При фалит махат срока за искане на неплатени заплати. Депутатите са решили да поправят грешката си, която миналата седмица разплака омбудсмана Мая Манолова, и да премахнат давностния срок, в който работниците с неизплатени заплати и фалирал работодател могат да си поискат парите от държавния Фонд за гарантиране вземанията на работниците.
12-месечният срок, който може да се окаже пречка пред 5000 работници да получат изработените си, но неизплатени заплати от фалирали компании, ще бъде премахнат от поправките в Кодекса на труда, съобщи пред "24 часа" председателят на социалната комисия на Народното събрание Хасан Адемов.
"Има два варианта- да се свика ново заседание на социалната комисия или на второ четене в пленарната зала срокът да се промени", обясни той.
В сряда социалната комисия изненадващо прие на второ четене текстове, с които, вместо да реши проблема със забавените възнаграждения, постави нови пречки пред служителите.
Седем месеца депутатите искаха становища от институциите кой държавен орган да иска от съда процедура за обявяване на несъстоятелност на работодателите, ако са забавили заплатите на поне 30% от служителите си за повече от 2 месеца. Те избираха между НОИ, Главна инспекция по труда, а омбудсманът Мая Манолова предложи да ги подготвя. Финално бе избрана ГИТ.
В момента държавата няма как да задължи работодателите и кредиторите да поискат процедура по несъстоятелност. Оказа се обаче, че трудовите инспектори нямат ресурс да прилагат новите правила от 1 януари. Така управляващите и социалният министър Бисер Петков решиха, че те трябва да влязат в сила от 1 юни, за да бъдели назначени нови служители в инспекцията.
Наред с това обаче се запази 12-месечният срок, в който работниците с неизплатени заплати имат право да предявят претенции за обезщетения от фонда за гарантиране на вземанията. В момента този срок е три месеца.
Заради отлагането на новите дейности на ГИТ и заради този 12-месечен срок омбудсманът Мая Манолова се разгневи, че мерките ще останат без последствия, защото работниците от фалиралите търговска верига "Пикадили", "Макс Телеком" и др. фирми няма да могат да си получат невзетите заплати в размер на 30 млн. лв. Тя дори се разплака в парламента.
В петък Манолова изпрати и писма до всички шефове на парламентарни групи да я подкрепят в борбата й срещу некоректните работодатели.
"Всички тези проблеми могат да бъдат решени, защото във фонда има 270 млн. лв., а работниците имат да получават около 30 млн. лв.", обясни Хасан Адемов. Той е категоричен, че депутатите не са искали да затруднят работниците да получат заработеното.
"Идеята е да направим текстовете работещи, не да ги има на хартия, а хората да не могат да си получат парите. Достатъчно драматизъм има в ситуацията, защото хората не могат да чакат повече, но не може и да се нарушават законите", допълни Адемов.
Кандидат-купувачът на "ЧЕЗ България" - "Фючър енерджи", излиза от пазара на ток. Само месец след като "Фючър енерджи", заедно с индийски партньор подаде най-високата оферта за закупуване на активите на ЧЕЗ-България, енергийният търговец изненадващо изпадна в неплатежоспособност. В края на миналата седмица той е поискал от "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) незабавно да бъде отстранен от пазара на електрическа енергия в България. От публичния регистър на търговските участници, регистрирани като координатори на стандартни балансиращи групи, се вижда, че "Фючър енерджи", която е била вписана в него още през 1 май 2013 г., ще излезе от пазара на ток в 00:00 часа на 2 декември.
Изненадващото развитие (поне допреди няколко седмици нямаше данни за проблеми при търговеца) повдигна въпроси дали решението на "Фючър енерджи" да излезе от пазара на електроенергия не било предизвикано от конкуренти за бизнеса на ЧЕЗ. Или обратно, дали компанията не се е опитвала да се спаси от ликвидните си проблеми, придобивайки най-голямото като приходи енергийно дружество в България.
Какво се случи на "Фючър енерджи"
Засега отговорът е, че по-скоро дружеството е изпаднало в неплатежоспособност, тъй като прогнозите му за движението на енергийните цени не са сбъднали и търговецът не е можел да изпълни договорите с клиентите си.
Според участници на пазара ключови доставчици са прекратили договорите си с "Фючър енерджи", като в същото време в балансиращата му група са натрупани огромни небаланси. За първи път сигнал, че има проблем в дружеството се появи на 24 ноември, когато стана ясно, че то не е погасило "Задълженията към обществото" (специална такса плащана от потребителите на електроенергия) към НЕК.
Собственикът на компанията Валентин Христов не беше намерен за коментар, а други енергийни търговци твърдят, че докато не се преодолее кризата се въздържат да обсъждат случващото се на пазара. Така че засега е трудно да се дадат еднозначни отговори на въпроса за конкретната причина довела до неплатежоспособността на "Фючър енерджи".
Както означава да фалира енергиен търговец
Това не е първият случай, в който енергиен търговец излиза от пазара. Преди две години това се случи с "Енемона Ютилитис", която вече е обявена във фалит. Още няколко по-малки търговеца на ток бяха изкарани от пазара на балансираща енергия от ЕСО през последната година.
По процедура клиентите на този търговец на ток автоматично са прехвърлени към доставчика от последна инстанция - НЕК. Т.е. те няма да имат непосредствени проблеми за снабдяването им с електроенергия. Според сайта на "Фючър енерджи" то доставя електроенергия на над 5000 компании. Цената на електроенергията, която закупуват от НЕК, обаче ще поскъпне, но клиентите относително бързо могат да си намерят нови доставчици.
Кои са "Фючър енерджи"
Компанията, чийто собственик е Валентин Христов, доставя електроенергия за България, Македония, Сърбия и Албания. Досега изглеждаше, че дружеството се представя добре на пазара на електроенергия. Според консолидирания отчет за 2016 г. приходите му са 52 млн. лв., а нетната печалба е 1.2 млн. лв.
Новината е наистина изненадваща на фона на това, че в началото на този месец "Капитал" научи, че именно "Фючър енерджи" е бил одобрен за купувач на най-големия частен енергиен актив в страната - този на ЧЕЗ. Българският търговец беше подал оферта заедно с индийската India Power Corporation Ltd (IPCL), която е част от група с бизнес за около 10 млрд. долара. Ценовото им предложение за най-голямото електроразпределително дружество, което обхваща територията на Западна България и обслужва близо 3 млн. потребители - на снабдителното предприятие "ЧЕЗ електро" и търговеца на електроенергия "ЧЕЗ трейд", беше над 300 млн. евро.
По информация на "Капитал" на кандидата е бил даден срок от 3 месеца - до януари, да постигне съгласие по договора за покупко-продажба. Сред конкурентите на "Фючър енерджи" и индийската компания беше Христо Ковачки и пазарджишката "Инерком", Energo-pro и консорциум между "Приста ойл" и турската STFA.
Доколко сегашното искане до ЕСО може да се окаже решаващо за изхода на тази сделка засега не е ясно.
Кой е Валентин Христов
Що се отнася до бизнеса на самия Валентин Христов, до началото на 2016 г. той се занимаваше основно с хладилни инсталации главно за вериги магазини и бензиностанции.
Компанията му "Магнум 7", с приходи от 18 млн. лв., стана собственост на австрийската Hauser. Той запази дял от 10% в дружеството. "Хладилните" му клиенти са и първите при дебюта му в търговията, която постепенно се разраства и в Сърбия, Албания и Македония.
Машинен инженер по образование, всъщност Христов е сериен предприемач - сред начинанията му в миналото са минералната вода "Банкя" и компанията за дигитален широколентов печат "Типо принт".
Предприемаческата среда се подобрява, но България още е на дъното в Европа. България е третата страна в света и втората в Европа по подобрение на индикаторите си за предприемачество през последната година. Макар като цяло да остава в средата на класацията, показателите й значително се повишават, с което се изкачва с 13 позиции в Глобалния предприемачески индекс на GEDI (Глобалния институт за развитие на предприемачеството) и заема 69-а позиция от общо 137 държави. В Европа обаче е по-близо до дъното. Най-голям прогрес страната прави по индикаторите за иновации и умения за стартиране на бизнес.
Покачването в глобалната класация е донякъде очаквано, след като публикуваното наскоро второ национално проучване на GEM показа, че делът на българите, които се заемат с предприемачество, е нараснал от 3.5 на 4.8%. Индикаторите на GEM формират над половината от глобалния индекс, а останалите показатели са от проучвания на различни международни организации.
САЩ остават начело на световната класация за четвърта поредна година. В рамките на Европа най-добре се представя Швейцария, която се нарежда на второ място в глобалния индекс.
Къде е България
Глобалният предприемачески индекс измерва както качеството на предприемачеството, така и доколко добре е развита предприемаческата екосистема в дадена страна, като се базира на 14 компонента (стълба). В ранкинга за 2018 г. България подобрява общата си оценка с 5.1 точки, достигайки 27.8 точки (22.7 в миналогодишния индекс). За сравнение, лидерът САЩ има 83.6 точки. Това нарежда страната на 69-а позиция (82-ро място за 2017 г.) и я поставя в компанията на Индия и Панама (виж таблицата). В рамките на Европа България заема 32-ро място от 38 държави, участващи в индекса.
В сравнение с миналата година страната значително подобрява показателите си за продуктови и процесни иновации, които отразяват способността й да разработва нови продукти и да интегрира нови технологии в бизнеса. Процесните иновации са и най-силната страна на България според индекса за 2018 г. В същото време страната все още се справя зле по отношение на възможностите за стартиране на бизнес - както като способност на хората да ги идентифицират, така и като институционална среда, която да позволява те да се случат, въпреки че този показател леко се повишава.
Това е втората годишна класация, в която България е включена с данни от национално изследване. През 2016 г. тя беше на 46-а позиция, но мястото беше определена въз основа на усреднени GEM данни за Румъния и Черна гора, както предвижда методологията на индекса, а не на реално измерени показатели.
Световните лидери
На челни позиции в глобалния индекс остават англосаксонските, северните и западноевропейските държави. Десетте водещи държави в света по предприемачество затвърждават модела, който се наблюдаваше и миналата година, а именно, че страните с по-високи доходи имат по-добре развита предприемаческа система.
Най-голямата изненада в тазгодишната класация е, че Обединеното кралство се изкачва от 8-а на 4-а позиция, а Швеция слиза от 4-а на 9-а позиция. Тъй като резултатите на водещите държави са много близки, малките вариации в точките от година на година могат да доведат до сравнително голяма промяна в позицията в топ 10, пише в изследването. Макар и с вътрешни размествания, като цяло лидерите в класацията остават почти без промяна. Единственото изключение е изкачването на Франция от 13-а на 10-а позиция и отпадането на Холандия от водещата десетка (11-о място за 2018 г.).
Какво се променя
Индексите на отделните страни в световната класация се повишават средно с 3% спрямо миналата година. По региони най-висок резултат отчита Азиатско-тихоокеанският регион. Европа поддържа стабилни високи резултати по отношение на въвеждането на технологии и навлизането на външни пазари (интернационализация) и значително подобрява показателя си за умения за стартиране на бизнес. Северна Америка, която има два представителя в глобалния топ 3 (Канада е на трета позиция), се представя най-силно по показателите за възприятие за възможност и поемане на риск.
Като цяло в света показателите за продуктови иновации се повишават с 22% спрямо миналата година, а тези за умения за стартиране на бизнес - с 11%. Това според авторите на изследването показва, че световното население става по-образовано и открива повече възможности за създаване на нови продукти. Леко понижаване (под 2%) се наблюдава в индикаторите за културна подкрепа (т.е. как се гледа на предприемачеството в дадена държава), човешки капитал, конкурентоспособност, интернационализация и рисков капитал. Заключението на авторите е, че някои аспекти на предприемачеството са станали по-трудни през последната година, но предприемачите чудесно се справят с това предизвикателство, като придобиват нови знания и подобряват капацитета си за иновации.
Европа
Седем от десетте държави с най-висок индекс в глобалната класация са европейски, но от големите страни в топ 10 попадат само Обединеното кралство и Франция. Германия е 15-а, а Испания и Италия са съответно на 34-о и 42-о място. Начело на регионалната класация стоят северните държави, докато източноевропейските са на дъното. Обединеното кралство, България, Италия, Полша и Ирландия са подобрили резултатите си с поне 3.5% спрямо миналата година, което ги поставя в топ 10 на страните с най-голям ръст в класацията в света.
Като цяло Европа повишава индекса си с 3.4% за 2018 г. Европейските държави отчитат високи резултати по отношение на уменията за стартиране на бизнес, което се дължи на широкия достъп до висше образование. Най-голямата слабост на региона е предприемаческата мрежа, въпреки че резултатът му е над средния за света. Резултатите на Европа са добре балансирани по всички показатели на индекса, което означава, че един по-широк микс от политики би имал по-голям ефект върху цялостното представяне, отколкото фокусирането върху една област, посочват авторите на изследването.
Бездействието на парламента спасява чиновници с конфликт на интереси. Кметове, общински съветници, данъчни шефове, зам.-министри и други висши чиновници масово се отървават от глоба за конфликт на интереси, показа проверка на "Сега". Заради непълния си състав Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) вече над 4 г. не успява да вземе решения по сигнали, когато има разногласие между членовете й. Затова в такива случаи се изчаква и преписките се прекратяват по давност, потвърдиха от комисията в отговор на въпроси на "Сега". Органът, финансиран щедро от данъкоплатците, трябва да е крайъгълен камък на бъдещата антикорупционна мегаагенция.
Причината за абсурдната ситуация е, че по закон решенията се взимат с мнозинство от поне трима от петимата членове. В момента членовете на комисията са трима. Когато гласовете се разделят два на един, решение не може да се вземе.
От октомври 2013 г., когато комисията остана с непълен състав, досега проблемните казуси са 65, казаха от комисията. От тях 18 проверки вече са прекратени по давност. Същата ще е съдбата на останалите. Това са случаи, в които част от членовете на комисията са гласували, че има конфликт на интереси, но някой е "против" и не може да се вземе единодушно решение.
КПУКИ е с двама членове по-малко от скандала с Филип Златанов и тефтерчето му, в което според прокуратурата той си записвал кои политически противници на ГЕРБ да бъдат ударени. Тогава никой не беше назначен на местата на Златанов и на напусналата Сабрие Сапунджиева. Временният председател на КПУКИ Николай Николов заяви пред "Сега": "От 16.10.2013 г. комисията заседава в състав от трима души, като от тази дата на НС му е служебно известно, че тя работи в непопълнен състав. Това обстоятелство е отбелязвано както в годишните ни доклади, така и в ежегодните доклади на ЕК".
В решенията на комисията, които са публични, са описани подробно производствата, по които членовете й са били на противоположни мнения. Сред тях е проверката на сигнала срещу бившия кмет на Хасково Георги Иванов. На 19 октомври тя бе прекратена поради изтичане на давност. През февруари и.д. председателят Николай Николов, Катя Станева и Паскал Бояджиев не са гласували единодушно. От ведомството отказаха да отговорят кой как е гласувал по този казус. Сигналът срещу Иванов е от май 2014 г. Комисията е установила въз основа на данни и от прокуратурата, че през април 2012 г. кметът сключва спогодба с фирма да й изплати 2.51 млн. лв., за да не се стига до съдебно дело срещу общината. Същия ден съпругата на Иванов продава на същата фирма за 1.32 млн. лв. дяловете си в друго дружество, които купува няколко дни по-рано само за 5000 лв.
Друг сигнал, прекратен през ноември след разнобой в комисията, е за конфликт на интереси на общинския съветник в Мездра Цанко Петков. През 2012 г. общинският съвет гласува да се вземе дългосрочен заем от над 800 000 лв. за изпълнение на проект "Корекция на река Боденска". Основен изпълнител на проекта е компанията "Инертстрой Калето", в която Петков е съдружник с 47 на сто от капитала и е член на съвета на директорите. Въпреки това той участва в гласуването и подкрепя поемането на дълга, установява комисията.
Тя е прекратила по давност и сигнал срещу директорка на Бюро по труда, подаден през 2013 г. Тя сключва договор по европейска програма с районна потребителска кооперация, в която е член, и подава декларация за конфликт на интереси, след като изтича срокът.
Поради разнобой при гласуването и давност КПУКИ прекрати сигнала срещу кмета на Банско Георги Икономов, срещу управителя на общинското "Паркинги и гаражи" Димитър Даутов, общинския съветник Александър Краваров, бившия председател на общинския съвет Владимир Колчагов и бившия зам.-кмет Сашка Въчкова. Комисията установява, че Икономов и Колчагов създали рибарско дружество, на което бил даден на концесия язовир "Белизмата" за 5 г. срещу наем от 90 лв. месечно, който по-късно е повишен до 111 лв. По-късно рибарското дружество станало търговско и бил създаден търговски обект, от който двамата печелели. Икономов гласувал на жена му да се отпусне общинска земя на ниска цена. Той спечелил търг за почивна станция на министерството на земеделието. Зетят на Колчагов спечелил търг за ремонта на читалището на стойност 1.5 млн. лв. и търг за изграждане на велоалея между Банско и Добринище.
КПУКИ е прекратила и производството срещу кмета на Пловдив Иван Тотев за това дали мероприятия на общината се провеждат в хотела на неговото семейство. Сигналът е от 2013 г., още тогава Тотев е изслушан и се установява, че с негов подпис са одобрени плащания към хотела на майка му за десетки хиляди левове, пише в решението. Въпреки това гласовете на тримата членове на комисията се разделят и се изчаква давността.
Неотдавна е прекратено и производството, заради което бе уволнена шефката на софийската областна дирекция "Земеделие" Христина Стойкова. Разследване на Нова тв разкри, че дъщеря й е получавала евросубсидии да се грижи за пасища, въпреки че не е отглеждала животни. Тя била регистрирана в Челопеч, където площите са одобрявани от областната дирекция "Земеделие". Стойкова е била член на комисия, която е разрешила промяна в предназначението на земеделска земя, върху която е построена къща за гости, регистрирана на името на фирма, в която участвали родителите й. През 2016 г. КПУКИ прави опит да прекрати производството поради изтичане на срокове. До решение тогава не се стига, защото гласовете се разделят. В края на септември т.г. делото е закрито окончателно.
Оправдани
КПУКИ прекрати сигнал срещу Паскал Желязков, директор на диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт към агенцията за храните. Установено е, че назначил комисия от свои подчинени и се явил пред нея като единствен кандидат в конкурс за професор. Според КПУКИ няма конфликт на интереси. Прекратено е делото срещу шефа на НСИ Сергей Цветарски и заместничката му Диана Янчева. Цветарски е проверяван дали води съпругата си на служебните си командировки в чужбина и дали използва служебните автомобили и материалната база на института за лични цели. За Янчева е сигнализирано, че включва роднини в изследванията на НСИ, за да им осигури доходи. Този сигнал не е разглеждан, тъй като липсвал подписът на подателя, а фигурирали само двете му имена.
Всички органи за контрол са се провалили с КТБ. "Корпоративна търговска банка е проблем от такова естество, от такъв мащаб и на такова ниво, че нито една система за контрол, която е под най-високото (политическо) ниво, не може да се справи с него. Можем да наричаме модела с различни имена, но това, което трябва да търсим, е проблемът с върховенството на закона и проблемът с корупцията. Това е фундаменталният проблем на България, който ние 27 години не адресираме."
Горчивият извод е на асоциация "Прозрачност без граници". Той се основава на обширното проучване "Оценка на системата за почтеност в банковия сектор в България", което анализира поведението на всички институции, призвани да контролират банковия сектор, в периода 2009-2014 г. Изследването е провокирано от гръмотевичния фалит на КТБ.
Проучването дава най-слаба оценка на одиторите, които са проспали отпускането на рискови кредити и не са подавали сигнали за нередности до Комисията за финансов надзор (КФН), ДАНС, прокуратурата.
Според авторите на анализа много зле се представя и БНБ - при това не поради липса на ресурси и експертиза, а защото е била подвластна на "външно политическо влияние" и защото й е куцала организацията на работа. Коренът на проблема е в модела, по който се избират шефовете на БНБ, КФН и Комисията за надзор над регистрираните одитори. Обикновено постовете се заемат от политически фигури, идващи от средите на управляващите - като доскорошния управител на БНБ Иван Искров, бивш депутат от НДСВ, пишат те.
Експертите на "Прозрачност без граници" подчертават "безкритичния подход" на БНБ към подаваните от КТБ периодични отчети и необяснимото намаляване на инспекциите на място. През 2014 г. са били проверени едва 5 кредитни досиета. Има и фрапиращи примери на злоупотреба със служебна информация и конфликт на интереси - шефът на "Банков надзор" в БНБ Нели Кордовска например закрива депозита си ден преди затварянето на КТБ, при това след работно време.
Комисията за финансов надзор не се е взирала особено в данните за качеството на активите на КТБ и в схемите за набиране на финансиране.
Кризата "КТБ" е разкрила дефекти в работата на Народното събрание, констатира проучването. Парламентът приема формално и без дискусия годишните доклади на надзорните институции. От комисията за одиторите от години сигнализират, че е необходимо да се променят правилата в тяхната сфера, но никой не откликва. Но най-големият грях на депутатите е, че слагат начело на надзорните органи партийни и политически зависими кадри.
На фокус в анализа на "Прозрачност без граници" е и самата КТБ, управлявана почти еднолично от Цветан Василев - едновременно мажоритарен собственик и председател на надзорния съвет. Това е било в пълен разрез с правилата, но БНБ не го е забелязала. Самата банка системно е подавала недостоверни, неточни и непълни данни пред надзорните институции.
Дейността на КТБ по влогонабиране, кредитиране и инвестиции е била твърде непрозрачна и пълна с нарушения. Практиката, която оказва критично лош ефект, е била сложната плетеница от свързани с Цветан Василев фирми и персони, които са взимали заеми от КТБ за различни за икономически, медийни и дори политически проекти - като партията на Бареков.
Ни чул,ни видял
Дефицити се наблюдават във всички разгледани институции, заключават анализаторите. Сред най-съществените проблеми е драстичното разминаване между законово разписаните правила и процедури и практическата им реализация. Както и формалната независимост на надзорните органи, които реално се оказват под влиянието на нелегитимни политико-икономически интереси. Причината трябва да се търси както в изредените вече фактори, така и в пасивността на органите, нежеланието им да поемат инициативата и липсата на взаимодействие помежду им. Крайният резултат е провал при защитата на публичния интерес по отношение на банковия сектор.
Колите на лизинг скочиха с 21,7%. Сериозно се увеличават продажбите на коли на лизинг. В края на септември лизинговите дружества са отпуснали 1,146 млрд. лв. за покупка на леки коли, което е ръст с 21,7% (204,6 млн. лв.) за година, показват данните на БНБ. Като при лизинга на коли за граждани има доста по-голям ръст, отколкото при отпуснатите средства за бизнеса.
Една от причините за това е по-строгият контрол от страна на НАП за плащането на "данък уикенд". След като от началото на 2016 г. данъчните следят по-внимателно дали един автомобил се използва само за служебни цели, или и за лични има тенденция все повече нови коли да се купуват от името на човека, който реално ги кара, а не като служебни. За собствениците на фирми вече е по-изгодно да си купят лична кола, вместо да отчитат всеки месец доколко служебния автомобил се ползва и за лични нужди за да платят "данък уикенд".
Общият размер на вземанията на лизинговите дружества в края на септември е 3,534 млрд. лв., което е годишен ръст със 7,8% (255,5 млн. лв.). От тях 3,369 млрд. лв. са отпуснатите средства по финансов лизинг (при който след изплащане на всички вноски лизингополучателят става собственик на автомобила, машината или другите активи). Сключените през третото тримесечие нови договори за финансов лизинг са в размер на 401,4 млн. лв., което е ръст на годишна база с 8,5%. Вземанията по договори за финансов лизинг на товарни и лекотоварни автомобили са общо 1,112 млрд. лв. към края на септември, като за година се увеличават с 5,8% (60,8 млн. лв.). Делът им в общия размер на вземанията по финансов лизинг се понижава до 33%, в края на септември, при 33,2% година по-рано. Отпуснатите средства за лизинг на леки коли са 1,146 млрд. лв., което е 34% от общия обем на финансовия лизинг.
Така за първи път лизингът на коли надминава този на товарни автомобили.
Вземанията по договори за финансов лизинг на машини, съоръжения и индустриално оборудване в края на септември са 674,2 млн. лв., като нарастват само с 1,3% за година. А относителният им дял се понижава до 20% от общия обем на отпуснатите средства.
Макар лизингът за бизнеса да е значително по-голям по обем спрямо средствата за гражданите, по-голям ръст има в сектора на домакинствата. Като сред причините затова е както "данък уикенд", така и факта, че хората са по-уверени в доходите си и взимат повече заеми и коли на лизинг. В края на септември вземанията по финансов лизинг от бизнеса са 3,021 млрд. лв., което е годишен ръст с 4% (115,4 млн. лв.). Докато вземанията от домакинствата са 335,2 млн. лв., което е годишно увеличение с 32,3%.
Най-предпочитани са лизинговите договори със срок от 1 до 5 години. В края на септември техният общ размер е 2,476 млрд. лв., което е ръст с 11,1% за година. Делът на лизинговите договори между 1 и 5 години се увеличава до 73,5% от общия обем на финансирането, при 70,3% година по-рано.
МОН олекотява ученическите раници. Министерство на образованието и науката вече предприема мерки за олекотяването на ученическите раници. За нас това не е кампания, а целенасочена политика. Това каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова на извънреден брифинг.
Зам.-министърът отбеляза, че още от началото на учебната година се провеждат срещи с издателствата именно с такава цел. "Предвиждаме от една страна да се въведе възможност за разделяне на учебниците, когато това е необходимо - когато учебникът е с голям обем работа. От друга страна Национална програма за увеличаване на шкафчетата, в които да се оставят учебниците, помагалата, екипите по физическо, така че да не се носят всеки ден", заяви Таня Михайлова.
Тя обърна внимание, че когато се говори за тежестта на раниците, трябва да се отбележи, че в тях няма само учебници, а и тетрадки, допълнителни помагала и всичко, което един ученик носи в училище.
"Много бих искала да се знае, че това е наша обща отговорност - не само на МОН, на всички колеги училите, които са ангажирани с този проблем. Също така и на родителите. Ако ние взимаме решение на административно ниво, то учителите взимат решение на институционално ниво - на ниво училище", каза още зам.-министърът. Михайлова добави, че се предвиждат разговори с учителите, защото по думите ѝ има безкрайно добри примери за учители, които работят в час с учениците без учебник, а вкъщи децата използват учебника за самоподготовка и го носят в клас само при необходимост.
"Друг важен проблем е да не се увеличава броят на помагалата, когато не са задължителни. В тази насока също работим", каза още тя.
По думите ѝ много важно е съдействието от страна на родителите, защото ученическата раница в по-малките класове се подготвя именно с тяхна помощ.
Всяка трета кандидат-бавачка баба на детето. Всяка трета кандидат-бавачка по субсидираната програма „Родители в заетост" иска да гледа собственото си внуче.
„Около 30% от кандидатите признават, че се регистрират в бюрото по труда само за да могат да бъдат наети за детегледачки на внучетата си", обясниха пред „Монитор" от столичното бюро по труда „Възраждане".
Програмата „Родители в заетост" ще осигури детегледачки на семействата, чиито деца не са били приети в ясла или градина. Приоритет на държавата ще бъдат самотните родители и семействата на деца с увреждания. За детегледачки по схемата „Родители в заетост" могат да кандидатстват и безработни майки. Плановете на социалното министерство са да бъдат осигурени бавачки на над 1500 семейства останали без място в детско заведение.
В цялата страна желаещите да наемат помощница обаче са 2119, а кандидат-бавачките са 1950. „Във Варна повече от 150 семейства са дали заявление за участие в схемата, а броят на кандидат-детегледачите е няколко пъти по-висок", заяви шефът на Регионалната дирекция по заетостта Божидар Михайлов.
Семействата сами ще избират детегледачките след лична среща с всеки един кандидат, което дава възможност на родителите да изберат именно свой роднина. Социалното министерство ще осигури по 460 лв. за 8-часов работен ден на детегледачките за период от 18 месеца. В случай че родителите изберат непознат за бавачка, чиито грижи за детето обаче са по-скъпи, семейството ще трябва да доплати разликата в заплатата.
„В София детегледачките за пълен работен ден вземат между 700 лв. и 800 лв. Абсурдно е квалифициран човек да се съгласи да работи на минимална заплата", твърди собственичката на агенция за бавачки Ивелина Станоева.
От кандидатите за детегледачки по схемата „Родители в заетост" не се изисква квалификация и опит на подобна позиция. Единственото условие е да са регистрирани в бюрото по труда. „Сред кандидатите има доста бивши детски учителки. Някои от тях са вече пенсионерки, които търсят допълнителни доходи", обясниха от Агенцията по заетостта (АЗ). Бюджетът на пилотната схема „Родители в заетост" е 20 млн. лв. „Ако след включване на одобрените родители по проекта има наличен финансов ресурс, ще обявим нов прием за набиране на заявления от родители", обясниха от АЗ.
Плащат на лекарите по австралийска схема. На болничните лекари да бъде заплащано по нова схема, каквато се прилага в Австралия. Те ще получават повече средства, тъй като занапред ще лекуват не само основното заболяване на пациента, с което той е приет по клинична пътека, но и съпътстващите. Това става ясно от проект за изменение на Наредбата за въвеждане на Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, който вече е публикуван от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.
Сега при постъпване на болен със спукана язва в болница например, но страдащ и от високо кръвно, здравната каса плаща на лечебното заведение по клиничната пътека за лечение само на язвата, но не и на хипертонията. По този начин лечебните заведения трупат дългове или се налага да приемат и изписват пациент по две-три клинични пътеки в рамките на няколко дни, за да могат да лекуват всичките му заболявания, припомниха запознати.
Австралийският модел, който се нарича диагностично-свързани групи, ще замени клиничните пътеки. Част от него беше закупен от България още през 2011 г., когато бяха създадени и кодовете на диагнозите по които те да се отчитат след въвеждането му. Бяха обучени и специалисти от здравната каса и Центъра за опазване на общественото здраве и анализи. То обаче не беше въведен тогава, тъй като изчисления на финансови експерти показаха, че ако това се случи, бюджетът за здравеопазване трябва да се увеличи близо с 50 процента.
Проектът, предлаган от Министерството на здравеопазването сега предвижда промяна на кодовете на заболяванията, както и обучение на лекари и сухи тренировки, в които те паралелно с останалата си работа и отчитане по клинични пътеки, да се отчитат и по новата система още преди тя да бъде въведена. Целта е, когато това се случи, медиците да са готови, поясни пред „Монитор" директорът на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи д-р Христо Хинков. Въвеждането им няма да повиши разходите нито на здравната каса, нито на Министерството на здравеопазването, тъй като голяма част от работата е свършена още преди пет години. По първоначалните изчисления на Световната банка разходите следваше да скочат с 1,5-2 пъти, ако се започваше от А и Б, допълни д-р Хинков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |