Местните избори отложиха по-справедливата такса смет за 2020 г. Новият начин на изчисляване на такса смет ще влезе в сила чак през 2020 г. Това решиха депутатите от бюджетната комисия в парламента при второ четене на промените в Закона за местните данъци и такси, което е показателно за окончателното гласуване в зала. Първоначалният вариант на проекта предвиждаше новите такси да се прилагат от 2019 г., но кметовете възразиха, че през тази година ще има местни избори, а и им е нужен по-голям преходен период.
Целта на промените е най-сетне да се въведе принципът "замърсителят плаща", като цената за събиране и извозване зависи от количеството генерирани отпадъци, а не както е в момента - върху данъчната оценка на имота. Бизнесът настоява за това от години, тъй като сега от фирмите се събират около 2/3 от сумите, а те произвеждат едва 30% от отпадъците. Така на практика такса смет се превръща във втори имотен данък. Новият модел се приема и по настояване от Брюксел. Той обаче ще доведе до увеличение на такса смет за много от гражданите и това е една от причините въвеждането му да се бави с години. И сега партиите подкрепят отлагането.
Три варианта за изчисляване на таксата
Според проектозакона общините ще могат да избират как да начисляват таксата по три начина - като продават специални торби за събиране на битови отпадъци, като изчисляват количеството отпадъци от един имот на база обема на кофите за смет и на честотата на тяхното събиране или пък като таксата се разпределя на броя ползватели на един имот. Вероятно повечето големи общини ще изберат последния вариант. Законът дава право на общинските съвети да приемат различни основи за отделните населени места, зоните в тях, както и за различните категории данъкоплатци.
Който и метод да се избере, ще доведе до скок за някои граждани, които сега обитават жилища с ниска данъчна оценка. Например в София сега живеещите в центъра плащат повече от тези в крайните квартали, макар услугата да е една и съща. След промяната е ясно, че сметката ще се разпредели по-равномерно и няма да зависи от цената на апартамента. Със сигурност ще падне и разхода за компаниите с висока оценка на сградите.
Ролята на домоуправителя
Тъй като очакванията са повечето общини да изберат най-лесния нов начин - брой живеещи в имота, се въвежда и някакъв регламент и отговорност за следене на броя обитатели. Собствениците на имоти ще са длъжни да декларират в общината броя на ползвателите му до 31 март 2019 г.
Депутатите от бюджетната комисия приеха още една промяна между двете четения - домоуправителят на етажната собственост да подава справка-декларация до 31 октомври всяка година за броя на живеещите в кооперацията. Тя ще се одобрява от общото събрание. Идеята е общината да може да засече декларираната от собствениците информация с тази от домоуправителя. Депутати от БСП коментираха, че новото задължение на домоуправителя може да доведе до проблеми - ако той свика общо събрание на етажната собственост, но никой не се отзове, информацията в справката до общината няма да е одобрена. От ГЕРБ обаче контрираха, че затова се води домова книга и в нея би трябвало да е описано кой живее в съответната кооперация или жилищен блок.
Въвеждат се и глоби за неподаване на справки. За собствениците на имоти - от 10 до 400 лв., а за фирми - от 100 до 3 хил. лв. Санкцията за домоуправителя е от 50 до 1000 лв.
Глоба и за кмета
След като съберат информация за броя на ползвателите на имотите на своята територия, общините ще са длъжни да гласуват до 31 октомври 2019 г. наредбата, по която ще се определя новата такса смет. До края на януари 2020 г. пък ще трябва да е готова план-сметката на общината и тя да започне да събира от фирмите и гражданите такса битови отпадъци според новите правила.
Предвидена е и глоба за кмета - от 500 до 2500 лв., ако не организира в срок събирането на информация за ползвателите на услугата сметосъбиране и извозване на територията на своята община, както и за въвеждането на новия начин на определяне на такса смет.
Разширената отсечка Поморие - Ахелой трябва да е готова до лятото. През следващото лятото почиващите и работещите на Южното Черноморие би трябвало да пътуват по нов четирилентов път в 5-километровия участък между Ахелой и Поморие. Символичната първа копка за изграждането на второ платно на натоварената отсечка от пътя Бургас - Слънчев бряг стана факт в края на миналата седмица. Стойността на поръчката е близо 21.5 млн. лв. с ДДС, плаща се от националния бюджет, а изпълнител е "Пътстрой Бургас", която се е ангажирала да приключи работата за 6 месеца. "Пътстрой Бургас" е дъщерна на "Хидрострой" на Велико Желев, а пътят Ахелой - Поморие е поредният голям инфраструктурен проект, който компаниите му печелят през последната година. "Хидрострой" в консорциум с "Трейс" взе и търга за обхода на Ахелой, който също е част от пътя Бургас - Слънчев бряг, както и поръчките за участък от магистрала "Хемус", пречиствателните станции на Видин, Добрич и Златни пясъци и др.
Какво ще се промени
Пътят Поморие - Ахелой от двулентов трябва да стане четирилентов, а скоростта да се увеличи до 100 км/ч. В момента с 4 платна са само в участъците Бургас - Сарафово и Равда - Слънчев бряг. Предвижда се и по трасето, което минава през и близо до земи от мрежата "Натура 2000", да бъдат изградени водостоци, да бъде монтирана плътна ограда за земноводни и влечуги. Шумозащитни съоръжения от двете страни на платното ще бъдат изградени при къмпинг "Ахелой" и в близост до хотелските комплекси.
Финансирането е от републиканския бюджет, като прогнозната стойност бе 20 млн. лв. без ДДС, а изпълнителят спечели с по-ниска оферта от 18 млн. лв. без ДДС.
Бъдещето на целия проект
Регионалният министър Николай Нанков засега не се ангажира с прогноза кога ще бъде готов целият участък между Бургас и Слънчев бряг заради отчужденията, които зависят от съдебните процедури. От проекта остават 18 км заедно с двата обхода - на Поморие и Ахелой. За изпълнител на обхода при Ахелой бе избрано обединение между "Хидрострой" и "Трейс", но след обжалвания се чака решението на Върховния административен съд.
Това всъщност е най-проблемната и спешна част от пътя, който в момента минава през населеното място, включва отбивки към големи търговски обекти и хотелски комплекси и е регулиран със светофари, а това води до километрични задръствания в туристическия сезон. Според проекта обходният път на Ахелой ще преминава по нов терен, като се отделя от съществуващото трасе на пътя от Слънчев бряг към Бургас след кръгово кръстовище при Равда и ще се включва отново в главния път малко след отбивката за гр. Каблешково - близо до къмпинг "Ахелой". Заради обжалвания не е окончателно приключил и търгът за обхода на Поморие, който ще е дължина с 5.8 км и бе с прогнозна стойност 20 млн. лв. За изпълнител е избран консорциум между "ПСТ" и "Понсстройинженеринг".
МВР върна порочната практика да "дарява" на себе си. МВР е възстановило порочната си практика отпреди няколко години да прави дарения само на себе си през собствената си фирма "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), като по този начин заобикаля забраната да получава подаръци. Това става ясно от отчета за първите шест месеца на годината, качен на страницата на вътрешното министерство.
Общата стойност на даренията е 591 145 лв. Сред дарителите освен БМВ са и посолствата на Китай и САЩ. Пари са давали и редица малки и бедни общини, които по традиция плащат бензина на патрулките, макар МВР да разполага с бюджет от над 1 млрд. лв. всяка година.
Ограничението да се получават дарения бе въведено преди няколко години, след като стана ясно, че полицията е получавала подаръци от хора, които разследва. Бе оставена обаче възможността да даряват общини и държавни фирми. Така през БМВ, която години наред бе монополист в производството на регистрационни номера за коли, министерството получаваше техника за милиони. Това кранче бе спряно, когато фирмата бе прехвърлена в транспортното министерство. Даренията, с изключение на тези от чужди държави и международни организации, бяха забранени от Цветлин Йовчев, но отново разрешени от Румяна Бъчварова. Впоследствие, през февруари 2016 г., БМВ бе върната тихомълком под шапката на МВР.
За първите шест месеца на годината БМВ е дарила две коли на МВР, става ясно от отчета. Едната е на стойност 28 227 лв., а другата - 5936 лв. Освен от собствената си фирма полицията продължава да получава дарения и от общини, пише в справката. Сред тях са силистренските кметства Дулово, Алфатар, Тутракан, Ситово и Кайнарджа. Най-голямото дарение е за над 1600 лв., а останалите в региона са от 150 до 900 лв. Ремонтът на една кола за 600 лв. е платен от Бяла Слатина, която се намира в бедния Северозападен регион.
Не така обаче стоят нещата с община Ямбол. Оттам са подарили на МВР 10 000 лв. за гориво. Пловдивската община Родопи пък е дала 9000 лв. за гориво на три районни управления. Най-сериозното дарение е за 130 хил. лв. и е направено от община Пловдив. Оттам са купили техника за местната лаборатория на МВР.
Бургаските общини Руен, Айтос, Несебър, Камено, Поморие и Средец също са се отчели със сериозни дарения. В Несебър са дадени над 30 хил. лв. за гориво. Община Руен е дала 9000 лв., а Поморие - 8400 лв. С 3858 лв. пък община Елхово е купила лекарства и консумативи на дирекция "Миграция", чиято основна работа е по линия на бежанците.
Община Стражица е дарила административна сграда за 42 хил. лв. на местната пожарна, а Велико Търново е платила 15 хил. лв. за инвестиционен проект за нуждите на МВР. Община Елена пък е дала триетажна сграда за близо 142 хил. лв. на местната полиция. В Полски Тръмбеш са купили пожарникарско облекло за над 2000 лв. Каолиново и Върбица са купували наркотестове и бензин, а Плевен, Пордим и Кнежа - гориво.
Две коли за над 22 000 лв. са подарени от община Аксаково на варненското Пето РПУ. Едно дарение за 6000 лв. е направило на кюстендилската полиция и Югозападното държавно предприятие, което отговаря за горите в региона.
Дарението на китайското посолство е на стойност над 37 хил. лв., но е описано само като "движими вещи". От посолството на САЩ пък са дали употребявана система за проверка на багаж за близо 30 хил. лв. Записано е и още едно международно дарение - компютърни материали от Висшия институт за обучение в областта на правосъдието във Франция. То е на стойност едва 50 лв.
Бългapия e пета в ЕС по поскъпване на жилищата. България е сред първите пет държави в Европейския съюз по ръст на цените на жилищата. Това сочат последните данни на Евростат, оповестени наскоро.
За второто тримесечие на тази година спрямо същия период на 2016 година цената на имотите се е увеличила с 8.6%. Със същия процент са поскъпнали жилищата и в Швеция. Все пак темпът на поскъпване в страната ни леко се забавя, след като за първото тримесечие на годината у нас бе отчетено увеличение от 9% на годишна база. От съседните страни най-близо до нас е Румъния, с увеличение за второто тримесечие на годината от 7.2 на сто.
Абсолютен лидер по ръст на цените в ЕС е Чехия, където имотите поскъпват с впечатляващите 13.3 на сто на годишна база. Следват я Ирландия, Литва и Латвия. Единствено в Италия е отчетен годишен спад на цените на жилищата - минус 0.2%.
За целия Европейски съюз средно годишният ръст на цените на жилищата достига 4.4 на сто. Така се оказва, че цените на имотите в България растат около два пъти по-бързо от средното за държавите членки. Само за страните от еврозоната ръстът, отчетен от Европейската статистическа служба, е 3.8%.
За второто тримесечие спрямо първото цените в България са скочили с 2.4%. По този показател най-голям ръст има в Латвия - с 6.1%, и Словакия - с 5.6%, следвани от Румъния. Понижение е отчетено единствено в Унгария и Белгия.
Правителството ще похарчи допълнителни 2,5 млрд. лева през 2018 г. Бюджетният дефицит, който се предвижда за 2018 година ще бъде под 1%, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов по БНР.
„2,5 млрд. повече ще бъдат изхарчените пари, но те не са за сметка на дефицита, който да расте, а за сметка на икономическия растеж", заяви той.
„От тях 700 млн. лева са само за Фонд „Работна заплата". Това означава, че ще има увеличение не само в сферата на образованието, а и поетапно в други сектори", уточни председателят на ПГ на ГЕРБ.
„Когато приключи мандатът на тези, които искат да управляват, и се предлагат като алтернатива дефицитът беше 5,5% през 2014 бюджетна година", коментира Цветан Цветанов.
„През 2018 година БВП ще бъде 100 млрд. лева. Това е мечта от всички години на управление, добра цифра. В края на мандата сме заложили цифрата да бъде 120 млрд. лева", каза още той.
Скочиха цените на основни хранителни продукти. Цените на хранителните стоки, търгувани на едро, са се повишили тази седмица, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, цитирани от БНР.
Поскъпнали са оранжерийните домати - с 8,7 на сто, до лев и 62 за килограм.
Оранжерийните краставици са по-скъпи с 27 на сто, до един лев и 57 стотинки средно за килограм.
Незначително поскъпване е регистрирано и за кашкавала, олиото и каймата. Поевтиняване има в цената на морковите, търгувани на едро, чушките, захарта.
Джипитата завъртяха бизнес с извинителни бележки. Лични лекари вече взимат такса „извинителна бележка", която учениците представят, когато отсъстват по болест. Причината е, че от тази учебна година документът, служещ за извинения на отсъствия, е по-стриктен и изисква повече писане, защото на него трябва да фигурират номерът на амбулаторния лист, уникалният индентификационен номер на лекаря и други данни.
Промените бяха въведени с цел пресичане на порочната практика за представяне на фалшиви бележки, когато учениците кръшкат от час. Новата такса е за издаване на административен документ и не противоречи на закона, тя не е задължителна, но джипитата имат право да я изискват, обясни пред „Монитор" председателят на Нaциoнaлнoтo cдpyжeниe нa oбщoпpaктикyвaщитe лeкapи в Бългapия доц. Любомир Киров.
Социална политика на гърба на изпълнителите на медицинска помощ е крайно време да престане да се прави, категоричен е той. Доц. Киров допълни, че издаването на бележки е допълнителна дейност за джипитата, която не се заплаща от здравната каса.
Иначе таван на таксата няма. Така на практика всеки медик може да реши каква да бъде цената за услугата по свое усмотрение. Ние като организация няма да определим ценоразпис. Това е лично решение на всеки колега, защото всеки един от тях не само работи, но и е собственик на своето предприятие за здраве. Това според нас ще е една допълнителна мярка срещу злоупотребата с медицински бележки и намаляване на натиска от страна на някои родители върху колегите, отбеляза още доц. Киров. Тарифите за издаване на медицинска бележка варират между 1лв. и 5 лв., показва проверка на „Монитор".
Лекарите в Стара Загора пък искат да бъде приета единна такса за издаване на извинителна бележка, която може да бъде между 1 лв. и 3 лв. Сумата ще бъде изяснена на предстоящо общо събрание, което е насрочено за 24 октомври, съобщи председателят на регионалната лекарска колегия в града на липите д-р Георги Бакоев.
Иззеха от склад 1,5 т маслини без документи. 1500 килограма маслини без документи за произход и сертификати за качество са били иззети от склад на частна фирма в Пазарджик. Това информираха от Областната дирекция на МВР в града. Деликатесната стока била в няколко пластмасови бидона, които се намирали в помещението и когато служителите от сектор „Противодействие на икономическата престъпност" при ОД МВР - Пазарджик, поискали от собственика документи за произход, качество и внос, той не могъл да покаже такива. Маслините най-вероятно са били внесени нелегално у нас.
Акцията на полицията била подпомогната от инспектори от Областната дирекция по безопасност и контрол на храните в града, които проверили складове и магазини в района на промишлената зона в областния град. Инспекторите по контрол на храните са поставили под възбрана хранителните продукти до момента на тяхното транспортиране за унищожаване. На собственика на склада са съставени актове за установените нарушения.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |