Опасните язовири станаха още по-опасни. Опасните язовири са оставени да се рушат и през последните три години никой не си е мръднал пръста, за да контролира и санкционира собствениците им. Решението на предишното правителство на Бойко Борисов за водоемите да отговаря Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е на практика неизпълнимо. Стената на язовир "Бели Искър" е напукана и съоръжението застрашава София. Въпреки това никой не взема мерки за укрепването й, а институциите си прехвърлят отговорността. Това става ясно от писмо на прокуратурата до премиера, която прави поредна проверка и констатира бездействие, но досега не е образувала нито едно разследване.
Общо 205 са опасните язовири в страната, установява още прокурорската проверка. За тях има "най-висока степен на неизправност и същевременно опасност за населението". Бройката не се е променила от февруари, когато от административната прокуратура дадоха специална пресконференция. И тогава бе заявено, че институциите бездействат, а през последните месеци нищо не се е променило. Пасивността на властта е стряскаща на фона на наводненията в последните години, които взеха множество жертви. Една от причините за тях бе именно загърбването на контрола и на правилата за стопанисване на язовирите.
До Бойко Борисов са изпратени две писма - едно от главния прокурор Сотир Цацаров и второ от прокурор Виктор Малинов от Върховната административна прокуратура. И в двете се посочва, че от отговорната за контрола държавна агенция отказват да налагат предвидените в Закона за водите санкции, като например забрана за достъп до язовира и извеждането му от експлоатация. От ДАМТН се оправдават, че законът, по който работят, е несъвършен. В писмото на Цацаров се посочва, че прилагането на мерки спрямо собственици се обезсмисля, тъй като няма срок, в който те са длъжни да изпълнят предписанията на инспекторите. Иначе казано - всеки собственик може да твърди, че ще изпълни предписаното в бъдеще, но никога да не го направи, без страх от наказание. "Издадените предписания не се съблюдават масово, а спазването им не е обвързано със срок. При това положение възможността за санкциониране при неизпълнение е неприложима, макар че е предвидена от законодателя", пише в писмото на Цацаров.
На вчерашното заседание на Министерския съвет Борисов е разпоредил на ресорните министри да отстранят нередностите. "Имам писмо от главния прокурор във връзка с направените проверки по язовирите в последните години. Резолирал съм го до министрите на екологията, на икономиката, на МРРБ и до кмета на София да се извършат незабавни мерки, да се изпълнят препоръките по възможно най-бързия начин. За "Бели Искър" е препоръката по принцип", заявява Борисов.
Според прокуратурата именно "Бели Искър" е един от впечатляващите примери за дългогодишно бездействие. От години част от стената му е в лошо състояние, но единственото, което се прави, е да се държи ниско ниво на количеството вода. "Сериозността на ситуацията се засилва, понеже се касае за голям язовир в близост и над град София, където са съсредоточени население и материални ресурси", пише в писмото на прокурор Малинов. В писмото на Цацаров пък се посочва, че отговорността за язовира се прехвърля между регионалното министерство, Столичната община, концесионера "Софийска вода" и областната управа. "И в резултат до настоящия момент не са реализирани действия за гарантиране безопасността на съоръжението", се казва в писмото. Комисията за енергийно и водно регулиране от своя страна се е произнесла, че "Софийска вода" не трябва да се натоварва с разходи за ремонт.
Кметът на София Фандъкова уточни, че яз. "Бели Искър" е държавна собственост, но се стопанисва от "Софийска вода" съгласно концесионен договор със Столичната община. Общината е съдружник в "Софийска вода" с френската "Веолия" и притежава 22.9% от акциите. По думите на Фандъкова ВиК фирмата като концесионер има ангажимент само по текущата поддръжка на язовира, докато реконструкцията на язовирната стена е капиталов разход, който трябва да бъде извършен от областния управител на Софийска област като собственик.
Фандъкова призна, че проблемът с "Бели Искър" е стар, като от 3-4 години се работело по въпроса и били изготвени няколко проекта за реконструкция на стената на различни стойности. Изборът на най-подходящия проект е възложен на областния управител на Софийска област. Преди години е правена частична реконструкция и това бил само първият етап от укрепване на съоръжението. Липсата на напредък по ремонта на язовирната стена столичният кмет обясни с различните становища на експертите при избора на проект.
Всъщност до началото на тази година "Бели Искър" беше с неясна собственост. През 2010 г. е станал собственост на държавата, но 6 години след това нито един областен управител на Софийска област не е издал съответния акт. Едва след неколкократно напомняне от прокуратурата през февруари областният управител е издал акт за публична държавна собственост.
МРРБ съобщи, че в "най-кратък срок" ще бъде подписано споразумение между всички заинтересовани страни за реконструкция на язовирната стена. След това технически експертен съвет, неясно към коя институция, ще определи най-доброто решение, по което да се извършат строително-монтажните работи.
Министър набеди хубавия асфалт за жертвите по пътищата. Министърът на строежите и пътищата Николай Нанков смята, че държавата си върши добре работата, а за трагичните инциденти по шосетата са виновни само безотговорните шофьори. Той е направил и друго откритие - колкото по-нов и гладък е асфалтът на дадена отсечка, толкова по-смъртоносна е тя. Министърът сподели своите тези по bTV във връзка с черната серия катастрофи от последните дни, погубили човешки животи.
"Трябва да си дадем една ясна сметка, че нито държавата натиска газта след ограничението 60 км, нито държавата натиска спирачка на пешеходна пътека", заяви Нанков, игнорирайки лошото проектиране и обозначаване на пътните съоръжения и очевидно неефективния контрол по пътищата.
Министърът повтори оправданията на Агенция "Пътна инфраструктура", че никой не ги бил сезирал колко опасен е участъкът в Атия, където на пешеходна пътека бе убит 16-годишен ученик. Той съобщи, че все пак бил възложил "одит", за да провери дали някой в АПИ е проявил нехайство и е прикривал сигнали. Междувременно социалните мрежи се напълниха със стари вестникарски статии, които разкриват, че още през 2011-а и следващите години местните хора са настоявали да се вземат мерки за обезопасяване на пътя убиец. А сдружението "Безопасни улици за Ваня" публикува свое писмо от 2014 г., адресирано до тогавашния бургаски областен управител Павел Маринов (БСП). Още тогава сдружението посочило като едно от възможните решения да се изгради надлез. Едва сега, когато шосето взе поредна жертва, държавата се разбърза да прави "пасарелка".
"Лицата ще понесат своята отговорност, ако не е реагирано на тези сигнали. Пасарелката ще бъде изградена до началото на летния сезон, тежко съоръжение ще бъде - 6 ленти, ще бъде с асансьорни уредби - тъй като говорим за зона с влажен климат поради наличието на Черно море. Това е много по-масивна конструкция, в момента сме възложили изготвянето на проекта", разказа в сряда строителният министър. Той допълни, че спирката на автобусите ще бъде изместена от скоростния път, защото не й е там мястото, а пасарелката би трябвало да предотврати бъдещи инциденти. "Но всичко ще остане хипотеза, ако наистина нямаме съвест и не спазваме правилата", подчерта Нанков, според когото грубото нарушаване на Закона за движение по пътищата "от години е тенденция". Във връзка с това министърът все пак призна, че е работа на държавата да засили контрола и да респектира шофьорите джигити.
Той изтъкна, че кръговото кръстовище на Бяла - едно от местата с най-голям травматизъм и най-чести ПТП-та, ще бъде обезопасено със специална дига, насип от инертни материали, "ще го осветим, преди отново да е станал тежък транспортен инцидент, както и на много други места".
Веднага след това обаче министърът направи парадоксално откритие - колкото повече инвестира държавата в качество и безопасност на пътищата, толкова по-зле става. Такъв бил случая с участъка край с. Микре, където преди дни 9 души загинаха в автобусна катастрофа. "Ако трябва да сме честни, това е едно от най-добрите трасета в републиканската мрежа - изцяло ново асфалтово покритие, мантинели, знаци за ограничение на скоростта, маркировка - само тази година сме разходили над 500 хиляди лева за него. За съжаление, не исках аз да го казвам, но тенденцията е такава - до 2015 г. катастрофите там са в пъти по-малко", обясни Нанков.
"Не може да има полицай и камера на всеки ъгъл", каза още строителният министър, повтаряйки тезата на МВР по въпроса. И сподели, че камерата, която трябвало да лови нарушителите на пътя при с. Атия, била преместена "от колегите от КАТ на друг тежък участък".
След случая с Георги Гергов: ББР вече е отворена и за кредити към политици. Членът на националния съвет, а до пролетта и на изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов не е свързано лице с партията. До този извод може да се стигне от промени в устава на държавната Българска банка за развитие (ББР), гласувани на 13 ноември, според която за такива вече ще се приемат само младежки, женски и други организации, както и създадени от самите партии лица за извършване на разрешената им по закон дейност - издаване на вестници, излъчване на радио или телевизия и др. По този начин явно се цели да се заобиколи проблемът и да се тушира скандала с отпуснатите заеми на контролирания от Гергов "Международен панаир Пловдив" в края на 2016 г.
Други съществени промени са въвеждането на функцията на главен изпълнителен директор, която вероятно ще бъде поета от наскоро влезлия в управлението й Стоян Мавродиев, както и очакваното въвеждане на изискване кредитите, възлизащи на над 5% от капитала (около 30 млн. лв.), да бъдат одобрявани и от надзорния съвет. Но пък банката ще може да дава и гигантски заеми - от порядъка на 150 млн. лв., тъй като пада досегашното ограничение за кредит към едно лице или група от максимум 10% от капитала й.
В надзора пък се правят персонални промени, като влизат бивши подчинени на Емил Караниколов от приватизационната агенция.
Поправката "Гергов"
В края на 2016 г. дружеството на Гергов се превърна в един от най-големите кредитополучатели на държавната банка, която му отпусна 31.8 млн. евро. Заемът се видя от вписан залог в Търговския регистър, като според документите с по-голямата част от средствата е било планирано панаирът да покрие дълга си към Уникредит Булбанк, а с останалата се предвижда да бъде финансирана реконструкцията на два хотела в комплекса "Слънчев ден" до "Св. св. Константин и Елена".
За тази сделка на 13 юни създаденият през 2017 г. неправителствен "Антикорупционен фонд" сезира прокуратурата и БНБ, като едно от посочените нарушения беше именно противоречие с устава на банката. Неговата промяна сега реално не променя евентуалното нарушение от тогавашното ръководство на ББР, тъй като то е длъжно да спазва действащия устав. Така че вероятно целта е основно да се намалят репутационните щети - по информация на "Капитал" този кредит е бил обект на интерес и запитвания от Брюксел и Франкфурт.
Същевременно обаче поправката "Гергов" тотално обръща логиката на текста в устава, чийто замисъл е да се гарантира, че държавната банка няма да се ползва, за да се финансират под натиск бизнеси на политици. С новия текст формално се отваря вратичка банката да се ползва за това.
След избирането на Мавродиев в интервю за "Банкеръ" на въпрос дали смята да направи ревизия на кредитния портфейл и да го изчисти от заеми за фирми, за които има съмнение, че са свързани с политически лица, той отговаря: "Да, смятам да направя ревизия. Но не смятам да чистя кредити поради съмнения. Както сами казахте, има закон и аз смятам да го следвам стриктно. Имайте предвид, че през последните години Европейският съюз работи много върху развитието на дефинициите в Европа за свързани лица, и като председател на КФН аз бях от хората, които участваха в процеса и реално прилагаха тези определения. Доказал съм, че мога да стигна до дъното на такива свързаности и да не се влияя от външна намеса при прилагането на закона. Това смятам да направя и в ББР. Що се отнася до устава, по всяка вероятност ще има промени, за да бъдат изчистени въпроси като този."
Без лимит
Същевременно въпреки заявките на икономическия министър Емил Караниколов като принципал на банката, че тя ще се върне към мисията си да финансира само малки и средни предприятия, тук отново има действия в противоположна посока. В сферите, към които е ориентирано кредитирането на банката, е дописано и "участие в публични и публично-частни проекти или партньорства със стратегическо, национално и/или регионално значение".
Нещо повече - отпада експлицитно записаният лимит в устава експозицията към един клиент или група свързани лица да не надвишава 10% от капитала. Така реално максималният размер на кредита от ББР остава ограничен само от общоевропейските изисквания - до 25% от капитала, което теоретично дава възможност банката да отпуска до около 150 млн. лв. наведнъж. Все пак, очаквано, се въвежда изискването кредити за над 5% от капитала да минават и през предварително одобрение от надзорния съвет.
Нов главен
Другата голяма промяна е въвеждане на нова функция - главен изпълнителен директор. Досега изискването беше да има до трима изпълнителни членове, като те бяха равнопоставени и банката се представляваше от всеки двама от тях. Сега част от функциите стават изключителни правомощия на главния, като изрично е посочено, че за такъв може да бъде избран и председателят на управителния съвет - в случая Мавродиев.
На първо място сред новите му прерогативи са цялостното ръководство, организацията и текущият управленски контрол над дейността на банката. Освен това главният изпълнителен директор ще е свръзката на управителния с надзорния съвет, като ще може да участва на заседанията на последния със съвещателен глас. Той заедно с още един директор ще може да представлява банката пред международни организации и съдилища, както и да сключва, изменя и прекратява трудови договори. Самостоятелно ще може да определя възнагражденията на служителите и да одобрява командировъчни.
И нови надзорници
На общото събрание са приети и персонални промени в надзорния съвет. От него излизат председателят и заместник-председателят. Това са съответно Атанас Кацарчев, който е бивш зам. финансов министър, но от правителството на Сакскобургготски, и Кирил Ананиев, който също беше дългогодишен зам. финансов министър, а наскоро бе избран за министър на здравеопазването. На тяхно място влизат Митко Симеонов и Велина Бурска. И двамата произлизат от Агенцията за приватизация, която до пролетта беше оглавявана от настоящия принципал на банката Емил Караниколов. През май Симеонов го наследи на поста изпълнителен директор на агенцията, а Бурска е директор "Следприватизационен контрол". Третият член - зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, остава в надзорния съвет на ББР, като не е ясно какво ще е вътрешното разпределение и кой ще е председател.
Една трета спад в потреблението на ток предвиждат експерти. Лансираната от правителството идея за евентуално възраждане на проекта за АЕЦ "Белене" изведе отново на преден план темата за енергийното бъдеще на България - с прогнози за потреблението и цените на електроенергията, както и за потребността от мощности. В сряда свой проект на енергийна стратегия с хоризонт до 2030 г. представиха четири браншови организации - Българският национален комитет по осветление, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Българската фотоволтаична асоциация и Българската соларна асоциация.
Документът, прдставен от проф. Христо Василев, поставя като основа идеята на Европейската комисия за създаването на енергиен съюз и определените от нея основни задачи в областта на енергетиката и климата. Според тях до 2030-а емисиите на парникови газове от цялата икономика на ЕС трябва да се съкратят с 40% спрямо нивата от 1990 г., енергийна ефективност трябва да се подобри с 30%, делът на енергията от възобновяеми източници в потреблението да стигне 27%, а междусистемна електроенергийна свързаност - 15 на сто.
Експертите на четирите организации не само не предвиждат повишено потребление на ток, но залагат и сериозен спад в него. Най-евтината енергия е непроизведената, посочи проф. Василев. Според екипа, изработил документа, с прилагането на енергоспестяващи технологии в индустрията, бита и транспорта, в това число и санирането, както и благодарение на интелигентните системи (Smart Sity, Smart Home, Smart Grid и други) е възможно да се намали потреблението на енергия до 2030 г. с цели 30 прцента. И то при икономически растеж от средно 4% годишно.
Паралелно с това се предвижда цената на тока от топлоелектрическите централи у нас да се повиши заради екологичните изисквания и дори някои мощности да бъдат затворени. Предложението е вместо тях да се заложи на фотоволаици.
"В настоящия момент цената на електрическата енергия, произвеждана от слънчеви централи, в много страни е по-ниска от тази на тока, която правят термични или атомни мощности. Поради това в тези страни (Индия, Китай, САЩ и др.) много проекти за ТЕЦ са заменени именно с фотоволтаични", каза проф. Василев.
В подкрепа на това бе припомнено, че през 2007-а прогнозата за 0.32 евро/Wp (цена за инсталирана мощност) на слънчевите панели е изглеждала невероятно, но днес стойността вече е под 0.2 евро/Wp. Заедно с намалението на разходите ефективността на модулите се е повишила с над една трета. Очакванията са към 2033 г. цената на един ват пик (Wp) инсталирана мощност да падне до 0.135 евро, а ефективността да се повиши с още 50 на сто.
"Основната енергоспестяваща мярка ще бъдат покривните и локални фотоволтаични мощности в комбинация с акумулиращи батерии от ново поколение", твърди проф. Василев. По думите му ако са налични 55 хил. дка соларни панели по покривите на сградите, могат да се спестят около 10TWh електричество на година. Освен това собствениците на тези миницентрали няма да плащат такси за пренос, разпределение, достъп, ДДС и други.
При така направените разчети четирите браншови организации очакват, че към 2030 г. пазарната цена на електрическата енергия в България и региона ще бъде около 45 евро/MWh. За сравнение в прословутия доклад на БАН по повод възможността за реализация на АЕЦ "Белене" се казва, че тогава токът ще се търгува срещу повече от 68 евро/MWh.
Според проф. Василев е необходимо ограничаване на нарастването на цените на електрическата енергия за индустрията и най-вече за бита - до не повече от 4% от доходите на домакинствата, тъй като обратното би превърнало хората в енергийно бедни. "Те ще предпочетат да използват дърва и въглища, което пък ще създаде проблем със замърсяването и постигането на заложените нива за финни прахови частици", каза още той.
Сипваме гориво от тор, слама и олио. Гориво, произведено от тор, слама или олио ще се сипва в дизеловите автомобили. С предложени от кабинета промени в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) се урежда използването в транспорта на биогорива от ново поколение, като целта е да се изпълнят директивите на ЕС. Лицата, които пускат на пазара течни горива от нефтен произход в транспорта, са длъжни да предлагат горивата за дизелови и бензинови двигатели смесени с биогорива. Като от 1 септември 2018 г. горивото за дизелови двигатели трябва да е със съдържание на биодизел минимум 6%, като поне 1% от биодизела да бъде биогориво от ново поколение, предвижда проектът.
Биогоривата от ново поколение са разделени на такива от тип А и тип Б. Към първите са включени горива, които са произведени от слама, животинска тор, утайка от пречиствателни станции на води, суров глицерин, гроздови джибри и винена утайка, орехови черупки, шушулки, кочани от царевица, както и водорасли, отглеждани на сушата. Горивата от ново поколение от тип Б са използвано олио за готвене и животински мазнини.
Горивото за бензинови двигатели ще трябва да бъде със съдържание на биоетанол или етери, произведени от биоетанол от минимум 7%, пише в подготвените промени в закона. А от 1 март 2019 г. съдържанието на биоетанол или етери в горивото за бензинови двигатели трябва да е поне 9%.
От мотивите към проектозакона става ясно, че според Европейската комисия предоставяната в периода след 3 май 2011 г. оперативна помощ за производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ) под формата на преференциални цени за изкупуване на произведената от тях електрическа енергия, представлява неправомерна държавна помощ. Като според ЕК това се дължи на факта, че местното производство на ток от ВИ се подпомага чрез компонентата „зелена енергия", която се начислява върху цялото количество електрическа енергия от ВИ, потребено в страната (което включва и потреблението на произведена в други държави от ЕС). Брюксел обаче няма да повдига обвинения към България при две условия. Първото е промяна в Закона за енергетиката (ЗЕ) и премахване на компонентата към цената "задължение към обществото", отразяваща разходите за изкупуване на ток от ВИ (компонента „зелена енергия") за произведена в други страни от ЕС и потребена в страната електрическа енергия. Второто условие е определяне на компенсацията за периода от 1 юли 2011 г. до влизането в сила на измененията в ЗЕ, която да бъде инвестирана за изграждането на нов междусистемен електропровод 400 kV от подстанция "Марица изток" в България до подстанция "Nеа Santa" в Гърция. Като тази компенсация са периода от 1 юли 2011 г. до 30 април 2016 г. възлиза на 1,146 млн. лв. (588 хил. евро). А за периода от април 2016 г. до влизането в сила на промените в закона ще бъде определена от КЕВР.
Вадят на светло собственици на банки. БНБ вече ще иска данни за действителния собственик на акционери с квалифициран или по-висок дял в дружество, обект на лицензионна процедура. Това предвиждат приетите на първо четене промени в Закона за кредитните институции, внесени от председателя на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова.
Промените целят по-добра регулация на банковия надзор и прилагане на препоръки от европейския банков орган. Банките ще са задължени да предоставят на БНБ и информация в случаите, когато са им станали известни обстоятелства, които дават основания за наличието на негативно влияние на лицата, които пряко или непряко притежават над 50 на сто от капитала.
Промените, от една страна, ще доведат до по- високи изискванията при лицензирането на банки, а от друга страната -разширяват и задълбочават изискванията при изследването на свързаните лица при кредитирането от банки, коментира Стоянова и добави, че целта е да не повтарят случаи като КТБ.
Траурна агенция иска 1300 лева за тялото на 16-годишния Константин Джардов. Трагедията с 16-годишният Константин Джардов, който бе убит от джип на пътя край Атия се превърна в зловеща сага, зад която прозират грозна финансова схема. Бащата на момчето Апостол Джардов, когото трагичната вест завари в чужбина се е завърнал вчера сутринта от Франция и започнал да организира погребението на детето си. Оказало се обаче, че тялото на Константин не е в моргата на МБАЛ, а е преместено още преди три дни в хладилните камери на бургаската погребална агенция "Св. Арх. Михаил". Когато бащата поискал да вземе сина си, от агенцията му отговорили, че първо трябва да плати 1300 лева, от които 800 лева за ковчег, а останалите 500 за трите дни съхранение в камерата. Едновременно с това направили и контра-оферта, като предложили частната агенция да поеме всички разходи за погребението, включително и транспортните 10 000 евро до Беларус, срещу договор с посочени от агенцията адвокати, които да поемат бъдещото дело срещу застрахователя на виновния шофьор. След приключването на съдебния процес, фирмата щяла да си удържи всички направени разходи от присъденото обезщетение. Бащата обаче категорично отказал да влиза в подобни схеми. "Искам си сина да го погреба, не ща да чувам за адвокати, дела и пари. Не искам и никой да ми плаща погребението, сам ще си го направя. Нека да го изпратя, а после ще решим какво и как да правим", заявил Апостол. Тогава от погребалната фирма поискали 1300 лева, за да предадат тленните останки на детето. Свидетел на грозния пазарлък с бащата станал шефът на отдел "Спорт и младежки дейности" в община Созопол Христо Бардуков, който придружавал Апостол Джардов.
"Това беше изключително грозно и отвратително. Не им стига мъката на хората, ами да се гаврят и с паметта на детето. Бащата искаше да наеме траурна агенция "Покой", дори избра от там бял ковчег, който струва 250 лева. Такива цени от 1300 лева просто няма, това е изнудване", заяви Бардуков, който първи даде гласност на скандалния случай и се закани да пусне жалба в полицията. Униформените обаче го изпревариха и се самосезираха. В около 14 часа след обяд вчера в офиса на траурната компания "Св. Арх. Михаил" пристигнаха няколко полицейски патрула и разпоредиха до 1 час тленните останки на момчето да бъдат предадени на близките му. Дори и след намесата на ченгетата, от "Св. Архангел Михаил" продължили да се пазарят с роднините и намалили исканата сума до 560 лева. В крайна сметка обаче точно след час от агенцията предадоха тялото на почернените близки без никакво насрещно плащане, както разпореди полицията. "До момента не е образувано досъдебно производство, не сме получили жалба, но се самосезирахме и съдействахме близките на загиналото момче да вземат тленните му останки и да организират погребението както желаят. Работата по случая продължава, в момента се установява кой е наел траурната агенция, кой се обаждал и кой е занесъл дрехи", коментира шефът на бургаската полиция комисар Калоян Калоянов.
Все още не е ясно кога и къде ще бъде погребано момчето. Бащата иска да погребе сина си в Черноморец и кметът на морския град вече е осигурил парцел в траурния парк. Погребението е било насрочено за 14 часа в петък. След скандала в погребалната агенция обаче, родителят е стопирал процедурата по организацията. Той решил да изчака майката на Константин, която вече пътува към Бургас, защото искал да чуе и нейното мнение. "Може да възникне проблем, защото от погребалната агенция са се свързали с майката и на нея също са й предложили да поемат всички разходи и да транспортират тялото до Беларус. И не е ясно тя какво ще реши", казаха близки на семейството. Майката Наталия е пристигнала вчера на обяд в София и се очаква да пристигне в Атия късно вечерта.
От погребалната агенция заявиха, че са наети по телефона от лелята на загиналия Константин, която дори изпратила човек, който донесъл дрехи. И двете сестри на бащата Апостол обаче живеят в чужбина и не са ангажирали никого.
"Никой не знае как тялото се е озовало в тази траурна агенция. Бащата беше в чужбина, майката в Бералус, даже и до момента още не е пристигнала. Бабата на Константин едва я спасихме, беше в болницата на системи. Никой от тях не е наемал погребална агенция, нито е давал съгласие тялото да се мести от моргата. Това е една отвратителна мафиотска схема, която се възползва от нещастието на хората. Дадоха ни един телефон на български оператор, за който твърдяха, че е на лелята, която ги наела. Обадихме се на номера, вдигна женски глас и когато попитахме кой е наемал агенцията за погребението на Константин, жената каза, че имаме грешка и затвори", разказа бившият репортер от "Господари на Ефира" Христо Бардуков, който е близък приятел на Джардови. Той заяви, че телефонният номер е предоставен на полицията и вече тече разследване, а близките на момчето ще заведат дело срещу моргата, която е допуснала тялото да бъде предадено на частна агенция без разрешението на родителите.
Бургаската прокуратура също се самосезира по случая и започва спешна проверка, която трябва да установи кой е възложил погребението на "Св. Арх. Михаил" и по какъв начин тялото на Константин е било освободено от моргата и транспортирано до частната агенция.
Учениците в Пловдив се били пред публика, но без залози. „Беше моя келешкарска постъпка. Необмислена". Това заявил в полицията единият от хванатите да се бият публично ученици край брега на река Марица. Видеоклипове с побоя между ученици от две различни училища в Пловдив бяха разпространени от marica.bg. На кадрите се вижда как голи до кръста младежи се млатят пред публика на поляна зад жилищния комплекс „Марица гардънс" до река Марица. По-късно пред полицията те отрекли да са се млатили срещу пари. Двамата казали, че не е имало залози. Сдърпали се часове по-рано по интернет и решили по мъжки да решат спора си.
Един от учениците е възпитаник на престижната ЕГ „Пловдив" и е навършил 18 години. „Пълнолетен е, в 12-ти клас е. Ще бъде наказан с предупреждение за преместване в друго училище, тъй като това, което се е случило, е опасно както за самия него, а така също е уронен и престижът на училището ни", каза директорът на Английската гимназия Николай Радев. Вторият ученик, който участва в мелето, е от друго училище в града.
Историята с побоя между двамата тръгнал от тяхна дрязга в социалните мрежи. На сбиването им присъствали други ученици от Английската гимназия, които уведомили за случилото се преподаватели. Те пък се обадили на 112 и сезирали временно изпълняващият длъжността директор на ЕГ „Пловдив", тъй като титулярът Радев бил в отпуска. Заместникът му подал доклад до Регионалното управление на образованието в Пловдив. На мястото била изпратена патрулка и побойниците били отведени в районното. Там двамата се разкаяли за „мъжкарската" си постъпка да се бият и се разпрегръщали, като дори заявили пред полицаите, че са много добри приятели. Учениците били пуснати от районното без никакви последствия за тях от страна на МВР, но от школата им ще вземат мерки, се заканиха директорите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |