Градушки са унищожили 158 хил. дка с посеви към момента. Падналите през последните няколко дни градушки в различни части на страната са унищожили 158 хил. дка с насаждения. Към момента комисии за оценка на щетите са започнали обиколка на нивите, подадени са 251 заявления за обезщетения, чийто брой вероятно ще расте в следващите дни. Това стана ясно от изказване на земеделския министър Румен Порожанов пред медиите след заседание на консултативния съвет по зърното.
Порожанов обяви, че е започнала подготовка за изплащане на обезщетения на фермерите със 100% пропаднали площи, като целта е още до края на годината сумите да бъдат преведени частично или изцяло. По думите му в момента се прави анализ от какви схеми за подпомагане, администрирани от фонд "Земеделие", могат да се пренасочат пари, в случай че има икономии. На този етап обаче според министъра е рано да се каже колко точно средства ще бъдат отделени за обезщетения, тъй като комисиите, описващи щетите, продължават работа.
През уикенда и в началото на седмицата силни градушки паднаха в различни региони на страната като се смята, че най-засегнати са земеделските производители в областите Плевен, Ловеч, Русе, Враца.
Райфайзенбанк ревизира прогнозата си за икономиката. Райфайзенбанк подобри прогнозата си за растежа на българската икономиката тази година, като повишението е с 0.4 пр. п. до 3.7% ръст. Това показва последният икономически обзор на банката спрямо данните, налични към юни. Причина за ревизията вероятно е растежът по линия на произведените стоки и услуги в страната, който надмина очакванията за първото тримесечие на 2017 г. основно поради доброто представяне на вътрешното търсене. Прогнозата на Райфайзенбанк за годината е развитието да движи преди всичко потреблението, но принос ще имат и инвестициите.
Ревизираните очаквания на банката са сред най-високите за страната. Сега 3.7% ръст прогнозират както Райфайзенбанк, така и Уникредит Булбанк, които също наскоро направиха промяна нагоре. Същевременно правителството заложи на значително по-нисък ръст в тригодишната си бюджетна прогноза (3%). Но още през май министърът на финансите Владислав Горанов отбеляза, че е възможно тя да се промени в посока нагоре (до 3.9%), след като станат ясни данните за второто тримесечие.
През първото тримесечие реалният растеж на брутния вътрешен продукт в България е 3.9% на годишна база, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Влиянието на външното търсене върху него, представено от износа на страната, отслабна. Причината за това е не толкова спад в експорта, колкото силно увеличение на вноса, което компенсира високите продажби на български стоки в чужбина. От друга страна обаче, вътрешното търсене бележи сериозно ускорение, като приносът му към растежа е в размер на 5.7 пр. п. по изчисления на Райфайзенбанк.
Същевременно кредитната активност също се засилва, като към април заемите към бизнеса и домакинствата са с 4% над отчетените нива година по-рано. От друга страна, лошите и преструктурирани кредити все още са на високо ниво, като делът им в банковата система е 19.5% за април. Добрата новина обаче е, че е отчетено понижение на годишна база - с 3.1 пр. п. От страна на депозитите годишният ръст е 6.3% през април, като по линия на домакинствата изменението е било 5.6%, а на нефинансовите предприятия - 6.9%, сочат данните на банката.
Макар в анализа да не е посочена конкретна причина за подобрената прогноза, вероятно силните данни за вътрешното потребление през първото тримесечие са фактор за ревизията. Очакванията са през 2017 г. реалният ръст на БВП в България да достигне 3.7%. "Той ще бъде движен преди всичко от потреблението и в по-малка степен от инвестициите, които очакваме да останат на ниски нива поради слабо усвояване на еврофондове през годината и по-малко публични инвестиции вследствие на изборната ситуация, завършила с встъпване на новото правителство през май. Потреблението ще нараства благодарение на увеличаване на възнагражденията, спада на лихвените равнища и зараждащата се инфлация", обясни икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
Такса смет може да поскъпне драстично още от 2019 г. Промяната в начина, по който общините определят такса смет, ще влезе в сила още от 2019 г., което най-вероятно ще доведе до драстичното й поскъпване. Министерският съвет се е отказал да въвежда 3-годишен преходен период за влизане в сила на промените. Освен това е отпаднал и 5-годишният период, в който общините трябваше да увеличават поетапно таксата с до 20% на година. Така че още на 1 януари 2019 г. такса смет ще скочи драстично в някои градове. Тепърва ще се разработват наредба и методика за вариантите за такса смет. Общините ще избират начина за определянето й.
Това се разбра при обсъждането на промените в Закона за местните данъци и такси от тристранния съвет за национално сътрудничество. Промените за по-справедливо определяне на такса смет според количеството изхвърлен боклук и на принципа "замърсителят плаща" се приемат и от синдикатите, и от работодателите. Този принцип и в момента съществува в закона, но общините масово се възползват от възможността да изберат друга основа за смятането на налога и най-често това е данъчната оценка на имота.
Такса смет ще има три компонента. За услугите по събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения за третирането им, както и за самото третиране ще има три варианта за определяне на таксата. Единият е да се мери индивидуалното количество битови отпадъци за имотите, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост. Вторият е да се мери количеството отпадъци на базата на броя и вместимостта на необходимите контейнери и честотата на транспортирането им. Третият предвижда таксата да се смята на базата на броя на живеещите в жилището. За услугата за поддържане на чистотата за обществените територии - градинките и т.н., ще се избира между две основи - брой ползватели на услугата в имота и разгърната застроена или незастроена площ на имота.
"На мен не ми е ясно кой ще брои торбите. Кой ще глобява хората, които изхвърлят отпадъци в други торби, и кой ще плаща за заразите после", попита вносителите на промените от Министерството на финансите вицепремиерът Валери Симеонов. "Ние даваме и други възможности. Доколко ще е възможно? В близко бъдеще ще се случи, но не знаем кога", отговори му зам.-министърът на финансите Бойко Атанасов. Идеята на МФ е все пак хората да си купуват стикери за торбите и така да заплащат таксата предварително. Този вариант, признават от ведомството, ще е възможен само в малки населени места, където има къщи, за да се знае кой изхвърля боклука. Именно за тези населени места обаче таксата може да скочи най-драстично - до 100%, защото сега там хората плащат ниски налози заради ниската данъчна оценка на имота си. Това беше и целта на предвиденото първоначално ограничение за не повече от 20% годишно увеличение в рамките на 5 последователни години. Работодателите бяха против това, защото така според тях се ограничават общините да направят бърза и ефективна реформа.
Поскъпване ще има и в големите градове. За столицата например това означава да отпадне районирането. В момента жителите на "Надежда" плащат по-ниска такса смет от тези в центъра, но след промените таксата ще се изравни.
НОИ започва да плаща преизчислените пенсии. Националният осигурителен институт (НОИ) започва от днес изплащането на преизчислените размери на пенсиите, свързани с трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2016 г. включително. Това съобщиха от пресцентъра на НОИ.
От 1 юли 2017 г. новият минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, при пълен осигурителен стаж, е 180,00 лв. Спрямо него са определени и новите минимални размери на всички пенсии, свързани с трудова дейност.
От 1 юли 2017 г. се увеличи и размерът на социалната пенсия за старост - 120,98 лв. Спрямо него са определени и нови размери на всички пенсии, несвързани с трудова дейност.
Максималният размер се запазва и остава 910 лв. (35% от максималния осигурителен доход, който за 2017 г. е 2600 лв.).
НОИ напомня, че за новите размери на пенсиите няма да бъдат изпращани разпореждания на лицата. Те ще могат да се информират за тях чрез електронната „Справка за издадени пенсионни разпореждания по ЕГН и ПИК" на интернет страницата на института или като заявят безплатното получаване на екземпляр от разпореждането в съответното териториално поделение на НОИ.
Технополис и Практикер изграждат нов склад в гара Елин Пелин. „Видеолукс Холдинг", собственик на вериги магазини Технополис и Практикер, изгражда на нов склад в гара Елин Пелин. Сградата ще разшири настоящия склад на компанията - 20 000 кв. м., с допълнителни 10 500 кв. м. Символична първа копка направиха председателят на съвета на директорите на „Видеолукс холдинг" г-н Тодор Белчев и кметът на Елин Пелин доц. д-р инж. Ивайло Симеонов.
Проектът ще обслужва складовата дейност на магазините и ще подпомага онлайн търговията на компанията. Новият склад ще бъде изграден върху собствен терен на компанията, като едноетажната сграда ще бъде разположена непосредствено до южната фасада на съществуващия склад Технополис и ще има сглобяема, стоманобетонова конструкция с височина до 12,3 м. Предвидено е изграждането на 19 бр. товаро-разтоварни рампи, наземен паркинг за 81 леки и 17 тежкотоварни автомобила.
В обекта ще бъдат обособени две основни функционални части: бърза зона за подово складиране и зона за дълготрайно стелажно складиране. Проектът включва директна връзка към административно-битовата зона на съществуващата сграда и директна връзка между складовите зони на старата и новата сграда. Очаква се строежът да приключи за срок от приблизително 5 месеца, като за изпълнение на проекта е избрана фирма Бараж Груп.
Управителите на „Видеолукс Холдинг" и кметът на общината връчиха официално дарение на средно училище „Васил Левски" в Елин Пелин. Компанията оборудва две нови зали в училището с компютри и лаптопи, за да повиши технологичните познания и грамотност на децата и да улесни учебната им дейност.
Мариана Кукушева: Фирми от сивия сектор печелят поръчки за доставка на храни в училища и болници. Фирми от сивия сектор печелят обществени поръчки за доставка на хранителни продукти за училища, детски градини и болници. За този проблем алармира председателят на Федерацията на хлебопроизводителите Мариана Кукушева след Консултативния съвет по зърното. Според нея проблемът е в остарелия закон за храните, според който регистрацията в контролната агенция не е задължителна.
„Тоест, аз като бизнес оператор, който произвежда, търгува, дистрибутира храни, имам право да се регистрирам, ако желая. Ако не се регистрирам, парадоксът е, че не могат да дойдат да ме проверят, защото съм частна собственост", каза Кукушева, цитирана от БНР.
По думите й, нормативният хаос, води до увеличаване на сивия сектор, който успява успешно да участва и в субсидирани от данъкоплатците програми. „В сферата на храните обществените поръчки по схема „Училищен плод" и „Училищно мляко" се изпълняват от фирми, представители на сивата икономика", посочи тя. С новия Закон за храните става задължителна регистрацията в Агенцията по храните.
Обвиниха сметище за сблъсъка. Дим, мъгла и несъобразена скорост са най-вероятните причини за верижните катастрофи на "Тракия". Участници в автомелето разказаха, че на пътя е имало 0 видимост. Над магистралата се стелели гъст пушек и мъгла. Главният секретар на МВР Младен Маринов потвърди, че освен мъглата по пътя е имало и дим от горящо в близост сметище. А председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Дончо Атанасов директно обвини сметището на Ихтиман, което пуши от 3 дни.
"Причината е самозапалването на сметището на град Ихтиман. Розата на ветровете е била в обратна посока. В един хубав момент се обръща и буквално за минути магистралата остава задимена с нулева видимост. Започват верижни катастрофи", заяви Атанасов.
Тезата му бе потвърдена и от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Синоптикът Мартин Славчев заяви пред "Фокус", че мъглите са нетипично явление за този сезон. "Националният институт по метеорология и хидрология няма станция в района, за да потвърдим или да отречем мъгла тази сутрин. Със сигурност можем да кажем, че е безкрайно нехарактерно за този период на годината и за тази синоптична обстановка. На спътниковите снимки мъгла не се вижда", отсече той.
Шефът на Пожарната главен комисар Николай Николов обаче заяви, че вероятно димът от сметището също е фактор, но не основен. "Дронът, който облетя, показа, че от съседното село Мирково - оттам идва мъглата", каза комисар Николов. Той бе категоричен, че пожарът няма пряка връзка с верижната катастрофа. "Теоретично е възможно да е подпомогнал и той, но за мен не е това причината." Комисар Николов заяви още, че подобни сметища в България са десетки и те горят, ако не целогодишно, то поне част от годината.
Чешката KMV купува Pepsi за България. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри придобиването на "Куадрант Бевъриджис" АД от чешката компания "Карловарске минерални води" (KMV), става ясно от справка в сайта на антимонополния орган. Стойността на сделката не е публикувана. "Карловарске минерални води" е водещ производител на минерална и изворна вода в Европа, а "Куадрант Бевъриджис" е един от най-големите производители и дистрибутори на безалкохолни напитки в България. Компанията е официалният за България бутилировач на продуктите на PepsiCo (Pepsi, Mirinda, 7UP, Evervess, Gatorade). В портфолиото на фирмата влизат още соковете PRISUN, студеният чай LiptonIceTea, енергийната напитка Rockstar. "Куадрант Бевъриджис" е и производител на трапезната бутилирана вода Bellissima. За 2016 г. "Куадрант" държи 10-20% от пазара на негазирани напитки, 0,5% от пазара на студен чай и 0,5% от пазара на енергийни и спортни напитки. Капиталът на придобитото дружество е 11,22 млн. лв., разпределен в 11,21 млн. обикновени поименни акции с право на глас от клас А, с номинална стойност по 1 лв. и 12 375 привилегировани поименни акции без право на глас от клас Б, с номинална стойност от 1 лв. всяка, пише в решението на КЗК. Обект на сделката са 99,59% от акциите в придобиваното предприятие.
Пускат електронната борса за лекарства. През следващата седмица ще заработи електронната борса за лекарства. Това съобщи здравният министър Николан Петров по време на заседание на ресорната парламентарна комисия, цитиран от БТА. Той увери, че анализ е показал, че гарантирано може да се очаква намаление на разходите за лекарства с около 10 %.
Директори на болници са ощетявали лечебните заведения, които ръководят, с хиляди левове, тъй като са купували лекарства на цени над допустимите, съобщи още Петров. Той посочи, че сумите, с които са били ощетени различните болници, са от 90 хил. лв. до 600-700 хил. лв. Тези директори ще бъдат санкционирани, увери министър Петров.
Има потенциал за промяна в цените на клиничните пътеки, както и за извеждане на още дейности от болничната в извънболничната помощ, каза министър Петров в отговор на въпрос за недофинансирането на клиничните пътеки. Той обясни, че има болници, които трябва да бъдат подложени на индивидуален мониторинг и за тях трябват оздравителни програми и прилагане на индивидуален подход. Ще наложим правила за формиране на работната заплата, правила за стопански разходи, за лекарства, за медицински изделия. Свободията свърши, беше категоричен министър Петров.
Министър Петров ще поиска оставката на директора на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков, стана ясно още по време на заседанието на комисията. Той допълни, че центърът е структура с над 200 работещи в нея, но те не са успели да изготвят в срок анализ, който е бил необходим за проекта за модернизиране на спешната помощ с европейски средства в размер на 160 млн. лева.
Всеки втори купувач на имот в Слънчев бряг е българин. Всеки втори купувач на ваканционен имот в Слънчев бряг е българин, а в курортите на юг от Бургас почти всички сделки се сключват с нашенци, сочи анализ на пазара на една от големите посреднически агенции в сегмента.
Средната цената на апартаментите в най-големия ни морски курорт през първата половина на 2017 г. остават почти наполовина от равнището им през предкризисната 2006 г. През първото, и през второто тримесечие на 2017 г. сделките се сключваха на ниво 530 евро/кв. м при 505 евро/кв. м за същите периоди на 2016 г. Апартамент в Слънчев бряг от началото на годината е 32 200 евро срещу 29 200 евро за първите 6 месеца на 2016 г. Цените на имотите във висок клас комплекси са на нива от 750-800 евро/кв.м.
Средната цена на закупените апартаменти в Созопол е 600 евро на кв. м, като цените започват от около 500 евро на кв. м и достигат нива до 1600-1800 евро на единица площ за топ комплексите по Южното Черноморие, смятат още от Bulgarian Properties. Общо взето началото на годината обемите на продажби и цените на морските имоти се запазват сходни с тези от миналата година.
Подобно на морските курорти, и при планинските няма съществени изменения и като цяло се запазват тенденциите от миналата година по отношение на цени, обеми продажби и микс на купувачите.
Средната цена на продадените апартаменти в Банско през първото тримесечие е 370 евро/кв. М, а през второто - 360 евро/кв. м при 366 евро/кв. м за цялата 2016. До края на юни сделките са сключвали за по около 25 200 евро при 24 700 евро през същия период на миналата година. Във високия клас хотелски комплекси цените в най-големия ни ски център на Балканите цените започват от около 450 евро/кв. м, като тенденцията е за леко нарастване. Боровец продължава да е най-скъпият ски курорт, като за второто тримесечие средната цена на сделките там е 600 евро/кв. м при 595 евро/кв. м миналата година. В Пампорово средната цена за второто тримесечие е 340 евро/кв. м - също без особено изменение от миналата година.
„Подемът при жилищните имоти в големите градове се усети и при ваканционните имоти. Ефектът в този сегмент се изразява в преодоляване на кризата от отлива на руските и британските купувачи, стабилизация на цените и поддържане на стабилен интерес и обеми продажби. За разлика от значителното нарастване на в цените на жилищата в големите градове, при ваканционните имоти говорим по-скоро за пазар със стабилни цени и положителни перспективи", коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
По думите й от миналата година се забелязва засилване на интереса към български ваканционни имоти на купувачи Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Украйна, Чехия, Молдова, както и от различни европейски страни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |