Въпреки ЕК българските агенции не очакват нов имотен балон. Въпреки покачването на цените няма опасност от нов балон на имотния пазар. Сериозен растеж или пък срив на цените през следващата година не се очаква. Това каза вчера Люба Атанасова, изпълнителен директор на една от големите агенции за недвижими имоти в България - "Имотека". Коментарът й идва седмица след като Европейската комисия (ЕК) предупреди за обезпокоителен растеж на цените на жилищата у нас.
Тревожният сигнал за силно надценен пазар на имоти бе отправен от ЕК за първи път след влизането на страната ни в ЕС. Цените на жилищата у нас растат с едни от най-ускорените темпове през последните две години в Европа, което е обезпокоително на фона на високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата, отчетоха експертите на еврокомисията в последния си доклад за страните с прекомерни макроикономически дисбаланси. Както в. "Сега" писа, по данни на Евростат през втората половина на 2016 г. цените на жилищата са скочили с 12%, а през първото и второто тримесечие на тази година - с по над 8%. Подобни двуцифрени ръстове бяха отчетени преди 10 години, след което се стигна до срива на имотния пазар от 2008 - 2009 г.
Дни след предупреждението от ЕК от друга голяма имотна агенция - "Бългериан пропъртис", отбелязаха, че поскъпването на жилищата поне в София се забавя и вече се наблюдава стабилизиране на цените в този сегмент. От "Адрес" също отговориха на въпрос на "Сега", че няма данни за "имотен балон". Очакванията са цените за следващата година, както и по-високата активност на пазара, да се запазят. Силен ще остане и интересът към новото строителство, тъй като предлагането все още не е задоволило напълно търсенето на този тип имоти. От "Имотека" също не прогнозират по-нататъшен сериозен растеж на цените през 2018 г. По техни данни ръстът на цените в София за реални сделки е между 2 и 4%, и то само за определени райони.
Последните данни за столицата сочат средни цени от около 1000 евро на квадратен метър, а в центъра и някои южни квартали цените достигат 1500 - 3000 евро. Дори и за нови проекти, които са на фаза изкоп, вече има оферти за 1000 - 1500 евро на квадратен метър в определени райони. Подобни цени са изключително рискови, защото се прекрачва разумният срок за изплащане на инвестицията, коментираха финансисти. Според информацията на "Имотека" търсенето на имоти именно с инвестиционна цел обаче продължава. 50% от клиентите предпочитат центъра на столицата заради добрата инфраструктура и най-вече заради инвестиции, чрез отдаване под наем, включително и с платформи за споделено ползване. От тези услуги се възползват най-вече чужденците. Благодарение на нискотарифните авиокомпании и значителния брой туристи, които посещават България, възможностите за отдаване на имоти под наем са изгодни. Според "Адрес" възвращаемостта от имоти в София може да достигне 5-6 на сто.
В исторически план в момента сме свидетели на най-ниските лихви по-кредитите, коментираха от "Имотека". Заради ниския процент на лихвите по депозитите инвестицията в имот се очертава като добър вариант за запазване на стойността на спестяванията. Интересна тенденция е, че намалява делът на хората, които очакват пълно финансиране от банките. Около 40 - 50% е външното финансиране, останалото се покрива с лични средства, според наблюденията на агенцията.Това често е обвързано с двойна сделка - продажба на стар имот и покупка на нов. Малък е делът на надценените апартаменти при продажба на имоти - около 2%.
Качеството на имотите, които в момента се строят, е много по-високо от преди, смятат от агенцията. Инвеститорите в строителство вече се съобразяват с желанията на клиентите. Купувачите вече не избират имотите по цена. Водещ е начинът на живот в определен район, среда и качеството на имота. Не са се оправдали и прогнозите да се търсят по-големи жилища. Купувачите продължават да залагат предимно на двустайни апартаменти, като цената на новото строителство в София не пада под 900 евро на квадратен метър.
Протестиращи поискаха замразяване на цените на водата. Недоволни граждани и общински съветници от София организираха протест пред сградата на Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР) вчера, докато регулаторът обсъждаше поскъпване на водата в 15 града от Нова година. Увеличението на цената на ВиК услугата в столицата от 1 януари трябва да бъде с 0.16 лв., или 9.45%, според одобрения бизнес план на концесионера "Софийска вода". Повишение ще има и за потребителите в Смолян, Пловдив, Варна, Силистра, Кърджали, Русе, Перник, Монтана, Шумен, Сливен, Бургас, Ямбол и Враца. Предвиденото увеличение за Варна е 7 стотинки за кубик. Най-голямо - с 20%, е увеличението на водата в Ямбол, както и във Враца - с 13%.
Окончателно КЕВР ще обяви решението за новите цени на ВиК услугите за 2018 г. на 15 декември.
Протестиращите настояха за мораториум върху поскъпването на водата. "Досега не беше отразено мнението на много от гражданите в София и на Столичния общински съвет", каза Борис Цветков, общински съветник от БСП. Той припомни, че има висящо дело по бизнес плана на "Софийска вода". "КЕВР не трябва да увеличава цените поне за София, преди да изчака изхода на делото", заяви той.
Малко вероятно е обаче регулаторът да приеме цени, които да се различават от заложените по план. Така, ако КЕВР одобри повишението, от 1 януари столичани ще плащат по 2.31 лв. за кубик с ДДС вместо както досега - по 2.15 лв. за кубик с ДДС. Последното поскъпване на водата в София бе през април тази година - с 18% - въпреки несъгласието на Столичната община, която е съдружник в "Софийска вода", и протестите срещу КЕВР. Дни след влизането в сила на решението Върховната административна прокуратура заяви, че ще провери договора на общината и концесионера. Магистратите смятат, че определената норма на възвръщаемост, т.е. печалбата на ВиК дружеството от 17%, е твърде голяма и не е съобразена с възможностите на потребителите.
Малка, но важна подкрепа за еврозоната. Предложеният от Европейската комисия тази седмица механизъм за подкрепа на страните в Европейския съюз, които искат да приемат еврото, едва ли ще зарадва тези, които са очаквали сериозна помощ.
От средата на септември, когато председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви, че се подготвя подобен инструмент, европейската бюрокрация подгряваше напрежението. Комисарят на икономическите въпроси Пиер Московиси дори обяви, че това ще бъде оферта, на която не може да се откаже.
Сега става ясно, че поне в краткосрочен план тази помощ ще бъде повече от символична. Новият инструмент всъщност е не особено умело препакетиране на така или иначе съществуваща програма.
Все пак усилията на ЕК да намери някакъв начин, с който да демонстрира подкрепа, показва, че страните, които желаят да тръгнат към еврозоната ще имат пълната подкрепа на европейската бюрокрация. Въпросът е дали тя е достатъчна.
Какво предлага ЕК
Страните от ЕС, които искат да приемат еврото, ще получат техническа и финансова помощ за реформи. За целта ще се използва съществуващата Служба за подкрепа на структурни реформи (СПСР), която вече има опит с програми в Кипър, Гърция, Португалия или Ирландия. СПСР прави технически мисии, чиято цел е да подпомогнат усилията на страните членки да провеждат реформи. В България службата направи анализ на прокуратурата и образованието, като и двата не доведоха до особени промени, което по-скоро говори за нежеланието на страната да приема съвети.
ЕК предлага бюджет на СПСР да бъде увеличен от 142 мнл. евро (2017 - 2020 г.) на 300 млн. евро за същия период. Това обаче не е финансиране за страните членки - сумата трябва да покрие разходите за техническите мисии на СПСР.
Висш служител на комисията коментира, че СПСР може например да помогне с подготовката на България за членство в банковия съюз на ЕС (който най-общо казано прехвърля надзора на системните банки от националните регулатори на Европейската централна банка). Подобна помощ обаче можеше да бъде оказана и без създаване на нов инструмент.
Европейската комисия освен това предлага резервът, който всяка страна членка поддържа като част от отпуснатите й структурни фондове, да може да се използва за реформи, насочени към приемането на еврото. В българския случай става дума за 5% от фондовете, които остават блокирани до края на 2018 г., като гаранция, че България изпълнява ангажиментите си за реформи. Сега тези средства могат да бъдат освободени малко по-рано и да се използват с друго предназначение.
Е, и?
Проблемът е, че подкрепата на ЕК сама по себе си не е достатъчна, за да бъде поканена България в ERM II - механизмът, който предхожда членството в еврозоната.
България например изпълни формалните критерии за Шенген още през 2011 г., но влизането й беше блокирано от няколко страни членки. Запитан дали няма с еврото да се повтори същото, вицепредседателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис каза за "Капитал": "Не всички решения са в нашите ръце, ЕК не е член на ЕRM II. Не мога и да коментирам и политиката на ЕЦБ. Колкото до страните членки, трябва да попитате тях."
На практика ЕК може да повлияе за публикуването на по-положителен конвергентен доклад. Той се изготвя съвместно между Комисията и Европейската централна банка и посочва дали кандидатите за членство в еврозоната изпълняват критериите да бъдат поканени. Одобрението обаче е от страните членки, а ЕЦБ също има мнение.
Голямата оферта
Всъщност голямата оферта на ЕК (предложението, на което не може да се устои) е, бъдещите инструменти, които се подготвят за еврозоната, да могат да бъдат ползвани и от страните, които са извън нея. "За да просперира, еврозоната трябва да бъде отворена", заяви зам.-председател на ЕК Валдис Домбровскис.
Ако страните извън еврото решат да влязат в бъдещия Европейски валутен фонд (който би трябвало да бъде наследник на Европейския стабилизационен механизъм) или в инструмента за фискална стабилизация и са платили таксата за това, то стъпката към еврозоната след това би била неизбежна. Но това е перспектива за след поне пет години. За България сега е важно да убеди страните от еврозоната, че ERM II e добър както за нея, така и за тях.
Търговията с bitcoin от две български платформи е блокирана. В момент на засилен интерес към търговия с криптовалути търговията с тях през българските борси crypto.bg и cryptobank.bg е спряна. Сайтовете не работят и не приемат поръчки, а от съобщенията им се разбира, че обслужващата банка ПИБ е блокирала сметките им. "На 6 декември Първа инвестиционна банка спря достъпа до сметките на всички сайтове за обмен на биткойн в България. Без предупреждение и без обяснение. Тъй като ПИБ е единствената ни връзка с международните борси, трябва да преустановим работа, докато намерим нова банка партньор", се казва в съобщение на crypto.bg. Търговци с bitcoin потвърждават във форума на борсата, че направените им поръчки не са изпълнени.
Без предупреждение
"ПИБ ни блокира достъпа до банковата сметка под предлог, че ще извършват промени в акаунта ни и до края на работния ден ще ни пуснат сметката. Никой от банката не ни се обади и сметката ни остана недостъпна. За момента пускаме сайтът да работи само с Epay и изипей разплащания. Поръчките за продажба, които са с изплащане по банков път и са потвърдени след блокирането на сметката ни, ще бъдат изплатени в първия възможен момент", посочват и от cryptobank.bg и допълват:
"Временно спряхме търговията с оригиналния Bitcoin поради практическата невъзможност да се извършват нормални транзакции. Към момента таксите, които трябва да се заплащат, за да мине дадена транзакция до 1-2-часов период, минават равностойност от 15 лева и пак не е сигурно, че това ще се случи. Ние от своя страна се препълваме от чакащи поръчки за изпълнение, които не минават и работата ни се затруднява до безкрайност. Ще възстановим обмяната веднага щом има поносими условия за това."
"Капитал" изпрати въпроси до Първа инвестиционна банка и очаква коментар.
Проблемът засяга търговци само през тези български платформи. Онези, които търгуват през чужди, не са засегнати, ако сметките им са в банки, които не блокират такива плащания. Засега официално ЦКБ и Райфайзенбанк (България) са обявили, че не обслужват търговци на криптовалути. Представител на bitcoin обществото в България коментира пред "Капитал", че по-опасно ще е, ако повечето банки решат да преустановят координирано достъпа до чужди търговци. Така собствениците на bitcoin тук няма как да се разпореждат с активите си, тъй като за това им е нужна банкова сметка.
Алтернативите
"Съществуват много други начини да продължим дейността си - през epay, Cash terminal, онлайн банки като Monese и Revolut, така че нямаме големи притеснения. Може би е добре да се наложат някакви правила. Всичко, което са имали към нас като изисквания, сме го спазвали. Това включва при първа транзакция тя да се отложи с 2 дни, за да може, ако преводът е бил направен от трето лице, без знанието на титуляря, той да реагира и да блокира транзакцията. В противен случай не може да се проследи при кого са попаднали биткойните", коментираха за "Капитал" от crypto.bg.
11 млн. глоба от Брюксел за онлайн музика. Европейската комисия поиска в четвъртък от Съда на ЕС да наложи на България общи глоби от над €33 000 на ден за период, през който е нарушавано европейското законодателство, тъй като не са въведени две директиви - за защита на авторските права и за развитие на морските територии.
Освен България ЕК дава на съд още Испания - за 124 000 евро на ден, Люксембург -13 000 евро на
ден, и Румъния - за 42 000 евро на ден.
За България санкцията, отнасяща се за авторското право, е €19 121,60 евро на ден за невъведената директива от 2014 г. Тя се отнася за правата върху музикални произведения, които се използват онлайн.
€14 089,60 евро на ден пък е глобата за за невъведената директива за морско пространствено планиране. Тя определя съгласувано управление на водите в Европа относно съоръженията за възобновяема енергия, корабоплаването, рибарството и аквакултурите.
България е трябвало да въведе в законодателството си двете евродирективи до края на 2016 г. От ЕК вече са изпратили уведомителни писма, че има нарушение на правото на ЕС, и мотивирани становища с предупреждения, че ще има дела в Съда на ЕС.
Еврокомисията отправи в четвъртък и последни предупреждения към България, Кипър, Гърция, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша и Румъния, че може да заведе дела, защото още не са въвели в националните си законодателства директива относно борбата с изпирането на пари.
В нея има завишени изисквания, за да не се допуска финансирането на тероризма. Всички държави членки трябваше да я въведат в своите законодателства до 26 юни тази година.
Прекратена е обаче от Европейската комисия наказателна процедура срещу България, след като е установено, че страната ни вече изпълнява задълженията си по автоматичен обмен на информация между данъчните органи в общността. С тези правила се ограничават случаи на укриване на данъци, пишат от ЕК.
Данъчни влизат в дискотеките за Студентския празник. Данъчни влизат в дискотеките и ресторантите, където студенти ще празнуват 8 декември. Инспекторите на НАП ще следят отчитат ли заведенията приходите от вход и реалните обороти. Данъчните ще извършват и контрол по спазване на осигурителното законодателство, имат ли трудови договори работниците в обектите и изпълнили ли са техните собственици задълженията си към НАП. Ако заведенията имат неплатени задължения към хазната, оборотът от касата им може да бъде прибран от публичните изпълнители на НАП. Проверките са част от мерките за засилен контрол от страна на НАП, които започнаха още от Никулден. Данъчните от НАП във Варна съставиха 15 акта за нарушение на търговци на риба и рибни продукти на Никулден. Три от тях са за неиздаване на касов бон, седем - за разлика в касовата наличност, а пет от актовете са за нарушение на Кодекса за социално осигуряване - невнесени здравни осигуровки, съобщиха от НАП в морския град. Проверките са били във Варна, Добрич, Балчик, Каварна и други населени места, като са обхванали над 60 обект. Целта им е да се установи отчитат ли търговците на риба реално извършените продажби на фискалните устройства.
Проверки на търговци на риба имаше и в София, както и в другите градове на страната.
Проверките на данъчните ще продължат до края на годината, като контролът за отчитане на реалните обороти ще бъде засилен по Коледните и Новогодишните празници, предупреждават от НАП. Сигнали за укриване на обороти и други данъчни нарушения гражданите могат да подават на телефона на НАП 0700 18 700 или на имейл infocenter@nra.bg.
ЧЕЗ: Продажбата се решава до Нова година. Оттеглянето от пазара на ток на "Фючър Енерджи" няма никакво влияние върху преговорите, които се водят в Прага за продажбата на активите на CEZ Group в България, заяви пред журналисти регионалният мениджър на чешката компания в България Карел Крал.
Той обясни, че няма информация за хода на разговорите, но желанието на компанията е до края на годината да стане ясно дали ще се раздели с активи у нас или не. Според него в CEZ се работи и по двата варианта - продажба и оставане на пазара. "Фючър Енерджи" беше посочен от чешки медии като избран кандидат за част от активите на CEZ Group в България.
В началото на декември обаче компанията беше отстранена от пазара от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) във връзка с "големи задължения за небаланси". Това е първият случай с невъзможност на търговец на ток да изпълни задължения към своите клиенти.
Милиони само с лев дивидент от масовата приватизация. 3,4 млн. българи участваха в масовата приватизация и си взеха бонови книжки, но болшинството от тях не са получили нищо или само по лев-два дивидент за последните 20 години, други обаче натрупаха десетки и стотици милиони. На практика започналата при червеното правителство на Виденов, докарало хиперинфлацията, масова приватизация стана параван за поредния кръг разграбване на държавна собственост
„В момента бонове имат над 2,5 млн. души за около 2 млрд. лв. Според изчисленията на централния депозитар забравените бонове често формират до 30% от собствеността на цели холдингови структури, обясни за „Монитор" Десислава Николова, финансов експерт в сайта „Моите пари".
Велико Търново под блокада заради наркобосове. Входовете и изходите на Велико Търново са под блокада, тъй като в момента тече акция на ГДБОП и спецпрокуратурата по залавяне на мъже, разпространявали наркотици. Бандата е следена от няколко месеца. В нея има известни герои от наркосредите във Велико Търново. Засега се съобщава за 10 задържани. Групата основно е приготвяла пико за продажба.
Според разследващи бандата е действала брутално спрямо некоректни дилъри или купувачи на дрога. Подозира се също така, че на заподозрените може да бъде потърсена отговорност и за побоища.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |