ЧСИ извади акции за 1 млн. лв. на тезгяха. ЧСИ обяви за публична продан 1700 акции, оценени на близо 1 000 000 лв. Ценните книжа представляват миноритарен пакет от налични, привилегировани, поименни акции без право на глас от голям туристически холдинг и са били собственост на един човек. Заради дълг към банка обаче акциите са конфискувани и се очаква да бъдат продадени в началото на септември. За тогава е насрочена и публичната продан на ценните книги. Всеки желаещ да играе за тях пък ще трябва да внесе по сметка на ЧСИ-то, което ги е пуснало за продан, задатък в размер на близо 90 000 лв. За да бъде допуснат до търга, парите трябва да бъдат преведени до 9 септември. Ако публичната продан бъде спечелена от друг участник, парите за депозит се възстановяват.
Частни съдебни изпълнители вадят дялове на фирми и акции за милиони на тезгяха. Това показва проверка на „Монитор" в регистрите на съдебните изпълнители у нас. Случаите на запор и продажба на дялове от дружества или ценни книжа са много рядко срещани, но заради междуфирмената задлъжнялост са започнали да се увеличават, обясниха още експерти.
Частните съдебни изпълнители продават само обикновени акции, т.е. акциите в дружества, които не търгуват на борсата, обясни пред „Монитор" председателят на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Когато някой длъжник притежава акции в такава фирма, ЧСИ-то първо им налага запор, след това физически иззема от длъжника временното удостоверение за притежаването на акции и тогава следва оценяването им от експерт. Едва след това акциите се обявяват на търг за продажба, както това се прави с недвижимите имоти на длъжници. Обявяването на продажбата на такива акции се качва в Регистъра на публичните продажби, който се води от Камарата на частните съдебни изпълнители.
ЧСИ-та разказаха пред „Монитор", че рядко продават акции, понякога имат по един случай на годината, но понякога нямат. Когато длъжници имат акции във фирми, които се търгуват на фондовата борсата, те не се продават от ЧСИ, а от определени в ГПК банки. Това са т.нар. виртуални акции, които не подлежат на продан от страна на ЧСИ-та.
Все по-често срещани са обаче търгове, на които на тезгяха се вадят дружествени дялове. По сметки на съдебните изпълнители у нас заради дългове годишно се продават дяловете на до десетина фирми.
Прокуратурата погна псевдоеколозите за кражбите на ток и незаконния къмпинг на Корал. Държавното обвинение е стартирало проверка по сигнали на частни собственици на имоти над плажа, че на терените им незаконно са се настанили хора, обяви пред Агенция „Монитор" кметът на Царево Георги Лапчев. Става въпрос за т. нар. диво къмпингуващи, които абсолютно нелегално са издигнали палатков лагер на територията на частен имот, принадлежащ на испанската фирма „Ибердрола", както и на по-малки терени, собственост на други лица. В поредица от проверки бе установено, че те крадат ток и вода, като целта на прокурорското производство е да се установи кой точно е отговорен за това. Именно по разпореждане на държавното обвинение, на 9 август е направена нова внезапна проверка с представители на община Царево, EVN и други институции, по време на която е установено, че кабелът, преминаващ през имота на „Ибердрола" и стигащ до плажа, с който се снабдяват с ток незаконно разположените каравани и палатки, е на името на лице, казващо се Васил Петков. Кой точно е въпросният Васил Петков, дали става въпрос за участника в Сървайвър Камбоджа" или за друг и откъде идва кабелът, тепърва ще се установява. За откритото е съставен протокол, обясниха от общината. Според неофициална информация, една от версиите е, че кабелът идва от „Къмпинг ЮГ", но по каква линия също тепърва ще се уточнява. При предната проверка - в началото на месеца, общината установи, че продължава да е активна друга партида, която се води на нейно име, и настоя EVN да я закрие. Потърсени за коментар от дружеството днес обявиха, че все още не е закрита, но обясниха, че ще им трябва повече време за по-детайлна проверка по случая.
Междувременно стана ясно, че днес на „Корал" е имало нова проверка, този път на министъра на туризма Николина Ангелкова, която е била с участието на кмета на Царево Георги Лапчев, а също и на представители на РИОСВ, РЗИ, МВР и областната управа. „Открити са нарушения на морски плаж „Корал". Незаконно се черпи електроенергия и вода.
При инспекцията се констатира незаконна постройка, разположена в имот държавна собственост, от която нерегламентирано се черпи електроенергия", обявиха от туристическото ведомство и посочиха, че министерството ще подаде незабавно сигнали до EVN, кмета на Царево, МВР и прокуратурата. Ангелкова обяви също, че заради безстопанственост и липса на заграждение ще бъдат санкционирани собствениците на частните имоти, разположени зад морски плаж „Корал". И настоя за ясен регламент къде може да се къмпингува, като идеята е с промени в Закона за туризма да се уточни, че каравани и палатки могат да бъдат разполагани само на регламентирани места с необходима инфраструктура и хигиенно-санитарни условия.
На фона на поредните разкрития за нелегалния къмпинг и кражбата на ток, ортаците на псевдоеколозите от „Да(й), България" скочиха в тяхна защита, като се опитаха да ги изкарат едва ли не репресирани. Учредителката на партията на олигархията и член на Изпълнителния й съвет Мануела Малеева пусна разярен постинг във Фейсбук, в който се причислява към нарушителите и заявява: „За 5 дена - три проверки.....Представяте ли си какви интереси нарушаваме щом 15 човека на Корал и две пластмасови тоалетни за беззаконието в тази държава?! Бясна съм!". Малеева, която е дъщеря на любимката на Командира и бенефициент на една от най-скандалните заменки на Прехода - Юлия Берберян, не казва и дума за разкритията за самоуправство, кражба на ток и вода.
Средната заплата е нараснала с близо 10% през юни. Заплатите в страната продължават да нарастват, като през юни средното брутно възнаграждение достига 1027 лв., което е увеличение от 9.7% спрямо същия период на миналата година. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие на 2017 г.
Същевременно по данни на анкетираните от института предприятия наетите в България намаляват на годишна база с 15.9 хил. души. Това е четвърти пореден месец на спад след увеличението между януари 2016 г. и февруари тази година. От друга страна, броят на наетите в работната сила отбелязва ръст през юни спрямо предходния месец, като това се дължи предимно на началото на туристическия сезон.
Ръст, но не за всички
Най-голямото увеличение в средните възнаграждения на годишна база е отново при наетите в сектор "Операции с недвижими имоти" (16%), следвани от тези в "Административни дейности" (13.4%) и "Професионални дейности" (13.2%). Най-високи заплати пък получават служителите в "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения", където влиза ИТ секторът, издателската дейност, радио- и телевизионна дейност и други - 2306 лв. през юни. Това ниво обаче е с 1.7% по-ниско от отчетеното предходния месец, сочат данните на НСИ. В другата крайност с най-ниски средни заплати са наетите в "Хотелиерство и ресторантьорство" (635 лв.), а годишното увеличението в сектора е сред най-малките за периода.
Общо за тримесечието средната заплата в страната е 1040 лв., което е увеличение спрямо първите три месеца на тази година, когато тя е била 1006 лв. В същото време пък нивото на възнагражденията от края на второто тримесечие е по-ниско от отчетеното към края на първото (1036 лв.), но това е нормално за този период от годината.
Разбивката по региони показва очаквано, че най-големите възнаграждения са в София - 1411 лв. е средна заплата за периода април - юни тази година. Сумата е по-висока от миналогодишната с 10.3%, но столицата за пореден път не е лидер по годишен ръст. Най-голямо увеличение има в област Плевен - с 11.6%. Трябва да се отчете обаче, че базата е значително по-ниска от тази в София - 734 лв. през второто тримесечие на 2016 г. В същото време продължават да стагнират заплатите в най-нископлатените региони. Възнагражденията във Видин, където средното месечно заплащане е най-ниското в страната, достигат 669 лв., а увеличението на годишна база там е минимално - едва 1.5%.
Наетите намаляват
Броят на наетите на договор в България достига 2.34 млн. души към края на второто тримесечие на годината по данни на предприятията, анкетирани от НСИ. Увеличение е налице на месечна база - с 22.1 хил. души, но справка с нивото от година по-рано показва, че броят намалява с 15.9 хил. души за четвърти пореден месец. Най-голямото понижение е по линия на наетите в сектор "Селско, горско и рибно стопанство" - с 9.7 хил. Вторият най-голям спад пък е в хотелите и ресторантите, където през юни наетите на договор намаляват с над 8.2 хил. души спрямо същия период на миналата година. Фактор за липсата на персонал вероятно е заплащането, което е най-ниското сред секторите в страната. А работа има - през второто тримесечие на годината броят на чужденците в България е бил с над 227 хил. повече от отчетения през същия период на миналата година, което е ръст от 8.4%.
Смолянска фирма спечели концесията за плажа "Бургас-север". Правителството избра в сряда регистрираната в Смолян фирма "Палм инвест" ЕООД за концесионер на плажа "Бургас-север" от следващата година, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Кабинетът даде плажната ивица на непознатата за региона фирма за стопанисване за 20 години, въпреки че тя е предложила най-ниска цена - 140 хил. лв., докато офертите на другите кандидати са били с пъти по-високи.
Недоволство от това развитие обяви вицепремиерът Валери Симеонов, като според него фирмата е свързана със скандално известните братя Красимир и Николай Маринови, известни като Маргините, макар официално такава връзка да не съществува в Търговския регистър. В момента наемател на ивицата е регистрираната в края на м.г. "Съмър инвест" на 31-годишен софиянец без бизнес история. Тя бе избрана за стопанин на плажа през юни срещу такса от 720 хил. лв., тъй като процедурата за концесия бе обжалвана и се забави. Договорът на фирмата е 5-годишен, но в него има клауза за прекратяване при избор на дългосрочен стопанин.
Ако има добра новина в случая, тя е тази, че чадърите и шезлонгите ще бъдат безплатни, тъй като от "Палм инвест" са предложили цена от 1 стотинка за чадър и шезлонг. Сегашният наемател на плажа стартира сезона с по 7 лв. за всяка от плажните принадлежности, но цената бе намалена на по 3 лв. след "преговори" на министър Ангелкова с наемателя.
Моделът на избор
Цената, предложена от "Палм инвест", е 140 хил. лв., като за всяка от 20-те години на концесията фирмата се задължава да инвестира по 90 хиляди лева без ДДС. Парите ще се дават за целогодишно санитарно-хигиенно поддържане на морския плаж и за стратегия за развитие и популяризация, включително спортно-развлекателна и други дейности.
Това обаче е била третата оферта по размер на сумата. На второ място в процедурата е "Крам инс", а трети са "Уотърсайд", която според бургаските медии е свързана с бившия наемател на плажа Атанас Атанасов.
Ниската цена за чадър и шезлонг явно е имала особено важна роля, тъй като офертите за концесионни такси на другите две фирми са значително по-високи - съответно 300 и 640 хил. лв. Аргументите на Министерството на туризма са, че "Палм инвест" е дала най-добра комплексна оферта - концесионна такса, инвестиции и цена на шезлонг и чадър.
В мотивите за даване на концесията се посочва, че размерът на концесионното плащане за всяка година от срока на концесията е определен съгласно приетата от Министерския съвет "Методика за определяне на минималния размер на концесионното плащане за морските плажове" и предложения от концесионера размер на отчисленията от базата за изчисляване размера на концесионното плащане в размер на 7.03 на сто.
Чия е тази фирма
В сряда сутрин по БНТ вицепремиерът Валери Симеонов се закани да гласува против концесията на Северния плаж, защото става въпрос за "брутално нарушение на закона". По думите му аргументът на министерството, че ценовите оферти на другите две фирми били несъстоятелно високи, е абсурдно, тъй като в момента плажът е отдаден под наем за цена от 670 хил. лв. Значи, когато го даваш под наем, е достоверно и изпълнимо това плащане, а за концесия е неизпълнимо, възмути се Симеонов. И добави: "Ще гласувам против даването на плажа "Бургас-север" на фирма, близка до Маргините."
Справка във фирмените регистри не намира връзка с братята Красимир и Николай Маринови, но очевидно Симеоново има информация, която не е публична. Това не е изненада, тъй като модерната корпоративна история показва, че често компании се регистрират на подставени лица, зад които стоят съвсем други капитали. "Палм инвест" ЕООД е регистрирана в Смолян през ноември 2016 г., или точно през месеца, в който бе обявена процедурата за концесия на "Бургас-север" и още осем плажа. Фирмата е еднолична собственост на 37-годишния Йордан Тодоров Хаджихристев. Името му излиза в още пет фирми, с дейност в строителството, хотелиерството и други, в които няма други акционери. Проверка в мрежата показва, че той се занимава и с йога и е любител мотоциклетен състезател.
Кой стопанисва плажа в момента
Процедурата за избор на концесионер на плажа "Бургас-север" бе обявена в края миналата година и в нея участваха шест фирми, но се стигна до обжалвания - първо от компанията "Елит пътища БГ", а след това и от "Крам инс". Жалбите бяха отхвърлени, но процедурата бе забавена и министерството на туризма междувременно обяви конкурс за наемател на плажа. Спечели го "Съмър инвест" с оферта 720 хил.лв. и по 7 лв. за чадър и за шезлонг. В наддаването се включиха и "Уотърсайд" с оферта малко над 550 000 лв. и обжалвалата преди това "Крам инс" със 170 000 лв. и също по 7 лв. за чадър и шезлонг.
Договорът със "Съмър инвест" е за 5 години, но с условието, че ще се прекрати при избор на концесионер.
Компанията е еднолична собственост на Стоян Лазаров Трендафилов и е регистрирана в София също през ноември 2016 г., непосредствено преди да бъде пусната процедурата за концесията на ивицата, какъвто е случаят със сегашния концесионер.
Трендафилов е на 31 години и няма участие или собственост в други фирми.
Месец преди това "Съмър инвест" спечели и търга за наемател на плаж "Обзор-мотела".
Шефовете на "Дунарит" хвърлиха оставки, за да спасят лиценза му. Стотици работници от успешния оръжеен завод "Дунарит" в Русе излязоха на протест в четвъртък, защото въпреки печалбата му от 29 млн. лв. за м.г. и договори за още над 95 млн. лв. той е с отнети разрешителни. Изненадващо целият съвет на директорите - Никола Киров, Кръстю Кръстев и Тодор Трифонов, подаде оставка.
Миналия петък МВР е изпратило писмо до изпълнителния директор Кръстю Кръстев, че предстои да се вземе решение за отнемане на три от лицензите на дружеството - за производство, търговия и транспорт. Формалната причина е повдигнато обвинение срещу част от ръководството, което автоматично води до отнемане на лиценза. Подробности за наказателното дело не бяха съобщени от прокуратурата, но по неофициална информация става дума за източване на завода и пране на пари.
Министърът на икономиката Емил Караниколов остана доволен от оставката на ръководството - според него тя "ще реши проблема". Той отиде в Русе, за да увери протестиращите, че с премиера Бойко Борисов няма да позволят предприятието да спре работа. "Заводът няма да бъде затварян, продаван или прехвърлян", увери министърът, цитиран от "Дарик". От пресцентъра му не отговориха на въпросите на "Сега" заради какви нарушения лицензите са под заплаха.
Ако "Дунарит" затвори, това ще се отрази на останалите фирми в сектора, с които той е в партньорски отношения. Затварянето на завода би се отразило на работата на целия военнопромишлен комплекс на страната, а без работа може да останат 1300 души, предупреждават синдикатите.
Опозицията вижда умишлен опит за ликвидация на дружеството. "Близо 1300 души ще останат без работа, ако бъде отнет лицензът на "Дунарит", заяви зам.-председателят на АБВ Румен Петков пред БНТ. Той посочи, че това е вторият опит за съсипване на дружеството през последните две години.
Икономическото министерство, което е "шапката" на дружеството, лансира създаването на междуведомствен съвет за военнопромишления комплекс, който освен представители на правителството, ще включва и представители на бранша. Той щял да се събира всеки месец и да решава проблемите бързо.
Интригата
Съдбата на фирмата е под въпрос заради битка между двата лагера след фалита на КТБ - бизнес кръговете около банкера Цветан Василев и депутата Делян Пеевски. Предприятието влиза в кръга на свързваните с Василев дружества. През м.г. КЗК разреши продажбата на "Дунарит", която дълго бе протакана и отхвърляна с абсурдни доводи от предишния състав на комисията. В началото на 2016 г. едно от най-големите предприятия в сектора - "Емко", пожела да купи "Дунарит", но проблемът тогава се оказаха съдебни спорове. Върховният административен съд отмени определението на КЗК, а бившият банкер Цветан Василев обяви, че КЗК е контролирана от противника му.
Без "златен" тунел през Кресна, отсече министър Нанков. Пред нас не стои вариант да се прави тунел за преминаването на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, защото това би оскъпило проекта с близо 3 милиарда лева. Това заяви министърът на регионалното развитие Николай Нанков вчера. Той посочи, че МРРБ лансира проекта, който предвижда раздвояване на магистралата през дефилето - за трафика през Кресна от юг ще се използва сегашното шосе, а за движението по посока София - Солун да бъде построен нов път източно от пролома с две ленти, като само в стръмната част ще има и трета. На 11 септември предстои обществено обсъждане на оценката за въздействието на околната среда (ОВОС) с жителите на общините Симитли и Кресна. Местните хора са против този вариант, защото ще се намали трафикът през техните обекти и приходите им.
Министърът обаче припомни, че "районът на дефилето е най-сеизмичният в страната" и е рисковано точно тук да се прави тунел. Той посочи, че съществуващият път през Кресна е най-тежкият и смъртоносен участък от републиканската пътна мрежа, и това също е аргумент в полза на разтоварването на трафика чрез изнасянето на едно от платната на "Струма" на изток.
Най-късно в средата на 2019 г. трябва да започне изграждането на обходния път при Кресна, обяви още Нанков. Ако до юни 2019 г. няма строително разрешение и избран изпълнител, ще загубим цялото финансиране от ЕС за магистралата, включително и парите за вече построените участъци. "Ще е национално предателство, ако не използваме европейския ресурс да реализираме цялата част на АМ "Струма", смята министърът. ЕС осигурява 1.5 млрд. лева за "Струма", но при спазване на определени срокове.
Коалиция "Черно море". Коалиция "Черно море" създадоха държавата и бизнесът. Целта е изграждането на едноименната магистрала между Бургас и Варна възможно най-бързо. Строителството на магистрален пръстен от Истанбул през двата ни морски града към река Дунав ще увеличи броя на туристите. Освен това ще подпомогне икономиката на региона и ще намали броя на жертвите по пътищата. Това каза проф. Николай Михайлов, председател на Българския форум "Транспортна инфраструктура", по време на дискусията "Чудесата на България", организирана от в. "Стандарт" в Созопол.
Идеята на проф. Михайлов бе подкрепена от министъра на туризма Николина Ангелкова. Трябва да се направи обществена дискусия и кампания за ускоряване на проекта, категорична бе Ангелкова.
40% ръст на туристи край морските крепости. 40% ръст на туристите по културно-историческите паметници е реализиран през това лято по маршрута "Морските крепости на България", изработен от Министерство на туризма. Това обясни ресорният министър Николина Ангелкова на дискусията в Созопол. Ръстът е изчислен на база на тези обекти, които имат туристическа такса "вход", обясни министърът. И допълни, че след успешното разработване на осемте културни маршрута и резултатите от тях министерството подготвя и осем СПА маршрута.
Ангелкова съобщи, че успешно работят и с министерството на културата. В резултат културните центрове в България и Европа ще рекламират и родния туризъм. Министърът допълни, че с промените в Закона за туризма съставеният през миналата година онлайн регистър на туристическите атракции у нас ще се превърне в национален. По повод постоянните проверки по морето, Ангелкова коментира, че нарушенията през това лято в сравнение с миналия сезон постоянно намаляват. Едва 5% от сигналите, които се подават към Комисията за защита на потребителите, са свързани с туризма, което е също добър показател, заяви министърът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |