Парламентът най-критикуван в доклада на ЕК. България има съществен напредък по четири от 17-те препоръки на Европейската комисия за реформи в областта на правосъдието и борбата с организираната престъпност и корупция. Това е основното заключение на новия доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка (по-популярен в България като мониторинг), публикуван в сряда. Именно тази констатация е причината много български институции и политици, както и европейски чиновници да твърдят, че най-после този, 17-и пореден доклад, е положителен.
Експертите на ЕК сочат "като цяло България е предприела конкретни стъпки" по всички препоръки, но подчертават, че в четири от тях страната е близо до тяхното изпълнение: положително е била оценена прозрачността при избора на новия Висш съдебен съвет (ВСС), промените в Наказателно-процесуалния и Наказателния кодекс за подобряване на борбата с корупцията по високите етажи на властта, промените в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, както и при създаването на публичен механизъм за отчитане на напредъка по дела за организирана престъпност.
Същевременно, почти всички констатации в днешния доклад на ЕК завършват с многозначителни коригиращи уточнения: "Ще изискват допълнителни последващи действия през идните месеци", "все още обаче предстои тези инициативи да бъдат приключени и трябва да бъдат трансформирани в ясен план за действия, които да бъдат предприети в ключови области"; "много от предвидените в тази пътна карта мерки са само формулирани в общи линии и все още не са изразени в конкретни действия". "Въпреки това редица ключови инициативи все още не са приети и изпълнени. Други са в начален етап на изпълнение и все още предстои ясното определяне на конкретни действия."
"За нас е ясно, че България е постигнала значителен напредък в различни области на правосъдието, каза заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, препоръките, които отправихме, са частично изпълнени и приложени на практика. Все още обаче има път, който трябва да се извърви."
Народното събрание - най-критикуваната институция в доклада
Въпреки традиционния дипломатичен тон, характерен за тези документи, в публикувания в сряда документ може ясно да се открои отначало докрай последователна критична оценка към цялостната работа на българския парламент. Законодателният процес в българското Народно събрание е непредвидим, законопроекти се внасят от народни представители без обществен дебат и консултации и се приемат въпреки силните критики - това е общата характеристика, която произтича оттам.
На практика най-критикуваната институция в днешния документ е Народното събрание и това е изведено още в общата оценка на политическия контекст в началото на доклада. След като отчита политическата нестабилност в страната и смяната на правителството, в доклада се казва "новото правителство показа решителност да навакса изгубеното време чрез бързо прокарване на законодателни инициативи, насочени към завършване на редица значителни реформи преди края на годината", макар че отбелязва необходимостта от по-широки обществени консултации. Същевременно и спрямо новоизбрания ВСС се изразяват оптимистични очаквания да подобри отрицателната атмосфера за дебати в съдебната система, наследена от предишния съвет. Съвсем като контрапункт звучи обаче отношението към работата на парламента:
"Междувременно последните събития в Народното събрание отново привлякоха вниманието към въздействието от непредвидимия процес на вземане на законодателни решения. През юли пакет от проекти за предложения за изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ) беше включен в дневния ред на Народното събрание от народни представители без обществен дебат или консултация със заинтересованите страни. Проектоизмененията породиха множество критики, тъй като мнозина от магистратските среди и от гражданското общество видяха в тях непосредствено посегателство върху независимостта на съдебната власт. Макар че най-широкообхватните изменения бяха оттеглени преди окончателното гласуване, някои от приетите изменения бяха критикувани за това, че биха могли да доведат до накърняване на независимостта на съдиите, а според някои наблюдатели съществува възможност те да са противоконституционни. Допълнителни проектоизменения на ЗСВ бяха внесени по същия начин в началото на октомври от отделни народни представители без обществен дебат или консултация със заинтересованите страни и отново бяха критикувани от наблюдатели, че представляват стъпки назад по ключови елементи от реформите от 2016 г."
В този контекст се сочи и становището на Венецианската комисия по промените в Закона за съдебната власт от юли т.г. Следва обобщение, че необходимостта да се ускорят реформите не може да води до заобикаляне на консултациите, което води до несигурност и липса на ангажираност.
Тази негативна оценка - не просто на резултатите от законодателната дейност, а на целия законодателен процес - се проявява и в коментарите по отделните показатели. Въпреки че като цяло промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), насочени към преодоляване на забавянията при наказателните производства, се оценяват положително, изрично в доклада се отбелязват критиките, че те бяха прокарани в Народното събрание без много време за дебат в рамките на съдебната система и така са останали нечути редица опасения, включително и за прехвърлянето на подсъдността на делата за високата корупция на спецсъдилищата. В този контекст се споменават и промените в ЗСВ, задължаващи ВСС да отстранява обвинени магистрати, без да има право на преценка.
Същевременно българските наблюдатели трябва да си дават сметка, че тази крайно негативна оценка на парламента за сметка на правителството се дължи на възприетата от началото на този мандат тактика на управляващото мнозинство всички спорни, конюнктурни и лобистки закони да се внасят от група от депутати вместо от кабинета, макар да се отнасят до основни политики. Така се случи и с промените в ЗСВ, НПК, промените в закона за околната среда и др.
Напредък по отношение на изборите за ВСС, неутрално за председателя на ВАС
ЕК отчита, че е постигнат значителен напредък в изпълнение на първата препоръка от януарския доклад и най-важното развитие през този година по отношение на съдебната власт - изборът на членове на ВСС, което по задание трябваше да се извърши прозрачно. Специално изборът на членовете от парламентарната квота трябваше да се предшества от публично изслушване в Народното събрание, където да се даде възможност на представителите на гражданското общество да коментират кандидатите. Действително при отчитане на изпълнението по този показател ЕК прави разграничение между избора на професионалната квота на ВСС и парламентарната. Изборът от професионалните общности на магистратите за пръв път бе проведен на принципа "един магистрат - един глас", като цяло счетен за справедлив и отчетен от ЕК като значителен напредък спрямо предишния избор.
Но макар и като цяло изборът на нов ВСС по нови правила да се сочи като подобрение, комисията сочи, че отчита по отношение на парламентарната квота "в медиите и гражданското общество бяха изразени критики, че резултатът е бил предопределен чрез договорки между основните политически партии и че дебатът е бил повърхностен и не е отразил открито разглеждане на съответните качества на кандидатите". Това се отчита в контекста и на факта, че делът на избраниците на парламента в съдийската колегия на ВСС остава висок - те са равни на избраните от професионалната квота плюс двамата върховни съдии, а европейският стандарт изисква превес на съдиите, избрани от съдии.
"Прогресът не е 100% от това, което очаквахме, но целият процес е в посока на това, което препоръчваме в доклада", обяснява висш служител на ЕК положителната оценка на реформите в България в тази област. Той допълни, че е важно как новият ВСС ще покаже своята независимост и капацитет.
Съвсем предпазливо и неутрално се излага фактологията без коментар на избора на нов председател на Върховен административен съд, което е обяснимо предвид изчерпването на всички процедурни опции, високата подкрепа за Георги Чолаков сред съдиите и голямото мнозинство, с което бе подкрепен и в двата състава на ВСС.
Прокуратурата обаче остава проблем, както и борбата с корупцията
Анализът на екипа на европейски прокурори от Службата за подкрепа на структурните реформи за евентуални реформи на българската прокуратура все още на ниво пътна карта, голяма част от която тепърва ще се трансформира в конкретни резултати. Ключов обаче е проблемът с "консенсус между различните участващи институции относно промените, необходими за цялостно изпълнение на препоръките, съдържащи се в експертния доклад", се отбелязва в доклада, което за наблюдателите в България се превежда много ясно - реформата се съгласува с Цацаров.
От ЕК отказаха да се ангажират с оценка на дейността на прокуратурата, въпреки че преди две седмици комисарят по правосъдието Вера Йоурова даде недвусмислена оценка на реформата в държавното обвинение. "Всеки път когато се срещна с господин Цацаров и когато имам възможност да обсъждам с него реформата и работата на прокуратурата и нейните структури, той ми дава убедителни знаци за напредък. Винаги когато се срещна с него, оставам с впечатление, че всичко в България е наред. След това виждам фактите, цифрите, резултатите, и у мен се появяват съмнения дали наистина всичко е толкова прекрасно", каза Йоурова.
По повод на доклада от ЕК казаха, че са получили съдействие от всички български институции, включително от прокуратурата. Също така положително е било прието, че прокуратурата е взела под внимание всички препоръки на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК и че някои от тях вече се използват.
На въпрос на "Капитал" за вечно продължаващите разследвания на политици отговорът на ЕК е: "Ефикасността на правосъдието, достъпът до правосъдие и бързите решения са в основата на върховенството на закона. Ние наблюдаваме и този фактор."
В доклада се отбелязва наличието на проект за нов закон за борба с корупцията и идеята за създаване на нов антикорупционен орган. В този аспект могат да се откроят две препоръки:
- ключов аспект ще бъде назначаването на ръководството на новата институция в рамките на открита и прозрачна процедура;
- да не се поставя под въпрос постигнатият вече напредък и положителните тенденции в областта на отнемане на незаконно придобито имущество.
За пореден път се отбелязва, че България трябва да постигне трайни резултати в областта на ефективното разследване, разкриване и наказателно преследване на корупцията.
Мониторингът може да бъде прекратен до средата на 2019 г. Ако се изпълнят критериите
Служител на ЕК каза, че за приключването на мониторинга над двете държави няма крайна дата, макар че желанието на комисията, както беше заявено от нейния председател Жан-Клод Юнкер, е това да стане до средата на 2019 г. "Всичко зависи от това кога двете страни успеят да изпълнят критериите, които не са се променяли от 2007 г. насам, каза същият високопоставен служител на ЕК. Смятам, че ако двете страни изпълнят всички задачи, заложени в настоящия доклад до края на 2018 г., те ще бъдат много по-близо до крайната цел."
Мониторинговият процес, специално създаден за България и Румъния, започна през 2007 г. заради притесненията на страните - членки на ЕС, че двете новоприети държави имат проблеми с борбата с организираната престъпност и корупцията. В началото на тази година ЕК се съгласи да отправи конкретни препоръки към двете държави - 17 за България и 12 за Румъния. На практика това беше ясен сигнал за намерението на еврокомисията да се върви към край на процеса по наблюдение. Мониторингът е основна пречка България да влезе в шенгенското пространство, тъй като няколко страни членки се позовават на него като мотив за ветото им на българската кандидатура. Без отпадането на наблюдението над съдебната система и борбата с корупцията страната може да срещне трудности и при опита си да влезе в преддверието на еврозоната - ERM II (засега такава пречка формално не е споменавана).
"Идеал стандарт - Видима" ще инвестира 70 млн. лв. в Севлиево. Производителят на санитарна керамика и арматура "Идеал стандарт - Видима" е инвестирал 22.5 млн. лв. в завода си в Севлиево през последната година. Проектът е първият етап от тригодишната инвестиционна програма на компанията, чиято цел е увеличаване на капацитета и повишаване на производителността. До 2019 г. дружеството планира да увеличи производството с 30%, като вложи още два пъти по толкова, с което общата сума ще достигне близо 70 млн. лв. Първите резултати от новата инвестиция вече са факт, като в резултат на увеличения капацитет компанията отчита около 3% повече продажби спрямо миналата година.
Капацитет и производителност
Инвестицията е направена в стратегически проекти и развитие на нови продукти. "Проектите включват увеличаване на производителността и капацитета на производство на технологично сложни изделия, както и повишаване на производствената ефективност и подобряване на условията на труд", каза изпълнителният директор на "Идеал стандарт - Видима" Ярослав Дончев. Програмата засяга и трите завода на дружеството - един за санитарна керамика и два за арматура, но самите инвестиции се различават заради спецификата на работа. В арматурното производство инвестицията е дългосрочна, като крайната цел е да бъдат инсталирани 20 робота за автоматизация на шлайф-полирната работа. "Вече има внедрени 6 от тях, предстои инсталирането на последно поколение CNC машинен център за модернизация в производството, както и високопроизводителни машини за леене на изделията", уточни Дончев.
В завода за керамика програмата включва инвестиции в две преси под налягане и роботизиране на линиите за глазиране. Досега са инсталирани 4 робота и е направена промяна на конфигурацията на една от пещите, която позволява печене на изделия на два реда. С това капацитетът на завода е увеличен с 250 хил. изделия и вече достига 2.55 млн. изделия годишно.
Приоритетни сфери
Инвестициите в Севлиево са част от стратегията на собственика Ideal Standard International (ISI), която започна преди две години и чиято цел е разширяване на пазарните позиции в Европа. Предвижда се общата вложена сума от групата да надмине 100 мн. евро, което е на-мащабната й инвестиция за последните десет години. Значителна част от средствата ще бъдат насочени към производството в Севлиево. Освен приключилата инвестиция от 22.5 млн. лв. на всеки от следващите два етапа компанията предвижда подобна сума. "Ще продължим да инвестираме с подобно темпо и през следващите две години", каза главният изпълнителен директор на ISI Торстен Тюрлинг. Това означава, че общата инвестиция ще достигне близо 70 млн. лв. до 2019 г.
Стратегията на ISI като цяло предвижда инвестиции в три основни сфери. "Първата област са технологиите - повишаване на капацитета, но и подобряване на производителността, за да бъдем конкурентни ценово", уточни Тюрлинг. За целта инвестиции се правят основно в производствените локации на групата, която има общо 18 завода в 9 страни. Групата предвижда и вложения в иновации, което по думите на Тюрлинг включва не само научно-развойна дейност, но и персонал. Третата важна сфера е клиентското обслужване, където средства ще бъдат вложени основно в дигитални приложения, които улесняват контакта с клиентите, както и в подобряване на веригата на доставки.
"Българските заводи са най-големите в рамката на групата и ще продължим да инвестираме тук през следващите години, защото имаме солидна основа", каза Тюрлинг. От 1992 г. до миналата година в Севлиево са вложени над 260 млн. лв.
Подобряване на резултатите
Благодарение на увеличеното производство през тази година компанията отбелязва около 3% ръст на продажбите, след като през 2016 г. приходите намаляха леко (2%) до 376 млн. лв. заради нестабилното развитие на някои основни пазари. Печалбата на дружеството също се сви до 3.6 млн. лв. (6.6 млн. лв. за 2015 г.), но прогнозите за 2017 г. са тя да нарасне.
"Идеал стандарт - Видима" беше създадена през 1992 г. като съвместно дружество между "Видима" и American Standard. През 2007 г. компанията стана собственост на Bain Capital, а от 2014 г. в нея влезе още един голям инвеститор - Anchorage Capital, след преструктуриране на дълг и свежа инвестиция. В момента в българското дружество работят 3200 души. "Идеал стандарт - Видима" държи около 50% пазарен дял в продажбите на санитарна керамика и арматура в България.
Групата Ideal Standard International е базирана в Брюксел и има 18 производствени обекта в 9 страни. Продуктите й се продават в над 60 държави в Европа, Близкия изток и Африка. В групата работят близо 9500 души. През последните години тя подобрява резултатите си, като за 2016 г. отчете 739 млн. евро продажби, а EBITDA се увеличи с 14% до 81 млн. евро, с което достигна предкризисните си нива.
Нов закон ще се бори със "сенчестите" горива. Сивият сектор при продажбите на горива продължава да е около 30-40%. Затова до няколко седмици в Народното събрание ще бъде внесен специален закон, който да регулира сектора, стана ясно вчера. За такъв закон се говори от години, но едва сега се прави заявка за подготвяни конкретни текстове.
Проектът предвижда да се въведе регистрационен режим на фирмите в бранша. Документът е съгласуван с енергийното министерство. Ресорният министър Теменужка Петкова заяви, че междувременно се правят постоянни проверки, насочени към сивия сектор. "Борбата не е лесна, това са тежки битки, но се надявам да ги спечелим. С новия закон ще бъдат решени голяма част от проблемите", прогнозира тя.
"Би трябвало да има такъв закон както навсякъде в Европа", каза шефът на Българската петролна и газова асоциация и директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Вчера той заедно с енергийния министър участва в заседание на Европейската петролна асоциация. Пазарът на сиви горива е голям, изтъкна Златев. Според Министерството на финансите става дума за около 30%, но според него процентът е друг. "Аз мисля, че е по-висок - до 40%", коментира той. В момента пазарът на горива се регулира от 14 закона, а само за последните пет години Законът за акцизите в частта си за горивата е променян 17 пъти. "Този пълен хаос в законодателството създава вратички, през които може да се заобикалят правилата", коментира бизнесменът.
Темата за нов закон се коментира периодично, а идеята е с него да се постигне по-добър контрол. Според депутата от ГЕРБ Валентин Николов повечето нарушения на пазара на горива у нас се извършвали от фиктивни фирми. Тези компании се създават от организирани престъпни групи именно с цел да бъдат източвани акциз и ДДС, заяви той неотдавна при едно от предишните обсъждания на бъдещия норматив. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предложи държавата да направи данъчни складове и така да бъде регулиран пазарът и да намали цените, припомни Николов.
Само преди три години обаче се оказа, че има пробив в компютърната система на агенцията по метрология и технически надзор. Това оставило извън контрол почти 550 бензиностанции, които не са били проверявани поне в последните 10 години. Около 60% от тях са ведомствени - на стари предприятия, ТКЗС-та и др. Подозренията бяха, че техните данни са изтрити с помощта на вътрешен човек. Има бензиностанции, които са проверявани по три пъти годишно, а други - никога, признаха от агенцията.
Намеци
"ЛУКойл" работи законно и това е най-проверяваната фирма в България, стана ясно от думите на Златев. "Това не важи за някои хора, които вече са политици, те нямат нито една проверка - нито финансова, нито митническа", каза още той. Златев за пореден път прави намеци, най-вероятно свързани с бизнесмена политик Веселин Марешки, макар че и вчера не конкретизира за кого говори. Неотдавна той задочно обвини конкуренцията, че продава с разлика от 30-40 ст. на литър.
Мораториум
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова предупреди, че идеята за въвеждане на "вечен" мораториум за добив на нефт и газ в земеделски земи може да ощети и българските граждани, и бизнеса, предаде Би Ти Ви. Във вторник пред протестиращи от Генерал Тошево омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще внесе в парламента предложение за постоянен мораториум за добив на газ в зони, в които има ниви. "Подобно решение трябва да бъде плод на много сериозен анализ. Това означава по никакъв начин, ако България има определени запаси от природен газ, те да не бъдат използвани в интерес на българския бизнес и българските граждани", каза вчера министърът.
Банкери предупредиха за очакван ръст на лихвите. Лихвите по кредитите и за домакинствата, и за бизнеса продължават да падат и през третото тримесечие на годината. Според анализ на Асоциацията на банките в България (АББ) в края на септември потребителските заеми в левове се олихвяват средно при 9.2%, жилищните - при 4.2%, а фирмените - при 3.9%. Ниската цена на кредита ще се запази със сигурност до края на годината, прогнозират от АББ.
Кога обаче лихвите ще тръгнат нагоре, зависи от поведението на Европейската централна банка. От банковата асоциация посочват, че ЕЦБ може да поддържа ниски лихвени проценти в следващите 12 месеца. Обезпокоителни сигнали обаче идват от САЩ и Великобритания, където основните лихвени проценти вече вървят нагоре. "Хората подценяват това, те трябва да знаят, че лихвите няма вечно да падат", предупреди вчера Петър Андронов, председател на АББ. По думите му повечето банки вече имали указания при сключването на нови договори изрично да разясняват, че договорената цена на кредита автоматично ще започне да се качва с вдигането на лихвата на ЕЦБ, от която зависят и индексите Юрибор и Либор.
Икономическият растеж, подобряването на пазара на недвижими имоти и на пазара на труда водят до повишение на кредитната активност, отчетоха от АББ. Ръстът на кредита вече достига този на БВП - 3.6% в сравнение със септември м.г., като се изключи ефектът на програмата за саниране. Все още обаче домакинствата са по-активни от фирмите в търсенето на пари. Жилищните заеми са се повишили с 5.8% отпреди година, а потребителските - с 5.7%. Ръстът на кредитирането на бизнеса е 3.1%. Прогнозите са през 2018 и 2019 г. фирмите да засилят инвестиционната си активност и ръстът на теглените от тях заеми да надхвърли ръста на икономиката. Колкото по-силна е икономиката, толкова по-голяма е кредитната активност, заяви Петър Андронов.
Вдигат таксите за лов. Повишават са част от таксите за лов на дивеч в страната. Това решиха участниците в петото за тази година заседание на Ловния съвет. Таксите за групов лов на дива свиня, както и за групов лов на местен дребен дивеч се запазват. Но разрешителните за някои категории индивидуален лов се променят, предвид на това, че не са актуализирани в последните години и не са съобразени с реалните разходи за отглеждане на дивеча, се посочва в мотивите за решението.
Разрешителното за индивидуален лов на дива свиня става 50 лв., за глухар - 200 лв., за благороден елен - 200 лв., за елен лопатар и муфлон - 100 лв., за сърна - 80 лв., а за други животни - 50 лв. Таксата за групов лов на дива свиня остава 60 лв. В категорията индивидуален лов: таксите за местен дребен дивеч и на мигриращ и водоплаващ дивеч се повишават на 10 лв. Запазват се таксите от 5 лв. за групов лов на местен дребен дивеч и мигриращ и водоплаващ.
Летище София с 36% ръст на пътниците. През летище София са преминали 5,54 млн. пътници от началото на годината до края на септември, което е ръст от 36% спрямо същия период на миналата година. Пътникопотокът по международни редовни линии се е увеличил с 18%, съобщиха от летището.
Пътувалите по вътрешни линии са почти двойно повече - от 12 хил. пътници през десетте месеца на 2016 г. са нараснали на 23 хил. през същия период на 2017 г. Броят на пътуващите с туристически чартъри e два пъти по-висок спрямо миналата година. Най-предпочитани са курортните дестинации в Гърция и Турция.
Общо 5 011 са излетелите и кацнали самолети, което е ръст с 5%, дължащ се основно на увеличените с 3% полети по международни редовни линии.
Ръст от 48% има и при полетите по вътрешните линии до Варна и Бургас.
През oктомври карго превозите бележат ръст от 21%. Обработени са 1 946 тона товарни и пощенски пратки.
Студенти завлекли държавата с над 2,3 млн. лв. Задължения в размер на 2 312 321 лв. е погасила държавата на бивши или настоящи студенти, които не са платили заемите си за следване в университет. Това отчетоха пред „Монитор" от Министерството на образованието и науката (МОН). Дълговете на неизрядните кредитори обхващат периода от влизане в сила на Закона за кредитиране на студенти и докторанти през 2010 година до настоящия момент.
Причината е, че по този закон кандидат-висшистите могат да теглят заем, за да следват в университет без поръчител като гарант им се явява държавата. При случай на активирана гаранция от МОН подават сигнал до НАП, които от своя страна започват да търсят длъжниците и да събират борчовете, коментираха за „Монитор" от образователното министерство, като уточниха, че най-вероятно задълженията ще се търсят по съдебен път. От стартирането на програмата за студентското кредитиране до настоящия момент са отпуснати кредити в общ размер на 124 206 138. лв., а за настоящата учебна 2017-2018 година студенти и докторанти са изтеглили заеми в общ размер на 1 284 628 лв.
Някои студентски кредити са достигнали размерите на ипотечните заеми, които могат да покрият приблизително разходите за покупка на гарсониера.
85 хил. лв. е най-високата сума за следване в университет изтеглена у нас. От образователното министерство обясниха, че до такъв заем са прибягвали студенти от медицинските университети и Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Най-голям брой кредити са отпуснати на студенти, които се обучават в специалности от следните професионални направления: „Икономика", „Администрация и управление", „Медицина", „Архитектура, строителство и геодезия", „Право", „Сигурност и отбрана", „Комуникационна и компютърна техника" , „Информатика и компютърни науки". Най-честите кредитополучатели пък са студентите от Нов български университет, Софийски университет „Свети Климент Охридски", Варненски свободен университет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски", УНСС и Бургаския свободен университет.
Условията за отпускане на заем за висше у нас са доста по-различни от тези за другите вземания. За разлика от масовите кредити, при които са необходими по двама поръчители, при студентските кредити гарант се явява държавата. През следващата година тя ще гарантира студентски заеми в размер до 50 млн. лв. Средствата ще бъдат предвидени в закона за държавния бюджет за следващата година. Годишната лихва върху студентските кредити е сравнително ниска - 7 на сто. Друго предимство е, че длъжникът има право да изплаща кредита десет години след завършването си. Право на студентски кредит обаче имат само младежите до 35 години, обучаващи се в редовно обучение.
Искат кредити и за задочниците
Задочниците също да имат право да получават кредити за следване на висше образование или записване на докторантура. За такава промяна в Закона за кредитиране на студенти и докторанти настояват от Националното представителство на студентските съвети (НПСС), разказа пред „Монитор" нейният председател Яна Вангелова. От организацията настояват още и за намаляване на лихвата върху заемите, която е 7%. Тя добави, че някои банки са направили стъпка в тази посока и я смъкнали до 6,5%, но това не било никак достатъчно. От НПСС искат още и да се създаде възможност за опрощаване на кредита за студентки, родили две деца по време на следването си.
Предложения за промени в закона, уреждащ студентските кредити, има и от страна на Асоциацията на банките в България, НАП и от представители на Докторантския съвет, като предстоят да бъдат обсъдени.
Средно 235 лв. ще похарчим за коледни подаръци. Активните интернет потребители ще отделят с 4% повече средства за коледни подаръци в сравнение с миналата година или средно по 235 лв., показва анкета на Pazaruvaj.com. Резултатите сочат, че с приближаването на Коледа българите са много по-предразположени към онлайн пазаруването.
През 2017 г. ще купуваме коледни подаръци средно за поне 5-6 души, преди всичко от тесния семеен кръг. Коледен подарък предимно за най-близките роднини планират да набавят 86% от респондентите, а средната му стойност ще е 49 лева. Колегите се нареждат на по-задните места, като за тях подаръкът ще е средно 18 лева.
Малко над половината от анкетираните - 54%, се стремят да донесат радост на близките си с качествени подаръци, като при избора на продукта обръщат внимание на съотношението цена-качество.
Докато сърфират в интернет, преди да пазаруват, потребителите се информират подробно и обикновено разглеждат асортимента на няколко онлайн магазина. В лова на подаръци почти три четвърти от планиращите покупките ще разчитат на поне 3 източника в мрежата.
Изгодните онлайн промоции в коледния сезон, стават все по-примамливи и за хора, които през останалата част от годината предпочитат да пазаруват във физически магазини, тъй като чрез офертите си онлайн магазините привличат по-успешно вниманието на нови онлайн купувачи. Най-предпочитаните подаръци остават облеклото, козметика, играчки и книги.
Двама от петима от анкетираните активни потребители на интернет ще прекарват времето си в търговски центрове и молове, за да купят коледните подаръци за близките си, а трима от 10 - в други магазини, включително в специализирани.
Всеки четвърти анкетиран пък със сигурност ще следят и печатните брошури на магазините в търсене на промоции.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |