Информатиката, завършена в СУ, носи най-висок доход. Приближаването на висшето образование до нуждите на пазара на труда продължава за втора поредна година. Безработицата сред висшистите намалява, заплатите им нарастват, като все повече от тях си намират работа по специалността. Все още обаче системата не може да се справи с един от сериозните си дисбаланси - огромната разлика в качеството на образование, предлагано от различните вузове в еднакви специалности. Така например информатиката в Софийския университет "носи" на завършилите тази специалност близо 3500 лв. заплата, докато студентите информатици в Шуменския университет могат да се надяват на едва 900 лв. Това са част от изводите от 7-ото издание на рейтинговата система на университетите в България, представена вчера. Рейтингът обхваща 37 държавни и 14 частни вуза, предлагащи обучение в 52 професионални направления.
Безработицата сред завършилите висше образование в последните 5 г. намалява от 3.38% през м.г. на 2.91% през т.г. "За първи път безработицата пада под 3%, докато през 2013 г. беше над 4%. В някои професионални направления, например в сферата на отбраната и здравето, тя клони към нула, а в други, в които традиционно нивото й е високо - като религия и социални дейности, тя пада до 4%", коментира Георги Стойчев от "Отворено общество".
В направленията с най-добра реализация и тази година няма промени - най-голям шанс човек да си намери работа предлагат военно дело (0.19% безработица), медицина (0.30%), фармация (0.48%), стоматология (0.68%), металургия (1.25%), обществено здраве (1.54%), музикално и танцово изкуство (1.60%), здравни грижи (1.71%), транспорт (1.96%) и архитектура (1.99%). Най-висока е безработицата в направленията религия (4.29%), социални дейности (4.12%), материали и материалознание (4.10%), педагогика на обучението по (различни предмети) (3.98%), животновъдство (3.80) и др.
Увеличение се наблюдава и в заплатите на висшистите - ако през м.г. средният облагаем доход на завършилите бе 1020 лв., т.г. той расте до 1075 лв. (при едва 900 лв. през 2013 г.). "Броят на професионалните направления, които вървят с над 1000 лв. доход, се увеличава от 20 на 30", посочи Георги Стойчев. Той открои две области, които обикновено остават встрани от обществения интерес - проучване и добив на полезни изкопаеми и металургия. И двете са в топ 6 по доходи, но сред 4-те, които обучават студенти с най-нисък успех от дипломата за средно образование, т.е. те са с най-голяма добавена стойност.
Най-високи доходи продължава да носи обучението по информатика и компютърни науки - 2212 лв. облагаем доход (при среден за страната 1148 лв.), математика - 1963 лв., компютърна и комуникационна техника - 1698 лв., обществено здраве - 1662 лв., проучване и добив на полезни изкопаеми - 1661 лв., металургия - 1602 лв., военно дело - 1551 лв., фармация - 1405 лв., медицина - 1398 лв., и електротехника - 1390 лв. Най-ниско възнаграждение пък получават завършилите музикално и танцово изкуство - 726 лв., педагогика на обучението по... - 727 лв., педагогика - 755 лв., стоматология - 757 лв., социални дейности - 800 лв. И все пак остава решаващо къде е учил студентът - ако е завършил педагогика в СУ, облагаемият му доход би бил 875 лв., а ако е получил дипломата си за учител от Югозападния университет, възнаграждението му ще е 671 лв. В СУ например информатиката носи 3494 лв., докато в Русенския - 1046 лв., а в Шуменския - едва 908 лв. По същия начин машинното инженерство, завършено в МГУ, дава 2210 лв., в Тракийския - 735 лв., а в ЮЗУ - само 547 лв. Почти 4 пъти е разликата във възнагражденията и на завършилите математика в СУ - 2388 лв., и в Шуменския - едва 657 лв. Единствено при специалностите в държавния сектор като здраве, образование, отбрана, медицина и т.н. няма значение къде е придобито висшето образование.
Основно структурно предизвикателство пред системата ни продължава да бъде приложението на придобитото образование, въпреки че и тук има подобрение. Делът на висшистите, които през първите 5 г. след завършването си работят на позиция, изискваща висше образование, се повишава от 47.3 на 48.5%. Все още обаче всеки втори българин, завършил висше, не се реализира на подходящата позиция.
Недостиг
Просветното министерство смята да предложи законови промени - към трите приоритетни направления, които през м.г. получиха неограничен прием (математика, информатика и комуникационна и компютърна техника), догодина ще се добавят още няколко - физически и химически науки, както и химични технологии, религия и теология и материали и материалознание. "Приемът в направленията икономика и администрация ще бъде намален навсякъде", посочи просветният министър Красимир Вълчев. Той даде заявка да обяви нулев държавен прием в 15 програми в различни университети. Най-общо става дума за програми, в които студентите са под 15 човека. Така например от догодина икономика по държавна поръчка може би вече няма да се предлага в Шуменския университет, Бургаския "Проф. А. Златаров", Техническия университет в Габрово и т.н.
Класация
Софийският университет запазва лидерството си в повечето направления, в които обучава - първо място в 23 от 29 направления. По администрация и управление той се изкачва от второ на първо място, което вече дели с Американския университет в България. (Второ място тук е за УНСС). АУБ пък взема реванш по отношение на политическите науки - тук той се изкачва от втора на първа позиция, която си поделя със СУ. Най-старият ни университет поднася изненада в още едно направление - здравни грижи, в което споделя лидерското място заедно с МУ-Плевен.
Технически университет-София също затвърждава водещите си позиции в 6 от общо 9-те си направления - електротехника, енергетика, комуникационна и компютърна техника, транспорт, общо инженерство и машинно инженерство. МУ-София заема първо място в 4 от 8-те си направления - медицина, фармация, стоматология и обществено здраве.
Както и м.г., с по три първи места са Аграрният университет в Пловдив (животновъдство, растениевъдство и растителна защита) и ХТМУ (металургия, материалознание и химични технологии), а две класации се оглавяват от Лесотехническия университет - по ветеринарна медицина и по горско стопанство. НБУ затвърждава лидерството си в "Теория на изкуствата", което м.г. отне от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
10% от парите на големите партии идват от лихви. Големите партии в България трупат солидни печалби от банкови и валутни операции с парите от държавната субсидия. Тя е заложена в бюджета и се плаща от всички данъкоплатци. По 11 лева на глас на последните избори получава всяка партия надхвърлила 1% от подадените гласове. През 2015 г. средно над 10% от годишните приходи на тези партии са дошли именно от такива операции. Това става ясно от анализ на Института за развитие на публичната среда, разпространен вчера.
Затова от института предлагат неусвоените средства от субсидията в края на годината да се връщат в държавния бюджет, вместо да продължат да се трупат в банкови сметки. Идеята им всъщност не е нова. През годините дори имаше опити такова предложение да мине и като законодателен текст, но парламентарните партии го отхвърляха.
Освен това от института настояват да се забрани държавната субсидия да се използва за дарения, защото така ще се прекрати досегашната практика "с чужда пита помен прави". За последно през ноември тази година зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов "дари" 100 хил. лв. от партийната субсидия на пострадалите от обилните валежи в Бургаско. С тези пари бяха купени 419 печки, перални, бойлери, хладилници и телевизори, а от ГЕРБ го представиха като "благотворителна кауза".
"Определянето на размера на държавната субсидия за партиите трябва да продължи да е обвързано с броя на получените гласове, но да става на основата на обективен критерий, какъвто би могъл да бъде средната заплата за страната, която се оповестява от Националния статистически институт всяко тримесечие", каза Ива Лазарова от института. От организацията смятат, че субсидията за получен глас на последните парламентарни избори може да се намали от сегашните 11 лв. на 6 лв., но едва след като бъде извършена реформа на системата за партийно финансиране.
Според експертите контролът по финансирането на партиите трябва да бъде извършван от новия антикорупционен орган, а държавната субсидия да се раздели на основна - 80%, и на допълнителна - 20%. Основната субсидия да се дава за подготовка и участие в изборите, за работата на партийните структури, за организационни разходи, а допълнителната - в края на годината за покриване на вече направени т.нар. "други, присъщи за дейността на партията разходи". Такива могат да бъдат обучения на партийни активисти, аналитична и научно-изследователска работа, гражданско образование, но не и екзотични екскурзии и скъпи подаръци. Необходимо е и създаване на независим орган за контрол на партийното финансиране, какъвто би могъл да бъде новият антикорупционен орган, предложи Ясен Лазаров.
Таван
За да се постигне по-висока публичност, от института предлагат да има по-висок таван на финансирането на предизборните кампании и този таван да се увеличи два пъти. Освен това трябва да има увеличение и на прага на годишните дарения от физически лица - до 15 хил. лева, а за юридическите лица с установена собственост - до 50 хил. лв. годишно, както и да се даде повече свобода на партиите да развиват стопанска дейност.
Парламентът отхвърли ветото на президента върху мораториума за нови лекарства. Въпреки силната обществена съпротива и протестите от последните дни парламентът преодоля ветото на президента Румен Радев върху мораториума за плащане на нови лекарства в Закона за бюджета на НЗОК през 2018 г. В подкрепа на закона гласуваха 126 народни представители, а 95 - от БСП и ДПС, подкрепиха ветото.
Според мотивите на държавния глава със забраната за финансиране на иновативни лекарства през 2018 г. се засяга основно конституционно право за достъпна медицинска помощ и се дискриминират част от пациентите- здравноосигурени лица. Управляващите обаче докрай останаха на позицията си, че фискалните съображения са по-важни, а болните от тези редки болести могат сами да си купят лекарствата. Става въпрос за 32 нови лекарствени молекули за редки заболявания, което засяга около 1000 души и би струвало на държавата между 25 и 30 млн. лв. годишно. Аргумент в подкрепа на ветото е, че това е нищожна сума на фона на здравния бюджет от над 3 млрд. лева.
"Това наше гласуване ще струва живота на някого", заяви Антон Кутев от БСП днес и отбеляза, че ветото на президента е щяло да мине, ако депутатите от "Воля" го бяха подкрепили. "Един зависим човек подкрепи този вот, без него това нямаше да се случи", посочи Кутев.
Повече фирми ще могат да получат субсидии за предприемачество. Младите жени от Северозападна България отново ще имат предимство при кандидатстване за европейска субсидия за предприемачество, но то няма да е толкова голямо, а освен това шанс за безвъзмездни средства ще имат и други кандидати. Това става ясно от публикуваните ревизирани документи по процедурата "Насърчаване на предприемачеството" по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", по която ще бъдат разпределени 67.2 млн. лв.
Първоначалният вариант даваше голяма преднина на ограничена група кандидати - жени под 29 и над 50 години от най-бедния регион в Европейския съюз. Сега кръгът леко е разширен, а точките, които носят проектите на предпочитаните кандидати, вече са по-малко. В същото време максималната субсидия на проект е намалена наполовина, което означава повече финансирани компании, но с по-малка сума. Около 10 млн. лв. този път са предвидени за проекти в IT сектора, които предишния път бяха пропуснати. Коментари по новите документи могат да се изпращат до 29 декември, а самата процедура се очаква да бъде отворена догодина.
Кой има приоритет
Основната промяна в критериите за приоритизиране на проекти е в регионите, от които могат да бъдат предприемачите. Освен Северозападна България (Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен) в списъка сега влизат също Силистра, Търговище, Разград, Шумен, Пазарджик, Смолян, Сливен, Кърджали, Кюстендил и Благоевград. Отпада предимството на проектите на социални предприятия, но се запазва това на проектите на жени предприемачи, както и на лица под 29 и над 50 години.
В същото време точките, които са предвидени за приоритетни проекти, са намалени, което ще направи предимството им не толкова решаващо при оценката. Според новите условия проектите на жени и на лица под 29 и над 50 години ще носят само по 2 точки допълнително, а не по 5, както беше в първоначалния вариант на документите. По-висока оценка ще се дава за ефективност на идеята, като в критериите са включени прогнозните приходи и печалба. Опитът и образованието на екипа също ще носят повече точки.
IT предприемачи
По процедурата се предвижда да се финансират проекти в приоритетни сектори на Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия или в сектори, свързани с преодоляване на европейски и регионални предизвикателства. В първата група сега са добавени дейностите в областта на информационните технологии и информационните услуги, които преди не бяха включени. За тях е предвидена и определена част от бюджета - 10.1 млн. лв. За другите сектори по стратегията - производство на текстил, химични продукти, електроника, електрически съоръжения, машини и превозни средства, както и издателска дейност, производство на филми, телевизионни предавания, звукозаписи, научноизследователска и развойна дейност, са предназначени 33.6 млн. лв. Останалите 23.5 млн. лв. от бюджета са за секторите, свързани с преодоляване на регионалните предизвикателства, като към тях са добавени производството на облекло, инженерните дейности и техническите консултации.
Другите промени
В новата документация максималният размер на помощта, която се отпуска за един проект, е намален от 391 166 лв. на 200 хил. лв., което означава, че повече фирми ще могат да получат по-малко пари. Това частично се компенсира от увеличението на дела на собственото съфинансиране, като сега субсидията може да покрива до 80% от разходите, а не 90%.
Заради забавянето на процедурата е променена и датата, след която трябва да са регистрирани компаниите, за да могат да кандидатстват. Според новите условия документи могат да подадат само фирми, създадени през 2017 г.
Въведена е малка отстъпка за възможността за участие на кандидатите в други дружества. Според предишните условия те нямаха право да имат собственост в други компании, докато сега се изисква те да не притежават повече от 10% от капитала. Дори и това ограничение не важи при участие в компании, които не са осъществявали дейност последните две години.
Изцяло ново условие е кандидатите да имат записан капитал в размер на поне 20% от стойността на проекта, с който кандидатстват.
Изключва се възможността за наемане на административен персонал за целите на проекта. Допустимо ще е само наемането на квалифициран персонал, като разохдите за това не трябва да надвишават половината от общите разходи. Със субсидията на практика ще може да се покриват заплатите на до трима души от съществуващия квалифицира персонал, както и на самия предприемач.
Извън заплатите със средствата по процедурата кандидатите могат да купуват машини и оборудване, а до 30 хил. лв. се предвиждат за придобиване на дълготрайни нематериални активи, включително покриване на разходи за разработване на софтуер. За външни услуги са определени до 10% от разходите по проекта, като в тях са включени изработване на различни оценки на продукта, технологии за производство, пазарни анализи и проучвания, защита на индустриална собственост и т.н.
Максималният брой точки, които може да събере един проект, е 90. За да прескочат летвата обаче проектите не трябва да имат по-малко от 54 точки. Подреждането ще става в отделни списъци за проектите в IT и другите сектори, а финансирането ще става в низходящ ред до изчерпване на бюджета.
Рекордна инфлация от близо 5 години. Годишната инфлация счупи рекорди и стигна най-високото си ниво от 57 месеца насам, или от близо 5 години. За 12-те месеца до края на ноември потребителските цени са нараснали с 3%, обявиха от НСИ. Причината за високата инфлация е поскъпването на редица основни храни, парното, водата и газа за бита. Инфлацията вече значително изпреварва лихвите по банковите депозити. В резултат за година на всеки 1000 лв. в банка гражданите реално са загубили по близо 25 лв. До миналата година инфлацията беше отрицателна и въпреки падащите лихви по влоговете хората и бизнеса имаха реален доход по спестяванията си. Но от началото на тази година тенденцията се обърна и влоговете в банките реално се топят.
Само за ноември инфлацията е 0,4%, обявиха от НСИ. По съществено през месеца са поскъпнали яйцата - с 20,9%, краставиците - с 19,7%, доматите - с 3,8%, маслото - с 3,3%, дизела - с 2,1%, и бензина - с 1,5%. В рамките на цяла година обаче при храните най-много са скочили цените на млякото, млечните продукти и яйцата - с над 10%, маслото - с 8,2%, месото и месните продукти - с 5,4%. За година цените на парното и топлата вода са скочили с 23,1%, сочат още данните на НСИ. Газът е поскъпнал със 17,3%, а водоснабдяването - с 4,5%. Цените на плодовете и зеленчуците също бързо вървят нагоре като за година са нараснали съответно с 5% и 4,3%.
Какво поскъпна през ноември?
Сирене +1,7%
Кашкавал +2,3%
Яйца +20,9%
Масло +3,3%
Домати +3,8%
Краставици +19,7%
Газ за бита +1,8%
Парно +6,1%
Дизел +2,1%
Бензин А95Н +1,5%
Какво поевтиня през ноември?
Брашно -0,3%
Прясна риба -2,3
Олио -0,9%
Цитруси -12,9%
Зеле -9,4%
Моркови -5,1%
Зрял боб -1,6%
Захар -6,5%
Автомобили -0,6%
Телевизори -1%
Игрова конзола от Лотарията на НАП 2. Броени дни остават до тегленето на първата седмична награда от второто издание на Лотарията с касови бележки на НАП. Късметлията ще стане ясен на 18 декември в сутрешния блок на bTV между 8,30 и 9,00 ч. Той, както и следващите трима седмични победители, ще се радват на чисто нова игрова конзола с две безплатни игри към нея, обявиха от НАП.
До сега за участие във втората част на популярната игра на данъчните, са регистрирани над 3 млн. фискални бонове на обща стойност 50 млн. лв. Над 160 000 от вече регистрираните бележки са от ПОС терминал. Средно всеки потребител в Лотарията се е отчел в играта с по 145 касови бележки. Фискалният бон с най-висока стойност е записан от потребител от Варна, като участници от Силистра, Сливен, Пазарджик и София са регистрирали касови бележки на стойност над 9000 лв.
Статистиката на Лотарията сочи, че 55% от потребителите са мъже. Близо 10% от регистриращите касови бележки имат интереси в областта на спорта, а 3% посещават готварски форуми и рубрики и се интересуват от хранене и напитки.
Тази година късметлиите ще бъдат обявявани не само на официалния интернет сайт на Лотарията - kasovbon.bg, но и на специално създадената във Facebook страница www.facebook.com/kasovbon/. В социалната мрежа потребителите могат да следят последните новини около играта и да задават въпроси.
Голямата награда в тазгодишното издание на Лотарията е 50 000 лв. 2000 лв. ще дават данъчните всеки месец на един щастливец, регистрирал печеливша касова бележка. Всяка седмица някой ще печели и предметна награда на стойност приблизително 1000 лв. Двойно по-голям шанс за спечелване на награда имат участниците, които плащат с банкова карта и, освен касовата си бележка, са запазили и регистрирали бележката от ПОС терминала.
Поповете на курс срещу пожари. Свещеници минават инструктаж по противопожарна безопасност и кратък курс по гасене на пожари. Обучението е както за по-младите, които досега не са били обучавани, така и за по-възрастните, които отдавна не са били инструктирани, съобщиха от Синодалната палата. Обучението не е задължително, а където органите на противопожарната безопасност установят, че трябва да бъде проведено, уточниха от там.
Указания и инструктажи за ограничаване предпоставките за възникване на пожари вече се правят във Варненска епархия. Курсовете се водят от действащи пожарникари.
Един надзирател пази 100 затворници. Един надзирател отговаря за около 100 затворници, са показали резултатите от поредна проверка в затворите и затворническите общежития за броя на заключените и числеността на надзирателите по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров, съобщиха от държавното обвинение.
„Критично е съотношението между надзиратели и лишени от свобода. То е особено видимо в затворническите общежития от открит тип „Хеброс" - Пловдив (1:97), Стара Загора (1:84), Плевен (1:102) и др.", казват още от прокуратурата.
В писмо до министъра на правосъдието Цецка Цачева главният прокурор е посочил, че има неравномерност в съотношението на охранителния състав спрямо лишените от свобода. Това създава предпоставки за ненадеждна охрана в местата за лишаване от свобода. По тези причини Цацаров предлага да бъде разработен и утвърден норматив за оптимално съотношение на числеността на надзирателите спрямо заключените, да се попълнят незаетите щатни длъжности в системата на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" и да се отпуснат нови щатове за социални работници и психолози в местата за лишаване от свобода.
В писмото на главния прокурор се изразява загриженост от факта, че констатираните слабости са системни. Прокуратурата е сигнализирала за проблемите в затворите и затворническите общежития и през 2015, и през 2016 г. с писма от главния прокурор до съответните министри на правосъдието - Екатерина Захариева и Христо Иванов.
По време на среща с ръководителите на Синдиката на служителите на затворите в България Христо Илков и Радослав Мартинчев главният прокурор е изразил надежда за оптимално и скоростно решаване на натрупаните проблеми, съвместно с всички компетентни институции и с активното съдействие на работещите в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията".
Според справка за числеността на броя на затворниците и надзирателите към 1 декември т.г. в затвора в София изтърпят наказанията си 725 души, 34 надзиратели са дневна смяна, а 26 са нощна. В затворническото общежитие от закрит тип „Кремиковци" лежат 351 лишени от свобода, 16 са надзирателите дневна смяна и 13 - нощна. В затворническото общежитие от открит тип „Казичене" затворените са 291, надзирателите дневна смяна са 6, а нощна - 5. Втори по населеност е затворът в Белене с 481 лишени от свобода, 19 надзиратели дневна смяна и 16 нощна. На трето място е затворът в Плевен - 430 осъдени с между 18 и 22-ма надзиратели на 24-часови смени. В затворническото общежитие от закрит тип „Вит" има 37 осъдени с 2-ма на надзиратели денем и двама - нощем. В общежитието от открит тип осъдените са 102-ма с 1 надзирател дневна смяна и един - нощна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |