В подслушванията цари пълен произвол и беззаконие. Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС) вече не може да гарантира на гражданите, че не са незаконно подслушвани. Прокуратурата не е разследвала стотици нарушения със СРС, Висшият съдебен съвет също нехае. Службите дават невярна информация на контролния орган. Съдии са издавали безобразни съдебни актове. Унищожават се секретни материали масово, а ДАНС не реагира. Тези данни за тотално беззаконие бяха изнесени от шефа на бюрото Бойко Рашков от парламентарната трибуна в годишния му доклад за СРС. Това може и да му струва поста.
След като докладът беше приет със 182 гласа, Данаил Кирилов от ГЕРБ заяви: "Това беше брилянтен случай на политическа злоупотреба по отношение на контролната функция на парламента. Живот и здраве, да доживеем следваща процедура по избор, знам и какво ще питам", а лидерът на БСП Корнелия Нинова се възмути, че това е заплаха за политическо уволнение и натиск за това, че Рашков говори истината.
Шефът на Бюрото за СРС влезе в директен сблъсък с главния прокурор Сотир Цацаров, който пристигна в парламента, за да отрече твърденията. Да се противопоставят на доклада спешно дойдоха и вътрешният министър Валентин Радев, председателят на ДАНС Димитър Георгиев и Цветан Китов, председател на ДАТО, всички поканени от Кирилов.
Открити са стотици нарушения при разрешаването на СРС-та от заместниците на бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, осъдена заради такъв казус. Според Рашков един от тези заместници е дал 110 незаконни разрешения, друг - 15-20. На тях обаче не са им повдигнати обвинения. "Има ли двоен стандарт при прилагане на закона?", попита той. През юни доскорошният шеф на СГС Калоян Топалов оповести, че незаконно са подслушвани посолства.
Най-голям брой порочни искания за прилагане на СРС-та идвали от ДАНС. Оттам отказали достъп до материали за подслушване. Един от случаите е на подслушван политик. Другият - на следен магистрат, като целта била да се установи дали има връзка с друг политик.
"Един от случаите касае много известен човек, който не е в залата. Но друг човек е в залата. Няма съмнение, че възпирането на бюрото да се запознае с материалите, на които се основава искането, е свързано точно с този човек", заяви Рашков. Той посочи, че за 4 г. наблюдава "безобразни съдебни актове". "Изпращали сме ги само до компетентните органи. ВСС не е взел никакво отношение или най-малкото нямаме обратна информация за това", каза той.
Според Рашков секретни материали масово са унищожавани, но никой в ДАНС дори не е проверил дали трябва да се отнеме допускът до информация на служители, унищожавали информацията. Той припомни, че бившият премиер Сергей Станишев бе съден не за унищожаване, а за изгубване на секретни материали.
Рашков замълча по най-задавания въпрос - за подслушваните политици, магистрати и журналисти. Миналия петък той съобщи пред bTV, че през 2016 г. СРС-та са прилагани на 2794 души, като 10% процента от тях са политици, магистрати и журналисти. На 14 август по Нова тв също заяви: "Има данни за нерегламентирано подслушване на политици, магистрати и журналисти" и отговори положително на въпрос дали това се е правило с цел сплашване, натиск или шантаж.
"Да не спекулираме с думата "масово" - наблягам на това, че много граждани са наблюдавани. "Когато се наблюдава един политик, се наблюдава и неговата организация", мъгляво обясни той пред депутатите и цитира случай на СРС за политик, при който оперативният работник от МВР посочил с глава нагоре, когато от бюрото го питали за основанията за проследяването.
"Пред вас бе нарисувана апокалиптична картина на масови нарушения. Бюрото се оказа единствената институция, която познава закона и се бори срещу нашите безобразия, това не е така", контраатакува Цацаров. Няма масово подслушване на политици, магистрати и журналисти, заяви той. Според него твърденията, че 10% от всички СРС-та са за журналисти, политици и магистрати, са дълбоко неверни.
"Поне 80% от това, което се чу в залата, имаше политическа окраска. Това, което трябваше да има юридическа окраска, при цялото ми уважение към колегите бе лишено от доста юридическа окраска", каза Цацаров. Той твърди, че няма сигнал на бюрото, който да не е получило отговор под формата на прокурорско постановление. Според него, вместо да му пише гневни писма, Рашков трябва да обжалва в съда, а депутатите трябва да помислят за промяна на Закона за СРС.
Шефът на бюрото за СРС му отговори, че няма право да обжалва, защото не е ощетена страна, а държавен орган. Той поиска да му се предоставят първичните материали, въз основа на които се предвижда подслушване. "По стотици сигнали отговор от прокуратурата не сме получили", посочи той.
Невежество
ДАНС изготвяла най-големия брой некачествени, порочни искания. "Прочетох отказите - пълни са с доказателства за пренебрежение към закона, да не кажа невежество. Някои още не са научили за кои престъпления са компетентни да отправят искания - десетки подобни случаи. Не са научили, като изготвят искане, кой е компетентният съд, който да го разгледа - отново десетки случаи", каза той и разкритикува прокуратурата, че се "изравнява по този критерий с полицейските началници", които все пак не са юристи. Шефът на ДАНС обяви, че няма масово подслушване, не са подслушвани журналисти, но има 10 случая на проследяване заради тероризъм. "Осигурили сме възможност за проверки на бюрото, предоставена е максимална информация", заяви той. "Всички проверки на Бюрото за СРС са срещали пълно съдействие", увери и шефът на ДАТО.
Банско предизвика разрив в кабинета. Тайно и без обществено обсъждане двамата вицепремиери на "Обединени патриоти" Валери Симеонов и Красимир Каракачанов се опитаха да прокарат разширение на ски зоната в Банско в полза на концесионера "Юлен". Това предизвика остър спор между коалиционните партньори, докато отговорният министър за решението - Нено Димов, тактически отсъстваше от заседанието. След като еколозите обвиниха кабинета, че прави "огромен подарък" на "Юлен" и пред МС се събра група граждани на протест, Борисов нареди въпросът да се отложи с една седмица или повече, за да се публикуват открито всички материали по решението, да се поканят отново екоорганизациите, а Нено Димов да се яви пред колегите си и да защити предложението, става ясно от разпространена стенограма от заседанието.
Според коалицията "За да остане природа в България" вчера е трябвало да се одобрят промени в концесионния договор, с които територията на концесията да се увеличи десетократно - от 99.5 ха на близо 1000 ха, срещу едва 30% увеличение на концесионното плащане. Според МОСВ всичко се прави в буферната зона, но според "За да остане природа в България" се излиза много извън нея. Вицепремиерът Валери Симеонов пък представя нещата в друга светлина: "Ние в момента не даваме решение да се прави каквото и да било, ние разширяваме предмета на концесията и увеличаваме минимум два пъти концесионната такса".
Решението е вкарано като допълнителна точка 29 на вчерашното заседание, потвърди се от разпространената часове по-късно стенограма. От нея е видно, че Симеонов и Каракачанов подлагат на огромна преса колегите си да приемат промяната, наричайки опонентите на идеята рекетьори и обиждайки се на Борисов, че се подчинява на "прокопиевци". Премиерът резонно повдига въпроса защо се прави промяна в договора, преди да е приет планът за управление на Пирин. "Всички сме казали в предизборните си програми, и това, което сме говорили, че сме за втори лифт, но при ясни процедури и без нито метър гора или земя да бъде харизана за други цели", посочва той на колегите си.
"Да не забравяме, че Пирин е в ЮНЕСКО и трябва да видим разширяването допълнително на буферната зона какво влияние ще има и там", коментира и министърът на туризма Николина Ангелкова, която напомня, че подобни промени трябва да се съгласуват със световната организация. Тъй като неколкократно на заседанието се изтъква, че казусът е само между държава и концесионер и няма място за обжалване, вицепремиерът Томислав Дончев настоява всички процедури да се изпипат и с Ангелкова обясняват на колегите си, че всеки може да обжалва, а съдът преценява дали е заинтересована страна.
В крайна сметка Борисов успява да издейства отсрочка на решението за следващо заседание. "Аз не мога да разбера какъв е проблемът да изчакаме една седмица да си дойде министърът като за начало. През това време всичко да се качи на сайт, за да е спазена процедура за публичност. Казват, че не е качена. И да използваме тази една седмица, господин Симеонов, Каракачанов, министрите, заместник-министрите, които са по туризъм, екология - да се изговори още веднъж, да се поканят тези неправителствени организации и кажете ясно: "Излиза ли се от зоната? Не се излиза. Какъв подарък е това, като не е подарък?". Тогава вече с този аргумент ще го вкараме другата седмица или когато всички проблемни детайли са изчистени между двете страни. Това е най-важното нещо. Не искам съмнения и обвинения за подаръци! Четири години! Министърът на екологията имаше време да направи това и точно него да го няма, да си го защитава, не ми се вижда нормално", възмущава се той. Двете му вицета обаче остават неубедени - Симеонов гласува против отлагането, а Каракачанов се въздържа. Ведомството на Нено Димов обаче веднага пусна цялата документация по въпроса на сайта си.
Сметки
"Юлен" плаща нищожните 324 318.59 лв. годишно за ски зоната в Банско, става ясно от доклада за 2016 г. на комисията за текущ контрол на сключените концесионни договори към министъра на околната среда. Докладът е приет вчера на правителственото заседание. В него се изтъква още, че при "извършените проверки на място не са констатирани нарушения на концесионните договори", въпреки че от години е известно, че "Юлен" ползва 60% повече територия в Банско от описаното в договора и не плаща за това.
"Язаки" отвори трети завод в България. Общо 1000 души се очаква да работят до края на годината в новия завод на "Язаки България" в Димитровград, който вече работи. Това е третото и най-голямо предприятие в страната на японския производител на автомобилни кабелни системи Yazaki. Инвестицията в него е 50 млн. евро, а основният клиент на продукцията е Mercedes-Benz.
Досега в новото производство са наети 800 работници и служители, като плановете са броят им да продължи да расте. Колко бързо ще стане това ще зависи от поръчките от автомобилните производители, за които работи компанията.
Търсят се работници
Изграждането на завода в Димитровград приключи за около година, като междувременно компанията нае помещения в Стара Загора, за да може бързо да започне производство във връзка с нов договор. След приключване на строителството през септември производството беше прехвърлено в новото предприятие.
До края на 2018 г. компанията планира в завода да работят повече от 1500 души, а крайната цел е броят им да нарасне до 3000. Наскоро заместник-управителят на "Язаки" Владимир Седларски коментира за "Капитал", че наемането на максимално планираните работници ще зависи от продажбите на автомобили Mercedes-Benz.
"Язаки" продължава да наема хора в отделите производство, контрол на качеството, инженеринг, програмен мениджмънт, логистика, финанси, човешки ресурси и информационни технологии, казаха от компанията. Оттам уточниха, че най-голям брой ще бъдат наети на позицията оператор производство, която не изисква професионална квалификация и предишен опит, тъй като всички служители преминават през теоретично и практическо обучение. Стартовата заплата на операторите е около 750 лв. на месец, като сумата включва бонус възнагражденията и пакета социални придобивки (ваучери за храна, транспорт и т.н.). По думите на Фернанда Таварес от "Човешки ресурси" в "Yazaki Европа" преразглеждане на възнагражденията ще има в началото на всяка година съобразно тенденциите на пазара.
Мястото на новия завод беше избрано в близост до пътния възел Димитровград, така че компанията да може да си осигурява работници не само от града, но и от Хасково, Свиленград, Харманли и Първомай. Японската компания работи в страната от 10 години и е един от 10-те най-големи работодатели. По данни от отчета на дружеството броят на работещите се е увеличил с 350 до 4918 души в края на 2016 г., което е свързано с назначаването на нов персонал за завода в Димитровград.
Най-голямата фабрика
Във фабриката в Димитровград за пръв път в европейските предприятия на Yazaki ще се произвеждат кабелни инсталации за леки автомобили на Mercedes. Сега в Европа се произвеждат кабелни системи само за камиони с тази марка.
Заводът в Димитровград е разположен върху парцел от 64.5 дка. Самата сградата е с площ 30.4 хил. кв.м и включва над 19 хил. кв.м производствено помещение, складова и административна част, помещения за обучение, лаборатория и т.н. Това я прави най-голямата фабрика на японската компания в България.
Проектът беше изпълнен от плевенската строителна фирма "Хоризонт-Иванов", като намеренията бяха тя да инвестира в земята и сградата и след това да ги отдаде дългосрочно под наем на "Язаки". Справка в Имотния регистър показва, че производителя вече е сключил договор за наем за срок от 10 години със свързаната със строителя "Хоризонт рент". Заедно с това компанията е прекратила договора си за наем на помещенията в Стара Загора.
През миналата година "Язаки" отчете спад на приходите и печалбата си (виж таблицата). От отчета става ясно, че понижението на продажбите е резултат от завършилото производство на електрически инсталации за някои модели Renault, като намалението се очакваше да продължи и през 2017 г. В същото време са се увеличили продажбите на Ford Transit. Заради по-слабите продажби и по-ниската ефективност през миналата година компанията отчете и значително намаление на печалбата. С достигането на заложения капацитет на завода в Димитровград през следващите три години ръководството очаква производството да нарасне с около 60%.
ЕК предложи помощ срещу реформи за страни, които искат да приемат еврото. Страните от ЕС, които искат да приемат еврото, ще получат техническа и финансова помощ за реформи. За целта ще се използва съществуващата Служба за подкрепа на структурни реформи. Нейният бюджет ще бъде увеличен от настоящите 145 мнл. евро (2017 - 2020 г.) на 300 млн. евро.
Това стана ясно при представянето в Брюксел на пакета от мерки за по-дълбока икономическа интеграция на еврозоната. Целта на плана е валутният съюз да стане по-устойчив на бъдещи кризи. Предложенията на ЕК ще станат част от дискусията на лидерите на еврозоната за посоката на интеграция на валутния съюз на среща на 15 декември.
Едно наум
Важното послание за страни като България, които имат желание да приемат еврото, е, че еврокомисията е положително настроена за подобен тип разговори и е готова да окаже помощ.
"За да просперира, еврозоната трябва да бъде отворена. Ние трябва да подкрепим по всякакъв начин усилията на страните от ЕС, които желаят да предприемат пътуване за присъединяването към еврото", заяви комисарят Валдис Домбровскис, който отговаря за еврото и социалния диалог и е зам.-председател на ЕК.
Все пак трябва да се има предвид, че решаващ фактор кой да бъде поканен в ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната) са страните членки и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Новите мерки
В сряда ЕК представи и останалите си предложения за реформа на еврозоната. Едно от тях е Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ) да бъде преобразуван в Европейски паричен фонд, подобно на МВФ. Той ще продължи да помага на държави в затруднено финансово положение, но освен това ще действа като кредитор от последна инстанция с цел преструктуриране на неплатежоспособни банки. Новият фонд ще може да разработи нови финансови инструменти, например за стабилизация. Засега не е ясно какъв ще е неговият ресурс, нито как ще се пълни и какво ще е участието на отделните държави. Идеята е да бъде контролиран от Европейския парламент, а за да заработи по този начин, предложението ще трябва да се приеме от всички държави.
Комисията предлага и създаването на пост европейски министър на икономиката и финансите до 2019 г., който освен това ще е и председател на Еврогрупата. Той обаче няма да разполага със собствен бюджет, каквито идеи лансира френският президент Еманюел Макрон.
Затягане на дисциплината
На представянето на пакета от мерки присъства и еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер. Вероятно заради идеята изискванията, залегнали в Пакта за стабилност и растеж, да бъдат приети в законодателствата на всички държави членки. Според Politico EK иска да интегрира напълно националните ангажименти за по-строга фискална политика в договорите на страните членки, тъй като сега те са обвързани от междуправителствени споразумения. Това вероятно ще направи по-трудно обжалването на фискалните правила от правителствата. Те предвиждат бюджетният дефицит да не надхвърля 3% от БВП на страната, а съотношението дълг към БВП да е не повече от 60%. По принцип за неспазване на тези изисквания са предвидени глоби, които са до 0.5% от БВП на съответната държава, но досега не е налагана финансова санкция на нито една страна.
Сред другите предложения на комисията е функция за стабилизация, която има за цел запазване на нивата на инвестиции в случай на големи асиметрични шокове. Тук става въпрос за кризи, които засягат една държава, а не целия съюз, както случая с Гърция, обясняват от Брюксел.
Междувременно беше представено и проучване на Евробарометър за еврозоната, което показва, че 64% от отговорилите възприемат еврото като нещо добро за тяхната държава.
Спецпрокуратурата ще умува една седмица за оградата на границата. Получен е сигнал и от Елена Йончева, придружен с филмов материал за оградното съоръжение. Филмовият материал и сигналът веднага са препратени по компетентност на Специализираната прокуратура. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров на заседание на парламентарната правна комисия.
„Предстои в рамките на седмица наблюдаващият прокурор от Специализираната прокуратура да вземе решение на основата на тези данни дали да образува наказателно производство", заяви той. „Ако наблюдаващият прокурор вземе решение да образува наказателно производство при всички случаи ще бъде назначена експертиза. Тя трябва да даде заключение дали проектните стойности са неоснователни завишени", обясни Сотир Цацаров.
„Има преписка проверка през 2014 година по сигнал на Александър Ненков от ГЕРБ за нарушение при изграждане на заграждението в началния му етап. Сигналът е срещу Ангел Найденов, прието е, че няма нарушение и не е образувано досъдебно производство", припомни той.
„На 10 март 2017 година постъпва сигнал от Велизар Енчев. Същия месец е получена цялата проектна и конструктивна информация. На 7 юни 2017 година е получен междинният доклад от ДАНС. На 12 юни е получен сигнал от депутати от БСП, който е добавен към тази преписка", посочи главният прокурор и уточни, че Специализираната прокуратура е изискала становище от областните управители и от фирмите- проектанти за това как са ценообразували.
Петър Андронов: Банките са добре, когато вървят за ръка с бизнеса. "Банковият сектор е добре в годината, в която банките и бизнесът вървят ръка за ръка". С тези думи, цитирани от Investor, председателят на УС на Асоциацията на банките в България Петър Андронов приветства търговските и централните банкери за празника.
Той заяви, че след кризата банките са в "регулаторна хватка", която се твори по правилата на Брюксел, Лондон и Франкфурт и поиска българският регулатор да приложи това, което те правят. И за да бъде пределно ясен относно регулатора, илюстрира ситуацията с притча:
"На първия ден от Сътворението Бог създал слънцето, а Дяволът - Луната.
На втория Бог създал секса, а Дяволът му отвърнал с брака.
На третия Господ създал банките. Дяволът дълго време се чудел какво да му противопостави и накрая измислил Регулатора.
И след това четвъртият, петият и шестият ден преминали в регулации".
Андронов коментира и икономическия цикъл.
"В учебниците не пише нищо за фазата на растежа преди достигането на върха. Когато мислиш, че растежът е вечен, само твоята индустрия и благосъстояние се увеличават, но ти не си уникален. Хубавото е, че нашата икономика е жилава и устойчива, но не толкова, че да претърпи сътресения. Затова трябва да създаваме буфери", препоръча банкерът.
20 хил. коли се движат със сбъркани документи. Близо 20 хил. автомобила у нас се движат със сбъркани при регистрацията документи. Най-често това са грешни данни за вида на използваното гориво. Ако автомобилът например е бензинов, в талона му е записан дизелов мотор, показа проверка на „Монитор". Грешките са основно технически, допуснати при въвеждането от служителите на „Пътна полиция" през годините. Много хора обаче дори и не разбират за това, докато не бъдат подложени на по-щателна проверка на пътя.
У нас процедурата е ясно разписана - при установяване на нередности по регистрацията автомобилът се откарва в най-близкото районно управление, където се запечатва.
След това се назначава експертиза, която може да отнеме дори няколко месеца и едва когато се докаже, че всичко е наред, собственикът може да вземе обратно автомобила. В чужбина обаче нещата седят по съвсем друг начин. В съседна Гърция например такъв автомобил се конфискува моментално, тъй като властите там го разглеждат като краден и нелегален. За да си го получи човек обратно трябва да води дългогодишни дела. "Съветваме хората, които видят такава нередност в талоните си, да отидат в „Пътна полиция" по местоживеене и където е регистриран автомобилът. Там служителите са инструктирани при такава допусната грешка да сторнират стария талон и да връчват безплатно нов на собственика", обясниха от „Пътна полиция" за „Монитор".
Оттам потвърдиха, че е нормално да се допускат грешки, тъй като всеки ден в страната се регистрират хиляди коли. Бройката на тези със сгрешените данни пък постоянно намалявала, тъй като хората си подменяли талоните. Дори да не са го забелязали, при продажба или прехвърляне служителите откривали нередностите и подменяли свидетелствата за регистрация.
На каналите на КАТ обаче често пристигали и недобросъвестни собственици, които се опитвали да регистрират крадени коли и така спокойно да ги изнесат в страна извън Европейския съюз.
При последната реализация на „Икономическа полиция" в Пазарджик били открити големи количества документи менте, използвани при първоначална регистрация. Документите се използвали основно за сключване на застраховки, заплащане на дължими такси, подготовка на документи за регистрация и пререгистрация на МПС.
Органите на реда паралелно с тях проверили и една автокъща в Пазарджик. В офисите били открити множество бланки на договори за покупко-продажба на МПС, внесени от страни от Европейския съюз, както и други съпътстващи регистрацията на автомобили документи. Също така полицаите се натъкнали на непопълнени бланки на френски регистрационни талони. Установено е наличието на фактури на хартия и в електронен вид, удостоверяващи фиктивна продажба на коли между фирми и частни лица.
Комисар Бойко Рановски: Годишно 350 хил. автомобила сменят собственика си
Годишно в България над 350 хиляди автомобила сменят собственика си. От 27-и декември 2017 г. продавачите на коли вече няма да бъдат длъжни да представят пред "Пътната полиция" договор за покупко-продажба. Тогава трябва да заработи връзката между полицията и нотариусите, съобщи началникът на "Пътна полиция" комисар Бойко Рановски. "След 27-и декември купувачът на превозно средство, което е било регистрирано в България, както и купувачът - български гражданин, който е закупил превозно средство от Европа, в срок от един месец трябва да регистрира превозното средство", каза Рановски.
"До момента в действащия закон нямаше срокове, в които превозното средство да бъде регистрирано. Изтече ли едномесечният срок, ако не е извършена пререгистрация на превозното средство, не е сменено свидетелството за регистрация, той подлежи на санкция през втория месец, а след изтичане на втория месец - автоматично, служебно ще му бъде прекратена регистрацията", допълни още той.
Спират социалните помощи при 3 отказа за работа. Социалните помощи на безработните, които откажат предлаганата им от бюрото по труда работа, ще бъдат спирани. „Затягаме режима за хората, които отказват да работят. Ангажиментът на нашето правителство е всички хора да работят", обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Експертите все още умуват при колко отхвърлени предложения от бюрото по труда безработните ще останат без помощи. „Най-вероятно ще е при 3 отказа, за да не притискаме безработните да приемат предложение само за да не останат без помощи ", обясниха от ведомството пред „Монитор". Така придирчивите безработни ще загубят правото си на помощи за отопление, за наем или детски надбавки.
Данни на Агенцията по заетостта (АЗ) показват, че в края на октомври регистрираните безработни са били 220 172. Половината от тях търсят препитание повече от година, като основната причина за това е, че нямат образование и квалификация. Идеята на социалното министерство е експертите от бюрата по труда да предлагат работа на безработните на база на опита и уменията им.
И сега социалните спират помощите на безработните, но само на тези които не полагат общественополезен труд в рамките на 14 дни в месеца.
Размерът на помощта зависи от това с кого живее нуждаещият се, има ли деца или увреждания. За това социално слабите получават между 30 и 60 лв. за 56 часа общественополезен труд. За десетмесечието на годината 7104 социално слаби са останали без помощи за период от 2 месеца, защото са отказали да метат улици. На други 3000 човека помощите са преустановени за 2 години, защото се отказали да се трудят два поредни пъти.
Без помощи от държавата остават и семействата, чийто деца не посещават детска градина и училище. От началото на година до края на септември тази мярка е предприета за 8300 семейства. Отделно около 3000 непълнолетни майки получават детски надбавки в натура, вместо пари на ръка. С тези бонове родители могат да купят памперси, дрехи, учебници или тетрадки за детето си.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |