Контрабандата на цигари пак започна да расте. Незаконната търговия с цигари през последните три месеца на 2017 г. е отбелязала ръст. Това се случва за първи път от началото на 2014 г. Делът на контрабандните папироси е достигнал 6.6% при 6% в сравнение с предното тримесечие. Това показва традиционното проучване на петте големи тютюневи търговци в страната. Негативната тенденция идва на фона на непрекъснатите хвалби на кабинета за успехи в борбата с контрабандата и корупцията. Премиерът Бойко Борисов обаче не пропусна да акцентира, че има страни в ЕС с далеч по-високи проценти на контрабандата.
Основен принос за увеличението на дела на незаконните цигари имат няколко български града - Свиленград, Ямбол, Дупница, Сандански, Стара Загора, Асеновград. В тях ръстът на продажбите на цигари без бандерол е скочил двойно и тройно. Традиционно Хасково, Пазарджик и Сливен са с нива на тютюневата контрабанда над средното ниво за страната.
Въпреки че според премиера Бойко Борисов ръстът от 0.6% е в рамките на статистическата грешка, той разпореди на министъра на вътрешните работи Валентин Радев да се заеме с овладяването на незаконната търговия. В срок до един месец МВР трябва да изясни защо в някои региони незаконната търговия с цигари се е засилила и спешно да предприеме необходимите мерки. "От картата се вижда, че това са районите по пътя на магистралите на юг, които са най-близо до границата и имат лесен транспорт. След един месец бъдете убедени, че нивата в тези градове ще спаднат", заяви пред журналисти премиерът. Това ще стане, като по пазарите се вкарат още полицаи. "Тъй като в края на миналата година имаше повече мероприятия, много работа, туристически сезон - предполагам, че някъде са понамалили бдителността си", коментира Борисов.
На фона на повечето държави в Европа обаче България се представя много по-добре по отношение на контрабандата на цигари, похвали се премиерът. С по-добри резултати от нас в ЕС са единствено Чехия, Хърватия и Италия. "Ще повдигна въпроса пред Европейския съвет", закани се Борисов. И поиска уверение от тютюневите компании, че и другите държави провеждат по аналогичен начин своите проучвания и че резултатите са представителни. У нас това се прави, като се броят празните кутии в отпадъците и се засича колко от тях са без бандерол.
"Ако е вярно това, което показват данните, излиза, че в Ирландия колегата има на 100 кутии цигари 38 контрабандни. Колежката Тереза Мей - на 100 кутии 30, а колегата Макрон - 20 кутии. Като сметнете по трънския курс на лева към паунда нивото на акциза и митата във Великобритания, измерението от загубите би трябвало да е в милиарди евра", посочи Борисов. Според него проблемът със загубите от контрабанда е много актуален, тъй като редица държави членки са поставили въпроса за орязване на кохезионните фондове за страните от Югоизточна Европа. "Според чешкия премиер само от ДДС се губят 600 млрд. евро. Ето парите, с които бихме могли да продължим кохезионната политика", посочи Борисов.
"Проблемът не е в диспропорциите в отделните градове, а в търговията с нарязан тютюн", посочи главният прокурор Сотир Цацаров. Според него МВР и прокуратурата трябва да съсредоточат усилията си в тази посока. "Останалото е статистика, диспропорциите се променят в зависимост от потреблението, марките цигари и региона, граничните региони винаги са с най-висок дял", каза Цацаров. За него начинът на търговията с насипен тютюн и отсъствието на този продукт въобще от легалния пазар е "червената лампа", на която трябва да бъде обърнато специално внимание. "На практика това се оказва абсолютно нелегален и черен пазар, който оперира в повечето случаи с доставки от врата на врата и с поръчки по интернет. Това е един сив, дори черен сектор, който функционира много интензивно вън от всякакви легални правила", заяви главният прокурор.
Забраната няма да падне
Всеки ден 47 българи, предимно деца, запалват за пръв път цигара. 10 българи всеки ден губят живота си от заболявания, причинени от тютюневия дим. Стряскащата статистика бе изнесена вчера на кръгла маса с широко международно участие от експерти от СЗО - броени дни след като вицепремиерът Валери Симеонов лансира идеята за разхлабване на мерките срещу забраната на тютюнопушенето на обществени места в страната.
Бойко Борисов обаче заяви, че той и ГЕРБ са твърдо против връщането на тютюнопушенето в заведенията. В групата на "Обединените патриоти" също още не били дискутирали по темата, разказаха депутати, като имало доста гласове против. "Това е пълна простотия и пълен срам", реагираха и социалисти, въпреки че предричат при евентуално гласуване групата им да се раздели драматично.
Да има ли реклама
На кръглата маса на СЗО вчера експерти посочиха като основна причина за високия брой пушачи липсата на държавна стратегия и политика за контрол на тютюна, както и законодателните дупки, които позволяват рекламирането на цигари и тютюневи изделия. Въпреки че рекламата на тютюневите изделия у нас по принцип е забранена, тя може да се види в специализираните магазини и на билбордове.
Тютюневите компании призоваха управляващите да не предприемат прекалено рестриктивни мерки като пълна забрана на рекламата на цигари и скриване на тютюневите продукти от рафтовете в магазините. Премиерът попари исканията им: "В тази посока не можем да бъдем на ваша страна. Ние сме против тютюнопушенето, защото това е един от основните фактори за влошеното здраве на голяма част от българите". Все пак според него трябва да се внимава с рестрикциите, защото те може да доведат до засилване на сивия сектор. Точно такъв е случаят с Ирландия, Великобритания и Франция, заявиха от Асоциацията на тютюневите търговци.
"Да не бъдем лицемери. Ако заключим цигарите и не ги показваме в магазините, защо тогава трябва щандовете за алкохол да са открити?", попита главният прокурор Сотир Цацаров. Според него подобни мерки би трябвало да се предприемат и спрямо алкохола, който е не по-малко вреден от цигарите.
ГЕРБ планира да изхарчи милиони за нови камери по пътищата. Във фонд "Пътна безопасност" са натрупани около 60 млн. лв. и тези пари трябва да се изразходват за камери по пътищата, информационни кампании и обучения на учениците. Това обяви зам.-председателят на ГЕРБ и шеф на парламентарната комисия по вътрешен ред Цветан Цветанов. Вчера на кръгла маса бяха представени и обсъдени проектите на управляващите за разделяне на сегашния Закон за движение по пътищата на три нови - Закон за движението по пътищата, Закон за водачите на моторни превозни средства и Закон за пътните превозни средства.
Според Цветанов трябва да се намери начин "нарушителите да инвестират в подобряването на инфраструктурата и на превантивната дейност". По думите му средствата във фонда, които се натрупват от пътни глоби, постепенно се увеличават, но "не се разходват за нещо голямо, за някаква политика, която може да даде необходимия ефект". Идеята му е да се закупят нови камери, които да проследяват скоростта на водачите - например на една отсечка от София до Пловдив да бъдат разположени три камери, които да правят съпоставка и да усредняват скоростта, с която преминава водачът от първата до третата камера. "Тогава ще се види дали човекът действително е намалил скоростта си, или е приложил съответния тарикатлък, присъщ за българския водач - да мине пред камерата с ниска скорост и след това да засили", обясни Цветанов.
Инициативата му се посрещна със скептицизъм от участниците в дискусията. Христо Радков, председател на Българско обединение на шофьорите, заяви, че миналата година МВР е изразходвало над 2 млн. лв. за камери и тяхната поддръжка, а в същото време по магистрала "Тракия" има участъци, на които дори няма маркировка.
Новата законодателна инициатива на управляващите се посрещна със смесени чувства. Управляващите обясниха разделянето на действащия Закон за движение по пътищата на три отделни закона с необходимостта да се създаде "по-стабилна уредба", която да включи голяма част от правилата, уредени в момента в подзаконови нормативни актове. Пример за това е законът за водачите, който обаче участници в дискусията определиха като "съшит с бели конци от няколко наредби". А представения като нов Закон за движение по пътищата разкритикуваха като повторение на повечето разпоредби на действащия закон със същото наименование.
"Не намерихме нов модел за управление на безопасността по пътищата. Административно-наказателна реформа няма. Не стана ясно дали законите лежат върху ясна стратегия", коментира Диана Русинова от Института за пътна безопасност. "Законът трябва да бъде ясен, точен и достъпен за неговите ползватели. Нито едно от това не го виждаме в момента", допълни Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. А според Христо Радков единствената съществена промяна е вкарването на лицензионен режим за сервизите и завишаването на някои санкции. Недоволни останаха дори и някои държавни органи. От Комисията за защита на потребителите се оплакаха, че им се вменяват контролни функции по отношение на вноса на авточасти, които не могат да изпълнят поради недостиг на хора и ресурси.
"Много е лесно, като има документ, да се критикува", отвърна вътрешният министър Валентин Радев, раздразнен от критиките. Той даде срок до 4 май на желаещите промени да пратят своите предложения в МВР.
Оплакване
Много от участниците в кръглата маса се оплакаха, че проектозаконите са били качени на сайта на МВР миналия петък по обяд, което не им е дало възможност да се запознаят с тях в дълбочина. Авторите им пък ги представиха съвсем накратко с оправданието, че искат да оставят повече време за дискусия. Цветан Цветанов обеща, че ще се проведат още ред обсъждания, включително в Народното събрание, преди депутатите да започнат работа по проектите.
Промени
С новите закони се завишават значително глобите при нарушения на пътя. За минаване на червено например ще се дават 150 вместо 100 лв., както и ако не се спре на зебра. За неправилно паркиране глобата става 100 вместо 50 лв. Отпада толерансът от 10 км в час над позволената скорост и наказание може да има и при превишение дори с 1 км в час. Ако бъдат извършени три от 7 тежки нарушения, книжката ще се отнема. Това са шофиране с над 0.5 промила алкохол в кръвта или под въздействие на наркотици, превишаване с над 50 км в час на скоростта в населено място, минаване на червено, неспазване на предимство на пешеходна пътека, движение в насрещното на магистрала или скоростен път, в аварийната лента, организиране или участие в гонка. При отнемане на книжката водачът ще се явява на изпит, но едва след две години. За велосипедистите е записано да се движат с каска и светлоотразителни жилетки, както и да бутат велосипеда, ако пресичат пешеходна пътека. Колата на пиян шофьор ще се спира за година и ще се свалят номерата. Същата е санкцията и ако се даде на пиян шофьор. Един от спорните моменти е и изискването за документ за психическото състояние на водача.
Съдебният инспекторат отмени случайното разпределение на делата. Случайното разпределение на дела, което беше въведено преди десет години като антикорупционна мярка, не е задължително. Това е логичната констатация, която следва от решение на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) от миналата седмица.
Със седем на два гласа инспекторатът е взел решение да не внася във ВСС предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу председателката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева. Скандалното решение на съдебните инспектори на практика бламира доклада на самия инспекторат, който констатира серия от нарушения на Дончева при разпределението на делата.
Проверката започна, след като през октомври м.г. съдията от апелативния съд Милен Василев обвинява в пряк текст председателката на съда Даниела Дончева в действия със "силен корупционен мирис". Поводът е конкретно дело, което му е било разпределено случайно - спор с материален интерес от 102 млн. лв., в основата на който стои сградата на КТБ на пл. "Гарибалди" в София. Според съдия Василев председателката на съда е проявявала интерес към делото и именно заради това е издала заповед, с която е иззела всичките му дела: "При така описаните събития у мен остава силното съмнение, че това е проява на корупция от ваша страна (макар да нямам доказателства за последното)", написа тогава съдия Василев в открито писмо до Дончева. Писмото завършваше с думите: "Пожелавам ви със здраве да си харчите честно спечелените пари. С неуважение."
След като протестът на съдия Василев стана публично достояние, срещу него започна атака в медиите на Делян Пеевски. Това не е учудващо, защото съдия Даниела Дончева беше избрана от мнозинството в предишния състав на съвета, действащо в синхрон с интересите на депутата от ДПС в съдебната власт.
Пет нарушения и... нищо
В акта за проверка са констатирани общо пет нарушения, извършени от съдия Дончева. Така например, без да има основание, е издала две заповеди в края на септември 2017 г., с които на практика е иззела дело на нейна колежка и е влязла вместо нея в съдебното заседание, отново с нейна заповед е иззела всички дела, разпределени случайно на съдията Милен Василев. Друго констатирано нарушение е, че, издавайки заповед, с която сама се е преместила от гражданската в търговската колегия на съда, тя е нарушила заложения в Закона за съдебната власт принцип на съдийското самоуправление, който предвижда решенията за разпределението на съдии по отделения, броя им и специализацията да се вземат от Общото събрание на съдиите от съответния съд.
"Описаните по-горе действия на председателя на САС съдия Даниела Дончева представляват неизпълнение на други служебни задължения и покриват състава на дисциплинарно нарушение", пише в акта на ИВСС, който е влязъл в сила.
Корупцията в България е навсякъде в управлението според доклад на САЩ. Най-значимите проблеми, свързани с правата на човека в България, включват тежките условия в затворите и арестите, липса на съдийска независимост, корупцията във всички клонове на управлението, трафика на хора и насилие от страна на обществото върху етническите малцинства. Това констатира годишният доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права по света през 2017 г.
В документа за нашата страна се отбелязва, че властите са предприели стъпки за наказания на служители в службите за сигурност например, които извършват нарушения на правата на човека, но действията на правителството са недостатъчни и безнаказаността остава проблем.
Докладът отбелязва и влошеното състояние на свободата на словото, като разглежда и някои конкретни случаи на натиск върху медиите.
Повсеместна корупция
В доклада за поредна година широко отразяване получават проблемите с корупцията и независимостта на съдебната система. Според Държавния департамент на САЩ корупционни практики, свързани с усещането за безнаказаност, се забелязват във всички сфери на управлението - подкупи, конфликт на интереси, разработване на схеми за присвояване, злоупотреби, нарушения при обществени поръчки, търговия с влияние и т.н.
Докладът цитира неправителствени организации, според които корупцията е най-належащият политически, икономически и социален проблем в страната. Отбелязва се и отчетът на прокуратурата за 2016 г., според който за ефективна борба с корупцията са необходими съществени промени в Наказателния и в Наказателно-процесуалния кодекс. Припомня се случаят с депутата Живко Мартинов, известен като "Суджук гейт", а също и делото срещу Кирчо Киров за злоупотреби.
Случаите на корупция включват и съдебната система, и правоприлагането, пише в доклада. Отбелязват се няколко случая на корупция по граничните пунктове и повдигнатите обвинения срещу митничари на Кулата и Свиленград.
Докладът цитира и данните на "Програма достъп до информация", според които през 2016 г. само 36% от публичните институции са отговаряли на законовото изискване за публикуване на декларациите за конфликт на интереси на техните служители.
Цитират се мнения на неправителствени организации, че промените в НПК, които влязоха в сила на 4 ноември т.г., значително са снижили стандартите за справедлив съдебен процес чрез създаване на възможности за ограничаване на процесуалните права на обвиняемите. Сочи се също така, че според някои наблюдатели промените в юрисдикцията на Специализирания наказателен съд го превръща в извънреден съд.
В контекста на правото на неприкосновен личен живот и кореспонденция се сочи, че през август м.г. председателят на Националното бюро за контрол върху СРС Бойко Рашков е заявил, че има информация за случаи на незаконно подслушване на политици, магистрати журналисти, направено с цел сплашване, натиск или изнудване.
Лоши условия в затворите
Подробно внимание в доклада се обръща на лошите условия в затворите и арестите у нас. Няма подобрение в материалните условия в местата за лишаване от свобода в София, Бургас и Варна, пише в него. Споменава се за често насилие и извънредна употреба на сила от страна на властите. Другите постоянни проблеми включват пренаселеността, лоши материални условия, лоши хигиенни и санитарни условия, недостатъчен достъп до отопление, вода и електричество, оскъдно обзавеждане, включително липса на спално бельо, недостатъчно количество и качество на храната и питейната вода, липса на персонал.
Проблемът с ромите
Докладът се задълбочава в проблемите на ромското етническо малцинство, които се появяват в няколко раздела на документа. Първо се отбелязва, че ромската общност не е политически представена на централно ниво за разлика от турското малцинство, въпреки че все пак имат свои представители на избираеми позиции на местно ниво, отбелязват американските власти.
В частта за "малцинствата" Вашингтон критикува София и заради забраната за езици, различни от българския, по време на провеждането на предизборна кампания. В доклада се посочва и случаят с кмета на Кюстендил Петър Паунов, който през 2015 г. изключи живеещите в ромския квартал "Изток" от референдума дали да се кандидатира за трети мандат.
Като цяло се увеличават актовете на расова дискриминация срещу ромите, пише в доклада, който цитира становище на Българския хелзинкски комитет. Според американските власти медиите в България "често описват ромите и другите малцинствени групи, използвайки дискриминиращ, омаловажаващ и оскърбителен език". Националистически партии като "Атака" и "Патриотичния фронт" базират политическите си кампании на силни антиромски, антитурски и антисемитски послания и реторика, пише в доклада. В него се припомня и осъдителната присъда на Бургаския районен съд срещу вицепремиера Валери Симеонов заради негово антиромско изказване от 2014 г.
Докладът обръща внимание на антиромските протести в Асеновград и други градове на страната през миналата година заради сблъсъци между етнически роми и местни общности.
В документа се изброяват и нарасналите инциденти с реч на омразата и престъпления от омраза срещу турци, роми, мюсюлмани, евреи и бежанци. В него пише още, че липсата на обвинения срещу престъпления от омраза продължава да е проблем, както и ниските и условни присъди, които се дават на осъдените.
Забелязани са и проблемите с етническата сегрегация на цели училища. "Ромските деца често посещават де факто сегрегирани училища, където те получават лошо образование. Има примери на етнически българи, които напускат десегрегирани училища и по този начин отново ги сегрегират", посочва докладът.
Медиите остават в трудно положение
За поредна година в доклада се отбелязва и влошеното състояние на свободата на словото, макар то не е отбелязано в групата на най-значимите нередности. Според документа като цяло свобода на изразяване и на пресата има и тя се спазва официално от правителството, но има корпоративен и политически натиск върху медии, непрозрачна концентрация на собственост и дистрибуция, както и непряка правителствена подкрепа за отделни медии чрез публичен ресурс.
Като конкретни проблеми са отбелязани глобите от страна на Комисията за финансов надзор срещу "Икономедиа", скандалът "ЦУМгейт", разкрит от издателя на "Сега" Сашо Дончев, а също и натискът върху сатиричния вестник "Прас-прес".
Предписаха какво да е нивото на язовирите. Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ е дало предписания за нивото на всички комплексни и значими язовири в сезона на пълноводието. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нено Димов в столичния район "Панчарево", където заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова провериха хода на започналото днес контролираното изпускане на язовир "Искър".
"В момента няма язовири на критични нива в страната. Целта на предписанията ни е от една страна да осигурим приемане на водата през язовирите по време на топенето на снеговете и валежите през пролетта, от друга - да гарантираме необходимите количества за питейни нужди, за напояване и други стопански дейности", е обяснил министър Димов. Предписанията се дават от МОСВ към институциите и дружествата, които стопанисват язовирите.
"Около 14 процента от обема на яз. "Искър" е свободен. Ще бъдат изпуснати 10 млн. кубика, с които ще бъде осигурен необходимият обем за очаквания най-висок приток през май. Направена е проверка по реката и има проводимост за количествата, които се изпускат от язовира", е казал Нено Димов. Кметът Фандъкова е припомнила, че всяка пролет се предприемат превантивни мерки за гарантирането на сигурността на населените места по поречието на реката.
Контролираното изпускане на яз. "Искър" ще продължи около една седмица. Общият обем на яз. "Искър" е 655,3 млн. куб. м, а в момента е 565,302 млн. куб. м (86,3 на сто от общия обем).
В дейностите по подсигуряване на допълнителни диги по реката и наблюдението на критичните точки се включват и доброволци, които работят заедно с предприятието "Язовири и каскади", "Напоителни системи" ЕАД, Областната управа, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Днес в присъствието на кмета Йорданка Фандъкова и министър Нено Димов е била изградена дига на една от критичните точки по поречието на реката - при Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация в с. Кокаляне, район "Панчарево".
В София се жалят от дупки, в Бургас-от монополисти. Жителите на София масово се оплакват от дупките по улиците и незаконното строителство, а в Бургас се жалят най-много от монополистите - електроразпределителните дружества, ВиК и мобилните оператори.
През 2017 година в кабинета на столичния обществен посредник Лилия Христова са постъпили 170 жалби и сигнали, става ясно от отчета й за миналата година. При 97% от тях са извършени проверки и са предприети съответните действия за решаване на проблемите. В сравнение с 2016 година оплакванията са намалели с 24 на сто.
Проблем за софиянци си остава административното обслужване, както и неспазването на обществения ред и шума от заведенията. „Ветрилото на предмета на жалби и сигнали е много широко. Като се започне от лоша инфраструктура - необходимост от ремонт на тротоари и запълване на дупки по улиците, мине се през проблеми при обезщетяване на собственици на имоти и се стига до запитвания за приема в детски градини и първи клас", обясни пред „Монитор" Христова. Тя уточни, че не всички писма, които получава, са жалби, част от тях са и запитвания за разрешаването на различни казуси. „Много често, когато гражданите се обръщат към обществения посредник, те не подават конкретна жалба, а искат информация как точно и какво да направят, защото не винаги районната администрация им дава достатъчно ясен и подробен отговор", каза общественият посредник. Такъв е примерът със запитванията от чужбина. Миналата година е получен сигнал от българин, живеещ в Австралия, че е получил съобщение за дължими данъци за недвижим имот и пита какво да прави. „В писмото си той ни посочи, че не знае към кого да се обърне и ние му съдействахме какви са процедурите и какво се очаква от него", заяви Христова. От Нова Зеландия пък са питали за възстановяване на собствеността върху одържавен преди години имот. Христова е категорична, че приносът на обществения посредник за повишаване на правната култура на гражданите и осигуряване на яснота, прозрачност и предвидимост, е важен фактор за създаване на доверие между гражданите, юридическите лица и администрацията.
Въпреки че населението на Бургас е значително по-малко от това на София, оказва се, че оплакванията в морския град са три пъти повече, отколкото в столицата. 586 жалби от граждани са постъпили при бургаския омбудсман Тодор Стамболиев през миналата година. Най-голям е броят на сигналите срещу монополистите - електроразпределителните дружества, ВиК и мобилните оператори. След тях в класацията се нареждат жалбите срещу частни съдебни изпълнители, следвани от оплаквания срещу съседи по Закона за етажната собственост. Според обществения посредник на Бургас поне половината от жалбоподателите са намерили решение на проблема си след неговата намеса.
В момента от 265 общини в страната едва в 13 има омбудсман. Големи градове като Варна, Русе и Велико Търново нямат обществен посредник. Шумен пък е една от първите общини, която въвежда института на омбудсмана още през 2004 година.
В понеделник пък, националният омбудсман Мая Манолова лансира идеята обществените защитници да се финансират от държавата.
Екоинспекцията в Русе състави пореден акт на „Монтюпе".Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе състави пореден акт за установяване на административно нарушение на френската компания за автомобилни части „Монтюпе", която има завод в града.
При извършена проверка на 15 април т.г. след сигнали на граждани за неприятни миризми е установено, че в предприятието има отворени транспортни врати, които трябвало да са затворени, тъй като нямало движение на техника или хора. С това фирмата нарушила дадено при предходни проверки предписание за постоянно затваряне на част от тези врати. Останалите пък можело да бъдат отваряни в определен период, отбелязан в инструкция.
Мярката за регулиране на ползването на вратите била въведена през 2017 г. с цел да се ограничи неорганизираното изпускане на непречистени емисии от работната среда към атмосферата.
За неспазване на даденото предписание Законът за опазване на околната среда предвижда санкция от 2000 до 20 000 лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |