Борисов обеща "до две-три години" да сложи край на корупцията. "Аз самият съм зелен. Гарантирам ви, че само втори лифт в Банско ще се строи и нито една керемида повече... София има най-добре организираната система за управление на боклука след Цюрих... До две-три години ще пречупим корупцията в България точно както се справихме с боклука, ние водим огромна битка с корупцията".
С тези няколко реплики в Европейския парламент премиерът Бойко Борисов се опита да отговори на въпросите, отправени от партията на зелените за корупцията в България и за плана за управление на парк "Пирин", който доведе до мащабни протести в страната. Борисов беше в парламента в Страсбург, за да представи програмата на българското председателство.
Както и много други пъти, Зелените бяха единствената парламентарна група в ЕП, която сериозно критикува позицията на правителството и повдигна въпроса за ширещата се корупция. Това видимо изнерви Бойко Борисов. На практика той пренебрегна почти всички други изказвания на депутати, като отговорите му бяха изцяло насочени към зелената депутатка Ска Келер.
Преди това презентацията му за приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС мина гладко и с малко грешки, като се има предвид, че Борисов не четеше подготвения текст. Като цяло изслушването мина доброжелателно, без остри въпроси и критики.
Председателят на групата на Европейската народна партия (в която членува и ГЕРБ) Манфред Вебер дори заяви, че "в последно време България се бори с корупцията успешно". Самият Вебер през по-голямата част от изказването на Борисов не слушаше превода.
Няколко от представителите на социалистите и либералите (другите две големи групи в Европейския парламент) споменаха върховенството на закона, борбата с корупцията и скандала около подписването на Истанбулската конвенция срещу насилието на жените, но без изрично да се споменава България. Например словенската депутатка Таня Файон каза, че трудно можем да очакваме страните от Западните Балкани да уважават върховенството на закона, ако не правим това в ЕС. Единствено левият депутат Петър Курумбашев говори конкретно за България и посочи срутването на страната в класацията за свободата на словото и нивото на корупцията на "Прозрачност без граници" от 2005 г. насам.
Борисов между Турция, Русия и Вишеград
Бойко Борисов наблегна на четири области по време на изложението си - миграцията, Западните Балкани, преговорите по бъдещия бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. и общата европейска отбрана.
Премиерът подчерта, че въпреки критиките към Турция за правата на човека и свободата на словото ЕС трябва да има много прагматичен подход по отношение мигрантите. Той отново повтори тезата си, че най-добрата европейска политика е охраната на външните граници, така че потокът от хора да се насочи през официалните КПП-та, като през тях преминават само бежанците. По отношение на бъдещата политика за справяне с проблема с миграцията Борисов посочи деликатно Вишеградската четворка. Премиерът заяви, че има страни в ЕС, които не искат да помогнат на държавите, които са поели най-голямата тежест - тези на първа линия като България или Италия и тези, които приеха най-много имигранти. "Това трябва да се реши с голяма дипломатичност", каза премиерът.
Борисов каза още, че ЕС трябва "честно и ясно" да каже какви надежди за членство трябва да хранят страните от Западните Балкани. Той посочи, че регионът може лесно да се дестабилизира, и даде пример с убития вчера косовски сръбски политик Оливер Иванович. Борисов отново каза, че ако ЕС не се намеси, в региона могат да се настанят Русия, Турция, Китай или Саудитска Арабия, което да го дестабилизира допълнително. "После ще се чудим откъде идват радикални ислямисти, защото там има голям процент мюсюлманско население". Борисов даде за пример подобряването на отношенията между България и Македония и обяви, че очаква в скоро време да се реши и въпросът с името на бившата югославска република.
Специален реверанс бе запазен за големите донори в европейския бюджет. Борисов посочи, че до голяма степен просперитетът в новите страни членки се дължи на тях. "Аз имам впечатление от всички социалистически страни как изглеждат и разликата е огромна", каза той. Борисов ползва този аргумент, за да подчертае защо кохезионната политика (от която получават средства най-бедните страни в ЕС) не трябва да бъде прекратена. Ще бъде интересно обаче как това ще се възприеме в страни като Естония и Чехия например, където сигурно биха възразили две десетилетия на реформи и усилия да бъдат обобщени с идеята, че напредъкът им се дължи на Германия.
Премиерът се спря и на любимата си тема за европейската отбрана, на която по неговите думи той е един от основните мотори. Според него страните членки не се вглеждат в идващите заплахи, а реагират едва след това. По-големият проблем според Борисов е, че ЕС оставя големите държави - Русия, САЩ или Турция, да взимат решение по теми, по които "ние се сблъскваме след това със страшна сила".
Борисов повтори витиеватата конструкция, че в България ще търсим нормализиране на отношенията с Русия, но това ще бъде общоевропейско решение. Думите му обаче бяха неправилно интерпретирани от няколко депутати от крайно левите и крайно десните групи като заявка за сваляне на санкциите.
В края на изложението си, когато стигна до въпроси като европейския социален стълб, Борисов видимо се отегчи. Той обясни, че може да обясни всичко, което му е написано, но предпочитал да посочи само най-важните неща и да остави повече време на депутатите за въпроси.
БСП заложи на познати скандали в мотивите за вота на недоверие. Повърхностно изготвен медиен мониторинг с елементи на публицистика - това по същество представляват мотивите за вота на недоверие към правителството, внесени от БСП в сряда. Текстът в обем от десетина страници е подписан само от депутати от левицата. От ДПС не се присъединиха към подписката, защото първоначалната покана от БСП към тях беше оттеглена. От движението все пак неясно обявиха, че ще подкрепят вота, но със свои мотиви.
Лош преразказ на познати истории без анализ
Искането за вота е мотивирано най-общо с провала на правителството на Бойко Борисов в противодействието на корупцията, която е "основният проблем пред българската държавност". Мотивите започват с "фактът, че корупцията властва в България, не се нуждае от доказване", позовават се на данни на Евробарометър и анкета на Българската стопанска камара. Следва хаотично изреждане на общоизвестни и много експлоатирани в публичното пространство скандали като непрозрачното харчене на средства за ремонта на НДК, некачественото изграждане на оградата по границата, санирането, "Хасковгейт"/"Кумгейт", "Суджукгейт" - всички описани с по няколко изречения.
В мотивите за вота няма и бегъл опит за някакъв анализ за мащаба и генезиса на корупцията в България, за дължимите действия на правителството в тази област, за причините за провала в борбата срещу нея, за симбиозата между управляващите в изпълнителната и законодателната власт и прокуратурата, която не позволява адекватна наказателна политика. Няма и дума за мониторинговите доклади на Европейската комисия по темата. Няма и намек за случая КТБ. Няма опит изброените публично известни скандали да се организират в някаква глобална картина. Единствените конкретно споменати имена са на бившия шеф на НДК Мирослав Боршош и на депутата с несполучилата оставка заради "Кумгейт" Делян Добрев. Нито едно име на настоящ или бивш министър или друг участник на високо ниво в изпълнителната власт, нито всеизвестните олигархични кръгове около тях.
Вместо това текстът е изпъстрен със закачки от познатия арсенал на всички парламентарни групи: "В същото време за деветте месеца, през които е на власт, правителството на Бойко Борисов употреби повече енергия да обяснява, че корупцията е несъществуващ проблем, отколкото да й се противопоставя. Министърът на правосъдието постави под съмнение престъпния характер на корупцията, а за министъра на Българското председателство на Съвета на ЕС корупцията е просто усещане и клеймо, незаслужено поставено върху държавата ни."
Разбира се, винаги съществува опция сериозни аргументи да бъдат изкарани за първи път по време на парламентарния дебат, колкото и невероятно да изглежда засега.
Щипка скандал със секретен доклад и акцизни стоки
Единствената по-различна тема в цялото искане е вкарана през последните дни, като бе лансирана с уговорката, че данните са секретни и не могат да бъдат оповестявани. Става въпрос за доклад на ДАНС и прокуратурата от проверка на приходните агенции, в който "са изнесени "красноречиви факти за манипулиране на информационни системи на Агенция "Митници" (напр. Българска акцизна централизирана информационна система - БАЦИС)", пише в искането.
"Бензиностанции, които продават на атрактивни цени".
"По същество това означава, че търговията с акцизни стоки в страната, а оттам и постъпленията от акциз и ДДС фактически са оставени без наблюдение и контрол. И няма как да е "случайно", тъй като - както специалистите знаят - незаконната търговия с акцизни стоки е свързана освен с укриването на акцизи и с укриването на ДДС.
При горивата например актуалната измамна схема представлява обикновена верижна измама с ДДС - с наличието на доставчик (лицензиран склад-държател) с реална дейност, една или две фирми - липсващи доставчици, една или две фирми - буфери, и един краен получател (фирма, стопанисваща бензиностанции).
Укриването на ДДС се използва за намаляване на цената за крайния потребител, като търговската печалба се реализира на дребно при увеличени обороти поради факта, че ниските цени привличат повече потребители. Подобни измамни схеми са невъзможни без покровителството на фактори от най-високо административно и политическо ниво", пише в мотивите.
Изречението "бензиностанции, които продават на атрактивни цени" навежда към бизнеса на председателя на "Воля" Веселин Марешки и може би не случайно. "Медиапул" вече припомни, че през 2016 г. скандалът с БАЦИС "бе раздухан" от генералния директор на "ЛУКойл" Валентин Златев, който директно реферира към Марешки.
Независимо от това в разказите на Корнелия Нинова тази интрига получава актуален съспенс. На заседание на парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата на 16 ноеври м.г. са изнесени данните от доклада на ДАНС. На 20 декември БСП е поискала доклада, а на 9 януари в секретното деловодство на Народното събрание са постъпили три документа - доклад на ДАНС, доклад на прокуратурата и писмо от финансовия министър Владислав Горанов. "За съжаление законът забранява да си служа с имена на хора, фирми и числа за злоупотреби и корупция. Но мога да предоставя информация, че в резултат на тези проверки, на разпити на свидетели и на експертизи е направен извод за заплаха за финансовата сигурност на страната, а оттам и за националната сигурност. Констатация на правоохранителните органи на България, не от опозицията и не само заради вота на недоверие. По-лошо - тези констатации с указания на главния прокурор стоят на бюрото на българския министър-председател Бойко Борисов от август месец 2016 година", заяви Нинова в сряда сутринта. И постави въпроса защо премиерът година и седем месеца не е взел мерки по тези данни за корупция и дали тя се покровителства на най-високо равнище.
Зам.-председателят на парламентарната група на БСП Жельо Бойчев пък намекна за връзка между информацията за проблемите в акцизната информационна система и убийството на данъчния служител Иво Стаменов, който бе прострелян на 18 декември в София. Стаменов е бил началник на отдел "Фискален контрол" в НАП.
Паралелният внос на лекарства
Съвсем тезисно мотивите за вота засягат и паралелния износ на лекарства, който по неофициални данни "се оценява на около 400 млн. лв. годишно, като близо една трета от него е незаконен". Задава се и въпросът "кой носи отговорност за разцъфтяването на високодоходния нелегален бизнес, който лишава българските граждани от достъп до медикаменти", и се отговаря с думите на главния прокурор пред същата парламентарна комисия - "контролните органи".
Всъщност размерът на паралелния пазар и на незаконния експорт на лекарства беше оповестен от самото Министерство на здравеопазването при обсъждането на мораториума върху лекарствата. Тогава службите организираха акция по разбиването на нелегален канал за износ на медикаменти, за да подкрепят тезата, че има кражби и затова трябва да се наложи забрана. Освен един сириец няма други арестувани и обвинени по случая, което според наблюдатели е доказателство, че акцията наистина бе замислена като мотив в подкрепа на мораториума. Парадоксално сега тя служи като аргумент за вота.
Самият вот обаче няма шансове за успех и това се знае много преди внасянето му, далеч преди да станат ясни мотивите. Той няма как да бъде подкрепен нито от двете партии във властта, но и от "Воля". БСП и ДПС имат общо 105 народни представители, съмнително е обаче дали всички ще гласуват в негова подкрепа. Очаква се дебатите да са в началото на следващата седмица.
Законът на Пеевски за КТБ сдружи ГЕРБ с ДПС. ГЕРБ подкрепи на първо четене спорните промени в Закона за банковата несъстоятелност, предложени от ДПС, с претенцията да борят "вторичното разграбване" на фалиралата КТБ. Проектът бе приет с 96 гласа "за", 10 "против" и 37 "въздържали се". Обединените патриоти не гласуваха, с изключение на трима, които се въздържаха. По-голямата част от депутатите от БСП също гласуваха "въздържал се", както и депутатите от "Воля". Междувременно синдиците на фалиралата банка продължават да разпродават активите й, за да съберат пари за покриване на задълженията към кредиторите. Усилията им засега водят до доста скромни резултати - на фона на милиардните дългове на КТБ през цялата минала година постъпленията са малко над 100 млн. лева.
Вносители на законопроекта са Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС. Три години и половина след фалита на КТБ те решиха да спасяват остатъците от нея и сега предлагат да може да се анулират стари сделки, свързани с кредити, обезпечения, прихващания и цесии след рухването на банката през лятото на 2014 г. Мотивите на тримата от ДПС са, че това щяло да защити обществения интерес и да предотвратява евентуални бъдещи банкови фалити.
Юристи и финансисти обаче вече коментираха, че проектозаконът съдържа текстове, които погазват конституцията и вместо да решат проблеми в банковия сектор, ще създадат правен хаос.
Приетите на първо четене изменения в закона, които заемат само две странички, обявяват за недействителни всички прихващания и вземания, по които не са постъпили "съразмерими плащания". За недействителни се обявяват и разпорежданията на длъжниците на банката с акции и дялове на търговски дружества след поставянето й под специален надзор. Тези "разпоредби" противоречат на конституцията, която гласи, че не може да се правят закони със задна дата.
Освен че обявява за недействителни почти всички разпореждания с активите на банката законопроектът постфактум обявява за нищожни и заличаванията на обезпечения, направени след поставянето на банката под специален надзор. Синдиците и Фондът за гарантиране на влоговете пък ще могат да предявяват пред съда искове за обявяване на недействителни сделки в рамките на 5-годишен срок от откриването на производство по банкова несъстоятелност.
"Промените ще са ефективен правен инструмент в ръцете на синдиците, ако спечелят делата, да възстановят заграбеното от КТБ", обяви от парламентарната трибуна един от авторите на проекта Йордан Цонев. Съвносителят Делян Пеевски не присъства на обсъждането. Всъщност и сега синдиците имат право да атакуват всяка сделка, която вреди на интересите на кредиторите, и да поискат съдът да я обяви за нищожна.
Повечето независими наблюдатели коментират, че закъснялата законодателна активност от страна на ДПС е по-скоро продължение на войната за овладяване на остатъците от четвъртата по големина банка, която рухна след "развода" на някогашните бизнес партньори Делян Пеевски и Цветан Василев. И че основната цел е битката за апетитните остатъци от активите на фалиралата банка.
В част от законовите промени и мотивите на вносители ясно прозира казусът с оръжейния завод "Дунарит", който стана заложник на множество цесии и в момента спорът за собствеността му се решава в съда.
Проектът "Цонев- Пеевски" мина неочаквано лесно на първо четене - без сериозно обсъждане на текстовете. Само Румен Гечев от БСП припомни, че българският народ не бива да плаща "грабежите на разбойниците" и че който краде, трябва да носи отговорност. КТБ е криминален случай и законодателят не може да задължава всички български данъкоплатци да покриват "очевидни корупционни схеми в КТБ и други банки", заяви червеният депутат.
Капка по капка
Малко над 2.19 млн. лева са постъпили през декември от продажба на активи на КТБ и от вноски по кредити, показва месечният отчет на синдиците на фалиралата банка към Фонда за гарантиране на вземанията. Няма информация обаче каква част от тези постъпления са в резултат от проведените на 15 декември над 30 търга за продажба на кредитни експозиции, недвижими имоти, автомобили и вещи. В отчета е посочено само, че са изготвени протоколи от търговете, направени по програмата за осребряване на активите на банката, но липсват всякакви подробности за самите наддавания и какви средства са постъпили от тях. За 23 януари е обявен нов публичен търг за поредна порция вземания на КТБ.
От декемврийския отчет на синдиците става ясно, че през последния месец на м.г. най-големи постъпления има от осребряване и вземания от ценни книжа - 1.484 млн. лв. От фирми длъжници по кредити са събрани 474 хил. лв., а от физически лица длъжници по кредити - 14 813 лв. От осребряване на дълготрайни материални и нематериални активи са събрани 4141 лв. Още 231 606 лв. са постъпили, класифицирани като "други".
Протестите срещу презастрояването вече влияят на новите проекти. Позицията на гражданите и протестите срещу презастрояването вече се превръщат в един от факторите на пазара на недвижими имоти. Те влияят значително върху бъдещите инвестиции в някои столични райони. Жителите на столицата проявяват воля да решават заедно с властта бъдещето на своите квартали и изискват от останалите да се съобразяват с техните изисквания. Досега кръгът на заинтересованите страни в инвестиционния процес се свеждаше само до "предприемачи - община - купувачи", но от 2016 година насам към тази група се присъединява и обществото. Това каза вчера Георги Павлов, изпълнителен директор на "Адрес", при представянето на прогнозите на компанията за пазара на недвижими имоти.
Позицията на гражданите работи в посока към намаляване на строителството в някои столични квартали като "Младост". Освен с това инвеститорите трябва да се съобразят и с ценовия сегмент, към който се ориентират. В момента масово се избира строителство с високи цени - над 1200 евро за кв. м. В резултат част от предприемачите рискуват с инвестиции, които са извън техните възможности. "Ситуацията, в която се намираме в момента, създава реален риск част от започнатите проекти да не бъдат завършени и купувачите трябва да го имат предвид", каза още Павлов. Съветът към бъдещите купувачи на ново строителство, особено на зелено, е внимателно да проучат инвеститорите и да избират предприемачи, които не изискват сериозно авансово плащане.
Пазарът на жилища у нас ще зависи основно от кредитните условия на банките. Влиянието им имаше и ключово значение на пазара през 2017 година. По данни на Агенцията по вписванията близо 65% от сделките са извършени с помощта на външно финансиране. Ипотеката покрива между 50 и 80% от стойността на имота, сочат данните на "Адрес".
Сериозният проблем с мръсния въздух в София, особено в някои квартали на столицата, не оказва влияние на купувачите, насочили се към тези райони. Екосредата би имала евентуално отражение в бъдеще, но с голямо забавяне. За сметка на това от голямо значение за бъдещите купувачи е осигуреното паркиране в по-гъсто населените райони на София. Затова много от сделките за жилище са придружени с покупка на гараж или на паркомясто в района. Продължава тенденцията за растеж на цените в кварталите около сегашните и строящите се линии на метрото, сочат наблюденията на брокерите.
Засилен интерес на инвеститори към новото строителство регистрират и от друга имотна агенция - "Арко". Техните прогнози са жилищният пазар да продължи да расте и през тази година - с около 5 - 6%, но с по-бавни темпове от миналата година.
По-голяма активност на имотния пазар и ръст на цените на имотите очакват от "Бългериан пропъртис" в прогнозата си за 2018 година. Търсенето ще е основно от български клиенти. Очаква се засилване на новото строителство, което ще осигури по-добро предлагане и по-голям избор на имоти.
Прогноза
В рамките на следващите 2 години няма да има пoвишaвaнe нa лиxвитe, смята Дaн Бyкшa, глaвeн икoнoмиcт нa "Уникредит" зa Цeнтpaлнa и Изтoчнa Eвpoпa. От 2016 година ce нaблюдaвa нapacтвaнe нa цeнитe нa имoтитe нe caмo в Бългapия, нo и в цялa Изтoчнa и Цeнтpaлнa Eвpoпa. Toвa бyди пpитecнeния, чe цените нa жилищaтa мoжe дa нapacнат и да се предизвика нов имотен балон. По думите на икономиста обаче няма повод за подобни опасения особено в България. До известна степен това се дължи на слабия интерес на чужденците към инвестиция на имоти в страната, допълва икономистът.
Северозападът внесе подписка за тунел под Петрохан. Северозападът иска изграждане на тунел под старопланинския проход „Петрохан". Инициативен комитет от Берковица внесе в Народното събрание подписка, подкрепена от 16 600 души от областите Видин и Монтана. Това съобщи Ванина Стоянова, председател на комитета. Инициаторите искат до юни отговор на въпроса кога ще започне изграждането на тунела. Ще настояваме да стартира процедурата за това, изтъкна Стоянова.
Градското обединение „Единни за промяна" във Видин също поиска тунела като спасително за Северозапада начинание. Написахме писмо с искането до премиера Бойко Борисов, събщи председателят на обединението Росица Кирова. С тунела пътят от Видин до столицата се съкращава с 80 км. Това ще доведе повече инвеститори и ще улесни връзката между Дунав мост 2 и Видин със страната, се изтъква в писмото.
За тунел под „Петрохан" се говори от 1916 година. Тогава ж.п. линията стигнала до Берковица, а при пристигането на първия влак тогавашните управляващи обещали да започне прокопаването на тунел, който да съкрати пътя до София. Правени са проучвания на терена, разработвани са и идейни проекти, избирани са трасета. Росица Кирова предлага на премиера изграждането на тунела да бъде дадено на концесия на фирми, специализирани в строителството на подземни съоръжения в Еворпа. Те могат да изградят тунела без инвестиции от наша страна. Вложените от тях средства ще бъдат върнати за определен период от таксите за преминаване под планината.
Смешен плач за Общинска банка. Когато на 7 юли 2017 година бившият министър, вече столичен съветник, Трайчо Трайков поиска спешна приватизация на Общинска банка, едва ли си е представял, че само половин година по-късно тази настойчивост ще предизвика мощен гняв на съпартийците му. А заедно с
кахърите като обвиняем
по мегаделото за продажбата на EVN, това ще му донесе и допълнително разочарование.
Продажбата на Общинска банка влезе в опорните точки на дясната опозиция, с които от седмица се минира държавата при старта на българското европредседателство. Бизнесмени - издатели бранят свободата на словото, гръмки еколози - планината Пирин, спонсорирани отвън организации - третият пол. А изпадналите от парламента десни се прицелиха в банковата система. Това стана броени след като БНБ даде зелена светлина за продажбата на 67,64 % от капитала на Общинска банка на Novito Opportunities срещу 46 млн. лева. Фактът, че в регистрирания в Лихтенщайн взаимен фонд най-голям дял има бизнесменът Георги Самуилов чрез фирмата си "Инса ойл" запали фитила на „Да, България", ДСБ и всички сателитни сдружения. Трайчо Трайков, Атанас Атанасов и Христо Иванов се надпреварват да се жалват, че един е купувачът, че БНБ трябва да изчака, че не се знае къде отиват парите на софиянци... Написаха открити писма, заплашиха с оставка кабинета. Някой ден сигурно ще протестират и пред Европейската централна банка.
Защо най-големите радетели за приватизацията на банката, сега са най-големите врагове на процеса? Факт е, че критериите са спазени, цената е приемлива, процедурата е публична. Но е и факт, че друг кандидат няма. Този фонд очевидно
не е техният играч и това ги вбеси
Дали са очаквали друг да спечели и защо този друг не е участвал, сигурно няма да стане ясно. Но едно е очевидно - плановете им са били провалени. Като се има предвид, че това са хората на Костов, гневът им е разбираем. Времето на Командира беше златната банкова мина. Бяха продадени най-големите ни перли. Също така бяха раздадени лицензиите на всички появили се след това банкови звезди. Знаем коя от тях опасно угасна.
Приватизацията на фабрики, заводи и хотели зарадва и нахрани за дълго време хората на Костов. Но, за 20 години, с много кратко изключение, те така и не успяха да вземат нито едно банково разрешително. Въпреки натиска върху властта, БНБ и Европа. И ако последния им опит с Общинска банка пак е ударил на камък, загубата ще е непрежалима и бурята ще е дълга. Но накрая ще се окаже, че бурята е само в чаша вода.
А иначе, Общинска банка е наистина апетитна хапка. Макар да е в средата по пазарен дял на финансовите ни институции, стои стабилно, няма скандали, премина с добър резултат стрес тестовете преди близо две години. Активите й са малко над 1,5 млрд. лева в края на юни, почти 100 милиона е собствения й капитал, нараснал двойно през последните 2 години. За 6 месеца печалбата й е 1,3 млн. лв, не раздава дивиденти.
Ударно разчисти през последните години лошите си кредити и при проверката на качеството на активите си се справи с много добро съотношение на базовия маркер - собствен капитал спрямо рискови активи.
Макар да е създадена преди 22 години, Общинска банка никога не е била голяма заплаха за основните си конкуренти с количество и резултати. Но тя има едно безспорно предимство, което гради години наред и я прави уникална. Институцията държи близо 30-40 процента от пазарния дял в сектор „Местно самоуправление", а сред акционерите й освен столицата, попадат и други общини като Пловдив и Плевен. Затова, като обслужваща институция, тя и участва в съфинансиране на много проекти в кметствата по европейски програми. Като по този начин дава финансова подкрепа за развитието на всички региони.
Такова портфолио трудно се управлява от чужденци
дори и за майсторите от Швейцария и Лихтенщайн. Затова, няма нищо страшно, че собственикът на книжата е българин. Важно е да има контрол и правила, за да не се превърне той от банков акционер в собственик на държавата. Но това в България, дори и най-големите песимисти, не мислят, че скоро ще се случи. Защото кражбата на века - КТБ, още не сме я преживели.
Самозванци ни учат да пазим лични данни. Образователни центрове и фирми провеждат мнимо обучение в сферата на защитата на личните данни. На цени от 200 до 500 лева адвокати и „експерти" провеждат семинари за мениджъри, на които разясняват новия регламент за защита на личните данни, без да са упълномощени от Комисията за защита на личните данни (КЗДЛП), показа проверка на „Монитор".
Общият европейски регламент относно защитата на данните на ЕС (GDPR/Регламентът) влиза в сила през май 2018 г. и ще промени начина, по който фирмите ще съхраняват и ползват потребителски данни.
Фирмите вече трябва да документират всички лични данни, да съхраняват доказателство за съгласие, да покажат за какво са ползвани тези данни, как са защитени и колко дълго се пазят. Това че огромен процент от фирмите са засегнати от промените кара шефовете да изпращат подопечните си на семинари с лектори, които не са оторизирани от Комисията за защита на личните данни. След еднодневни или двудневни семинари на служителите получават сертификати за боравене с лична информация без никаква стойност.
„Комисията не е оторизирала нито една компания или обучителен център да провежда обучения в областта на защитата на личните данни, нито е одобрила програми за това", коментира Венцислав Караджов, председател на Комисията за защита на личните данни. Няма разпоредби, които да задължават администраторите на лични данни да участват в такива семинари. „Евентуалното им участие в обучение е решение и отговорност на самите администратори. Същото се отнася и за сертификатите за съответствие, още повече, че към момента разпоредбите на регламента не се прилагат", допълни Караджов.
Санкция от 20 млн. евро или 4% от оборота грози компаниите в Европейския съюз, ако не спазват новия регламент за защита на личните данни.
Регламентът влиза в сила от 25 май 2018 г. и изисква във всяка държавна институция или фирма, която е имала достъп до данните на 1000 души да има обучен служител по опазване на личната информация. Реформата е изключително сериозна, защото засяга личната информация на близо 500 млн. души - населението на ЕС.
Комисията за защита на личните данни е единственият национален орган у нас с контролни и надзорни правомощия в областта на защитата на личните данни и личната неприкосновеност. Институцията е оправомощена от държавата да осъществява контрол както върху частноправните субекти, така и върху публичните органи, които имат качеството на администратори на лични данни. Един от основните инструменти за превенция и установяване на единни стандарти сред администраторите на лични данни от частния и публичния сектор е провеждането на обучение. Това задължение е вменено на комисията както със Закона за защита на личните данни, така и с Общият регламент относно защитата на данните. Той задължава КЗЛД като надзорен орган да „насърчава обществената информираност и разбиране на рисковете, правилата, гаранциите и правата, свързани с обработването".
Експертите от комисията са подготвили концепция за провеждане на обучение в сферата на защитата на личните данни. Сметката показва, че е необходимо да се обучат между 50 000 и 100 000 души за прилагане на новите правила. Това поражда необходимостта от изграждане на национален обучителен център, за който е започнала процедура.
Определена е и сграда, за чиято реконструкция са необходими 1,5 млн. лв. От комисията са направили заявление за подобно финансиране, но все още не са предвидени средства от държавата.
От комисията са предвидили и онлайн платформа, чрез която по електронен път и с полагане на изпит преди издаване на удостоверение за проведеното обучение. Осъществяването на този проект се предвижда да се реализира на няколко етапа, като през 2018 г. се очаква да се проведат първите обучения.
Юнкер пред ЕП: България е пример за успех. България е пример за успех. Това заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер пред депутатите в ЕП. Поводът бе обръщението към тях в Страсбург на премиера Бойко Борисов, който представи приоритетите за БГ председателството на ЕС. Юнкер изтъкна, че следващите шест месеца ще бъдат от изключително значение за съюза, а при посещението си в София преди дни установил, че България е добре подготвена. Въпросите, по които трябвало да има европейско сътрудничество, били свързани с миграцията, дигитализацията, сигурността и Западните Балкани. „България неведнъж е доказала, че може да допринесе за общоевропейски компромиси, за изграждането на мостове не само между страните от ЕС, но и със страните от Западните Балкани. България е предопределена за тази роля. Винаги давам за пример България, която е постигнала големи успехи", каза Юнкер и изтъкна растежа в родната икономика и ниската безработица у нас, като отбеляза, че трябва да се направи повече за борбата срещу корупцията. Според него България може да бъде цитирана като пример за успех и може да бъде източник на вдъхновение за Западните Балкани. Юнкер е убеден, че страните от региона заслужават реална европейска перспектива.
България до 2-3 години ще се справи с корупцията, заяви на свой ред Борисов, след като бе засипан от канонада от въпроси от страна на зелените, които много повече се интересуваха от вътрешните въпроси, отколкото от приоритетите на БГ председателството. „Корупция има навсякъде и водим огромна битка. Избиран съм 11 пъти като победител на избори в България. София имаше криза с боклука, когато станах кмет. Нямаше завод, нямаше внищо. Сега София след Цюрих е най-добре организираната система. В същото време, ако има такава корупция, каквато казвате, ще има ли ръст на икономиката и инвестициите", попита реторично той. Борисов дори припомни, че част от протестиращите за Банско и Пирин са бивши коалиционни партньори и не е виновен, че не са спечелили изборите и са се разделили на „три партии с три вожда". Премиерът изяви готовност да се подпише пред евродепутатката Ска Келер, че в Банско няма да бъде поставена и една керемида извън евентуалния втори кабинков лифт. „Аз самият съм зелен човек. Опазването на природата е в огромна степен защитена от нашето правителство. Преди десетина дена се срещнах с природозащитните организации. Спирал съм проекти с години, за да се излюпят щъркелчета. Министрите съм карал да пренасят лично блатни кокичета, за да не ги стъпче валяк. Всичките ни проекти са с тунели за мечки, вълци и костенурки", изтъкна още премиерът.
Борбата с корупцията и контрабандата ще продължи на всички нива, гарантира по-късно Борисов на общата си пресконференция с шефа на ЕП Антонио Таяни, с когото обявиха, че заедно ще работят за успеха на ЕС. „Готов съм с подписа си да гарантирам, че става дума само за втори лифт на Банско", декларира отново Борисов и даде да се разбере, че страната ни се подкрепя от всички в своите усилия за финансова стабилност.
Премиерът дори припомни,че България с години е забавяла инфраструктурни проекти, сред които и строежи на магистрали, „за да не отлетят щъркелите или да не нарушим покоя на костенурките". „Гарантирам, че ще се стараем много", отсече пък той по повод БГ председателството. Важна била темата за кохезионната политика, която трябвало да продължи, както и другите предизвикателства пред Европа - миграцията, общата отбрана, дигиталната икономика и киберсигурността и други. Борисов, който бе попитан и за страните от Вишеградската четворка, обясни, че той поддържа много добър диалог с тях. По думите му всички, които идват от Източния блок и са живели в социализма, знаят какво е нищета. „Знаем какво е да има банан само за Нова година, колкото и смешно да звучи", каза той. Премиерът допълни, че всичко, което са постигнали страните от бившия соцлагер, е уникално, като според него „ние също допринасяме за конкурентоспособността, културата и многообразието в ЕС".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |