Възроденият китайски мегапроект край Елин Пелин стана борсов рекордьор. Доскоро цялата пазарна капитализация на Българската фондова борса (БФБ) беше под 10 млрд. лв., което е доста незавиден показател за развитието на фоновия пазар на държава с над 90 млрд. лв. БВП. От миналата седмица обаче това се променя ударно и вече местната инвестиционна общност може да се похвали с гигант с рекордните близо 13 млрд. лв. пазарна капитализация.
Това е "Кепитъл консепт лимитед" (CCL), дружеството зад китайския мегапроект "Света София" до Елин Пелин. Той беше обявен през 2014 г., но впоследствие замразен и дружеството дори се свали от борсата през 2016 г. Всичко това само за да изригне отново, след като през септември беше отново допуснато до търговия от Комисията за финансов надзор с над 2.1 млрд. лв. собствен капитал, формиран от придобиване на дъщерни дружества от свързани лица. Благодарение на една сделка за 300 акции на 6 лв. за брой от миналия четвъртък "Кепитъл консепт лимитед" вече е най-голямата на борсата, като оценката й надвишава тази на всички останали публични компании. А също така надвишава и обявените от самата компания планирани инвестиции в проекта - 1.5 млрд. евро. Случаят напомня за един друг борсов лидер от преди години - "Енергони", което след серия от сделки достигна капитализация от над 2 млрд. лв, но така и не започна дейност.
Вечно неслучващият се проект
Скептицизмът, че проектът край Елин Пелин ще се реализира, идва както от грандоманските суми и намерения, така и от липсата на движение по него вече три години. За него се заговори, след като китайският милиардер Стиван Ло купи голф игрището "Света София" до село Мусачево от Красимир Гергов. Тогава при представянето на проекта редом с изпълнителния директор на българската компания Джози Лок се появи и Александър Томов, който бил поканил инвеститорите. Скоро след това беше купена и куха борсова компания, която е предшественикът на днешното "Кепитъл консепт лимитед" ("Уелкъм холдингс"), чрез което трябваше да се реализира и финансира проектът.
Сега той е възроден и след качването му на борсата от компанията заявиха: "Търговията на тази публична платформа е част от стратегията за управление на капитала на CCL и ще допринесе за поддържане на оптимален кредитен профил и баланс при финансиране на многомилионния пилотен проект "Света София" в община Елин Пелин."
Според информация от дружеството "умният град" е проектиран от хонконгското архитектурно бюро CMDL Architects International и се предвижда партньорство с китайския технологичен гигант ZTE Corp. В рамките му се планира луксозен хотел с 2500 стаи, конгресен и изложбен център, закрит целогодишен аквапарк и редица първокласни развлекателни и бизнес площи. Очаква се да бъдат създадени 1850 постоянни работни места. Сертификатът на "Света София" за приоритетен инвестиционен проект беше удължен от Министерството на икономиката с 2 години, като според плановете новата първата копка трябва да бъде в началото на 2018 г.
Космическа оценка
Дори така очертаният този път проект да тръгне гладко обаче, това все още прави текущата оценка от 13 млрд. лв. да изглежда неоправдано висока. Според проспекта на компанията към края на миналата година на консолидирано ниво тя е имала едва 500 хил. лв. собствен капитал и над 2 млрд. лв. задължения към свързани лица - основно към акционери. През пролетта на 2017 г. тези вземания са преобразувани в капитал в сделка, чрез която CCL придобива от собствениците си 100% от "България дивелопмънт (холдингс) лимитед", като цената е платена чрез издадени нови акции. Последното е собственик на "Голф клуб" - дружеството, в което е съществуващият и работещ голф и СПА комплекс "Света София", както и на още няколко дружества. Въпросните 2.1 млрд. лв. представляват търговска репутация от разликата между покупната цена при придобиването на "България дивелопмънт (холдингс) лимитед" и нетната справедлива стойност на активите му, която е посочена - 5.928 хил. лв. Или голяма част от активите на "Кепитъл консепт лимитед" е всъщност една счетоводна разлика.
Консолидираните приходи на CCL за миналата година са 1.6 млн. лв., а за полугодието на тази - 952 хил. лв. Компанията завършва 2016 г. на 5.9 млн. лв. загуба, а към средата на 2017 г. се движи на малко над 1 млн. лв. отрицателен резултат. При тези данни съпоставката с 13 млрд. лв. пазарна оценка дава космически съотношения, които трудно могат да се оправдаят дори и със заявените инвестиции за 1.5 млрд. евро в проекта. По данни от проспекта на компанията нейните и на дъщерни дружества сметки са запорирани от края на 2016 г. заради 2 млн. лв. задължения по консултантски договор с българската "Ай Джи Ес мениджмънт" по организиране на срещи с българската държава и помощ при получаване на разрешителни. Към средата на 2017 г. дружествата са погасили част от задълженията си в размер на 953 хил. лв., но сметките продължават да са запорирани. Фирмата е собственост на Иван Саздов, който притежава "Тенис-клуб Банкя" и е приеман за дългогодишен приятел на премиера Бойко Борисов, като е бил председател на инициативния комитет издигнал го за кмет на София през 2005 г. и е ръководел предизборния му щаб.
На БФБ вече има опит с такива щедро оценени компании с големи планове, като досега най-фрапантният случай беше "Енергони". Това беше дружество с план да построи вятърен парк на база на съмнителен патент за поставяне на вятърни перки по планински била. В резултат на него капиталът й надвишаваше 0.5 млрд. лв. а благодарение на сделки на цени над 2 лв. за акция пазарната й капитализация на моменти през 2011 г. надвишаваше 2 млрд. лв.
След сделката от миналата седмица, която роди новия борсов лидер, на второ и трето място по капитализация остават Първа инвестиционна банка с 593 млн. лв. и "Софарма" с 562 млн. лв. Всичко това обаче може да се промени бързо - в момента най-добрата оферта купува за акции на "Кепитъл консепт лимитед" е за 100 броя по 1 лв., а след това търсенето е за 1000 акции по 0.2 стотинки.
Фабриката на Ролман: Между растящите заплати и риска от затваряне. Работещите в "Пирин текс продакшън" - гр. Гоце Делчев, най-голямото шивашко предприятие в Югозападна България, обмислят стачни действия. Причината е, че все още не са постигнали споразумение за колективния си трудов договор за следващата година, в което се определят заплатите. Освен че е сред десетте най-големи компании в шивашкия сектор с приходите си от 36 млн. лв., германското дружество е и сред най-големите 20 работодателя в страната със своите над 2500 служители. Друг важен детайл е, че в "Пирин текс" има синдикати, което е рядкост за нова частна компания в България.
Сега нетните заплати за работниците са в границите между 540 до 800 - 900 лв. и синдикатите искат вдигане. А собственикът Бертрам Ролман обяснява, че ако ги увеличи, без сумата да зависи от производителността, може да трябва да затвори предприятието.
Различните сметки
"От 4-5 месеца текат преговори, досега сме имали осем-девет срещи с работодателя, но не успяхме да се разберем за заплащането през 2018 г.", заяви за "Капитал" Костадин Драгинов, председател на синдикалната секция на КТ "Подкрепа" в предприятието.
Няколко са спорните моменти в обсъждания колективен трудов договор. Първият е начинът на определяне на месечната работна заплата, обясниха от синдиката. "Сега в нея има два елемента - щатен и втора част, която зависи от изработеното. Основната брутна заплата сега е 480 лв., които не отчитат изработеното и всякакви други бонуси, но ние искаме тя да стане 530 лв. Ако нормата се изпълни до 70%, нашето предложение е по-добро за работника. Например сега при 40% изпълнение на нормата заплатата е 587 лв., при 100% - 949. При нашето предложение за промяна при 40% ще се взимат 615 лв., а при това на собственика - 576 лв. При пълна норма при нас излиза 1001 лв., а при него - 1037 лв. Проблемът е, че нормата се определя еднолично и зависи не само от работника, а и от организацията на труд и в момента единици стигат над 70% от задачата. Тези, които не успяват, не е, защото са мързеливи", обясни Костадин Драгинов. Той уточни, че в момента нетните заплати за работниците са в границите между 540 до 800 - 900 лв., като масовите са около 600 лв., защото традиционно нормата се постига на 62%.
По думите му работодателят предлага също да се свали процентът за клас прослужено време, да се намали процентът за заплащане на извънредния труд от 0.79 на 0.75 и да се намали броят на сегашните 23 дни годишен платен отпуск, които са еднакви за всички независимо от годините трудов стаж. "В момента почивните дни в нашата фирма са 23 и са над определените в Кодекса на труда. Към тях се прибавят и почивните дни за националните празници. Моето предложение е работещите със стаж до 5 години да имат право на 20 дена годишен платен отпуск, както предвижда законът, тези със стаж от 5 до 10 години - 21, от 11 до 15 - 22, над 16 - 23 дни", обясни за "Капитал" изпълнителният директор Бертрам Ролман. Той коментира и останалите спорни моменти в преговорите със синдикатите.
"Необходимо е коефициентът за изчисляване на работната заплата да бъде реновиран. Заради политиката на постоянно увеличение на минималната работна заплата математическият модел ще гръмне. Нашите работници получават висока сума, над средната за страната, дори когато не работят, само за присъствие. Досегашният начин на формиране на възнаграждението не дава достатъчно гъвкавост и не позволява хората, които работят повече, да получават адекватно на усилията им заплащане. Затова смятам, че този модел трябва да се промени възможно най-бързо, ако искаме фирмата да оцелее. Ние печелим само ако продаваме бройки продукция. Конкуренцията в шивашкия бранш е огромна. Международният пазар диктува определени ценови нива и ако не можем да ги постигнем, ще трябва да закрием бизнеса в България и да го преместим в друга държава. Надявам се на разумно отношение от страна на синдикатите, без изнудване и хвърляне на кал. Ако няма разум, инвестиционният климат в страната е застрашен", коментира още Ролман.
Какво следва
Според Закона за уреждане на колективните трудови спорове, ако не се постигне съгласие, всяка от страните може да потърси съдействие за уреждане на спора чрез посредничество или доброволен арбитраж от синдикални и работодателски организации или от Националния институт за помирение и арбитраж. "Това ще бъде следващата ни крачка. Ако и това не се случи, законът разрешава работниците да си търсят правата чрез протестни действия - символична или ефективна стачка. Надявам се да не се стигне дотам", заяви Костадин Драгинов.
"Пирин текс продакшън" е германска инвестиция с едноличен собственик "Ролман и партнер фешън мениджмънт". Компанията е в България от 1993 г. и произвежда продуктова линия за мъже - костюми, ризи, вратовръзки, пуловери, палта, аксесоари и обувки, с марката Rollmann.
Това не са първите преговори с разногласия между работниците и собственика. През 2007 г. в предприятието имаше ефективна стачка, но двете страни седнаха на масата за преговори и се разбраха за продължителността и заплащането на извънредния труд, за цената на нощния труд и за увеличаването на заплатите.
За 2016 г. "Пирин текс продакшън" отчита 36.2 млн. лв. приходи (39.5 млн. лв. за 2015 г.) и печалба след облагане с данъци 282 хил. лв. (373 хил. лв. за 2015 г.). В предприятието към февруари 2016 г. са работили 3288. В момента заетите са 2520, уточни Бертрам Ролман.
Само 20 от 265 общини могат да издават и обменят е-документи. Въпреки милионите, пръснати за електронно управление в България, едва 20 от 265 общини в България могат да обменят електронно документи с други администрации. Още 80 са подали заявления, за да се съобразят с изискванията за е-управление. Това съобщи председателят на Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) Росен Желязков на традиционната годишна среща на правителството с местните власти в курорта "Албена" вчера.
Констатация показва, че с темповете, с които местните управи се подготвят да въведат електронното управление, едва ли ще успеят да изпълнят новата повеля - до края на 2018 г. хартиеният обмен между административните структури да бъде преустановен и информацията да идва единствено по електронен път, без да се изисква от граждани и фирми да вадят всевъзможни удостоверения.
През юни правителството нареди всички администрации в държавата до 1 септември да приведат системите си за електронен обмен на документи в съответствие с единен технически протокол, утвърден от ДАЕУ. Наскоро стана ясно, че с електронизацията закъсняват не само общините, но и повечето централни администрации. По данни на ДАЕУ само няколко институции в България могат да си "говорят", т.е. да обменят информация с други ведомства изцяло по електронен път. Това са министерствата на финансите и на правосъдието, НАП, Комисията по хазарта, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС", НСИ и регистърът на особените залози. Бройката е пренебрежимо малка на фона на общо 624 администрации.
Росен Желязков призова вчера кметовете да приемат вътрешни правила за електронен документооборот, като ДАЕУ ще им помогне с примерни текстове. Той предупреди, че "всяка община трябва да анализира какви ресурси са необходими за дигитализирането на хартиените масиви от данни", и припомни, че занапред зорко ще се следи за какво се искат бюджетни средства - за предоставянето на електронни услуги за граждани и фирми или за канцеларски нужди. Преди време Желязков разкри, че дълги години разноските за електронно управление са били част от капиталовите или вътрешноадминистративните разходи и затова никой не знае колко средства са изразходвани до момента за въвеждане на е-услуги. Чиновниците масово са схващали електронното управление като повод да купуват още компютри и софтуер вместо като инвестиция в подобряване на общуването с граждани и фирми.
От догодина в държавния бюджет вече ще се записват в отделно перо разходите за придобиване и обновяване на информационните ресурси на администрацията. В бюджет 2018 г. ще бъдат планирани 95 млн. лв., като се очаква всяко министерство да изхарчи между 20 хил. и 1 млн. лв., областните администрации - между 10 и 20 хил. лв., а общинските - между 400 и 5000 лв. С приоритет ще бъдат одобрявани разходите за актуализиране на регистрите и осигуряването на тяхната свързаност.
Желязков призова общините да актуализират информацията си за предоставяните от тях услуги в Административния регистър и да опресняват редовно данните там. Това ще позволи до средата на 2018 г. да бъде актуализирана информацията в Единния портал за електронните административни услуги, така че той да се превърне в обща платформа за е-услуги. Според Желязков до 2022 г. гражданите в целия ЕС ще могат да взаимодействат изцяло дигитално с администрациите на своите държави и общините не трябва да се успокояват, че дотогава има много време.
Критично
"В някои администрации се извършват истински безобразия - не може гражданин, който иска да подаде сигнал, да трябва да плати такса от 20 лв. за това", възмути се вицепремиерът Томислав Дончев, който също се включи в срещата с местните власти. Той съобщи, че тази седмица ще бъдат обявени резултатите от проверката, назначена от правителството, за ненужните разрешителни и лицензионни режими, въведени от общините в България. "Целта е контролът да стане текущ процес и да се повтори след няколко месеца", поясни Дончев. Вицепремиерът се възмути и от чиновнически структури, които при 8-часов работен ден отделят едва половин час за "приемно време за граждани". "Не е редно да караме всички граждани, целият бизнес да се строява и да се равнява по това как му е удобно на даден служител", посочи Дончев.
Зелените обявиха за незаконен последния вариант за "Струма". Вариантът за магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, на който залага правителството, ще погази българското и европейското законодателство и може да докара на България поредна наказателна процедура и евроглоби. Това обявиха коалициите "За да остане природа в България" и "Да спасим Кресненското дефиле". Преди дни Висшият екологичен експертен съвет (ВЕЕС) одобри спорния проект с кодово име Г10.5, който предвижда раздвояване на магистралата - за едното платно да бъде използван съществуващият път през пролома, а другото да бъде изнесено на изток в планината. Сега всичко е в ръцете на министъра на околната среда Нено Димов, а Зелените го призовават да не подписва този вариант, заради който България и българските данъкоплатци ще търпят сериозни щети.
Природозащитниците изброяват пет основни нарушения в проекта за раздвояване на магистралата в участъка край Кресна. Първото е, че има одобрена екооценка от 2008 г. и според тогавашното решение магистрала "Струма" може да се строи само извън дефилето - или чрез тунел, или чрез пълно изнасяне на изток. Сегашното шосе е отхвърлено като вариант за разширяване до магистрални габарити, защото строителството би нанесло непоправими щети на природата в дефилето, което е част от европейската екологична мрежа "Натура 2000". Предложените мерки за защита на животни и растения - като пасажи за костенурки и таралежи, бяха оценени като неработещи и неприложими, твърдят Зелените.
Въпреки това правителството от миналата година започна да налага предварително решение за строителството на вариант Г10.5 (източен) - с разширение на шосето при Кресна в едната посока и така предопредели изхода от оценките за оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и съвместимост с Натура 2000, което е драстично нарушение на европейските директиви и на изискване за равностойно разглеждане на всички алтернативи. А през септември 2016 г. на проведена от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и Камарата на строителите в България (КСБ) кръгла маса беше сключено споразумение между правителството и строителите на лот 3 на магистралата за окончателен избор на варианта Г10.5, което е драстичен случай на конфликт на интереси и нарушаване на правилата за конкуренция на Европейския съюз, посочват екоорганизациите.
Според тях докладите за екооценка и оценка за съвместимост са изготвени от фирма, която е "с дългогодишна обвързаност с АПИ, и наетите от нея "независими" експерти са силно манипулативни и необективни" и изобщо не са разглеждани другите варианти за преодоляване на Кресненското дефиле. Природозащитниците продължават да държат на варианта, в който магистралата преминава планината чрез поредица тунели и виадукти в комбинация със скоростна жп линия. Тази алтернатива, представена на правителството още през април 2017 г., е напълно изключена от докладите, както и другата възможност - "Струма" да бъде изцяло изнесена на изток от дефилето. Според правителството обаче алтернативните варианти са много скъпи и България не може да си ги позволи дори с европейското финансиране.
АПИ обещава разширение и изправяне на сегашния път през Кресненско дефиле, но това го няма никъде в оценките за въздействие, твърдят Зелените. Те смятат, че така управляващите се опитват да прикрият от ЕК "недопустими разрушения и други негативни въздействия в Кресненското дефиле, които ще доведат до ликвидиране на неговите функции и ще обезсмислят опазването му". Същото се отнася и за предвижданите площадки за обслужване на трафика, които не са част от проекта, засягат "Натура 2000" и не са оценени в екодокладите. А те засягат най-ценните земеделски земи и лозя от сорта "Керацуда" на местните хора в град Кресна. "АПИ напълно пренебрегна предложенията за изместването на тези площадки извън "Натура 2000" и ценните земеделски земи", изтъкват Зелените.
Според тях не само българското правителство, но и Европейската комисия заслужава критики заради пасивната си позиция. Брюксел обяви, че ще се произнесе за кресненския участък на магистралата (лот 3.2) едва когато България представи документите, с които мотивира финансирането от ЕК. Най-лошото е, че строителството много закъсня и рискът България да изпусне европейската помощ расте с всеки ден забавяне.
Богат си, ако имаш 1000 лева на месец. Заможните българи ядат по-малко хляб, но значително повече плодове, зеленчуци и месо от бедните си съграждани, сочат данните на НСИ. В България най-богатите 10% от населението имат годишен доход от 12 977 лв., което прави само по 1081 лв. на месец.
Сумата е доста малка на фона на средната заплата за страната, която вече е над 1000 лв. Но причината за това е, че всички получени в семейството заплати, пенсии и други доходи се разделят между членовете на домакинството. Така дори един човек да има висока заплата, ако в домакинството има безработен, деца или пенсионер, средният доход на човек пада значително.
Най-бедните 10% от българите за цялата 2016 г. имат среден доход от 1694 лв., което прави по 141 лв. на месец, сочат данните на НСИ. В семействата на 10-те процента най-заможни българи 66,9% от доходите са от заплати, 9,3% са от самостоятелна заетост, а само 10,8% са от пенсии.
При най-бедните 10% от населението картината е коренно различна - само 29,9% от доходите в семействата са от заплати, а основно перо в доходите с дял от 32,6% имат пенсиите. Добавките за деца дават още 6,4% от семейния бюджет на най-бедните, обезщетенията за безработица осигуряват 1,2% от доходите, а другите социални помощи - 4,5% от парите в семейството.
Доходите са решаващи за това какво има за храна на масата. Най-богатите 10% от хората ядат по-малко хляб, но хапват повече плодове и зеленчуци. Това обаче не значи, че се хранят по-здравословно, защото пият и пушат повече от бедните си съграждани. Най-заможните 10% от населението ядат средно по 77,1 кг. хляб на година, 74,9 кг. плодове и 86,1 кг. зеленчуци.
А най-бедните 10% от населението за година изяждат средно по 97,1 кг. хляб, 23,7 кг. плодове и 46,5 кг. зеленчуци. За година заможните консумират средно по 37 кг. месо и 15 кг. месни произведения, а бедните - 22,8 кг. месо и само 9,1 кг. продукти от месо като луканки и наденици. Заможните хапват близо два пъти повече сирене - 14,4 кг. на година, при 8,3 кг. за най-бедните.
При кашкавала разликата е още по-голяма. Заможните консумират по 5,8 кг. кашкавал годишно, а най-бедните - над три пъти по-малко, или само 1,7 кг. Но прави впечатление, че с вдигането на доходите през годините разликата в храната на трапезата на бедните и богатите намалява.
Най-заможните 10% от населението пият и пушат най-много. За година те потребяват средно по 47,1 литра алкохол и 1260 цигари, а най-бедните - само 10,9 литра алкохол и 353 цигари. В резултат храната на най-заможните съдържа средно по 2518 калории на ден, което е с 36% повече от калорийното съдържание на прехраната на най-бедните (1843 калории на ден, 36% от които се набавят от хляб и тестени изделия).
Най-богатите 10% от населението дават за храна по-малко от 25% от разходите си, а само 10% от семейния бюджет отиват за наем и плащането на сметки за ток, вода, парно и телефон. При най-бедните за тези две най-важни пера от семейния бюджет отиват съответно 43,2% и 20% от всички разходи. В резултат богатите могат да си позволят да карат по-хубави коли като дават 8,8% от разходите си за транспорт, а други 7,4% от парите им отиват за свободно време и образование. Бедните дават за транспорт 2,6% от парите си, а за развлечения и образование остават само 2,4% от и без това по-тънкия портфейл на семейството.
Пускат нов дълг за 85 млн. лв. Пускат нов държавен дълг за 85 млн. лв. На аукцион на 23 октомври Министерството на финансите ще предложи на инвеститорите левови държавни ценни книжа (ДЦК) със срок 7 години и 6 месеца за 85 млн. лв.
Така ще бъде преотворена емисията, която беше пусната на пазара на предишния аукцион през септември и има падеж на 27 март 2025 г. От началото на годината на вътрешния пазар са пуснати ДЦК общо за 594,5 млн. лв. като всеки месец, без отпускарския август, Министерството на финансите заедно с БНБ правеха по един аукцион за пласиране на книжа. Досега се пласираха държавни облигации със срок от 10 години и половина от емисия, която беше пусната през януари, и 4-годишни ДЦК от емисия от февруари, а през септември беше пусната и емисията от 7 години и половина.
Към края на август дългът на подсектор „Централно управление" е 12,614 млрд. евро, от които 3,329 млрд. евро вътрешен и 9,285 млрд. евро външен. Спрямо края на 2016 г. държавният дълг намалява с 1,166 млрд. евро. Основната причина за това голямо намаление е направеното на 7 юли изплащане на главницата в размер на 950 млн. евро на 5-годишни еврооблигации на България, които бяха пуснати на международните пазари през 2012 г.
Парите за погасяване на тези облигации бяха набрани чрез успешно емитираните през март 2016 г. на международните капиталови пазари двоен транш облигации на стойност 1,994 млрд. евро. Тогава бяха пласирани 7-годишни облигации на стойност 1,144 млрд. евро и 12-годишни облигации за 850 млн. евро. След стрес тестовете на банките през миналата година не се наложи държавна подкрепа за нито една банка.
Затова набраните пари от двете емисии облигации се използваха за погасяване на дълг в обръщение през 2016 г., както и на 5-годишните еврооблигации с падеж през юли тази година. В резултат на тази операция дългът на подсектор „Централно управление" падна до 25,4% от БВП в края на август. Това нарежда България на трето място по ниска задлъжнялост сред страните от ЕС.
Спас уреждал срещи на политици с протестъри. Обвиненият за измами със самолетни билети Спас Василев от Кочериново е свързвал журналисти с политици и уреждал срещи между тях, каза пред журналисти адвокатът му Георги Ценов. „С негова протекция много хора са започнали работа", твърди защитникът на Василев. От френдлистата на измамникът пък е видно, че той е комуникирал основно с хора от протестърските кръгове, сред които и доста представители на медиите. Приятелството на Спас с журналисти във фейсбук адвокатът обясни така: „От журналистите е търсил уважение и внимание".
По искане на прокуратурата Софийският районен съд разгледа мярката за неотклонение на Василев, който в социалната мрежа се е представял като Александър Николов. Той е обвинен, че през 2012 г. с истинското си име е измамил мъж със самолетни билети. Срещу 490 лв. той му продал фалшиви билети до 10 дестинации по избор в Европа. С 3 платежни нареждания мъжът превел на посочена от мошеника банкова сметка парите и после пил студена вода. Досъдебното производство е образувано през 2013 г. в СРП и след като полицията многократно не открила Василев на известните адреси той бил обявен за общодържавно издирване. Срещу него има още 3 досъдебни поизводства за подобни измами и затова през 2016 г. започнало издирването му чрез Шенгенската информационна система /ШИС/.
В съда стана ясно, че Василев е роден през 1984 г. в гр. Рила. Не е осъждан, не е женен и е безработен. Твърди, че е завършил семестриално публична администрация във Франция. На журналистически въпрос дали познава Александър, чийто снимки е откраднал и сложил в профила си във фейсбук, той отговори утвърдително. На питане дали съжалява за стореното, каза: „Да". А на въпрос дали го е направил за пари, каза: „Не". „Не съм престъпник", заяви пред медиите Василев и на всички останали въпроси не спря да повтаря, че адвокатът му ще говори.
Прокурорът по делото съобщи пред съда, че предстои присъединяването на другите 3 досъдебни производства и прецизиране на обвинението. Прокурорът изброи имената на други 6-ма, които също са изпратили на Василев пари за пътуване, като едната дестинация е Милано. „Мамел е с изключителна упоритост и продължителност", заяви прокурорът и поиска задържането на Василев под стража с мотив, че има реална опасност да извърши друго престъпление, както и да се укрие. „Той не е мамел, просто така са се стекли обстоятелствата - искал е да помогне на приятели и познати, но е имало отменени резервации. Василев е купувал билетите със собствени пари, когато не му достигали, вземал от парите на следващия. Не е могъл да се справи с обещанията и е допуснал грешки. По тази причина е спрял да се занимава с това, но преди 5-6 месеца подновил продажбата на билети, вярвал, че ще бъде по-коректен и внимателен този път. Не е знаел, че го разследват, нито че го търсят. Живеел повечето време при родителите си в Кочериново. Той не счита, че е извършил умишлено престъпление.
Владее английски, френски, немски и испански език", каза адвокатът му. Като разбрал от медиите, че го издирват, на 13 октомври т.г. Василев сам се явил в ГДБОП, където бил арестуван.
Съдът му наложи най-тежката мярка за неотклонение задържане под арест с мотивите, че има обосновано предположение за извършеното престъпление - платежни нареждания и банкови преводи, свидетелски показания, както и опасност да се укрие. „Извършил е с дързост упорита престъпна трансгранична дейност", отсече съдът. Решението подлежи на обжалване и протест пред СГС.
Борисов: Ще модернизираме армията чрез индустриално сътрудничество.
Ще модернизираме армията чрез индустриално сътрудничество. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на дискусия за сигурността и общата европейска отбрана, на която присъстваха президентът Румен Радев и военният миминистър Красимир Каракачанов, както и лидерът на ПЕС Сергей Станишев и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Премиерът даде да се разбере, че ще ремонтираме старите самолети, но ще купим и нови. „Ще ремонтираме това, което е старо, моно добро. Отиваме и купуваме нови самолети. Но това е като да си купиш кола - отиваш и се пазариш", обясни Борисов. По думите му старите самолети можем да ползваме за учения.
Той увери, че сегашното правителство за първи път обвързва модернизацията на армията с производство в родните военни заводи.„ Как ремонтираме натовски хеликоптери?", попита реторично той. Борисов обаче обясни че нуждите ни са по-големи от трите проекта са модернизация на въоръжените ни сили и припомни покупката на кугарите, спартаните и пантерата, който са без въоръжение, а поръчката е за транспортни самолети и хеликоптери. „Правилно каза г-н Радев - Отиват в Афганистан и там се оказва, че не са въоръжени. Но поръчките са пазарени така....Така сега наред със заплатите, ние отново трябва да ги въоръжаваме, защото те нямат нищо.", каза Борисов и допълни, че и ракетите ни имат нужда от подмяна.
Ако мислите, че ще има война, ще трябва да прецеезираме.приоритетите, каза още той и допълни, че ще трябва милиарди за превъоръжаване. Именно в тази връзка общата европейска армия и отбрана била много важна.
Когато в света започне да се говори за въоръжаване и превъоръжаване, не го чака нищо добро. При една война първо се стремиш да да унищожих мостовете, пътищата и заводите на противника. А това са неща, които ние се опитваме да градим", каза премиерът Бойко Борисов.
„Ракетите от Крим започват да се насочват към България. Ставаме цел. Как ще се предпази с няколко самолета, ако не се задейства общият европейски план", попита той. Премиерът припомни, че мигрантският натиск е насочен към ЕС, а не към САЩ. „Същото ли е на южния фланг на НАТО с тези отношения, които имаме между големите европейски държави и Турция. Това стабилен южен фланг ли е?„, каза той и попита защо е било нужно да се скъсат всички споразумения с Турция. Тези, които са далеч от границата казват - Турция не е в ЕС...На тях им е лесно. Те са далеч„, коментира премиерът.
Той изрази надежда всички проблеми да се решат по дипломатичен път и увери, че ние искаме мир на Балканите и в Европа. „Младите поколения явно са забравили какво е война. За нас всеки един човешки живот е ценен. За нас образованието е най-важно и в момента отделяме най-много средства там", заключи той.
Междувременно президентът Румен Радев и военният министър Красимир Каракачанов се оказваха на различни мнения дали трябва да купуваме нови самолети или първо да реновираме старите. „Ако инвестираме в ремонт на техника, която е пред разоад, то няма да има ресурси за нова. Това е сериозна дилема„, каза държавният глава и обяви, че първо трябва анализ на това от какво имаме нужда и едва тогава решим въпроса със старата техника. Каракачанов пък даде да се разбере, че не трябва да делим въпроса модернизация или подръжка, защото това трябва да става паралелно. „Няма как само с тези три проекта за модернизация да решим всички проблеми в българската армия", каза Каракачанов и припомни, че в проектите за бронирани машини и корабите имс възможност да участват БГ фирми от родния военно-промишлен комплекс.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |