Показен разстрел на близък до ГЕРБ бизнесмен върна мутренските времена. Въпреки цялото старание на управляващите да покажат по време на европредседателството, че страната ни е сигурна и стабилна, показен разстрел на близък до ГЕРБ бизнесмен показа, че всъщност мутренските времена са се завърнали. Убийството допълнително шокира управляващите, защото дойде часове преди насроченото за днес заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента и само два дни преди важната визита на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
49-годишният Петър Христов, който през последните години развиваше мащабен бизнес, бе разстрелян посред бял ден от неизвестен бандит пред офиса си до мола на бул. "България" в столицата. Куршумите са застигнали Христов в 10 ч. сутринта, на метри от правителственото трасе до резиденция "Бояна". Само по чудо не са пострадали случайни минувачи. Според шефа на СДВР Ивайло Иванов, Петър Христов е прострелян със 7-8 куршума. Убитият не е имал охрана, само фирмен автомобил с шофьор. Убиецът очевидно е професионалист, защото е стрелял точно от голямо разстояние, а след това е прибрал гилзите.
По същия начин преди Нова година в центъра на София посред бял ден тежко ранен бе данъчният служител Ивайло Цветков. Извършителят все още не е открит.
МВР не знае Петър Христов да е заплашван. "Основните версии са свързани с неговия бизнес. Христов има интереси в строителството, в хранително-вкусовата промишленост, с добра репутация е сред обществеността", каза директорът на националната полиция Христо Терзийски. Разследващите обаче не изключвали и версии, свързани с личния живот на бизнесмена. На въпрос дали се разследва версия, че той е отстранен, защото е съдействал на МВР и прокуратурата за разкриване на групата за отвличания "Наглите", директорът на СДВР Ивайло Иванов уклончиво заяви, че ако получат такива данни, ще ги проверят.
Петър Христов беше известен с близостта си с върховете на ГЕРБ. Негови близки познати са Цветан Цветанов, ексшефът на ГДБОП Станимир Флоров, кметът на Велико Търново Даниел Панов. Христов за малко не стана кандидат за депутат от ГЕРБ през 2013 г., когато бе издигнат от няколко организации в Търновско, но в последния момент сам се отказа. Спрягаше се и за кандидат за кмет на Велико Търново.
Христов бе свързан и с едно от делата от прокурорската кампания срещу Цветан Цветанов. Той беше свидетел по делото срещу бившия шеф на местния отдел за борба с организираната престъпност (БОП) във Велико Търново Орлин Тодоров. Според прокуратурата Тодоров се обръщал към него с "шефе" и му съобщавал секретна информация по знакови дела - "Килърите", "Фалшификаторите", смъртта на бебе в болница в Горна Оряховица. И Тодоров, и Христов отричаха да е имало каквото и да е предаване на информация, но не криеха, че не само се познават, но са и близки. Според публикации те се познават още от времето, в което Тодоров е бил полицай, отговарящ за "Захарни заводи" в Горна Оряховица, а пък Христов е имал охранителна фирма, която е пазила предприятието. Тодоров получи 3 г. условно, а по-късно осъди прокуратурата да му плати десетки хиляди левове обезщетение заради незаконен арест. Всъщност две от трите дела срещу Цветан Цветанов бяха директно свързани с търновския шеф на БОП-а.
"Сега" не успя да се свърже с никого от ръководството на ГЕРБ за коментар. Единствено председателят на Народното събрание Цвета Караянчева каза, цитирана от actualno.com: "Жалко за убития гражданин. Такива събития се случват във всяка една европейска държава".
Кой е Петър Христов
Петър Христов е роден на 17 ноември 1968 г. в Силистра. Израснал е в Самоводене, през 1983 г. е приет в Средното сержантско военно училище в Горна Оряховица. После започнал работа в МО и е приет във ВНВУ "Васил Левски". Според публикации се е бил в Афганистан на страната на руснаците, но официално потвърждение няма.
Завършва Висшето военно училище през 1991 г. и същата година напуска армията. През 2000 г. завършва магистратура по финанси в Свищовската стопанска академия, после учи и право. "Станах продавач на сергия на пазара през 1991 г. Същевременно започнах един курс на обучение на Българската фондова борса и основах първата си фирма с още няколко души, която се занимаваше с търговия с хранителни стоки. Паралелно с това започнах работа в дискотека "Анаконда" в столицата като портиер и продавах куверти. После станах охрана, защото винаги съм бил спортист - борба, джудо, самбо, карате. Дори във Военното училище бях републикански шампион. Покрай работата в дискотеката направих и охранителна фирма "Дито", която съществува и до днес, по онова време направих и първата група от фирми", разказва той пред вестник "Борба". От 1993 до 2004 г. създава контакти и консултира големи компании. Накрая решил, че му е време да се занимава с международни партньори, затова създал холдинг.
Христов беше основен дарител за лечението на Мануела Горсова, която пострада жестоко при катастрофата, причинена от шампиона по фигурно пързаляне Максим Стависки.
За Христов има публикации, че е бил представител за СИК за Северна България и Велико Търново, както и че се познава от онова време с Румен Николов-Пашата и Бойко Борисов. Пак със СИК се свързва и охранителната фирма "Дито". Името му обаче не фигурира в регистрации на застрахователната компания от онова време.
Бизнесът му
Бизнесменът участва в управлението на над 50 фирми. Голяма част от тях вече не са активни, показва справка в Търговския регистър. Христов е шеф на съвета на директорите на "Пpoпъpтиc Meниджмънт Гpyп" EAД, собственик на "Лактима" EAД - пpoизвoдитeл нa млeчни пpoдyкти. Tя e пpaвoпpиeмник нa бившeтo пpeдпpиятиe "Mлeчнa пpoмишлeнocт", кoeтo пpeз 1996 г. e пpивaтизиpaнo. Haй-paзпoзнaвaeмият пpoдyкт на "Лактима" e "Aйpян Бaлкaн", кoйтo дъpжи 75-80% пaзapeн дял в кaтeгopията тeчни млeкa. Пpиxoдитe нa дpyжecтвoтo зa 2016 г. са 12.8 млн. лв., кoeтo e pъcт от 18.5% cпpямo гoдинa пo-paнo. Дo мapт 2013 г. холдингът e бил eднoличнa coбcтвeнocт нa Xpиcтoв, cлeд кoeтo e пpexвъpлeн нa дъщepя му Mиxaeлa. Говореше се, че Христов иска да придобие "Захарни заводи" Горна Оряховица, но след протести там той се отказа. Акционер е във "Велико Търново Хилс" и собственик на "Ай Би Пи Мениджмънт", а в "Дито" и "Болкан тръст интернешънъл" държи процент, съобщи bTV.
Правителството вкара парламента в пореден правен абсурд. Пореден правен абсурд сътвориха управляващите от ГЕРБ, след като пропуснаха да гласуват важен закон, който урежда статута на държавни и общински имоти. Депутатите не удължиха мораториума за спиране на давността за придобиване на имоти - частна държавна и общинска собственост. Този срок е удължаван няколко пъти от 1996 г. насам, като последно това стана през 2014 г. за срок от три години и важеше до 31 декември 2017 г.
В последния работен ден на парламента - 22 декември, от Министерския съвет внесоха проект за изменение на Закона за собствеността, с който се предлага поредно 5-годишно удължаване. Той обаче остана "на трупчета" в деловодството на парламента. Пред в. "Сега" председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов обясни, че нямало проблем проектозаконът да се гласува със задна дата. По думите на Кирилов депутатите не са имали физическа възможност да разгледат законопроекта и препрати въпроса защо в последния момент е внесен мораториумът към министъра на регионалното развитие Николай Нанков.
От правна гледна точка обаче е недопустимо гласуването на изменения с обратна сила, припомнят от "Дневник". В мотивите към изменението е посочено, че ако гласуването му не бъде направено в срок, това "би довело до придобиването на имоти - държавна и общинска собственост, от трети лица на основание давностно владение". Така от 31 декември до 11 януари или датата, в която народните представители ще могат да решат да се занимаят с казуса, давността за придобиване на частна държавна и общинска собственост тече. И всеки може да отиде при нотариус със свидетели и да придобие имот, частна държавна или общинска собственост, който добросъвестно е владял 10 години. "Не е вярно това, вносителят може да пише каквото си иска", коментира пред "Сега" Данаил Кирилов. По думите му законопроектът ще бъде гласуван при първа възможност от парламента.
Безвремие
Поредното удължаване на проблемния мораториум е заради невъзможността на държавата от 20 години да опише имотите си. През 1996 г. администрацията не е готова с актуването, описването и създаването на кадастрална карта на държавните и общинските имоти. През 2014 г., когато мораториумът е бил удължен с още три години, вторият кабинет на Бойко Борисов се аргументира, че са "налице непреодолими обективни затруднения за цялостното обхващане на имотите на територията на много области поради липса на финансови средства, достатъчен административен капацитет и необходимата информация за идентифицирането на имотите по действащата към момента карта на възстановената собственост". Мотивите на новия законопроект повтарят старите аргументи, но и добавят, че този път водеща цел на изменението е "защитата на държавния и обществен интерес в максимална степен". "Съгласно представената от Агенцията по геодезия, картография и кадастър информация, актуална към декември 2016 г., цялостното покритие на територията на страната с кадастрални карти и кадастрални регистри се очаква да приключи до края на 2023 г. при осигурено финансиране", пише още в законопроекта.
Безхаберие убива туризма на Витоша. Седма година е замразен проектът за модернизация на туристическа и ски зона „Алеко", намираща се на Витоша. Инвестицията на стойност 70 милиона евро на собственика на лифтовете и влековете в зоната - „Витоша ски", не може да бъде реализирана, въпреки решението на Върховния административен съд, че намерението е законно. Сагата започна през 2009 година.
Причината за блокирането на развитието на ски зона „Алеко" е същата, каквато беше и в ски зона „Банско" - рестриктивни текстове в плана за управление. И докато на 28 декември правителството прие частичното изменение на плана на Национален парк „Пирин", проблемът с този на Природен парк „Витоша" остава.
Действащият план противоречи на два закона
В точка 144 в плана на ПП „Витоша" е записано, че не се допуска промяна на предназначението на горите и земите от горския фонд и строителство в тях, с изключение на прокарване на проводи и съоръжения, свързани с техническа инфраструктура. Тоест не може да се строят нови лифтове.
Затова в проекта за ски зона „Алеко" инвеститорът е поискал цялостна модернизация на съществуващите въжени линии. Предвидено е Драгалевският и Симеоновският лифт да бъдат подменени с 8-местни кабинки. Капацитетът на седалковите съоръжения ще бъде увеличен. Според проекта трасето на Княжевския кабинков лифт ще се удължи и той ще стига до Златните мостове и „Офелиите" и там може да се мисли за 10-местна кабина.
Парадоксът е, че забраната в точка 144 от плана влиза в противоречие със Закона за горите (ЗГ) и Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Според промените от 2012 година в ЗГ, за подмяната на съществуващите лифтове предварително трябва да се промени статута на територията под самите тях, която в момента се води горска, дори и там където са поляни, обезлесени от корояд и няма гора. Същевременно планът забранява изключването на всякаква земя от горския фонд на територията на природния парк. Тоест, планът забранява това, което законът изисква.
Противоречието със ЗУТ е, че за да се подмени стар лифт с нов по същото трасе, трябва да се сменят фундаментите (така наречените стъпки - б.а.). и стълбовете. Тази подмяна според ЗУТ е строителство. А планът за управление забранява новото строителство и се получава омагьосан кръг - единият документ допуска, а другият забранява.
Върховният съд: Няма законови пречки за модернизацията
Спазвайки законите, през 2009 година Регионалната инспекция по околна среда (РИОСВ) в София приема доклада за екологична оценка на изработения устройствен план за модернизация на ски зона „Алеко". Но тогава се намесват няколкото организации от коалицията „За да остане природа в България" и Тома Белев. По това време Белев е и директор на ПП „Витоша". Жалби срещу решението на РИОСВ-София са подадени в МОСВ от Белев, в качеството му на директор на парка и българския клон на швейцарската офшорка WWF, чийто шеф е Веселина Кавръкова, с която Белев живее семейно. Министърът на екологията през онзи период - Нона Караджова, уважава претенциите на жалбоподателите.
„Витоша ски" отнася въпроса до Върховния административен съд. Магистратите постановяват, че няма причина МОСВ да вземе такова решение. Въпреки това МОСВ отново отхвърля положителната екооценка и така до днес проектът е замразен.
Ситуацията в момента
От това решение на МОСВ, взето след поредния натиск на зелени, страдат софиянци и гостите на столицата. Лифтовете по склоновете на Витоша са остарели, но не могат да бъдат подменени, а ски зона „Алеко" няма как да бъде модернизирана. Планът за управление е рестриктивен и не позволява такива действия.
А от противоречието на плана с два закона се възползва групата на Белев. Тя продължава да разпространява манипулацията, че цялата Витоша ще бъде застроена, ако се модернизира ски зоната. Но истината е, че ще се подменят лифтовете, като за целта трябва да се направят нови фундаменти (стъпки), които „еколозите" наричат строежи. Те не казват нищо за намерението на инвеститора пилоните на новите лифтове по съществуващите просеки да се слагат с хеликоптери, за да не се уврежда природата.
По този начин Белевите хора продължават да спират развитието на зимния туризъм в България - нещо, което правят от години, базирайки се на текстовете от рестриктивните планове за управление на националните и природни паркове, които в по-голямата си част са писани именно от „експерти" на „За да остане природа в България".
В същото време новият план за управление на ПП „Витоша" още не може да влезе в сила, отново заради действията на „еколозите". Те изпратиха стотици становища срещу плана. Огромна част от тези становища са абсолютен копи пейст, но според изискванията те трябва да се обработят. Така работата на експертите от фирмата-изпълнител бе забавена за голям период от време.
Какво предлага „Витоша ски"
Ще се подменят с нови всички съществуващи лифтове с обща дължина 21104 метра. Нов ще бъде лифтовият участък над Голи връх, с дължина 2.6 км.
Нови съоръжения по съществуващите трасета
9 бона заплата за международен шофьор. Заплата от 3500 до 4 5000 евро предлага шуменска фирма, която набира международни шофьори в Пазарджик. Това прави между 7 000 и 9 000 лева. Дестинациите по които ще пътуват тираджиите са в Централна Европа - Германия, Франция, Испания, Италия, Белгия, Австрия. От кандидатите се изисква да имат свидетелство за управление категория С+Е и опит в оформяне на документи за международен транспорт (CMR), както и карта за дигитален тахограф.
Месечното възнаграждение се формира по бонусна система на база пропътувани километри. Не липсва и т. нар клас - шофьорите ще получават допълнително по 30 евро месечно за всяка година стаж зад волана.
Над 15 фирми от София и Пловдив набират международни шофьори от пазара на труда в Пазарджик. Недостигът на кадри съвсем естествено води и до атрактивни възнаграждения, за да могат да се привлекат мераклии. Мнозина от шофьорите признават, че това е трудна професия, която практикуват най-вече заради високите заплати.
Придобиването на категория С още в гимназията бе един от постигнатите резултати миналата година в кампанията "ДА! На българската икономика" на в. "Стандарт" и КРИБ. Учениците ще покриват изпитите в 12 клас и ще получават книжката си на 21 години, като до навършване на възрастта за управление на тежки камиони имат време да покрият международните стандарти. Промяната ще помогне до няколко години да започне решаване на проблема с кадрите в транспорта.
Очакват до 290 лв. за тон пшеница. Средните цени на тон пшеница ще се движат в диапазона 280-290 лв. за хлебната и 265-275 лв. за фуражната. Прогнозата е на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство /САРА/. Оттам съобщават, че засетите площи с жито у нас през 2018 г. ще са 1,16 млн. ха. Това е приблизително на нивата от 2017 г.
През 2018/2019 реколтна година се предвиждат да бъдат около 146 хил. ха с ечемик. По данни на агроведомството, тази площ може да падне до 110 хил. ха. Средните цени до края на пазарната година ще са около 250-260 лв./тон.
Засятата рапица се очаква да бъде 183 хил.ха. Това представлява ръст от 8% на годишна база. От земеделското министерство допускат намаление на площите до 173 хил.ха.
Очакванията за царевицата, която ще бъде засята през пролетта, е нейната площ да достигне 442 хил.ха. Цените по прогнози на САРА в следващите месеци ще бъдат между 270-290 лв./тон.
Слънчоглед ще бъде засят на около 806 хил. ха. Цените до новата реколта ще бъдат между 560-610 лв./тон.
Украйна изнесе над 21 млн. т зърно
Украйна е изнесла над 21,36 милиона тона зърно от началото на текущата пазарна година до 1 януари 2018 г., , сочат официалните данни. Украинският зърнен експорт от общо 21 360 000 тона включва 11.2 милиона тона пшеница (6.2 милиона тона хлебно жито и 5 милиона тона фуражно), ечемик - 3,7 милиона тона, както 5,8 милиона тона царевица, съобщи ukragroconsult.com. През същия период на предходната година страната е изнесла 23,8 милиона тона зърно, в това число около 12 милиона тона пшеница (хлебна - 7 милиона тона и фуражна - 4,9 милиона тона), ечемик - 4,3 милиона тона, царевица - 7,3 милиона тона. Също така през текущата пазарна година са продадени в чужбина почти 3,3 милиона тона маслодайни семена, включително рапица - 2 милиона тона и повече от 1,3 милиона тона соя.
Невръстните родилки скочиха двойно за 3 г. Двойно се е увеличил броят на непълнолетните родилки в София и големите градове на страната през последните три години, установи проверка на „Монитор". От 46 момичета под 18-годишна възраст, които са се сдобили с рожби преди три години в Университетската акушеро-гинекологична болница „Майчин дом", през миналата година броят достига 84. Това съобщи главният експерт по социални въпроси в болницата Екатерина Христова и уточни, че приоритетно тези бременни се наблюдават в университетската болница, тъй като предвид възрастта са предимно рискови бременности. Само две от тях са оставили децата си за осиновяване.
Местят студентите по медицина на СУ в гимназията по облекло. Софийският университет (СУ) ще получи сградата на Професионалната гимназия по облекло на бул. „Черни връх", в която ще се обучават студентите по медицина. Това е компенсация за имота на бул. „Александър Стамболийски", който в края на миналата година беше прехвърлен на Висшия съдебен съвет (ВСС) с решение на правителството. Рокадата стана факт след среща на образователния министър Красимир Вълчев и колегата му Владислав Горанов с деканите на Софийския университет. СУ ще разполага със сградата най-вероятно от септември тази година.
До срещата се стигна след отнемането на сградата в резултат на което университетът отправи няколко искания към Министерски съвет и заплаши с протест, в случай че не бъдат изпълнени. Едно от тях беше именно за компенсация за отнетия имот. Най-старото ни висше учебно заведение ще получи допълнително и 10 млн. лв. за допълнителни инвестиции в инфраструктурата, която ползва, съобщи финансовият министър Владислав Горанов.
В своите искания ръководството на СУ беше заявило, че настоява допълнително 15 млн. лв. Предстои тези две решения да бъдат приети на утрешното заседание на Министерски съвет. Също така образователното министерство ще открие процедура по реда на Закона за обществените поръчки за осигуряване на достъп на СУ до международните бази данни, съобщи още Вълчев. Той също така обеща и че ще промени методиката за оценка на научната дейност, която също беше повод за протест. Класацията на просветното министерство за научна дейност за 2016 година трябваше да окаже влияние върху финансирането на университетите.
„Новата оценка ще бъде базирана на обективни показатели", обясни Вълчев. След поредицата от съгласия между СУ и властта, протест няма да има, обясни ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков. „Ние от самото начало бяхме убедени, че ще се разберем с правителството много лесно. Бях сигурен, че става дума за някакво недоразумение и комуникационен проблем между нас", заяви той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |