България изпада не само от ЕС, но и от Балканите по медийна свобода. България изпада по медийна свобода както от Евросъюза, така и от Балканите и се доближава до държави в Азия и Африка, показва класацията за 2018 г. на "Репортери без граници", огласена вчера в Париж. Страната слиза с две места в сравнение с 2017 г. и заема мястото на Македония (111-о), която пък отива на нейното досегашно 109-о място. Всички държави от Западните Балкани, които желаят да влязат в ЕС и на които България като председател на Съвета на ЕС помага да получат европейска перспектива, се класират по-добре от нея.
Като главен виновник за това състояние е посочен депутатът от ДПС Делян Пеевски. За него пише: "Най-мрачното въплъщение на ненормално състояние на нещата е Делян Пеевски - бивш ръководител на основната разузнавателна агенция на България и собственик на "Нова българска медийна група". Неговата група притежава 6 вестника и контролира почти 80% от разпространението на печатни издания." Пеевски упорито отрича да контролира някоя разпространителска мрежа, но международната организация вероятно има други източници, на които се доверява повече.
Разделът за България е озаглавен "Непрозрачна и корумпирана". Той разобличава управленската система, водеща към "масово разпространение на корупцията и тайно договаряне между медии, политици и олигарси". Правителството е критикувано, че "раздава на определени медии средства от фондовете на Европейския съюз при пълно отсъствие на прозрачност, като на практика ги подкупва, за да не го критикуват в публикациите си или изцяло да се въздържат от отразяването на определени проблеми." Нападенията и заплахите срещу журналисти зачестиха през последните месеци, продължава анализът и завършва с констатацията: "Да си журналист в България, може да е опасно."
На Балканите най-добре се представя Румъния, която е класирана на 44-то място от 180 държави в света. Тя подобрява позицията си с две места и обяснението е, че гражданското общество е постигнало по-голяма свобода на медиите чрез протестите си срещу корупцията в страната. Придвижването на Македония две места напред се обяснява с падането от власт на Никола Груевски и неговата партия ВМРО след 10-годишно управление. "За известно време националните радио и телевизия продължиха да обслужват ВМРО. Падането от власт на "режима" на Груевски доведе до леко отслабване на правителствения контрол над медиите, но все още е твърде рано да сме сигурни в намеренията на правителството да подобри трайно ситуацията", пише в доклада. Другите балкански държави заемат следните места: Босна и Херцеговина - 62-ро, Хърватия - 69-о, Гърция - 74-то, Албания - 75-о, Сърбия - 76-о, Косово - 78-о, Черна гора - 103-то, Турция - 157-о.
Най-голямо е пропадането на Сърбия - с 10 места, защото "при президента Александър Вучич Сърбия стана страна, където не е безопасно да си журналист. Това личи от тревожния брой нападения над журналисти, по които няма разследвания, присъди и наказания". Но на Балканите само България и Турция попадат в "червената зона" на класацията, която означава лошо състояние на медийната демокрация. "Турция отново е най-големият затвор в света за професионални журналисти. Те чакат по една година зад решетките да бъдат съдени, а след това обичайно получават дълги години затвор, включително и доживотен затвор без право на замяна", пише "Репортери без граници".
"Оранжевата зона", смятана за "проблемна", свършва точно пред България с класиране на Боливия на 110-о място. За нея се казва, че насърчава автоцензурата. "Боливийските медии са съветвани да се въздържат от негативни коментари за президента Ево Моралес, който е държавен глава от 2006 г.", пише в анализа. Веднага след България е Централноафриканската република, за която пише, че все още се опитва да се измъкне от последиците на гражданската война.
"Омразата срещу журналистите заплашва демокрациите", прави извод общият анализ за състоянието на медиите в света. Европа остава най-безопасното място за журналистите, но и там за една година положението се е влошило. Малта слиза с 18 места заради убийството на журналистката Дафне Галиция и отива на 65-а позиция. Чехия губи 11 места и се озовава на 34-то заради арогантното отношение на президента Милош Земан към журналистите, размахвал срещу тях на пресконференция пластмасов автомат "Калашников" и определящ ги като "боклуци" и "хиени". Съседната Словакия губи 10 позиции и отива на 27-о място след убийството на журналиста Ян Куцяк и неговата приятелка. "Продължава да се наблюдава бавната ерозия на европейския модел, защото тук отново убиват журналисти", констатират авторите на анализа. Въпреки това световната класация отново се оглавява от европейски държави. Съединените щати са на 45-о място - отстъпват две места заради войната на президента Доналд Тръмп срещу медиите. Русия си остава на 148-о място, защото при управлението на преизбрания президент Владимир Путин всичко е по старому.
---------------------------
Топ 10 (бяла зона):
1. Норвегия
2. Швеция
3. Холандия
4. Финландия
5. Швейцария
6. Ямайка
7. Белгия
8. Нова Зеландия
9. Дания
10. Коста Рика.
На дъното (черна зона):
171. Екваториална Гвинея
172. Куба
173. Джибути
174. Судан
175. Виетнам
176. Китай
177. Сирия
178. Туркменистан
179. Еритрея
180. Северна Корея
Метаморфози
Делян Пеевски продава 50% от капитала на вестниците си на компанията "Ню имидж България", чиято основна дейност е филмопроизводство и управлението на киноцентъра "Ню Бояна филмс", съобщиха едновременно Канал 3 и още няколко сайта, считани за близки до депутата от ДПС. Те се позовават на официално съобщение от издателството на Пеевски. "С настоящото ви уведомяваме, че между "Интръст" ЕАД, като продавач и "Ню имидж България" ЕАД, като купувач, се подписа предварителен договор за придобиване на 50% от капитала на "Телеграф Медиа" ЕООД, което е издател на печатните медии "Телеграф", "Монитор", "Политика" и "Меридиан мач" и е акционер в регионалната медия "Издателска къща Борба" АД. Приключването на сделката ще се извърши след произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията. Преди Пеевски да стане официален собственик на вестници, през 2014 г. по сходен начин майка му Ирена Кръстева обяви, че продава изданията на компания на ирландския бизнесмен Патрик Халпени, който години наред бе изпълнителен директор на няколко радиостанции у нас.
Спирките "Мизия" и "Тракия" на метрото отидоха на местата си. Транспортната комисия към Столичния общински съвет поправи решението на колегите си от културната комисия за имената на спирките от третия лъч на метрото. В предложението имаше някои комични идеи - например метростанция "Тракия" гледаше към Мизия, а станция "Мизия" беше в обратна на Мизия посока. Сега нещата си идват на мястото. Спирката при Александровска болница ще се казва "Медицински университет", а не "Медицинска академия", по желание на "средите там", по думите на зам.-кмета Тодор Чобанов. Другите промени са микроскопични - отпадат жк и бул. от наименованията. Останалите забележки не се приеха. Въпреки че беше сред вносителите на първоначалното предложение, Димитър Антов от ВМРО поиска "Театрална" да стане "Евлоги Георгиев", а "Стадион "Георги Аспарухов" да се смени с "Герена".
Третият лъч трябва да е готов до есента на 2019 г. Във връзка със строителството предстоят нови ограничения в движението. В продължение на половин година движението по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" ще бъде затруднено в района на Военна академия. Точно от кога обаче не е ясно. Промените трябваше да влязат в сила от 20 април и от 29 май, но от Общината обявиха, че ще има промяна в датите и ще ги съобщят по-късно.
Жилищните кредити растат все по-бързо. Годишният ръст на жилищните кредити уверено се доближава до двуцифрен, показват данните от паричната статистика на БНБ за март 2018 г. С този темп на растеж е много вероятно априлските данни да покажат увеличение от над 10%. Оживлението при потребителските заеми също започва да е по-видимо. При фирмените повишението е по-умерено.
Растеж
За март годишният темп на нарастване на жилищните кредити е бил 9.1% при 8.5%годишно увеличение месец по-рано. Обемът им достига 9.7 млрд. лв. Така след силното начало на годината, когато повишението им надхвърли 8%, второто тримесечие може да започне и с двуцифрен растеж. Факторите, които благоприятстват ускореното нарастване на кредитирането в сегмента, са ниските лихви по кредитите - има оферти на банки с лихва под 3%, покачващите се цени на жилищата, конкуренцията в сектора, търсенето на заеми за покупка на имоти.
Всичко това увлича банките в състезание, за резултатите от което се наложи управителят на БНБ Димитър Радев да ги предупреди в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България. В него той посочва, че растежът на кредитирането предполага повишено внимание върху кредитния риск. По думите му "периодите на кредитна експанзия са и периоди на натрупване на потенциал за бъдеща реализация на кредитен риск и поява на нови активи с проблемно качество".
В търсенето на доходност и конкурентната борба за клиенти занижаването на стандартите на кредитиране е предпоставка за натрупване на бъдещи лоши кредити.
Заради очакваното повишение на лихвите в средносрочен период Радев посочва въпроса като "особено актуален". Той отбелязва още: "Постигането на индивидуални цели, свързани с показатели за кредитен растеж или пазарен дял, не трябва да бъде за сметка на адекватното оценяване и управление на кредитния риск."
Преди това в последното си издание "Банките в България" БНБ отправи предупреждение към банките да внимават при отпускането на жилищни заеми, като обръщат внимание да се следи съотношението между размера на новоотпуснатите кредити и стойността на ипотекираните имоти.
Ускоряване
При потребителските кредити ръстът също става по-видим, като за март е бил 7.2% на годишна база (при 6.9% годишно повишение през февруари). Обемът им е 7.9 млрд. лв. Принос в по-отчетливото нарастване може да има и чистенето на портфейлите от необслужвани кредити от банките, което всъщност показва по-видимо какъв е реалният ръст. Според строителни компании част от ръста в потребителските заеми е също заради имотите - с тях се плащат първоначалните вноски при строителството на зелено.
По-умерено е нарастването на фирмените кредити. През март те се увеличават с 2.3% на годишна база (2% годишно повишение през февруари) до 31.5 млрд. лв.
По-малко проблемни кредити
Лошите и преструктурирани заеми запазват общата тенденция на намаление на годишна база. Обемът към края на март е 6.5 млрд. лв., като годишното понижение е с 13.8%. Делът им в целия кредитен портфейл е 13%.
Това, което прави впечатление, е, че от началото на годината три поредни месеца лошите и преструктурирани заеми при жилищните и при потребителските портфейли нарастват на месечна база, като към края на март обемът им е съответно почти 1.4 млрд. лв. и 821 млн. лв.
При лошите и преструктурирани кредити не става въпрос за необслужваните кредити, които се отчитат в тримесечната надзорна статистика на БНБ. Те не включват преструктурираните заеми и методологията на отчитане е различна. Техният дял е малко над 10% към края на миналата година. По методологията на централната банка това е целият размер на балансово отчитаните кредити, които са преструктурирани или са необслужвани с просрочие над 90 дни, като тук влизат и тези, които се отчитат като загуба.
"Галчев" започва ремонта на "Западен парк" за 10 млн. лв. "Галчев инженеринг" продължава ударно да печели милионни обществени поръчки. След като миналата година взе 17 млн. лв. за скандалния ремонт на НДК и получи без търг още 12 млн. лв., за да постави система за сигурност в сградата за председателството на Съвета на ЕС, сега компанията ще получи още 10 млн. лева. Този път парите ще са за дългоочакваната реконструкция на Западния парк в София, каквато не е правена от създаването му през 1957 г. В новата серия договори на компанията на Николай Галчев са и 2.3 млн. лв. за нов корпус на Художествената академия.
Договорът за парка между Столичната община и изпълнителя бе подписан още през февруари, но едва сега (25 април) управляващият орган на оперативна програма "Региони в растеж" одобри проекта и съответно отпусна финансирането. Общият бюджет е 10 939 995 лв., от които 8 549 999 лв. е стойността на безвъзмездната финансова помощ. Поисканата от "Галчев инженеринг" цена пък е 10 178 209 лева. Срокът за изпълнение на ремонта е една година.
Кои участваха
В надпреварата за обновяването на Западния парк участваха общо 4 фирми. Освен "Галчев инженеринг" това бяха водения от "ПСТ Груп" консорциум "Западен парк - 2017", благоевградската "Престиж Бизнес 93" и "Грийн София Запад", съставено от "Монимекс", "Експрес Гаранцион" и "Цветомания".
До отварянето на ценовите оферти обаче стигат само "Галчев инженеринг" и "Западен парк - 2017", тъй като другите два кандидата са отстранени поради пропуски в документите. "Галчев" печели заради по-ниската си с 24 хил. лв. цена.
Какво ще се промени
Според заданието целта на проекта е благоустрояване и паркоустройство на представителната част на Западен парк - тази, в която има изградена паркова инфраструктура. Тя е с площ 530 дка и обхваща зоната между от бул. "Сливница" и бул. "Царица Йоанна" и от жп линията София - Перник до река Суходолска.
Ще бъдат обновени настилките, ще се изградят нови детски площадки, а цялото парково обзавеждане ще се подмени. Ще има и поливни системи. Предвидено е още изцяло ново осветление, както и видеонаблюдение.
Намаляват бюрокрацията за хората с увреждания до месец. До месец хората с увреждания ще бъдат административно облекчени, на брифинг в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.
„След предприетите действия за отпадането на представянето на документи на хартиен носител, които могат да бъдат снабдени от други администрации, анализът показва, че за заявяване и ползване на услуги от хора с увреждания, свързани с изплащане на интеграционни добавки, се изисква представяне на копие от експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК. Затова след проведено вчера работно заседание беше взето решение със съдействието на Държавна агенция „Електронно управление" и на националната експертна лекарска комисия да бъде осигурен достъп до регистъра на НЕЛК, в който са регистрирани всички ТЕЛК-ови решения, издадени след 2014 г. до средата за междурегистров обмен „Реджикс". Това трябва да стане в рамките на един месец", коментира Петков.
По думите му то ще позволи достъп на Агенцията за социално подпомагане и на други администрации, които се нуждаят от това дали едно лице има издадено валидно ТЕЛК-ово решение, да получава тази информация по служебен път, без да се иска от лицата да представят копия от тези листове.
„По този начин ще се облекчат хората с увреждания, които по правило са затруднени в своето придвижване. Незабавно Агенцията за социално подпомагане ще даде разпореждане до своите териториални структури да не се изисква при кандидатстване за винетен стикер копие от валидна застраховка „Гражданска отговорност". Справките ще бъдат правени правени в публичния регистър на КФН. Съвместно с НАП се предприемат действия, за да се осигури присъединяване към средата за междурегистров обмен на информация от регистъра на осигурените лица, за да може да се удостоверява осигурителният статус на лицата", допълни социалният министър. Той подчерта, че услугите, които изискват доходи на лицето, също ще се извършват по служебен път.
Овцевъдите ни не се разбраха за алъш-вериша с Турция. След 4 г. преговори между министерствата на земеделието на България и Турция на ниво администрация и ветеринари, износът на български агнета за Турция преди Гергьовден няма да се реализира. Това съобщи съветникът на земеделския министър по животновъдните въпроси Бойко Синапов в интервю за Агропловдив.БГ. Този път препъни-камъкът не са бюрократични спънки или предлаганата цена, а начинът на плащане между турската държавна фирма изкупвач и българските овцевъди.
Ценовата оферта от страна на турските търговци била изгодна, но българските животновъди настояли плащането да стане веднага при предаването на агнетата от оборите, докато турците не отстъпили от своята практика преводите да станат след преминаването на границата. Според Синапов проблемът щял да се реши.
По един самолет с бандити годишно каца у нас. По един самолет, пълен с бандити, връщаме годишно у нас. Това сочат данните на двете дирекции към Министерството на правосъдието „Охрана" и „Изпълнение на наказанията", както и справка на върховна касационна прокуратура, предоставени по искане на „Монитор".
Според статистиката годишно за България се конвоират между 220 - 255 задържани лица. Основна част от тях са задържани по искане на нашите служби в страни от ЕС, както и от Сърбия, Македония, Турция, Армения, Азербайджан, също така и от САЩ, държави от Латинска Америка и Азия.
Задържаните лица, подлежащи на трансфер или екстрадиция от и за други държави, се конвоират с въздушен транспорт. Изключение правят държавите с обща сухоземна граница с България - Румъния, Турция, Македония, Гърция и Сърбия. В цифрата от над 200 бандити годишно, които се връщат у нас, влиза и броят на осъдените лица, трансферирани за България. Те са около 60- 70 души, сочат данните на правосъдното министерство. Трансфер на осъдени лица се осъществява на основание Конвенцията за трансфер на осъдени лица и по силата на сключени международни договори за трансфер между Р България и трети държави. Според този документ осъден българин зад граница има право да поиска да изтърпи присъдата си у нас, като за целта обаче трябва да отговаря на определени условия.
Още над 200 бандити годишно летят в обратна посока - те се връщат от България на страни от Европейския съюз. Всички те са били задържани у нас, след като са били обявени за международно издирване с т. нар. европейска заповед за арест за разследвано на територията на ЕС престъпление. Това сочи статистиката на правосъдното министерство,
По данни на българските разследващи най-често европейците искат от нас арест на лица, издирвани за точене на кредитни карти и финансови престъпления. В повечето случаи това са българи, заснети да поставят скимиращи устройства на банкомати зад граница. Не са малко и заповедите за арест за разследвани за трафик на хора и наркотици, контрабанда и кражби на коли.
ГД "Охрана" не разполага с информация на каква сума излиза транспортирането на задържани лица от България за други държави, тъй като финансовата страна е ангажимент на приемащата страна. По закон обаче приемането, конвоирането и транспортирането на задържани лица от други държави за България, финансово се обезпечава от ГД „Охрана". Сумата, която се заплаща за този процес, зависи от различни фактори - разстояние и мероприятия, свързани по организацията. Разходите за транспортирането на задържани лица с въздушен транспорт са както следва: през 2016 г. са в размер на 453 145 лв.; през 2017 г. са в размер на 646 630 лв. Освен предаване на задържани с европейска заповед за арест, страната ни извършва и екстрадиции на основание Европейската конвенция за екстрадиция от 1957 г., двустранни договори и принципа на взаимност, обясниха от правосъдното министерство.
България може да остане без прогноза за времето. България може да остане без метеорологични прогнози заради протест на служителите от Националния институт по хидрология и метеорология на Българската академия на науките (НИМХ при БАН) за начина на разпределение на средствата за работа на службата през 2018 г.
„НИМХ протестира срещу несправедливото разпределение на бюджетната субсидия за 2018 година от страна на Общото събрание на БАН, което застрашава функционирането на националната хидрометеорологична служба". Такова съобщение на черен екран посреща всеки, който иска да посети официалния сайт на НИМХ, показа проверка на „Монитор".
„Опасността държавата да остане без метеорологична прогноза е абсолютно реална", заяви пред "Монитор" синоптикът от института Красимир Стоев.
Ръководството на НИМХ е разпратило писма за съдействие за решаването на проблема до принципала си - Министерството на образованието и науката, както и до всички останали институции, които имат отношение към разрешаването на проблема. Дали стачката на метеоролозите ще стане ефективна, зависи от техните отговори, стана ясно днес.
„В началото на януари Министерски съвет добави към бюджета на академията още 15 млн. лв. Четири месеца по-късно се оказа, че средствата са разпределени така - 80% от тях са за стимулиране писането на публикации, 15% за научни степени и едва 5% отиват за дейности в полза на обществото, в които влиза и метеорологичния институт. „Това е скандално преразпределение. Все още не мога да повярвам, че се случи. Ние не искаме да се разпределят парите на калпак, но все пак това да е в полза на обществото", коментира проф. Йгор Няголов, зам.-председател на НИХМ към БАН. Нягулов обясни, че преразпределението е правено на общо събрание на БАН. В същото време е съгласувано и утвърдено от Министерството на образованието и науката.
„Ако на едно семейство му трябва един хляб, за да се нахрани, а имаш половин, на кого по-напред да го дадеш?" Така председателят на финансово-икономическата комисия от Общото събрание на БАН проф. Никола Малиновски обясни ситуацията и изрази пълната си подкрепа към своите колеги. Светлина в тунела има, но чак през идната година, обясни още той. Тогава се очаква да бъдат финансирани 3 отделни бюджета - нормативно възложени ангажименти, административни (към които спадат и оперативните дейности на НИМХ) и основни дейности.
„Няма средства за нощен труд и празнични дни, а имаме около 220 души, които работят в този режим. Аз съм длъжен да им ги плащам, в противен случай има опасност да напуснат. Ако служителите на НИМХ декларират, че няма да изпълняват задълженията, спирането на работния процес ще стане обективна даденост. Можем да си представим до какво може да доведе спирането на системата за ранно предупреждения за бедствия" коментира за „Монитор" директорът на Института по метеорология проф. Христомир Брънзов.
„След преразпределението на средствата средната заплата на метеоролозите е 569 лв. Това е един вид оценка за тяхната работа и те не могат да я приемат. Как да приемат, че са най-големите мързеливци и некадърници. Средства няма дори персоналът да стигне до обсерваториите, които са извън населените места", разкри проф. Брънзов. Парите за нощен труд и извънредни дежурства директорът на института набавял от бюджета, предназначен за оперативни дейности. И тук според Брънзов идва другата опасност - когато тези средства свършат някое от звената ще бъде принудено да прекрати дейност. А спре ли, другите също няма как да продължат своята работа. „Разчетите показват, че са ни необходими 1,190 млн. лв.", обясни още проф. Брънзов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |