Битката с шумните коли се отлага за след 2023 г. България е държава на абсурдите и прилагането на Закона за движението по пътищата (ЗДП) е поредното доказателство за това. В него изрично е записано, че ревящите коли, мотори, камиони, които превишават нормите за шум, трябва незабавно да бъдат спирани от движение, а водачите им - глобявани. Но строгите санкции всъщност си остават само на хартия. Прозаичната причина е, че липсват устройства, които да "ловят" наднормените децибели. И проблемът ще бъде решен едва след 2023 г.
Проверките за шумните автомобили са работа на КАТ и на пунктовете за технически прегледи. Оказва се обаче, че масово пунктовете за прегледи в страната не разполагат с шумомери, а за всички пътни полицаи в страната са закупени 5-6 мобилни устройства. Което означава, че почти никой не следи за т.нар. шумово замърсяване по булеварди и централни улици. Парадоксалното е, че властите в България изобщо не бързат да решат проблема. Публикуваните за обществено обсъждане промени в наредбата за периодичните технически прегледи предвиждат пунктовете за технически прегледи задължително да бъдат оборудвани с шумомери, но след 2023 г.
В Закона за движение по пътищата пише, че прегледът на превозното средство задължително обхваща и нивото на шума и изправността на шумозаглушителните устройства. Когато МПС-то е неизправно - включително и когато съдържанието на вредни вещества в изгорелите газове или шумът са над установените норми, то се спира от движение до отстраняване на неизправността. Пак според действащия закон специалистите, които извършват техническите прегледи, могат да правят "субективна преценка" за нивото на шум, т.е. мерят "на ухо" децибелите, и да прегледат дали гърнето и ауспухът са налични и добре закрепени. И тъй като шумомерите ще станат задължителни чак след 2023 г., излиза, че още дълго борбата с високите децибели ще се изчерпва с епизодични акции на катаджиите, които от време на време с няколкото мобилни шумомера ловят участници в нощни гонки.
Според Световната здравна организация грохотът от автотрафика е опасност № 2 за здравето на градския човек след отровения от мръсни газове и прах въздух. Проблемът е особено тежък за нашата страна, която е известна като автомобилната гробница на Европа.
Според доклад на здравното ни министерство особено високи са шумовите нива в градовете Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Враца, Габрово, Сливен, Кюстендил, Дупница, Хасково, където "утежнената акустична обстановка" създава здравен риск". Във връзка с голямата плътност на застрояване и гъстота на обитаване София остава лидер по рискова шумова експозиция на населението, сочи анализът.
Шумът е доста подценяван у нас проблем, а той причинява стрес, нервна преумора, вдигане на кръвното, сърдечно-съдови болести и т.н. По данни на Евростат всеки десети българин, живеещ в градска среда, се оплаква от високи децибели, като освен бученето на трафика и рева на моторите проблеми създават и шумните съседи и околните заведения.
Преди дни вицепремиерът Валери Симеонов обяви, че скоро ще предложи закон за борба с шума, в който ще има жестоки санкции за нарушителите - от порядъка на стотици хиляди левове. Симеонов обясни, че законът ще е за всички видове шум, не само за гърмящата музика от нощните заведения, срещу които той лично поведе война. А контролът щял да бъде съсредоточен само в МВР, защото сега с това се занимавали различни органи и битката с високите децибели не била много ефективна.
Кръпка до кръпка
Законът за движение по пътищата е сред най-преправяните и допълвани закони. Приет през 1999 г., оттогава той е променян повече от 70 пъти, като последният ремонт е от януари 2018 г. Това означава, че в 20-годишното си съществуване ЗДП се поправя по 3-4 пъти средногодишно.
Служители на НАП започват протест заради масови съкращения. Служители на Националната агенция за приходите (НАП) излизат днес на протест в столицата. Те ще направят шествие от столичната териториална дирекция на НАП до централното управление с искане за лична среща с изпълнителния директор Галя Димитрова. Причина за протеста са планираните масови съкращения.
Звеното "Оперативни проверки" на НАП ще бъде закрито, а договорите на всички близо 300 служители, работещи в него, ще бъдат прекратени от 1 май. Това става ясно от съобщение на сайта на агенцията. Решението е в отговор на акцията на специализираната прокуратура в края на март, при която бяха арестувани 20 данъчни служители от същото звено по обвинение за участие в организирана престъпна група и изнудване на търговци.
За своето съкращение служителите на "Оперативни проверки" са научили от обръщение на изпълнителния директор на НАП Галя Димитрова, изпратено на 11 април по вътрешната система на НАП. От него става ясно, че решението за закриване на отдела е взето същия ден след среща с висшето ръководство на агенцията и след лични срещи с директорите на териториалните дирекции и на дирекциите в централното управление. Поводът за срещата е бил арестът по подозрение за корупция на петима служители на НАП. Други двама са под домашен арест, а петима - с парична гаранция, пише Димитрова. Предстои съдът да разгледа събраните доказателства и да се произнесе за тяхната невинност или виновност. "В тази ситуация имаме отговорността и ангажимента да предприемем мерки, за да предотвратим възможностите да се уронва имиджа ни и работата, с която се гордеем. Именно това е и причинно-следствената връзка за рационалното решение като първа мярка да закрием звено "Оперативни проверки". Мярката е част от стратегията за повишаване на ефективността и прозрачността в организацията", посочва шефката на НАП.
"Закриването на цяло звено и съкращението на работещите в него са незаконни, защото в Закона за НАП не е записано, че предложенията за структурни промени на изпълнителния директор може да се извършват по имейл или на вътрешна страница на НАП", коментира за в."Сега" Владимир Дамянов от организацията на КТ "Подкрепа". Съгласно закона изпълнителният директор трябва да предложи на Управителния съвет и той да гласува нова структурна реформа. В съвета влизат министърът на финансите и управителите на НОИ и Здравната каса. Участие в обсъждането на структурните реформи трябва да имат и синдикатите в НАП според споразумението с тях.
Засегнатите служители са изпратили в края на миналата седмица протестно писмо до премиера Бойко Борисов, министъра на финансите Владислав Горанов и омбудсмана Мая Манолова. Основна отговорност на ръководителите на звена е да създават добра организация на работа, да съблюдават за съвестното изпълнение на служебните задължения на служителите в съответствие със закона и при установени отклонения да предприемат съответни действия по отстраняването им, се посочва в протестното писмо.
"Ние, като редови служители, не сме ръководили работата на отдел "Оперативни проверки" и не сме имали нито възможност, нито отговорност за контрол на работата на колегите ни. Затова считаме, че е недопустимо да поемаме чужда вина, и категорично отказваме да поемем отговорност за чужди действия и да бъдем изкупителните жертви, за да може висшето ръководство на НАП да запази постовете си", смятат нарочените за съкращение служители. Те настояват да се запазят функциите на отдел "Оперативни проверки" и работните места в него, но под ново ръководство и нова организация на работа, при която навреме да се идентифицират случаи на корупция.
Ако "решението" на проблема с уличени в корупция служители е закриване на цял отдел, предлагаме да бъдат закрити всички основни отдели на НАП, тъй като във всеки от тях са установени случаи на корупция и са задържани определени служители, посочват недоволните. В протестното си писмо те припомнят случаи на арести на техни колеги от дирекция "Фискален контрол", "Събиране", "Ревизии". В никой от тези случаи, които представляват системни нарушения, не е подадена оставка на началник и директор, ръководещи тези структури, се твърди в протестното писмо.
Ръководството на НАП планира цялостен анализ и преглед на дейността на основните си функции - "Обслужване", "Събиране" и "Контрол", съобщават от НАП. В зависимост от резултатите ще бъде оценена и необходимостта от промяна на бизнес процесите и организацията на работа в цялата приходна агенция.
От съобщението на НАП става ясно, че функциите на закритото звено "Оперативни проверки" ще се поемат от други звена. "Оперативни проверки" бе създадено през 2000 г. Задачата на служителите в него е на място да проверяват търговските обекти дали спазват данъчното законодателство.
Здравното министерство се помири с инвалидите. Пациентите с тежки заболявания няма да получават процент инвалидност само за основното, а и за придружаващите заболявания, ако те водят до инвалидност над 50%. За това се споразумяха здравният министър Кирил Ананиев и вицепремиерът Валери Симеонов с национално представените организации на хората с увреждания и се очаква отново да пуснат за обществено обсъждане правилника и наредбата за ТЕЛК. Документите бяха оттеглени от премиера Бойко Борисов ден преди протеста на хората с увреждания в началото на седмицата. Малко след това здравният и социалният министри обявиха, че започват преговори и ще пуснат за обществено обсъждане вариантите за медицинската експертиза, едва след като постигнат пълен консенсус със засегнатите от промените.
Само два проблема
Има само две основни точки, по които не е било постигнато съгласие по време на продължилата три часа среща. Първият проблем са таблиците с процентите инвалидност, които ще се дават за всяко заболяване поотделно. Те ще бъдат преработени. До момента лекарите можеха да избират между по-висок и по-нисък процент за определено заболяване, новите текстове предвиждат точно заковани проценти за всяка болест. Хората с увреждания не са съгласни с процентите, посочени в сегашния вариант.
Освен това те очакват да бъде преработен и текстът, който позволява пациентите да получават процент инвалидност само за основното, но не и за придружаващите заболявания, и да може да се получава натрупване при тежкоболните. При по-висок процент инвалидност те получават възможност за придружител, безплатен транспорт и помощни средства.
Здравният министър обяви, че тази промяна ще бъде внесена, но ще се отнася само за тежкоболните с процент на инвалидност над 50%.
Протестират ли болниците
След протеста на хората с увреждания през изминалата седмица в здравния сектор се очаква и още по-голямо недоволство. То идва от екипите на държавните болници, на които им беше наложен нов финансов стандарт от здравното министерство. Според него те нямат право да трупат нови дългове, да раздават допълнително материално стимулиране на екипите си, ако имат просрочени задължения, и да се консултират за всяка по-голяма поръчка и инвестиция със здравното министерство.
Първи срещу новите правила, които министър Ананиев нарече "финансова конституция" на болниците, въстанаха от една от малкото печеливши държавни клиники - университетската болница "Св. Иван Рилски" в София. Екипът й е изпратил писмо до министъра, в което се отбелязва, че новият стандарт ще попречи на работата им.
След това стана ясно, че срещу правилата се обявяват и директорите на областните държавни болници. Това са най-големите клиники в областните центрове, които са със смесена собственост - обикновено 51% държи държавата чрез министерството, а останалите са на общините в областта.
Ананиев обясни, че е учуден, че има критики към финансовия стандарт, тъй като е имал среща с директорите на областните болници.
"Те поставиха своите проблеми и въпроси и стигнахме до ситуация на разбирателство и убеденост. Не зная какво е новото, което връща разговора обратно", каза той. Ананиев обясни, че ще се срещне с директора на университетската болница "Св. Иван Рилски" и ще се запознае и с писмото от областните болници, ако е получено такова.
"Аурубис" започва екологични проекти за над 10 млн. евро. Екологични проекти за над 10 млн. евро ще започнат през следващите месеци в "Аурубис България". Това казаха от компанията при посещението на аташетата по околна среда и климат на страните от ЕС в медодобивния завод в Пирдоп. Визитата беше част от програмата на неформалния съвет по околна среда, който се проведе в столицата. От приватизацията на завода през 1997 г. досега само в екологични мерки в него са инвестирани 106 млн. евро.
Проектите в завода
Три са основните проекти с ефект върху околната среда, които компанията подготвя в момента. Най-голяма сума - 7.7 млн. евро, ще бъде инвестирана в оптимизацията на инсталацията за охлаждане на шлака в обогатителната фабрика. Други 1.3 млн. евро са предвидени за модификация на промишлената пречиствателна станция. "В нея ще бъдат монтирани още четири нови пясъчни филтъра, които допълнително ще пречистват неразтворените вещества", обясни ръководителят на екологичния отдел в "Аурубис" Ангел Костов. Същата сума ще бъде вложена в рекултивация на действащото хвостохранилище, чийто капацитет ще бъде изчерпан до края на тази година, след което ще бъде изведена от експлоатация. Компанията вече е подготвила нова клетка за отпадъка. Извън трите текущи проекта предстои изграждането и на още една нова клетка, което ще отнеме около две години. В нея отделно ще бъдат вложени 7.7 млн. евро.
Извън тези екологични проекти до края на тази година "Аурубис" трябва да завърши и средносрочната си инвестиционна програма "Спектър 2018", която е на стойност 180 млн. евро. "Изпълнението върви по план и голяма част от проектите по нея вече са приключени", каза изпълнителният директор Тим Курт. "Програмата включва знаковите ни проекти, тези, които са по-големи и по-ресурсоемки, но освен това имаме и текуща инвестиционна дейност", добави той.
Терминал в Бургас
От началото на годината вече работи и терминалът за сярна киселина на "Аурубис България" на пристанище Бургас, казаха от компанията. Пак там преди година беше пуснат и склад за меден концентрат, през който предприятието получава вносните суровини за производството си. Инвестицията в склада възлизаше на 15 млн. евро и беше направена от концесионера на терминала "БМФ порт Бургас", срещу което "Аурубис" се ангажира да използва съоръжението най-малко 20 години и да гарантира определени минимални количества товари. Терминалът за сярна киселина е изграден по същия модел, а инвестицията в него е 14 млн. евро. Съоръжението се състои от пет резервоара с общ капацитет от 30 хил. куб.м. През него медодобивният завод изнася сярната киселина, която се произвежда като вторичен продукт в Пирдоп. Според отчета на групата Aurubis за последната финансова година, която приключва в края на септември, българският завод е произвел 2.4 млн. тона сярна киселина. По думите на Курт около две трети от количеството се изнася. Основният пазар е Турция, а клиенти са предимно торовите производители.
"Аурубис България" е най-големият износител от страната, което се дължи основно на медта. По данни на компанията за 2017 г. експортът й е бил 2.5 млрд. евро, което представлява 9% от брутния износ на страната. Около 6% от общия внос в България също се дължи на компанията. През миналата година дружеството е внесло суровини за 1.7 млрд. евро.
За "Аурубис България" 2017 е била и най-силната финансова година досега, макар че окончателният отчет все още не е обявен. По данни на групата Aurubis за финансовата година до края на септември обаче българската компания е имала печалба от над 345 млн. лв. по международните счетоводни стандарти.
Домусчиев: Бизнесът трябва да си партнира с политиците. И аз и хората около мен, и организацията, която водя се опитваме да помагаме на хората. Бизнесът трябва да си партнира с политиците, в посока и бизнесът да е добре и обществото. В бизнеса е експертизата, към която трябва политиците да се стремят. Проблемът е, че има изкривяване. Бизнесът се опитва да управлява политиците. Бизнесът в България обаче не управлява политиците, те не се вслушват в него. Бизнесът няма такова влияние като синдикатите, което е проблем. Това каза председателят на КРИБ Кирил Домусчиев пред Канал 3.
Парите по плана Юнкер са заем и с него трябва да постигнем един завод с модерна технология в Пещера. Голяма част от техниката е произведена в България - в Пловдив и Хасково. След една година продукцията на този завод ще се продава в над 100 държави, разказа бизнесменът.
В управата на КРИБ се приемат фирми, не хора, заяви Домусчиев и уточни, че Българската банка за развитие е приета в управлението на КРИБ сега, защото предишният управител не е имал такова желание.
"Когато виждате, че населението на България намалява и много хора заминават към по-богатия Запад, няма нищо лошо ние да привличаме работници от чужбина. Икономиката трябва да продължи своя ръст", обясни бизнесменът.
55% от БВП на България се произвежда от фирмите в КРИБ. Синдикатите са тези, които пречеха на вноса на работници. Нашата икономика има нужда от няколко стотин човека. Синдикатите са постоянна спънка. За да се внесат работници от чужбина трябваше да се направят значителни промени в регулациите и там срещнахме тяхната съпротива.
Отказахме се от профилактични прегледи за 5,1 млн. лева. Българинът се е отказал от профилактични прегледи за 5 млн. 133 хил. 577 лева през 2017 година. Това показват данни на Националната здравноосигурителна каса, предоставени на вестник „Монитор". Всяка година между 4 и 6 млн. лева от бюджета й по перо „Профилактика" остават неусвоени, защото хората не се явяват и не се ползват от това свое право.
Предвидените средства за профилактични прегледи за 2017 г. са били в размер на общо на 56 134 805 лева. НЗОК се изплатила на лекари, лаборатории и центрове за образна диагностика 51 001 228 лв. за общо извършени 4 674 047 прегледа.
На практика обаче това не означава, че от това свое право са се възползвали 4 млн. българи, а напротив. Те са не повече от 3 милиона, но явилите се при лекаря са си правили повече от един профилактичен преглед в рамките на това, което им се полага за календарната година.
За 2018-а бюджетът по това перо на касата е в размер на 64 млн. 724 хил. 897 лева, което прави с 8 млн. 590 хил. и 92 лева повече от миналата година.
От 50 до 200 лева варира глобата за неявяване на профилактичен преглед. По данни на касата през годините няма нито един санкциониран, независимо, че хората, на които им се полагат безплатни профилактични прегледи, са много.
Повечето изследвания, включени в пакета на НЗОК, са за пациенти над 46 години, като броят им се увеличава с възрастта.
Най-много се полагат на хората между 46 и 65 години. На представителите в тази възрастова група се прави пълна кръвна картина веднъж на пет години. Ако обаче човек е с хронично заболяване, му се полагат повече изследвания. Например хипертоникът прави кръвна картина всяка година, а също така и преглед при очен лекар и кардиолог, независимо от осигурения му вид и брой прегледи и изследвания в рамките на дадената възрастова група. Близо 75% от хипертониците в България са над 45-годишна възраст. При мъжете над 46 и при жените над 50 години се изследват холестеролът и триглицеридите.
На всеки две години мъжете над 50-те трябва да изследват и своя простатно-специфичен антиген (PSA), а на жените от 50 до 69 г. се прави мамография. За тези изследвания джипито е длъжен да издаде съответните направления, които не са лимитирани както останалите.
Навършилите 65 имат право на пълна кръвна картина всяка година, а веднъж на пет години да се изследват триглицеридите и холестеролът.
Младите хора, навършили 18 години, също имат право на профилактични прегледи. За здравноосигурените между 18 и 30 години веднъж на 12 месеца се изчислява индексът на телесната маса, зрителната острота, измерва се кръвното налягане, прави се електрокардиограма и се изследва урината.
Пълна кръвна картина веднъж на четири години е задължителна за хората във възрастовата група 30-45 години.
Нaд 65 г. вcякa гoдинa ce пpaви пълнa кpъвнa кapтинa. Оcвeн тoвa нa 5 гoдини ce изcлeдвaт хoлecтepoлът и тpиглицepидитe, a cъщo и зa cъpдeчнocъдoв pиcк пo cиcтeмaтa "Скop".
Независимо от гарантираните профилактични прегледи и изследвания за хората от различните възрасти на бременните се осигурява специална профилактика. Изследва се урината и кръвта в петия и осмия лунарен месец. Освен това жената се изследва за сифилис, ХИВ и хепатит В, прави й се цитонамазка за онкозаболяване. Ощe пpeз пъpвитe тpи мeceцa нa бpeмeннocттa нa жeнaтa ce oпpeдeля кpъвнaтa гpyпa и peзyc фaктopът. Акo тoй e oтpицaтeлeн и тoвa e втopa бpeмeннocт, зaдължитeлнo ce пpocлeдявaт aнтитeлaтa в кpъвтa. Toвa ce пpaви тpи пъти, кoлкoтo ce изcлeдвa и плoдът c yлтpaзвyк. Съpдeчнaтa дeйнocт нa бeбeтo ce кoнтpoлиpa oт пeтия лyнapeн мeceц нa бpeмeннocттa вceки мeceц, a в пocлeднитe двa мeceцa - двa пъти. Зa pиcкoви ce cмятaт бpeмeннитe жeни нaд 35 и пoд 20 гoдини. Зa тях ca oпpeдeлeни дoпълнитeлни eхoгpaфcки пpeглeди. Пpaвят ce и изcлeдвaния зa хлaмидии и гeнeтични зaбoлявaния.
Дo 42-рия дeн cлeд paждaнeтo ca пpeдвидeни двa пpeглeдa зa poдилкaтa. Слeди ce кaк тя ce възcтaнoвявa гинeкoлoгичнo и дaли имa пpoблeми c къpмeнeтo. Toвa ce пpaви дo ceдмия и cлeд 30-ия дeн cлeд paждaнeтo. Пpeз тoвa вpeмe ce изcлeдвa кpъвтa и ypинaтa eднoкpaтнo.
По данни на акушер-гинеколози не всички майки, особено от малките населени места, се възползват от правото на профилактични прегледи след раждането.
Казват през май дискриминация ли е уседналостта. До края на май ще стане ясно дали основният допълнителен критерий, решаващ приема в първи клас - уседналостта, не е дискриминация. В този срок трябва да се произнесе ресорната комисия, след като бе сезирана от родители за критерия. От КЗД обясниха пред „Монитор", че е образувана преписка по казуса и вече се води производство.
Днес стартира кампанията по подаване на документи за прием на първолаци, като тя продължава до 16 май. Самият прием ще се осъществява по нови правила, които бяха въведени с наредба на МОН. Те важат за цялата страна, но напрежение има предимно в големите градове като столицата. Принципът на уседналост предвижда преднина за децата, които живеят в района на училището поне 3 години.
Следвани от тези, които са живели на адреса между 1 и 3 години. Последни пък са онези хлапета, които живеят извън прилежащия район. Всъщност жалбата е от името на Огнян Соколов, който има три деца. След като първо подал възражение до МОН, той внася жалба и в КЗД. Следствие на новите правила голямата му дъщеря - 7-годишната Биляна, която вече е ученичка, и нейният 6-годишен брат Божидар няма да участ в едно школо. А причината е, че семейството скоро се е преместило. Заради уседналостта Божидар може да не се класира и в училищата в новия квартал, където живее, нито пък ще има нужните точки, за да бъде в това на сестра си.
В София са и най-големият брой допълнителни критерии, според които ще бъдат класирани първолаците - 9. За сравнение във Варна беше прието допълнителните критерии да са 5. Нови критерии за прием на първолаци въвежда от тази година и община Бургас. Промяната касае основно срок за уседналост по постоянен адрес и въвеждане на критерия "съседен район". В Русе пък дават предимство за близнаци.
Според план-графика, публикуван на сайта на регионалния инспекторат по образование в София, първото класиране за приетите първолаци ще бъде публикувано на 4 юни в 17 часа.
От 5 до 7 юни ще продължи записването, след което ще бъдат обявени свободните места за второ класиране.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |