. Лицата с трайни увреждания също трябва да са регистрирани в бюрата по труда.
С предоставяните чрез Агенцията по заетостта средства се покриват до 50% от разходите за заплати и осигуровки за сметка на работодателя за безработните лица и до 75% - за хората с увреждания. Работодателите сами ще преценяват каква да е продължителността на трудовите договори с наетите лица, като тя не може да е по-малка от 3 месеца. Максималният срок за финансиране на работните места от държавата е 12 месеца.
Преференциите са по линия на Закона за насърчаване на заетостта и се предоставят под формата на държавна помощ. За тях могат да кандидатстват работодатели от всички сектори на икономиката, с изключение на свързаните с преработка и търговия на селскостопански продукти или със закриването на въглищни мини, както и осъществяващи износ на стоки или дейности, реализирани с условие за използване на местни стоки за сметка на вносни.
Такса смет ще зависи от количеството боклук от 2019 г.
От 2019 г. такса смет ще се определя според изхвърленото количество битови отпадъци, а не според данъчната основа на имота, както е в момента. Това предвиждат приетите вчера от правителството дълго обсъждани и отлагани няколко години поред промени в Закона за местните данъци и такси, с които се въвежда принципът "замърсителят плаща".
Общините ще имат три варианта, от които ще избират как да формират такса смет. За събирането и транспортирането на битовите отпадъци ще се прави индивидуално измерване чрез торби и контейнери с определена вместимост и честота на извозване, а когато това е невъзможно, таксата ще зависи от броя на ползвателите в имота. За поддържането на чистотата на улиците и обществените територии налогът ще се формира според броя на ползвателите на услугата или според площта на имота. Всяка община трябва да предложи за публично обсъждане кой вариант избира да прилага, както и оценката на разходите за услугата.
Кабинетът се отказа от предвиждания първоначално 3-годишен преходен период, в който общините трябваше да се подготвят за новия механизъм на измерване на отпадъците. Той е свит до само една година. Отпадна и предложеният първоначално преходен период, в който кметовете трябваше плавно да увеличават такса смет с до 20% годишно в период от 5 години. Мотивът е, че това отсрочване ще лиши общините от необходимите инвестиции, за да въведат новия механизъм на измерване на отпадъците. Очаква се от 2019 г. на много места в страната - предимно в малките общини и крайните квартали на големите градове, такса смет да скочи двойно. В момента в тези населени места жителите плащат по-малки налози заради ниските данъчни оценки на имотите, независимо от количеството боклук, който изхвърлят. Новата методика ще бъде по-справедлива за обитателите на големи апартаменти в централните градски части, както и за фирмите, които в момента формират 70% от постъпленията на такса смет в общините.
Брюксел ще финансира жп линията Македония - България
Европейският съюз ще финансира строителството на железопътната линия от Коридор №8, която трябва да свърже Черно море с Адриатическо и минава през територията на Македония, заяви еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан пред "Дойче веле".
Той уточни, че от Брюксел ще предложат за финансиране общо шест транспортни проекти - магистрали и жп линии. "Един от железопътните проекти е свързан с известния Коридор №8, който трябва да направи връзката изток-запад от България през Македония и да достигне до Албания", подчерта Хан. Изявлението на еврокомисаря дойде часове преди среща на върха "ЕС - Западни Балкани" в рамките на Берлинския процес, която се откри в италианския град Триест. Хан добави още, че целта на тези проекти е да допринесат за по-бързото развитие на региона, за сближаване на страните от региона и за тяхното приближаване към ЕС.
ББР дава 300 млн. евро на малки фирми
Българската банка за развитие (ББР) започна програма, с която микро, малки, средни и междинни предприятия с персонал до 3000 човека ще могат да получат общо 300 млн. евро под формата на кредити.
Инициативата е по плана „Юнкер”, а сумата е осигурена по равно от Европейската инвестиционна банка и от ББР. Минималният праг на финансиране е 3 млн. лв., а таванът - 24 млн. лв., като погасяването трябва да се извърши до 15 г. Това, според изпълнителните директори на ББР Ангел Геков и Билян Балев, е сред големите плюсове на програмата, включително и конкурентните лихвени условия.
“Има специфика в програмата, която за първи път се прилага на българския пазар. Банките ще прилагат собствените си правила за подбор и за работа със съответните клиенти”, обясни Геков.
Всички такси и комисиони ще се определят от партньорите спрямо действащите им правила и тарифи, и ще остават изцяло в техен приход. Освен това ще приспадат 1% от лихвените плащания, а остатъкът ще е в полза на ББР.
“Ние ще поемем освен финансирането и до 100% от риска по тези кредити”, каза Геков.
Няма да се допуска рефинансиране на действащи заеми, заяви Балев. И добави, че предложението за новата програма е изпратено до всички търговски банки, като се очаква те да заявят интерес за участие до края на юли.
Агенцията по храните бракува 350 кг храна
Близо 350 килограма храни бракуваха и предадоха за унищожаване инспекторите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) само през първата седмица на юли.
Негодната храна е хваната в обекти за търговия на дребно и заведения за обществено хранене, уточняват от агенцията, като инспекторите са извършили 2209 проверки на територията на цялата страна.
Сред най-честите нарушения, които са констатирали проверяващите, са некоректно етикетирани храни, пропуски в записите свързани със системите за управление безопасността на храните, както и предлагане на храни с изтекъл срок на годност.
Агенцията по храните е съставила 47 Акта и 160 Предписания. Два обекта пък са временно затворени, добавят още от БАБХ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |