Бюджет 2018 на София: Още от сърцето и без конкретни средства за мръсния въздух. "Не виждате конкретни разписани средства за справяне със замърсяването на въздуха, но всъщност целият бюджет е за това." Така кметът на София Йорданка Фандъкова коментира финансовите планове на общината за 2018 г., които бяха представени в петък.
Бюджетът на столицата за 2018 г. е общо 1.43 млрд. лв., или с около 100 млн. лв. повече от предвидените за 2017 г. средства. Огромната част от повишението обаче идва от увеличените държавни средства за заплати на учители, социални работници и медицински сестри в детските заведения, които се изплащат през общинския бюджет.
Въпреки повишената икономическа активност София планира едва 30 млн. лв. увеличение на собствените приходи, което се равнява на 2% от целия бюджет на града. В разходната част също няма почти никаква промяна. Метрото продължава да е единственият знаков проект, а увеличени инвестиции ще има най-вече в заплащането на сметосъбиращите фирми за миене на улиците.
Изпуснатите възможности
Финансовата рамка на София за 2018 г. е почти същата като тази за предходната година, която пък копираше бюджета за 2016 г. Около 40% от нея са свързани със собствените приходи на общината, близо 30% са делегирани от държавата, а останалите средства идват най-вече от европейските програми.
През 2018 г. в столицата няма да има увеличение на местните данъци и такси. "Смятаме, че развитието на града се дължи на ниския размер на местните данъци. Не сме готови за повишаване на данъците и смятаме, че не е необходимо", коментираха кметът и нейният заместник по финансите Дончо Барбалов. "С данъците, които гражданите плащат сега, осигуряваме възможност за все по-висока събираемост", обясни Фандъкова.
Автомобилният данък обаче е добра илюстрация за политиката на СО по проблемни въпроси. София има огромен проблем с въздуха. Според собствените анализи на общината 50% от фините прахови частици във въздуха се дължат на автотранспорта, и то най-вече на по-старите дизелови автомобили. Въпреки това общината за пореден път отказва да помисли за вариант, при който по-чистите автомобили да плащат по-малко, а по-старите и по-мръсните - повече.
Причинител на останалите 50% от замърсяването е отоплението на твърдо битово гориво. В плановете всъщност не се вижда никакво целево финансиране за справяне със замърсяването на въздуха. Според Фандъкова "мерките са комплексни" и "няма дейност, която да не допринася за подобряването на качеството на въздуха". Тезата на кмета се повтаря от години - с подобряването на качеството на градския транспорт (чрез строежа на метрото и закупуването на нови автобуси) общината се надява повече хора да оставят личния си автомобил.
Животът в града обаче показва, че причините за използване на автомобил са много по-всеобхватни. Те включват различни фактори - от това, че мрежата на публичния транспорт не е променяна от десетилетия и е неудобна за много квартали на столицата, до факта, че общината продължава да няма работещ механизъм за санкциониране на автомобили, паркиращи в зелени площи. Промяна в тази посока засега не се задава.
И пак - метрото, автобусите и няколко познати ремонта
В капиталовата програма на Столичната община (СО) за 2018 г. няма осезаема промяна, а най-вече обекти, които се планират от години. Общо 493 млн. лв. са предвидени за капиталови разходи, от които огромната част (327 млн. лв.) са за третия лъч на метрото. От тях 17 млн. лв. идват от бюджета. "Ако се върнем на темата за възможностите на общината, това са сериозни средства", обясни Фандъкова. Трябва да бъдат доставени и 142 автобуса на природен газ, както и 20 електробуса - и двете процедури са вече започнали и се точат с месеци.
Според кмета "е огромно усилие от страна на общината дори в най-тежката криза да осигури средства за капиталови инвестиции". Собственият принос на СО за такива инвестиции през годините е между 90 и 100 млн. лв., обясни Дончо Барбалов. За 2018 г. са планирани 95 млн. лв. Преведено - ако очаквате различно качество или обхват на ремонтите на улици и тротоари, и през 2018 г. вероятно няма да го получите.
В списъка с обекти също няма промяна. Догодина най-накрая трябва да започне ремонтът на ул. "Граф Игнатиев", който се финансира от Европейския съюз и се планира и проектира вече над четири години. Реконструкцията трябваше да започне през 2017 г., но беше отложена, за да "не е разкопан центърът за европредседателството" или заради проблеми с документацията и обжалване на обществената поръчка. В плановете влизат и довършване на бул. "Т. Каблешков" до бул. "Цар Борис III", локалните платна на Северната скоростна тангента край бул. "Рожен", довършване на бул. "Шипченски проход". "Имаме готовност да започнем кръговото движение на бул. "Св. Климент Охридски" и бул. "Андрей Ляпчев", каза още кметът. И при обмисляното разширение на бул. "Т. Каблешков" до бул. "Черни връх", и при Източната скоростна тангента обаче СО е "в тежки отчуждителни процедури" и "залага средствата в бюджета, за да е спокойна, че са налични, ако те завършат по-рано".
Накрая - малко спорт
София вече официално е Европейска столица на спорта за 2018 г., за което общината отпуска бюджет от 1 млн. лв. за следващата година. Според Фандъкова градът няма да има допълнителни разходи покрай българското председателство на Съвета на ЕС освен изграждането на система за видеонаблюдение, което се финансира от държавата и "всеки момент ще бъде представено".
Пак от държавата Фандъкова се надява да получи и средства за ремонт на бул. "Скобелев", защото "чрез него става достъпът до новата сграда на Софийския градски съд". Общината още не е решила как да изглежда връзката с подлеза на НДК. Няколко проекта за отсечката се разглеждат поне от лятото, без да има взето решение. София пък вече веднъж получи държавно финансиране за булеварда, което беше пренасочено към ремонта на бул. "Черни връх".
"Кока-Кола ХБК" разширява производствения си център в Костинброд. "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" ще инвестира 6 млн. евро в следващите четири месеца за разширяване на производството си в Костинброд. До началото на 2019 г. компанията ще вложи там нови 20 млн. евро.
"В резултат на инвестицията производственият капацитет на дружеството ще нарасне с около 30%. Целта е предприятието в Костинброд да стане регионален център и да изнася продукция в съседни и по-далечни държави", коментира за "Капитал" Светослав Атанасов, изпълнителен директор на дружеството.
550 млн. евро за 25 години
За да улесни производството си, компанията планира да изгради водопровод до Костинброд, който след това ще преотстъпи безвъзмездно на държавата. "Инвестицията е за 2.5 млн. евро. В момента сме на етап изваждане на разрешителни, но плановете са до пролетта на 2019 г. водопроводът да започне да функционира. Освен всичко друго с него ще решим проблема с водния режим на Волуяк", обясни за "Капитал" Светослав Атанасов.
През 2017 г. "Кока-Кола ХБК" отбелязва 25 години на българския пазар. "Инвестициите на компанията за този период от време надхвърлят 550 млн. евро и всяка година растат с между 20 и 40 млн.", отбеляза Светослав Атанасов на специално тържество по повод годишнината. Пряко заетите в дружеството са 2100, но то поддържа още 19 200 допълнителни работни места по веригата - от производителите на суровини и съставки до хората, които продават напитките в заведения и магазини. Това прави 0.6% от пазара на труда в страната, посочи още Атанасов.
Годишно "Кока-Кола ХБК" произвежда в България над 320 млн. литра напитки. По данни на компанията тя е лидер в производството на газирани напитки, сокове, студен чай и минерална вода, продавани в хорека канала, и на трето място в продажбите на бутилирани води в страната.
Стоян Иванов, изпълнителен директор на "Кока-Кола България", обяви поетия на глобално ниво ангажимент от корпорацията да намали количествата захар и калории в своите продукти с 10%. "В България процентите ще бъдат 20, което означава, че всеки две от три наши напитки ще са нискокалорични", уточни Стоян Иванов.
Още един център за споделени услуги
Преди два месеца в София компанията отвори своя пореден нов център за споделени услуги в областта на информационните услуги. "Заетите в него ще са 100 и ще се занимават с разработване на програми, анализиране на данни, изкуствен интелект", уточни за "Капитал" Стоян Иванов.
През 2004 г. беше открит центърът за споделени услуги в областта на информационните технологии "Кока-Кола Хеленик Ай Ти сървисис", а през 2011 - "Кока-Кола Хеленик бизнес сървисис организейшън" (център за споделени услуги в областта на финансите и човешките ресурси). През 2013 г. е открит център за споделени услуги в областта на финансите и е основана "Кока-Кола ентърпрайз шеърд сървисис" ("Кока-Кола Юрпиън партнърс сървисис България").
Производството на "Кока-Кола" в България започва през 1965 г. - страната ни е първата в тогавашния социалистически блок, в която се произвежда напитката. Освен това надписите на бутилката са на кирилица, което е прецедент в историята на корпорацията. Новост е и стъклената бутилка от 750 мл, разработена от българския екип през миналата година.
Корпоративна социална отговорност
Компанията инвестира по 700 хил. лв. на година за корпоративна социална отговорност, съобщи Светослав Атанасов. Средствата са насочени към развитие на младите хора от училищата и университетите, опазване на околната среда и подкрепа на местните общности.
"През програмите на компанията за обучение и развитие са преминали 12 хил. младежи. Мениджърите на компанията прекарват 4000 часа на годината с млади хора, за да скъсят разстоянието между теорията и практиката", посочи Атанасов. Най-новата инициатива съвместно с "Джуниър ачийвмънт България" е образователната програма "Дай старт на успеха", насочена към младежите на възраст между 16 и 19 години.
Сред най-големите инициативи на компанията е екологичната кампания "Моят зелен град", в резултат на която през последните три години са засадени 5250 дървета. Благотворителна кампания съвместо с БЧК осигурява "Топъл обяд" в училище на 300 деца в неравностойно положение.
Гражданин осъди прокуратурата по делото за т.нар. възродителен процес. Пострадал от т.нар. възродителен процес осъди прокуратурата по закона за отговорността на държавата за нарушено право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. На Ш.С.М. трябва да му бъдат платени неимуществени вреди за периода 1991-2017 г., защото претърпял разочарование и страх, че дълги години няма изгледи за приключване на делото и обвиняемите ще останат ненаказани. Гражданинът ще бъде обезщетен и за излъганите му очаквания за възмездие за погазените права и достойнство, емоционално напрежение и загуба на доверие в институциите, както и здравословни проблеми. Става дума за принудителната смяна на имената на ислямизираните български граждани, довела до репресии през 80-те години. Досъдебното производство, образувано през 1991 г., още не е приключило.
Софийският районен съд се е произнесъл преди седмица, видя "Сега" в деловодната му система. Решението на съдия Даяна Топалова, което подлежи на обжалване, може да повлече стотици дела срещу прокуратурата.
Ш.С.М. иска 100 000 лв. обезщетение, но е предявил само частичен иск за 5001 лв. Съдът е съгласен, че "справедливият размер на обезщетението е 100 000 лв., и удовлетворява изцяло частичния иск."
В исковата си молба, подадена през март, Ш.С.М. твърди, че е пострадал от престъпления - побой, въдворяване в лагера "Белене" и заточение по време на т.нар. възродителен процес, за които е образувано следствено дело №1/1991 г., което не е приключено досега.
Прокуратурата пледира, че разследването е много сложно, защото има много обвиняеми и стотици пострадали, чието поведение е допринесло за забавянето, както и че е трябвало да бъдат изпратени съдебни поръчки в чужбина. Според обвинителите вредите на Ш.С.М. са причинени не от неразумния срок на разследването, а от репресиите през т.нар. възродителен процес. Търсеното обезщетение е завишено и не отговаря на вредите, на икономическия стандарт в страната и на съдебната практика по аналогични случаи, твърдят прокурорите.
Съдът не е съгласен. "Няма фактическа и правна сложност, която да обоснове провеждане на досъдебно производство с продължителност, надхвърляща почти два пъти абсолютната давност, с която се погасява наказателното преследване за престъплението, което се разследва. По същество това поведение представлява отказ от правосъдие, тъй като изключва възможността за упражняване на правата на пострадал в рамките на един човешки живот", пише съдията.
В решението се разказва как след образуването на разследването през 1991 г. до 1998 г. делото е разглеждано относително ритмично и бързо, като в този период обвиняемите са предавани на съд два пъти. И двата пъти съдът е връщал делото на прокуратурата, защото не са били посочени пострадалите от престъплението. От 1998 г. до 2001 г. не са извършвани никакви действия по посочването им. В периода 2001-2004 г. са установени и разпитани 312 пострадали от общо 446. Това е косвено доказателство за неоправданото бездействие от близо 10 г. за установяване на пострадалите. От 2002 г. до сега останалите 134-ма души не са разпитани - заради неправилно оформена съдебна поръчка или по други неясни причини.
"Изпълнението на задължението за пълно и всестранно разследване е било въпрос на организация и воля, при положение че е на разположение ресурс на цяла една държава", пише съдията.
Още през декември 2003 г. е изтекла абсолютната давност по делото, обяснява през 2007 г. зам. главният прокурор Валери Първанов след заседанието на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията. Той бе поканен във връзка с писма на наши изселници в Турция до европейските институции, че делото не е стигнало до съд. Първанов припомни на депутатите, че то е образувано през 1991 г. срещу бившия вътрешен министър Димитър Стоянов, Тодор Живков, Петър Младенов и Пенчо Кубадински. Първоначално обвинението е било по глава първа от НК - за подбуждане към расова или национална вражда и омраза. През 1992 г. Първанов го преквалифицира във военно длъжностно престъпление. Внесено е във Върховния съд през 1993 г., но военният съдия Николай Чирипов го връща с указания да се издирят всички пострадали.
Според Първанов, цитиран от "Дарик", делото не може да се прекрати, преди да се разпитат тези хора. Ако от разпитите им се открият нови престъпления и се повдигне ново обвинение, което предвижда по-тежко наказание и давността е по-дълга, тогава делото може да се възобнови.
Произвол
Макар и да няма приключило разследване и осъдени за възродителния процес, районният съдия Топалова говори за престъпление, което е "резултат от действията на конкретни висши държавни служители (...) и за изпълнение на деянието е използван целият държавен ресурс и най-вече на силови министерства. Репресията е била насочена към ищеца само поради етническия му произход с цел насилствена промяна на етнокултурната му идентичност, но същевременно с това пострадалият е бил използван като средство за подчиняване на останалите в общността. Начинът на засягане на правата, освен че е изключително мъчителен и грубо потъпкващ човешкото достойнство, засяга по такъв начин основните му човешки права, че има за последица гражданска смърт на пострадалия за този период. Горното съдът счита за проявление на изключителен държавен произвол, подриващ устоите на правовата държава и нарушаващ основни международни демократични стандарти за етническо самоопределяне на индивида".
Ветото за мораториума върху лекарствата едва ли ще мине. Вероятността парламентът да се съобрази с наложеното от президента Румен Радев вето върху текста от Закона за бюджета на здравната каса, с който се налага мораториум за плащане на нови лекарства през 2018 г., е малка. Здравният министър Кирил Ананиев нападна мотивите на ветото, юристи от ГЕРБ също смятат, че те няма да издържат и ветото трябва да бъде отхвърлено. Зам. здравният министър Бойко Пенков пък предупреди, че ако ветото мине, бюджетът на здравната каса ще трябва да се актуализира догодина.
Според Ананиев мотивите на президента, че ако през 2018 г. не се плащат новите над 20 медикамента, ще се създаде различно третиране на хората и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ, са несериозни. "Аз съм писал мотиви към вето на президент и мисля, че тези хора, които пишат мотивите на президента, трябва да бъдат по-добре запознати с материята", обяви Ананиев. Така смятат и хора от ГЕРБ, според които засега нагласите сред управляващите са забраната да остане в първоначалния си вид.
"Искам да се обърна към всички хора, които имат нужда от лечение на тежки заболявания. В момента се извършва огромна манипулация от малък брой хора, които обслужват частни корпоративни интереси, манипулирайки и използвайки една много чувствителна тема - здравето на българина, в това число здравето на нашите деца", обяви Ананиев и за пореден път каза, че "няма заболяване, което да не е осигурено с най-модерните прилагани в Европа и по света медикаменти".
Според него новите лекарства не са били в употреба достатъчно дълго, за да е сигурно, че те имат терапевтичен ефект и че не са опасни. "Има случаи даже, в които се стига до фатален край. Трябва да търсим баланса, защото невинаги новите молекули преди тяхното изпитване носят положителен ефект върху лечението на хората", обяви министърът. От индустрията обаче още миналата седмица дадоха данни за 21 лекарства, които към момента попадат под забраната - средно те имат разрешение за употреба от Европейската агенция по лекарствата отпреди 3 години и се поемат с публични средства средно в 15 страни от ЕС.
Управляващите не биха приели ветото и защото то ще наложи промени в бюджета на здравната каса. "Ако мораториумът отпадне, ще се наложи актуализация в бюджета на НЗОК в края на 2018 г.", обяви вчера пред БНР зам. здравният министър Бойко Пенков. "Разходите за иновативните лекарства, ако мораториумът отпадне, биха били около 40 млн. лв., тъй като броят на нарастващите молекули вече е 32", заяви той и се обяви за оставане на бюджета в настоящия му вид. "Това беше бюджет на устойчивост, на спокойствие, повишени са всички разходни пера спрямо този за 2017", каза още Пенков. Той припомни, че ако разходите на лекарства се увеличат заради липсата на забрана за нови молекули, ще има други ощетени - болниците. "40 милиона си представете по 1000 лева за един среден болничен разход на пациент, това означава едни 40 000 души, за които няма да бъде платена извършената за тях работа", обясни Пенков.
Вероятно парламентът ще гледа ветото върху забраната за нови лекарства още тази седмица.
Реекспорт
Тези седмица трябва да стане ясно и какво точно предлага БСП да се инкриминира при паралелния износ на лекарства. Преди дни от партията обявиха, че готвят промени в Наказателния кодекс за налагане на наказателна отговорност за реекспорт, но без подробности. Промени иска и главният прокурор Сотир Цацаров, според когото в момента възможностите на прокуратурата са само повдигане на обвинение за данъчно престъпление, пране на пари и евентуално митническа контрабанда. При тези деяния най-опасното е, че се застрашава човешкото здраве, тъй като пациенти остават без медикаментите си, смята той.
Цацаров обеща и повече данни в следващите дни за разбитата престъпна група за износ на лекарства за 90 млн. лв.
От ГЕРБ пък от месеци обещават законови промени, които да ограничат легалния износ на лекарства. С тях ще се позволи на агенцията по лекарствата да спира износ на определени препарати, ако не са задоволени потребностите от тях у нас. Поправките обаче още не са внесени в НС.
Анка от Антоново със 100 лв. взриви поръчки за 24 милиона. Две жалби през няколко дни на една и съща фирма със скромен капитал от 100 лева, регистрирана в невзрачна къща в гр. Антоново, Търговишко, блокираха поръчки за 24 милиона лева на община Пловдив. Офертите за мащабно облагородяване на цял квартал в центъра трябваше да се отворят на 11-и. Пет дни преди това "Ремс строй" ЕООД, представлявана от Анка Ангелова, е депозирала жалба в Комисията за защита на конкуренцията и замрази процедурата по "Региони в растеж". Само тя е за 20 млн. лева и предвижда мащабно обновяване на голяма градска зона, която се простира от бул. "Марица -юг" до бул. "Мария Луиза". В нея са обособени няколко позиции. Едната предвижда премахване на паважа от бул. "Марица-юг" и полагане на асфалтова настилка.
По същия начин две седмици по-рано въпросната фирма блокира и преустройството на градската художествена галерия в Пловдив на стойност 3,5 млн. лева. Сградата на ул. "Гладстон" трябва да бъде съборена и построена наново, за да отвори през 2019 г., когато градът е европейска столица на културата. Жалбата на 50-годишната Анка Ангелова обаче стопира процедурата и хвърли в размисъл юристи и художници.
"Подходът при обжалването й е един и същ. Атакува не цена и условия, а разяснението за линейния график, който трябва да се изготви от участниците", коментира Тодор Тодоров, шеф на дирекция "Обществени поръчки" в община Пловдив. Той и колегите му са, меко казано, учудени, че жалбите на "Ремс строй" се пускат няколко дни преди старта на двете поръчки. В пловдивската община юристите се питат кой стои зад тази фирма от Антоново и с какво се занимава. В регистрацията й пише, че упражнява строителна дейност в страната и чужбина. Неин собственик е Анка Ангелова, на която е бил прехвърлен капиталът от 100 лева в началото на тази година. В търговския регистър на нейно име излизат 49 еднолични дружества, повечето с капитал от 2 лева. Седалищата им са в Антоново, Велико Търново, Русе, София. Фирмите носят имена "Сицилия", "Лионела", "Обеля", "Авиа", "Орто", "Металисимо", "Бау експерт БГ' и т.н. Всички те са на Анка Ангелова. Не са посочени координати. В двете жалби има само имейл адрес. Дори в търговския регистър няма оставени телефони.
Административният адрес, на който е регистрирана фирмата обжалвателка, е гр. Антоново, ул. "Петър Иванов" 5. На него се появява една неугледна къща в ромската махала. Това кара общинските юристи да подозират, че зад нея може би стои друга фирма с интерес към големите обществени поръчки в Пловдив. Засега процедурата по избор на изпълнители за облагородяване на публичните пространства в централната част на втория по големина град са замразени. Поръчката за 20 млн. лева е по "Региони в растеж". Тя включва реконструкции, ново осветление, рехабилитация и изграждане на детски площадки в зоната от бул. "Марица-юг" до градинката на бул. "Мария Луиза" срещу църквата "Св. Петка".
Преди време премиерът Бойко Борисов се оплака в Пловдив от фирми обжалвателки, които спират мащабни обекти на пътища.
Парите от ЕС вдигат икономиката с 4,9%. Усвояването на парите от ЕС ще доведе до ръст на икономиката общо с 4,9% през следващите три годни. Това се посочва в средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите за периода 2018-2020 г. Това се дължи основно на очакваните положителни ефекти на инвестиционните разходи при реализиране на европроекти върху производството в страната, а оттам и върху частното потребление и инвестиции. В резултат на подобрената икономическа ситуация се очаква частното потребление ще се повиши с 5,9% спрямо базисния сценария за развитие на страната без пари от ЕС, а кумулативният ръст на частните инвестиции ще достигне 20,5% към 2020 г.
Съществени негативни тенденции в посока ускоряване на инфлацията в резултат на усвояването на парите от ЕС не се очакват, въпреки че все пак инфлацията ще нарасне с 1,1 процентни пункта спрямо базисния сценарий без фондовете на ЕС. Средствата от Брюксел ще имат подчертано положително влияние върху пазара на труда в страната. В резултат на усвояването на парите от ЕС се очаква към края на 2019 г. заетостта да се увеличи със 7,8% спрямо базисния сценарий, а безработица да падне с 3,6 процентни пункта. Този ефект върху пазара на труда ще се генерира както пряко, така и косвено, т.е. от една страна се отчитат ефектите от директната намеса на пазара на труд (чрез програмите и мерките за създаване на заетост и преквалификация на работната сила), а от друга са отразени и очакванията за развитие на пазара на труда в резултат на повишената икономическа активност, посочват експертите от МФ.
Търговското салдо на страната също ще бъде повлияно от планираното усвояване на парите от ЕС, като в средносрочен план ще се наблюдава по-бързо нарастване на вноса (+11,5%) спрямо темпа на нарастване на износа (+0,7%). Това е свързано с по-високия очакван растеж на доходите и нарасналото производство, което е силно зависимо от вноса на суровини. Поради тази причина нетният ефект върху текущата сметка на страната в средносрочен план се очаква да бъде отрицателен (влошаване от -5,7 пр.п. от БВП спрямо базисния сценарий), но в дългосрочен план този отрицателен ефект ще намалява в резултат на подобрените конкурентни позиции на българската икономика.
Представят в Турция индустриалните зони. Българските индустриални зони ще бъдат представени в Турция като за целта ще бъдат организирани информационни дни в южната ни съседка. Това стана ясно на среща на зам.-министъра на икономиката Александър Манолев с Венцислав Велков, изпълнителен директор на Североизточната българо-турска търговско-индустриална камара, със седалище в Шумен.
По време на разговора стана ясно, че турски компании имат сериозен интерес към България, но инвеститорите се нуждаят от повече информация. Затова представители на Национална компания „Индустриални зони" ще се включат в срещи, които Българо-турската камара ще организира по места в южната ни съседка. Целта е на тях да се предостави и оперативна информация - в това число за цени на терени и комунални разходи. Двамата разговаряха в завода на турската компания „Енпай" в Шумен. В него вече работят 100 човека, като плановете са в краткосрочен план работещите да достигнат 250 души. Това е техният четвърти завод в света, след производствените им мощности в Турция, Словакия и Индия.
Индустриална зона Шумен ще бъде активно промотирана пред потенциалните чуждестранни инвеститори. За това се ангажира зам.-министърът на икономиката Александър Манолев на среща с представителите на бизнеса от региона. Вчера той посети индустриалната зона заедно с кмета на Шумен Любомир Христов. В нея работят три големи предприятия, които дават работа на 700 човека, а в процес на изграждане или с намерение за строеж са още 6 проекта.
„Индустриална зона Шумен ще бъде представяна като локация пред чуждестранни инвеститори с интерес към региона, които търсят контакт с Министерството на икономиката или с Българската агенция за инвестиции", обясни Манолев. Представители на зоната ще бъдат поканени и на годишната среща с търговските аташета на България, за да им се представи детайлно проекта и те също да го популяризират зад граница.
100 деца годишно в плен на мама. 100 деца годишно са се озовавали в плен на един от родителите си, като най-често това е майката. Родителите на тези хлапета отказват да изпълняват съдебните решения за режим на виждане с бившата половинка и затова ощетеният се обръща към частен съдебен изпълнител.
Според статистиката на Камарата на ЧСИ-тата, предоставена на „Монитор", всяка година у нас се водят по 100 дела за предаване на дете. Това са случаи, в които не се изпълнява съдебно решение за спазване на режима на свиждане с дете след развод на родителите му, както и предаване на деца, които са били изведени от страната от единия родител без разрешението на другия. През 2016 г. ЧСИ са имали 106 дела за предаване на дете, а през първото полугодие на 2017 г. те са 56 и се очаква в края на годината цифрата да бъде около 100, коментираха от камарата.
„Това са едни от най-тежките ни дела, тъй като са свързани с много лични истории и силни емоции", обобщи практиката председателят на КЧСИ Георги Дичев. Негови колеги разказаха, че обичайните обяснения на родители, които не разрешават на бившите си половинки да виждат децата след раздялата, са няколко - не го гледат добре, не се грижат достатъчно за неговата безопасност или хигиена или пък не спазват часовете, когато трябва да го върнат, с оправданието, че то така иска.
ЧСИ-та погват шофьори рецидивисти за неплатени глоби към КАТ. Частните съдебни изпълнители да помагат при събирането на глобите на КАТ, предлага Камарата им. Тя вече е разпратила писма за това до премиера и министрите на финансите и вътрешните работи. Целта е не само да има по-висока събираемост на глобите, но и да се дисциплинират шофьорите.
"Нашето предложение е най-тежките случаи с рецидивисти на пътя, които имат десетки наказания и неплатени глоби да бъдат възложени на ЧСИ с цел превенция", каза председателят на Камарата на ЧСИ Георги Дичев. От министерство на финансиите вече дали положителен отговор на предложението, чака се становище на МВР. "Пратихме 2 писма до вътрешното министерство - на 30 май и 8 август, но още няма отговор", каза Дичев.
Оказва се, че наказанията на много несциплинирани шофьори, които си мислят, че правилата за тях не важат, реално не са приложени. Това чуство за безнаказаност е голям проблем на обществото и е причина за огромния брой жертви и ранени на пътя. Всеки ден в пресата се изнасят случаи на тежки катастрофи с пияни или дрогирани шофьори", каза Дичев.
Според него всяка година у нас остават несъбрани десетки милиони от глоби. Давността за тях е 2 г. Според данни, огласени наскоро, събираемостта на глобите у нас е между 65 и 70 %. Санкциите в по-малък размер се събират по-лесно.
Държавата харчи пари за пощенски услуги, телефони, заплати на служители, консумативи и др. Може да се получи така, че за вземане от 50 лв. тя да похарчи 100 лв. Ако събирането на глобите се възложи на ЧСИ, държавата и общините няма да плащат нито стотинка, а ще съберат десетки милиони. Разходите остават за длъжника, а в случай на неуспех - за съдебния изпълнител, обясни Дичев. От години ЧСИ събират вземанията на общините и съдилищата.
Този модел вече действа успешно в държави като Франция, Холандия, Белгия и др. Идеята не е нова и се обсъжда от 2006-2007 г. Законодателна промяна не е нужна и начина на събиране на глобите може да се уреди с едно споразумение за сътрудничество между ЧСИ и министерствата.
Другата идея е по-скоро у нас да се въведе електронен запор. Това е платформа, през която банките и съдебните изпълнители могат по-лесно да си разменят всякакъв вид съобщения, включително и за запори. Чрез нея таксите ще се намалят, работата ще се ускори, ще се пестят средства и ще има защита за длъжника, тъй като ще се избегнат грешки.
За въвеждането на електронен запор има готов софтуер, изработен заедно с банките. От години обаче се чака наредба, която се подготвя в Министерството на правосъдието.
Дичев каза още, че последните промени в ГКП не могат да се оценят еднозначно. "Този път законодателят залитна в посока на длъжника, през 2007 г. беше в посока на кредитора. Има немалко вредни изменения, но има и множество положителни, например въвеждането на електронните търгове", добави той. С промените в ГКП се въведе таван за всички вземания, а таксите бяха сериозно намалени.
При електронните търгове пък съдебният изпълнител само ще отстранява участниците, които нямат право да наддават. В самата платформа ще се въвежда само актуалната цена. Всеки ще може да наддава без да има представа кои са другите, които наддават.
За съжаление в последните месеци съдебните изпълнители бяха превърнати в изкупителна жертва на всички съществуващи и несъществуващи проблеми при събиране на вземания. Забрави се, че съдебният изпълнител, независимо частен или държавен, изпълнява актове на съда. Той никога не съди и не казва кой е крив и кой прав, кой дължи и кой не, или колко, обясни Дичев.
За първите 6 месеца на годината ЧСИ са събрали от длъжници 600 млн. лв., които влизат в бюджета. Само в полза на гражданите са събрани 92 млн.лв. Ръст има по отношение на вземанията за издръжка - до юли т.. те са 2,2 млн.лв., а за заплати - 5,5 млн.лв. За цялата 2016 г. събраните вземания са били съответно - 3 млн.лв. за издържки и 8 млн.лв. - за заплати.
Намаляват делата за събиране на вземанията на съдилищата. Те са 5200, при 16 000 за цялата 2016 г. Събраните пари обаче се увеличават - 800 000 лв. само за първата половина на 2017 г.
Увеличават се и дисциплинарните дела срещу съдебните изпълнители - от началото на годината до 7 декември те са 61, а през 2016 г.- 46. През 2017 г. Съветът на Камарата на ЧСИ е взел 33 решения за образуване на дисциплинарки. Внесъл е 10 искания за лишаване от правоспособност и е предложил на дисциплинарната комисия да наложи 7 наказания за глоба на 5000 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |