Държавните военни заводи продължават да растат. Държавните военни заводи продължават да подобряват резултатите си през първата половина на 2017 г. И трите предприятия към Министерството на икономиката, които пряко се контролират от Държавната консолидационна компания (ДКК) - ВМЗ, "Кинтекс" и НИТИ, отчитат по-високи приходи и печалби, а паралелно с това се увеличават и заетите в сектора. С това продължава започналата преди 2-3 години тенденция за съживяване на сектора в резултат на увеличените поръчки. Основният двигател за това са военните конфликти и превъоръжаване в региони, които са традиционни пазари за компаниите. Прогнозите за цялата година също са за растеж на сектора.
Сопотският гигант
Най-голямото държавно дружество в сектора - сопотският ВМЗ, повишава общите си приходи с над една трета през първата половина на годината, като ръстът идва основно от приходите от продажби. Увеличението щеше да бъде дори по-голямо, ако не беше спадът с около 6 млн. лв. в приходите от ремонтни услуги, както и загубата от малко над 1 млн. лв. от курсови разлики.
Значително увеличение има и на разходите, основно за материали, което се дължи на по-големия обем поръчки. Към средата на годината оперативните разходи на компанията са в размер на 150.2 млн. лв. спрямо малко под 100 млн. лв. за същия период на 2016 г. Това, както и увеличените с около 8 млн. лв. разходи за данъци обяснява по-малкия ръст на нетната печалба, отколкото на приходите.
Предприятието произвежда противотанкови снаряди, ракети, муниции, взриватели и т.н., а основните му пазари са Близкият изток, Индия, Северна Африка, бившите социалистически държави и бившите съветски републики, които използват оръжейни системи, за които ВМЗ прави боеприпаси.
Увеличените поръчки са и причината за ръста в броя на работниците във ВМЗ. През първата половина на 2017 г. в завода са работели средно 4578 работници, докато година по-рано броят им е бил 3631. Това е повишило и разходите за персонал на компанията с 57% до малко над 35 млн. лв.
Задълженията на компанията като цяло остават стабилни. Лек ръст до 130 млн. лв. има при търговските и други задължения, което идва от дължими 12.6 млн. лв. към собственика ДКК. Дружеството има и банков кредит от Първа инвестиционна банка на стойност 950 хил. лв., с който са обезпечени плащанията по издадени гаранции със срок на действие до средата на 2020 г.
Прогнозата на компанията за цялата година е добра, като се очаква да бъдат изпълнени договори за 600 млн. лв.
Търговия във възход
Търговецът на специална продукция "Кинтекс" отбелязва най-силен ръст на приходите за полугодието, макар че обемите му като цяло са по-малки от тези на ВМЗ. Към края на второто тримесечие приходите от продажби на стоки на дружеството са в размер на 152.3 млн. лв. спрямо 49.6 млн. лв. за същия период на миналата година, което е повече от тройно увеличение. Трябва да се отчете, че в сумата влизат плащанията по два договора, изпълнени в края на миналата година - 15.9 млн. лв. за Алжир и 22.2 млн. лв. за Индия. Дори и да се изключи тази сума обаче, приходите пак са повече от двойни тази година.
Разходите на "Кинтекс" също нарастват тройно до близо 140 млн. лв. Основната причина е по-високата себестойност на продадените стоки заради увеличените обеми на продажби. Ръст обаче има и при нетната печалба, която достига 12.9 млн. лв. Рентабилността на приходите от продажби към средата на годината е 9.39%, което е подобрение спрямо отчетените 9.05% година по-рано.
Клиентите на компанията са в Алжир, Индия, Етиопия и Египет, където са били направени доставки през второто тримесечие на 2017 г. В момента компанията подготвя нови оферти и участва в тръжни процедури за боеприпаси и въоръжение от министерствата на отбраната на Алжир и Индия. Извън тях обаче вече има и подписани договори с министерствата на отбраната на двете държави, по които доставките трябва да бъдат направени до края на годината. Според ръководството на дружеството се очаква "да бъде извършен износ на значителна стойност".
Основният финансов проблем на компанията остава недостигът на свободен паричен ресурс. "Значителна част от средствата ни са блокирани за аванси към производителите, както и за открити банкови гаранции и контрагаранции в полза на търговските ни контрагенти", става ясно от анализа на ръководството. Компанията финансира търговската си дейност с банкови кредити, като в момента ползва незначителни заеми за оборотни средства в размер на 12 млн. евро от Банка ДСК и 10 млн. евро от държавната Българска банка за развитие, чийто падеж е през ноември тази година.
Нови продукти в Казанлък
Макар и доста по-малко, казанлъшкото НИТИ, което произвежда основно учебно-тренировъчни средства и полицейски боеприпаси, значително подобрява резултатите си през тази година. Приходите на дружеството нарастват до 1.6 млн. лв. за полугодието от 934 хил. лв. за същия период на миналата година, като почти цялата сума е от продажба на продукти и услуги. От анализа на ръководството става ясно, че освен основни за дружеството изделия продажбите включват и нови продукти.
Разходите също нарастват до 1.5 млн. лв., което се дължи на производството на повече по обем продукция. Печалбата на дружеството нараства три пъти и половина до 21 хил. лв.
"Авионамс" е на загуба след отписани вземания
Пловдивското предприятие за ремонт на авиотехника "Авионамс", което стана собственост на държавата преди едва три месеца, увеличава приходите си седем пъти до 6.3 млн. лв. В същото време значително се увеличават и разходите за материали, външни услуги и персонал. За полугодието дружеството излиза на загуба от 1.8 млн. лв., което е двойно по-слаб резултат от миналата година. Причината за това обаче са отписани вземания, става ясно от анализа на ръководството. "Увеличението на негативния финансов резултат се дължи изцяло на отписаните вземания от ТЦ ИМЕ ВЕСТ в размер на 2.4 млн. лв.", пише там. Резултатът от обичайната дейност за периода (без финансова дейност) е печалба в размер на 637 хил. лв. при отчетена загуба от 1 млн. лв. към средата на 2016 г.
Дейността и финансовите резултати на компанията до голяма степен ще зависят от взаимоотношенията с КТБ, както и от осигуряването на оборотно финансиране за изпълнение на договора с NSPA за ремонт на вертолети. За изпълнението на проекта в пълен обем се изискват специфични допълнителни инвестиции в съществени размери, става ясно от анализа за дейността.
Все повече хора се включват на пазара на труда. Работната сила в страната нараства до почти 3.4 млн. души към края на юни, което представлява увеличение с 86.7 хиляди спрямо година по-рано. Това показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Така икономически активното население през второто тримесечие на годината достига най-високата си стойност от 2003 г. насам - 71.8%, т.е. над две трети от хората на възраст между 15 и 64 години работят или активно търсят работа.
Успоредно с увеличението на работната сила се наблюдава ръст в броя на заетите и спад на безработните. Безработицата в страната достига най-ниското си ниво за последните осем години - 6.3%.
Неактивните намаляват
Броят на лицата извън работната сила пада със 141.4 хил. души на годишна база, като част от понижението е в резултат на преместването на хора от групата на неактивните към тази на активните, тоест към работната сила, която пък от своя страна нараства с 86.7 хил. души. Фактор за повишението в предлагането на труд е покачването на осигурителния стаж за пенсиониране и растящите доходи от труд, се посочва в последния икономически преглед на Българската народна банка (БНБ). Обезкуражените в страната също намаляват - с 41.5 хил. души, като спадът се отнася за всички групи с изключение на хората с начално и по-ниско образование, където има ръст (с 2.9 хил.).
В резултат делът на активните спрямо цялото население над 15 години достига 55.8%, което е с два процентни пункта над нивото от второто тримесечие на миналата година. Относително увеличението се наблюдава по линия на всички възрастови групи, но в номинално отношение най-голям ръст се отбелязва при по-възрастните. Така например към работната сила са се присъединили 6.1 хил. младежи между 15 и 24 години за последните 12 месеца, а хората между 55 и 64 години са малко над 20 хиляди.
Заетите растат
Броят на работещите нараства значително за последната година, като към края на второто тримесечие достига над 3 млн. души, или със 138.3 хил. повече от нивото през същия период на 2016 г. И тук повишението се наблюдава във всички възрастови групи, а коефициентът на заетост при младежите между 15 и 29 години достига 42.6% - най-високото ниво, откакто се води тази статистика (2003 г.).
Макар положителна, тенденцията не съвпада с данните за наетите лица в икономиката, която НСИ публикува преди седмица. Според тях за второто тримесечие на тази година наетите лица в страната намаляват с близо 16 хил. души на годишна база. Данните са на база отговорите на анкетираните предприятия в страната. В същото време пък статистиката за работната сила, която се изготвя на база анкета сред домакинства, показва, че ръстът в заетите лица идва основно от повишение в наетите в размер на 122.7 хил. спрямо година по-рано. Възможно е противоречието да показва част от сивия пазар на труд.
Безработните продължават да намаляват
Данните показват и значителен спад в безработните - с 51.7 хил. през последната година. Така броят на хората, които не работят, но си търсят работа, достига 213.9 хил. - най-ниското ниво от последното тримесечие на 2008 г., когато числото беше 177.7 хил. БНБ посочва, че за понижението в равнището на безработицата допринася намаляването на дългосрочно безработните (без работа повече от 1 година), при които спадът е с 42.7 хил. души. Младежката безработица пък достига 9-годишно дъно - едва 9.5%, или 49.9 хил. лица.
Добрите новини от пазара на труда ще продължат. Очакванията са заетостта да ускори леко темпа си на растеж през следващите две години, като положителните тенденции ще стимулират включването на още лица в работната сила според БНБ. В анализа се предупреждава, че към края на 2018 г. негативните демографски тенденции ще окажат отрицателно влияние на заетостта.
Незаконно се подслушват неудобни политици, магистрати и журналисти. Има случаи на незаконно прилагане на специални разузнавателни средства (СРС) срещу неудобни политици, магистрати и журналисти. Това заяви пред Нова телевизия шефът на Националното бюро за контрол на СРС Бойко Рашков. Той не даде повече подробности, но заяви, че прокуратурата и ДАНС, която оприличи на комунистическата ДС, искат да се премахне контролът върху тайни методи за следене.
На въпрос има ли незаконно подслушване с цел натиск, сплашване и шантаж, Рашков отговори: "Ежегодно бюрото изготвя доклад, който представяме в парламента. Там има много интересни констатации."
Миналата година бюрото е установило 5 случая на незаконно прилагане на СРС-та, става ясно от годишния му отчет. Сред тях е следователят Бойко Атанасов, който обяви, че в прокуратурата има "шпицкоманда", изпълняваща политически поръчки. Молбите за подобни проверки са общо 81. Сред поискалите проверка са петима депутати от предишния парламент, 13 магистрати и 9 адвокати.
През 2015 г. бюрото е установило 10 случая на незаконно подслушвани и следене. Година по-рано случаите са 4. Държавата вече бе осъдена за незаконно подслушване и МВР трябваше да плати 4000 лв. на бившия митничар Методи Митовски. Проверка на бюрото установи, че той е подслушван след разрешение на съд, но за престъпления, за които законът не предвижда прилагането на СРС-та.
Повод за интервюто на Рашков стана отнемането на достъпа до класифицирана информация на заместника му Георги Гатев. Това стана по предложение на прокуратурата, която поиска ДАНС да вземе крайната мярка, тъй като Гатев имал срещи с обвиняеми и подсъдими, на които давал съвети как да напишат молби за проверка от бюрото. Тази проверка е единственият законов начин гражданин да разбере дали е подслушван и следен без основание. Според Рашков през последните три години бюрото е направило около 300 проверки. Същевременно заради засиления контрол рязко е спаднал броят на прилаганите СРС-та.
Рашков смята, че няма нищо укоримо член на бюрото да покаже на гражданин как да си напише молбата за проверка. "Ето, сега ще кажа на държавна агенция "Държавна сигурност" и спецзвеното на прокуратурата, че аз съм съдействал на моите колеги да въведат в своите молби до бюрото онези данни, които позволяват после безпрепятствено извършване на проверката, така че имат основание да ми отнемат допуска до класифицирана информация и на мен", заяви Рашков. Той разкритикува прокуратурата, че съобщението й за допуска на Гатев нямало нищо общо нито с правото, нито с действителността. Гатев обжалва отнемането пред Държавната комисия по сигурността на информацията, но решение все още няма.
Рашков припомни, че кандидатурата на Гатев за зам.-шеф на бюрото била издигната от ДПС, и съзря връзка между неговото отстраняване и слуховете, че прокуратурата планира действия срещу партията. Той заяви и че няма да се изненада, ако се готви арест на лидер на ДПС. Такива слухове витаят от няколко дни за Ахмед Доган.
"Възраждат се някои идеи за възобновяване на разследвания срещу определени политически лица и т.н., а г-н Гатев е свързан и с тях. Затова казвам, че най-вероятно агенцията за държавна сигурност неслучайно участва заедно с прокуратурата... За мен е симптоматично това, че се посяга на представител на ДПС в бюрото", заяви Рашков. "Аз не бих се изненадал от абсолютно нищо. Дори някой да готви нещо, за каквото намеквате, каквото писаха някои вестници, че щяло да се образува някакво производство срещу лидер от ДПС, което щяло да предизвика съответно недоволство, меко казано", допълни той.
"Защо ме забъркват във всички проблеми на държавата, от 5 г. не съм в реалната политика. Кой ги измисля тези работи? За какво да ме арестуват? За какво да ме разследват?", заяви Доган пред "Епицентър".
Правителството вкарва в пълен хаос тол системата. Правителството вкарва в пълен хаос и в поредица от правни абсурди изграждането на тол системата за платено преминаване по българските магистрали и основни пътища. Започваме изграждането на държавно предприятие за опериране на системата, каза вчера в Добрич председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Дончо Атанасов, цитиран от пресцентъра на ведомството си. Часове по-късно регионалният министър Николай Нанков потвърди във Варна информацията за нова държавна компания. Обществената поръчка за избор на изпълнител на тол системата обаче няма да бъде прекратена. Двата процеса ще са паралелни, допълва Нанков, според съобщение на министерството.
Двете изказвания идват синхронизирано само дни след като в края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов се закани, че ако процедурата по обществената поръчка не тръгне отново до понеделник, държавата сама ще изгради планираната от години тол система.
"Премиерът Борисов правилно е казал, започваме изграждането на държавно предприятие за опериране на тол системата. Тя е изключително важна, за да може една от най-публичните услуги в държавата, т.е. поддържането и строителството на републиканската пътна мрежа, да се самофинансира. Това ще бъде първата система, която ще бъде самофинансирана, без да разчита на държавния бюджет", казва още инж. Атанасов, предаде агенция "Фокус".
"Ако успеем да класираме кандидат чрез обществената поръчка, ще продължим по стария ред", коментира от своя страна Николай Нанков. Той допълва, че трябва да има проектна компания, която ще оперира и поддържа тол системата и ресурса, който ще генерира.
Спорната обществена поръчка предвижда въвеждане на тол система за тежкотоварните автомобили, които ще плащат според изминатото разстояние, и електронна винетка за леките автомобили. Според поръчката, която е в ход, избраният изпълнител трябва да вложи 200 милиона лева собствени пари, които да си възстанови от бъдещи постъпления от тол таксата в продължение на 3 години. В случай че системата бъде изградена от държавна компания, финансирането ще бъде от държавния бюджет, като разходите също ще бъдат възстановявани от бъдещите постъпления от тол таксата. Три или четири години ще бъде срокът и ако това се направи от държавна компания, като това ще стане окончателно ясно в етапа на реализирането на системата, става ясно от думите на Николай Нанков.
Засега няма отговор на въпроса защо от самото начало не е бил избран вариантът държавата да направи сама тол системата - още повече че приходите от таксите по закон би трябвало да отиват директно за поддръжка и строителство на пътища. Не се споменава и дали и как планираната държавна компания би заобиколила закона за обществените поръчки за доставка, монтаж и поддръжка на нужните съоръжения. Остава открит и въпросът дали изказванията на висши държавни чиновници от последните дни не са просто форма на рекет и на открита заплаха към участниците в процедурата по избор на изпълнител за тол системата. От обявяването й преди около година и половина тя непрекъснато се обжалва, включително и сериозни чуждестранни кандидати, най-вече заради скъсените срокове за кандидатстване. При последното подновяване на поръчката АПИ даде срок за подаване на оферти от едва 24 часа.
Заради непрекъснатите обжалвания регионалното министерство плаши кандидатите и със съдебна разправа за пропуснати ползи. Не е ясно на какво ще се основават тези искове. По данни на самия министър Нанков от преди време са внесени 6 оферти за участие в процедурата. Пред Комисията за защита на конкуренцията са образувани общо 14 производства по жалби срещу актове, действия и бездействия на възложителя, докато пред Висшия административен съд са образувани 11 производства по актове на КЗК, чието решение се чака. Намерението на правителството да заобиколи процедурата и да елиминира досегашните кандидати със сигурност също ще бъде оспорвано. Според Николай Нанков обаче чрез създаването на държавна компания щял да се сложи край на всички "нездрави опити" за обжалване, бламиране и саботиране на тол системата. Най-ниската и песимистична прогноза в анализа на Световната банка от 2015 г. на база досегашните приходи от 320 млн. лв. годишно е, че след внедрена тол система ще генерираме още 660 млн. лв., което разделено на 365 дни, е около 1.6 млн. лв. на ден, обясни министърът.
Цена
Преценката за това кои пътища да бъдат включени в тол системата ще подлежи на експертен дебат, след което ще бъде взето и политическо решение, но се очаква това да не са повече от 50 - 55% от републиканката пътна мрежа, обяснява Николай Нанков. Според него в нея трябва да влязат на 100% магистралите и пътищата от I и II клас, докато тези от трети клас да бъдат изключени. Ценовите модели и тарифирането на база на финансово моделиране ще станат ясни на етап внедряване на системата, информира още Нанков. За отделните видове пътища ще има различно таксуване, като то ще бъде определено след решение на Министерския съвет. Предвижда се системата да бъде гъвкава, което означава, че няма да бъдат налагани забраните за движение на тежкотоварни автомобили в пиковите часове, а тогава таксата за тях ще бъде по-висока.
Ангелкова: Нашите проверки нямат общо с Валери Симеонов. Проверките на Министерството на туризма са само по отношение на плажовете, не на хората и нямат нищо общо с тези на вицепремиера Валери Симеонов. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова, която участва в дискусията „За по-чист морски туризъм" във Варна във връзка с проверките по Черноморието.
"Навсякъде се правят проверки за спазване на закона. Разбира се, много трябва да се съобразява начинът и методите, по които тези проверки се извършват, за да не се вреди на българския туризъм. Проверките, които извършваме от Министерството на туризма, са само по отношение на плажовете, не по отношение на хората и винаги нашите проверки са в светлата част на денонощието. Смятам, че когато бъдат установени нарушения, ние даваме предписания, след което правим повторна проверка и ако предписанията не са изпълнени, има санкция", коментира Ангелкова.
Тя каза още, че няма координация между проверките, които извършва Министерството на туризма и тези на вицепремиера Валери Симеонов. "Нашите проверки са самостоятелни и са свързани с управлението на плажовете, така че няма нищо общо с проверките, които се извършват от негова страна", уточни министърът.
Тя добави, че още в края на миналата година е започнало обсъждането на статута националните курорти. "Те са имиджът на българския туризъм. Затова много трябва да се внимава с това как представяме този имидж. В момента тече обществено обсъждане на темата, така и в Народното събрание. За мен е много важно дейностите, които се извършват там да бъдат регламентирани, защото по този начин именно ние можем да гарантираме качеството на туристическия продукт. Всички други еднократни прояви водят до негативно представяне на нашата страна като туристическа дестинация, отколкото обратното", коментира министърът.
Нено Димов: Ще бързаме, но няма да прибързваме за "Калиакра". Едно от желанията, заявено на работната среща, е за прекартиране на териториите, заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов след срещата в Каварна, цитиран от "Фокус". "Следващата седмица в сряда в Министерство на околната среда и водите ще бъде проучено становището на сформираните работни групи по казуса „Калиакра", продължи той.
Срещата ще бъде между експерти на министерството и представители на работните групи, за да бъде „изчистен" планът за управление". Да бъдат разграничени безспорно приемливите и неприемливите неща, каза още Димов.
Това ще направим с бързане, но не с прибързване, защото трябва да бъдат огледани всички варианти, така че максимален брой от хората, които са засегнати, и интересите на страната да бъдат защитени", допълни министърът.
Димов бе категоричен, че прекартирането е процес, който не може да бъде толкова бърз, колкото привеждането в действие на плана за управление. "За прекартирането ще бъдат привлечени международно признати учени, за да бъде прецизиран процесът - да се изясни спазени ли са изискванията, какво е необходимо да бъде направено още, но всичко това в средносрочен план", допълни министър Димов.
Всяко пето дете на гурбетчии повтаря класа. Всяко пето дете на гурбетчии е повтаряло класа в прогимназиалния етап на образованието си. Това показва национално проучване на УНИЦЕФ за ефекта върху децата, чийто родители работят в чужбина, проведено през 2016 година 23% от анкетираните деца на гурбетчии са заявили, че в периода от 5-и до 7-и клас са повтаряли поне веднъж една и съща учебна година.
11,5 на сто от хлапетата пък са признали, че преди да вземат диплома за начално образование са повтаряли един и същи клас. „Децата, чиито родители работят в чужбина, обикновено понижават успеха си в училище", коментира пред „Монитор" ръководителят на проучването проф. Петя Кабакчиева. Изследването показва, че в бележника на всяко четвърто хлапе, чиято майка е зад граница, преобладават тройки. За сравнение 1 от 10 деца, които живеят тук с двамата си родители, има такива оценки.
„Освен понижен успех децата, чиито родители работят в чужбина, имат по-често проблеми с Детската педагогическа стая", заяви проф. Кабакчиева.
Близо 40% от анкетираните непълнолетни с двамата родители на гурбет са работили с психолози, заради проблемно поведение. Най-често в Детска педагогическа стая хлапетата попадат, заради системни бягства от час или от дома си. „Децата с родители в чужбина са по-склонни към употреба на наркотици и алкохол, да изпаднат в депресия или да откажат да ходят на училище", обясни проф. Искра Белева от Института за икономически изследвания към БАН.
120 млн. лв. спечелиха застрахователните брокери от комисионни. 119,8 млн. лв. са спечелили застрахователните брокери само от комисионни през първата половина на 2017 г., което е с 10,6% повече на годишна база, сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Така в сравнение с миналата година печалбата им се увеличава с 11,8 млн. лв., тъй като през първите 6 месеца на 2016 г. те са прибрали от комисионни 108 млн. лв.
От всички начислени комисиони 90,2 на сто представляват приходите от записаните по застраховки в общото застраховане и 9,2 на сто - в животозастраховането. При премийния приход, реализиран с посредничеството на застрахователните брокери през първото шестмесечие на 2017 г., се отчита увеличение от 15,6 на сто.
В структурата на реализирания чрез застрахователни брокери приход по общо застраховане към 30 юни 2017 г. най-голям дял заемат автомобилните застраховки - "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС" и "Сухопътни превозни средства, без релсови превозни средства", следвани от "Пожар и природни бедствия" и "Други щети на имущество".
При животозастраховането, реализираният чрез застрахователните брокери приход към 30 юни 2017 г., е записан основно по застраховка "Живот" и рента, следвана от застраховките "Заболяване" и "Злополука".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |