Опит за убийство на висш държавен служител в центъра на София. Началникът на отдел "Фискален контрол" на Централното управление на Националната агенция за приходите (НАП) Иво Стаменов е бил прострелян в понеделник сутринта близо до кръстовището на топ централните столични улици "Дунав" и "Врабча", на по-малко от 500 метра от Столичната община и Народното събрание.
За стрелбата имаше малко публични реакции. А случаят е важен, защото засяга държавен контролен орган, негов висш служител и разправа с вероятен план за убийство.
Какво се знае
До понеделник вечерта нито финансовият министър Владислав Горанов (под чиято шапка е НАП), нито премиерът Бойко Борисов, вътрешният министър Валентин Радев или председателят на вътрешната комисия в парламента бяха взели отношение по случая.
Сигналът за стрелбата е получен в МВР в 8:40. По информация на директора на столичната полиция Ивайло Иванов, цитиран от БНР, той е ранен на едно място, като е стреляно от близко разстояние. Според главния прокурор Сотир Цацаров раните по мъжа са две. Ръководителят на държавното обвинение коментира случая мимоходом при церемонията по встъпване в длъжност на заместника му Борислав Сарафов като шеф на националното следствие. Сотир Цацаров каза още, че Иво Стаменов е бивш полицейски служител. По информация на "Капитал" той е работил в секторите "Престъпления, свързани с кражбите на МПС" и "Икономическа полиция", но е напуснал системата по собствено желание. Полицаи, с които е работил, го определиха като тих и безконфликтен.
Мястото е на 200 метра от офисите на "Фискален контрол", които се намират в бившата централа на НДСВ на ул. "Врабча". Горе-долу на същото разстояние, но на ул. "Московска", са и офисите на "Нове холдинг" на Васил Божков, пред които често има автопатрул на МВР. Непосредствено до местопроизшествието има и детска градина.
Стаменов е бил откаран във ВМА в тежко състояние. По информация, дадена от болницата към 16:00, той все още се намира в хеморагичен шок, тъй като при стрелбата са били засегнати големи кръвоносни съдове.
Данъчната цел
Малко известната до този момент информация за стрелбата срещу Стаменов по-скоро показва, че случаят едва ли е битов, а става дума за предварително организирано покушение, което предвид местоположението на травмите е целяло не сплашване, а убийство.
От НАП съобщиха единствено, че Иво Стаменов не е получавал заплахи. От поста, който заема, данъчният е могъл да засегне финансови интереси за стотици милиони.
Отдел "Фискален контрол" осъществява физически контрол върху движението на стоки с висок фискален риск. Сред тях са плодове и зеленчуци, храни, а от няколко месеца към списъка бяха добавени и горивата. Дирекцията беше създадена в началото на 2014 г. с цел борба с измамите с ДДС. Контролът се осъществява на влизане или преди излизане от страната, но също така и при превоз във вътрешността на България. Служителите на отдела "Фискален контрол" могат да спират товарни автомобили, да ги запечатват и да поставят GPS устройство, с което да проследят движението им. По оценки на Центъра за изследване на демокрацията от 2010 г. измамите с ДДС са вторият по големина криминален пазар, който генерира приходи от 700 млн. лв. на година
Стрелбата срещу Иво Стаменов е първото покушение срещу висш държавен служител след убийството на началника на кабинета на кмета на Пазарджик Тодор Попов Татяна Стоянова, която беше застреляна с 13 куршума през януари 2015 г. През 2005 г. в София беше убита шефката на "Последващ контрол" в Агенция "Митници" Шинка Манова. И двата случая са неразкрити. Само за последните пет години е имало над 10 показни убийства, за които няма привлечени обвиняеми.
Жителите на Генерал Тошево "забраниха" добива на газ. С очаквано голямо мнозинство жителите на Генерал Тошево решиха да не се добиват нефт и газ на територията на общината. На местен референдум в неделя близо 97% от гласувалите казаха "да" на предложението общинският съвет да не одобрява такива проекти. Допитването беше инициирано от кмета Валентин Димитров във връзка с плановете на "Русгеоком БГ" да добива природен газ в региона, след като инвестиционното предложение на компанията срещна масов отпор от местните хора по време на обществените обсъждания.
Подобен референдум с подобен резултат беше организиран по-рано тази година в другия край на България - Трън, където жителите отхвърлиха проекта на "Евромакс сървисиз" да разработва златното находище край града. Като цяло обаче резултатите от подобни допитвания имат спорна юридическа тежест.
Резултатите
Проектът на "Русгеоком БГ", чийто индиректен собственик са собственикът на "Овергаз инк" Сашо Дончев и семейството му, предвижда добив на природен газ от находище "Спасово". В края на октомври компанията организира серия от обществени обсъждания на инвестиционно си предложение, които обаче предизвикаха протести от местните хора. Притесненията им са, че добивът ще замърси водата и ще застраши земеделието в региона. В резултат на това кметът предложи, а общинският съвет бързо прие да се направи допитване.
Резултатите на Общинската избирателна комисия показват, че в референдума са участвали 6671 души от общо 12 654 гласоподаватели (52.7%). Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление това означава, че референдумът е валиден, тъй като избирателната активност е преминала изисквания минимум от 40%.
От всички гласували 6465 души (96.9%) са отговорили с "да" на въпроса: "Против ли сте община Генерал Тошево чрез общински съвет или кмета на общината да одобрява устройствени планове, определящи териториите за проучване, добив, преработка на следните подземни богатства: нефт, природен газ, твърди горива, минни отпадъци?"
Подобен въпрос, но за метални полезни изкопаеми, беше зададен и в Трън през юни. Причината за тази формулировка е, че местните власти не могат да забранят добива на подземни богатства, тъй като те са изключителна държавна собственост. В техните правомощията е да одобряват устройствени планове.
Спорен ефект
Независимо от голямото мнозинство, с което практически се отхвърля проектът на "Русгеоком", ефектът от вота е спорен. Според компанията формулировката на въпроса го прави незаконосъобразен, тъй като местните власти не могат да се отказват от правомощие, което им е предоставено със закон, а одобряването на устройствени планове, които определят територии за добив на подземни богатства, е точно такова правомощие. "Поради това кметът и общинският съвет нямат право да откажат да одобрят устройствен план, когато той отговаря на законовите изисквания", коментираха от "Русгеоком".
С подобни аргументи областният управител и окръжната прокуратура в Перник протестираха решението за организиране на референдум в Трън. Според тях общинският съвет не може да откаже одобряване на устройствен план, независимо какво предвижда той, ако всички законови стъпки са спазени.
Аналогичен казус имаше преди няколко години и в Крумовград, където общинските съветници отказаха да одобрят заданието за подробен устройствен план на "Дънди прешъс металс", която предвиждаше изграждане на минно-преработвателен комплекс за златна руда край града. Отказът обаче беше обжалван от компанията и в крайна сметка съдът задължи общинския съвет да одобри документа.
Кметът на Генерал Тошево явно също е наясно със спорната правна тежест на резултатите от референдума. Това поне се чете в обръщението му, публикувано на сайта на общината в последния работен ден преди допитването. Според него с гласуването "ще заявим категорично пред централната власт, че черноземът, земята, която ни храни, няма алтернатива и те трябва да се съобразят с нашето решение". Така на практика той признава, че референдумът по-скоро може да се използва като средство за натиск над правителството, а не като юридически инструмент. Самите резултати от референдума могат да се оспорват в 7-дневен срок пред Административен съд - Добрич.
Избрани богатства
Както и в Трън, въпросът в Генерал Тошево детайлно описваше подземните богатства, към които е насочено ограничението, като освен нефт и газ включваше също твърди горива (въглища) и минни отпадъци. На въпрос на "Капитал" защо са избрани конкретно тези четири вида подземни богатства от общината не дадоха подробности. "Така е преценено и така е направено", каза секретарят на общината Вяра Дянкова.
Освен "Русгеоком" на територията на Генерал Тошево проект за добив на газ подготвя още една компания - канадската Park Place Energy. Преди три години тя получи разрешение за търсене и проучване в блок "Вранино", което беше оспорено в съда. Според решение на екоминистерството отпреди месец компанията ще трябва да направи екологична оценка на цялостния работен проект, преди да започне проучванията.
Бизнесът отчете рязко увеличение на корупцията и на престъпността. През 2017 г. нивата на корупцията и на престъпността в България рязко са се увеличили, регулаторната тежест продължава да е висока, а сивата икономика не е намаляла съществено. Това са стряскащите изводи от традиционната анкета на Българската стопанска камара (БСК), оповестени вчера. В нея са участвали 790 фирми от всички сектори, които дават оценка за бизнес средата у нас.
Усещането на фирмите съществено се разминава със заявките на властта за намаляване на сивата икономика и с широко рекламираната офанзива срещу хилядите регулаторни режими.
Според 58.2% от участниците в проучването е нараснала корупцията, а според 50.6% - престъпността. Това е драстично увеличение в сравнение с резултатите от анкетата през миналата година, когато процентите са били съответно 46 и 42. Мениджърите на почти всяка втора фирма са убедени, че сивата икономика е голяма, и се оплакват от тежки регулации. Намаление на административния натиск върху бизнеса виждат едва 8.9% от анкетираните.
В същото време продължава да е твърде нисък процентът на отговорилите, че се подобрява достъпът до правосъдие - 11.4% през 2017 г. на фона на 9% година по-рано. Повече от половината анкетирани фирми не намират промяна, а 21.5% са на мнение, че дори е налице влошаване. Сред институциите най-одобрявана е работата на омбудсмана, а най-зле се справя Народното събрание.
Песимистични са настроенията и за бизнес средата през следващата година. 75% от фирмите прогнозират ръст в цените на тока. Нарастване на фискалната тежест - по-високи данъци, такси и осигуровки, очакват 68%. Поскъпване ще има и за бизнес кредитите. Ще растат цените на суровините, нужни за различни видове производство, смятат фирмите. Въпреки тези прогнози обаче делът на оптимистите за икономическия растеж и за бизнес средата расте двойно, коментира зам.-председателят на камарата Камен Колев.
Около 58% от фирмите смятат, че ще могат да увеличат заплатите на хората си, а 48% от тях прогнозират ръст в обема на производството. Добри са и прогнозите за въвеждането на нови продукти и услуги, намирането на нови пазари.
За поредна година обаче фирмите продължават да страдат от едни и същи проблеми. Около 80.8% от мениджърите казват, че са попадали на некоректни и дори незаконни практики, свързани с провеждането на обществени поръчки. Става въпрос основно за тенденциозно поставени условия в документите, насочени към определена фирма фаворит. Около 88.5% от запитаните пък са се сблъсквали с необективни оценки.
Камен Колев изтъкна, че все още не е прието предложението на БСК в комисиите по оценка на заявленията за обществени поръчки да има представители на браншовете. "Дори и те да нямат право на глас, за нас е важно да има такъв човек, за да проследи как точно се случва процесът по оценка", обясни той. Подизпълнителите също са проблем - това поставя под риск изпълнението и сроковете. Такива случаи има и при санирането, обясни зам.-председателят на БСК.
(НЕ)зависимост
Независимостта на съдебната система и борбата с корупцията са двете области с най-ниски резултати за България според класация Freedom Barometer за тази година. Анализът е на Фондация "Фридрих Науман" за Югоизточна Европа. Страната ни събира 64.30 точки, което я нарежда на 15-о място от общо 30 държави по степен на свобода в Европа и част от Азия. Първото място в класацията е заето от Холандия, следвана от Естония, а на дъното са Таджикистан и Киргизстан. По показателя "съдебна система" България е получила само 3.92 точки от общо 10, а при борбата с корупцията оценката е 4.10 точки. Най-добра оценка (8.93) страната ни е получила в областта на свободните и справедливи избори. Все пак се отчитат проблемите при тяхното организиране, купуването на гласове и контролираният вот. Въпреки изискванията, произтичащи от членството ни в ЕС, България прилага само основните европейски стандарти по отношение на правосъдието, отчита докладът.
Цената на водата ще расте поне до 2021 година. Цената на водата ще расте поне до 2021 година. Причината е, че увеличението на тарифите е заложено в петгодишните бизнес планове на част от дружествата. Тези планове вече бяха одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), но конкретните цени трябва да се "гласуват" от комисарите година за година.
Вчера зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова се опита да тушира напрежението около поскъпването на водата и коментира. Тя успокои, че вече било ясно как ще се подпомагат бедните българи, които няма да имат пари, за да платят новите фактури.
"Мислим да опростим максимално подпомагането на социално слабите", заяви Малина Крумова пред БНТ. Преди дни началникът й - регионалният министър Николай Нанков, заяви, че става въпрос за около 18-20 млн. лв. годишно. Той не уточни дали такава сума за подпомагане на социално слабите е заложена в бюджета за догодина и откъде ще дойдат тези средства. "Ще имаме необлагаем минимум - разглежда се кубик и половина вода да е така наречената "необлагаема", заяви Нанков в края на миналата седмица.
Увеличението на цената на водата предизвика серия от протести на граждани. Срещу повишението се обяви и омбудсманът Мая Манолова. Дори и решението на КЕВР да бъде обжалвано обаче, това не спира изпълнението му.
Миналия петък КЕВР одобри ръст между 2 и 20% за цените в половин България - в 14 области. Те ще влязат в сила от Нова година с изключение на най-голямото, 20-процентно увеличение за Ямбол. То ще стане факт, след като новата пречиствателна станция бъде пусната в експлоатация.
''Специално за Ямбол става въпрос за нов вид услуга. Там нямаше пречиствателна станция, тази услуга трябва да се калкулира в цената, затова е най-високо увеличение там", защити решението на комисарите Крумова. В София поскъпването ще бъде с 9% до 2.31 лв. за кубик с ДДС. "Увеличението на цената на водата е заложено в бизнес плановете през 2017 година, одобрено е от КЕВР, сега се коригира заложената цена за 2018 година с оглед инфлационния процент", заяви зам.-министърът.
Цената на водата ще расте по сегашните планове до 2021 г., когато ВиК операторите ще внесат нови заявления. Възможно, но малко вероятно е дотогава да има и намаление на цените. То е възможно само ако се установи, че фирмите не са успели да изпълнят заложените по план инвестиции. Такъв публично известен случай до момента няма.
Бързо в еврозоната, ако искаме първа скорост в ЕС. Симеон Дянков, бивш финансов министър. Дискусията трябва ли България да е част от еврозоната и кога тече отдавна. С различен интезитет. Ту се превръща в приоритет за политиците, ту се бие спирачка.
Крачката е голяма се иска политически кураж за нея. Иска и много работа - да се обясни на хората защо трябва да сме част от клуба. Да се разсеят страховете - какво ще се случи с доходите, с цените, с инфлацията, с лихвите по кредитите, с банките... Общественият разговор по същество сякаш още не е започнал, но без политически кураж има риск да изпуснем момента за първата крачка - място в "чакалнята" на Европейския валутен съюз. Защо моментът е СЕГА? Кои са икономическите плюсове от влизане в еврозоната и боледуваме ли вече от "болестта" на по-малките икономики в нея, но без да имаме достъп до "лечение"?
Цел № 1 на Европредседателството
Първата стъпка е България най-после да кандидатства за механизма ERM 2 - или така наречената "чакалня". Според регламента на Еврозоната всяка страна, която иска да приеме еврото, трябва да постои в предверието минимум 2 години. В този период икономическите плюсове, които ще дойдат с еврото, няма да се случат. Но ако не кандидатстваме - те няма да се случат никога.
Аз бих използвал момента и активно призовавам правителството, с оглед на председателството на Европейския съвет, което предстои, да кандидатстваме за механизма ЕRM 2. Успехът на Председателството на България на Европейския съвет се състои само в тази точка - дали правителството ще посмее да кандидатства за чакалнята или не. Ако не - за мен председателството ни ще е неуспех, каквото и друго да постигнем. Защото всичко друго можем да направим и в други периоди. Ако да - това значи, че управлението има кураж и иска да влезем на първа скорост на Европа.
Защо сега?
Кураж да кандидатстваме в ERM 2 е нужен в две посоки - вътрешнополитически и външополитически. Първо, във всички държави, които тръгват към Еврозоната - наблюдавал съм ситуацията със Словакия, Естония, занимавал съм се с Литва - правителството за период от близо година трябва да фокусира изявите и комуникацията си в това да обясни какви са възможните позити и негативи от приемането на еврото. За България съм убеден, че плюсовете са несравнимо повече, а минуси на практика няма, но има хора, в това число и напълно разумни хора, които се притесняват например от рязко повишена инфлация. Която може да се случи, ако държавата влиза в еврозоната при плаващ курс, но не и ако е във валутен борд.
Във всички страни преди кандидатстване за Еврозоната, социологията показва, че около 60-65% от населението вярва, че еврото ще отрази лошо на доходите и цените. Каквито и да са конкретните числа от изследвания в България, но едва ли ще е голяма разликата.
Външнополитическият кураж обаче е още по-ключов. България е пробвала досега 3 пъти да води неформални разговори за влизане в чакалнята на еврозоната. Първият път това се случва през 2008 г., когато финансов министър е Пламен Орешарски. Точно преди финасовата криза и преди изборите 2009 г. Тогава България имаше добри финансови резултати, бюджетът беше на плюс, намаляваха задълженията на държавата и моментът беше добър. Но точно в периода, когато министър Орешарски правилно бе започнал неформални разговори с Европейската централна банка и страните от Еврозоната, ни спряха еврофондовете. Тоест. ЕК и ЕЦБ ни казаха, че трябва да изчакаме ново правителство.
През 2009 г. аз влязох в Министерството на финансите и още през есента - тъй като имаше добра подготовка от предшественика ми - тръгнах на обиколка - финансов министър по финансов министър, за да сондирам какво е отношението към България и да продължим започнатото. "За" приемане на дадена страна в чакалнята на Еврозоната гласуват страните в нея и гуверньорите на централните им банки. Тогава от една страна ние имахме добри финансови резултати и покривахме критериите, кризата вече беше започнала да се отразява на макроикономиката, но финансово и фискалко стояхме много добре. Но... в началото на 2010 г. падна Гърция. И разговорът нямаше как да се продължи.
В края на 2012 - началото на 2013 година, когато ситуацията в Гърция бе вече овладяна, Европа и ние бяхме започнали да се измъкваме от кризата, растежът у нас беше около 2%, решихме да пробваме пак да водим разговори с ЕЦБ. Вече имахме доста повече опит, Естония току що се беше присъединила и потърсихме съвет. Оттам ни казаха - ЕЦБ е консервативна, едва ли ще спре някога да е скептична за присъединяване на икономики от Централна и Източна Европа, защото са твърде малки, за да имат положителен ефект върху Еврозоната, а пък крият рискове. И единственият шанс е правителството да реши, БНБ да попълни апликацията от 3 страници и да кандидатства. Това може да стане в рамките на един ден. За чакалнята на Еврозоната има няколко критерия, които България покрива отдавна - единственото изключение бе през 2014 г. заради КТБ, но според критериите кандидатът за ЕRM 2 трябва да отговаря на финансовите и икономически параметри в последните две години.
Тоест - и по този показател моментът е сега. И всичко е въпрос на кураж - решаваш и кандидатстваш - въпреки че в неформални разговори ЕЦБ може да е скептична и да призовава да се чака. Това са ми го казвали и финансовите министри на Словакия, на Литва, Естония и Латвия, които минаха вече по този път.
Мисля, че премиерът Борисов има този кураж, надявам се да го покаже и по време на Председателството ни. Ключови са и разговорите с лидерите от Еврозоната. Процесът би трябвало да е формален - изпълнявате ли тези критерии? Да, Да, Да. На следващо заседание на финансовите министри се съгласяват и готово. Идеята е проста - не е да питаме дали да кандидатстваме или не. А просто да уведомим ЕЦБ и Европейската комисия:
"От 1 януари 2018 поемаме председателството на Съвета на ЕС, тогава ще видите и кандидатурата ни за ЕRM 2 в Европейската комисия, надяваме се на отговорно решение". Моментът е подходящ не само заради Председателството. Дори Брекзит ни помага - и ЕС, и конкретно Еврозоната са притиснати да покажат, че все още са нещо желано. А ние искаме в Европа на първа скорост.
Когато сме направили първата крачка - да видим какво ни чака в Еврозоната?
Първият голям страх - "помощ, инфлация"
Една от основните теми преди влизане в Еврозоната във всяка присъединяваща е страна е ще се повиши ми рязко инфлацията, оттам - ще се вдигнат ли цените и ще падне ли стандартът на живот.
Действително в някои държави след влизането в Еврозоната се получава такъв еднократен ефект - повишение на инфлацията. Причината е, че при прехвърляне на цените от местната валута в евро значение има курсът, при който това се прави, а и има увеличение в рамките на "закръгляването" към по-голямото число - тоест ако нещо струва 1,70, щом се пресметне цената от местна валута според курса на еврото, то в евро цената обикновено става 2. Противниците на влизането в Еврозоната изтъкват това като голяма тема и аргумент защо не бива да бързаме.
Само че има разлики между държавите, които влизат в Еврозоната при плаващ валутен курс и тези, които влизат в условията на действащ валутен борд - като България. Какво значи това?
Словакия и Словения влязоха в Еврозоната в условия на плаващ валутен курс, докато Балтийските републики - Латвия, Естония и Литва - в условия на валутен борд, поддържан за сходен като в България - около 20 години. Тази разлика е важна. Ако си в условия свободен валутен курс - получаваш курса на еврото съм местната валута в деня на присъединяване към Еврозоната. Съответно - оттам всички търговци и банки започват да "закръгляват" цените си към по-голямото цяло число.
Страни във валутен борд обаче влизат в Еврозоната на курса спрямо еврото, който е обявен в самото начало - в нашия случай през 1997 г. При тези услония няма как да има ефект "инфлация" в голям размер, защото отдавна цените - на стоки, услуги, банкови кредитити са на цени, съобразени с курса на еврото, който няма да се промени. И той е около 1,96 за евро.
Разбира се, може да има лек ръст на инфлацията - в рамките на 1-2%, когато се закръглява от 1, 96 - какъвто е курсът, на 2. Това обаче не е нещо, което ще се отрази зле на икономиката. Дори обратното - в последните години в България има по-скоро слаба дефлация, така една малка, здравословна инфлация от 1-2% може да се окаже добра за приходите - при такава инфлация се увеличават с малко заплати и пенсии.
Боровец отваря ски зоната с безплатно нощно спускане. Дългоочакваният момент настъпи! На 23 декември, събота, Боровец отваря ски зоната за приятелите на белите спортове, а на 22-ри, петък, ще подгрее сезона с безплатно нощно каране. Зимата в първия планински курорт на Балканите най-накрая дойде с отрицателни температури и позволи пистите да бъдат обработени перфектно. Затова в събота, 23 декември, в 8:30 часа, на долна станция на седалковия лифт „Ястребец експрес", легендата на българските ски Петър Попангелов и децата от ски и сноуборд клубовете на Самоков, ще пуснат символично първа седалка в курорта. Ще скъсат банера Borovets is Open с пожелание за успешен сезон, чудесно време и незабравими часове по пистите.
Най-нетърпеливите скиори и сноубордисти ще имат възможност да карат още в петък вечерта. Нощното каране на 22 декември, петък, ще е безплатно и ще даде шанс на феновете на снежните спортове да се пуснат първи по пистите в ски зона „Ситняково". То ще започне както обикновено, в 18:00 часа, а последно качване от долна станция на лифт „Мартинови бараки" ще е в 21:30 часа. Гостите на курорта ще могат да карат без пари по Ситняковски път, писти „Мартинови бараки" 1, 2, 3 и 4, „Рила", „Иглика" и „Ротата" и да ползват лифтове „Мартинови бараки" и влекове „Рила", „Иглика" и „Ротата".
След застудяването през последните дни от „Бороспорт" произведоха достатъчно изкуствен сняг и осигуриха стабилна основа на пистите, която гарантира отлични трасета през целия сезон. Естественият снеговалеж също помогна и от Боровец вече могат да зарадват приятелите на белите спортове с новината, че отварят цялата ски зона с безупречни трасета.
В събота през целия ден в курорта ще има музика, а инструкторите от ски училище „Бороспорт" ще дават безплатни уроци за начинаещи пред хотел „Рила" (след предварително записване в офиса на ски училище "Бороспорт" пред хотел "Рила" от 8:00 до 10:00 часа). В 17:45 на писта „Мартинови бараки 2" ще започне традиционното факлено шоу на инструкторите от ски училищата в Боровец, с което ще бъде сложено началото на един настина незабравим зимен сезон.
На първи спускания ще могат да се радват и фрирайдърите, като обаче специално за тях от „Бороспорт" предупреждават, че снежната покривка на места е все още доста тънка и трябва да бъдат особено внимателни.
Не изпускай! Спускай по любимите писти в Боровец!
1735 услуги в каталога на онлайн държавата. 1735 са електронните услуги, които предоставят администрациите у нас - от министерства, през агенции и комисии, областни управи, до общини. Това показва справката от Административния регистър, където всички структури трябва да вписват услугите и регистрационните режими, които предоставят, в това число и електронните. Не всички обаче спазват това свое задължение.
От данните в регистъра става ясно, че от различните агенции и комисии най-много електронни услуги предоставя НАП - над 130 броя: от плащане на данъци, през подаване на данъчни декларации, до различни справки. На второ място е Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГВА), която е въвела 56 услуги и режими. Трета в списъка се нарежда Агенцията по кадастъра с около 50 услуги, а четвърти са от Националния осигурителен институт (НОИ). Те от своя страна са въвели 46 е-услуги.
Сред министерствата първенец е отбраната, следвана от МВР
Военното ведомство има цели 33 електронни услуги и режими, а вътрешното министерство - около 22. Към МО можем да се обърнем и ако искаме географски координати на контурни точки или пък конкретна карта - стопанска, политическа, физико-географска. Освен да подадем онлайн заявление за лични документи в МВР можем да направим това и за издаване на разрешение за употреба или търговия с оръжие или ако искаме да платим някоя глоба.
Не всички областни администрации имат регистрирани електронни услуги. Най-много такива има в Перник - 12. Подобно е и положението с общините. Така например според регистъра първенец по е-услуги е видинската община Бойница, която е въвела цели 96 броя. За сравнение Бургас е с 24, а Варна само с 10. Малко по-различно е с големите градове, които имат райони, като София например. Там всяка районна администрация регистрира свои услуги. Столична община обаче си има свой портал за услугите, които предоставя за гражданите и бизнеса. В него електронните услуги са 45. Сред тях е възможността да подадем онлайн заявление за запазване на дата за сватба. Същото важи за удостоверение за адрес, семейно положение, акт за раждане, регистрация за собственици на пчелни семейства и др. Онлайн може да получим и удостоверение за данъчна оценка на имот.
Важно уточнение, което трябва да се направи е, че все още за да се ползват всички тези услуги - дали на местно или на централно ниво, е нужен т.нар. електронен подпис, ПИК или друг вид код.
Именно това се посочва и в доклада на Държавната агенция „Електронно управление", който бе публикуван в началото на септември. Изискването за е-подпис прави и електронните услуги не толкова популярни сред гражданите.
Така например в Пещера може да заявим онлайн, ако искаме регистрация на каруцата си. Получаването обаче на удостоверението става само на място на гише.
Арестуваха служител на "Микрокредит" за заплахи и изнудване.
36-годишният служител на фирмата за бързи кредити "Микрокредит" АД Николай Кадийски е бил арестуван по разпореждане на прокуратурата, след като шестима клиенти на дружеството се оплакали от изнудване с бруталност и агресия от негова страна. Най-драстичният казус, за който "Монитор" разказа през миналата седмица беше на 27-годишния клиент Християн Георгиев от Търговище. Според жалба на Георгиев до полицията заради просрочени вноски - негови и на бременната му жена бил бит в търговищкия офис на "Микрокредит" от три лица, сред които и Николай Кадийски, служител на компанията от Южна България.
"Те излязоха, а един едър брадясал мъж, леко плешив, на ок. 40 години ми каза: На какъв се правиш, бе, защо бавиш вноските, аз съм шефа, искам си парите!". - пише в жалбата до полицията. Християн имал борч от 3000 лева, жена му 2500 и двамата били закъснели плащането на редовната вноска с 2-3 седмици. Носел хиляда лева за вноски, извадил ги и ги подал. Брадясалият обаче се развикал, че пари дължат и майка му и баба му и започнал да му бие шамари. В стаята влезли още трима мъже и всички започнали да бият Християн. "Удряха ме всички, предимно го главата и отпред, и отзад, и ме псуваха: Ще ти е... майката, на какъв се правиш, ще бръкнем на жена ти и ще ти пратим бебето в колет!" - предава в жалбата си до полицията думите на биячите Християн. Съпругата му Теолина била бременна в 5-ия месец.
Не е известно какви са причините за внезапна наказателна акция в Търговище, но само на 11 и 12 декември на тормоз и изнудване със същата бруталност и агресия били подложени общо 5 лица. Някои от тях били търсени на работните им места в болницата и в здравната каса, част от заплахите били придружени със закана за убийство и причиняване на лека телесна повреда. Полиция е иззела записите от охранителни камери в района на болницата и РЗОК в Търговище.
След първоначалното задържане за 72 часа в петък късно вечерта Районнийт съд в Търговище наложил на Кадийски постоянна мярка за неотклонение "Задържане под стража". В продължение на няколко дни пресаташето на "Микрокредит" АД Александра Попова отклоняваше въпроса дали цитираните в жалбата на Християн Георгиев лица имат трудови правоотношения с компанията. Според говорителя на Апелативната прокуратура във Варна Илка Катрева Николай работел във фирма за отпускане на бързи кредити. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 213а от НК, коментираха още от обвинението.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |