КЕВР получава огромни правомощия при проверка на търговците на ток. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) получава огромни правомощия, за да разследва търговците на ток, ако има съмнения, че борсовият пазар се манипулира по някакъв начин. Тя ще има достъп до записи на телефонни разговори, до трафични данни, до сървъри, до компютърни данни и системи, до есемеси, до съобщения през различни системи, което очевидно включва и такива като "Фейсбук", "Вайбър" и т.н. Ще може да изисква документи и да налага запор на движими вещи и вземания. Това решиха депутатите от комисията по енергетика в Народното събрание, които вчера приеха на второ четене промени в Закона за енергетиката.
Според действащия закон за електронните съобщения дори прокуратурата, ДАНС, ГДБОП, цивилното и военно разузнаване имат по-малки права. Те могат да получат трафични данни и разпечатки от телефонни разговори, но не и да знаят тяхното съдържание. Това става след специално разрешение от наказателен съд.
КЕВР обаче ще има право на достъп и до съдържанието на това, което намери и изземе по време на проверката. След като се сдобие със съдебно разрешение от административен съд, КЕВР ще е с развързани ръце "да изземва или получава на хартиен, цифров или електронен носител копия и извлечения от документи, както и съществуващи записи на телефонни разговори и предаване на данни, независимо от носителя". Дадено е правото да се изземват дори и оригиналите. КЕВР получава достъп до "трафика на всички видове носители на компютърни данни, компютърни системи", както и "да изземва средствата за предаване на информация". Получават и достъп до всички видове информационни носители, включително и сървъри". Ще могат и да се правят проверки на място, включително и на превозни средства.
"КЕВР ще може да разследва - да изисква документи и други, и правата й ще станат подобни на тези на Комисията за защита на конкуренцията", обясни за в. "Сега" зам.-председателят на комисията Валентин Николов.
"Важно е КЕВР да контролира борсовия пазар, за да не се допускат манипулации като в началото на годината, когато цените за фирмите бяха повишени значително", каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
С промените в Закона за енергетиката се променя и моделът на енергийния пазар. Зелените централи с мощност над 4 мегавата ще излязат на борсата, а разликата между преференциалната и пазарната цена на тока от тях ще се покрива от фонд "Сигурност". Това ще става чрез специална премия, която ще зависи от типа централа - вятърна, соларна или водна, и ще се определя от регулатора веднъж годишно.
Отпадна обаче възможността на регулатора да се меси в сделките при промяна на собствеността на големи фирми. Темата стана актуална около продажбата на ЧЕЗ - оказа се, че регулаторът не може да провери кандидат-купувача "Инерком". Може единствено да проследи дали след продажбата ангажиментите по лицензията се спазват. Затова "Обединените патриоти" внесоха предложение КЕВР да се произнася, ако става дума за продажба на 20% от активите. То обаче не се прие. Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова КЕВР не може да се произнася за финансиране на сделки или за заплаха за националната сигурност, а само за изпълнението на задълженията в лицензите. Като междинен вариант вчера депутатите приеха регулаторът да бъде известяван при подобна голяма сделка. "По този начин ще има защита на обществения интерес", обясни председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев.
Все пак проверка по изпълнението на лиценза ще има, тъй като тази година КЕВР планово трябва да влезе в ЧЕЗ.
Формално
При пълна липса на интерес от страна на депутатите премина вчерашното изслушване на петимата кандидати за нови членове на КЕВР. В рамките на час и половина идеите си развиха Александър Йорданов ("Обединени патриоти"), Георги Златев ("Воля"), Евден Николов ("Воля"), Пенка Трендафилова ("Воля") и Ремзи Осман (ДПС). Те представиха концепциите си за развитие на регулатора, но депутатите не им зададоха нито един въпрос. Тази седмица те ще бъдат изслушани и в пленарната зала, след което депутатите ще гласуват кои четирима души ще влязат в КЕВР.
Сметки
Енергийният регулатор ще провери "Топлофикация-София" заради по-високите мартенски фактури. Пред БНР Евгения Харитонова от КЕВР обясни, че целта е да се установи дали масово сметките за парно на столичани са по-високи, или става дума само за фактурите на отделни потребители. Ако се установят надписани сметки, каквито съмнения имат част от потребителите, дружеството може да бъде глобено. Днес недоволни граждани ще протестират пред сградата на Министерството на енергетиката.
Съдебна шефка може и да бъде наказана заради дело от сагата "КТБ". Срещу шефката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева все пак може да стартира дисциплинарно производство за нарушения при разпределянето на делата в съда. В понеделник се разбра, че Инспекторатът към Висшия съдебен съвет отказва да предложи Дончева за наказание, въпреки откритите нарушения и отхвърлените възражения на Дончева. Но вчера председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов внесе в съдийската колегия на съвета предложение за дисциплинарка срещу Дончева. Най-тежкото наказание за магистратите е уволнението. Другите наказания са понижаване на заплатата, сваляне от ръководна длъжност и т.н.
Скандалът около Дончева избухна миналия октомври, когато апелативният съдия Милен Василев я обвини, че неправомерно му е иззела състава и делата и действията й имат "силен корупционен мирис". Василев разказа в писмо до всичките си колеги, закачено на таблото в съда, че Дончева го е преместила в друг съдебен състав, а е сложила самата себе си на неговото място. Той свързва действията й с дело от сагата "КТБ" с материален интерес за над 102 млн. лв., което е било на негов доклад в стария му състав.
Тогава Лозан Панов нареди проверка. И тя показа, че има нарушения при разпределянето на въпросното дело, свързано с КТБ. Върховните съдии установиха, че "на 5 октомври в 10.52.07 ч. е извършено ръчно преразпределение на делото, въз основа на което съдия Милен Василев е заменен със съдия Даниела Дончева". Това разпределение не е отразено на сървъра на Висшия съдебен съвет. Няма и взето решение от Общото събрание на съдиите в Апелативния съд за преместване Дончева от Гражданското в Търговското отделение на съда. В разговора с тримата проверяващи върховни съдии Дончева е обяснила, че дотогава не се е възползвала от правото си като шеф да председателства съдебни състави от всички отделения.
Сега Панов се позовава на изводите от тази проверка, за да иска дисциплинарно дело срещу Дончева. Сред аргументите на Панов е и актът на инспектора, който откри нарушения в действията на Дончева.
Риск
Давността за образуване на дисциплинарно дело срещу Дончева по доклада на Върховния съд изтича другата седмица. Ако иска да потули казуса, съдийската колегия на съвета трябва просто да се забави. Този прийом беше ползван от предишния състав на съвета.
Скъпият ток от тецове на Ковачки и Папазов няма да бъде гарантирано изкупен. Свързаните с Христо Ковачки централи "Бобов дол" и "Марица 3", както и ТЕЦ "Варна", която от края на миналата година е притежание на Данаил Папазов (бивш транспортен министър в кабинета "Орешарски" и близък до ДПС и Делян Пеевски), няма да получат гарантиран пазар на тока си на висока цена. Централите на двамата бизнесмени подадоха искане в КЕВР да бъдат включени в регулирания пазар на ток с двойно и дори тройно по-високи от пазарните цени, въпреки че няма никаква нужда от тях. И поради празнота в законодателството щяха да получат право да работят, което би струвало между 250 и 330 млн. лв. на година. Парламентарната комисия по енергетика обаче гласува на второ четене във вторник (24 април) извънреден текст в Закона за енергетиката, който затваря тази вратичка.
Всички без ДПС подкрепят промяната
Предложението, което бе направено от председателя на комисията Делян Добрев, ще бъде включено в пакета промени в секторния закон, които се очаква да бъдат разгледани в пленарната зала този четвъртък. И ако бъдат одобрени от депутатите трите централи ще бъдат отрязани от регулирания пазар на ток. Против идеята да се ограничи участието на скъпите и неефективни тецове в енергийната система се обяви единствено ДПС.
"Защо го предлагате това нещо така "по терлици". Ако чрез закон ще регулираме цената на електроенергията, тогава няма нужда от регулатор", запита Рамадан Аталай.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обаче изрази подкрепа за тази промяна, защото по думите му, ако тя не бъде направена, регулаторът няма да има възможност да осъществи своята политика на балансирано решение за цената на електрическата енергия.
По-конкретен в това отношение беше председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Според него изчисленията на експертите са показали, че цената на тока за бита ще трябва да се увеличи с цели 16% само заради тези три централи. "Това е абсолютно недопустима нова държавна помощ. Нямаме дефицит, за да сме принудени да купуваме скъпа енергия и да вдигаме цената на тока", категоричен бе той.
Няколко думи обръщат модела
На практика този въпрос за стотици милиони се решава с дописването на едно единствено изречение в чл. 21, ал.1,т. 21 от Закон за енергетиката. Сега той гласи, че всеки производител на електрическа енергия, пък бил той и най-неефективният, може да поиска да започне да продава ток и да осигурява разполагаема мощност за регулирания пазар на изгодна за него цена. И КЕВР ще трябва да му позволи, или казано по-точно - да му отреди място на пазара, като ограничи останалите участници, дори те да са по-ефективни.
С гласуваната от парламентарната комисия добавка обаче на регулатора се забранява да включва производители, чието предложение за регулирана цена надхвърля с повече от 10% прогнозната пазарна цена на тока за съответния регулаторен период.
Какво поискаха трите централи
Най-солено е искането на ТЕЦ "Варна". При средна цена за този регулаторен период от 75 лв. за мегаватчас дружеството иска да продава на 195.12 лв./мВтч. Това според анализите на собственика й Данаил Папазов ще покрие производствените разходи (централата ще работи на природен газ), ще осигури средства за ремонти и модернизации и ще позволи възвращаемост на инвестицията от 7% - ТЕЦ-ът бе купен от CEZ срещу 48.5 млн. евро.
ТЕЦ "Марица 3" е обявила, че иска да работи на цена 157.09 лв./мВтч, а "Бобов дол" - на 120.98 лв./мВтч. Тъй като не са конкурентни да продават на свободния пазар, през последните години двете централи си осигуряват приходи предимно от търговете на ЕСО за студен резерв. Показателно е, че преди месец "Бобов дол" дори спря напълно дейността си заради ниската изкупна цена на тока на борсата.
Защо КЕВР е с вързани ръце
Абсурдното положение, в което се намира регулаторът сега - да не може да отказва участие на централи в регулирания пазар, се дължи на едно решение на Върховния административен съд от 2016 г. по повод жалба на ТЕЦ "Бобов дол". Свързаната с Ковачи централа подава през 2014 г. заявление до КЕВР с искане да бъде включена сред производителите, от които НЕК изкупува ток. КЕВР обаче отказва да включи централата в сметките си, поради което ТЕЦ-а внася жалба в Административния съд - София-град. На 29 октомври 2015 г. магистратите решават, че регулаторът е действал правилно, и отхвърлят претенциите на "Бобов дол". Следва обаче обжалване пред Върховния административен съд. Там делото приключва на 16 ноември 2016 г. с коренно противоположно решение. Висшите магистрати приемат доводите на ТЕЦ-а и задължават регулатора да преразгледа решението си. Като резултат от това и след извършването на допълнителни анализи на 11 октомври миналата година КЕВР е ревизирала решението си от 2014 г. и е предоставила със задна дата на ТЕЦ "Бобов дол" разполагаемост в размер на 886 777 мегаватчаса.
Свиването на европарите за земеделие ще удари големите фермери. На фона на очакваното орязване на разходите на ЕС в основни политики след 2020 г. Брюксел планира да намали плащанията си за най-големите европейски фермери, за да съкрати общия размер на селскостопанските субсидии с 6%. Това съобщава "Политико", цитирайки еврокомисаря по бюджета Гюнтер Йотингер. Новата идея би засегнала силно България, която според доклад на европейския парламент е държавата с най-голяма концентрация на земеделска земя в малко на брой собственици и ползватели - тук 1.5% от стопанствата управляват повече от 80% от общата земя в страната.
В момента ЕС отделя 59 млрд. евро за земеделски субсидии годишно, от които около 1.2 - 1.3 млрд. евро са за България.
Разходи надолу
На 2 май ЕК трябва да публикува предложението си за многогодишната финансова рамка след 2020 г. - бюджетът на ЕС за новия седемгодишен програмен период. Изготвянето й обаче се случва на фона на очаквания Брекзит и съответното намаляване на общите приходите за ЕС, свързани с него, както и нуждата от отделяне на повече средства за нови приоритети като сигурност, политики за бежанците и др. Компенсирането на недостига на средства се очаква да се случи по два начина - от една страна чрез увеличаване на вноските от държавите членки, а от друга - чрез съкращаване на разходи.
Според "Политико" Общата селскостопанска политика на ЕС, за която се харчат около 59 млрд. евро годишно, или близо 40% от целия бюджет, се очаква да бъде орязана.
Изданието цитира комисарят по бюджета Гюнтер Йотингер, който съобщил в кулоарите на конференция в Хановер в понеделник, че съществуващите програми не могат да бъдат "напълно изключени" от съкращения. По думите му в сравнение с 2020 г., която е последната година от настоящия програмен период, общите разходи за земеделие, които включват изплащането на директни субсидии и финансиране в програмите за развитие на селските райони, ще бъдат намалени с приблизително 6% в новия период.
По-ниски ставки за големите
"Политико" коментира, че една от големите критики към селскостопанската политика на ЕС е, че е дала приоритет на големите земевладелци, които получават директни плащания на базата на заявените за подпомагане площи. Така около 80% от цялото подпомагане отива в 20% от стопанствата в ЕС. По този повод Йотингер е съобщил пред изданието, че новият бюджетен модел ще се стреми да балансира това поне малко. За целта се предвижда големите стопанства да получават по-малко средства за своите обработваеми площи, отколкото ще получават малките фермери. Комисарят по бюджета е съобщил, че в сряда предстои обсъждане по въпроса заедно със земеделския комисар Фил Хоган, който пък според изданието вече е казал на фермерите да се готвят за "затягане на коланите".
Отражение върху България
Сценарий, при който съкращенията на земеделските плащания ще се съсредоточат основно към субсидиите за големите производители би имал по-сериозно отражение върху държавите от Източна Европа, включително и България, ако се вземат предвид данните за земеползването в Европа.
През пролетта на миналата година европарламентът прие резолюция за концентрацията на земеделски земи в малко на брой големи собственици, а данните от техническия доклад към нея показаха, че този проблем е по-сериозен в Източна Европа. Нещо повече - оказва се, че България държи първенството по съсредоточаване на много на брой парцели в малко собственици и ползватели - тук 1.5% от стопанствата (под 5500) управляват над 82% от земеделската земя в страната. Подобни дисбаланси има още в държави като Румъния, Унгария, Чехия и др. Това реално прави земеделието неатрактивно за малките производители.
Очакванията са през юни да бъдат публикувани законодателните предложения за бъдещата селскостопанска политика на ЕС. Преди дни земеделският министър Румен Порожанов, който е и ротационен председател на съвета на европейските министри в сектора, съобщи, че не се очаква политическото споразумение по многогодишната финансова рамка в новия програмен период да бъде постигнато преди втората половина на 2019 г.
Магазинът на бъдещето - виртуални консултанти, без опашки и задължителни забавачки. Над 30% от европейците и 42% от милениумите в Европа вярват, че в следващите 10 години физическите магазини може да изчезнат. В същото време повечето от европейските потребители, и особено представителите на поколението Y (хората на възраст 25-34 години), си представят по съвсем различен начин магазина на бъдещето, в който биха пазарували. Те биха заменили онлайн пазаруването с физически магазини, които им предоставят сензитивно шопинг изживяване, пести се време, предлага се удобство при пазаруване като запазване на паркомясто, грижа за децата и зони за отдих. Търсят се атракциите и оригиналните продукти.
Това показва изданието за 2018 г. на „Observatoire" („Обсерватория") - голямото годишно проучване на една от водещите финансови групи в Еврозоната - BNP Paribas Personal Finance. То разглежда потребителските нагласи в страните от ЕС от 1985 г. насам. През 2018 година темата е „Милениумите и магазините: раздялата е далече". Проучването беше проведено в 17 държави: Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Швеция, Норвегия и Великобритания. Бяха интервюирани близо 14 000 европейци. България е включена за втори път в проучването.
Милениумите са хората, родени между началото на 80-те и средата на 90-те години на миналия век. За тяхното поколение са характерни половото равенство, изключително високото образователно ниво и стремежът за намиране на баланс между работата и личния живот. Значителна част от „Observatoire" 2018 е посветена на това как групата на 24-35-годишните би желала да пазарува. Имайки предвид, че милениумите са поколението на бъдещето, проучването представя как търговците трябва да се променят с цел да привлекат потребителите през следващите години.
61% искат сензитивно изживяване
Данните от „Observatoire" показват, че 61% от милениумите биха пазарували във физически магазини, които им предлагат сензитивно шопинг изживяване. Например те биха желали да тестват новите си маратонки преди да ги купят. Затова искат в магазините да има бягащи пътеки или малки баскетболни игрища, за да могат да открият най-удобния чифт спортни обувки.
Същото се отнася и за обзавеждането за баня. Поколението Y няма да е доволно ако само види как изглежда един душ. Те искат да го тестват - да видят каква е струята, да изпробват различни програми за разпръскване. Ето защо успешните търговци в сегмента „Направи си сам" ще трябва да осигурят тест зони в своите магазини с истински душове и течаща вода. По подобен начин магазините за битови уреди ще трябва да осигурят възможност за тест на абсорбаторите, например.
По отношение на опциите за тест на продукти, 74% от милениумите и 72% от европейците като цяло казват, че биха оценили високо, ако тестовите зони в магазините са по-големи. Този процент е най-висок в България с 83% положителни отговори - както от милениумите, така и от хората над 35 години.
По-дълго работно време и без опашки
Милениумите не желаят да губят време в магазините. 83% от тях искат да плащат по-бързо и да не чакат на опашки, като в България този процент е най-висок - 92%. Друго спестяващо време подобрение, което е много важно за поколението Y, е възможността за сканиране на покупките без да се налага да се вадят от кошницата. Над 60% отговарят, че подобна иновация би била много полезна.
Изданието на „Observatoire" за 2018 г. показва също, че 71% от 25-34 годишните искат по-дълго работно време на физическите магазини. Този процент е най-висок в България с 82% положителни отговори и най-нисък в Германия с 60%. Друго удобство за милениумите е осигуряването на грижа за децата в магазините, докато родителите пазаруват. Тъй като много често времето за покупки е след прибирането на децата от детска градина или училище, 49% от интервюираните заявяват, че биха избрали магазин, в който има „занималня".
Милениумите посочват като една от причините да не посещават физически магазини загубата на време в търсене на място за паркиране. Ето защо 55% от тях биха искали магазинът на бъдещето да е с опция за резервиране на паркомясто.
Следват търговеца в социалните мрежи
Контактът с търговеца е много важен за милениумите. Това е и причината 55% от тях да следват търговци в социалните мрежи, докато средният процент за ЕС е 39%. Португалците са безспорни лидери в това отношение със 77%. Във Франция и Германия цифрите са двойно по-ниски - съответно 39% и 38%.
Милениумите проучват стоките онлайн преди да ги купят. Като част от това проучване, 49% заявяват, че гледат в социалните мрежи видео, публикувано от търговци. Тук отново лидери са португалците с 67%, а на дъното на класацията са словаците и чехите с 35% и 33%.
Поколението Y не се притеснява да пита онлайн за продукти и услуги и 36% твърдят, че са използвали социалните медии за тази цел, а 29% са се включвали в дискусии във форуми. Това показва, че успешните търговци на бъдещето ще трябва да отговарят на въпроси и да предоставят търсената информация много бързо, използвайки най-удобния за клиента канал.
Консултация, но не от хора
Над 50% от милениумите вярват, че в близко бъдеще консултантите в магазините ще бъдат заменени от виртуална и/или добавена реалност и от изкуствен интелект. Поколението Y иска да бъде информирано за характеристиките и спецификите на продукта, но в същото време - да избегне контакта с хора. Те искат да откриват детайлна информация в магазините и 81% отговарят, че за тях е важно тази информация да е същата като в интернет. В това отношение 88% от българските милениуми са дали положителен отговор, което е по-високо от средното ниво от 81% за всички 17 страни, включени в проучването.
Повечето от милениумите (67%) биха искали да получават промоционални оферти от сектора, от който се интересуват директно на смартфона си, а не от консултант. Други 66% твърдят, че желаят персонализирани предложения в реално време докато пазаруват. Това е знак, че милениумите разглеждат магазините и интернет като неразривно свързани.
Търси се оригиналното
Милениумите се тревожат, че стандартизацията ще намали желанието им за пазаруване. Над 70% от тях се страхуват, че ще имат все по-малък избор, тъй като едни и същи търговци ще им предлагат едни и същи продукти. 76% заявяват, че биха посещавали магазини, които са с естетичен и оригинален дизайн. Най-важно ще бъде магазините да промотират своята индивидуалност и какво ги отличава и да направят всичко възможно да са оригинални и различни от конкурентите. Стъпка в тази посока би било предлагането на оригинални продукти - 80% от милениумите очакват магазините да разполагат със стоки, които не могат да бъдат открити другаде. Португалците са най-ентусиазирани от възможността да намират неоткриваемото с 90%, докато българските милениуми са с 86%.
Оптимисти за бъдещето
За разлика от 2016 година, когато хората бяха по-песимистично настроени, през 2017 г. европейците са по-оптимистични за своето бъдеще. През 2016 г. те оценяваха личното си положение с 5,5 от 10, а през 2017 г. се отчита повишение до 5,7. В България показателите за 2016 г. и 2017 г. са съответно 4,2 и 5.
Милениумите са с по-положителна нагласа за ситуацията в страната си в сравнение с по-възрастните поколения. Обикновено техният оптимизъм е над средното ниво с изключение на Португалия. Като цяло 79% от милениумите вярват че бъдещето ще е по-добро. Този процент е най-висок в Дания с 86%. България е на втора позиция заедно с Румъния с 83%. Оптимизмът за бъдещето е най-нисък сред италианските милениуми със 70%.
През следващата година 47% от европейците планират да харчат повече. В България процентът е над средния за ЕС - 69%. 35% от българите заявяват, че през последните 12 месеца покупателните им възможности са се увеличили.
Синдикатите: Внос на работници ще замрази заплатите. Работодатели и синдикати не се разбраха за промените в Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудова мобилност, по време на днешната среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество в Министерски съвет.
От КНСБ подкрепиха предложените промени, но от КТ "Подкрепа" бяха твърдо против предложените промени. В мотивите си от синдикалната организация посочиха, че промените ще доведат до подбиване на заплатите на българските заради чуждите работнници.
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" бе категорична, че масов внос на работници ще доведе и до замразяване или забавяне на увеличението на трудовите възнаграждения за българските работници. Въпреки, че от КТ „Подкрепа" са против, останалите участници в Съвета подкрепиха проекта на Кабинета за прилагането на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Несъгласие имаше и по темата за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Участниците не постигнаха консенсунс по промяна в Наредба за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя.
Водата в детските градини само чешмяна. Водата в детските градини да е само от чешмата, като изключения за минерална и трапезна да се правят само ако течащата не става за пиене. Разпореждането е на Министерството на здравеопазването и действа от началото на годината. В негово изпълнение в момента по детски градини и ясли вървят хайки от санитарни инспектори на регионалните здравни инспекции в цялата страна, за да проверяват дали водата от крана действително е годна за пиене. В същото време обаче майки на хлапета се бунтуват във Фейсбук срещу решението на МЗ и настояват да се върне старият ред, при който децата пиеха минерална вода от диспенсери, установи репортерска проверка на „Монитор".
Идея: Нова агенция да отговаря за пътната безопасност. Нова структура да отговаря за пътната безопасност предложиха експерти по време на дискусия „Решения за подобряване на пътната безопасност" в Пловдив, съобщиха от регионалното министерство.
Темата за пътната безопасност е сред приоритетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, по които работим в синхрон и сътрудничество с останалите ведомства и браншовите организации, е заявил инж. Николай Станков, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Като добър пример инж. Станков е посочи, че в Агенция „Пътна инфраструктура" е създадена изцяло нова дирекция по безопасност на пътищата. Тя ще отговаря за планиране на пътната безопасност, мониторинг и осъществяване на мероприятия в тази сфера. Той коментира още, че освен нормативните промени, целящи подобряване на пътната безопасност, които в момента се извършват от изпълнителната и законодателна власт, обществото като цяло също трябва да подобри културата си в тази област. „Ключово е повишаването на културата на обществото по темата за пътната безопасност, а това включва обучение на децата от най-ранна възраст. Наред с нормативните и административни мерки, които се предприемат, обществото като участник в движението трябва да осъзнае, че до голяма степен пътната безопасност зависи от всички участници", коментира Николай Станков.
По време на дискусията е коментирана освен идеята за създаване на агенция, която да поеме отговорността за пътната безопасност, промяна на нормативната уредба и действащото законодателство в областта на пътната сигнализация, скоростта на движение, обезопасяване на пешеходните пътеки, паркирането и организация на движението. Участниците в срещата коментираха и най-честите причини за възникването на пътнотранспортните произшествия и щетите, които причиняват те на икономиката, пътната инфраструктура и здравеопазването.
Дискусията на тема „Решения за подобряване на пътната безопасност" се организира от Института за пътна безопасност с подкрепата на областния управител на Пловдив Здравко Димитров. Участие в нея взеха още заместник-министърът на образованието Таня Михайлова, Руслан Вуцов - Председател на УС на Института по пътна безопасност, представители на ОД МВР - Пловдив, Община Пловдив и др.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |