Екскурзия в чужбина е хитът сред кандидатстудентските бонуси за 2018 г. Намаление на таксата, отстъпка при довеждане на приятел, запазване на място в любима специалност или пък специална стипендия - това са само част от бонусите, които т.г. родните университети измислят в опита си да привлекат повече кандидат-студенти. Някои от вузовете са подходили доста по-прагматично и предлагат "уникални" стимули като лаптопи, таблети, почивки в български курорт, та дори и екскурзия за двама в чужбина. Това показва проверка на "Сега" в началото на кандидатстудентската кампания за академичната 2018/2019 г.
Най-атрактивните оферти и тази година идват от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите. Докато през 2017 г. то предлагаше джип за един от своите студенти, тази година хитът е "екскурзия за двама в чужбина". На главната си страница вузът съобщава, че в годината на българското председателство на Съвета на ЕС ще раздаде на своите студенти още "стипендии, лаптопи, таблети, почивки в български курорт". Въпросните бонуси "и още много приятни изненади" ще бъдат изтеглени чрез жребий в навечерието на студентския празник 8 декември 2018 г. За първокурсниците семестриалната такса е от 590 лв., за втора бакалавърска или магистърска програма кандидатът може да ползва 30% отстъпка, а за втори член на семейството, записан във вуза - 20% отстъпка. Вузът се рекламира и с това, че е единственият, в който са възможни едновременно грижа за семейството, работа и обучение.
Великотърновският университет (ВТУ) и т.г. продължава със своята кампания за привличане на студенти "Рано рани". Още от 4 декември 2017 г. вузът предлага избор на специалност от изрично посочен списък (с над 20 направления) и записване в първи курс за учебната 2018/2019 г. за кандидати, които имат диплома за средно образование от 2008 г. насам или които са положили успешно кандидатстудентски изпит през 2018 г. За останалите пък офертата е "запазване на място в една любима специалност" от въпросния списък "с гаранции от университета за по-късно записване". За целта са нужни подаване на заявление, лична карта и внасяне на такса за обработка на документите от 35 лв. Университетът дава гаранции, че мястото на кандидата ще се пази до 2 юли 2018 г. включително, а ако до тази дата кандидатът не се запише, защото не отговаря на условията за приемане в съответната специалност или защото е променил желанието си, мястото му се обявява за свободно, а внесената такса не се възстановява.
Сред направленията в списъка са педагогика, филология, история, математика, информатика и т.н., като към момента са изчерпани местата по право, връзки с обществеността, журналистика, психология и др. ВТУ има и друга кампания - "Освободи лятото", която е за кандидатите, които до 2 юли се запишат за редовни студенти в първи курс в една от посочените специалности - педагогика на обучението по филология, история, философия, религия, науки за земята и приложна математика. Щастливците ще бъдат освободени от таксата за обучение през първия семестър, която варира между 250 и 380 лв.
Раздел "кандидатстудентски бонуси" има и Висшето училище по сигурност и икономика. То предлага "само сега" пролетен прием на магистри, за които има специална модулна такса от 700 лв. "Уникални преференции" има и за първокурсниците - те получават намаление на таксата за обучението си, ако доведат за кандидатстване свой приятел. Университетът предлага напълно безплатно обучение за студенти от домовете за сираци и на деца на загинали и пострадали при изпълнение на служебния си дълг служители от системата на МВР. Студентите в неравностойно положение получават 33% отстъпка от таксата за обучение, а отличниците - стипендии. И още нещо - ако студент е взел кредит, за да плати таксата си, висшето училище се ангажира да поеме вноската за първия му семестър за първата година.
Схемата "Доведи приятел" прилага и Европейското висше училище по икономика и мениджмънт. То опрощава 5% от платената първа вноса при записване за кандидат-студентите, които са довели свой приятел. Сред другите преференции са 5% отстъпка от таксите за цялото обучение при ранно записване преди 1 юли и при отличен успех от дипломата за предходно образование, както и 5% отстъпка от годишната такса при предплатена цяла годишна такса, а не на четири пъти.
Варненският свободен университет предлага стипендиантска програма за 20 бъдещи студенти с отличен успех - те могат да кандидатстват за обучение в избрана от тях специалност, като вузът ще покрие 100% от годишната им такса за обучение в първи курс. Кандидатите трябва да напишат есе на тема "Аз ще уча и ще успея в България" и да предоставят препоръка от директора на завършеното средно училище до 27 април т.г.
Висшето училище по застраховане и финанси обяви конкурс за две пълни стипендии за обучение в бакалавърска и магистърска програма. Спечелилите могат да ги получават през целия срок на обучението си. Кандидатите за бакалавърска стипендия трябва да имат поне 5.50 от дипломата си или от предходната година обучение в университета, да напишат мотивационно писмо и да представят препоръки. Желаещите магистърска стипендия трябва да имат среден успех поне 5.00.
Пловдивският университет предлага съвместна стипендия на SG Експресбанк и Френски институт в България. Тя е за обучение в магистърска програма (M2) във Франция в рамките на 10 месеца (1 семестър обучение + 1 семестър в предприятие) в областта на Data Science (наука за данните). Началото на програмата е през септември 2018-а, а след успешното й завършване за избрания кандидат е гарантирана работа в Сосиете Женерал Експресбанк България.
Стипендии
За следващите във Висшето училище по мениджмънт във Варна са планирани 70 стипендии от "Дарик Холдинг". Те са за "талантливи български кандидат-студенти, които ще останат да учат в България". Кандидатите трябва да попълнят формуляр за кандидатстване до 20 април и да се явят на интервю с представители на вуза и на "Дарик". От сайта на вуза става ясно, че ще бъдат предоставени 60 стипендии на стойност 1500 лева, като част от тях вече са дадени за 2017/2018 г., а друга част ще бъдат отпуснати на кандидат-студенти за академичната 2018/2019. "Ще бъдат дадени 10 стипендии на стойност 2000 лева (1000 евро). Тези стипендии ще бъдат отпускани на кандидат-студенти във Висшето училище по мениджмънт (ВУМ)", пише в сайта на вуза. Има обаче и условие - стипендиите ще се отпускат при наличие на IELTS сертификат с минимален резултат 7.5 и/или отлична оценка от матурата по английски език.
Бургас и Русе на бунт срещу новите райони. Подготвяното от МРРБ ново планово деление очаквано се оказа хапка, трудна за преглъщане в Бургас. Местната общественост се надигна, тъй като не ще Варна за "столица" на общия им район. Няколко пъти през последния месец различни представители на държавата даваха сигнали, че вариантът с четири планови области, при който двата морски града се обединяват, е най-вероятен. По-миналата седмица БСП-Бургас остро повдигна въпроса, а през миналата бургаските депутати "на пожар" привикаха в парламента регионалния министър Николай Нанков. На срещата присъства и кметът Димитър Николов, а инициатор бе съпартийката му от ГЕРБ Ивелина Василева.
Малко по-късно медии цитираха Нанков да заявява, че общ черноморски район няма да има, а Бургас остава център на югоизток. Това би означавало да се стигне или до обединяване на Северозападна с Югозападна България, или на Северозапада с Централна България, като Русе преминава към Варна (съобразно другите варианти на МРРБ). В официалното съобщение на министерството за срещата обаче липсва каквато и да е категоричност в Нанков. В него той обяснява, че делението ще се приеме след широко обсъждане, определяне на центрове не било на дневен ред, в момента областните управи председателствали на 6 месеца съответния район и това щяло да се запази. Депутати от БСП казаха, че на самата среща министърът бил уклончив.
Напрежение има и в Търговище, тъй като във варианта с единен Черноморски район градът не е с Варна, както сега, а е пришит към Видин, Русе и Силистра в дунавска планова единица. Страсти се вихрят и в Русе. Местни депутати вече негодуваха пред Нанков, че не техният град, а Велико Търново може да е център на Дунавския район. Със сигурност жителите на Русе ще бъдат против и варианта, при който преминават към Варна.
Пари
Макар делението да се прави поради статистически съображения, без да засяга административните области, то е важно, защото окрупнените райони ще са от значение за европейското финансиране през новия програмен период. За целта ще бъде структурирана администрация, възможно е да са местни. "Под внимание ще се взима и потенциалът на регионите - изградените транспортни връзки и коридори, възможностите за икономическо развитие на база съществуващите природни дадености и потенциал, обвързаност между областите и др." - така зам.-министър Деница Николова разясни наскоро значението на регионите за финансирането след 2020 г. Според нея до края на октомври България трябва да прати апликация за новото райониране.
Здравната комисия оттегли изискванията за лекарствен резерв. Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова и нейните колеги от ГЕРБ оттеглиха предложението си в лекарствения закон на второ четене да бъдат включени два вида резерви от лекарства, за да се преодолее временния недостиг на част от медикаментите, които се покриват от здравните фондове. В единия случай ставаше въпрос за 10% от шестмесечното потребление на медикаменти от целия Позитивен списък с 2726 лекарства, които се плащат от здравната каса, министерството и болниците. Другото предложение беше никой да няма право да изнася медикаменти, ако на територията на страната не са налични количества в размер на 65% от шестмесечното потребление или изчислено по друг начин - резервът, който трябваше да бъде поддържан е за четири месеца напред.
Предложенията предполагаха на територията на страната да се съхраняват лекарства за 766 млн. лв. във всеки момент. Причината е, че така държавата смяташе да се пребори с недостига на медикаменти и да ограничи паралелния експорт на лекарства към западноевропейските страни, в които цените са по-високи. Тъй като обект на паралелен експорт са само малка част от продуктите в списъка, а и въвеждането на такива големи резерви би било неоправдано за всички производители, техните организации се обявиха категорично против. Така се стигна до нов текст - резервът от 10% отпадна, а в текста за поддържането на количества ти бяха намалени до 65% от едномесечното потребление. Отделно от това производителите, както и до момента, поемат ангажимент да осигурят лекарства, необходими да покрият потреблението в България.
Тъй като става въпрос за мерки, които засягат паралелната търговия, а оттам и свободното движение на стоки, текстовете ще бъдат нотифицирани пред Европейската комисия и ще се чака становището на останалите страни-членки и институцията.
Как ще се контролират лекарствата
Паралелната търговия ще може да се контролира във всеки един момент с електронна система към Изпълнителната агенция по лекарствата, гласуваха депутатите на второ четене на промените в закона.
Тя ще трябва да заработи четири месеца след обнародването на нормативния документ. Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева съобщи, че от два месеца ведомството работи по техническото задание за системата, за да бъдат готови навреме.
Народните представители гласуваха да не се създава експертен съвет към агенцията, който да подготвя забранителен списък за експорт на лекарства, тъй като това ще става без чиято и да било намеса по електронен път.
Законопроектът предвижда всеки ден участниците на пазара да отчитат в ИАЛ наличностите на лекарства в складовете им. Ако наличностите паднат под 65% от потреблението за месеца, медикаментът ще попада в забранителния списък за експорт.
Високи глоби
Законопроектът предвижда драконовски санкции срещу търговците, които изнесат лекарства от забранителния списък или подадат невярна информация. По този начин институциите ще опитат да намерят инструменти, с които да спрат нелегалния експорт.
Първоначалната санкция е от 50 до 100 хил. лв., а при повторно нарушение - от 100 до 150 хил. лв. Освен това ИАЛ ще може да прави съвместни проверки с НАП, митниците и правоохранителните органи. Лекарствената агенция също може да бъде глобена с аналогични санкции, ако не опази в тайна данните от електронната система.
Народните представители намалиха само една от санкциите - тя е за техническа грешка при подаване на данни към ИАЛ, например - неправилно изписване на наименование на медикамент или количество. Те ще бъдат наказвани с глоби от 5 до 10 хил. лв.
Агроминистерството забранява една мандра да произвежда и сирене, и "палмов" продукт. В едно и също предприятие няма да могат да се произвеждат млечни и имитиращи продукти, които се правят основно с растителни мазнини. Това предвижда проект на земеделското министерство за допълнение на Наредба № 1 от 2016 г. за хигиената на храните, публикуван за обществено обсъждане. Ако бъде приет, фирмите ще имат едномесечен срок, за приведат дейността си в съответствие с новите изисквания.
Така държавата се меси коя фабрика какво да произвежда, вместо да осигури контрол, който да следи дали с етикет "сирене" се предлагат продукти с палмово масло.
Сега - под един покрив, но на отделни линии
Проблемът със "сиренето" от палмово масло не е от вчера. Храните с растителни мазнини са значително по-евтини от класическите млечни продукти и това ги прави привлекателни и за производителите, и за част от купувачите. По данни на отдел "Агростатистика" в Министерството на земеделието през 2015 г. са произведени 19 хил. тона "краве сирене с растителни мазнини", през 2016 - 16 хил. тона, а през януари и февуари т.г. - 1663 тона.
Сега предприятията имат право да произвеждат млечни и имитиращи продукти "под един покрив", но на отделни линии, и са длъжни да го обявят в агенцията по храните. По данни на браншовите организации това са избрали около 60 от близо 220 мандри в страната. Всички съставки трябва да бъдат обозначени на етикета, на щандовете в магазините също трябва да има ясни надписи, че продуктът съдържа растителни мазнини.
Задълженията обаче често не се спазват. Проверка на "Активни потребители" през май 2016 г. установи, че в 6 от 36 изследвани марки сирене има растителни мазнини, които не са обявени. Пак през май същата година след сигнал на "Активни потребители" Комисията за защита на конкуренцията глоби три млекопреработвателни предприятия заради наличие на немлечни мазнини в произвежданото от тях краве масло, които не са отбелязани върху опаковката на продукта.
Бъдеще - едно от двете
Ако предложените сега промени в наредбата бъдат приети, това означава, че предприятията ще трябва да се откажат или от производството на млечните продукти, или на тези с палмово масло, докато не регистрират втори обект.
От земеделското министерство не отговориха на въпросите на "Капитал" за колко фирми се отнася промяната, какъв е очакваният ефект от нея за сектора, за контрола на пазара и за потребителите.
От доклада към проекта за промяна на наредбата става ясно, че това е една от мерките на министерството, която цели да "повиши търсенето на сурово мляко чрез стимулиране на употребата му при производството на млечни продукти", както и "да засили потребителския интерес към различните видове млечни продукти". Не е анализиран вариантът и 60-те мандри да изберат да произвеждат само евтините "палмови" варианти и да спрат да купуват мляко за автентичните продукти.
В интервю за в. "24 часа" министър Румен Порожанов твърди, че възможността един и същи производител да прави два вида продукти е довела до "компрометиране на българските млечни продукти и на международния пазар". Според него предложената забрана е "мярка, която е правилна и бе подкрепена от целия бранш. Безспорно ще има и негативно настроени оператори, които правят немалки печалби. Те могат да останат в бранша, но да се знае, че правят имитиращи продукти. Като такива могат да се конкурират помежду си, но не и с млечните производители. Искаме да пресечем възможността да се спекулира с качеството, когато се обявява, че е млечен продукт, а вътре има растителни мазнини", казва още в същото интервю министър Порожанов.
Двата лагера
Разговори на "Капитал" показаха, че браншът е разделен в оценките си за промяната. "За мен производството на продукти с растителни мазнини в млекопреработващи предприятия трябва да бъде забранено, за да не се смесват оригинални с имитиращи продукти в мандрата. Имитиращите трябва да отидат в други предприятия - в тези, които преработват растителни масла", смята Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България и собственик на мандра "Пършевица".
"Това е добро решение. Масово се злоупотребява с имитиращи и млечни продукти и според мен тази стъпка би трябвало да ограничи злоупотребите. Но всичко е въпрос на контрол", казва Ярослав Димитров, собственик на млекарница "От фермата" в столичния квартал "Гоце Делчев", който работи с над 20 български производители на автентични млечни продукти, колбаси, тестени изделия и др.
Георги Хаджийски, търговски директор на "Хаджийски и син", също подкрепя предложението: "Ние не произвеждаме имитиращи продукти. Според мен промяната е добра, особено когато става въпрос за някои малки производители, при които липсва контрол, както и за фирмите в сивия сектор. Някои колеги, които сега имат по две линии, волно или неволно понякога бъркат с надписите върху етикетите, така че такива грешки би трябвало да престанат с отделянето на предприятията. Но срокът от един месец за привеждане на производствата в съответствие с наредбата не е достатъчен. Собствениците са инвестирали много и трябва да им се даде реално време за реакция", коментира Хаджийски.
Предложената забрана обаче предизвиква въпроси и съмнения в част от фирмите в бранша. Според Богдан Борисов - председател на Националната асоциация на млекопреработвателите и собственик на мандра "Карабунар", "мярката е дискриминационна, защото се отнася само до българските производители". Освен това тя ще доведе и до дискриминация спрямо обектите. Ако сега предприятието работи в съотношение 40:60, след като направи избора си, ще се лиши или от 40%, или от 60% от досегашния си капацитет. А това ще повлияе върху неговата конкурентоспособност и ще даде неочаквана пазарна сила на други фирми, обясни още Богдан Борисов. Част от фирмите в асоциацията, на която той е председател, смятат, че с промяната "ще бъде разчистен пазарът за чуждестранни конкуренти, които ще се възползват от създадения вакуум в предлагането" и че "няма да се реши проблемът с търсенето на по-големи количества сурово мляко".
"Ние сме за кардинална забрана на продажбата и разпространението на имитиращи продукти. Това означава не само забрана на производството, но и на вноса им. Такова ограничение не съществува в другите европейски държави, но според нас само така може да се изчисти проблемът с влагането на палмови мазнини в имитиращи продукти", заяви Богдан Борисов.
Николай Вълканов, изпълнителен директор и анализатор в "ИнтелиАгро", е убеден, че с промяната се въвежда опасен прецедент, при който държавата принуждава цели бизнеси да бъдат затворени, за да стимулира други. "Да принудиш едно предприятие да изнесе част от дейността си в друго предприятие граничи със забрана. Не е ясно какви биха били икономическите загуби от това действие - ще има ли закрити работни места, какви ще са допълнителните разходи, за да се възстанови едно производство, ще доведе ли до поскъпване на готовия продукт, как ще се отрази на хората с по-ниски доходи, които при избора си се ръководят единствено от цената. Не казвам, че хората трябва да се хранят с палмово масло, но не мисля, че с предложените промени ще се реши проблемът с търсенето и предлагането на имитиращи продукти", коментира Николай Вълканов.
Коментари и становища по предложената промяна се приемат до 23 май на Портала за обществени консултации.
Стара идея
Опитите за промяна на Наредба № 1 от 2016 г. за хигиената на храните са от 2016 г., става ясно от доклада към предложението. Проектът е претърпял няколко обществени обсъждания. За него е изготвена цялостна оценка на въздействието, възложена от министерството на външен изпълнител, резултатите от която обаче не са цитирани в доклада.
Наредбата е била нотифицирана съгласно европейската Директива (ЕС) 2015/1535. През януари 2017 г. България предоставя допълнителна информация, след което Европейската комисия е "изразила положително становище" по предложената промяна. По време на назначеното служебно правителство в първите месеци на 2017 г. обаче не са предприемани по-нататъшни действия, свързани с проектонаредбата.
През април т.г. на заседание на Консултативния съвет по животновъдство към земеделското министерство отново са обсъдени проблемите на млечния сектор в страната. Дискусиите потвърдили необходимостта от въвеждането на допълнителни нормативни изисквания и мерки към производството, разфасоването и преопаковането на имитиращи продукти, твърди докладът.
Бисер Петков: Пенсиите от частните фондове ще се наследяват. Основна цел на министерството на труда и социалната политика е намаляването на трудовите злополуки и особено тези с фатален край, обяви министър Бисер Петков пред Канал 3.
„Най-тягостните моменти от моята работа са когато се получи съобщение от Главна инспекция по труда за трудова злополука, завършила със смърт. За съжаление имаме увеличение на тези злополуки. Ако не се лъжа, са 79 през миналата година. Това е наистина много тягостно и обединяваме усилия, за да можем да намалим техния брой. Когато интерпретираме данните обаче трябва да имаме предвид, че икономиката се развива, повече са заетите и в резултат и абсолютният брой на злополуките нараства. Като процент, спрямо осигурените лица обаче в действително броят намалява. Традиционно най-засегнатият отрасъл е добивната промишленост. Предприемат се мерки и първата цел е да намалим трудовите злополуки, включително, завършващи със смърт. Тъй като това е и загуба за България, и загуба на работна сила", обяви министърът.
Той бе категоричен, че към момента не са спрели помощите за майките студентки. „Помощта за отглеждане на дете от майки студентки не е спряна. Направени са промени и се завишиха изискванията към нейното получаване, защото се наблюдаваха значителни злоупотреби. Като например записване на формално висше образование, с цел да се получат тези помощи. Помощта продължава да се отпуска и през миналата година са малко над 900. Разбира се това са по-малко отпреди промените през 2014 г. и това показва, че тази помощ отива при тези, които трябва, а именно майките студентки. Нейният размер е 2880 лева. Тя се изплаща на два пъти, като единият път е след завършване на семестър", допълни Петков.
Социалният министър обяви и че пенсиите от т.нар. частни фондове ще могат да се наследяват. „Това засяга всички българи, родени след 1959 г. И тъй като първите пенсионери се очакват през 2021 г., министерството започна изработване на концепция за начина на изплащане на пенсиите от втория стълб. Тази концепция съответно предлага различни варианти, които лицата да избират. Предвижда се да се избира и продукт, при който техните наследници да продължат да получават при негова смърт. Т.е., се фиксира един конкретен период. Така се тушира и проблемът с чистата пожизнена пенсия, чието изплащане спира при смърт. Ще се предлага и т.нар. комбинирано изплащане. Т.е. ще се плаща по един програмиран начин, който е по-гъвкав и ще бъде унаследяван", допълни Бисер Петков.
Добрев: Нужни са критерии, по които КЕВР да се произнася за сделки. Необходимо е да се изготвят критерии и принципи, по които КЕВР да се произнася за сделки. Това каза в интервю за БНР председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев.
Той коментира решението на депутатите от тази седмица КЕВР да може да контролира сделки за над 20% от електроразпределителни, топлофикационни и газови дружества и за това КЕВР да се произнесе по сделката за продажбата на активите на ЧЕЗ у нас.
„Имаме притеснения в две посоки. Първата е дали държавата трябва да се намесва в този тип частни отношения, и ако приемем този текст за КЕВР, дали няма да продължим да приемаме подобни текстове, с които да се ограничава частната инициатива. Второто ми притеснение е по отношение на това, че текстът не е съвършен. Той казва, че регулаторът ще проверява този тип сделки, т.е. дава тези правомощия на КЕВР, без да поставя рамка кога може да одобрява и кога може да отхвърля тези сделки. Няма критерии и принципи. Притеснението е, че един регулатор може да злоупотребява с това право", обясни Добрев.
Следващите месеци могат да бъдат допълнени предлаганите текстове, добави Добрев и посочи: „ГЕРБ бяхме против този текст заради посочените вече съображения, но не виждаме и някаква съществена щета, която може да се случи с приемането на този текст. От друга страна, коалиционните ни партньори държаха особено много на този текст и затова взехме политическо решение да подкрепим предложението".
Добрев посочи, че в момента съществуват подзаконова нормативна уредба и вътрешни нормативни документи, с които може да се вземе решение от КЕВР за сделката с ЧЕЗ и да не се стигне до плащане на компенсации от страна на държавата, за каквито предупредиха от ДПС. „Аз съм сигурен, че въпреки че няма критерии и ясни правила, регулаторът може с вътрешнонормативни документи или с подзаконова нормативна уредба да създаде методика, по която по прозрачен начин да се вземат тези решения „за" или „против". Но все пак, ние като законодатели, за да не се предоверяваме на регулатора, е хубаво в бъдеще и в закона да бъдат записани критерии. Ако има критерии, тогава не би трябвало да имаме опасения, че някакво решение ще доведе до негативни последствия", каза депутатът от ГЕРБ.
Добрев уточни и по какъв начин КЕВР ще взима решение по сделки: „За вземането на едно решение да разреши или да не разреши регулаторът ще работи с компетентните органи в България. За произход на средствата с ДАНС, с финансовото разузнаване, с други институции, които имат отношение. Функциите на регулатора няма да заместят функции на други органи в страната. По-скоро като получи информация от тези органи, регулаторът ще решава дали да разрешава или не сделката". Бившият енергиен министър определи като правилно решението държавата да не участва в сделката за активите на ЧЕЗ:
„Решението е правилно, защото идеята да се участва в тази сделка не бе добра. Държавата има други механизми, по които да контролира случващото се в електроразпределителните дружества. В Закона за енергетиката има съществуващ текст, който казва, че ако частният собственик на ЕРП-то не управлява дружеството според изискванията на закона и претенцията на регулатора, то КЕРВ има право да отстрани мениджмънта и да назначи държавен мениджмънт, въпреки че собствеността е частна. Така че държавата има контрол по отношение на управление на ЕРП-тата". Добрев коментира и искането на миньорите от „Мини Марица-изток" за повишаване на цената на въглищата с 15%. Според него това решение би навредило на интересите на миньорите.
„В ЕС всички въглищни централи имат изисквания да закупуват квоти за въглеродни емисии. Европа се опитва с икономически механизми да направи дейността по производството на електроенергия от въглища неефективна. Цените за тези квоти нараснаха от 3-4 евро до 14 евро (на тон). ЕК твърди, че до 2020 г., ще станат 20 евро, което представлява почти половината от крайната цена на произведената електроенергия. За да не фалират тези електроцентрали, което ще доведе и до фалит на мините, синдикатите трябва да се борят за съкращаване на разходите за производство и за намаляване на цената на въглищата, така че производството на енергия от тези въглищни централи да остане конкурентноспособно. Увеличаването на цената на въглищата обрича миньорите на безработица", каза той.
20 000 камери ни пазят от крадци. 20 хиляди камери са впрегнати в борбата с битовата престъпност. Те са монтирани в градовете и селата, показва справка на „Монитор", като се очаква до 2020 година да има устройства дори в най-малките населени места. Вече 39 общини са заявили участие в оперативна програма „Региони в растеж", която ще финансира доизграждането на видеонаблюдението. То е свързано както с кметствата, така и с районните управления. Само в София има над 4 хил. монтирани такива камери, които следят за всякакъв вид престъпления и нарушения.
Те се контролират от общ център, в който участие имат Столична община и СДВР.
Камерите в различните населени места до момента са купени основно с общински средства. Това породи недоволство на кметове, които изразиха надежда, че МВР ще финансира видеонаблюдението.
„МВР не може да плаща за камери, но може да асистира на общините да получат безплатен софтуер за видеонаблюдение от държавата", обясни преди месец вътрешният министър Валентин Радев.
„Камерите ни помагат изключително много както за превенцията, така и за ракзриването на престъпленията", обясниха служители на „Национална полиция" пред „Монитор". Те дадоха за пример община Полски Тръмбеш, където наскоро били монтирани 20 камери с висока резолюция, които стрували на бюджета 100 хил. лева.
„Благодарение на системата дежурният в Районното управление на МВР в общинския център може да вижда в реално време кой, къде и кога влиза в града и селата. Огромният монитор пред него е разграфен по села и показва информация по дата и час", поясниха от полицията. От там дадоха и данни, които сочат положителния ефект от видеонаблюдението. Откакто то функционира, са разкрити над 60 домови обира.
В друго близко село - Раданово, пък са били извършени 20 престъпления, 15 от които са разкрити благодарение на записите. В Петко Каравелово те са били 21, като само един извършител е останат незаловен.
С уникална система за заснемане може да се похвали и Враца, която е инвестирала в нея 390 хил. лева. Тя е първата по рода си, тъй като позволява 360-градусово наблюдение на ключови транспортни възли в града. Идеята на техниката е да се залавят вандали и нарушители на обществения ред. Освен това с нея се респектирали и крадците, които често били склонни да посягат на имуществото на хората в един от най-бедните региони в страната.
Заплатите в туризма скочиха двойно. В туристическия бранш започнаха да назначават хора месеци преди началото на сезона. Така предвидливите работодатели си осигуряват персонала, който ще им е необходим в разгара на лятото. Тогава едва ли ще имат избора, който им се предлага в началото на годината. Целта им бе и да подготвят хотелите за нормалния прием на гостите. Това коментира шефът на регионалната служба по заетостта във Варна, Божидар Михайлов. Според цитираните от него данни, броят на безработните във варненска област е намалял през последния месец с 1028 души.
През март пък регистрираните в бюрата по труда в областта са били 1092, което е с 2656 по-малко от същия период на предходната година. И сега хотелиерите търсят работници за летния сезон, като обикновено договорите се сключват на минималната работна заплата. При сервитьорите се дават и 5% от оборота и доходът им не пада под 1500 лева, без да се смятат бакшишите. За такава работа обаче се иска опит, добра визия и поне два чужди езика. За ресторантите трескаво се търсят главни готвачи за „ол инклузив", като работодателите тръгват от 2500 лева месечно. Заплатите на помощниците в кухнята пък са от 1300 нагоре.
В елитните ресторанти са готови да платят 4 000-5 000 лв. за опитен шеф-готвач, който може да приготви вкусотии от най-обикновени продукти. Камериерките не достигат и това лято, като за чистене на стаи и оправяне на легла се обещават по 700-800 лева. Толкова дават и на общи работници, чистачки и миячки в кухнята. Вдигнати са и заплатите н рецепционистките и на барманите, които са вече от 800 до над 1000 лв. Търсят се още управители и мениджъри със заплати по 2000 лева. Заради недостига на кадри, може да се стигне до миналогодишния внос на работници за туризма от Украйна, Беларус и Молдова, коментират в бранша. Според работещите в туризма, за последните години заплатите са скочили двойно, а за някои позиции дори и повече.
Въпреки това, и сега има недостиг, който може да се отрази на качеството на услугата. Затова не е чудно, че напоследък обявите на работодателите във Варна са обикновено за заплати от около 1 000 лева, като освен социалните осигуровки се осигуряват още безплатна храна и транспорт. Толкова се предлагат на аниматори и готвачи за топла кухня.
Сервитьорка, момичета за отсервиране, кухненски работници и миячки без опит се наемат с трудови договори за по 800-900 лева. Там обаче трябва да се инвестира в обучението им, което за някои от кандидатите е доста трудна работа. Някои работодатели осигуряват вече и спане на наетите от други селища работници. До 1200 лева пък са предложенията за продавачки в супермаркетите в комплексите край Варна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |